Voor de Zondag u:t j. s a*®vatB®se Het woningvraagstuk onder de loupe BERLIJN KERKDIENSTEN Einde staking scheeps- herstellers te Antwerpen Drukkersstaking in W.-Duitsland ten einde Adviescommissie scheidsrechter tussen sterkenen zwakken AGENDA gereformeerde kerk. gereformeerde kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) DONDERDAG 5 JUNI. GEREF. GEMEENTE. Democraten van Tennessee stemmen voor Ketauver TERNEUZEN. CADZAND. AXEL. Tsjecho-SIcwaaks vice-premier ontslagen GOES. HANSWEERT. Frankrijk geeft geen reductie op benzineprijs SAS VAN GENT. SLUISKIL. VLTSSINGEN. Labour-motie over Duitsland HOEK KLOOSTERZANDE. Betoon u zelve in alles een voorbeeld van goede wer ken. Titus 2 7. De man, tot wie door de Apostel dit woord gericht was, had een ernstige roeping en gewichtige taak te vervullen. Paulus had hem alleen achtergelaten op het eiland Creta, waar het Evangelie door hem gebracht was, opdat Titus daar „zou terechtbrengen hetgeen nog ontbrak". Blijkens de verdere opdracht, die hij ontving, ontbrak er nog veel. Hij zou tegenover de naam- belijders van de Gekruiste een harde strijd hebben om hen te vermanen in veel, waarin zij de naam des Heren lasterden. ZATERDAG 31 MEI. NED. HE KV. KERK Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 1 JUNI. (Eerste Pinksterdag.) NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Hoek: 9 uur Kinderdienst; 10 uur Ds D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 7 uur Ds. D. A. ten Haaft (Jeugddienst). Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg (Bed. H. Doop). Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. J. Scholten. Geen dienst voor Jongeren in „Bethel". Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene7 uur Ds. G. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bev. van lidmaten). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. NLeuwvliet10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 11 uur Ds. W. J. Four- nier; 19.30 uur Dankdienst in de noodkerk. Retranchement: 9.30 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. Doop en openbare belijdenis). Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bev. nieuwe lidmaten). St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendvjke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 11 uur Ds. H. Kuql- man. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Thielen, em. pr., van Maasland. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: Geen opgaaf. Een eerste voorwaarde echter om anderen te kunnen ver manen, is zelf het goede voor beeld te geven. Daarom komt de roeping tot Titus en tot ons: „Betoon u zeiven in alles een voorbeeld van goede werken". Die eis mag niemand naast zich neerleggen. Want wie in zijn wandel niet een voorbeeld geeft, verzwakt het woord, dat zijn mond belijdt en doet de Hei land smaadheid aan. Vergeten wij dit ook heden niet: telkens als wij ons door woord of daad bezondigen, zijn wij een belemmering voor ande ren om het heil in Christus aan te nemen. Christus heeft ons een voor beeld nagelaten, opdat wij Zijn voetstappen zouden drukken, en anderen door een zachtmoedige, eerlijke, blijmoedige wandel zou den winnen voor Zijn koninkrijk. Achten wij de ernst van deze onze roeping niet gering! Wil rnjj door Uw genade sterken Tot al wat aan mijn roeping past, En zet op 't pad van goede werken, O God, mijn wank'le schreden [vast. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) De Antwerpse scheepsherstel- lers, die vorige week Zaterdag in staking zijn gegaan, hebben het werk hervat. Zij zullen over een periode van 4 maanden een premie van fr. 400 krijgen uitgekeerd, ter wijl bovendien is bepaald, dat hun lonen niet eerder verlaagd zullen worden, dan wanneer het indexcijfer der kleinhandels prijzen het indexcijfer 410 heeft bereikt. Dit indexcijfer daalde voor de maand Mei met 4,3 tot 412,1 pnt. De Westduitse bladen zijn Vrijdag na een drukkersstaking van 2 dagen weer verschenen. De staking gold als protest tegen het wetsontwerp van de regering, dat voorziet in de ver tegenwoordiging van de arbei ders in fabrieks- en bedrijfsra- den. De vakbonden zijn echter niet tevreden met de toegekende medezeggenschap. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. W. Alberts, van Vlaar- dingen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur: leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 u. leesdienst. LEGER DES HEI US. Terneuzen: 10 en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. MAANDAG 2 JUNI. (Tweede Pinksterdag.) NED. HERV. KERK. Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. West Zeeuws-Vlaanderen. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Groede: 9.30 uur Eerw. heer P. de Visser. Hoofdplaat: 10 u. Ds. C. Blomaard, Schoondijke: 9.30 uur Zangdienst. Sluis: 10 uur Ds. L. P. W. Groen veld: IJzendijke: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. W. Al berts, van Vlaardingen. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen brug. Hoek: 9.30 uur leesdienst. Terneuzen: 2.45 uur Ds. Aangeen brug (Huwelijksbevestiging). Dr J. Th. van dier Putten, hoofd van het bureau voor maat schappelijke zorg van het depar tement van binnenlandse zaken, heeft te Hilversum het huisves tingsprobleem besproken voor vertegenwoordigers van ge meentebesturen en afgevaardig den uit het bedrijfsleven. Spr. bracht in herinnering, dat de woonruimtewet twee moge lijkheden openlaat voor het dis tribueren van de woonruimte. De eerste mogelijkheid is uiteraard de minst erge, omdat de persoon lijkheid van het individu er niet mee wordt aangetast. Een ver gunning dient men te beschou wen als een verklaring van geen bezwaar van de administratie. Het geven van voorwaardelijke vergunningen is in strijd met de wetgeving. ZONDER VERGUNNING. Wat moet er echter gedaan worden, als men zonder een ver gunning een woning betrekt? Öok hier staan twee mogelijk heden open. Men kan de betrok kene een proces-verbaal geven hetgeen hem na een rechterlijke veroordeling komt te staan op maximaal tien gulden boete of de burgemeester kan de betrokkene met de sterke arm doen verwij deren, waarbij hij geheel op eigen gezag handelt. Een dergelijke uitzetting kan een gevaar bete kenen voor het handhaven van de orde en de veiligheid, zodat dit middel weinig aantrekkelijks heeft. De grote gemeenten heb ben op dit terrein meer speling dan de kleinere. Dr Van der Put ten meende dat er meer samen werking tussen de gemeenten over dit probleem moet komen. kon bepalen, dat afweging van belangen in het geheel niet was geschied en dus niet meer ge machtigd was over de afweging der belangen zelf een oordeel te vormen. Ook besprak dr Van der Putten de taak van de adviescommissie, welke hij de scheidsrechter noem- de tussen de „sterke heren" de gemeentebestuurders en de zwakkeren, gevormd door de woonruimtezoekenden. De ad viescommissie kan bepalen of een vordering juist is, althans of de ingevorderde de persoon die dus door vordering woon ruimte krijgt toegewezen het recht heeft op deze invordering. Dr Van der Putten was van me ning, dat de uitgevorderde de persoon, bij wie de invordering geschiedt het recht heeft te weten wie hij in zijn woning moet opnemen, een recht dat vele gemeenten niet als zodanig be schouwen. Aan het slot van zijn inleiding besprak hij het probleem van de grote leegstaande woningen, welke een veelal te hoge huur prijs van de diverse huurders vergen. De gemeente kan de be trokkenen een bepaalde vergoe ding in deze huurprijs doen toe komen. Zij krijgt daarvoor een rijkssubsidie van 75 pet van het vergoede bedrag. INWINNEN VAN