Thunderjet op Engels mar ine vaar tuig neergestort Het debat in de Belgische Kamer Tt* mat Eisenhowers politieke opvattingen DE TOESTAND IN BERLIJN Vliegtuig en schip gezonken Belgische Textielindustrie Slechts één overlevende wenst gemeenschappelijke muntpolitiek van Beneluxlanden Het gevaar voor inflatie in Europa VRIJDAG 6 JUNI 1952. 7 Jaargang No. 2053. Donderdagmorgen om kwart over zes is een Nederlandse „Thunderjet" bij het uitvoeren van een schijnaanval op een Britse marinevaartuig in aanra king gekomen met de mast van het Engelse schip en op het dek neergestort. Zowel het vliegtuig als het Britse patrouillevaartuig vlogen onmiddellijk in brand. njiMr* De nationale woningbouwleningen Truman verwacht geen oorlog WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De thunderjet werd bestuurd door een Nederlandse piloot. Het Engelse, grotendeels houten vaartuig had een bemanning van vermoedelijk vijftien koppen aan boord. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zijn spoedig daarop gezonken, terwijl op de plaats van het ongeluk op het water verspreide olie nog een uur lang bleef nahranden. Uit de haven van Niewediep voeren ter stond Nederlandse, Engelse en Amerikaanse sleep, en hulpsche pen, die deelnemen aan intergeal- lieerde manoeuvres, uit om de omgeving af te zoeken naar slachtoffers. De reddingboot „Prins Hendrik" van de Noord en Zuidhollandse reddingmaat schappij koos eveneens zee. Vóór dat deze vaartuigen de plaats des onheils hadden bereikt, waren 3 Helderse vissers op een vletje te hulp geschoten en pikten 1 over levende, die in een reddingboei ronddreef, op. De redding werd ten zeerste bemoeilijkt door de brandende olie en door de eb, waardoor de drenkeling, die later werd geïdentificeerd als de Brit se stoker Johnson, afdreef. In een onderhoud, dat de A.N.P.-correspondent in Den Hel der had, zeide deze dat hij, zijn broer Freek en Jan Tuithof zaten te vissen aan de dijk bij het Mars diep. „Wij zagen de ramp voor onze ogen gebeuren. Het was zeer heiig. Twee vliegtuigen voerden in het Marsdiep een schijnaanval uit op het Engelse marinevaar tuig. Ze doken met grote snel heid op het schip. Ik zei onmid dellijk tegen mijn broer: Dat gaat fout. Een der vliegtuigen, die de duikvlucht uitvoerde, scheerde rakelings over het schip. Het an dere vliegtuig raakte de boot. De hele zaak vloog onmiddellijk in brand". In een vletje roeiden de drie mannen naar de plaats van het ongeluk, waar zij een man zagen drijven. Zij trokken hem aan boord en brachten hem later over op een eveneens te hulp ge komen Brits schip. De drenkeling werd overgebracht naar het ma rinehospitaal te Den Helder. Zijn toestand werd „zeer goed" ge noemd. Om kwart over twaalf zag het ernaar uit, dat de stoker Johnson als enige deze verschrikkelijke ramp tijdens de pas aangevangen intergeallieerde oefeningen had overleefd. Het leek aan geen twij fel onderhevig, dat de Nederland se piloot van de thunderjet was omgekomen. De reddingboot „Prins Hen drik" keerde om kwart over ne gen in Den Helder terug. Het schip vervoerde het deerlijk ver minkte stoffelijk overschot van een der omgekomenen. Nadat de marine-autoriteiten de K.N.Z.H. R.M. aanvankelijk hadden mede gedeeld, dat verdere assistentie niet nodig was, koos de „Prins Hendrik" met schipper Bot op nieuw zee teneinde zich te voe gen bij de andere schepen en aan het opsporingswerk deel te ne men. De duikerploeg van de mij- nendienst begaf zich eveneens naar het Marsdiep voor verdere reddings- en bergingspogingen. De intergeallieerde oefening „Blue bird", waarbij Nederlandse, Engelse en Belgische land-, zee- en luchtstrijdkrachten zijn inge schakeld, wordt van 4 tot 7 Juni rond de kop van Noord-Holland gehouden. De oefening wordt ge leid door de commandant zee macht Nederland, C. W. Slot. Uit Den Helder meldt de A.N.P.