Minister Staf onthult oorlogsmonument te Vlissingen Rijwiel- en Motorhandel D. P. MANNAERT RADIO? De „Diligentia" overgedragen De Rekenkamer rapporteert De verkeerde Vrouw LOGOMOTIEF Uil Je <Sre«incs« Wat brengt de ZUINIG BEHEER NOODZAKELIJK ERNSTIG AUTOONGELUK LiOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-staal LOCOMOTIEF RIJWIELEN zijn verkrijgbaar bij Axelsestraat 16 - Tel. 2220 - Terneuzen TERNEUZEN. AXEL. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk HULST MIDDELBURG. Te Vlissingen is Zaterdagmid-1 ling en het werk van de comman- dag het standbeeld ter herinne ring aan de gevallenen van het Britse no 4 commando en aan de gevallenen uit de burgerij van Vlissingen door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, ont huld, in tegenwoordigheid o.m. van de Britse ambassadeur, sir Nevile Butler, de Franse ambas sadeur, de heer J. P. Garnier^ de Noorse gezant de heer J. Nor- stad, de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, schout bij nacht C W. Slot, commandant zee macht' Nederland tevens als ver tegenwoordiger van de chef van de marinestaf, generaal R. E. Layeock, die enige tijd als briga de-generaal het bevel heeft gehad over de brigade voor speciale diensten en generaal-majoor B. W. Leicester, die het bevel heeft gehad over de commando-briga de, waartoe no 4 commando en de commando's, die bij Westkapelle zijn geland, behoorden. Ook wa ren aanwezig ongeveer 300 leden van het commando, Britten die met de Britse torpedojager Hr Ms „Opportune" en Fransen, die met het fregat „La Surprise" des morgens waren gearriveerd. De plechtigheid begon met een korte herdenkingsdienst in de ge heel gevulde St. Jacobskerk. De ze dienst werd geleid door de veldprediker van het commando Res. J. Amstrong en de aalmoe zenier der Franse leden, aalmoe zenier R. de Naurois. Vervolgens begaf men zich naar de landingsplaats op onge veer 100 m waarvan het monu ment is opgericht. Na een kort begroetingswoord door de bur gemeester van Vlissingen mr dr B. Kolff nam de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, het woord. De minister verklaarde het als een hoge eer te beschou wen dit standbeeld te mogen ont hullen, omdat men tezamen is ge komen om de daden te herdenken welke een bijzondere betekenis voor de afloop van de oorlog heb ben gehad, daden ook, welke in die tijd de hoop en het vertrou wen in duizenden harten deden herleven. Niet minder daden, wel ke vele anderen bang en angstig maakten, maar vóór alles daden, welke de bewondering afdwongen van allen. Wanneer wij de namen horen: Dieppe, Normandië en Vlissingen dan symboliseren deze woorden in de dageraad van de vrijheid, een vrijheid welke ver kregen is ten koste van zeer gro te offers, welke offers vandaag aan de dag nog worden gevoeld door velen en van bijzondere be tekenis voor ons allen zijn, aldus de minister. Op de eerste plaats zag de minister dit monument als een voortdurende herinnering aan de talloze leden van het no 4 commando, die hun leven hier en elders hebben verloren. In de tweede plaats is het monument van betekenis, omdat het initia tief voor de oprichting eryan werd genomen door de organisa tie van ex-leden van dit comman do. Op deze wijze symboliseert het de kameraadschap, welke na de oorlog is blijven oortbestaan. Dit monument is op de derde plaats van betekenis, omdat het een symbool is van de samenwer king tussen mensen van verschil lende nationaliteiten, welke sa menwerking zich heeft gedemon streerd gedurende de wereldoor log en welke samenwerking nog steeds tot een durende realiteit aan het groeien is. Tenslotte is dit monument een herinnering aan het feit van buitengewone strategische betekenis, de instel do's. De minister ging op deze be tekenis nog even in. Zich voorts in het Frans rich tende tot de Franse aanwezigen zei minister Staf, dat dit monu ment ook is opgericht voor de Franse gevallenen van het com mando. Dit monument eert ook het grote Franse volk, dat altijd voor het vrijheidsideaal heeft ge streden en voortgaat om