De medezeggenschap der arbeiders in West-Duitsland Weer te geen vorderingen Panmoendjon NIEUW-GUINEA TOESPRAAK VAN EISENHOWER De Amerikaanse steun aan het buitenland de Het plan-Schuman in Belgische Kamer Arrestatie in Boetsjoeanaland Nummering CANDIDATENLIJSTEN TweedeKamerverkiezingen Nehroe over de Franse nederzettingen in India Werknemers in de zin der werkloosheidswet Telegram aan Tweede Kamer over monetaire maatregelen Moeilijkheden voor België te wachten WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN RHEE. De Zwitserse expeditie de Mount Everest Hei verschil in lonen en sociale lasten in België en Nederland De toestand aan de grens van Oost en West-Duitsland naar Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 5 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2052. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Na een reeks proteststakingen die culmineerden in twee kran tenloze dagen, staat men thans in Bonn voor het beslissende sta dium in de strijd om de medezeg genschap der arbeiders, in de be drijven. Het centrale Duitse vakver bond heeft met zijn stakings serie het parlement bij voorbaat willen aankondigen, dat 't geen genoegen zal nemen met een re geling, die geen effectieve me dezeggenschap van de arbeiders en lan de vakbonden zelf zou garanderen. Zulk een regeling is volgens het vakverbond ver vat in het nu bij de bondsdag aanhanaige wetsontwerp. Het geeft in de grote bedrijven de arbeiders in de hoogste bedrijfs organen een vertegenwoordiging van een derde, die in de meeste gevallen het recht zou hebben te worden geraadpleegd. Daar naast wil het ontwerp kennelijk de functionarissen van de vak bonden uit de organen weren. In plaats daarvan eist het vakverbond een volledige 50 procent zeggenschap, zoals die sedert het einde van de oorlog ook bestaat in de kolenmijnen en de grote staalfabrieken. Het baseert zich daarbij op vroege re toezeggingen, die door de christelijke partij zijn gedaan. Dr Adenauer heeft het voor nemen nog vóór de parlemen taire behandeling van 't vraag stuk samen te komen met de leiders van het vakverbond om te trachten een middenweg te vinden. De regering is er alles aan gelegen, de gematigde rich ting in het vakverbond, verper soonlijkt in de huidige voorzit ter Christian Fette, aan het be wind te houden. Fette's positie zou evenwel voor het komende congres van het verbond in Berlijn verloren zijn, indien hij geen kans zou zien althans een deel van de eisen van zijn ver bond er door te krijgen. Dat de regering in deze omstandighe den tot enige concessies bereid zal zijn, wordt in Bonn waar schijnlijk geacht. Men kan ech ter niet aannemen dat deze ver genoeg zullen gaan om het vak verbond te bevredigen. Dit houdt namelijk aan de strikte formule vast van werkelijke medezeg genschap". Bij het parlement bestaat wei nig neiging om evenals vorig jaar voor de druk van het machtige verbond te buigen. Het is niet onmogelijk dat het geschil zo hoog zal lopen, dat het parlement straks onder de dreiging van een voortgezet con flict met het vakverbond een besluit zal moeten nemen. Of zulk een conflict tot een alge mene staking zou leiden, dient nog te worden afgewacht. Men neemt aan, dat de vakbonden zelf voor zulk een actie zullen terugschrikken in eigen kring. Met name bij de uit de vroegere christelijke bonden afkomstige leiders is de stakingsbeweging niet populair en de katholieke arbeidersbeweging is van me ning, dat het verbond zijn eisen te hoog heeft gesteld. Bovendien heeft vooral de krantenstaking nogal wat dei ning in de publieke opinie ver oorzaakt, die niet ten gunste van het vakverbond is uitgevallen. De leiding van het verbond zal zich waarschijnlijk ernstig beden ken, voor zij tot het uiterste ver- De staatssecretaris van sociale zaken heeft, gezien het verzoek van de bedrijfsvereniging voor hotel-restaurant, pension- en aan verwante bedrijven bepaald, dat voor de toepassing van de werk loosheidswet