NIEUWE ENGELSE THEE MELANGE SPORTNIEUWS DE RONDE VAN NEDERLAND Eric de Noorman in „Het land der duisternis'' Yf, Belangrijke dollar-opdracht voor Ned. scheepsbouw Ongeregeldheden in Beetsjoeanaland SCHERPE AANVAL VAN ULBRICHT OP DE KERKEN WIELERSPORT Volledige Nederlandse zege op Belgisch grondgebied VOETBAL ATHLETIEK. DUIVENSPORT De Belgische vissers in Argentinië De onveiligheid in W.-Java M, Biiiiiêolafldb Nieuws RECHTSZAKEN Vier partijen in een verkiezingsvergadering Gelegenhsidsslempel Zuid-Afrika en de rechten de van mens heeft groot succes! West-Duitse regering tegen willekeurige stakingen AARDBEIEN CAM PAGNE BEGINT VROEG. OPIUM VERHANDELD EN ACCORDEON VERDUISTERD. sportuitstapje, maar tevens als plezierreis. In Zwijndrecht aangekomen, werden de reizigers uit Zaamslag door een commissie verwelkomd. Na de koffie nam om 11 uur de vriendschappelijke wedstrijd een aanvang tussen Zwijndrecht II en Zaamslag I. Het woei hard, hetgeen het spel danig beïnvloed de. De Zaamslagse ploeg leed een 41 nederlaag. Ook het tweede elftal bleek niet opgewassen tegen hun Zwijndrechtse tegenstanders, die ons tweede met 42 klopten. Tijdens de maaltijd richtte de voorzitter van de voetbalvereni ging te Zwijndrecht vriendelijke woorden tot de Zaamslagse be zoekers. De heer Serrarens dankte na mens „Zaamslag" voor de ont vangst en hij sprak de hoop uit, dat Zwijndrecht een tegenbezoek zal willen brengen, wanneer het nieuwe voetbalterrein gereed is. Nabij Zwijndrecht wachtte het Zaamslagse gezelschap nog een verrassing, toen daar de deel nemers aan de Ronde van Neder land over de brug passeerden. In Dordrecht defileerden twin tig muziekgezelschappen in een sportief muzikaal concours, het geen uiteraard aller belangstel ling trok. Op de terugreis ontstond er nabij Etten door de „Ronde"- drukte enige stagnatie. Bergen op Zoom was de laatste stopplaats. Circa half tien was het gezelschap op Zaamslag terug na een lange maar genot volle dag. Te Culemborg wordt een bij zondere verkiezingsvergadering belegd, n.l. door een viertal rege ringspartijen tezamen. Op inia- tief van de afdeling Culemborg van de Partij van de Arbeid zal de vergadering op 16 Juni a.s. in Luxor worden gehouden. Iedere spreker heeft 'n half uur spreek tijd en het presidium van de avond zal bij toerbeurt door de afdelingsvoorzitters worden ver vuld. Bij loting is de volgorde van de sprekers vastgesteld als volgt: 1. P.v.d.A.: J. H. Scheus, lid der Tweede Kamer; 2. KVP: Prof. dr Jos Gielen, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; 3. CHU: C. P. de Groot, lid der prov. staten in Utrecht; 4. VVD: Prof. mr A. N. Molenaar, lid der Eerste Kamer. Een debat zal niet worden toe gestaan. De „Compania Zolana de Nave- gacion" te Caracas heeft een or der in Nederland geplaatst voor twee vrachtschepen met passa- giersaccomodatie van elk 4500 ton daedweight met een optie op nog twee schepen. Deze order werd verkregen in internationale concurrentie. Ten slotte werd ten gunste van Ne derland beslist, waarbij de waar dering voor de Hollandse dege lijkheid en de door de Nederland se werven geboden voorwaarden een belangrijke rol speelden. Aan de welwillendheid om de Nederlandse industrie te laten mededingen mag de goodwill-reis van prins Bernhard zeker geacht worden te hebben bijgedragen. De order wordt betaald in Ame rikaanse dollars, hetgeen een wel kome bijdrage aan de Nederland se deviezenpositie betekent. De bestelling werd geplaatst bij de I.H.C. „Holland", Den Haag, de exportcombinatie van zes Ne derlandse scheepswerven. Een politie-strijdmacht van 80 man is uit Z.