dit ide aal in samenwerking met ande ren na te streven. Dan sprak de Britse ambassa deur. Hij herinnerde eraan, dat Vlis singen een van de eerste plaat sen was, waar ruim drie eeuwen geleden de vlag werd gehesen, door de Watergeuzen. En op 1 November 1944 was het Vlissin gen, waar het vierde commando landde. De ambassadeur acht het goed, dat Nederlanders en Engelsen tezamen dit gedenk teken hebben opgericht, ter her innering aan een dag van grote offers en durende vriendschap. Admiraal De Ruyter wiens stand beeld in Vlissingen staat, zou zeggen, aldus de ambassadeur: „Nou, die Engelsen hebben toch wel iets geleerd van de har de slagen die ik hun heb toege bracht". Volgens de ambassadeur wijst dit monument niet alleen op het verleden, maar heeft het ook een belangrijke betekenis voor de toekomst. De Britse troepen hebben nu voor goed hun voet aan wal gezet in West-Europa, aldus Sis Nevile Butler, en dit raakt natuurlijk de verdediging van de lage landen. Spr. gelooft dat dit een belangrijke factor zal zijn om verdere oorlogvoe ring hier te voorkomen. De ambassadeur bracht dank aan mr dr Kolff, burgemeester van Vlissingen, en aan alle Ne derlanders en Engelsen die heb ben bijgedragen tot de totstand koming van het monument, en hij bracht hulde aan de beeldhouwer van het monument, de heer Titus Leeser. Tenslotte verklaarde de am bassadeur: „Kracht en moed is een christelijke deugd, nauw verwant aan broederlijke liefde. Zolang wij hieraan denken en ons daarbij verenigen, zijn wij de altijd jonge erfgenamen van koningin Elisabeth I, sir Francis Drake, Willem de Zwijger en ad miraal De Ruyter". De Franse ambassadeur sprak woorden van dank voor de op richting van dit monument. Hij wees op de betekenis van de com mando voor de bevrijding van Frankrijk. Hierna legde een groot aantal personen, de minister, ver schillende ambassadeurs, de ver tegenwoordigers van vele corpo raties, o.a. de bond van oud-oor logsslachtoffers en dragers van het mobilisatiekruis, het Rode Kruis en deputaties uit de burge rij, kransen bij het monument, dat door de minister van Oorlog terstond na zijn rede was ont huld. Namens het no 4 commando werd voor de ondervonden mede werking dank gebracht door luit. kolonel R. W. P. Dawson. Trygve Lie heeft te Lincoln in de Amerikaanse staat Nebraska verklaard, dat hij „minder opti mistisch" is over de mogelijkheid van een bevredigende afloop van de Koreaanse bestandsonderhan delingen. WOENSDAG 4 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Herh. familiecom petitie; 10.10 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Gev. programma; 12.15 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sur. volksmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Causerie; 13.20 Mandolinemuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Bondsdag van de bond van Geref. meisjesvereni gingen; 14.45 Gram.; 14.55 Voor de meisjes; 15.10 Zang; 15.40 Piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel; 17.50 Reportage; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Cau serie; 19.00 Causerie; 19.15 Boek bespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Orkest; 21.00 Causerie; 21.15 Lichte muziek; 21.30 Piano; 22.00 Zang; 22.30 Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voordracht; 12.15 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.38 Lichte muziek; 12.53 De Ronde van Nederland; 13.00 Nws.; 13.15 Orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano; 15.30 Voor de zie ken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Va ria; 18.20 Nieuws; 18.30 Muziek concours te Culemborg; 19.00 De Ronde van Nederland; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Debat; 21.00 Orkest; 21.50 Orkest; 22.30 Joods Pinksterfeest; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Piano; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Kroniek; 13.35 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.45 Gr.