Reeks van aanslagen op Tito veri jdeld Uit de Provincie Poortvliets nieuwe burgemeester geïnstalleerd De verkeerde Vrouw Ondermijnde tribuneeen tijdbom vergiftigde maaltijden en DE AMERIKAANSE VOORVERKIEZINGEN Nederlandse pater in Frankrijk verdronken TUNESIE Hartelijke verwelkoming van de heer Van Doorn NOG STEEDS ONRUST IN HET KAMP OP KOJE AGENDA Geschenk uit Nw.-Guinea voor de Koningin GEVANGENIS-OPROER IN DE VER. STATEN Vonnissen in Argentinië DE STAKINGSACTIE IN FRANKRIJK Berichten uit Joego-Slavië maken melding van een mislukte aanslagenreeks op de staatschef maarschalk Tito. Nauwkeurige onderzoekingen door de O.Z. N.A. (de Joego-Slavische geheime politie) hebben aan het licht gebracht, dat Kominformagenten het op het leven van Tito hebben voorzien. Tot op heden is nog niet bekend, of alle daders en mede-daders van de aanslagenreeks konden worden gevat, doch wel is ontdekt, wie de aanstichter van deze pogingen tot moord is. TERNEUZEN. GROEDE. HOEK SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeiden rijk Op 1 Mei van dit jaar zou Tito met een aantal getrouwen het 1 Meifeest vieren in het stadje Ja- blanitza. Ter gelegenheid van de dag van de arbeid zou de staats chef een nieuwe tunnel, waaraan reeds circa 2 jaar was gewerkt en wele nu bijna gereed was, openen. Bij deze nieuw in ge bruik te nemen tunnel was een grote eretribune gebouwd, be stemd voor de dictator en zijn prominenten. Kort vóór de aan komst van Tito werd om en bij de eretribune door de Joego- Slavische politie-commissaris Rankowitsch een z.g. „bommen- ketting" (een reeks van aan el kaar bevestigde kleine bommen van grote explosivee kracht) ge vonden. Deze bommenketting was voldoende geweest om de gehele tribune met de daarop aanwezige mensen in één slag te vernietigen. Het onderzoek van de veiligheidsdienst naar de da ders duurt nog voort. Reeds bij vroegere gelegen heden heeft men getracht Tito te vermoorden. Het bleef echter tot op heden bij pogingen. Zo ontdekten voor enige tijd recher cheurs van Tito's veiligheids dienst in de residentie van hun meester een tijdbom, welke was gedeponeerd in het luxe-motor jacht van de maarschalk. Kort daarop werd vastgesteld, dat de persoonlijke kok van de staats chef Ante Karewitsch genaamd, getracht had zijn meester door vergiftigd eten van het leven te beroven. De kok, die reeds geruime tijd werd gewantrouwd, kreeg bevel aerst wat van het maal te nutti gen, dat hij voor Tito had bereid an dit had tot gevolg, dat de kok enkele uren later overleed, ter wijl zich bij hem verschijnselen voordeden, die wezen op vergif tiging. KOMINFORM ACTIEF. Generaal Zezely, die met de persoonlijke veiligheid van de maarschalk is belast, laat zijn meester géén ogenblik alleen en past met zijn rechercheurs steeds nieuwe en scherpere veiligheids maatregelen toe terwille van de veiligheid van de dictator. Tot voor kort hing een geheimzinnig waas om de verschillende op Tito gepleegde doch mislukte aanslagen. Deze sluier is thans min ot meer door de veiligheidsdienst van Tito opgelicht en bepaalde gegevens over de leiders van deze moordaanslagen zijn thans bekend geworden. Gebelken is, dat Sectie 6 van de Kominform belast is met de liquidatie van Tito. Met de voor bereiding en de leiding van deze aanslagenreeks werden belast Vittorio Vidali, chef van de Ko minform te Triëst, en een z.g. „moordspecialist" der Komin form, alsmede de 26-jarige Ita liaanse Theresa Saverdote, agen te van de Kominform. Vittorio Vidali was in 1937 of daaromtrent onder de naam van Carlos Contreras werkzaam als politieke commissaris in Spanje tijdens de burgeroorlog. Hij maakte zich in die tijd schuldig aan moord op de politieke vluch teling en socialist Camillo Ber- nerie, die te Barcelona woonach tig was. Vidali vertrok vervol gens naar Mexico, waar hij de communiste