Opvordering Amerikaanse staalindustrie onwettig verklaard XyMM De toestand in Duitsland Inval in communistische partijbureaux in Frankrijk Amerikaanse inmenging in Zuid-Korea Staking in gehele land uitgeroepen KOREA Vruchteloze besprekingen DINSDAG 3 JUNI 1952. 7e Jaargang No. 2050. Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft de op vordering van de staalindustrie door president Tru man Maandag onwettig verklaard. Philip Murray, leider van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie, heeft onmiddellijk na de uit spraak van het gerechtshof een staking in het gehele land uitgeroepen. Nota aan Generaal ïsjoeikof West-Berlijners mogen niet meer naar Oost-Duatsland Staking in de Amerikaanse textiel-industrie KRACHTDADIG OPTREDEN. De Franse politie heeft te Parijs en in de voor naamste provinciesteden een inval gedaan in de bureaux van de communistische partij. Dit optreden van de politie staat in verband met de onlusten, die door de communisten werden uitgelokt naar aanleiding van de aankomst in Frankrijk van generaal Ridgway. Spanning in Guatemala Protesten bi] de V. N. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Hieuw kanaal lussen Wolga en Don B. D. J. MOCHT NIET DOOR FRANKFORT MARCHEREN. Bus in Australië door trein gegrepen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstr aat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 - Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De arbeiders in drie fabrieken in Youngstown (Ohio) zijn on middellijk in staking gegaan na het bekend worden van de uit spraak van het hof. De staking betreft 650.000 ar beiders. Het oppergerechtshof, de hoog ste juridische instantie, hand haafde de beslissing van een la ger gerechtshof, waarbij de op vordering van de industrie door president Truman op 8 April, ter voorkoming van een staking onwettig werd verklaard. De uitspraak van het hof betekent, dat de regering het beheer van de industrie moet opgeven en de loonsverhoging, die zij beloofd had, niet zal kunnen verlenen. De raad voor loonstabilisatie had een loonsverhoging van 17 dollarcent per uur en andere voordelen aanbevolen, maar de werkgevers wilden hiermee slechts accoord gaan, indien zij de prijzen mochten verhogen. De regering weigerde dit. In zijn toelichting verklaart het oppergerechtshof, dat de be slissing met zes tegen drie stem men nam, dat de opvordering van de industrie niet kan worden verdedigd als uitoefening van de militaire bevoegdheid van de pre sident als opperbevelhebber van de strijdkrachten. ,,In het raam van onze grondwet is ds bevoegd- Generaal Thomas Handy, op perbevelhebber van de Ameri- kaanse strijdkrachten in Europa, heeft een nota gezonden aan ge neraal Vassili Tsjoeikof, de Rus sische opperbevelhebber in Duits land, waarin hij protesteert tegen de belemmeringen welke de Rus sische autoriteiten de patrouilles van de Amerikaanse militaire politie op de autoweg Berlijn Helmstedt in de weg leggen. De Amerikaanse generaal eist on verwijld maatregelen die een eind zullen maken aan deze toe stand. heid va 1 de president om er voor te zorgen, dat de wetten getrouw worden uitgevoerd, in strijd met de gedachte, dat hij ean wetgever zou zijn". Het hof heeft de vorige maand gedurende zes dagen openbare zitting gehouden. Het moest uit spraak doen over een verzoek van de regering om de beslissing van een federaal districtsge rechtshof, dat de opvordering on wettig was, teniet te doen. Het ministerie van -Justitie voerde aan, dat de president de bevoegd heid had drastische maatregelen als de opvordering te nemen, maar de industrie betoogde, dat de maatregel een onwettige uit breiding van de uitvoerende macht „zonder parallel in de Amerikaanse geschiedenis" was. President Truman heeft op zijn persconferentie van 22 Mei verklaard, dat hij zich bij de uit spraak van het hof zou neerleg gen en de industrie aan de eige naars zou teruggeven en dan zou zien, wat