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gr.;' 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.40 Gr.; 19.50 Voordracht; 20.00 Operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Piano; 23.00 Nieuws. Het ruwe weder, dat gisteren het Scheldewater opzwiepte, was geen bezwaar voor het houden van de officiële proefvaart van het op de werf van de Terneuzen- sche Scheepsbouw Maatschappij gebouwde motortankschip „Dili- gentia". Integendeel het fraaie schip zou haar zeewaardigheid kunnen bewijzen en de circa 120 genodigden van de rederij firma C. Minnaar en een 40-tal leden van de werf wachtte een ware proeftocht. Te ongeveer 11 uur voer de „Diligentia" met de vlag van de werf in top de Westelijke buiten haven uit en weldra kliefde het motortankschip de golven op weg naar de Scheldemond. Even voor bij Vlissingen werd opgedraaid, waarna de „Diligentia" de haven van Vlissingen binnenvoer om de technici van de scheepvaartin spectie aan boord te nemen voor het verrichten van de laatste controle en het aftekenen der vereiste certificaten. Zodra dit was geschied werd de terugtocht aanvaard om voor de Westhaven van Terneuzen wat rustiger water op te zoeken voor de plechtigheid der officiële over dracht van bouwnummer 53, Zodra de „Diligentia" ten an ker was gegaan verzamelde het gezelschap zich op het trunkdek op het voorschip. De directeur van de Terneuzen- sche Scheepsbouw Maatschappij, de heer J. F. de Klerk, nam hier het woord en releveerde het ver loop van de bouw der „Diligen tia", vanaf de vererende opdracht tot het bouwen van het motor tankschip tot het ogenblik dat de firma C. Minnaar haar schip aan haar vloot zou toevoegen. In samenwerking met het Bu reau Groenendijk Soetermeer te Rotterdam, werd het tank schip door de directie van de werf ontworpen en werden de talrijke bestellingen bij onder aannemers geplaatst, want er komt heel wat kijken bij de bouw van een motortankschip, zoals wij reeds in ons verslag over de technische proefvaart meldden, waaraan nog kan worden toege voegd, dat de 480 pk dieselmotor M.A.K. geleverd werd door de fir ma Minnebruiker te Rotterdam, terwijl de stoomketel van het En gels type „Spanner" met een ca paciteit van 2000 kg stoom per uur door de machinefabriek Koopman te Dordrecht in licentie werd gebouwd. De stoffering en vloerbedek king werd gedeeltelijk geleverd door de firma Jurry en gedeelte lijk door de firma IJsebaert-Tem- merman te Terneuzen. Onder de technische leiding van de heer Pannevis en een staf van medewerkers voor wat de werf betreft en de leiding van de heren Ripmeester en Zandee voor wat de rederij der firma C. Minnaar betreft, werd met de bouw aangevangen. Als resultaat van deze samen werking is de „Diligentia" ont staan en haar hoedanigheden hebben, aldus de heer De Klerk, de genodigden kunnen consta teren. De heer De Klerk liet duidelijk uitkomen hoe arbeidsintensief het bouwen van een schip is en velen werk verschaft. In de hoop dat de „Diligentia" de rederij in alle opzichten vol doening zal schenken en aan de gestelde verwachtingen zal be antwoorden, droeg hij het motor tankschip aan de firma C. Min naar over, daarbij zijn bijzondere vreugde erover uitsprekend, dat het de vlag van een Zeeuwse familie is, die de „Diligentia" zal voeren De heer Jac. Minnaar dankte de heer De Klerk voor de pretti ge wijze waarop deze bouw is tot stand gekomen. Hij heeft kun nen ervaren hoe steeds getracht werd de naar voren gebrachte wensen tot uitvoering te bren gen. Ook was het spreker een vol doening te hebben kunnen con stateren met welk een toewijding de bedrijfsleider de heer Panne- vis in samenwerking met het ge schoolde personeel der werf tot de nageljongens toe de bouw van de „Diligentia" verzorgden. De heren Ripmeester en Zan dee alsook de experts van het Bu reau Veritas en de scheepvaart inspectie werden dank gebracht voor hun nauwgezetheid bij het verrichten van hun verantwoor delijke arbeid. Hierna stelde de heer Minnaar het schip onder bevel van de gezagvoerder kapitein K. Schut ter, die reeds zo lange jaren bij zijn rederij in dienst is en wiens