niet als werknemer worden beschouwd de personen, werkzaam a. in een pensionbedrijf, dat niet over tenminste vijf verhuur bare bedden, geplaatst in twee of meer verhuurbare kamers, be schikt; b. in een kamerverhuurbedrijf dat niet over ten minste vijf ver huurbare kamers beschikt; een en ander voor zover deze perso nen uitsluitend of bijna uitslui tend arbeid van huishoudelijke aard verrichten. zet overgaat. In regeringskrin gen wordt trouwens al gesproken over de mogelijkheid van een ver- bod van politieke stakingen. Wellicht zal het vakverbond dan ook besluiten zijn stakings. kruit droog te houden en te wachten tot het socialistische element in de bondsdag ver sterkt zal zijn. Zulk een verster king wordt van de verkiezingen van het volgende jaar verwacht. De politie in Serowe, de hoofdstad van Beetsjoeanaland, heeft geheel onverwacht 38 per sonen gearresteerd. Onder hen bevindt zich Keo- boka Kgamane, die aan het hoofd stond van de delegatie van Bamangwato's, welke bij de Britse regering protesteerde te gen de verbanning van Seretse Khama. Het centraal stembureau voor de verkiezing der Tweede Ka mer heeft gisteren de officiële nummering vastgesteld van de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de a.s. ver kiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werden als volgt gerang schikt 1. K.V.P.; 2. P. V. d. A.; 3, A. R.; 4. C.H.U.; 5. V.V.D.; 6. C.P.N.; 7. Staatkundig gereformeerde partij; 8. Weiter. Om de overige 5 plaatsen werd geloot met het volgende resul taat: 9. Partij voor recht vrijheid en welvaart; 10. Soc. Unie; 11. Jong conservatief Verbond; 12. Geref. politiek verbond; 13. Middenstandspartij De volgende lijsten werden voor de verschillende provincies verbonden: K.V.P.; P. V. d. A.; A.R.C.H.U.; V.V.D.C.P.N.; Middenstands partij; Jong conservatief Ver bond en Soc. Unie. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft deze week een aanvang gemaakt met de bespreking van het plan- Schuman. Het socialistische ka merlid Anseele verklaarde de ongebruikelijke procedure te be treuren, die bij het uitwerken van het plan is gevolgd. Hij vroeg zich af, wat er op deze wijze overblijft van de rol der nationale parlementen en hij achtte het gewenst dat bij beslui ten van een dergelijke draag wijdte allereerst het volk moet worden gehoord. Sprekend over het economische aspect van het plan merkte hij op, dat sommige landen reeds maatregelen hebben genomen, die in strijd zijn met de geest van het plan. Spr. was van oordeel, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag, ochtend tot Donderdagavond. Weer iets warmer. Droog weer met geleidelijk wat meer bewolking, vooral in de ho gere niveaux. Zwakke tot matige wind tussen Z. en O. Opnieuw iets ho gere temperaturen. VRIJDAG 6 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 12.27 1.02 1.42 1.52 0.35 1.15 1.25 ZON op onder Juni. 5 4.23 20.54 6 4.22 20.55 7 4.22 20.56 8 4.21 20.57 MAAN op onder 18.08 19.35 20.59 22.09 2.10 2.30 3. 3.44 dat twee overzeese gebiedsdelen Hij achtte het verkeerd dat de metaalindustrie niet in het plan is opgenomen. De grootste fout vond, hij evenwel, dat het hoge gezagsorgaan de macht heeft ge kregen de investeringen te lei den zonder dat de middelen ter financiering hiervan ter beschik king zijn gesteld. Na te hebben opgemerkt, dat het Ruhrgebied alleen reeds 60 procent van de totale productie van het plan uit maakt, verzocht hij de kamer enkele socialistische amendemen- ten aan te nemen, die betere waarborgen voor de bescherming van de Belgische mijnen beogen. Het liberale kamerlid Kro- nacker stelde in het licht, dat in dien België weigerde de overeen komst te bekrachtigen, het zich volkomen zou isoleren. Ook hij meende, dat het plan verre van volmaakt is. In het bijzonder betreurde hij, dat niets werd be paald ten aanzien van de gelijk making der lonen. België zal zich binnenkort eveneens voor het probleem der kostprijzen gesteld zien, die zoveel lager