Nieuw Micro-organisme Binnenlands Nieuws SPORTNIEUWS DE RONDE VAN NEDERLAND JÉ* RADIO? De gegijzelde journalist De deviezencontrole DE GLIJDENDE LOONSCHAAL IN FRANKRIJK DE AMERIKAANSE VOORVERKIEZINGEN RECHTSZAKEN VOETBAL Eric de Noorman in „Het land der duisternis" DUIVENSPORT BURGERLIJKE STAND Wagtmans en Janssen gestraft Wat brengt de BEROVING VAN EEN FEESTGENOOT. De K.N.A.C. wendt zich tot de Staten-Generaa! WIELERSPORT De Haagse journalistenvereni ging, afd. van de Ned. journa listenkring, heeft besloten de nog steeds in gijzeling verblij vende journalist Hommerson te Zaandam van haar medeleven te doen blijken. Met de brief, waarin dat ge schiedt, zal hem een doos Haag. se hopjes worden toegezonden. De K.N.A.C. heeft zich tot de mnister van financiën gewend met een adres waarin uitvoerig wordt betoogd, dat voor een on belemmerde vreemdelingen stroom naar ons land alle for maliteiten en in het bijzonder de schriftelijke invulling van formulieren zoveel mogellijk vereenvoudigd dienen te worden en zo mogelijk uitgebannen. O.a. heeft de K.N.A.C. tot het zenden van dit adres besloten omdat vreemdelingen aan de Nederlandse grens een formu lier voor deviezencontrole moe- De Franse nationale vergade ring heeft haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp van premier Pinay betreffende de glijdende loonschaal. Er waren 295 stemmen vóór en 253 tegen. Premier Pinay had het bestaan van zijn bijna 3 maanden oude regering op het spel gezet en gedreigd te zullen aftreden, in dien het ontwerp niet werd aangenomen of slechts met een te geringe meerderheid. Hij liet duidelijk uitkomen, een stem ming te wensen, die de regering in haar huidige strijd tegen de communisten zou versterken. Het onderhavige wetsontwerp koppelt de lonen aan de kosten van levensonderhoud. Gematigd conservatieven, ra dicalen, ongeveer 32 Gaullisten en ongeveer 35 volksrepublikei nen stemden voor het wetsont werp. Tegen stemden communisten, socialisten, ongeveer 12 volksre publikeinen en circa 40 Gaul listen. Ongeveer 40 Gaullisten en 25 volksrepublikeinen ont hielden zich van stemming. In Z.-Dakota zijn voorverkie zingen gehouden om 14 afge vaardigden naar de nationale republikeinse conventie in Chi cago aan te wijzen. Het grote belang van deze oorverkiezingen wordt geacht het feit, dat wellicht vele con ventie-afgevaardigden, die zich nog niet voor generaal Eisen hower of senator Taft hebben uitgesproken, door de uitlsag er van zullen worden beïnvloed. Toen van 1194 van de 1946 districten de uitslag bekend was had senator Taft met 42.303 te gen Eisenhower 39.657 de lei ding. Ook in Californië zijn voor- '.erkiezmgen gehouden. Deze staat wijst een afvaardiging van 79 niet aan een bepaalde can- did-aat gebonden personen naar de republikeinse conventie aan. Hier had gouverneur Warren de leiding met 15.106 stemmen tegen het congreslid Werdel 11.340 stemmen. Aan democratische zijde is senator Kefauver verzekerd van de overwinning in Z.-Dakota. Zijn enige tegenstander, die aan het hoofd staat van een lijst van niet-gebonden afge vaardigden, heeft reeds erkend verslagen te zijn. In Californië heeft hij tot dus ver 19.270 stemmen tegen 10.757 stemmen voor een groep niet- gebonden afgevaardigden onder leiding van de proc.-generaal van Californië, Brown. De uitslagen van 1508 van de 1946 districten in Z.-Dakota ga ven de afgevaardigden voor Taft 52.674 stemmen en die voor Eisenhower 50.215 stemmen. De stand op het ogenblik, dat de uitslagen in 257 districten in Z.