IN LICHTINGEN. Spr. achtte het onjuist, dat de gemeenten via de politie-instan- ties inlichtingen inwinnen over woningzoekenden, die in een nieuwe gemeente wensen te wor den opgenomen. Dikwijls wordt, als het politie rapport niet gunstig uitvalt, de vergunning geweigerd, waarbi. men de weigering omkleedt met tal van bij-redenen, zodat de wer kelijke reden van de weigering het verleden van de betrok kene moeilijk te bewijzen valt Een weigering mag men volgens de wet alleen geven op grond van een doelmatige verdeling van de woonruimte. ONTRUIMINGSGEV ALLEN Een niet minder grote moei lijkheid vormen de ontruimings- gevallen. Door een gerechtelijke uitspraak te Arnhem is men op dit gebied in een impasse ge raakt. De rechter verklaarde namelijk, dat men de belangen van de betrokken partijen de man die het huis wilde betrek ken en de persoon die in het huis woonde niet goed tegen elkaar had afgewogen, zodat de bewo ner in zijn woning kon blijven. Hierdoor werd de beslissing over het al dan niet juist afwegen van de belangen in handen van de rechter gelegd, hetgeen een stroom van complicaties zou ver oorzaken. De Hoge Raad vond hiervoor een bepaalde jurispru dentie, waarin de rechter alleen De democratische conventie van de Amerikaanse staat Tennessee heeft haar 28 afgevaardigden naar de nationale conventie geïnstru eerd hun stem op senator Kefau- ver uit te brengen. Kefauver is af gevaardigde voor Tennessee in de senaat. Volgens dïficieuze schatting is de stand bi) de democratische vóór verkiezingen thans: Kefauver 145 stemmen; 85 voor Averell Harri- man, directeur voor het program voor wederzijdse beveiliging, en 85 voor senator Russell uit Geor gia, candidaat van de zuidelijke de mocraten. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Kim". Concertgebouw,-8 uur: Biosc. „Politiedossier 301". Terrein Westelijk Bol werk, 7 uur; Voetbal, Ter neuzen 1NOAD I; Vooraf 5.45 uur: Terneuzen Junioren Tern. Boys Junioren. AXEL: Het Centrum, 3 en 4 uur: Volledige reportage reis Ken. Paar door de V. S.6.30 en 9 uur: Biosc. „Staal der Verschrikking". Hoeve „De Put", 7 uur: Openluchtavond Z.P.M.-L.J.G. afd. Axel. SLUISKIL: Café Krijger, 3 uur: Publieke verkoping van 2 woonhuizen. ZONDAG 1 JUNI TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Kim"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur:. Biosc. „Politie-dossier 301"; 2.30 uur: Middagvoorstelling. Terrein Westelijk Bol werk, 2 uur: Voetbalwed strijd Terneuzen Veteranen D.M.C. (Dordrecht) ten bate Ned. Roode Kruis. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Stad der Ver schrikking"; 6.30 uur: Volle dige reportage reis Kon. Paar door de Ver. Staten; 8 uur: Biosc. „Glazen speelgoed". MAANDAG 2 JUNI TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Kim"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Politie-dossier 301"; 2.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 2, 3 en 6.30 uur: Volledige reportage res Kon. Paar naar de V. S.; 4.15 en 8 uur: Biosc. „Op weg naar Broadway". Terrein Watertoren, Zilve ren Stadhuistomooi, 2 uur: Hulst—Corn Boys; 3.45 uur: AxelTerneuzen. DINSDAG 3 JUNI TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bosc. „Een avond in de opera". AXEL: Het Centrum, 6.30 uifr: Volledige reportage reis Kon. Paar door de Ver. Sta ten; 8 uur: Biosc. „Op naar Broadway". Schoonmaak Stadhuistoren. De grote schoonmaak, die in de meeste huisgezinnen al achter de rug is, heeft thans ook de toren van het stadhuis bereikt. Het haantje van de toren en een der wijzerplaten zijn reeds naar omlaag gehaald voor een grondige reiniging. De haan wordt opnieuw verguld, terwijl ook de andere wijzerplaten nog ondrehanden worden genomen- Van deze gelegenheid wordt te vens gebruik gemaakt om het uurwerk grondig na te zien. Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij. Bij de Terneuzensche Scheeps bouw Maatschappij is thans in aan bouw een vrachtschip van 1000 ton en zijn de plannen in bewerking voor de bouw van een vrachtschip van 3000 ton. Beide schepen zijn bestemd voor de Atlantische vaart. De vastgestelde uursnelheid van het motortankschip „Diligentia" bedroeg Donderdag tijdens haar technische proefvaart 10% mijl. Contactavond Chr. U.L.O.-school. Gisteravond was het Concertge bouw bijna tot de laatste plaats be zet met leerlingen, ouders en be langstellenden ter bijwoning van de contactavond der Chr. U.L.O.- school. Een keurig verzorgd programma werd deze avond geboden. Nadat de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer H. Ribbens, na ge zamenlijk zingen van Psalm 118 vers 13 en voorgaan in gebed een kort openingswoord had gespro ken, werd het programma ingeleid door het hoofd der school de heer J. J. de Vast. De opzet van de avond de aanwe zigen iets te bieden, dat boven het gebruikelijke uitkomt, is volkomen geslaagd. Een verrassing was het optreden van de 14-jarige violist Leo Rie- mens, die, vooral met de vertolking van de „Serenade" van Tosselli, blijk gaf een belofte voor de toe komst in te houden. Maar ook de jeugdige leerlingen Poldi Wisse en Joh. Scheele lever den met hun quatre-mains en pia- no-soli een grote bijdrage tot het welslagen van deze avond. Onder leiding van de heer J. O. Groenenberg zong een meisjeskoor geestelijke- en volksliederen, waar bij een welverdiend applaus de in stemming van de aanwezigen be vestigde. De lenigheid en kracht in de vorm gymnastische oefeningen, onder leiding van de heer Mink uitge voerd, vroegen eveneens de wel verdiende aandacht. Na de pauze volgde een declama- torium met zang, getiteld „Ons bou 'n nasie," in scène gezet en ge- regiseerd door de heren De ast en Groenenberg. Dit spel in 4 tafe relen, dat zowel door de hoofdrol spelers als door de figuranten uit nemend werd vertolkt, was de clou van de avond, die, nadat de heer De Vast alle medewerkenden dank had gebracht, werd besloten met het gezamenlijk zingen van Gez 136 1 waarna dankgebed volgde Een werkelijk uitzonderlijk mooie avond, die de toets der critiek vol- komen kon weerstaan en waarop zowel de heren De Vast, Groenen berg en Mink, de medewerkende scholieren en alle bezoekers met grote voldoening kunnen terugzien Jaarverg. Vrijw. Reddingsbrigade. In de gisteravond in Hotel „Cen traal" onder voorzitterschap van de heer G. Verbiezen gehouden jaarvergadering der Terneuzense Reddingsbrigade werden jaarver slag en verslag der kascommissie goedgekeurd. Verschillende interne zaken wer den afgewerkt ..,,v Tijdens de a.s. braderij of V.V V.- week zal een demonstratiemiddag worden gehouden, zo mogelijk met medewerking der Vlissingse red- d'lfeSbhoerie\Vill mocht bijzonder waarderende woorden in ontvangst nemen in verband met diens acti viteit voor het plaatsen der beken de reddingskasten langs het kanaal Na mededeling omtrent de oeien- avonden der brigade en een op wekking tot ledenwerving sloot de voorzitter de geanimeerde jaar- gadering. Goed afgelopen. Doordat de rubberslang van een fles met Prophaangas afsprong ontstond gistermiddag in de kajuit van het aan de Rosegracht liggend motorschip „Nooit Gedacht een begin van brand. Schipper B. de P. aarzelde geen ogenblik en wist de toevoerkraan af te sluiten. Door zijn kordaat optreden was er geen noemenswaardige schade, alleen aan de hand had de schip per enige brandwonden opgelopen. Herbenoeming burgemeester. De heer J. A. Leenhouts is per 24 Mei jl. herbenoemd tot burge meester dezer gemeente. Gemeenteraad. De raad der gemeente Cadzand kwam Vrijdagavond in spoedeisen de vergadering bpeen. Medegedeeld werd, dat de vloer in de toren der N. H. kerk, die eigendom is van de gemeente, en de luidklok herstellingen behoeven Verder zullen het gemeentehuis, het schoolgebouw en 7 woningwet woningen geverfd moeten worden, wat is opgedragen aan schilder De Nijs voor 1636.