zijn in het buitenland. Slechts een wijzi ging van de E.B.U. in een Atlan tische unie achtte spr. een oplos sing voor dit vraagstuk. Ten slotte verklaarde hij, dat de libe rale kamergroep voor het plan zou stemmen, omdat dit voor Europa de enige kans was om in het leven te blijven. Het Katholieke Kamerlid Mer- tens verklaarde in antwoord aan degenen, die betogen dat aanne ming van het plan een herziening van de grondwet noodzakelijk maakt, dat op internationaal ni veau de absolute souvereiniteit sedert lang is opgegeven en dat beperkingen in-dit opzicht een voudig moeten worden geaccep teerd. in het plan opgenomen hadden dienen te worden en in dit ver band wees hij erop, dat een der ondertekenende landen in Noord- Afrika onlangs machtige maat schappijen heeft gesticht. Het bestuur van ,de handels vereniging te Hollandia en het hoofdbestuur van het Nieuw Guinea-verbond hebben zich met het volgende telegram tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gewend: Ondergetekenden, vertegen woordigende de handelsstand en de burgerij van Nieuw Guinea, geven hierbij uiting aan hun teleurstelling over de recente af kondiging van da „slot-deblok- keringsmaatregel", waarbij 60 "/o der ingeleverde gelden van on waarde verklaard wordt. Zij ach ten zulks een ondraaglijke finan ciële slag en een in moreel op zicht nauwelijks verantwoorde inbreuk op de eigendomsrechten der alhier woonachtigen, speciaal van de Indische Nederlanders, die sedert het uitbreken van de oorlog in de Pacific bij herhaling moreel en materieel zwaar zijn getroffen. Het grootste deel der gedupeer den heeft omstreeks de over dracht der souvereiniteit aan In donesië zijn resterende bezittin gen in Indonesië verkocht in de verwachting de opbrengsten dienstbaar te kunnen maken aan de opbouw van Nieuw Guinea. Thans is hun de mogelijkheid daartoe o.a. door de vestiging van middenstandsbedrijven alsmede de mogelijkheid van het scheppen van bestaansgronden ontnomen. Aangezien voorts een inwisse ling a pari slechts een toeneming der geldcirculatie betekent van rond ƒ.7 millioen, geven onderge tekenden de Tweede Kamer in overweging, de recente maat regel aan een herbeschouwing te onderwerpen en een nieuwe maatregel te treffen, die zal zijn gebaseerd op het beginsel van de inwisseling a pari, gepaard met een geleidelijke deblokkering der destijds ingeleverde gelden, zoals in 1945 in Nederland werd toege past". Ter toelichting diene, dat bij aankomst op Nieuw Guinea na de souvereiniteitsoverdracht van ingezetenen van het toenmalige Ned. Indië die in hun bezit zijnde bankgelden en Ned.-Ind muntbiljetten werden geregis treerd. Later moest dit geld wor den ingeleverd. Naar aanleiding van een des betreffende beslissing van het Ned. parlement van December 1951 werd de definitieve inwis- selingskoers van het ingeleverde geld tegenover het op Nieuw Guinea in omloop gebrachte geld gesteld op 40 °/'o. Tevoren was reeds een uitke ring gedaan van 25 De uitbe taling van de resterende 15 die thans volgens de beslissing van het Ned. parlement plaats vindt, heeft blijkbaar aanleiding gegeven tot dit telegram. Het hoofd van de V. N.-dele- gatie bij de besprekingen te Pan moendjon, generaal-majoor Har rison, heeft Woensdag de Noor delijken inlichtingen gevraagd over een duizendtal soldaten der V. N., dat zich naar men aan neemt in noordelijke handen be vindt. Tevens overhandigde hij een nieuwe lijst met namen van 91 vermiste militairen der ver bondenen. Bij de onderhandelingen wer den geen vorderingen gemaakt. Op verzoek van de Noordelijken komt men vandaag weer bijeen. COMMUNISTISCHE VLAG GEN OP KOJE VERWIJ DERD. Boven twee afdelingen (de nummers 96 en 85) van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje waaiden Woensdag nog communistische vlaggen, trots een Dinsdag door de kamp commandant, brigade-generaal Boatner, aan een woordvoerder van de gevangenen gesteld ulti matum. De door generaal Boat ner gestelde tijdslimiet