Taft contra Eisenhower SPORTNIEUWS DE RONDE VAN NEDERLAND li „Toestand in Korea is ernstig" AGENDA SCHAKEN Eric de Noorman in „Het land der duisternis" DUIVENSPORT VOETBAL WIELERSPORT HENGELSPORT ir RETRANCHEMENT. SLUISKIL. VLISSINGEN. ZIERIKZEE. ZAAMSLAG. ZUIDZANQE. Generaal Eisenhower te Washington aangekomen De ongeregeldheden in Japan Schooldag voor Lichamelijke Opvoeding. Op het sportterrein te Retran- chement is een schooldag voor de Lichamelijke Opvoeding ge houden. Hierbij waren tegen woordig ongeveer 140 leerlingen van 9 jaar en ouder van de lage re soholen.uit Zuidzande, Cad- zand en Retranchement. Op het programma stonden: 60 m hardlopen, hoogspringen, verspringen en kastiebalwerpen. Het verdere deel van de dag werd gevuld met korfbal, esta fetteloop en een massale gym nastiekles met alle leerlingen, onder leiding van de consulent van de lichamelijke opvoeding, de heer Bueninck. Het was voor de jeugd een prettige dag. Vrijwel allen be haalden een diploma, hetzij een A, B, C of D-diploma. De kinde ren werden nu en dan onthaald op limonade en ijs. De heer Bueninck dankte het onderwijzend personeel en vele personen uit de gemeente voor spontane medewerking aan deze dag. i,i. Duitse matroos terecht. De 17-jarige matroos van het Duitse s.s. „Hubert Schroder", die Donderdagavond zijn schip verla ten had en daarop niet was terug gekeerd, heeft zich Zaterdagmor gen bij de rijkspolitie te Borssele gemeld. Hij was naar Bergen op Zoom gereisd, waar hij vermoedde, dat een familielid van hem woonde. Onverrichterzake keerde hij op zijn schreden terug, doch kwam te Borssele terecht. Daar zijn schip inmiddels Sluis kil had verlaten, is hij door de zorgen der rijkspolitie op trans port gesteld naar de rivierpolitie te Rotterdam. Directeur A. Smit van „De Schelde" heeft ontslag ge vraagd. De heer A. Smit, directeur van de N.V. Koninklijke mij „De Schelde" te Vlissingen heeft met ingang van 29 Mei als zodanig ontslag gevraagd. De raad van commissarissen der N.V. heeft na langdurig be raad besloten dit verzoek in te willigen en het ontslag eervol te verlenen. Onderscheiding. Bij K.B. is verleend de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan J. Beije te Zierikzee, kapitein bij de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. Verg. Cal. polder „Eendracht". In de Vrijdagmiddag in hotel „De Appel" gehouden vergade ring van de cal. polder „Een dracht" werd de heer F. de Koe- ijer herbenoemd als dijkgraaf. De heer E. Verpoorte werd her benoemd als lid van de dijkraad van de waterkering Ser Lippens. In de vacature van de heer A. I. de Feijter werd tot lid van de dijkraad Ser Lippens benoemd de heer J. de Feijter Azn. Torenklok loopt electrisch. Nu het nieuwe kerkgebouw op het electrisch net is aangesloten, loopt ook de torenklok electrisch en is ook het slagwerk, alsmede de luidklok weer op gang. Elk half en heel uur laat de klok, die door de bezetters geroofd is ge weest, doch gelukkig nog is ach terhaald kunnen worden, de be volking weer zijn bronzen stem horen. De Ned. Herv. Kerk- Was het eerst de bedoeling de nieuwe Ned. Herv. Kerk de week na Pinksteren in gebruik te ne men, dit is tengevolge van ver schillende omstandigheden niet mogelijk gebleken. De plechtige ingebruikneming is nu bepaald «p Zaterdag 5 Juli a.s. - Nieuwe rijweg over Dorpsplein. De bestratingswerkzaamheden op het Dorpsplein zijn thans zo ver gevorderd, dat de hinderlijke verkeersomlegging niet meer no dig is. De nieuwe rijweg over het dorpsplein is voor het verkeer opengesteld. De oude haakse bochten zijn vervallen en ver keerstechnisch is een goede op lossing verkregen. Niettemin zul len de automobilisten er