-Rhodesië on derweg naar Serowe in Beet sjoeanaland, waar het Maandag tot ernstige ongeregeldheden is gekomen. De Britse autoriteiten hebben om deze versterkingen gevraagd, zo meldt de B.B.C. De ongeregeldheden zijn ont staan na een vergadering van leden van de Bamangwato-stam, die het niet eens zijn met de Britse maatregelen tegen het vroegere stamhoofd Seretse Khama. Deze is de toegang tot Beetsjoeanaland ontzegd, nadat hij met een blanke vrouw was getrouwd. LANDGOEDEREN VOOR DOCHTERS VAN WIJLEN KONING VICTOR VAN ITALIË. Een Romeins gerechtshof heeft bepaald dat vier-vijfde ge deelte van de voormalige konink lijke landgoederen in Italië ter beschikking dient te worden ge steld van de 3 dochters van wij len koning Victor Emanuel III van Italië en de 3 kinderen van een vierde, in 1944 in het concen tratiekamp van Buchenwald overleden dochter, e.a. ter waar de van 895 millioen lire. De staat mag slechts een vijf de gedeelte behouden, namelijk het aan ex-koning Umberto, die thans in ballingschap in Portu gal leeft, nagelaten gedeelte van het koninklijke familiebezit. Wijlen koning Victor Emanuel is 28 December 1947 in balling schap te Alexandrië overleden. Drie dagen later, op 1 Januari 1948, werd de Italiaanse republi keinse grondwet van kracht. Het hof heeft nu bepaald dat de aan spraken van de voormalige Itali aanse koningsdochters rechts geldigheid hebben. Het bevestig de hiermede een uitspraak van een lagere gerechtelijke instantie waartegen de regering verzet had aangetekend. De Italiaanse rege ring kan opnieuw in hoger be roep gaan. De sec.-generaal der S. E. D. en plaatsvervangende minister-pre sident der Oostduitse volksrepu bliek, Walter Ulbricht, heeft op een te Leipzig gehouden bijeen komst van de „vrije Duitse jeugd" (F.D.J.) een scherpe aan val gericht op de kerken, zo meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. Ulbricht beweerde, dat in enke le landen der Sowjetzone geeste lijken hebben gepoogd om agen ten te winnen, die subversieve acties moesten ontketenen en dat het in een aantal gevallen gelukt zou zijn in de leiding van enige groepen aan universiteiten in de Sowjetzone door te dringen. Vooral richtte Ulbricht zich, zonder overigens namen te noe men, tegen leidende personen van de evangelische kerk in W. Berlijn en Maagdenburg. Deze kerkelijke leiders, zo verklaarde Ulbricht, weigerden op te treden tegen de Bonner „oorlogsrege ring" en de voorstellen van Rus land voor een vredesverdrag te ondersteunen. Daarmee is het bewijs geleverd, dat „zij zich niet eerlijk voor het behoud van de vrede en voor een vredesverdrag inzetten". De bevolking van de Russische zone en ook de vredelievende be volking van Duitsland, aldus Ul bricht, beoordeelt ieder burger op dit punt van de vrede. Tenslotte verklaarde hij, dat de „Adenauer- regering moet worden wegge vaagd, indien het Duitse volk in vrede zou willen leven". Ter gelegenheid van het bezoek van de deelnemers aan het con gres van de wereldpostvereni ging aan Amsterdam op 7 Juni a.s. zal aldaar in hotel Krasna- polsky een tijdelijk bijkantoor van PTT zijn gevestigd. Op dit bijkantoor dat alleen voor de deelnemers aan genoemd congres toegankelijk zal zijn, zal de daar ter post bezorgde correspondentie