voor het verwijderen der vlaggen is niet bekend gemaakt. De gevangenen in deze twee Noordkoreaanse afdelingen wor den beschouwd als de meest fa natieke op het eiland en sommi ge bewakers menen, dat iedere poging van soldaten om de afde lingen binnen te dringen, tenein de de vlaggen te verwijderen, op massaal verzet zal stuiten. Toen Amerikaanse infanteris ten, ondersteund door tanks, de twee afdelingen binnentrokken en de communistische vlaggen verwijderden, werd echter geen tegenstand ontmoet. Zeventien anti-communistische gevangenen, die geboeid werden aangetroffen, werden in veiligheid gebracht. De leiders der gevangenen kon den, zonder dat er een schot werd gelost, worden weggevoerd. De Amerikanen maakten ge bruik van traangas en vlammen werpers bij hun actie om propa gandamateriaal en versterkte punten in de afdelingen op te ruimen. Volgens functionarissen bevindt zich onder de 75 Noorde lijke gevangenen, dit uit afdeling 96 zijn weggevoerd, de leider van het verzet. Ook afdeling 60, waar 200 gevangenen worden vastge houden, die van oorlogsmisdaden worden beschuldigd, werd door zocht. De gevangenen groepten samen langs de draadversperrin gen en zongen communistische liederen, toen de Amerikanen zich terugtrokken. Premier Nehroe heeft Woens dag in het Indische parlement verklaard, dat „het rapport dat in 1951 door neutrale waarne mers is opgesteld over de toe stand in de Franse nederzettin gen in India, duidelijk aantoont, dat het politieke leven aldaar wordt beheerst door gangster methoden van de aan de macht zijnde partij, hetgeen een eerlijk referendum onmogelijk maakte". Hij zei, dat alle buitenlandse nederzettingen in de Indische unie behoorden te worden opge nomen. Er moesten vredelieven de methoden worden gevonden om dat doel te bereiken. NED. SCHIPPERSVROUW IN DUITSLAND VERDRONKEN Bij Remagen in Duitsland is Dinsdagavond 't Ned. sleepschip „Camco 120" op onder water lig gende delen van de in de oorlog verwoeste Rijnbrug gelopen en binnen vier minuten gezonken. De 38-jarige schippersvrouw, mevr. J. A. Velvis-Van der Kruit uit Rotterdam is verdronken. Dwight D. Eisenhower heeft in zijn woonplaats, Abilene, de eer ste toespraak gehouden van zijn campagne voor het president schap der V. S. Hij spoorde met klem aan tot het bereiken van een nationale eenheid. Amerika, zo vervolgde hij, heeft millioenen uitgegeven, om belangrijke gebieden aan het communisme te onthouden en krachtige geallieerden aan zich te binden in een ideologische we reldoorlog. Eisenhower zeide, dat het be reikte succes er op wijst, dat de huidige aan het congres voorge legde rekeningen topcijfers vor men voorzover zij betrekking hebben op de pactlanden. In de toekomst zouden de cijfers kun nen dalen, zonder dat essentiële belangen opgeofferd zouden wor den. Eisenhower zeide van oor deel te zijn, dat Amerika's bedoe lingen ten aanzien van de buiten landse politiek duidelijk voor binnen- en buitenland uiteenge zet dienen te worden. De Ameri kanen hebben een instinctieve afkeer van de geheimzinnigheid, die bijvoorbeeld Jalta omringde. Amerika wordt in steeds toe nemende mate bedreigd door on enigheid, inflatie, zware belas ting en bureaucratie, zo vervolg de hij. Het was nodig, dat ieder zich een verantwoordelijk burger toonde, opdat het niet nodig zou zijn een lange reeks strafwetten in te voeren, hetgeen uiteindelijk zou leiden tot de reglementering van de arbeiders en een bureau cratische controle van alle pro ductiemiddelen. Inflatie zou zelfs de onderne mersvrijheid, „de onmisbare eco nomische steun van de menselij ke vrijheid", kunnen vernietigen. Dit gevaar betekent een der spre kendste argumenten tegen een over-concentratie van macht bij de federale regering. Het dient als een cardinaal punt gezien te worden, dat de wettige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt wordt om inflatie, zowel als de flatie tegen te gaan, teneinde het land in staat te stellen op een re