Tino Modatti neer schoot. In 1943 doodde hij te New-York naar welke stad hij inmiddels was vertrokken de aldaar woonachtige en geëmi greerde Italiaan en anarchist Carlo Fresca. In 1947 werd Vi dali in Triëst aangetroffen als chef van de Kominform en thans heeft hij de opdracht Tito van het leven te beroven. Vidali wordt bijgestaan door de 26-jarige in Kroatië geboren Italiaanse Kominformagente Theresa Sacerdote. Deze vrouw, oud-leidster van een communis tische verzetsorganisatie in Ita lië (o.m. executeerde zij persoon lijk aanhangers van Trotzki), is begaafd met een uitzonderlijke intelligentie, gepaard aan een betoverende schoonheid, grote persoonlijke moed en brutaliteit en wordt thans gezamenlijk met Vidali door de Joego-Slavische recherche gezocht wegens po ging tot moord op maarschalk Tito. Donderdag kwam bij de fa milie Lambrigts in Blerick be richt binnen, dat Woensdag middag in een zwembassin te Perpignan in Frankrijk is ver dronken de Blerickse pater L. Lambrigts. Hij was de laatste 5 jaar werkzaam als priester in Z.-Frankrijk. Hij zal daar ook worden begraven. De Tunesische politie heeft 10 personen gearresteerd in ver band met bomaanslagen, die schade hebben aangericht in ge bouwen in Tunis. Een man, die in een kelder lag te slapen, werd ernstig gewond door neerstortend puin. Een vrouw werd door de luchtdruk uit bed geslingerd, maar bleef ongedeerd. In een etmaal heb ben zich 5 ontploffingen voorge daan. Verder zijn pogingen ge daan om een garage in brand te steken. In de Arabische wijk van Tu nis zijn vlugschriften verspreid, waarin de bevolking wordt op geroepen het verzet voort te zet ten. Een Tunesisch militair ge rechtshof heeft 5 Tunesiërs ver oordeeld tot dwangarbeid. Drie beklaagden werden veroor deeld tot 5 jaar dwangarbeid en 4 werden verbannen. Zij waren beschuldigd van medeplichtig heid aan een aanslag op een politiebureau. Op 27 districten na zijn de uitslagen van de in Z.-Dakota gehouden voorverkiezingen voor aanwijzing van 14 conventie afgevaardigden bekend. Senator Taft heeft 64.612 en generaal Eisenhower 64.050 stemmen verzameld. Be aanhangers van Taft me nen, dat zij de overwinning heb ben behaald, doch aanhangers van Eisenhower geven zich nog niet gewonnen. Senator Taft heeft verklaard: „Ik heb grotendeels gewonnen door de steun van de boeren in de landbouwdistricten". Volgens hem hangt het republikeinse welslagen in 1952 af van de steun van de boeren en hij meent dat de republikeinen in 1948 hebben verloren, doordat zij toen geen verkiezingscam pagne in de landbouwdistricten hebben gevoerd. De leider van de campagne voor Eisenhower, senator Lodge, heeft verklaard, dat Eisenho wers populariteit in elk deel van het land is gebleken en dat Z.- Dakota het duidelijk maakt, dat Eisenhower de enige nationale candidaat voor de republikeinen ds. Op feestelijke wijze heeft de bevolking van Poortvliet haar nieuwe burgemeester, de heer W. van Doorn, ingehaald. Een feestcomité, bijgestaan door een erewacht van landelijke ruiters, stond 's morgens aan de grens der gemeente gereed om de burgemeester te begroeten. Ook de leden van de gemeente raad hadden zich hier opgesteld. Het dochtertje van dokter Kü- gel, de voorzitter van het comi té, bood mevr. Van Doorn bloe men aan. Voor het gemeentehuis zongen de leerlingen der scholen enige feestliederen. De tafel in de raadszaal ging bedolven onder een verscheiden heid van de fraaiste bloemstuk ken. De bijzondere raadsvergade ring werd geopend door wethou der J. J. v. d- Slikke, die op tal van vraagstukken wees, welke de nieuwe burgemeester wach ten, o.a. de woningnood. De heer Van Doorn heeft zelf ook nog geen huis, maar hieraan wordt in elk geval gewerkt. De wethouder kon hem namens de gemeente raad alle steun toezeggen. Hij wenste hem de kracht toe met Gods steun te werken