reke ning mede dienen te houden, dat juist op het dorpsplein de weg Oostburg-Cadzand wordt ge- kruisd door de Dorpsstraat-Sluis- sestraat, waardoor de snelheid niet te hoog mag worden opge voerd, wil de verkeersveiligheid niet uit het oog worden verloren. Negentig minuten vóór de aan komst van generaal Eisenhower in Washington heeft zijn voor naamste republikeinse mede-can- didaat voor hiet presidentschap der Verenigde Staten, senator Ro bert Taft, een radiorede tot het Amerikaanse volk gehouden. „De republikeinse partij", aldus Taft, „kan het zich niet veroor loven iemand candidaat te stellen voor het presidentschap, die de totale mislukking van Trumans regering niet zal veroordelen". (Het was voor de luisteraars dui delijk, dat Taft hiermede op Eisenhower zinspeelde, daar de aanhangers van de generaal heb ben gezegd, dat deze het in grote trekken eens is met de door de huidige Amerikaanse regering gevoerde buitenlandse politiek). Hij vervolgde: „Ik wil niet zeg gen dat Europa niet belangrijk is en evenmin wil ik de Amerikaan se hulp aan dit werelddeel intrek ken. Doch het eerste waarnaar wij moeten streven is: beheersing van het luchtruim. De Ameri kaanse militaire positie in de lucht is, sinds generaal Eisenho wer chef van de Amerikaanse ge nerale staf was, steeds achteruit gegaan. Indien het volk mij tot priesident zou kiezen, zou ik ge bruik maken van de diensten van generaal MacArthur en ik zou ervoor zorgen, dat zijn ongeëve naarde ervaring ten voordeel zou strekken van de militaire en bui tenlandse politiek der Verenigde Staten. MacArthur is de grootste van onze militairen. Indien de regering naar hem zou hebben geluisterd, zou de Koreaanse oor log gewonnen zijn. Elke republi keinse regering, die niet ten volle gebruik zou maken van de unie ke kwaliteiten en de grote ken nis van generaal MacArthur, zou in haar plicht tegenover het Amerikaanse volk tekortschie ten". „Het gehele verdedigingspro gramma", vervolgde senator Taft, „moet opnieuw in studie worden genomen en het moet waar nodig worden gewijzigd door iemand, die niet gebonden is aan de politiek, die het minis terie van landsverdediging in de afgelopen jaren heeft gevoerd. Er moet in de verkiezingsveld tocht geen aarzeling zijn om de buitenlandse politiek van Tru man en Acheson aan te vallen. Deze politiek toch, die het tijd vak 19441952 heeft beheerst, is de meest rampzalige geweest, die in de gehele geschiedenis der Amerikaanse buitenlandse poli tiek is geboekstaafd. De republi keinse partij moet niet haar goed keuring hechten aan een politiek waardoor deze tragische toestand gehandhaafd zou blijven". De enige manier om een bui- Generaal Eisenhower is Zon dag op het vliegveld te Washing ton aangekomen. Toen de generaal uit het vlieg veld stapte, dat hem uit Parijs had gebracht, werden zeventien saluutschoten afgevuurd. Onder de officiële personen, die hem kwamen begroeten, bevonden zich de minister van defensie en de Franse ambassadeur te Wa shington, Bonnet. Een grote me nigte juichte de generaal toe. Spoedig vertrok hij naar het Witte Huis voor een onderhoud met president Truman. tenlandse politiek te voeren, waardoor de veiligheid en de cre- dietwaardigheid van de Verenig de Staten worden verzekerd en de vrede gehandhaafd blijft, is het bouwen van een luchtmacht, groot genoeg om het luchtruim boven ons land en de het omrin gende oceanen te beheersen en in staat atoombommen af te wer pen op Russische steden en in dustriële centra", vervolgde hij. „Een dergelijke luchtmacht zou in staat zijn een voortdringen van het communisme over de zee naar eilandstaten te verhinderen. Elke andere politiek moet onder geschikt zijn aan