-verslaggever nog, dat toen Kees Pronk en de zijnen met het vletje bij de plaats van de ramp aankwamen, het Britse schip nog drijvende was. Eerst twintig minuten nadat zij bij het schip waren aangekomen, ver dween het patrouillevaartuig brandend in de diepte. Kees Pronk deelde nog mede, dat de twee straaljagers, die deel namen aan de oefeningen, twee duikvluchten over het scheepje hebben ondernomen. „De eerste maal scheerden zij er rakelings overheen, trokken weer op, draai den rond en kwamen toen voor de tweede maal in duikvlucht naar beneden. Het was bij deze tweede vlucht, dat een der straaljagers met een ontzettende klap mid scheeps op de Engelsman terecht kwam. Er volgde een enorme steekvlam". Pronk zeide, dat de overleven de stoker Johson volmaakt over stuur was, toen hij hem aan boord van het vletje trok. John son, die wist dat zijn makkers nog op het schip waren of in het water lagen, wilde onmidellijk gewond als hij was weer in het water springen. Slechts met moeite konden de Pronks hem daarvan weerhouden. De verongelukte Engelse mo- torlaunch behoorde tot de „mine- sweeping motor launches" van de Royal Navy. Deze schepen heb ben een waterverplaatsing van 65 ton. Ze hebben een lengte van bijna 40 m, een breedte van on geveer 6 meter en een diepgang van circa anderhalve meter. De scheepjes hebben een snelheid van 16,5 knoop. De bemanning be staat uit 16 tot 18 personen. Op de voorplecht is bij deze schepen geschut opgesteld. Daar achter is de brug met stuurhuis aangebracht, vlak vóór de schoor steen, op het achterdek geschut en inrichting voor het afwerpen der dieptebommen. DE PILOOT. De bestuurder van de veronge lukte „thunderjet" was de reser ve-tweede luitenant vlieger A. Steen uit Amsterdam. Hij was 25 jaar oud. Luitenant Steen was vlieger van de eerste tactische vliegbasis Volkel. Hij ontving zijn opleiding in Amerika en had vele honder den uren ervaring op „thunder- jets". JOHNSON GEWOND. NIET ERNSTIG De enige overlevende van de ramp bleek er beter aan toe te zijn dan eerst werd gedacht. Doordat hij geheel onder de olie aan boord van de vissersvlet werd gehesen en totaal overstuur was, terwijl hij bovendien aan ar men en benen brandwonden ver toonde, meende men aanvanke lijk, dat zijn verwondingen niet licht waren. In het marinehospitaal (zieken boeg) kwam hij echter spoedig op zijn verhaal en bleek zulke lichte brandwonden te hebben opgelopen, dat hij binnen enkele dagen weer zal kunnen worden ontslagen. Ook zijn zenuwen was hij weer spoedig de baas. 's Mid dags lag hij als reactie op het tra gisch ongeluk te zingen in zijn bed en vroeg, of hij een sigaar mocht roken. Iets later, geheel op zijn ver haal gekomen, vertelde hij, dat hij vrijgezel is en hij voegde er aan toe: „Ik heb alleen nog een moeder in Dover. Wat zal ze blij zijn, dat ik het er levend heb af gebracht". Johnson, die 38 jaar oud is, heeft zich minstens een kwartier lang in het water tussen de bran dende olie aan een reddingsboei vastgeklemd. Een andere opva rende, de 28-jarige Ronald Clark uit Kenton in Middlesex, lag in het marinehospitaal, toen het schip door het vliegtuig werd ge ramd. Aan zijn vrouw, mrs Mabel Clark en zijn twee kinderen, is een telegram verzonden met het goede nieuws. In Den Helder was de ramp on der de burgerbevolking het ge sprek van de