in het be lang der gemeente. Spr. bood de heer Van Doorn de voorzitters hamer aan en hing hem de ambtsketen om. Ook wethouder Krijger en het raadslid Van Ast zegden hun steun toe. De laatste vroeg daar bij de aandacht van de nieuwe magistraat voor een zuinig be- heer en voor het woningvraag stuk. In zijn installatierede dankte de heer Van Doorn voor de har telijke ontvangst. Hij beloofde de gemeentebelangen naar zijn bes te krachten te zullen behartigen en vroeg daarbij aller medewer king. Burgemeester Truffino van Hulst prees de ijver van zijn voormalige ambtenaar. Hij was er zeker van dat Poortvliet in de heer Van Doorn een goede bur gervader krijgt. Namens de burgemeesters en secretarissen op Tholen sprak mr. A. J. van der Hoeven, bur gemeester van Tholen, een wel komstwoord. i Oud-burgemeester Van Oeve- ren van Poortvliet wenste zijn opvolger het allerbeste toe. Achtereenvolgens voerden toen nog het woord de kapitein Deur- loo van de rijkspolitie; de heer De Haas namens de openbare school; de heer G. Krijger na mens de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente; de heer Looij- enga namens de A.R. kiesvereni ging en de heer H. van IJsseldijk namens de kerkeraad der Geref. gemeente, terwijl de broer van de nieuwe burgemeester namens de familie Van Doorn de beste wensen uitsprak. In een slotwoord dankte Poort vliets nieuwe burgervader nog maals voor de vele bewijzen van belangstelling en voor de harte lijke ontvangst. Een ringrijderij, volksspelen, kleurrijke lampionoptocht en een muzikale wandeling van het mu ziekgezelschap „Kunst na kracht" vormden een waardig feestpro gramma, dat de bevolking van Poortvliet in staat stelde haar nieuwe burgemeester te tonen, met hoeveel vertrouwen men hem tegemoet trad. Tot laat in de avond heerste er op het dorp een gezellige fees telijke drukte. Door de autochtone bevolking van Manokwari op Nw.-Guinea werd aan H. M. de Koningin een gele paradijsvogel aangeboden, die door de K.L.M. naar Neder land werd vervoerd en bij de Rotterdamse dierentuin Blijdorp werd afgeleverd. Het gebeurt zeer zelden, dat paradijsvogels levend worden gevangen en een dusdanig transport doorstaan. De koningin heeft het ge schenk aanvaard met de bepa ling, dat de dierentuin Blijdorp de verzorging op zich zal blijven nemen. HEDEN. TERNEUZEN: Hotel Centraal 2 uur: Aanbesteding herstel, vernieuwing en onderhoud aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingswerken van de ca- lamiteuze polder Nieuw- Neuzen. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Het speelhol". Concertgebouw, 7, 8.15 en 9.30 uur: De reis van het Kon. Paar door de V. S. en bezoek van koningin Juliana aan de Ned. emigranten in Canada. Terrein Molendijk, 7 u.: Zomeravondvoetbal Gemeen teWinkeliers. AXEL: Hotel Het Gulden Vlies, 3 uur: Vergadering van ingelanden. Z AAMSLAG, 8 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. OSSENISSE: 10.30 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. KLOOSTERANDE: 14 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het Speelhol". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „The Killers"; 4 en 5.15 uur: De reis van het Kon. Paar door de V. S. en het bezoek van koningin Ju liana aan de Ned. emigran ten in Canada. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De maniak". 