-Dakota nog niet bekend wa ren, was. Taft 60.702 stemmen en Eisenhower 59.330 stemmen. SNEL OPGEHELDERDE DIEFSTAL. De marechaussee op het sta tion te Roosendaal heeft drie Rotterdammers aangehouden, die zij van diefstal verdacht. Op Pinksteravond deed een heer op het station te Roosen daal aangifte van de vermissing van een geldkistje, dat hij in een koffer bij zich had gehad. Hij had even met een kennis staan praten op het perron en onderwijl was zijn koffer, die hij in een coupé had achtergela ten, geforceerd. De marechaussee had zo'n idee dat de Rotterdammers meer van de zaak wisten en hield het gezelschap aan voor een ver hoor. De spoorwegrecherche werd in de zaak gemengd en die kwam er al gauw achter, dat in Oudenbosch een jas met het geldkistje als gevonden voor werp op het station door een dame was achtergelaten. De jas bleek het eigendom van een der Rotterdamers te zijn, waarop aanhouding van het 3-tal volg de. BRAND AAN BOORD VAN DIJITS SCHIP. Tot Woensdagavond omstreeks 8 uur is de Rotterdamse brand weer bezig geweest met het blus sen van de brand, die gewoed heeft in de machinekamer van 't 5880 b.r.t. metende Duitse stoom schip „Ansgaritor" dat op stoom in de waalhaven te Rotterdam lag. De vlammen, die een enorme hitte verspreidde, aldus de brand weer, zouden de machinekamer grotendeels verwoest hebben. De omvang van de schade is onbekend en ook weet men niet, of deze door de verzekering wordt gedekt. Het vuur werd met schuim geblust. Bij de brand, die omstreeks half vier uitbrak, werd een Duitse stoker door de rook bedwelmd en opgenomen in het havenziekenhuis. De brand zou ontstaan zijn doordat vonken van een las-ap- paraat, waarmede in de machine kamer werd gewerkt, tussen de spanten in het water, waarop olie dreef, terecht kwamen. De „Ansgaritor" kwam met 'n lading ijzererts van Malm en moest nog gelost worden. ROKENDE ZANGERS UIT DE KERK GEWEERD. De kerkvoogdij der Ned. Her vormde kerk te Naarden heeft de Nederlandse Handelvèreni- ging voorlopig de toegang tot de grote kerk te Naarden ontzegd. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de leden van deze vereniging doorgingen in het kerkgebouw te roken, ook nadat er herhaalde malen op was ge wezen, dat dit in strijd is met de eerbied voor en de regels van een Godshuis. Reeds eerder was gebleken, dat door de leden van de Handelvereniging in de kerk werd gerookt. Na overleg met het bestuur van de vereniging had de kerkvoogdij de toezeg ging ontvangen, dat zulks niet meer zou voorkomen. Dezer dagen constateerde de koster tijdens de repetities voor een radio-opname opnieuw, dat men zich niet aan de belofte hield. Zijn verzoek om niet te ro- Prof. Dr. Ir. A. Ph. Weber te Bennekom heeft tijdens een on derzoek naar chemische en bio- chemsiche bestrijdingsmethoden van het aardappelcystenaaltje, dat de aardappelmoeheid veroor zaakt, een amoebe ontdekt, die zich voedt met de larven van dit aaltje. Deze amoebe blijkt een tot dus verre onbekend micro-organisme te zijn. In de toekomst zou hét wellicht een zeer belangrijke fac tor kunnen worden in de strijd tegen de aardappelmoeheid. Pro fessor Weber deed zijn ontdek king in Juni 1950 en sindsdien hebben verscheidene onderzoe kers medegewerkt aan de bestu dering van de levenscyclus van deze protozoon. De waarde van de eventuele bondgenoot in de oorlogvoering tegen het beruchte aardappelcystenaaltje is echter nog niet beproefd kunnen wor den: gewacht wordt o.m. op de resultaten van de te nemen grondproeven- ken had evenmin uitwerking als de bordjes met „verboden te ro ken", die hij had opgehangen. Hij belde terstond de burgemees ter op, die zich als president kerkvoogd van de overtreding kwam overtuigen en de heren te verstaan gaf de grote kerk te verlaten. In de vergadering van de kerkvoogden, die nog dezelfde avond werd bijeengeroepen, ver klaarde men zich unaniem ac- coord met de maatregel van de president-kerkvoogd, burgemees ter Visser. Daarmede was de N-C.R.V.