dag. Uiterlijk ver toonde de havenstad een vrolijk gezicht. In het prachtige zomer weer werden de oefeningen voortgezet. Overal kon men mili tairen, die daarbij waren inge schakeld, aantreffen. Van vele oorlogsschepen in de haven woei en vlaggen, die niet halfstok wap perden. Op de dijk langs de kust groepten de gehele dag in het zonnetje burgers tezamen, die elkaar aanwezen waar het vlieg tuig was neergestort, 's Morgens nog kon men daar allerlei vaar tuigen het water zien afzoeken naar de vermisten, doch 's mid- rags lag de zee vlak en kalm angs de horizon, zonder dat er ichepen te zien waren. Inmiddels is de stoker William .ohnson in de ziekenboeg door Nederlandse en Engelse verbin dingsofficieren officieel over het ongeluk gehoord. Geen der de tails werd na afloop bekend ge maakt. Met zekerheid werd in de loop van de middag bekend, dat John son de enige overlevende van de ramp is. Iedere hoop op redding van een der andere Britten is op gegeven. De naaste verwanten, zo werd officieel medegedeeld zijn in de loop van de dag van het treurig nieuws verwittigd. In een verklaring van de Brit se admiraliteit wordt gezegd, dat thans nog niet precies het aantal doden is op te geven. Men neemt aan, dat nog ongeveer 15'officie ren en manschappen vermist worden. De stoker Johnson, die over 2 weken de marine verlaat, is veer tien jaar bij de marine geweest en heeft reeds tweemaal vóór dit ongeluk tot de overlevenden be hoort. Het bergingvaartuig van de Kon. marine „Hercules" heeft gistermiddag van 4 uur af tot het vallen van de avond op de plaats van de ramp gezocht naar stoffe lijke resten van de leden der be manning en naar eventuele wrakstukken. De stroom had ech ter de meeste sporen van de ramp reeds uitgewist. Onverrichterzake keerde het bergingsvaartuig weer naar Den Helder terug. Wel is eerder op de middag het stof felijk overschot van een nog niet geïdentificeerd tweede slachtof fer geborgen. Prins Bernhard is in zijn func tie van inspecteur-generaal van de koninklijke marine gistermid dag omstreeks vrjf uur in Den Helder gearriveerd. Russische en Oostduitse wachtposten hebben Donder dagmorgen toestemming gege ven om voedsel en post uit W. Berlijn naar het geïsoleerde Steinstöcken, de grootste der W.-Berlijnse enclaves op Oost- Duits gebied, over te brengen. Het gehucht, dat ongeveer an derhalve km van Zehlendorf in de Amerikaanse sector van Ber lijn is gelegen, werd van West- Berlijn afgesloten als gevolg van de Oostduitse „veiligheids maatregelen". Tot dusver was 't verboden voedsel uit W.-Berlijn naar Steinstöcken over te bren gen, terwijl Westberlijners de enclave noch mochten betreden, noch verlaten. Er wonen in het betrokken gebied ongeveer 150 mensen. Westberlijnse politie en Britse politie moesten Donderdagmor gen optreden om de Russische kolonel Tolk te beschermen, die een parade van Britse troepen in de Britse sector van Berlijn ter gelegenheid van de verjaar dag van koningin Elizabeth had bijgewoond. Toen de Russen het paradeterrein ver lieten, werden zij uitgejouwd door een opdringende menigte Westberlijners. Men moest een cordon vormen om hen te be schermen. De Russische kolonel was de De raad van beheer van de federatie der Belgische textiel nijverheid heeft in buitengewone vergadering het probleem van de Benelux onderzocht. Aan het einde van deze bijeenkomst werd de volgende resolutie aangeno men: „Het accoord van de voor-unie heeft een verhoging van het han delsverkeer tussen de drie lan den tot gevolg gehad. De Belgi sche textielnijverheid in haar geheel en meer bepaald de sec