150 Gevangenen van de cen trale gevangenis van Noord- Carolina zijn Woensdag in op stand gekomen. Acht bewakers bevinden zich als gijzelaars in hun macht. De politie heeft de gevangenis om singeld. Men tracht met de mui ters te onderhandelen. Later op de dag hebben de muiters de bewakers vrijgelaten, nadat zij de belofte hadden ont vangen, dat de hoofdbewaker zal worden geschorst hangende een onderzoek naar beweerde mishandelingen. Donderdagmorgen zijn drie Amerikaanse tanks de afdeling 607 van 't krijgsgevangenkamp op Koje binnengerukt. De 3000 krijgsgevangenen in deze afdeling hadden geweigerd tenten te verwijderen om plaats te maken voor meer gevange nen. Er werd geen tegenstand geboden. Functionarissen verklaarden, dat de afdeling groot genoeg is om 6000 gevangenen te bevat ten. Gedurende de operatie werd een vrachtauto met schoppen, houwelen, houten namaakgewe ren en dozen documenten uit de afdeling 607 verwijderd. Generaal Boatner, de kamp commandant, heeft verklaard, dat elk van de 3 afdelingen, welke de Amerikanen onlangs met geweld hebben betreden een dag geen voedsel hebben ontvangen. Het was bekend, aldus Boat ner, dat de gevangenen voedsel hamsterden en „het zou dwaas heid zijn geweest als wij nog meer voedsel hadden verschaft op de dag dat wij 'n actie on dernamen. Wij hebben echter nooit rantsoenen ingetrokken om ongehoorzaamheid af te dwingen", aldus de generaal. Men is later begonnen de af deling door middel van een prikkeldraadversperring in twee delen te verdelen. Nadat de troe pen zich hadden verwijderd hielden de gevangenen verga deringen, zongen, marcheerden en zwaaiden Noordkoreaanse vlaggen. R.K. examens E.H.B.O. Woensdagavond werd doos- de artsen, de heren Ramselaar en Granaada, examen afgenomen ter verkrijging van het E.H.B.O.- diploma. Hiervoor slaagden de dames: E. de Causmaecker, C. Durinck, A. de Bakker, M. v. Kouteren, R. v. Helsland, G. de Waal. E. van Laere, M. Hamerlinck, J. v. d. Velden, A. Vellekoop en de heren: P. Braeken, J. Koch, J. v. Hecke en G. Ververs. Aanbesteding. De architect J. C. P. Loonen te Breskens heeft namens de heer L. Scheele aanbesteed het ver bouwen en uitbreiden van een woonhuis tot kapperszaak in de Molenstraat te Groede. Het werk is gegund aan de volgende aan nemers: F. J- Bron, Fa. Kareis en Behage, P. Hendriks en Z. Mul der, allen te Groede. 10-jarig bestaan C.J.M.V. In een feestelijk versierde ge hoorzaal is het 10-jarig bestaan der C.J.M.V. op grootse wijze gevierd. De voorzitter, de heer W. Oosterling, sprak een wel komstwoord, waarna gezongen werd uit de M.J.V.-bundel, no. 138, „Dankt dankt nu allen God". Hierna ging de voorzitter voor in gebed, waarna gelezen werd Lu cas 16, vers 9 tot 13. In zijn feestrede gaf de voor zitter uiting aan zijn vreugde zovelen op deze feestavond ie mogen begroeten. In deze 10 jaar heeft de C.J.M.V. heilzaam werk mogen verrichten. Spr. bracht dank aan de heer D- van Es, die met de hulp van Ds. Raams, na vele voorbereidingen de jonge mannen heeft bijeengebracht. Doch ook Jac. Nieuwelink, de secretaris, heeft zijn volledige in zet gegeven. Hij vermeldde verder de Kerst avond van 1942, waaruit jaar lijkse uitvoeringen zijn voortge komen welke door velen worden bezocht. Zo groeide de C.J.M.V. en spreidde haar vleugels meer en meer uit. Semper Fidelis" heeft haar naam, die „Immer Trouw" bete kent, kunnen volbrengen. Het is inderdaad niet gemakkelijk aan die naam te voldoen. Steeds maar weer opnieuw vraagt Christus getrouwheid, niet voor enige keren maar steeds opnieuw. Moe ten we dan niet het antwoord schuldig blijven, als Jezus ons eens vraagt naar zijn bevel: „Wees Getrouw", immer ge trouw, kunnen we dat? Neen, want wanneer de C.J.M.V. op een fundament bouwde van mensen, was zij allang verdwenen. We mogen feestvieren, omdat God ons die afgelopen jaren heeft geleid. Laat het voor oud leden en de leden, die er nu zijn, een waarschuwing betekenen om de wijngaard, waarin we mogen werken, met nog meer liefde te bearbeiden. We willen jonge mannen zijn, die met de Meester voorop het strijdperk ingaan om de strijd te strijden. Hiermede verklaarde spr. de feestavond voor geopend. Hierna werd gezongen uit de M.J.V.