van een bijzonder stempel wor den voorzien. Philatelisten, die eveneens hun poststukken door middel van deze bijzondere stempel willen laten stempelen, kunnen deze stukken onder omslag tijdig en voldoende gefrankeerd zenden aan de directeur van het post kantoor Amsterdam. Bedoelde stukken kunnen ook in de brievenbussen, bij de in gang van hotel Krasnapolsky geplaatst, worden gedeponeerd. (Advertentie) Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaar heid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje een heerlijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden! De nieuwe PICKWICK THEE de fijne Engelse melange is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS De besturen van het Indische congres en het Afrikaanse natio nale congres hebben na een ver gadering meegedeeld, dat zij vrij willigers zullen oproepen voor een op 26 Juni te beginnen cam pagne van ongehoorzaamheid aan de rassenwetten. „Er is thans een toestand ont staan", zo zeggen de leiders der organisaties, „die ons geen ande re keus laat dan ons volk aan te sporen op te staan en de aanma tigende rassenpolitiek en de golf van fascisme in Zuid-Afrika een halt toe te roepen". De minister van justitie, Swart heeft dr. Dadoo, voorzitter van het Indische congres; Joseph Marks, voorzitter van het Afri kaanse nationale congres in Transvaal, en Moses Kotane, lid van .het nationale bestuur, op grond van de wet tot onderdruk king van het communisme, bevo len af te treden en hun provin cies in twee jaar niet te verlaten. De betrokkenen achten dit in strijd met de verklaring over de rechten van de mens. De West-Duitse regering hoopt voor het einde van dit jaar bij het parlement een wetsvoorstel in te dienen betreffende de in stelling van een bemiddelings orgaan, dat zich zal moeten bezig houden met „willekeurige stakin gen", aldus heeft een regerings woordvoerder te Bonn meege deeld. Het ontwerp wordt door het ministerie van arbeid opge steld. Naar de woordvoerder ver klaarde, wordt reeds twee jaar aan een dergelijk ontwerp ge werkt. De opstelling wordt thans echter bespoedigd naar aanlei ding van de onlangs in de bonds republiek gehouden drukkersta- king. De tweede étappe van de ron de van Nederland leidde van Et- ten over Breda en Tilburg naar de grensovergang bij Goorle- Futten, vervolgens door België via Turnhout, Herenthals en Mechelen over Dendermonde en Lokeren naar de finish te Sint Niklaas, in totaal 208 km, waar van onveveer 150 over Belgisch grondgebied. Om tien over half twee werd te Etten gestart met een stijve westenwind in de rug. Van Breenen was kort na de start te Etten weggesprongen, al hoewel het peleton onmiddellijk reageerde nam hij met macht en gf.weld 4 a 500 meter voorsprong. Het tempo was zeer hoog, her haaldelijk tegen de 45 km, want de Amsterdamse „Tarzan" „ette alles op alles en stormde met duivelse vaart door de bochten. Had het fortuin Van Breenen toegelachen, dan zou hij net het Vvilhelminakanaal hebben kun nen passeren vóór de brug open gmg en dan zou de hele course plotseling een ander effect heb ben gekregen. Maar het geluk v/as niet met hem, hij kwam mis schien één minuut tekort en moest vruchteloos toezien, hoe zijn achtervolgers zich bij hem voegden. Van Breenen liet zich niet ont moedigen door zijn pech aan het Wilhelminakanaal. Hij bleef zich roeren en sloeg ook tussen Oos terhout en Tilburg nog eens toe, waarbij hij weer een 