deze, doch het is juist hierin dat de democrati sche regering volledig heeft ge faald, hoewel zij milliarden dol lars heeft gebruikt voor verdedi gingsdoeleinden. De Amerikaanse politiek ziet de verdediging van Europa als haar eerste doel, waarbij zij dan ook wel bepaalde, voor de oorlog voering in Korea noodzakelijke maatregelen neemt, doch de ver plichtingen der Ver. Staten in Europa hebben ons militaire kracht onttrokken die gebruikt had kunnen worden voor de oor log, die de president in Korea voert". „Indien", aldus Taft, „Duits land of Frankrijk niet zouden meewerken of wanneer Frans verzet het voor West-Duitsland onmogelijk zou maken deel te nemen aan de verdediging van West-Europa, zou het moeilijk en in feite bijna ondoenlijk zijn Europa tegen een Russische aan val te verdedigen. Wij moeten niet toegeven, dat onze veiligheid afhankelijk is van het aan onze zijde brengen van Duitse of Franse bajonetten. Natuurlijk zouden wij Frankrijk en Duits land gaarne als bondgenoten in een oorlog tegen de Sowjet-Unie wensen en natuurlijk zouden wij bereid zijn hen met wapens te helpen, maar dit kan niet het eerste doel van onze politiek zijn". „Trumans regering", vervolg de de senator, „is in een valstrik gelopen door in te gaan op een vals voorstel der communisten voor het houden van wapenstil standsbesprekingen in Korea. De verzwakte communistische strijd krachten waren daardoor in staat zich weer te versterken. De Britse premier Winston Churchill heeft in de afgelopen week in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand in Korea thans ernstig is. De optimistische krijgsman gebruikt dergelijke woorden niet lichtvaardig. Wanneer ik tot president zou worden gekozen, zou ik pogen tot een wapenstilstand in Korea te komen, want onze zwakte in de lucht is dusdanig, dat wij niet kunnen hopen met kans op suc ces een oorlog te voeren, zonder dat er vele maanden verstreken zijn, die wij nodig hebben om on ze luchtvloot te versterken. Wan neer er een wapenstilstand zou zijn gesloten, zou ik de Zuidkorea- nen bewapenen en te zijner tijd de Amerikaanse troepen terug trekken. Wij moeten wapens blijven leveren aan de landen, die bereid zijn zich t'egen een communisti sche aanval te verdedigen", ver volgde Taft. „Ik zou de Ameri kaanse divisies in Europa willen laten, totdat de Europeanen zó ver zijn, dat zij zichzelf kunnen verdedigen. Maar het is duidelijk dat, indien de 220 millioen Euro peanen, hetgeen anderhalf maal zoveel is als onze gehele bevol king, niet in staat zijn zich met behulp van onze wapens te ver dedigen, wij dat ook niet kunnen. Het zou geen kwaad kunnen indien wij erkennen, dat wij aan het rode leger zowel in Europa als op het vasteland van Azië slechts in beperkte mate tegen stand kunnen bieden, tenzij na een lange periode van voorberei ding. En hierbij is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat wij het luchtruim en de zee beheersen". „Men heeft gezegd", zo besloot Taft zijn radiorede, „dat ik een isolationist ben, omdat ik inder tijd tegen het bekrachtigen van het Atlantische verdrag heb ge stemd. Ik heb echter duidelijk ge maakt, dat ik er vóór was de Sowjet-Unie definitief mede te delen dat, indien zij een van de staten-pactleden zou aanvallen, zij hierdoor automatisch met de Verenigde Staten in oorlog zou komen. Dit was een Monroeleer voor Europa en toch zeker geen isolationisme". Generaal MacArthur heeft zich in een telegram aan oud-gouver neur Jensen van Noord-Dakota openlijk uitgesproken voor de candidatuur van senator Taft. „In de boodschap zegt de gene raal: „Ik zal u zeer dankbaar zijn voor steun, die u Taft kunt ge ven. Ik heb generaal Wedemeyer, een oud en beproefd vriend, ver zocht zich met u in verbinding te stellen". Uitslagen van Maandag 2 Juni. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HaarlemAjax 20; Willem II -Hermes DVS 31. Stand kaïnpioenscompetitie. Willem II 3 Hermes DVS 3 Haarlem 3 Ajax 3 11—5 5—5 5—5 3—9 HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bosc. „Een avond in de opera". AXEL: Het Centrum, 6.30 uur: Volledige reportage reis Kon. Paar door de Ver. Sta ten; 8 uur: Biosc. „Op naar Broadway". WOENSDAG 4 JUNI TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Een avond in de opera", Ger. Kerk, 7.30 uur: Vergadering Centrale A. R.- Kiesvereniging. Terrein Molendijk, 7 uur: Zomeravondvoetbal. De Japanse politie heeft 130 personen gearresteerd na de on geregeldheden, die zich Zaterdag onder communistische aanvoe ring in het gehele land hebben voorgedaan, aldus is door het al gemeen hoofdbureau van politie te Tokio bekend gemaakt. Meer dan 20 politiemannen werden ge- wond. In Tokio hebben drie be togers door het gewapend optre den van de politie het leven ver loren. EERSTE KLASSE C. BlejjerheideNAC 31. PROMOTIE TWEEDE KLASSE. A: Stormvogels—Volendam 30; C: WH '16—Sp.cl. Emma 3—2; D: HeraclesPEC 54. BEKER ONDERAFD. ZEELAND. Hontenisse 2Koewacht 50. TerneuzenNOAD 12. Beslissing viel pas in laatste minuut. De ontmoeting tussen Terneuzen en NOAD, die Zaterdagavond ve len naar de gemeentelijke sport terreinen had gelokt, heeft van het begin tot het einde geboeid. Ter neuzen speelde vooral in de eerste helft, waarvan de eerste 15 minu ten onvergetelijk zullen blijven, met zoveel enthousiasme en zoveei geraffineerdheid in de aanvallen van de rechtervleugel, dat NOAD er geen juist antwoord op kon vin den. Het moet voor de Tilburgers in den beginne dan ook niet pret tig zijn geweest, dat ze er nauwe lijks aan te pas kwamen. Leen Ven- te, de oud-internationaal, zei tij dens de rust: „Een zeer behoorlijke ploeg met een bijzonder hoog tem po. De enige fout is, dat de bal te hoog wordt gespeeld". Dadelijk ria de aftrap trok Ter neuzen ten aanval. Drie goede kan sen werden niet benut. In de 5e minuut moest Van Kouteren zijn eerste teruggespeelde bal verwer ken. Zijn collega-doelman moest in de daaropvolgende ogenblikken herhaaldelijk optreden. Een weife ling zijnerzijds werd door Sam Jan sen in de 6e minuut afgestraft (10). Een scherp schot van San- drini, een kopbal van Koch en een scherpe pass van Van Alphen had den evenzovele goals kunnen zijn. In de 13e minuut trapte Van Waes over het doel en NOAD's doelman had zeker niet over geluk te kla gen, toen in een hachelijke situatie achtereenvolgende schoten van Sam Jansen, Koch en Van Alphen geen treffers werden. NOAD kwam er in deze periode niet aan te pas. Eerst in de 16e min. moest Van Kouteren een serieuze poging te niet doen. In de 18e min. volgde de tweede hoekschop op het NOAD doel. Enkele minuten ging een schot van Jansen rakelings over de lat. Tal van duels tussen Fr. Louer en Meertens werden door Sam ge wonnen, waardoor hij vaak redding bracht in benarde situaties. De rust kwam met een 10 voor sprong der Terneuzenaars, waar mee NOAD hoogst tevreden kon zijn. Het leek er na de hervatting op, dat NOAD nu zou toeslaan. Het spel vertoonde aanvankelijk het tegengestelde beeld van vóór de rust en in het eerste kwartier za gen we de NOAD-backs ver op de Terneuzense helft. Doch onze ver dediging hield stand. De rood zwarten werkten zich weer los en er volgden weer enkele aanvallen op de NOAD-veste. De Tilburgers gingen het toen met verre-schoten proberen, die evenwel naast of over het doel en in laatste instan tie in Van Kouterens handen te recht kwamen. Het begon er naar uit te zien, dat Terneuzen de baas zou blijven. Tot 7 minuten vóór het einde bleef de stand 10, toen de scherp opgestelde Fr. Engel o.i. in buitenspelpositie de stand op ge lijke voet bracht (11). In de laat ste minuten werd i.c «r.v.