- repetitie, die onder auspiciën van de N.R.U. voor een radio-opname was gehouden, afgelopen. GEVONDEN VOORWERP: LUCHTBALLON. De Franse ballonvaarder Dol- fus zou op de middag van Twee de Pinksterdag in Bethune op stijgen met de ballon „De stad Bethune". De aerostaat was bijna voor de helft gevuld, toen een windstoot hem op de grond druk te en daarna ineens opzoog. De touwen waaraan de zandzakken hadden gehangen verloren hun last of knapten, het net scheurde en de ballon koos bevrijd en na gestaard door vele inwoners van Bethune alsmede door de ballon commandant Dolfus, het lucht ruim. Hij won snel hoogte en verwijderde zich in noordweste lijke richting. Enige ogenblikken later zette Dolfus de achtervol ging in. Hij zeide te hopen zijn ballon in België weer te vinden. In Breda, in de Vughtpolder, is in de middag van de Tweede Pinksterdag een losgeslagen bal lon neergekomen en daar „ge pakt". Het omhulsel is in het po litiebureau van de oranjestad gedeponeerd als gevonden voor werp. Tot Woensdagmiddag had zich echter nog niemand als eigenaar aangemeld. Het vermoeden ligt voor de hand dat de in Breda neergeko men aerostaat aan de heer Dol fus toebehoort. NEDERL. ONDEROFFICIER DESERTEERDE NAAR VREEMDELINGENLEGIOEN. De krijgsraad té velde veroor deelde de 45-jarige wachtmeester W. Th. J. P. uit Amersfoort tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en verla ging tot de stand van soldaat laagste klasse. De eis was één jaar met ontslag uit de militaire dienst. Wachtmeester P. is het type van een vechtjas. In 1936 vocht hij in Spanje tegen Franco. Toen de kruitdamp over het Iberische schiereiland optrok, meldde hij zich bij 't vreemdelingenlegioen. Met legionnairs streed hij in Afrika tegen Rommel en maak te hij da invasie op Sicilië mee. Later werd hij opgenomen in de Irene-brigade. Hij nam deel aan de invasie en kwam al vechten de in Nederland terecht. Na da capitulatie boden zijn su perieuren hem aan in het leger te blijven en beroepsofficier te worden. Hij ging naar Indonesië en ook daar was hij een uitste kend militair. Als instructeur in een vredesleger faalde hij echter volkomen. In de herfst van 1951 gaf men hem dan ook te verstaan, dat hij de dienst zou moeten verlaten. Niet wetende wat hij in de bur germaatschappij zou moeten be ginnen, besloot P. weer naar het vreemdelingenlegioen te gaan. Hij vertrok zonder op zijn ont slag te wachten met medeneming van ruim 800, een bedrag dat hij had verkregen door twee voor anderen bestemde chèques te in nen. Het legioen wilde hem echter niet meer hebben en ten einde raad heeft hij zich toen in Maart 1952 bij de marechaussee gemeld. P.T.T. AMBTENAAR VEROORDEELD. Als gevolg van knoeierijen op de afdeling dienstkleding van het Amsterdamse telefoonkantoor is door de Amsterdamse rechtbank wegens heling veroordeeld tot 8 maanden met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat van die maanden er 4 voor waardelijk zullen worden opge legd, de 47-jarige P.T.T.