toren, die afgewerkte producten afzetten, hebben tot dusver rui me voordelen uit dit accoord ge trokken. Anderzijds hebben som mige sectoren der textielindustrie de laatste maanden aan een ab normale Concurrentie het hoofd moeten bieden. De Nederlandse concurrentie zou minder te vre zen zijn, indien de algemene pro- ductievoorwaarden in de drie landen nagenoeg gelijk waren. De voornaamste factoren, die de Nederlandse productie in staat stellen een abnormale concurren tie te voeren, zijn immers het verschil in het loonpeil in de voor Nederland gunstige prijs van de steenkool. Ook de be schermingsmaatregelen van de landbouw in België maken de verschillen tussen de Belgiscne en Nederlandse lonen steeds gro ter. Deze factoren verhinderen de ontwikkeling van een normale en gezonde concurrentie, in de schoot van de Benelux. Indien deze factoren behouden bleven, zouden zij het bestaan van talrijke Belgische onderne mingen in gevaar brengen. Be doelde factoren zouden op na tuurlijke en automatische wijze verdwijnen, indien de drie lan den een gemeenschappelijke muntpolitiek aannamen onder leiding van een financiële instel ling, waarin de drie landen ver tegenwoordigd zijn. De raad dringt er daarom bij de Belgische regering op aan de verwezenlij king van een dergelijke politiek, alsmede het sluiten van de eco nomische unie met een vrij ver keer van personen en goederen tussen de drie landen op korte termijn na te streven. Indien de huidige toestand behouden bleef, zo heet het tot besluit in de re solutie, zou de federatie der Bel gische textielnijverheid zich ver plicht zien haar houding te wij zigen en ter vrijwaring van haar bestaan van de regering doel treffende maatregelen eisen. enige Sowj et-vertegenwoordiger, die aan de Britse uitnodiging om de parade bij te wonen ge hoor had gegeven. De spanning in de Franse sector naar aanleiding van een geschil over een begraafplaats is een weinig verminderd. West berlijnse politiemannen verdre ven hier Russische soldaten en leden der Oostduitse volkspoli- tie, nadat enige schoten waren gewisseld. Een Franse woordvoerder deelde mee, dat de kwestie aan burgerlijke autoriteiten is over gedragen, die zullen moeten uitmaken hoe de grens precies loopt. Men is het er over eens, dat een deel van het kerkhof op Oostduits gebied ligt. Naar de woordvoerder verder meedeelde, hebben de Russen de verzekering gegeven, dat op het kerkhof geen grensborden zullen worden geplaatst en dat de Rus sische militairen en leden der Oostduitse volkspolitie bij hun patrouilles de begraafplaats niet zullen betreden. Westberlijnse autoriteiten deel den mee, dat zich ongeveer 300 graven in het Oostberlijnse deel van het kerkhof bevinden. Intussen duurt de Britse „blokkade" van het Oostberlijn se omroepgebouw voort. Een aanbod van de Britse miltaire politie die het gebouw bewaakt, om eventuele zieken onder de Duitse employe's te evacueren werd afgeslagen. Sinds 9 Mei zijn er tussen de westelijke autoriteiten en de Sowjet-autoriteiten 16 .protesten en brieven gewisseld over de moeilijkheden in Berlijn. Thans hebben de Amerikaanse autoriteiten een krachtig protest gezonden omtrent de verkeersbe- lemmeringen om Steinstucken. Van de Sowjet-zijde is verklaard, dat de zaak onderzocht zal wor den. De Britse commandant in Berlijn heeft aan de voornaamste Sowjetvertegenwoordiger in Ber lijn, Dengin, schriftelijk uiteen gezet, dat de enclave te Eiskeller, deel uitmaakt van de Britse sec tor. De Sowjet-autoriteiten heb ben van de Amerikanen betaling geëist van 14.000.000 dollar voor het gebruik van een