-ocd ver bet moordende tempo goed merk baar. Terneuzen raakte vermoeid en nu kwam net tecnnische over wicht der NOAD-spelers tot uiting Zo was het mogelijk, dat een mi nuut vóór het einde de schaal in het voordeel der Tilburgers door sloeg, toen Van Keulen van dicht bij Van Kouteren voor de tweede maal deed vissen (12). Wellicht had een gelijk spel de krachtsverhouding beter weerge geven. Veteranen TerneuzenDMC 45. Zondagmiddag werd ten bate van het Roode Kruis een wedstrijd gespeeld tussen de Terneuzense veteranen en DMC (Dordrechtse Middenstandsclub) Vóór de aanvang werden weder zijds vriendelijke woorden gespro ken, waarbij uiting werd gegeven aan de verwachting, dat deze ont moeting een hechte sportvriend schap tussen beide clubs zou vesti gen en bestendigen. De eerste helft trokken de vete ranen vele malen ten aanval en konden ze een 20 voorsprong ne men, door doelpunten van Kouw- ijzer en Van de Sande. Na de rust kwamen er meerdere kansen aan weerszijden en kon DMC de stand op gelijke voet bren gen (22). Arie Hamelink zag in de 26e min. na de rust zijn zwoe gen beloond (32), doch de voor onze oud-stadgenoot De Cooker ingevallen v. d. Log wist in de 35e en 36e minuut de score in het voor deel van DMC te doen keren (34). In de volgende minuut bracht rechtsbinnen Van Slooten de stand op 35. Kort voor het einde kon Van de Sande de achter stand verkleinen (45), waarmee het einde kwam van een sportief gespeelde wedstrijd die door onge veer 600 toeschouwers werd bijge woond. De scheidsrechter had zijn dag niet. Zijn beslissingen waren er af en toe bepaald naast, hetgeen aan de amicale verhouding in het veld echter niets afdeed. Na afloop van de westrijd reikte de voorzitter van het actiecomité van het Roode Kruis, de heer R. Hol, aan de aanvoerder van DMC de voor deze ontmoetingen beschik baar gestelde beker. HET STADHUISTOURNOOI. Terneuzen behoudt het stadhuis. Circa 2500 toeschouwers woon den gisteren de eindstrijden bij voor het stadhuistournooi te Axel. Allereerst kwamen de verliezers uit de eerste ronde tegenover elkaar. Corn Boys=^-HrHst 42. Met een harde van doel tot doel staande Zuid-Wester nam Corn B. spoedig het heft in handen en wist zij de ras verworven voorsprong na ongeveer 25 minuten te vergroten. Sporadisch waren voor de rust de aanvallen der Hulstenaren en zo doende trad de rust in met een 20 voorsprong voor de Sassena- ren. De tweede helft gaf een over wicht van de Hulstenaren die spoe dig gebruik makend van een ver warring in de Sasse verdediging de achterstand verkleinden (21). Na een kwartier wist de Sasse mid- voor een fraaie pass van rechts te benutten (31). De Hulstenaren gaven de moed echter niet op. Na ruim een half spelens beging een der C.B.-spelers een overtreding binnen de beruchte lijnen en de scheidsrechter wees naar do. be ruchte stip. Beheerst werd de bal 'engs de C.B.-doelman geplaatst (32) Toen uit een fraaie voorzet de linksbuiten van C.B. het vierde doelpunt scoorde, was het pleit be slecht en met een 42 overwin ning was de derde pr\js voor de Sassenaren. AxelTerneuzen I2. De roodzwarten genoten voo, de rust het voordeel van de wind. Ex- werd in hoog tempo begonnen. Er werd met veel brio gestreden in een op enkele smetjes na sportieve kamp. Van tweede klassespel was overigens in deze ontmoeting geen sprake. De thuisclub nam aldra enige corners. Wederzijds liepen enige aanvallen op buitenspel. Bij een Axelse aanval