-ambte naar H. van den B. J., uit Am sterdam. De veroordeelde had van een collega kledingstukken voor monteurs gekocht, die hij ver kocht aan vrienden en kennissen. Veertien dagen geleden hield deze ambtenaar met nadruk vol, dat hij niet had geweten dat de kledingstukken van diefstal af komstig waren. Bij arrest van het Haagse ge rechtshof zijn de kooplieden D. J. J. en F. A. C., uit Goes, veroor deeld tot een jaar gevangenis straf wegens heling en anderhalf jaar gevangenisstraf wegens diefstal. De te Middelburg opge legde gevangenisstraffen werden bevestigd. J. en C. waren met een derde koopman, S. B. B„ uit Goes, uit geweest. In een taxi, waarin 't drietal naar Rotterdam reed, heeft C. van B., die onder invloed van drank was, een pertefeuille met meer dan 1500 weggeno men. J. had een deel van dit geld gekregen. C. hield de rest, voor zover dit niet werd opge- fuifd. De amoeben werden door pro fessor Weber in ruststadium aan getroffen, terwijl zij Waren vast gekleefd aan de cysten van de verwekker van de aardappelmoe heid, wachtend op het te voor schijn komen van de larven. Zij vielen de larven aan, zodra zij met deze in aanraking kwamen. Zo'n amoebe stulpte zich na het contact om de larven heen, waar bij soms tientallen aaltjes door een enkele amoebe werden om geven. Binnen enkele dagen ole- ken de larven te zijn verteerd. De amoebe plantte zich daarna door deling voort en viel, indien er een nieuwe prooi in de omge ving was, deze aan. Verder kwam aan het licht, dat de amoeben zich onderling met elkaar kunnen verbinden, aldus een netwerk vormend, waaraan de larven mceilijk kunnen ontsnappen. Is er geen voedsel meer aanwezig, dan gaan de amoeben in een ruststadium over en kunnen op deze wijze overwinteren. Prof. Weber zette het onder zoek voort in samenwerking met de heer L. O. Zwillenberg, biol. candidaat, werkzaam aan het la boratorium voor microbiologie te Amsterdam. Thans worden de practische mogelijkheden bestu deerd door een onderzoeker van de Wageningse „werkgroep on derzoek bestrijding aardappelcys tenaaltje", Dr. P. A. van der Laan, zulks onder leiding van Prof. Dr. A. J. P. Oort, hoog leraar in de phytopathologie aan dc landbouwhogeschool. Intussen heeft de ontdekking van het nieuwe micro-organisme de aandacht getrokken van bui tenlandse wetenschappelijke on derzoekers en op uitnodiging van „The Royal Society" gaven Prof. Weber en Prof. Oort een demon stratie in Burlington House te Londen met de gevonden „aal tjeseter" tijdens een bijeenkomst van dat beroemde genootschap op 22 Mei j.l. De aanwezigen bleken hoogst geïnteresseerd, want in Engeland worden de aardappel velden al veel langer door de cystenaaltjes geteisterd dan in cns land. De door Prof. Weber gevonden amoebe was echter ook daar aan niemand bekend- De cysten, waarop Prof. Weber de amoeben vond, waren afkom stig van een aardappelveldje in de provincie Groningen. Andere vindplaatsen zijn tot dusverre niet ontdekt. Gespannen wacht men in wetenschappelijke krin gen in binnen- en buitenland af of het ontdekte micro-organisme mogelijkheden kan bieden voor n practische bestrijdingsmetho- de, o.a. doordat het op grote schaal kan worden vermenigvul digd. Vast staat, dat dit onder zoek nog geruime tijd zal vergen. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN ROTTERDAM. Naar het A.N.P. verneemt is nog vóór de a.s. verkiezingen een voordracht te verwachten ter voorziening in de vacature van burgemeester van Rotterdam. DE ZWARE LASTEN OP HET MOTORWEGVER- KEER. Naar aanleiding van een des betreffend besluit van de jaar lijkse algemene vergadering der K-N.A.C. heeft het bestuur dezer organisatie een motie, aangeno men in genoemde vergadering, ter kennis gebracht van de rege ring en de belde Kamers der Staten-Generaal. Daarin wordt erop gewezen, dat het rechtvaardig, nuttig en noodzakelijk wordt geacht een groter deel dan 14 a 1/s van de opbrengsten van het motorweg- verkeer voor aanleg, onderhoud en verbetering van de wegen te besteden en verder dat ter verze kering van een behoorlijk onder houd van de motorische vervoer middelen in het land, ten behoe ve van de verkeersveiligheid de lasten op het motorwegverkeer worden verminderd en wel in het bijzonder de belastingen, welke de aanschaffingsprijs be ïnvloeden als invoerbelasting e.d., waardoor voor het noodza kelijke onderhoud van het Ne derlandse wagenpark meer gel den beschikbaar komen. In de toelichting merkt de K.N.A.C. op, dat slechts een ge ring deel van de door het moto risch verkeer opgebrachte belas ting, bedragende 230 millioen gulden per jaar, voor aanleg, on derhoud en verbetering van de wegen wordt gebruikt n.l. slechts 50 millioen gulden. Behalve de motorrijtuigenbe lasting, welke sinds de invoering in belangrijke mate is opgevoerd ten behoeve van de spoorwegen in 1933 en de defensie in 1951, drukken op het motorwegverkeer het ruim 20 jaar geleden als tij delijk ingevoerde en sindsdien vele malen verhoogde invoer recht op benzine, het verhoogde tarief voor de invoerbelasting, n.l. de z.g- weeldebelasting, en tal van bijzondere lasten zoals veergelden, parkeerheffingen, tolgelden enz. Gebleken is overigens, dat in verband met de hoge aanschaf fingsprijs, waardoor te grote be dragen moeten worden gereser veerd voor afschrijving, geen voldoende gelden meer beschik baar zijn voor het noodzakelijke onderhoud, hetgeen ten koste jaat van de verkeersveiligheid. Vrijwel onmiddellijk na de start voor de derde étappe van de Ronde van Nederland, van St. Ni klaas naar Tongeren óver een af stand van 229 km werd het dui delijk dat er wat broedde. Het veld was onrustig en reageerde prompt op elke demarrage en el ke schijn-aanval. Pas na de Schel- de-tunnel rukte Kwik van Kerk hoven zich met bruut geweld los, voortstormend tussen de hagen toeschouwers in de straten van Antwerpen. Bij Wijnegem op 35 km had hij een halve minuut voorsprongNop een groepje van 5 man: Faanhof, Van Est, Smits, Sorgeloos en Hörmann, die een achtervolging waren begonnen maar zonder overtuiging, zodat zij spoedig weer door de hoofd groep waren geabsorbeerd. Nog twee Belgen van de B-ploeg, Se rin en Van Stayen, rukten naar voren om Van Kerkhoven te hel pen. Zij kregen aansluiting bij Broechem op 49 km, maar... zij waren niet alleen, zij hadden ge zelschap gekregen van Wout Wagtmans, die het raadzaam had geacht deze aanslag op zijn oran je trui onmiddellijk te parreren. Eén Nederlander tegen drie Belgen... De verhouding was niet billijk, vonden Van Est en Jefke Janssen. Zij drukten wat harder op de pedalen, reden zich los en gingen achter de kopgroep aan, echter met Desmedt in hun kiel zog. In de straten van Lier (61 km) kwam de aansluiting tot stand. Er was dus nu een leidend peloton ontstaan van 7 man, 4 Belgen en 3 Nederlanders. De hoofdgroep lag op 500 meter. De eerste aanval op de oranje trui was hiermede verijdeld op 75 km van de Start. In de buurt van Scherpenheu- vel nam de strijdlustige v. Kerk hoven opnieuw het initiatief voor een aanval, samen