er gebeurde. Maar te zelfdertijd zeide hij met nadruk, dat hij de bevoegdheid had parti culiere industrieën op te vorde ren in een noodtoestand en dat niemand noch het congres noch de gerechtshoven die be voegdheid van hem zouden kun nen afnemen. Op een vraag wat hij zou doen indien het hof zou beslissen, dat hij geen bevoegd heid tot opvordering had, ant woordde de president, dat hij dan wel zou uitmaken wat hij zou doen. VERBOD OP ST A ALUIT V OER VERWACHT. Een woordvoerder voor de na tionale productieraad voorspelde, dat het verbod op de uitvoer van staal en de levering aan binnen landse verbruikers binnenkort weer zou worden opgelegd. Het verbod betrof indertijd het vervoer van staal uit opslagplaat. sen naar exporteurs, die in het bezit waren van orders uit het buitenland. Het werd door presi dent Truman opgeheven toen hij de staalindustrie opvorderde en de stakers het werk hervatten. De woordvoerder zeide, dat de wederinvoer van het verbod slechts ean kwestie van tijd is, daar reeds met staken begonnen wordt en de vakbond reeds een stakingsorder heeft uitgevaar digd. Voor het geval de fabrieken zouden sluiten zou het verbod ook betrekking hebben op het rechtstreekse vervoer van staal van de fabrieken naar het bui tenland. OORDEEL DE RECHTERS. De meerderheid der rechters zegt van oordeel te zijn, dat de opperbevelhebber der strijdkrach ten (de president) niet da uitein delijke macht dient te bezitten om particuliere eigendom op te vorderen teneinde da productie ondanks een arbeidsconflict gaande te houden. De minderheid van drie rech ters wenste de uitspraak niet te bevestigen met het oog op de presidentiële bevoegdheden in tij den van crisis. Inmiddels heeft president Tru man gelast de staalindustrie aan de particuliere eigenaars terug te geven. Bij het uitvaardigen van de sta. kingsorder heeft Murray de eige naars verzocht de onderhandelin gen te hervatten over de door de stabilicatieraad aanbevolen loons verhoging van 17% cents en an dere faciliteiten. De plaatselijke vakverenigingsleiders hebben op dracht ontvangen maatregelen te treffen ter bescherming van de eigenaars der maatschappijen. Een woordvoerder van de „Uni ted States Steel" zeide, dat een geordende sluiting van alle fa brieken in het gebied van Pitts burgh van de grootste staalmaat- schappij ter wereld gaande is. De staking, aldus Reuter, ging bijna automatisch in. Er wordt voor gewaakt, dat geen kostbare installaties door te plotselinge afkoeling schade oplopen. honnor mot de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar de natuurlijkste dus de mooiste permanent In de grootste tapijtenfabriek in de wereld, Alexander Smith uit New York, is Maandag een staking uitgebroken. 4.000 Ar beiders zijn bij deze staking be trokken. De vakbond van arbeiders in de textielindustrie heeft een staking van 18.000 arbeiders in de tapij- tenfabrieken in het gehele N.- O. deel van de V. S. uitgeroepen. Het is nog niet bekend hoeveel aan de oproep gehoor hebben ge- geven. De stakers eisen hogere lonen en andere verbeteringen. Maandagavond werd gemeld, dat meer dan 10.000 arbeiders in tapijtf abrieken in New York en Massachusetts gehoor hadden ge geven aan de stakingsoproep. De door de Russische bezet tingszone lopende verbindings wegen tussen West-Berlijn en West-Duitsland zal nog niet afge sloten. De Oostduitse volks- politie liad deze wegen welis waar eerst afgezet, doch later werd de afzetting weer opgehe ven. De reden hiervoor is niet bekend, doch men vermoedt dat de Oost-Duitse autoriteiten nog niet gereed waren met hun rege lingen. De West-Berlijnse politie hand haafde Zondag de gehele dag speciale patrouilles in het aan Oost-Berlijn grenzende gedeelte der stad. West-Berlijners moch ten zich Zondag uitsluitend van uit het district Zehlendorf, in de Amerikaanse sector van Berlijn, naar Oost-Duitsland begeven. PERSCOMMENTAAR. Ondanks het bovenvermelde uitstel voorzien