liep de Terneu zense doelman ver uit. De Axelse midvoor wist echter het leder het eerst te bemachtigen, passeerde de doelman om van achter de back- lijn de bal na 13 minuten in het ledige doel te plaatsen (10). Dit doelpunt inspireerde de roodzwar ten tot een reeks aanvallen op de Axelse-veste, doch Sijs en De Dan- schutter bleven voorlopig meester van het terrein. Zichtbaar was de Terneuzense techniek beter. Toen na ongeveer 24 minuten Sandrini na een soloren een hard schot op Axels doel richtte, belandde de bal van de paal over de doellijn (1—1). Met deze stand trad de rust in. Heerste er in de pauze in het Axelse kamp groot optimisme in verband met het voordeel van de wind, spoedig bleek dit van weinig invloed, daar Axel niet in staat was dit uit te buiten. De roodzwar ten wisten op tactische w\jze de druk der Axelaars te weerstaan. De aanvallen over de beide vleu gels stichtten veel verwarring in de oranje-defensie. Toen De Dan- schutter een geslagen man was, wist Dieleman de bal nog op het nippertje uit het doel te werken. De Axel-aanval faalde na de pau ze volkomen en van samenspel was nagenoeg geen sprake. Ongeveer 7 minuten voor het einde kreeg Van Waes bij een der Terneuzen se aanvallen een fraaie kans. Hij aarzelde niet die te benutten en gaf Terneuzen een 12 voor sprong. Dit doelpunt scheen de Axelaars wakker te schudden, want nog geen minuut later ont snapte de Tern, doelmond bij een hevige doelworsteling ternauwer nood. Onder grote spanning ver streken de laatste minuten en bij het eindsignaal had de technisch betere ploeg volkomen verdiend andermaal beslag gelegd op het zil veren stadhuis, dat na afloop met de gebruikelijke goede wensen door de Axelse voorzitter aan het overwinnend elftal werd uitge reikt. TERNEUZEN HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA VOOR HET AANSTAANDE SEIZOEN. Het internationaal voetbalpro gramma ziet er voor het seizoen 19521953 als volgt uit: 21 Sept. 1952 Kopenhagen: Dene markenNederland; 19 Oct. 1952 Antwerpen: BelgiëNederland; 15 November 1952 in een nog na der te bepalen plaats in Enge land: Engeland (amateurs)Ne derland; 22 Maart 1953 Amster dam: NederlandZwitserland; 19 April 1953 Amsterdam: Neder landBelgië. Precies om 12 uur loste de Am sterdamse wethouder Van Wijck het startschot voor de vijfde Ronde van Nederland en vertrok ken 42 renners, luide toegejuicht door de duizenden kijkers. Tot Haarlem gebeurde er niets bijzonders. Maar in de straten van de stad wipte Faanhof weg. Hij kwam los en nam 300 meter voorsprong. Maar het was geen serieuze poging, meer een peiling en aftasting van wat de ande ren van plan waren en even bui ten Haarlem liet de Roosendaler zich terugvallen. Even voor Noordwijk kwam er echter leven in de brouwerij. Van Breenen Ned. Nat.-ploeg), Harm Smits (Ned. B.) en Van Elderen (Ned. B.) gingen aan de haal terwijl de Belg Hendrickx zich liet meezuigen. De poging liet zich veelbevolend aanzien want aanvankelijk losten de vier vluch telingen elkaar geregeld af aan kop. Het verschil werd 300 a 400 meter doch slonk toen weer om dat de Belg er de brui aan gaf. Het groepje werd ingelopen, maar nauwelijks was de fusie tot stand gekomen of 3 renners, Wagtmans Ned. Nat.