300 meter voorsprong nam. Maar het pelo ton haakte aan en bij de grens overgang tussen Goirle en Pop- pel reed men weer in compacte gelederen. Maar nauwelijks was Belgisch grondgebied be reikt of andermaal ontbrandde de strijd. Van Kerkhoven ging weg, en met hem Schaecken, Joris, Van Breenen en Roks. Zo ontstond een leidend peloton van vijf man dre Nederlanders en twee Belf- gen. Tijdens de passage Turnhout kwam de hoofdgroep zo verwoed opzetten, dat de koplopers zich gewonnen gaven. Ook deze vlucht was mislukt. Tussen Kasterlee en Gheel wipte Jöris weg uit het peloton, nam snel een 300 a 400 meter voorsprong, pikte aardig wat premies. Hulp bleef uit en Jöris liet zich weer inlopen. Peiry kwam in de buurt van V/esterlo in botsing met een rechts van de weg rijdende tegenligger, waarbij hij zodanig gekwetst werd, dat hij de Rode Kruis-wagen moest opzoeken. Tot Lier bleef men bij elkaar. Toen werd andermaal de lont in het kruit geworpen en drie Ne derlanders en drie Belgen waren er debet aan: Van Est, Wagt- mans, Jöris, Sorgeloos, Desmedt en Gielen. Een zestal dus met mogelijkheden, en dat dadelijk van zijn plannen blijk gaf door oe vaart tot tegen de 45 km op te voeren. Het leek erop, dat dit de beslissende aanval ging wor den, In de buurt van Willebroek liet Siwgeloos zich in de kopgroep terugvallen. Te Dendermonde was in deze positie geen verandering geko men en ook te Lokeren, 194 km, lagen nog altijd Van Est, Wagt mans. Desmedt, Gielen en Jöris aan het hoofd. Op de laatste tien km, op de brede betonweg vlak voor St- Niklaas liep Wagtmans weg met Gielen aan zijn wiel. Op de om loop van de markt van St. Ni klaas won Wagtmans de sprint van Gielen met enkele lengten. De uitslag luidt: 1. Wagtmans (Ned. Nat.) 5.44.32 met bonificatie 5.43.32; 2. Gielen (Belg. A.) 5.44.32 met bonificatie 5.44.02; 3. Desmedt (Belg. BJ 5.45.06; 4. Van Est (Ned. Nat.) z.t.; 5. Jöris (Ned. A.) z.t.; 6. Vin ken (Ned. A.) 5.46.58; 7. Smits (Ned. B.) z.t.; 8. Van Kerkhoven (Belg. B.) z.t:; 9. Janssen (Ned. A.) z.t.; 10. Van Dormael (Belg. A.) z.t.; 11. Hörmann (Intern.) z.t.; 12. Schajecken (Belg. A.) z.t.; 13. De Hoog (Ned. A.) z.t.; 14. Kemp (Intern.) z.t.; 15. Wei- lenman (Intern.) z.t.; 16. Neyt (Belg. B.) z.t.; 17. Berger (Did.) z.t.; 18. Schoenmakers (Ned. B.) z.t.; 19. Voorting (Ned. Nat.) z.t.; 20. Serin (Belg. B.) z.t.; 21. Ex aequo: Van Breenen (Ned. Nat.), Lambrichs (Ned. A.), Van Elde- ren (Ned. B.), Suykerbuijk (Ned. B.), Bogaerts (Belg. A.), Hen driks (Belg. A.), Sorgeloos (Belg. B.), Diederich (Intern.), Siefert (Did.) allen z.t. als Vinken. 30. Dekkers (Ned. Nat.) 5.50.08; 31. Van Stayen (Belg. B.) z.t.; 32. Roks (Ned. B.) 5.54.19; 33. Loos (Ned. B.) 5.57.56; 34. Theissen (Did.) 6.02.11; 35. Pfannenmüller (Did.) z.t.; 36. Schwartzenberg (Did.) 6.10.51; 37. Faanhof (Ned. Nat.) z.t.; 38. Smets (Belg. A.) 6.45.32. Van der Kamp (Ned. A.) en Pe- try (Did.) zijn uitgevallen. Smets arriveerde na de sluiting van de controle, doch aangezien hij het slachtoffer is geweest van onjuis- te wegaanduidingen, zal hij wel licht heden toch mogen starten. DE BLUNDER VAN ETTEN. Doordat de officiële tijdwaar- nemer in Etten door het publiek is verdrongen^ zo luidde het com muniqué Dinsdagavond te St. Niklaas, heeft hij voor de officie- Ie tijd van de renners, geklas seerd van 9. tot en met 21 in de eerste étappe, 1 minuut te veel gerekend. Na protesten van de ploegleiders, hebben