plichtsbetrachting boven alle lof is verheven. In 't volle vertrouwen, dat al zijn medewerkers hun beste krach ten zullen geven, hoopte spreker dat Gods zegen op hun arbeid zal mogen rusten, want ten slot te is alles afhankelijk van de hoede des Allerhoogsten. Door het zoontje Huub van de heer De Klerk werd nu de vlag van de werf gestreken, waarop een dochtertje van de heer Min naar de vlag der rederij in top hees. De officiële overdracht was hiermede beëindigd, waarna de „Diligentia" de Westbuitenhaven binnenliep. Nadat alle genodigden 't schip hadden verlaten, werd de „Dili gentia" direct uitgeklaard en on der gezagvoerder Schutter zette het schip koers naar Le Havre voor het innemen van haar eerste ladig „white spirit" met bestem ming Rotterdam. Moge de „Diligentia" tot in lengte van dagen de vlag der re derij met ere voeren tot voldoe ning der firma Minnaar en van de directie der Terneuzansche Scheepsbouw Maatschappij. im -j t De Egyptische rechtsgeleer den en de pers blijven aandringen op een onverwijlde opheffing van de staat van beleg. De regering heeft verklaard dit vraagstuk in studie te hebben. In haar verslag over 1951 legt de Rekenkamer er de nadruk op, dat het met liet oog op de zorg wekkende toestand, van 's lands financiën noodzakelijk is in alle sectoren van de staatshuishou ding een uiterst zuinig beheer te voeren. Eén dode, zeven zwaar en vier licht gewonden. Vrijdagavond te omstreeks 10 uur is op de Rondweg, aan de grens van de gemeente Roosen daal, een uit de richting Breda komende personenauto ingereden op een colonne jonge leden van de nationale reserve, die van een marsoefening huiswaarts keerde. De auto reed van achteren op de colonne in die, overeenkomstig de voorschriften, aan de rechter zijde van de weg liep, terwijl de achterste man een rode lantaarn droeg. Laatstgenoemde, de 25-jarige ongehuwde marechaussée Jon kergauw, is op slag gedood. De naast hem lopende man wist met een zijwaartse sprong op het fietspad te komen en redde zich daardoor het leven. De colonne bestond uit zestien man. Hiervan werd één gedood, zeven zwaar en vier licht ge wond. Slechts 4 nationale reser visten bleven ongedeerd. Van de zeven zwaar gewonden zijn er vijf afkomstig uit Oudenbosch en twee uit Roosendaal. Drie dok ters, die de gewonden ter plaatse onderzochten, constateerden been. en armbreuken, inwendige kneuzingen en hersenschuddin gen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosen daal, overgebracht. De bestuurder van de auto, die 't ongeluk veroorzaakte, de heer A. V., uit Roosendaal, was aan vankelijk onvindbaar. Hij had zijn auto in de steek gelaten. Hij is later door de politie bij kennis sen in de omgeving van Roosen daal gearresteerd en meegeno men naar het politiebureau. Het onderzoek naar de oorzaak van dit droevige ongeluk is in volle gang. BESPARING OP PASSAGE- KOSTEN. Op 5 October 1950 ontving de Kamer de mededeling, dat voor de overtocht naar Amerika van de secretaresse van een militaire attaché passage was besproken op de „Veendam" in een le klas se-hut inplaats van in de toeris tenklasse. Het controlebureau der Kamer stelde zich in verbinding met het departement van Oorlog, waar de mededeling werd ontvangen, dat in de toeristenklasse geen plaats meer zou zijn. Uit nader bij de Holland-Amerikalijn inge wonnen inlichtingen bleek, dat in de toeristenklasse wél plaats was. Nader overleg met het departe ment leidde ertoe, dat de boeking voor de eerste klasse ongedaan werd gemaakt. De besparing be draagt rond 500. VERLAGING VERBJJJFS- VERGOEDING. Uit de reisdeclaraties van een ambassaderaad, o.a. als voorzitter van een delegatie, viel af te lei den dat hij over een periode van één jaar slechts gedurende 17 da gen in zijn standplaats had ver toefd. Verondersteld mocht worden, dat hij in genoemd tijdvak be langrijk minder uitgaven wegens representatie moest hebben ge had dan waarop bij de vaststel ling van zijn verblijfsvergoeding was gerekend. Bovendien waren bij bedoelde reisdeclaraties even eens kosten wegens