-bundel no. 324. Burgemeester A. F. Hanssens richtte zich met hartelijke geluk wensen tot de vereniging. Vervolgens sprak de ere-voor- zitter, Ds. Ten Haaft. Mijn har telijke gelukwensen bij het 10- jarig bestaan, aldus spr. Het is nog niet veel, doch als we zien wat reeds bereikt is, mogen we niet ontevreden zijn. We moeten de C.J.M.V. zien als Christus, die zijn discipelen uitzond. Moge het doel der C.J.M-V. „door jonge mensen voor jonge mensen" nog lang blijven voortbestaan en mo gen zij in aanraking komen met Christus en zijn evangelie. De voorzitter van de ring Zeeuws-Vlaanderen, de heer J. Hamelink, feliciteerde de vereni ging met het 10-jarig bestaan. Het is mooi, dat in een plaats mensen te vinden zijn, die voor dit werk hun inspanning willen geven. Het C.J.M.V. hoopt het volgend jaar zijn 100-jarig be staan te vieren. Bij U is het nog maar 10 jaar maar het is prettig, dat men in Hoek een C.J.M.V. heeft. Ds. Raams, vroeger jaren lang Ringleider, heeft overal in Z-Vlaanderen gezworven om de ring op te werken. Hierna spraken nog mevr. Kal mijn als leidster der meisjesclub, de heer L. Scheele namens de jongensclub. Namens de mannen- vereniging sprak de heer W. de Groote. Namens de vrouwenclub werden bloemen aangeboden en van de meisjesclub had de voor zitter een bloemstuk en een as bak in ontvangst te nemen. Hierna kwam de secretaris, de heer L. Dieleman, aan het woord. Hij schetste de C-J.M.V. vanaf het begin tot heden. Binnengekomen was een tele gram van Ds. Kromhout en een brief van de C.J.M.V., afd. Zaam- slag. Hierna werd gezongen Ge zang 121, vers 1 en 2, waarna Ds. Ten Haaft het nieuwe vaandel der C.J.M.V. ontplooide. Na het zingen van het bonds lied voerden de leden der C.J. M. V. de vrolijke klucht op Hannes en Drieka krijgen een zuigeling", gevolgd door „De recrutenschool". Tot slot sprak de voorzitter nog een kort woord. Hij hoopte dat het ledental mag groeien en ook dat der donateurs. Aan de uitgang werd een col lecte gehouden voor de zieken en een gedeelte voor de soldaten. De avond werd besloten met het zingen van Gezang 281, vers 1 en 3. „De Verenigde Vrienden in Waregem. Op 1 Juni (1ste Pinksterdag) nam het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" van Sas van Gent deel aan het muziek concours te Waregem (België). In de le afd. behaalde dit ge zelschap in de afdeling concert muziek bij het klassement de vierde plaats met een onder scheiding. Ook behaalde deze vereniging in de 1ste afd. stap- marsen met 87 V2 punt de 1ste pr. met grote onderscheiding. Aan het concours werd door 25 gezelschappen deelgenomen, waaronder vooraanstaande ge zelschappen uit Vlaanderen. Sas van Gent behaalde over de gehele wedstrijd het hoogste aan tal punten voor de stapmarsen. Basketball. Sedert enkele maanden wordt door een damesafdeling van de personeelsvereniging der spie gelglas- en superfosfaatfabriek de basketballsport beoefend. Woensdagavond werd een wed strijd gespeeld tegen „Etoille'' uit Gent. De Gentse dames waren wat schotvaardigheid betreft de meerderen van de Sasse dames. Het spelpeil ging echter gelijk op en het puntenverschil bedroeg hoogstens 6 punten. Vooral het laatste kwartier kwamen de Sas se dames gevaarlijk opzetten en wisten hun achterstand van 6 punten behoorlijk terug te bren gen. Hét einde kwam met 2418 voor de „Etoille"-dames. Voor deze nieuwe opkomende sport bestaat reeds flinke belangstel ling. Momenteel is men bezig ook een herenteam samen te stellen. Raad besluit tot weekmarkt op Dinsdagmiddag. In de gisteravond gehouden voltallige zitting van de Sasse gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester R. A. J. den Boer, werd besloten de jaar lijkse kermis uit te breiden tot 5 dagen. Aan de motie van de gemeente Terneuzen over de vrije veren werd adhaesie betuigd. Bij de voorkeurslening Woning bouw 1952 bleek voor 43.900 ten gunste van Sas van Gent te zijn ingeschreven. Tevens werd mede gedeeld dat de gemeente buiten dat bedrag 