- Na Pinksteren zal aannemer Dierings aanvangen met de aanleg van de rioolzuiveringsinstallatie. Het rjjk zal voor de aanleg van de riolering een rijksbijdrage verlenen van 58.780. Hiervan is reeds 21.000 verwerkt. De financie ring der rioleringswerken werd in middels door Ged. Staten goedge keurd. Getracht zal worden hier voor een rek.-courantlening te plaatsen bij de firma Staal Co. B. W. stellen voor in de Prin senstraat een electrische kabel ten behoeve der verlichting te leggen. Voorts zullen 24 verlichtingsmas- ten nodig zjjn, die elk 263 kosten. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Voorts werd behandeld het reeds in de vorige raadsvergadering af gewezen verzoek van de hotel-cafe- houders Baas, P. Faas en P. Beun om te bevorderen dat hun bedrij ven in aanmerking komen voor in richting ten behoeve van maat schappelijk verkeer. Burgemeester Leenhouts zet uit een, dat voor de ontwikkeling van Cadzand als badplaats dit verzoek dient te worden gesteund. Ook G. S. zjjn bereid hieraan hun mede werking te verlenen. Met 5 stem men vóór en 1 stem (de heer Van Cruijntngen) tegen wordt hiertoe besloten. Van de heren Masclee en Allaard, caféhouders, was een verzoek in gekomen om de kermis, die gehou den wordt op de le Vrijdag en Za terdag in September, met de daar op volgende Zondag te verlengen. Als compensatie zou dan op de 2e Kerstdag niet worden gedanst. Wethouder H. de Neef (P.v.d.A.) stelde voor het verzoek toe te staan, waarop de heren Cappon en B. van Cruijningen 2ich principieel tegen het dansen op Zondag ver klaarden. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het verzoek ingewilligd. Aan de stichting Arbeid voor Onvolwaardigen werd een subsidie toegekend van 10. Na een begrotingswijziging volg de de rondvraag waarbij verschil lende vragen werden gesteld in verband met de toewijzing van grond, die door de riool-zuiverings- werken, vrij zal komen. Tot volle tevredenheid werden deze vragen allen beantwoord. De Pinkster-attracties. Als vanouds zullen Pinkster twee en drie in Oost Z.-Vlaande ren Axel weer maken tot het aantrekkingspunt, waarheen jong en oud zich zullen begeven voor een middag of avond van ont spanning. Op beide dagen wordt weer gelegenheid tot dansen gegeven en dit alleen reeds trekt tallozen naar het aloude plaatsje. De tweede en derde Pinkster dag zijn de jaarlijkse hoogtijda gen en dat is een historisch ge groeid feit, eigenlijk de erfenis van wat vroeger de kermis was. Eén evenement zullen wij ech ter dit jaar missen, n.l. het con- cours-hippicque, dat tientallen malen de grootste attractie was van de Tweede Pinksterdag. Het zijn financiële overwegingen ge weest, die de commissie aanlei ding gaven van de organisatie af te zien. Twee achtereenvolgende malen boekten de organisatoren een tekort. Enige duizenden gul dens zijn met de organisatie ge moeid. Weliswaar heeft het ge meentebestuur één keer bij wijze van subsidie een deel van het te kort op zich genomen; de laatste maal echter vond de raad geen vrijmoedigheid meer daartoe, ge zien de minder rooskleurige toe stand der gemeentefinanciën. Zo zullen wij ditmaal een an der evenement beleven, n.l. de finale van het „stadhuistour- nooi". De uitslag van de qerste ronde lag in de lijn der verwach ting, zodat de oude rivalen „Axel" en „Terneuzen" Maan dag a.s. tegen elkaar in het krijt zullen treden. Duizenden toeschouwers zul len deze altijd enerverende kamp weer bijwonen. Tenslotte zal de Dinsdag in Radio Praag heeft Vrijdag om geroepen, dat de Tsjecho-Slo waakse vice-premier dr. Jan Sevcik, hoofd van het ministerie voor