representatie in rekening gebracht. Onderhands overleg met het departement van Buitenlandse Zaken heeft ertoe geleid, dat over genoemd tijdvak de verblijfsver goeding met 10 werd verlaagd, hetgeen neerkomt op een bespa ring voor het rijk van bijna 2.900. ZUINIG MET 'S RIJKS GELDEN. De zorgwekkende toestand van 's rijks financiën gaf de rekenka mer aanleiding de aandacht van de minister-president te vestigen op de noodzakelijkheid, dat in alle sectoren van de staatshuishou ding een uiterst zuinig beheer wordt gevoerd. De kamer trof bij de uitoefe ning van haar taak telkens ge vallen aan van onnodig of ineffi ciënt gebruik van gelden en goe deren, welke er op wijzen, dat bij de beherende diensten en ambte naren het juiste begrip voor 's lands zorgelijke geldelijke toe stand ontbreekt. Twee onderdelen van het be heer bracht zij daarbij met name naar voren, omdat telkens blijkt, dat deze in ruime kring aanstoot geven en vertrouwen in de effi- eiëncy van het overheidsbeleid ondermijnen, te weten het veel te ruim gebruik van auto's alsmede de uitgaven voor representaties in velerlei vorm. Met betrekking tot het tweede punt had het college vooral het oog op die gevallen, waarin gel den voor representatie worden toegekend teneinde aan bepaalde ambtenaren een hoger inkomen te verzekeren. Zo is het zelfs voorgekomen, dat verhoging van salaris, nodig geworden door be paalde toezeggingen aan ambte naren gedaan, in de vorm ener vergoeding voor representatie werd gegoten. De kamer was van oordeel, dat met een dergelijke praktijk onvoorwaardelijk diende te worden gebroken. Het college ontving het nader rapport van de rijkshoofdinspec teur. Daarin werd geconcludeerd, dat doorvoering van de aanbevo len maatregelen een jaarlijkse besparing van omstreeks 3 mil- lioen zou opleveren. De ministerraad heeft besloten aan de voorstellen zoveel moge lijk uitvoering te geven. O.m. wordt gestreefd naar drastische beperking van het stadsverkeer met dienstauto's en het vervoer met dienstauto's tussen woonhuis en bureau, omdat dit een der mid delen is om de hoge kostenlast van het autovervoer te verminde ren. v -IXftO T Zeiljachten behouden bin nen gebracht. Door de sleepboot „En Avant XVI" van de sleepdienst-rederij W. Muller alhier werd gistermor. gen in de haven binnengebracht een zeiljacht dat Zondagavond op een zandplaat rechtover Hoe- dekenskerke was vastgelopen en door de opvarenden was verlaten. Kort daarop voer de „En Avant XVI" weer uit, thans om hulp te verlenen aan het Belgische jacht „Vanadis" dat onder Baarland tengevolge van een onklaar ge raakte motor hulploos in 't woe lige Scheldewater ronddreef. Ook dit jacht werd behouden de ha ven alhier binnengesleept. Typografen op reis. De Terneuzense typografen hebben het collectieve reisseizoen Zaterdag ingeluid met een trip naar Zuid-Limburg. Via Antwer pen en Hasselt bereikte het ge zelschap, dat om half zes uit Ter neuzen was vertrokken, de Lim burgse grens. Na een bezoek aan Valkenburg en het hoogste punt van Neder land bij Vaals volgde een rond wandeling over het oorlogskerk hof Margraten. In de late middag hebben de vrouwen nog een poosje gewinkeld in Maastricht, waar de grote zaken uiteraard de nodige belangstelling trokken. Óp de terugweg hebben de rei zigers nog enige interessante uren doorgebracht in Antwerpen. Ongeveer half twee 's nachts re den zij vermoeid maar in de hoog ste mate voldaan over het geno- tene Terneuzen weer binnen. Instelling Recreatie-commissie. Door B. W. van Axel werd in gesteld een commissie die tot taak zal hebben in de meest uit gebreide zin des woords de be langen van recreatie en sport in deze gemeente te behartigen en deze taak vooral te richten op 'n zo nuttig en doeltreffend moge lijke gebruikmaking van het re creatie-oord. In tegenwoordigheid van het college werd deze commissie ge ïnstalleerd, die bestaat uit de he ren: C. van Bendegem, voorzit ter; D. v. d. Berg, ambtshalve se cretaris; H. Goossen (staatsbos beheer); J. S. J. Wijna (vissers- sport); L. Hamelink (zwem- sport) Openluchtavond Z.P.M. L.J.G. Fleurig wapperde de driekleur met de emblemen erin van de Z.P.M. en de L.J.G. die Zaterdag avond op de hoeve van de heer Iz. de Feijter-De Mul, die bij de poort was ontplooid ter gelegen heid van de openluchtavond geor ganiseerd door bovengenoemde jongeren-organisaties uit de afd. Axel van de Z.L.M. Maar de belangstelling bleek ook uit de zuster-afd. en zo was er een hele drukte op deze mooie Meiavond.Tn de gemoderniseerde landbouwschuur waren een paar honderd zitplaatsen aangebracht en toen de presidente, mej. S. de Putter, deze bijeenkomst opende waren deze voor een groot deel bezet. Mej. De Putter bracht allereerst dank aan de familie De Feijter- De Mul voor de door hen gebo den gastvrijheid. Ook aan de uit de zusterafdelingen betoonde be langstelling wijdde zij een waar derend woord, zomede ook voor de medewerking die door mej. Wika Lubbers bij vernieuwing bewezen werd. De gezellige sfeer brak zich daarop baan in opgewekte mu- 6) (Nadruk verboden.) Zodoende kwam ze achter in de wal bij de tochtsloot, waar ze wat ging zitten, omdat ze zo moe geworden was. Een eindje ver der lag een plank over de drie meter brede vaart, maar die was gekeerd, opdat de kinderen van Reising, die overal zwier ven, er niet over zouden gaan. Daar zat de kleuter nu, op de ruwe, droge kleigrond, met haar voetjes vlak bij het bekroosde water. Ze keek vol verbazing om zich heen en voor zich uit. Daar vertoonde zich voor haar oog een geheel nieuwe wereld. Voor het kind, dat nog nooit van het erf was geweest, waren de grenzen de bessenwal, de dam over de sloot, welke altijd afgesloten was met een hek en daarachter de weg, waarover vreemde mensen gingen, en dan de grote tuin, waar ze wel eens aan de hand van vader of moeder in was ge weest en waar geen eind aan kwam. Doch nu zag ze iets ge heel anders: een grote wei, net zoals bij hun naast het huis dat kleine stukje, maar hier graas den twee geiten en er waggelde een verdwaalde eend rond. En verderop stond nog een huis. En daar zag ze zowaar een kindje ook. Kijk, het kwam hardlopend over de brede wei naar de tocht sloot toe bij de plek, waar zij zat. Het meisje, dat met geen andere mensen dan haar vader en moeder en de knechts, die haar. allemaal vertroetelden, had omgegaan, werd nu enigszins bang. Dat was een vreemd kindje. Óf zou dat nu dé krolle- man zijn, waar moeder wel eens van vertelde. Maar dat kon niet, want de krolleman woonde in het water en al de kinderen, die zich aan de waterkant ver- nden, greep hij en trok ze e. Nee, stelde ze zichzelf ge rust. Dat kindje kwam niet uit het water. De kleine Jan Reising, want djé w?is het, had zich wat verveejd, omdat z'n oudere broers en zus ters, of naar school of mee naar dé tuin waren gegaan en nadat til' m saiao'i oh hij eerst de geit een paar malen met een stok had geslagen, was hij op eigen avontuur eens ver derop gelopen. Toen had hij daar in de verte iemand aan de waterkant zien zitten. Verbaasd stond hij een poosje te kijken. Wie was dat? Z'n broertje Gerrit? Neen. Z'n zusje Truus? Nee, ook niet. En ook niet een knecht van de buren. Hij moest eens zien, wie dat wel was. Zodoende kWam hij ook aan de waterkant, waar hij enigszins verlegen na z'n nieuwsgierigheid bleef staan. Een poosje keken de twee kin deren elkaar aan zonder wat te zeggen. Toen knikte de kleine jongen en het meisje knikte terug. Weer een poosje stilte en daarna zei de kleine Jan heel zacht: „Dag". Hetgeen de ander eveneens met een fijn stemme tje „dag" deed zeggen. Nu kreeg de jongen weer wat meer moed. „Ik heet Jan", zei hij, „en ik woon daar", voegde hij er trots aan toe, een kleine vuile vinger uitstekend naar de grauwe woning. „O", antwoordde het meisje, „en ik woon daar". Op haar beurt wees zij echter zich naar de bessenwal. „Woon jij in die bessenwal?" vroeg hij ongelovig. Z'n zusje had hem wel eens verteld van kabouters en elfen, die in de grond woonden, maar dat was zij toch niet. „Nee," schudde ze met haar blonde lokken, „daar achter staat mijn