de wedstrijd commissarissen deze zaak onder zocht en na controle van de tus sentijden het protest ontvankelijk verklaard waardoor de tijden van Hörmann, Van Breenen, De Hoog, Schaeken, Van Est, Wagt mans, Janssen, Schoenmakers, Roks. Su3'kerbuyk, Desmedt, Van Kerkhoven en Petry met 1 mi nuut zijn verminderd tot 5 uur 47 min. 44 sec. voor de afstand AmsterdamEtten inplaats van 5 uur 48 min. 44 sec. Het officiële algemene klasse ment luidt na de tweede étappe: 1. Wagtmans (Ned. Nat.) 11.31.16; 2. Gielen (Belg.A.) 11.31.37; 3. Van Est (Ned Nat.) 11.32.50; 4. Desmedt (Belg. B.) z.t.; 5. Kemp (Intern.) 11.33.15; 6. Voorting (Ned. Nat.) 11.33.45; 7. Sorgeloos (Belg. B.) 11.34.15; 8. Van Dor mael (Belg.A.) 11.34.15; 9. Bo gaerts (Belg.A.) 11.34.40; 10. Sie fert (Did.) z.t.; 11. Van Breenen (Ned. Nat.) 11.34.42; 12. Ex ae quo De Hoog (Ned. A.), Schae cken (Belg.A.), Hörmann (Int.), Schoenmakers (Ned. B.), Janssen (Ned. A.), Suykerbuyk (Ned. B.), allen 11.34.42; 18. Van Kerkhoven (Belg. B.) 11.35.42; 19. Smits (Ned. B.) 11.36.47; 20. Serin (Belg. B.) 11.37.42; 21. Dekkers (Ned. Nat.) 11.37.43; 22. Neyt (Belg. B.) 11.40.44; 23. Lambrichs (Ned. A.) 11.40.44; 24. Jöris (Ned. A.) 11.41.03; 25. Diederich (Int.) 11.41.30; 26. Weilenmann (Int.) 11.41.30; 27. Roks (Ned. B.) 11.42.03; 28. Van Elderen (Ned. B.) 11.42.55; 29. Hendriks (Belg. A.) z.t.; 30. Vinken (Ned.A.) 11.45.58; 31. Loos (Ned. B.) 11.51.42; 32. Berger (Did.) 12.00.01; 33. Theissen (Did.) 12.08.14; 34. Pfannenmüller (Did.) z.t.; 35. Faanhof (Ned. Nat.) 12.10.08; 36. Van Stayen (Belg. B.) 12.19.25; 37. Schwartzenberg (Did.) 12.40.08; 38. Smets (Belg. A.) 13.17.49. Het ploegen klassement luidt thans: 1. Nederland Nationaal 34.37.51; 2. België A. 34.40.25; 3. België B. 34.42.47; 4. Nederland B. 34.46.11; 5. Internationale ploeg 34.49.27; 6. Nederland A. 34.50.08; 7. Duits, land. DE RONDE VAN AXEL. De jeugdige Groedenaar P. v. d. Lijke favoriet. De derde Pinksterkoers voor beginnelingen over een afstand van 75 km was een groot succes voor de Axelse „W. S. C." Burgemeester Van Oeveren gaf het startsein en direct trokken de 45 deelnemers in snel tempo er op los. Het duurde geruime tijd eer de kleine Groedenaar P. v. d. Lijke zich ontpopte als de sterkste van deze koers en zijn doelbewuste kracht bleek wel uit het feit, dat hij met een voor sprong van 1 min. en 30 sec. na 2 uur en ruim 1 min. als trium- fator de finish passeerde. De uitslag van deze koers, die het grootste sportevenement van de Pinksterdagen te Axel was, is als volgt: 1. P. v. d. Lijke, Groe- de; 2. C. Keepers, Roosendaal; 3. Joh. Heeren, Sprundel; 4. W. Da- men, Oudgastel; 5. P. Damen Lieshout; 6. C. van Dijk, Ruc- phen; 7. F. Filippini, Eindhoven; 8. J. van Nispen, St. Willibrord; 9. M. van Steen, Leur; 10. W. Va- lentijn, Bosschenhoofd11. A. Se- breghts, Eindhoven; 12. C. v. d. Zande, Halsteren; 13. M. C. Do- minicus, Nieuwdrop; 14. H. van Rijsbergen, Sprundel; 15. C. Leijs- terberg, Breda. Na afloop reed de winnaar om kranst zijn ererondje en ging daarna op de schouders van zijn supporters. Als prijs viel deze jeugdige veelbelovende rijder be halve de prachtige beker ook nog een extra prijs ten deel uitge loofd door de Heinekens Brouwe rijen. DE RONDE VAN IJZENDIJKE Onder grote publieke belang stelling is gistermiddag te IJzen- dijke de 14de ronde van IJzendij- ke voor amateurs over 100 km verreden. Aan de start versche