de West-Berlijnse bladen ernstige tijden voor Ber lijn en Duitsland. Het onafhan kelijke dagblad „Der Tag" schrijft b.v.: „Men moet vijf tien eeuwen teruggaan, tot de tijd van de oude Romeinse muur, om een periode te vinden die te vergelijken is met de huidige. Deze nieuwe scheidingslijn komt niet slechts neer op een verdeling van Duitsland en de wereld: het is een splitsing van de wereld. Het Duitse drama gaat voort en Suiker en koffie waren in Spanje nog aan rantsoenerings maatregelen onderhevig. Deze zijn Zaterdag opgeheven, waar door alle levensmiddelen thans vrij te verkrijgen zijn. De regeringspartij in Guatema la, de „Portido Accion Revolucio naria" heeft de landeigenaren meegedeeld: „Wij zijn gereed voor burgeroorlog om de herver deling van het grondbezit uit te voeren". Het plan tot herverdeling van de grond is bij het congres inge diend door president Jacobo Ar- benz. Waarnemers zeggen dat het plan verder gaat dan enig an der in zijn soort dat ooit op het Westelijk halfrond is aangeno men. De koffieplanters vrezen, dat alle grote plantages uiteen zullen vallen. Vele rijke Guate- malanen hebben hun banksaldi opgenomen of in Amerikaanse dollars omgezet als protest tegen het plan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. MINDER WIND. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. WOENSDAG 4 JUNI. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoen Yoeng Tao, heeft 111 een schrijven aan de opperbevelhebber der V. N.-strijdkrachten in Korea, gene raal Clark, namens zijn regering geprotesteerd tegen „inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van de republiek Korea". Volgens de nota heeft een functionaris der V. N. zulks ge daan, toen hij in een uitzending van radio-Poesan „valse voorlich ting" gaf door te verklaren, dat de gearresteerde leden van de Zuid-Koreaanse nationale verga dering niet betrokken waren bij een complot om de Zuid-Koreaan se regering omver te werpen. De voorlichtingsdienst van president Syngman Rhee had echter be kendgemaakt, dat de aangehou den parlementsleden wel bij het complot waren betrokken. Volgens Amerikaanse kringen heeft de generaal inmiddels een officier naar Poesan gezonden om de beschuldiging te onder zoeken. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.48 11.23 0.03 0.13 n.m. 11.10 11.45 12.25 12.35 Z.-KORE A AN S AAN DE V. N. PROTEST ZON MAAN Juni. 4 5 6 op onder op onder 4.23 20.53 16.44 1.55 4.23 20.54 18.08 2.10 4.22 20.55 19.35 2.30 Generaal-majoor Won Jong Duk, die de staat van beleg vol gens de orders van de president uitvoert, zou ontdekt hebben, dat meer dan 100 gewapende verzets lieden sinds Zondag j.l. in Poesan zijn binnengedrongen. Deze in lichting was verkregen uit het verhoor van een der gearresteer de verzetslieden. De nationale vergadering heeft zich een beslissing met betrek king tot de ontslag aanvraag van vice-president Kim Soeng Soo voorbehouden. Kim had ver klaard niet langer deel te willen hebben in het „corrupte en fas cistische" bewind van president Syngman Rhee. Ongeveer 23 Juni zullen er verkiezingen in Zuid-Korea wor den gehouden. De president wordt echter door de nationale vergadering gekozen. Behalve Rhee zijn als candidaten voor het presidentschap genoemd de voor malige premier John Tsjang en de voormalige vice-president Lee se Joeng. De nationale vergadering heeft 210 zetels, waarvan er 183 op 't ogenblik bezet zijn. De zetelver deling is thans: regering de liberale partij van Rhee: 52 ze tels. Oppositie de democra tische nationalistische partij 38, de partij van de vrienden van het volk 25, de liberale concentratie 41 en partijlozen 27 zetels. Rhee is tot dusver onverslagen gebleven, omdat geen der andere partijen een duidelijke buiten landse politiek heeft en alle par tijen de vereniging van Korea willen, zo merkt Reuter op. Zaterdag is een nieuw kanaal tussen de Wolga en de Don in gebruik genomen. Dit kanaal, dat 100 