huis en daar woon ik met m'n pa en moe enne... allemaal". „Ja," knikte Jan wijs, „ik" weet wel, wie je bent. Jij woont bij onze buurman Maaier, he?" Dit begreep het kleine meisje nog niet goed. Ze had haar ach ternaam nog niet zo gehoord, dat ze dadelijk de betekenis daar van wist. „Wil je met me spelen?" vroeg de kleuter op de wei. „Kom maar eens kijken; ik heb een groot hobbelpaard enne een echte voetbal. „Z'n kleine ogen schitterden bij dit laatste ge zegde. Z'n oudste broer, die nu ruim zeventien jaar was, had in een gulle bui een kleine leren voetbal gekocht met binnenbal en al en dit aan zijn jongste broertje gegeven, met de raad erbij zich maar goed te oefenen, dan mocht hij, als hij groot was, met de an dere jongens 's avonds op het weiland mee voetballen. „Ik kan niet bij je komen", zei de kléine Ida. Ja, dat was zo, daar had de drie-jarige jongen niet aan ge dacht. Hen scheidde een brede, diepe tochtsloot. Maar z'n oog viel op de plank. Meteen wist hij wat hij doen moest. „Ik zal de deel keren", juichte hij, „dan kun je er over lopen". (Wordt vervolgd.) ziek en zang. Hierna trok men tot aan het vallen van de avond naar de frisse weide waarop ou deren en jongeren zich o.l.v. de heer J. W. de Putter Jz. met bal en andere spelen vermaakten. In de pauze werden versnape ringen aangeboden en verloot en de tweede helft stond in het te ken van een gevarieerd filmpro gramma, welverzorgd door de fa. De Feijter-But afgewisseld met muziek, rei- en volksdansen. Met dank aan de vriendelijke gastheer en gastvrouwe werd na de ontsteking van het kampvuur, als een waardig slot van deze openluchtavond besloten. Verkiezingsrede van prof. Romme. In de verkiezingscampagne '52 voor de Tweede Kamer hield prof. Romme als fractieleider der K.V.P. Maandagmiddag een spreekbeurt te Hulst in de Sint Jozef kring. Hij accentueerde het bijzondere karakter van deze ver kiezingen, in zoverre bijzonder, dat de Kamer misschien van 100 leden op 150 leden gebracht zal worden, hetgeen van kardinaal belang voor Zeeland geacht moet worden. Immers voor het eerst komen er Zeeuwse candidaten op de lijst voor. Prof. Romme verwacht per soonlijk uitbreiding tot 150 leden en hoopt dit zeker. Daardoor zou men evenwichtiger samengestel de fracties kunnen krijgen en ook zou een Zeeuw zijn intrede in de fractie kunnen doen. Hij hield 'n warm pleidooi voor het behouden der eenheid, die hij noodzakelijk achtte voor de katholieke eman cipatie, die nog steeds niet vol tooid is, met name op het gebied van het katholiek universitair onderwijs en de eigenlijk niet te verdragen toestand in de grotere gezinnen, waar de opvoedings mogelijkheden veel eerder klem lopen dan bij kleinere gezinnen. Bij de gezinspolitiek staan wij vrijwel eenzaam, zei hij. Na af loop was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarbij vooral over de kwestie der vrije veren op de Schelde grote hilariteit ontstond, toen prof. Romme op een desbe treffende vraag met een weder vraag antwoordde, is een veer te beschouwen als een brug of een krant? Een brug gaat men gra tis over, maar voor een krant moet men betalen. En door de tunnel van Rotterdam ben ik ook gratis gekomen, maar door die van Antwerpen moest ik 10 franc betalen. Luchlkaartering. In het „Schuttershof" te Mid delburg is onder auspiciën van de afdeling Zeeland van de ver eniging van Nederlandse gemeen ten een door vertegenwoordigers van de gemeentebesturen in Zee land een oriënterende bespreking gehouden met representanten van de afdeling foto-technische dienst en cartografisch bedrijf van de KLM te Schiphol. Laatst genoemden hebben mededelingen gedaan over het fotografisch van de lucht uit in kaart brengen van gronden. De uiteenzetting werd „ver lucht" met fotografische luchtop namen. Dergelijke oriënterende gesprekken zijn ook in andere delen van ons land gehouden. Zij hebben ten doel o.a. gemeentebe sturen voor te lichten over de mogelijkheden met door lucht- kaartering verkregen gegevens.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2