nen 51 renners. Direct na de eer ste ronde ontsnapten K. Ingels, M. Verhelst, R. v. d. Veeke en G. van Gheel. Na 9 ronden kon laatstgenoemde het hoge tempo niet volhouden en liet hij zich weer terugvallen in het jagende peloton. Reeds na 50 km hadden 29 renners de strijd opgegeven. In de voorlaatste ronde wist C. v. d. Borst zich met een krachtige sprint los te maken uit het pelo ton en bereikte vlak voor de fi nish de 3 koplopers. De uitslag was: 1. K. Ingels, Sas van Gent in 2 uur 56 min. 11 sec.; 2. M. Verhelst, Axel; 3. R. v. d. Veeke, St. Willebrord; 4. C. v. d. Borst, Etten; 5. P. Verwijme- rsn, Terheide; 6. A. Borremans, Hoogerheide; 7. W. Rusman, Hoogerheide; 8. J. Konings, Bre da; 9. J. van Glerum, St. Wille brord; 10. P. Hermes, Oud-Gastel. TRAGISCH ONGEVAL TIJDENS EEN VOETBALWEDSTRIJD. Tijdens het Pinkstertournooi van de Rotterdamse Football Club deed zich tijdens de eind strijd tussen de derde klasse club DCL (Rotterdam) en de tweede klasser CVV (Rotterdam) een tragisch ongeval voor. De 32- iarige speler van DCL Bertus van den Eerg werd plotseling onwel en overleed tengevolge van een hartverlamming. De wedstrijd werd met de stand van 11 gestaakt. NA 50 KILOMETER NOG GEEN BESLISSING. Een te Bradford gehouden ju bileum-snelwandelwedstrijd heeft een voor de athletiek wel zeer ongewoon en waarschijnlijk in de geschiedenis van de moeder der sporten nog nooit voorgekomen resultaat opgeleverd. Harold Whitlock, de olympische snel wandelkampioen in 1936 en zijn landgenoot de Brit Colman gin gen n.l. na de af te leggen 50 kilometer in precies dezelfde tijd 4 uur 51 min. 43.25 sec. over de finish. De tijdopnemer ver klaarde na afloop van de wed strijd dat het onmogelijk was ge weest, ook maar een verschil van Vio seconde tussen de beide ath- leten te kunnen waarnemen. Er waren 73 deelnemers. „Nog Sneller", Breskens. Wedvlucht uit Orleans. Snelheid 1ste duif 1724 meter. 1. Iz. Riteco; 2, 5. J. Carels; 3- A Bondewel; 4. I. de Jonge Azn; 6. P. v. d. Walk; 7. A. Quaars; 8. A. Hamelynck; 9. P. Buize; 10. G. Dusarduijn. Wedvlucht uit Moescroen. Snelheid 1ste duif 1846 meter. 1. L. Quaars; 2. M. Faas; 3. A. Bondewel; 4. W. Klaaijsen; 5, 9. A Boekhout; 6, 10- Vermeulen— Verduijn; 7. A. Hamelynck; 8. H. Oosterling. „Vrjje Vlucht" Sasput en E.D.B. Schoondijke. Wedvlucht uit Orleans. Snelheid 1ste duif 1693 meter. 1. J. Möekaert; 2. Ed. Minnaert; 3. A. Piloet; 4. J. de Groote; 5. G. de Wever; 6, 8- G. Dusarduijn; 7. A. de Reu; 9. W. de Zwarte; 10. H. Veldhoen. Wedvlucht uit Moescroen. Snelheid 1ste duif 1805 meter. 1. Gebrs. Huijgh; 2. Iz. Leen- houts; 3- P. Dobbelaere; 4. C. de Jorge; 5, 6. J. de Groote; 7. Cl. de Wever; 8. G. de Wever; 9. De Fcorter 4; 10. P. Blaakman. Naar uit de brieven blijkt, die dt in Argentinië verblijvende Belgische vissers aan nun fa milieleden te Oostende sturen, zou hun toestand verre van rooskleurig zijn. De vangsten in Februari en Maart zouden onbevredigend zijn geweest en op één uitzon dering na zouden thans alle vaartuigen in reparatie zijn. Volgens de vissers zijn de sche pen niet geschikt voor visvangst in de Argentijnse wateren en zouden betere resultaten ver kregen kunnen worden met open boten en een ander soort netten. De z.g. „huispachten" zouden verder zeer hoog zijn en het merendeel der vissers zou in de schuld staan bij reder Van Iseghem. Ook de verstandhouding onder de leden der Belgische kolonie, zou