kilometer lang is en van Stalingrad naar Kalach aan de Don loopt, vormt de laatste ver binding in een net van water wegen, dat scheepvaart tussen de Witte Zee in het Noorden en de Kaspische Zee, de Zwarte Zee en de Zee van Azof in het Zuiden mogelijk maakt. Toen ongeveer twaalf politie auto's bij het communistische hoofdkwartier te Parijs aankwa men, stegen dikke rookwolken op uit de schoorsteen en de ra men, waaruit men afleidde, dat de communisten bezig waren pa pieren te verbranden. Ongeveer 500 gehelmde politiemannen om singelden het gebouw. De com munisten deden de voordeur op slot en sloten alle luiken. De politie ontmoette geen ver zet, toen zij het gebouw binnen drong. Ook bij het doorzoeken van het hoofdkwartier van het onder communistische leiding staande algemene vakverbond, de C.G.T., werd geen tegenstand geboden. De politie kon het hoofdkwar tier der communistische partij eerst betreden, nadat technici de hoofddeuren hadden geforceerd. Daar de communisten het electri- sche licht hadden afgesneden, moesten de politiemannen met behulp van zaklantaarns hun weg zoeken. Spoedig openden zij enige luiken. Een twaalftal communisten, dat in het gebouw werd aange troffen, werd naar het politie bureau overgebracht. Gedurende het onderzoek werd het verkeer omgeleid. De nabij gelegen straten werden ont ruimd. In het hoofdkwartier heeft de politie documenten in beslag ge nomen. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken sprak later het bericht tegen, dat het hoofdkwartier van het vak verbond der C.G.T. is doorzocht. Naar hij mededeelde zijn tot dus ver de volgende gebouwen door zocht: 1. Het hoofdkwartier der com munistische partij, tevens zetel van het centrale comité. 2. Het hoofdkwartier van het partijdistrict Seine. 3. De zetel van de „vredesparti- sanen". 4. Het hoofdgebouw van de communistische jeugdorganisa tie. Stakingsoproep slechts ge deeltelijk opgevolgd. Tot dusver heeft slechts vijf procent der mijnwerkers in het kolendistrict van Noord-Frank rijk gehoor gegeven aan de op roep van hun, onder communis tische leiding staande vakvereni ging om het werk voor 24 uur neer te leggen als protest tegen de arrestatie van Duclos en hoofdredacteur Still. Ongeveer eenzelfde percentage legde Vrijdag het werk neer naar aanleiding van een stakingsop roep van het algemene vakver bond, de C.G.T. In het kolendistrict in Midden- Frankrijk varieerde het aantal stakers van vijf tot veertig pro cent van de arbeiders. In Metz (Oost-Frankrijk) verscheen on geveer veertig procent van de mijnwerkers niet op het werk. Er werd geen melding van inciden ten gemaakt. In de bandenfabriek van „Mi- chelin" te Clermont-Ferrand staakten slechts enkele arbei ders. Bij huiszoekingen in hoofd kwartieren van de communisti sche partij te Parijs en in de pro vincies heeft de politie duizenden documenten alsmede stokken, gelijkend op die welke Woens dag bij de relletjes in Parijs wer den gebruikt, in beslag genomen. De politie doorzocht zes bu reaux te Parijs en hoofdkwartie ren in Lyon, Bordeaux, Marseil le, La Rochelle, Nice, Grenoble en Clermont-Ferrand. Ook plaat selijke kantoren van het door de communisten beheerste algeme ne vakverbond in Toulon zijn doorzocht. Hierbij werden patro nen in beslag genomen. Aan de zoeking zijn ongeregeldheden, die Vrijdagavond in Toulon plaats vonden, voorafgegaan. De duiven van Duclos. De Franse autoriteiten hebben een onderzoek door deskundigen gelast naar ds aanwezigheid van tweede dode duiven, die in de auto van de communistische lei der Jacques Duclos bij zijn arres tatie op Woensdag werden aan getroffen. Men dacht aanvanke lijk, dat de vogels postduiven wa ren. Communistische zegslieden verklaarden echter, dat 't slacht- duiven waren. Duclos had ze van een boer gekregen. OPROEP TOT STAKING. Het onder communistische lei ding staande Franse algemene vakverbond, de CGT, heeft zijn leden in Parijs opgeroepen, op Woensdag