110.000 krijgt toege wezen. Het eerstgenoemde be drag zal worden bestemd voor riolering, waterleiding, aanleg van diverse straten etc. De heer De Groff (PvdA) ver zocht voor de toestemming tot woningbouw mondeling contact op te nemen met Den Haag. Tot directeur-veearts vleeskeu ringsdienst werd benoemd de heer J. van Roon. De verzoekschriften van de neutrale- en van de R.K. kleuter school in de Zandstraat werden aangehouden tot de volgende ver gadering. Voor de in de toekomst te hou den weekmarkt bleken er zowel voor de Dinsdag, als Vrijdagmid dag voorstanders. Na stemming werd de weekmarkt vastgesteld op Dinsdagmiddagen 6 leden voor Dinsdag; 5 voor Vrijdag). Zodra de goedkeuring van G.S. binnen is, zal met de marktdag worden begonnen. Aan de Westkade zullen ban ken worden geplaatst, terwijl ver der werd besloten over te, gaan tot verpachting van volkstuintjes aan het z.g. „Dijkje". Een zevental agendapunten betrekking hebbende op het zwembad gingen vlot onder de hamer door. Bij de rondvraag vroeg de heer Adam (PvdA), hoe het kwam dat vroegere eigenaren van door de gemeente aangekochte gronden hiervan nog steeds gebruik ma ken. Hierna sluiting. Badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand Mei 1365 baden genomen. De communisten hebben Don derdag weer getracht het werk in de Renaultfabrieken tot stil stand te brengen. Zoals gemeld, zijn zij daar Woensdag in ge slaagd. De meeste van de 42.000 ar beiders meldden zich Donderdag normaal, maar communistische arbeiders hadden de krachtlei dingen in de rubberfabriek af gesneden, zodat daar niet kon worden gewerkt. In de fabriek van kleine wa gens is de energievoorziening door niet-communistische ar beiders hersteld. :Zij hebben een 30-tal communistische leiders van het fabrieksterrein verwij derd. Het werk in de gieterij is door de communisten stilgelegd na een korte kloppartij met werk willigen. Een woordvoerder van de di rectie heeft verklaard dat de stakingsactie door een duizend tal communisten wordt gevoerd. De meeste arbeiders zijn er te gen of staan er onverschillig te genover, zei hij. Slechts 642 van de 41.400 N. Franse mijnwerkers hebben aan de stakingsoproep van de C.G.T. gehoor gegeven. Het spoorwegverkeer in het gehele land is normaal. In Z.- Frankrijk gaven 1300 van de 38.000 spoorwegarbeiders aan de stakingsoproep gevolg. De openbare diensten te Pa rijs functioneerden Donderdag normaal. De beschadigde krachtleidin gen bij de Renaultfabrieken zijn later door de werkwilligen hersteld en tegen 11 uur werkte het gehele bedrijf normaal. Toen communistische leiders de arbeiders in de middagpauze wilden toespreken, ontstonden gevechten tussen communisten en niet-communisten, waarbij aan weerskanten verscheidene gewonden vielen. De voorman van de C.G.T. in de Renault- fabriek voor kleine auto's te Coulot, moest naar het zieken huis worden overgebracht na een gevecht in de werkplaats. 9) (Nadruk verboden). „Als Ida niet gaat, ga ik ook niet," besliste de dreumes met opeengeknepen lippen. „Wat zeg je?" stoof z'n moeder óp; „jij hebt niks te willen: ik wil. Ik zal je lerenMaar Jan wachtte de harde knuisten van z'n moeder niet af en liep hard naar buiten, de tuin in, waar hij z'n nood ging klagen aan z'n oudste broers. Bij de buren was het al net eender. Alsof het afgesproken werk was, zei Ida, op de vraag of ze het fijn vond, dat ze weldra naar school zou gaan: „Ik vind het niks fijn, ik blijf liever tnuis. Maar als Jan gaat, ga ik ook". Ten slotte raakten de kinderen verzoend met het denkbeeld naar school te gaan en al wat nieuw is, heeft bekoring en zeker voor kinderen. Bij de school aangekomen wer- den ze verwelkomd door de juf frouw, die hen bij de deur van de klas vriendelijk toeknikte, zon der echter een andere weergroet dan van Meijer zelf. Jan en Ida werden teveel