-ploeg), Jo ris (Ned. A.) en Petry (Duitsl.) gingen er vandoor. Bij Wasse naar hadden zij een voorsprong van zeker 500 meter. De 2 Neder landers hadden er zin in, maar ook Petry knapte zijn deel in het karwei op en liet zich niet ma nen als zijn beurt gekomen was om als gangmaker te fungeren. Te Loosduinen hadden zij 3 minuten voorsprong op het pelo ton, dat in het Westland het tempo ietwat opvoerde. De wind was iets naar het westen ge draaid, zodat de renners hem van opzij en soms van achteren had den. Het trio bleef in straf tempo rijden. In de bochtige straten van Schiedam schoot plotseling Wagtmans met een ruk naar vo ren. Hij had in een ommezien 50 meter voorsprong op Petry en 150 meter op Jöris, die deze klap niet kon incasseren en hoe lan ger hoe verder afzakte. Petry herstelde zich spoedig. Bij het in gaan van de tunnel kreeg hij Wagtmans weer te pakken. Op de andere oever wilde Wagtmans de vlucht voortzetten maar nu draalde Petry. Een paar keer spoorde Wagtmans hem aan de kop te nemen, het was zijn beurt, maar Petry schudde van neen. Toen ging Wout in arren moede maar weer gangmaken. Te Dortdrecht bedroeg het ver- schil tussen de koplopers en het peloton 3 minuten. Om 4 uur passeerden Wagt mans en Petry de brug bij Dord recht met ongeveer een half uur vertraging op het tijdschema. Wagtmans en Petry waren nu weer beste maatjes. Ze dronken samen zlfs uit één fles en Petry nam weer braaf de kop als het zijn beurt was. Het peloton maak te zich geen zorgen over zijn ach terstand, maar paste tegelijker tijd wel op, dat die niet groter werd. Halverwege BredaRijs- bergen op 164 km van de start werden Wagtmans en Petry door het jagende peloton inge haald. Tussen Rijsbergen en Etten hebben tal van renners pogingen gedaan om zich van het peloton los te rijden. Deze laatste fase van de strijd was daarvoor vol leven en bedrijvigheid, maar al hoewel de stoten vinnig genoeg waren slaagden geen der concur renten erin het peloton te lossen. Wel verloren diverse renners terrein. Een groot peloton arri veerde in gesloten gelederen te Etten, waar toen nog 10 ronden van het 3,2 km lange circuit ge reden moesten worden. Al spoe dig kwamen Van Dormael, Sor- geloos, Voorting en Kemp naar voren en namen zij een voor sprong. De eindspurt werd be twist tussen genoemde vier. De Luxemburger Kemp slaagde erin na een uiterst verwoed slotduel Voorting met miniem verschil op de streep te kloppen. De uitslag van de eerste étappe van de Ronde van Nederland, Amsterdam—Etten over 206 km, luidt: I. Kemp (Int. ploeg) 5 uur 47 min. 17 sec; 2. Voorting (NedA.) z.t.; 3. Sorgeloos (Belg. B.) z.t.; 4. Van Dormael (Belg. A.) z.t.; 5. Dekkers (Ned. A.) 5 uur 47 min. 35 sec.; 6. Bogaerts (Belg.A.) z.t.; 7. Gielen (Belg. A.) z.t.); 8. Sie- fert (Dutsland.) z.t.; 9. Hörmann (Duitsland) 5 uur 48 min. 44 sec.; 10. Van Breenen (Ned. A.) z.t.; II. De Hoog (Ned. B.) z.t.; 12. Schaecken (Belg. A.) z.t.; 13. Van Est (Ned. A.) z.t. 14. Pfannen- müller (Duitsland) z.t. Hierna volgde ex-aequo 'n peloton waar in o.a. Wagtmans, Roks en Petry in dezelfde tijd. De winnaar Kemp kreeg 1 min. bonificatie, Voorting kreeg 30 sec. bonificatie. Twee renners hebben opgege ven. Het zijn Goedert en Zuretti, beiden van de internationale ploeg. Het ploegenklassement na de le étappe luidt: 1. België A. 17.22.27; 2. Neder land nationaal 17.23.06; 3. België B. 17.24.45; 4. Nederland B. 17.26.12; 5. Internationale ploeg 17.29.33; 6. Nederland A. 17.31.14; 7. Duitsland 17.42.22. Hengelwedstrijd. O.N.I. Bijna van het „Essen"- tot het „Notense" bruggetje was gister morgen om 5 uur de Zuidelijke kant van de Oostelijke leiding be zet door ruim 50 leden van de Ter neuzense hengelaarsvereniging „O.N.I." Het was de eerste wed strijd in dit seizoen, die wat de vangst en deelneming betreft ze ker geslaagd is. Verberkmoes nam reeds spoedig een voorsprong met zijn vangst door 4 palingen te verschalken (20 punten). Hij werd op de voet. ge volgd door IJsebaert (15), maar ook anderen bleven in de ï-unning, o.a, Veterman (15). De vis beet goed en na afloop van de wedstrijd bleek, dat Verberkmoes de beste vangst had verricht. De uitslag luidde: 1. J. Verberkmoes 2l% p. (4 d. hengel en wisselbeker); 2. M. de Doelder 20% p. (werphengel); 3. K. Federman. Sluiskil 17 p. (3 d. hengel); 4. C. van Maele 16% p; 5. F. Faas 16 p.; 6. E. IJsebaert 16 p.; 7. M. Blok 15 p.; 8. S. P. v. d. Hooft 12 p.; 9. A. C. de Feijter 12 p.; 10.