lichaamsontwikkeling, door president Gottwald van zijn func ties is ontheven. Er zijn geen andere bijzonder heden bekend gemaakt. het teken- staan van de wieler sport. Ook dit begint een traditie te worden. Een koers voor begin nelingen over 100 km, waaraan door een kleine 40 renners zal worden deelgenomtn, zal de ge moederen op Pinkster-drie in beweging brengen. Zo zal Axel op deze ouderwet se hoogtijdagen weer staan in het teken van sport en vermaak! Demonstratie met gazon maaiers. Woensdag 4 Juni zal op het ge meentelijk sportpark te Kruinin- gen een demonstratie van motor- gazonmaaimachines worden ge houden. Een uitnodiging tot bij woning hiervan is gezonden aan 76 gemeentebesturen in Zeeland en 36 in West-Brabant. De meeste dezer gemeenten beschikken over een sportveld of sportpark, waar zij moeilijk heden bij het onderhoud van de grasmat kunnen verwachten. In Zeeland en West-Brabant zijn weinig gazonmaaiers in gebruik en die er in gebruik zijn, verto nen vaak onvolkomenheden. De importeurs van gazon maaiers zullen hun machines de monstreren met vakkundig per soneel. Een nieuwe scheepswerf. In de maand Juli zal te Hans- weert een scheepswerf in bedrijf worden gesteld, die in de nabije toekomst ongeveer 100 en later 400 man werk zal verschaffen. De N.V. Scheepswerf „Zeeland" te Hansweert, die de exploitatie van deze industrie ter hand neemt, is in oprichting. Het wachten is nog op de ministeriële goedkeuring van de statuten, die in de volledige vergadering van aandeelhouders op 20 Mei j.l. werden goedgekeurd. Directie en administratie van deze scheeps werf, waar in hoofdzaak zee schepen tot 5000 ton en coasters gebouwd worden, zullen zich eveneens in Hansweert vestigen en reeds wordt gesproken over de bouw van verscheidene wo ningwetwoningen voor de werk lieden. Deze mededelingen werden in een vergadering van de Krui- ningse raad gedaan door de heer G. H. Schouwink te Hilversum, comparant en lid van de raad van beheer van de N.V. Scheeps werf „Zeeland". De heer Schouwink vertelde, dat het de vroegere arts uit Hansweert, dr. Lindenbergh was geweest, die toen men naar een geschikte plaats zocht om de scheepswerf te vestigen, een tip had gegeven om eens in Hans weert te gaan kijken. Enthousiast was de heer Schou wink over de ontvangst en de medewerking, die hij aanvanke lijk had genoten van de burge meester van Kruiningen, de heer M. Vogelaar, en later van deTli- recteur van het Economisch Technologisch Instituut drs M. A. Verburg, en vooral van de commissaris der koningin. Deze prettige samenwerking zo zeide de heer Schouwink, is voor ons een belangrijk motief geweest om de keus op Hans weert te doen vallen. Het ligt in de bedoeling, dat in de maand Juli reeds begonnen wordt met de bouw van nieuwe schepen en met reparatiewerk zaamheden. Op het terrein brengt men reeds alles in gereed heid. Behalve een kern van per soneel, dat reeds eerder aange trokken is, treden de eerste werklieden de volgende week in dienst. Er liggen reeds belang rijke orders te wachten. Daar hierover bij het publiek misverstand blijkt te bestaan, wijst de A.N.W.B. erop, dat Frankrijk aan buitenlandse auto mobilisten geen reductie op de benzineprijs verleent. Deze korting voor buitenland se toeristen bestaat alleen in Bel gië, Luxemburg en in Italië. ARBEIDER STOOTTE OP LANDMIJN. Tijdens werkzaamheden, die door de waterleidingmij Oost-Bra bant op het ogenblik in Reusel worden uitgevoerd trapte een ar beider op een landmijn. De mijn ontplofte gelukkig niet. De mijn werd gevonden vlak langs de grote verkeersweg EindhovenAntwer pen, ongeveer een decimeter onder het plaveisel voor de ingang van het „Neerlandia-theater" in het centrum van Reusel. De mijn-op ruimingsdienst werd terstond ge waarschuwd om dit gevaarlijk pro jectiel, hetwelk nog geheel intact is, te verwijderen. Gemeenteraad. Donderdag 5 Juni komt de ge meenteraad van Sas van Gent om 18.