voor 24 uur het werk neer te leggen als protest tegen de arrestatie van de communis tische leider Duclos. Het hoofdbestuur van het vak verbond deed Zaterdag in een protest tegen de aanhouding van Duclos, de hoofdredacteur van 't communistische blad „L'Huma- nité", stil, en anderen tevens eisen voor automatische loons verhogingen horen. er is niemand, die de afloop weet. Doch wij zijn er zeker van dat het laatste bedrijf de vrijheid van geheel Duitsland en Euorpa zal brengen". TOESPRAAK VAN DE O. DUITSE PRESIDENT PIECK. De Oost-Duitse president Pieck heeft te Leipzig een bijeenkomst van honderdduizend jeugdige personen toegesproken. Volgens radio-Leipzig zeide hij onder meer: „De leden der „Freie Deut sche Jugend" (onder communis tische leiding staande Oost-Duit se jeugd-organisatie) zullen dienst nemen bij de volkspolitie en wij zullen er voor zorgen dat de beste wapens tot hun beschik king zullen staan". Piecks rede werd door alle Oost-Duitse radio, stations uitgezonden. Uit Frankfort wordt gemeld dat de politie aldaar de aanvan kelijk aan leden der „vrije de mocratische jeugdbeweging (de B. D. J.) verleende vergunning voor een mars door Frankort op Zondag heeft ingetrokken. Dit geschiedde omdat er Zaterdag avond een incident met B. D. J.- leden heeft plaats gevonden, waarbij een politieman bewuste loos is geslagen en een baby van vijftien maanden gewond. Na het incident werd een onderzoek in gesteld, waarbij B. D. J.-leden in het bezit van vuurwapens en ge teerde leren drankkruiken (waarmede geslagen kan wor den) werden bevonden. „Dit toonde genoegzaam aan dat de aangekondigde mars geen vreedzaam karakter zou dragen", aldus werd van de zijde der Frankfortse politieleiding ver klaard. VERKLARING VAN DR. DIBELIUS. Bisschop dr. Otto Dibelius, het, hoofd van de Protestantse kerk in geheel Duitsland, heeft in een Zondag door hem in de Oost-Berlijnse Mariënkirche uit gesproken Pinksterpreek onder meer gezegd: „Er kan thans on der het Duitse volk hetzelfde ge luid, aanzwellend in kracht, wor den beluisterd, waardoor ook de I nadering van een storm wordt gekenmerkt. Dit geluid wordt gemaakt door mannen, die hun mond vol hebben van eenheid, doch die nimmer harder werken dan wanneer zij de kans krijgen de kloof tussen Oost- en West- Duitsland te verdiepen. Doch mijn kerk zal van de verantwoor delijke politici blijven eisen dat zij de eenheid van Duitsland tot stand brengen: zij zijn dit aan het volk verschuldigd. De men sen hebben recht op vrede: de kerk, die in de wereld een macht des vredes is, moet dit recht verdedigen". De „vrije democratische jeugd beweging" heeft later in plaats van de voorgenomen mars door de stad, éen bijeenkomst gehou den in het stadion van Frank fort. Bereden Duitse politie verhinderde het publiek het sta dion en het tentenkamp in de om geving der stad, waar vijf duizend Duitse jongelieden en driehon derd buitenlandse gasten (me rendeels leden van Oost-Europese vluchtelingen-organisaties) zijn ondergebracht, te betreden. Er vonden geen incidenten plaats. MILITAIRE OEFENINGEN VOOR O. DUITSE FABRIEKS MEISJES EN JONGENS. Het Oostduitse persbureau „ADN" meldt dat leden der O. Duitse volkspolitie meisjes en jongens van een fabriek te Leip zig zullen oefenen in schieten, valschermspringen en militair gebruik van de radio. Het doel hiervan is volgens „ADN", „de bereidheid van de jeugd, om haar land te verdedigen, te ver sterken". WEST BERLIJNERS MOGEN NIET MEER NAAR OOST- DUITSLAND. De West-Berlijnse politie heeft Zondagavond medegedeeld dat de ring rondom Berlijn thans krach tig is aangehaald. West-Berlijners mogen zich niet meer op Oost- Duits gebied begeven. De toegang wordt hun door beleefd, doch vastbesloten volkspolitiemannen geweigerd. Een lid der Oost-Duitse volks politie zeide dat West-Berlijners die Oost-Duitsland willen betre den, in het vervolg een pas nodig zullen hebben, die zal worden uitgereikt door het