-A. Stoffels 11 p.; 11. L. v. Eek; 12. J. Dezutter; 13. P. Faas; 14. J. Federman, Sluiskil; 15. J. de Fouw; 16. J. de Lege; 17. A. Vi- veen; 18. L. van Wijck; 19. J. J. Machielsen; 20. L. Oppeneer; 21. J. Heijdens; 22. K. Kaijser. Een wedstrijd voor het bestuur waaraan door 7 leden werd deel genomen had tot uit9lag: 1. C. J. v. d. Broek 11% p. (werp hengel); 2. S. Kiel 5% p; 3. F. Ha melink 5 p.; 4. P. M. de Ridder 5 p. 38. Met ingehouden adem volgt de voer man Orms vlucht. Maar niet minder groot is de ontzetting van Haifa, die op dat ogenblik Scorr op zich toe ziet treden, in ge zelschap van de voer man en een reusachti ge slaaf. „Uw makker schuwt ons gezelschap zie ik". Grijnzend duidt de man in de wolfspels met zijn zweep naar de plek waar Orm zo even nog gekneveld zat. „Dwazen! Moet ge nog duidelijker le ren dat niemand aan Scorr ontkomt!" Zijn stem wordt scherp. „Toah!" De reusachtige slaaf sluipt schuw nader. Hfj vermijdt het zijn meester aan te zien. „Verlangt ge de vrijheid, Toah?" „N-nee... meester...". De uitge bluste ogen zijn star op de zweep gericht. „Ge liegt, slaaf! Driemaal heb ge getracht mij te ontvluchten! Drié maal hem ik u laten opjagen ëh ketenen, nietwaar Toah!?" „J-ja... meester...!" „Daarginds vlucht een andere slaaf! Ga mijn vriend. Jaag hem! Als ge hem doodt behoeft ge niet meer terug te keren, dan gun ik u uw armzalige vrijheid...". Vrij... Een trek van woeste vreugde glijdt over het afgestomp te gelaat. Met een kreet wendt de reus zich om en rent weg. Van tus sen de struiken ziet Eric hoe hij de vluchtende schim van de roergan ger nazet. Aan de rand van een steile helling achterhaalt hij hem. Twee worstelende schaduwen ste ken een ogenblik in de verte tegen de iets heldere avondhemel af. Nimmer te voren proefde de Noorman zoveel bitterheid als thans, nu hij machteloos moet toe zien hoe de kleine roerganger naar de rand gedrongen wordt... Dan snerpt een angstkreet over de vlakte. En terwijl een der schim' men over de rand stort, hoort Eric Scorr spottend lachen... Jeugdschaak. De Terneuzense kampioen Jan' Marsilje maakt een prachtkans op de kampioenstitel van de Zeeuwse schaakbond 1952. Zaterdag j.l. ver sloeg hij in een keurige combina tiepartij zijn grootste rivaal, W. A. Duvekot uit Goes, waarmede hij zijn positie nog versterkte. Als Jan kampioen wordt is hij gerechtigd om mee te dingen naar de titel landskampioen jeugdschaken 1952, welke wedstrijd in Augustus te Breda wordt gespeeld. De stand is thans: J. Marsilje W. A. Duvekot G. Woudstra G. Snip W. H. de Wolf 5% 3 2 1 De partijen tussen Duvekot en Woudstra werden afgebroken en worden in de loop van deze week uitgespeeld. E.M.M. in de Zeeuwse concourscombinatie. Uitslag prijsvlucht uit Quiévrain op 23 Mei. Snelheid eerste duif 1053 m. 1, 5, 69 en 162 W. v. d. Linde, Terneuzen; 12. en 310 H. Snoek, Sluiskil; 85 J. de Visser, Axel; 114, 148, 283 J. Wisse, Ter neuzen; 260 J. Dhaeze, Terneu zen; 335 M. Drabbe, Terneuzen; 449 J. Verberkmoes, Terneuzen. „De Luchtbode", Zuidzande. De postduivenvereniging „De Luchtbode" te Zuidzande nam deel aan een wedvlucht op Arras. Afstand ruim 918 km. Snelste duif 1053 meter per minuut. 1. Jac. Wille; 2, 6. G. Bokelaar; 3- A. Duininck; 4. J. Dubois; 5, 9. C. Verplanke; 7. J. van Hanegem; 8. P. de Witte; 10. R. la Gasse.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3