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda telt niet minder dan 28 punten. Hopelijk zullen er heel wat hamerstukken bij zijn, an ders wordt het beslist nachtwerk voor de Sasse vroede vaderen. Van deze agenda-punten noemen wij een voorstel tot vaststelling van kohier no 1 der hondenbelas ting over 1952; een missive van Gedep. Staten tot aanvulling van de verordening op het heffen van keurlonen; de benoeming van een directeur-veearts van de vleeskeu ringsdienst, een verzoekschrift van het R.K. kerkbestuur voor een te gemoetkoming in de verbouwing van de kleuterschool in de Zand straat; een voorstel van het raads lid R. Bockstael tot het plaatsen van vier zitbanken in het plantsoen langs de Westkade; een voorstel tot openbare verpachting van het gedempte „Dijkje" voor volkstuin tjes; een voorstel tot verhuur van het zwembad aan het rijk voor het geven van zwemonderricht aan personeel van het district Terneu zen van de marechaussée. Van de vereniging tot instand houding ener neutrale kleuter school is verder een verzoek bin nengekomen tot de bouw van een kleuterschool dan wel verbouw der openbare lagere school tot dat doel. Tenslotte is er een voorstel van B. en W. tot instelling van een weekmarkt te Sas van Gent. Duitse matroos vermist. Gistermorgen deed de kapitein van het Duitse stoomschip,, Hu- bert Schroder", dat aan de Cokes ovens in lading ligt, mededeling van de vermissing van de 17-jarige matroos Wolfgang Bartchs uit Nordenham (Duitsland), die de vorige avond het schip had verla ten om een brief te posten, en niet aan boord was teruggekeerd. Het door de politie ingesteld on derzoek leverde geen resultaat op. Men vreest het ergste, temeer daar later op de dag door perso neel van de Ammoniakfabriek een herenschoen in het kanaal drijven de werd gevonden. Gevonden voorwerpen. De korpschef van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Dekzeil, Kanaal- weg 96, Sluiskil; handfietspomp, Louisastraat 10, Sluiskil; witte keeshond, A. Luteijn, Wijk P 109, gemeente Axel (Sluiskil); dop van wiel van kinderwagen, Ver meulen, Kanaalweg 60, Sluiskil; kinderportemonnaie, politiepost Veldstraat 7, Sluiskil. Monteur viel op hoogspannings kabel. De 29-jarige monteur J. C. G. uit Amsterdam is bij werkzaamheden aan een electrische lier aan de bin nenhaven te Vlissingen om het leven gekomen. G. viel en kwam met de handen op een hoogspan ningskabel terecht. Toen de stroom was uitgeschakeld, bleek hij te zjjn overleden. VARKENSPEST IN REUSEL. Od drie boerenbedrijven in Reu sel (Noord-Brabant) is varkens pest geconstateerd. Voor de des betreffende landbouwers is dit een grote schadepost, daar al hun varkens vernietigd moeten wor den Door de veeartsemjkundige dienst zijn de nodige maatregelen getroffen om uitbreiding van de- ze gevreesde ziekte te voorkomen. Bevan en andere leden der Labourpartij hebben het Lager huis met aandrang verzocht spoedig het debat te openen over een motie van 57 Labourleden, waarin wordt verzocht om een viermogendheden-conferentie, die zich in eerste instanite zou bepa len tot de bespreking van de mogelijkheid van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland. Politie-diploma. Voor het politiediploma met aantekening lof slaagde te Amersfoort de wachtmeester der Rijkspolitie A. Vermeulen te Hoek. Jubileum Coöp. Roomboterfabriek. De coöperatieve roomboterfa briek te Kloosterzande heeft Don derdag haar 25-jarig jubileum ge vierd. Er bestond veel belangstel ling voor dit jubileum. Bestuur en commissarissen hiel den 's morgens een receptie in ho tel „De Linde". Daarna volgde een officiële ontvangst op het gemeen tehuis. Burgemeester Van Hoote- gem sprak hier het bestuur toe, waarbij hij de stichting der fabriek memoreerde. De heren baron Col- lot d'Escury, Al. de Nijs en P. de Koek maken sedert de oprichting deel uit van het bestuur. De voorzitter, H. A. A. baron Collot d'Escury, dankte namens het bestuur voor de ontvangst. 