speciale tele foonkabel voor de verbinding tussen Berlijn en Frankfort. De vergoeding wordt geëist over de afgelopen periode van 7 jaar. Reuter -tekent hierbij aan, dat iets meer dan een week geleden 19 telefoonverbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland verbroken zijn. De verbindingen der geallieerde autoriteiten heeft men echter intact gelaten. Sommige waarnemers zien in eerder genoemde brief een teken, dat de Sowjet-autoriteiten zich mogelijk met de geallieerde telefoonverbindingen zullen gaan bemoeien. Men vraagt zich af, wat het gevolg zal zijn van een Amerikaanse weigering tot be taling. Bij de voortzetting der debat ten in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers over de Schuman-gemeenschap gaf Achiel van Acker (soc.) uitdruk king aan zijn ongerustheid over de economische aspecten ervan. Hij betoogde o.m. dat het plan niet dirigistisch en wat de tekst betreft niet duidelijk genoeg is op het stuk der lonen. In dit verband wees hij erop, dat, ter wijl vóór de oorlog de lonen der Duitse arbeiders 20 pet. hoger waren dan die der Belgische ar beiders, de toestand thans juist omgekeerd is. Van Acker ver klaarde zich tegen de duur van 50 jaar van de Schuman-over- eenkomst en maakte zich bezorgd over de eventuële sluiting van kolenmijnen. Eyskens (C.V.P.) was evenwel van oordeel, dat het plan-Schu- man een gunstige invloed kan hebben op de economische be drijvigheid van België. Men moet niet alleen om de belangen van België denken, zo betoogde hij, doch ook rekening houden met de veiligheid van Europa en de De N. V. Bank voor Nederland se gemeenten deelt mede, dat thans de verkoop van de rente- spaarbrieven is gesloten. Om aan alle aanvragen, welke vóór 1 Juni zyn gedaan, te kunnen voldoen, is het totaalbedrag nog verhoogd tot nominaal ƒ54.100.000. In to taal zijn uitgegeven 481.000 ren- tespaarbrieven van 100 en 240.000 rentespaarbrieven van ƒ25. Thans kan ook worden vastge steld het totaalbedrag van de drie nationale woningbouwleningen. Dit totaal is 127.200.000,—. versterking der strijdkrachten in het westen. Spr. was van oordeel, dat Bel gië zich onmogelijk afzijdig kan houden, indien zijn grote na buurlanden met een bevolking van 155 millioen zielen een ge meenschappelijke markt organi seren. Hij drong er daarom bij de kamer op aan het plan, goed te keuren. De minister van economische zaken, Duvieusart, erkende dat het plan-Schuman verscheidene ernstige problemen inhoudt, waaraan men de grootste aan dacht moet schenken. De twee grote voordelen van het plan ziet hij echter in de toegang tot de bevoorradingsbronnen en de bevoorrading tegen gelijke prij zen. De Belgische ijzer- en staal industrie zal, zo verklaarde hij, grote voordelen uit de overeen komst kunnen putten. Wat de gelijkmaking der lonen in de Schumangemeenschap betreft, merkte de minister op, dat Bel gië reeds 25 jaar een economische unie met Luxemburg vormt, zon der dat hiervan sprake is ge weest. Deze egalisatie der lonen, zo zeide hij, dient weliswaar ge leidelijk verwezenlijkt te wor den, doch is niet absoluut nood zakelijk bij de aanvang van de Schuman-gemeenschap. SPAAK VOORSTANDER. Bij het verdere debat over de kolen- en staalgemeenschap heeft Spaak verklaard, dat hij in tegenstelling tot enkele van zijn partijgenoten, onder wie Achiel van Acker en Anseele, een warm voorstander hiervan is. Als een van de voornaamste redenen noemt hij, dat door het plan- Schuman een Frans-Duitse ver zoening tot stand zal komen, die een nieuwe oorlog in de toe komst tussen beide landen on- mogleijk zal maken. Door