in beslag genomen door het geroezemoes in de klas, waar al een twintigtal kinderen zaten, welke voor het merendeel op hoge toon aan het huilen wa ren. „Hoor ze es peeuwen," zei Jan, naar de grootste schreeuwer wij zend en z'n buurmeisje aankij kend. De juffrouw en Meijer lachten. „Je bent een bijdehandje," zei de onderwijzeres, hem even in de wang knijpend. „Ik denk niet, dat jij ook gaat huilen, wel?" Geen antwoord- „Dit is de zoon van mijn buur man Reising," zei de goedmoedi ge tuinder lachend, „en hij heet Jan. Dit is mijn dochtertje Ida." „Zo, dat is een prachtige naam Ida," zei de juffrouw, zich tot haar wendend. „Nu, Ida, zullen we eens een mooi plaatsje voor je opzoeken?" En haar bij de hand nemend, liep ze naar een bank, waar een klein dik meisje met zware, zwarte vlechten, hartverscheu rend zat te huilen. „Kijk eens, hier mag ju nu voortaan zitten, hoor. En dat is Betsy, die nu wel erg blij zal zijn dat ze een meisje naast zich krijgt, niet, Betsy?" Het aangesproken kind keek even met haar betraand gezicht naar de nieuwe buurvrouw, maar ze scheen het geen motief te vin den om met huilen op te houden, althans, ze begon weer met ver dubbelde ijver. Intussen was Jan zonder dat de onderwijzeres er erg in had meegelopen en toen deze zich omdraaide, schoof hij zonder meer bij Ida in de bank. „Nee maar," lachte de juffrouw „dat gaat zo maar niet! Hier in de school zitten jongens en meis jes niet bij elkaar, hoor. En kijk eens, jullie kunnen toch niet met z'n drieën in één bank zitten? Kijk, de andere kinderen zitten ook allemaal met z'n tweeën." Jan keek eens rond, en daarna naar het dikkertje, dat nu voor de tweede maal het huilen had gestaakt. „Dan gaat zij maar ergens an ders zitten," zei Jan, naar Betsy wijzend. „Nee, dat gaat niet „Dan gaan we weer weg. Kom maar mee, Ida, als we niet bij elkaar mogen zitten, gaan we naar huis. Daar mag het wel." De geduldige onderwijzeres had al haar overredingskracht nodig om het tweetal, dat zo aan elkan der gehecht was, te scheiden. Ten slotte slaagde ze er in, toen ze de jongen in een rij er naast zette, zodat hij toch vlak bij zijn buurmeisje kwam. Ida keek eens rond. Ze vond het wel leuk op school. Wat een mooie platen aan de wand. Nadat ze alles eens goed opgenomen had, besloot ze haar aandacht te wijden aan de bedroefde Betsy. „Waarom schreeuw je zo hard?" vroeg ze, de aangesprokene een duwtje gevend. „Heb je pijn?" vroeg ze verder toen er geen antwoord op de vraag kwam. Nu beurde het meisje het be traande hoofd op en keek haar aan. „Neen," schudde ze met haar hoofd, zodat de zware vlechten heen en weer slingerden. Grote verbazing bij Ida. „Waar om huil je dan? Ik huil toch ook niet?" Nee, dat was zo; dat moest de kleine Betsy toegeven. „Ik huil nooit," verklaarde Ida Meijer trots. „Huilen is erg flauw, weet je? Jongens huilen ook nooit. Waarom zou ik het dan wel doen?" (Wordt vervolgd). De Argentijnse vakbondsleider Cipriano Reyes is gevangen ge zet. Zijn straftijd is 5 jaar. Hij werd in 1948 gevangen ge nomen wegens samenzwering: tegen president Peron en zijn echtgenote. Hij was leider van de arbeiderspartij, die later de Peronistische partij is geworden. De leider van het complot zou de voormalige Amerikaanse di plomaat John Griffiths geweest zijn. BIJ VERWIJDEREN VAN GASLANTAARN BEDWELMD EN GEDOOD. De heer J. M. van S. te Ame- rongen is Donderdagmiddag tij dens het verwijderen van een gas. lantaarn door uitstromende gas bedwelmd en overleden. Het slachtoffer had om de lantaarn een kuil gegraven om de ijzeren buis te kunnen afzagen. Bij dit werk is er gas gaan ontsnappen met het noodlottige gevolg. En kele jaren terug is de man op een gelijksoortige wijze buiten be wustzijn geraakt, doch werd toen tijdig door voorbijgangers opge merkt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2