met v. Dor- mael en Schaecken. Van Breenen en Van Elderen gingen mee om een oogje in het zeil te hou den. Na de doortocht van Diest, op 103 km had dit vijftal een gat geslagen van IV2 minuut. Bij de brug over het Albertkanaal, vlak voor Beringen op 118 km was 't verschil aangegroeid tot 2 min. Te Asch was het beeld in de kopgroep niet veranderd. Om beurten zaten v. Kerkhoven, v. Dormael en Schaecken aan de kop, trekkend en rukkend voor ai wat zij waard waren en v. Elde ren en v. Breenen onverbiddelijk aan hun wiel klevend. Het peloton had de achtervol ging ingezet onder aanvoering van Wagtmans en Voorting. Bij de Belgen toonde v. Dormael nog niet de minste sporen van vermoeidhelJ. Kort na Lanaken demar eerde hij plotseling zeer scherp, maar v. Breenen pakte zijn wiel en de poging mislukte. Maar enkele honderden meters verder spurtte v. Dormael zich andermaal los. Van Kerkhoven en v. Breenen jaagden fel achter hen aan. Schaecken en v. Elde ren lieten zich afzakken. Nog vóór Aeben verloor v. Dormael de ongelijke strijd tegen de beide achtervoigers. Het peloton lag daar 900 meter achter. Toch won het terrein, totdat het ongeveer 5 km van de finish in vier of vijf moten uiteen viel. Het trio aan de kop werd echter niet meer achterhaald en arriveerde op het circuit van Tongeren, waar Kwik van Kerkhoven de sprint won voor v. Dormael en v. Breenen. De uitslag van de derde étappe van St Niklaas naar Tongeren (229 km) luidt: 1. Van Kerkho ven (Belg. B.) 5.58.12; 2. Van Dor mael (Belg. A.) 5.58.42; 3. Van Breenen (Ned. Nat.) 5.59.12; 4. Janssen (Ned. A.) 6.00.15; 5. Gielen (Belg.A.) z.t.; 6. Smits (Ned. B.) z.t.; 7. Lambrichs (Ned. A.) z.t.; 8. Schaecken (Belg. A.) z.t.; 9. Voorting (Ned. Nat.) z.t.; 10. Roks (Ned. B.) z.t.; 11. Van Est. (Ned. Nat.) z.t.; 12. Desmedt (Belg. B.) z.t.; 13. Neyt (Belg. B.) 6.00.18; 14. Serin (Belg. B.) 6.00.35; Kemp (Intern.) z.t.; 16. Sorgeloos (Belg. B.) 6.00.53; 17. Wagtmans (Ned. Nat.) 6.01.10; 18. Bogaerts (Belg. A.) z.t.; 19. Van Stayen (Belg. B.) z.t.; 20. Dekkers (Ned. Nat.) z.t.; 21. Smets (Belg. A.); z.t.; 22. Diede- rich (Intern.) 6.01.18; 23. De Hoog (Ned. A.) z.t.; 24. Suyker- buyk (Ned. B.) z.t.; 25. Joris (Ned. A.) 6.01.32; 26. Vinken (Ned. A.) 6.02:46; 27. Hendriks (Belg. A.) 6.07.45; 28. Van Elde ren (Ned. B.) 6.11.03; 29. Loos (Ned. B.) 6.13.02; 30. Hörmann (Intern.) 6.14.45; 31. Pfannen- müller (Did.) 6.22.16; 32. Schoen makers (Ned. B.) 6.26.26; 33. Faanhof (Ned. Nat.) 6.39.54. Opgegeven hebben: de Duitsers Theissen, Berger, Schwartzen- berg en Siefert en de Zwitser Weilenmann uit de internationale ploeg. Nog 33 renners liggen in de course. De wedstrijdleiding van de Ron de van Nederland heeft in de avond na de derde étappe straf fen opgelegd aan Wagtmans en Jefke Janssen. Wout Wagtmans kreeg een straf van een halve mi nuut, omdat hij tijdens de étappe een wiel van Faanhof had ge monteerd. Dezelfde straf onder ging Janssen, die, toen hij in moeilijkheden geraakte, een wiel van zijn ploeggenoot Vinken kreeg. Ook dit kostte Janssen 'n halve minuut. Het algemeen klassement luidt I. Gielen (Belg. A.) 17.31.52; 2. v.Kerkhoven 17.32.54; 3. Wagt mans 17.32.56; 4. v. Dormael 17.32.57; 5. v. Est 17.33.05; 6. De smedt z.t.; v. Breenen 17.33.54; 8. Voorting 17.34.00; 9. Kemp 17.34.08; 10. Schaecken 17.34.57; II. Sorgeloos 17.35.08; 12. Jans sen 17.35.27; 13. Bogaerts 17.35.43; 14. De Hoog 17.36.00; 15. Suyker- buyk z.t.; 16. Smits 17.37.02; 17. Serin 17.38.17; 18. Dekkers 17.38.53; 