volgens deze brieven, veel te wensen overlaten. Twee leden van de mobiele bri gade van hét Indonesische leger werden gedood, toen Zondagmid dag te half twee op de grote weg tussen Sukabumi en Bogor een autobus werd beschoten door een bende, die was uitgerust met automatische wapens. De bende liet de bus eerst stoppen en opende het vuur, toen zij in de bus 7 leden van de mobiele bri gade opmerkte. Op dezelfde dag werden in deze omgeving twee auto's en twee opeletten aangehouden. De inzit tenden werden van hun bezittin gen beroofd doch verder onge moeid gelaten. De politie te Bogor deelde mede, dat naar aanleiding van deze gebeurtenissen door leger en politie zuiveringsacties zijn begonnen. 39. „Zo was het ein de van Uw vriend, de roerganger, die mij trachtte te ontvluch ten," zegt Scorr zacht. Zjjn gestalte tekent zich hoog af tegen het bloedrood op laaiende vuur, en er gaat zoveel boosaar digheid van hem uit, dat noch Haifa, noch de anderen de kracht vinden om te ant woorden. „Aan de volgende vluchteling verspil ik geen slaaf meer, mijn vrienden. Wie uwer nu deze dwaasheid begaat, zal mjjn wol ven op zjjn spoor vin den Hij wendt zich om en sluipt heen. Maar uit het struikgewas volgen twee grijze ogen hem met een dodelijke bit terheid, „O Scorrprevelt de Noor man gesmoord. „Ge joegt mijn vriend moedwillig in de dood! Van nu af heerst de rode'wolf van de wraak over Uw huis en het mijne! Alles wat U dient is mijn vijand! Alles wat Uw vijand is, begroet ik als mijn vriend. Er bestaat nog slechts één einde: „Uw dood of de mijne! Hij werpt een laatste blik over het duistere kamp. Dan draait hij zich om en verdwijnt zonder het minste geluid te maken in het dichte struikgewas. Voor het ogen blik valt er niets voor hem te doen. Hij heeft iedere mogelijk heid overwogen om zijn vrienden te bevrijden en weet dat hij moet wachten tot een gunstiger gelegen heid zich voordoet. Enkele uren slaap gunt hij zich tussen de rot sen. Maar als de eerste zonnestra len over de toppen der bergen lichten, staat hij reeds klaar om de karavaan te volgen, die zich ge reed maakt voor het vertrek. Omzichtig daalt hij de helling af en haast zich naar de rotswand, waarachter de laatste ruiters ver dwijnen. Om dan met een flitsend gebaar zijn zwaard te trekken. Want in de schaduw der rotsen is een gestalte opgedoken, die hem argwanend beloert Dank zij het gunstige weer in Mei zal de aardbeiencampagne in Beverwijk reeds op Donderdag 5 Juni kunnen beginnen. Om vier uur 's middags wordt op die da tum aan de beide Beverwijkse veilingen de eerste speciale aard beienveilingen gehouden. Het is in 25 jaar niet voorgekomen, dat de campagne zo vroeg in het sei zoen kon worden geopend. De vooruitzichten zijn nog steeds gunstig en ook ten aanzien van de prijzen blijven de verwachtin gen optimistisch. STUKJE URANIUMERTS UIT DE R.A.I. ONTVREEMD. Uit de stand van het Koningin Wilhelminafonds op de expositie „De Rijn in de R.A-I." is Maan dag een stukje uraniumerts op onverklaarbare wijze ontvreemd. Wijl het stukje erts geen waarde heeft, is het niet helemaal on schuldig. Als iemand dit stukje gedurende langere tijd bij zich zou dragen zou dit ernstige ge- \olgen voor hem kunnen hebben. Daar het stuk voor de expeditie is geleend uit een verzameling van een groot museum, is het mede van belang dat het weder om in het bezit van de eigena resse komt. DE DIEFSTALLEN IN „DUIN EN BOSCH" TE