gelmatige koers voort te gaan. Met het oog op het gevaar van een oorlog dient men zich grote offeringen te getroosten. Een ander gevaar wordt gevormd door de centraliserende neiging van de regering. De bevolking van Abilene be staat uit ongeveer 7.000 inwo ners. Uit vele delen van het land waren echter duizenden tezamen gestroomd. Er waren spandoeken met opschriften zoals „Eisenho wer president" en „We like Ike" (Wij houden van Ike de bij naam van Eisenhower). De regering van Zuid-Korea heeft bevestigd, dat president Synghman Rhee een boodschap van president Truman heeft ont vangen over de huidige politieke toestand in Zuid-Korea. De in houd van de boodschap is niet geopenbaard. Volgens mededeling van de Amerikaanse ambassade in Poe- san kan slechts de Zuidkoreaanse regering de inhoud van de nota bekendmaken. Woensdagmorgen heeft presi dent Rhee de minister van bin nenlandse zaken opgedragen ar restaties van parlementsleden te beperken en twee onlangs gear resteerde personen, geen parle mentsleden, in vrijheid te stel len. Rhee gaf opdracht geen parle mentsleden te arresteren voor misdrijven als corruptie. Zij kun nen echter wel worden aange houden als zij worden beschul digd in de loop van de twee grote processen die worden voorbereid. Volgens waarnemers hoopt Rhee door deze nieuwe maatregelen de spanning te verminderen. Een van de personen, die op order van de president in vrij heid wordt gesteld, is Ko Tsjai Wook, de hoofdredacteur van het blad der oppositie. Hij was drie dagen geleden aangehouden, zonder dat hiervoor een reden bekend werd gemaakt- De leiders der oppositie hebben besloten een door de liberale partij (de beweging die president Rhee (steunt) ingediend compro misvoorstel te verwerpen, waarin gevraagd wordt een amendement op de grondwet aan te nemen, waardoor het mogelijk wordt de president direct door het volk te laten kiezen. Op de bijeen komst van genoemde leiders deelde een der aanwezigen mee, dat president Rhee had verklaard het parlement te zullen ontbin den, omdat.het z.i. tegen de wil van het volk handelt. Een woordvoerder van de Zuidkoreaanse regering heeft meegedeeld, dat Rhee Truman Woensdag heeft geantwoord. De tekst van de antwoordnota is niet bekend gemaakt. President Rhee heeft Woensdag zijn bewering herhaald, dat de nationale vergadering de wil van het volk had genegeerd door een wijziging van de grondwet te weigeren. Hij zou een paar dagen wachten om te zien hoe de hou ding der nationale vergadering zou zijn, voordat hij bevel tot ontbinding van het parlement zou geven, verklaarde hij. Oppositieleden zeiden, dat Rhee niet de bevoegheid heeft dit te doen. Zij voegden hieraan toe, dat de verklaring een inleiding tot een staatsgreep zou kunnen zijn. De nationale vergadering kon Woensdag opnieuw geen quorum bereiken door de boycot van de aanhangers van Rhee. Paik Tsjongman, secretaris van de nationale vergadering, ver klaarde, dat elke dag bijeenkom sten zullen worden gehouden, totdat de toestand veranderd zou zijn. De Britse zaakgelastigde te Poesan heeft president Rhee medegedeeld, dat zijn regering de verklaring van de commissie der V. N. voor Korea, waarin op heffing van de staat van beleg en vrijlating van gearresteerde parlementsleden wordt verzocht, steunt. De jongste Amerikaanse nota over de politieke ontwikkeling in Zuid-Korea komt grotendeels overeen met het protest van de commissie der V. N., aldus ver neemt Reuter uit Amerikaanse bron. De Amerikaanse en Britse re geringen plegen sedert enige da gen overleg over de politieke toe stand in Zuid-Korea. De OOK AUSTRALIË HEEFT EEN BOODSCHAP GE ZONDEN. Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Ca sey, heeft in het parlement mee gedeeld, dat hij president Rhee een persoonlijke boodschap heeft gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan Australië's bezorgd heid over de jongste politieke ontwikkeling in Zuid-Korea. Pogingen om de president er toe te brengen de staat van beleg op te heffen en de gearresteerde Zuidkoreanen vrij te laten zijn nog niet met succes bekroond, maar men gaat voort met de po gingen om Rhee te overreden in overeenstemming met de grond wet te handelen, aldus Casey. Naar „Le Soir" verneemt, zul len de Belgische ministers van sociale zaken en buitenlandse handel G. van den Daele en J. Meurice, zich met hun Neder landse collega's in verbinding Een lid van de Oostduitse volks, politie heeft een lid van de Amerikaanse militaire politie, die in 'n legerauto langs de grens van de Amerikaanse sector pa trouilleerde, beschoten en ge wond. Enkele uren later heeft gene raal-majoor Lemuel Methewson, Amerikaans commandant te Ber lijn, „in de krachtigste bewoor dingen geprotesteerd tegen „deze barbaarse en bandeloze geweld pleging door de onder Sowjet- eontrole staande politie". Het protest is toegezonden aan de Berlijnse vertegenwoordiger van de Sowjetrussische bestuurs commissie, Dengin. Generaal Mathewson verklaart, dat ge schoten werd zonder enige waar schuwing en zonder enige aan leiding. Hoge geallieerde functionaris sen hebben de Westberlijnse poli tie opdracht gegeven een veilig heidsgordel van gewapende poli tie bij de grens van West-Berlijn te leggen. Deze maatregel werd genomen, nadat Sowjetrussische manschappen een uur vóór het invallen der duisternis tot dicht aan de grens van de Franse sec tor optrokken. Volgens dicht bij de grens wonende Duitsers heb ben Oostduitse of Sowjetrussi sche soldaten Woensdag op W.- Berlijnse politie geschoten, die het vuur beantwoordde. Niemand werd gewond. GEVORDERDE GEBOUWEN WORDEN GEDEELTELIJK ONTRUIMD. Naar thans bekend is geworden zijn de Sowjet-autoriteiten de vorige week begonnen de gevor derde gebouwen en woningen in Babelsberg (bij Potsdam) gedeel telijk te ontruimen. In Babelsberg heeft ook de Sowjetrussische opperbevelhebber stellen teneinde na te gaan wel- I generaal Tsjoeikof zijn hoofd- ke maatregelen getroffen moe ten worden om in het kader van de Benelux- de ongelijkheid van lonen en sociale lasten in België en Nederland uit de weg te rui men. kwartier. Men concludeert uit het een en ander, dat de Sowjet- autoriteiten een nieuw hoofd kwartier elders inrichten. Men noemt in dit verband Zossen- Wünsdorf. Othmar Gurtner van de Zwit serse alpinistenvereniging heeft Woensdag te Genève medege deeld, dat de Zwitserse expeditie naar de Mount Everest zich, voor zover hij weet, voorbereidt op het afleggen van het laatste traject naar de top. Hij had juist een telegram van de expeditie ontvangen met de mededeling, dat aan de vertegen woordigers te Katmandoe is ver zocht om „paspoorten en mate riaal" naar Patna te zenden. Gurtner was van mening, dat deze instructies wellicht de ge ruchten hebben doen ontstaan, dat de expeditie mislukt zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat een bericht over het al of niet slagen van de expeditie naar alle waar schijnlijkheid niet binnen twee weken te Katmandoe kan wor den verwacht. De Amerikaanse senaat en het huis van afgevaardigden hebben in een gemeenschappelijke zitting een militair en economisch hulp program voor het buitenland met een bedrag van 6.447.730.750 dol lar voor het boekjaar, dat 1 Juli begint, goedgekeurd. Het bedrag is ongeveer 1,4 mil liard minder dan dat waarom president Truman voor dezelfde periode heeft verzocht. De senaat en het huis zijn over eengekomen het verschil tussen de bedragen, welke door de twee kamers afzonderlijk werden ge voteerd* „te delen". Het door de senaat goedgekeur de bedrag was 6,7 milliard. Het huis had 6,163 milliard gevoteerd. President Truman had gevraagd om 7,9 milliard. Het grootste verschil in de twee bedragen van het huis en de senaat zat in de economische steun voor Europa. Het huis voteerde voor dit doel 520 millioen minder dan de se naat. Het voteerde ook 200 mil lioen minder voor militaire hulp aan West-Europa.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1