19. Lambrechs 17.40.59; 20. Neyt 17.41.02; 21. Joris 17.42.35; 22. Diederich 17.42.48; 23. Roks 17.43.18; 24. Vinken 17.48.44; 25. Hörmann 17.49.27; 26. Hendriks 17.50.40; v. Elderen 17.53.58; 28. Schoenmakers 18.01.08; 29. Loos 18.04.44; 30. v. Stayen 18.20.35; 31. Pfannenmül- ler 18.30.30; 32. Faanhof 18.50.02; 33. Smets 19.18.59. Het ploegen-klassement luidt: 1. Ned. Nationaal 52.37.24; 2. Bel gië A. 52.39.37; 3. België B. 52.40.32; 4. Ned. B. 52.45.54; 5. Ned. A. 52.50.05 6. Intern, ploeg 53.06.46. ZOMERAVONDVOETBAL. RijkswaterstaatDrukkerij Van de Sande 27. Gisteravond om 7 uur startte te Terneuzen de derde zomeravond- voetbalcompetitie met een ont moeting tussen de Rijkswater staat en Drukkerij Van de Sande. De typografen waren uiteraard der zaak beter op de hoogte van het drukken dan de Rijkswater- staters en hadden vóór de cola dan ook reeds 4 doelpunten in het doel der R.W. gedrukt. In de tweede helft verscheen R.W. met een gewijzigde opstel ling, die het heel wat beter deed. Na de achterstand tot 14 ver kleind te hebben, was het weer de beurt aan de drukkers en toen het eindsignaal klonk hadden laatstgenoemden een ruime 27 overwinning bevochten. 40. „Orm! Eric kan zijn ogen nasat niet geloven als nij in de argwanende rondloerende figuur welke plotseling tus sen de rotsen voor hem opduikt, de dood gewaande roerganger herkent. „Orm! Bfj alle zee heksen en zevenkop pige honden die ge ooit verzonnen hebt, zijt ge het werkelijk!" „Bah...!" gromt de morsige stuurman. „Dacht ge soms dat een rond zeeman zich door een weggelopen slaaf in de luren laat leggen! Dat landvolk weet niet wat vechten is. Let op mijn woor den!" „Ik meende werkelijk, dat ik U voor het laatst gezien had," zegt de Noorman opgelucht. „En ik had er op kunnen zweren, dat gij Uw laatste dans gedanst had," mompelt de roerganger snuivend. „Een mooie streek om Uw vrien den in doodsangst te laten zitten. „Hij rukt verongelijkt aan zijn snor, maar in zijn kleine oogjes glimt een vochtige ontroering. „Ik had het kunnen weten! Niemand let er ooit op hoe een eenvoudig varensgezel zich voelt," sputtert hij kwaadaardig. „Heb ik me daarvoor zoveel moeite ge geven om die slaaf netjes over de rand te werken! Als ge niet toe vallig mijn aanvoerder en mijn koning waart legde ik nu een goed eind touw over Uw ribbenkast, jongmens! Let op mijn woorden!" „Het spijt me maar het was no dig", zegt de Noorman vrolijk, ter wijl hij zijn arm om de schouders van de mompelende roerganger slaat eh hem naar een paar stenen voert. „Ga zitten, Orm. We moeten eens krijgsraad houden, Hoe voe len Haifa, Togir en Pum Pum zich?" „Als klamme zeevis in de bek van de haai", zegt de roerganger zwartgallig. „Maar gezond van lijf en leden, als U dat bedoelt! Hoewel ge maar moet afwachten hoe lang dat duurt, met Scorr in de buurt." „Hebt ge iets kunnen ontdekken over het doel van de tocht? Wat zijn Scorr's plannen met zijn ge vangenen „Geen idee!" mompelt Orm som ber. „Niemand wou daarover iets loslaten. Ik heb zo mijn eigen ge dachten wat er met hen gaat ge beuren, maar die schurk van een voerman zei alleen maar, dat ze voor de beren gegooid zullen wor den. Dus laten we hét beste blij ven hopen VRIJDAG 6 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Hollandse liedjes; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Vcor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 School radio; 10.05 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Pia no; 13.00 Nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Orkest; 15.15 Operette; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Koor; 17.35 De Ronde van Nederland; 17.45 Gr.; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.22 Dansmuziek; 18.40 De uitkijkpost; 18.50 Lichte mu ziek; 19.05 Causerie; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.35 Gram.; 19.50 De Ronde van Nederland; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Orkest; 20.50 Voor dracht; 21.02 Orkest; 21.35 Cau serie; 22.20 Lichte muziek; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.20 Causerie; 11.40 Piano; 12.00 Dansmuziek12.30 Mededelin gen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; 14.45 Voordracht; 16.00 Gev. programma; 16.35 Voor de jeugd; 17.05 Gram.; 17.20 Causerie; 18.00 Nws.; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Koor; 19.15 Toe spraak; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Causerie; 20.30 Causerie; 21.00 Lichte muziek; 21.30 Vragen- spel; 21.55 Buitenl. overzicht; 22.10 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Commentaar; 19.45 Gram.; 19.50 Kroniek; 20.15 Orkest- 20.50 Kunst; 22.00 Nws.; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. RADIO-UITZENDING VAN INTERVIEW MET MINISTER VAN DEN BRINK. De Nederlandse sectie van de Canadian Broadcasting Corpo ration zal op Vrijdag 6 Juni a.s. van 19.15 tot 19.45 uur (Ned. tijd) een interview uitzenden met minister Van den Brink, naar aanleiding van de opening van de jaarbeurs in Toronto, op golflengte 16.84 en 19,58 meter. De K.R.O. zal een samenvat ting van de uitzending geven in het programma van Zondag 8 Juni a.s. van 19.45 tot 19.52 over Hilversum I, 402 meter. „De Vrede", Sas van Gent. Wedvlucht uit Moescroen, op 1 Juni. Snelheid 1ste duif 1848,4 meter- Oude duiven: 1. J. Klaassen; 2. F. Thijs; 3. Gilb. Begijn; 4. G. Begijn; 5. L- Coone; 6. Th. de Wale; 7. E. Tie- leman; 8. H. Scheffer; 9. G. In- gels; 10. D. Dhaene. Jonge duiven: 1, 2. R. Geirnaert; 3. G. de Groff4. C. Scheffer; 5. E. Pie- laet (Sluiskil); 6, 8. A. v. d. Bilt; 7. M. Rammeloo; 9. C. v. Hecke; 10. G. Begijn. Wedvlucht op Orleans. Snelheid 1ste duif 1708,5 m. 1. F. Andriessen (Slusikil); 2. Fl. Vermoet; 3. F. Notté (Sluis kil); 4. C. Begijn; 5. A. van Kerk- hove (Sluiskil); 6. P. Fermont (Sluiskil); 7. J. Heida; 8. F. Kox; 9. A. Meuleman; 10. A. Vermoet. Waar geen wooplaats vermeld: te Sas van Gent. Sluiskil, Wedvlucht op Moescroen, op 1 Juni. Snelheid 1ste duif 1830,6 meter. 1, 6, 7, 9. P. Lavoir; 2. P. Claes; 3. M. Klaassen; 4. Cl. de Ridder; 5. Fl. Notté; 8. J. Neels; 10- J. Nijssen. „E.M.M.", Terneuzen. Wedvlucht op Quiévrain. Hoogste snelheid 1525,5 meter. 1, 10. E. v. d. Eeckhout; 2. E. Snoeck (Sluiskil); 3. J. Dhaene; 4. J. Ollebek; 5. J. Harte; 6. C. v- d. Hooft; 7. Deurwaarder; 8. Iz. Kaan; 9. W. v. d. Linde. GRAAUW EN LANGENDAM. Huwelijken: 2 Mei. Joseph Bos- schaert (van Ciinge), 27 j., jm. en Marie J. A. M. de Smaele, 20 j., jd. 6 Mei. Franciscus A. Comelis- sens (van Vogelwaarde), 27 j., jm. en Maria L. Poppe, 21 j., jd- 14 Mei. Charles L. de Letter (van Koewacht), 33 j., jm. en Maria A. A. Borm, 34 j., jd. Geboorten: 19 Mei. Honorea Jacoba Elisabeth Agnes, d. van J. L. van Heese en J. Heijboer. Overlijden: 9 Mei. Hubertus Maria de Bakker, 2 maanden, z. van Richard P. de Bakker en Eli sabeth P. de Rooij (overl. te Ter neuzen). 17 Mei. Petrus Josephus van Mol, 65 j., ongehuw (overL te Hulst).

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3