het plan-Schuman, zo be toogde hij, zal bovendien een stap worden gedaan op de weg naar een verenigd Europa, het geen de enige oplossing is voor de vele economische problemen. Alle bezwaren, die men thans aanvoert tegen het plan met be trekking tot lonen en exploitatie zouden ook zonder dit plan be- Op een persconferentie naar zijn politieke opvattingen ge vraagd, heeft generaal Eisenho wer verklaard, dat de democra ten de verantwoordelijkheid moe- ten dragen voor „het tragische verlies" van China aan de com munisten. Eisenhower zei, dat hij zich achter een politieke verklaring van de republikeinse partij van 1950 schaart, waarin de politiek van het democratisch bewind wordt aangevallen. Hij nam aan, dat de beginselen dezer verkla ring zouden worden opgenomen in het verkiezingsprogramma van dit jaar. In de bedoelde ver klaring wordt het bewind van Truman verweten door zijn poli tiek voor het Verre-Oosten het sein op veilig te hebben gezet voor communistische invasie in Zuid-Korea. Eisenhower noemde „het verlies van China een inter nationale ramp van de eerste grootte". Hij wilde niet iemand persoonlijk laken, doch voegde er aan toe: „De partij, die aan de macht was, moet enige verant woordelijkheid op zich nemen voor de verliezen, die wij hebben geleden". Eisenhower verklaarde geen aanwijzing te kunnen geven, hoe de Koreaanse oorlog tot een einde kan worden gebracht. „Wij moe ten pal staan en trachten onze verliezen te verminderen om een bevredigende wapenstilstand te verkrijgen", aldus Eisenhower. De generaal sprak zich uit tegen centralisatie van een macht in de federale regering, omdat dit zou leiden tot socialisme en dictatuur. Verder verklaarde hij zich een tegenstander van „socia lisatie der geneeskunde". Wel was hij voor particuliere hulp voor medische voorlichting. Ei senhower zei „niet het flauwste idee" te hebben, of hij Taft zou kunnen verslaan bij de verkie zing als. candidaat der republi keinse partij. Indien hij presi dent werd, zou hij MacArthur raadplegen over de politiek in Azië, zo verklaarde Eisenhower. Hij zei de republikeinse presi- dentscandidaat te zullen steunen, indien hij zelf niet-werd gekozen, aangenomen dat het partijpro gramma bevredigend zou zijn. In verband met de wetgeving in verband met het arbeidsproces zei Eisenhower, dat de gehele ar beidstoestand slechts ingewikkeld zou worden, indien de regering „wet op wet stapelt". Eisenhower zeide, dat er geen relaties tussen de regering van Truman en hem bestaan, die hem zouden verhinderen het verleden van de regering aan te vallen. Op de vraag of hij de buitenlandse politiek had gesteund, antwoord de hij geen deel te hebben geno men aan de regering en slechts betrokken te zijn geweest bij 'n onderdeel van de politiek. Hij voegde er echter aan toe in grote trekken de politiek ter beveili ging van West-Europa tegen het communisme te hebben gesteund. Het bewaren van vrede en vei ligheid in de wereld op basis van de fundamentele overtuigingen van de Verenigde Staten achtte hij het allerbelangrijkste punt van zijn campagne. Op de vraag of hij bombarde menten en een blokkade van Chi na overweegt ingeval van een nieuw offensief in Korea, ant woordde hij, dat een en ander uit- gemaakt dient te worden door de personen ter plaatse. „Indien ik echter op grote schaal word aan gevallen, zal ik alles doen om de mannen, die voor mij slag leve ren, te beschermen. Ik zal voorts alles doen om de slag zo spoedig mogelijk te win- nen| en zo beslissend mogelijk. Achter de Jaloe (de grensrivier tussen Noord-Korea en China) is een aanzienlijke