BAKKUM. In de zaak tegen de verdach ten van de diefstallen in de in richting „Duin en Bosch" te Bak- kum had de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank in drie gevallen hoger beroep aan getekend, omdat naar zijn me ning te lage straffen waren op gelegd. Het Amsterdamse gerechtshof heeft dit appèl juist geacht en de drie verdachten inderdaad tot hogere straffen veroordeeld. De 60-jarige W. v. d. P., plaats vervangend chef van de keuken werd 1 jaar en 3 maanden met aftrek opgelegd. De rechtbank had hem tot 10 maanden veroor deeld. Deze man had volgens de proc.-generaal „zoveel levens middelen uit het ziekenhuis ge stolen, dat hij geen boodschappen meer behoefde te doen bij slager en kruidenier." De 33-jarige parkwachter O. H. die er als onbezoldigd rijksveld wachter op letten moest, dat het personeel niets mee naar huis nam, had zelf af en toe levens middelen als geschenk geaccep teerd van de eerste verdachte. Hem was in eerste instantie zes maanden voorwaardelijk opge legd en een boete van 50, Het hof heeft deze straf gewij zigd en hem zes maanden met aftrek opgelegd en voorts be paald, dat van die zes maanden drie voorwaardelijk zijn met een proeftijd van drie jaar. De derde verdachte was de 53- jarige De B., portier van het zie kenhuis, die ook geschenken had aangenomen en daarvoor door de rechtbank met 100,boete ge straft was. Hij werd door het hof veroor deeld tot vier maanden, waar van twee voorwaardelijk. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 30-jarige vertegenwoor diger C. K. uit Utrecht, wegens handel in morphine en verduis tering van een accordeon een ge vangenisstraf van 12 maanden met aftrek opgelegd en bepaald, dat van die straf vier maanden voorwaardelijk zullen zijn. In eerste instantie was hem door de rechtbank een jaar met aftrek opgelegd voor de verduis tering van de accordeon. De Utrechtse rechtbank had hem bovendien voor de handel in opium gestraft met drie maan den. POLITIEAGENT VEROORDEELD. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 27-jarige agent van gemeentepolitie, R. F. G. tot een gevangenisstraf van 9 maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hii zou getracht hebben een assurantiemaatschappij voor 350 gulden op te lichten. De eis was een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk. FABRIEKSMEISJE GING AGENT VAN POLITIE TE LIJF In hoger beroep is het 28-jari- ge fabrieksmeisje G. C. M. uit Utrecht wegens mishandeling en belediging van een agent van politie door het Amsterdams ge rechtshof drie weken opgelegd- In eerste instantie was zij door de politierechter tot twee maan den veroordeeld. Het meisje had op 23 October 1951 onenigheid gekregen met een aantal jongens, die zij op straat op de fiets voorbij reed. Volgens haar hadden de jongens haar scheldwoorden nageroepen. Ze riep een agent te hulp, maar ook in diens bijzijn bleven de jongens ontkennen. Hierop was ze zo kwaad geworden, dat ze één der jongens, die ze voor de schuldige aanzag, een klap in het gezicht gaf. De agent greep haar vast en sommeerde haar door te rijden. Toen had ze haar woede ook op de agent gelucht, door hem eveneens te slaan en tegen de benen te trappen. Bovendien schold zij hem uit. Er was assis tentie nodig om haar naar het pclitiebureau over te brengen. Het meisje was in 1949 ook al wegens mishandeling van een agent veroordeeld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3