Oost-Berlijn se hoofdbureau van politie. Een dergelijke pas zou slechts geldig zijn voor één bezoek aan de Sow- jet-zone. Hij meende dat later passen zouden worden uitgereikt, die recht zouden geven op het afleggen van meer bezoeken. RUSSISCHE MILITAIRE PATROUILLES OP DE WEG BERLIJN-HELM- STEDT. Zondag zijn op de weg van Berlijn naar Helmstedt voor het eerst Russische militaire pa trouilles gezien tussen de Brits Amerikaanse militaire post te Dreilinden en de grens van W. Berlijn. Hoewel dit gedeelte van de autoweg in Oost-Duitsland ligt, waren hier tot dusver geen Russische patrouilles gesigna leerd. De Oostduitse autoriteiten heb ben Zondagochtend de afsluiting van West-Berlijn van het omrin gende Oostduitse gebied voltooid. Volgens berichten waren vele controlepunten aan de grens van West-Berlijn door Sowjet-solda- ten en Oostduitse politie bezet. Ook aan de grens van Oost- Berlijn zijn maatregelen genomen tegen het betreden van Oostduits gebied. Het verkeer tussen Oost en West-Berlijn zijn geen beper kingen in de weg gelegd. Het verkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland langs de drie hoofdwegen door Oost-Duits land was normaal. Een autobus, waarin zich een aantal Australische jongelieden bevond, dat gezongen had op een avondgodsdienstoefening in de „Curch of Christ" te Boronia, ongeveer dertig kilometer van Melbourne, is op de terugweg naar Melbourne door een trein gegrepen en vrijwel in tweeën gespeten. Twaalf inzittenden zijn om het leven gekomen en zeven tien werden gewond, waarvan velen ernstig. Volgens latere berichten zijn zeven inzittenden van de bus ge dood. Van de inzittenden van de trein werd niemand gewond. den aangevallen, vijf schoten hadden afgevuurd. Reuter meldt uit Tokio dat ge allieerde vliegtuigen kustge- schut, vrachtauto's en spoorwe gen in Noord-Korea hebben aan gevallen. „Sabre's" hebben twee straaljagers der communisten, die poogden de aanvallende toe stellen te onderscheppen, omlaag geschoten. De opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, gene raal Van Fleet, heeft tegenover verslaggevers verklaard niet te geloven, dat „de vijand zo dwaas zal zijn een groot offensief te be ginnen. Indien hij dit echter toch doet, zullen wij hem ver slaan", aldus Van Fleet. Hij schatte het aantal militai ren van de Noordelijken op ten minste drie en een half maal zo groot als dat der Verbondenen. De Noordelijken hadden z.i. ech ter minder tanks, welke boven dien van mindere kwaliteit .va ren dan die der Verbondenen. Generaal Van Fleet verklaarde verder, dat de Noordelijken sinds uo. u.uuu.1 v,*, .,- vorig voorjaar grote voorraden ernstig werden gewond, aan zijn j hebben aangelegd. Hij meende verwondingen is bezweken, echter, dat zij niet in staat zouden waardoor het aantal doden tot j zijn tot een langdurig offensief, vijf is gestegen. De functionaris bij gebrek aan voldoende mid- verklaarde, dat de bewakers, toen j delen voor en geregelde bevoor- zij door de Noord-Koreanen wer- rading. De geallieerde en communisti sche onderhandelaars zijn weer verscheidene malen te Pan- moendjon bijeengweest. De be sprekingen leverden geen resul taten op. De Verbondenen hebben op nieuw voorgesteld de besprekin gen te verdagen, totdat er rede lijke kans op overeenstemming bestaat. De communisten houden echter aan dagelijkse bijeenkomsten vast. Bij de besprekingen overhan digde het hoofd van de Noordelij ke delegatie, generaal Nam II, een protestnota naar aanleiding van hetgeen op 29 en 30 Mei in de kampen op Koje en bij Jongt- sjon is voorgevallen. In de nota wordt gezegd, dat de Verbonde nen gevangenen „afslachten" ten einde een mislukking der onder handelingen te bewerkstelligen". Een Amerikaanse functionaris te Poesan heeft meegedeeld, dat een van de drie Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, die Vrijdag bij het incident op het eiland Koje

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1