luchtmacht op gebouwd, die uitbreiding van de strijd op dit ogenblik zeer ge vaarlijk zou maken. Toen hij zich na de persconfe rentie glimlachend terugtrok, zeide hij: „Ik zou dit niet graag iedere dag doen". Op een desbetreffende vraag antwoordde hij: „Het maakt niet het geringste verschil uit, of ik generaal of mijnheer genoemd word. Technisch ben ik generaal, maar ik zou het zeer op prijs stellen, indien ge mij met „mijnheer" aanspreekt". staan. Juist het plan-Schuman zal België in staat stellen in een periode van 5 jaar zijn productie te vergroten en de kostprijs te verlagen. Spaak wees zijn par tijgenoot Van Acker erop, dat het niet juist is, dat het plan een vermindering van de productie voorstaat. Slechts indien de pro ductie het verbruik te boven gaat, zal een beperking worden aanbevolen. Het plan houdt ook geen sluiting der mijnen in, zo als Van Acker beweerde. De minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland stelde de voordelen van een gemeen schappelijke markt in het licht. Hij wees er verder op, hoe bij de opstelling van de overeenkomst alle belangengroepen werden ge raadpleegd en onderstreepte dat de Schuman-gemeenschap geba seerd is op een eerlijke en loyale samenwerking. Spr. gaf toe, dat een aantal bepalingen hem niet bevallen, met name de zware superstructuur, doch men moet rekening houden, zo zeide hij, met de realiteit en de mogelijk heden. In de overeenkomst zijn evenwel, zo besloot hij, een aan tal clausules opgenomen, die de fundamentele belangen van Bel gië veilig stellen. De Kamer zal volgende week over het plan-Schuman stem men. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Bij Koninklijk besluit van 5 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Rotterdam mr G. E. van Walsum met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Delft. Mr Van Walsum is lid van de P. v. d. A. De leider van de Britse dele gatie naar de organisatie voor Europese economische samen werking, sir Edmund Hallpatch, heeft tijdens een lunch van de Anglo-Amerikaanse pers ver klaard, dat de interne stabili teit van W.-Europa wordt be dreigd door inflatie als gevolg van de bewapening. Hij deelde mede, dat er tijdens de jongste bijeenkomst van de raad van de O.E.E.S. een nieuwe werkcommissie is ingesteld wel ke het gevaar voor inflatie zal bestuderen. Naar hij zeide ma ken de nieuwe vraagstukken die voortvloeien uit de bewapening economische samenwerking meer dan ooit nodig. De Europese betalingsunie al dus sir Edmund is niet het laat ste antwoord op multilaterale handelsvraagstukken, maar slechts een overgangsmaatregel. Er zal iets op moeten volgen, dat permanenter en bevredigen der is, zo zeidg hij. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft pres. Truman op de vraag, of men uit het plan van zijn dochter Margaret deze zomer haar vacantie in Europa door te brengen, kon opmaken, dat hij in die tijd geen oorlog verwacht, be vestigend geantwoord. Verder zei Truman, dat hij niet overwoog het congres in verband met de staalstaking om een wet geving te verzoeken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Half tot zwaar bewolkt. Half tot zwaar bewolkt met enige regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het Zuid-Oosten van het land nog warm, elders iets lagere middagtemperaturen. ZATERDAG 7 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.45 1.20 2.— 2.10 n.m. 1.11 1.46 2.26 2.36 ZON MAAN op onder op onder Juni. 6 4.22 20.55 19.35 2.30 7 4.22 20.56 20.59 3.— 8 4.21 20.57 22.09 3.44

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1