's Middags werd een lunch aan geboden in de machinehal van Weemaes-Kindt. Hier zaten bijna 500 leden en genodigden aan, waar van velen met hun dames. Nadat gezamenlijk het Wilhel mus was gezongen, is een dronk op de koningin uitgebracht. De voor zitter kon een groot aantal auto riteiten verwelkomen, o.a. het ge meentebestuur van Hontenisse; de heer C. Zwagerman, oud-rijkszui- velconsulent; ir C. A. L. Horstman als voorzitter der kamer van koop handel; de heer M. J. Geluk, secre taris Nederl. zuivelbond; de direc tie van de boerenleenbank; de rijkszuivelconsulent ir W. Harm sen, enz. De mede-jubilerende beambte de heer J. Pauwels, ontving een stoffelijk blijk van waardering. Verder dankte de voorzitter het personeel, in het bijzonder de di recteur, de heer J. H. Durenkamp, en de secretaris, de heer P. de Koek, die beiden 25 jaar aan de zuivelfabriek verbonden zijn. 's Avonds was er een gezellige bijeenkomst in hotel Van Leuven. Het Brabants cabaretgezelschap .Klaver Vijf", verzorgde hier een afwisselend programma. Het was een prettige jubileum dag, waarop het bestuur der zui velfabriek met genoegen kan te rugzien. Duizenden leden van de Oost- Duitse volkspolitie werken dag en nacht aan het afsluiten van West-Berlijn van het omliggende Oost-Duitse gebied. Vrijdagmor gen waren 137 van de in totaal 255 uitgangen van de stad afge sloten, waaronder negen wegen van het in de Amerikaanse sec tor gelegen district Steglitz en 32 van de 48 wegen van het dis trict Spandau in de Britse sector. De West-Berlijnse politie deel de Vrijdag mede, dat Zatardag te middernacht, wanneer de iso lering van West-Berlijn en de af scheiding van West- en Oost- Duitsland voltooid zal moeten zijn, alle uitgangen van West- Berlijn naar Oost-Duitsland het zij afgesloten, hetzij voorzien van wegversperringen zullen zijn. Het is nog niet bekend, hoe de uitwerking van de Oost-Duitse maatregelen langs de grens tus sen Oost- en West-Berlijn zal zijn. Geen van beide delen van de stad is volgens de wet onderdeel van West- of Oost-Duitsland. De voormalige Duitse hoofdstad staat onder viermogendheden- contróle en het reizen tussen de beide stadsdelen werd tot op heden niet gehinderd. Een ver zoek van Oost-Berlijnse politieke partijen om „uitgebreide maat regelen voor de verdediging van Oost-Berlijn, als zulks nodig zou zijn" zou echter als een eerste teken kunnen worden be schouwd, dat ook Oost-Berlijn van West-Berlijn zal worden ge scheiden. Autoriteiten van de West-Ber lijnse PTT hebben Vrijdag mee gedeeld, dat een Oost-Duits aan bod voor hervatting van het tele foonverkeer tussen Oost- en West-Berlijn over 70 lijnen is af gewezen. De Oost-Duitse autoriteiten hebben, naar zij Vrijdag bevestig den op last van de Sowjet-Rus- sische controlecommissie, 2000 telefoonverbindingen tussen O.- en West-Berlijn verbroken. Het Oost-Duitse aanbod was verwor pen, omdat gevreesd werd, dat de 70 voorgestelde lijnen langs de kanalen van de Sowjet-censuur zouden worden geleid, aldus de Westelijke PTT-autoriteiten. Met ingang van gisteren moe ten alle internationale bus- en autoreizigers te Babelsberg, even buiten Berlijn, hun vervoermid del verlaten om in een speciaal daarvoor ingericht gebouw hun papieren te laten nazien. Tot dus ver werden de papieren van de reizigers slechts vluchtig door de Oostduitse politie nagekeken. Het controlepunt te Babelsberg is Donderdagavond door Sowjet- wachtposten en Oostduitse politie ingericht, aldus Westberlijnse vervoersambtenaren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2