Sergeant Hijum gaat niet bij de pakken neerzitten Hij wil militair blijven NICOTINE: een zwaar vergif Gelden voor productie van atoomwapens Wat brengt DE RADIO? De verkeerde Vrouw Gemeenschappelijke Belgische Nederlandse eenheden en AGENDA RECHTSZAKEN De West-Duitsers in Oost-Duitsland itnir Tabaksrook bevat tal van schadelijke bestanddelen T.U.C. tegen vermindering der bewapening Staatssecretaris Van Rhijn voor de radio Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk „In Zanzibar moesten we eens een olifantje aan boord nemen", zo begon Stuurman Steven een ander verhaal. „Die Betsy was een intelligent en guitig "beest. In de havenloods had ik nét een Sterling gedraaid, toen ze met een zwaai «van haar slurf heU pakje wilde wegkapen 1 Maar de pret begon pas goed, toen we aan de loopplank kwamen. Wat de kornak ook deed. Betsy wou er niet over. Gelach aan boord natuurlijk! Kort en goed, ik haalde m'n Sterling weer te voorschijn en mikte het pakje met een boog precies in de handen van de bootsman. „Opsteken!" roep ik, en jawel hoor, daar stormt Betsy naar voren, de loopplank over, op de bootsman af! Die laat het pakje Sterling vallen en kiest het hazenpad. Doodleuk zet Betsy haar rechter poot er op en kijkt rond, alsof ze zeggen wil: een knappe jongen, die me er af krijgt „Ze staat ook op Sterling, stuur man!" roept het koksmaatje. Ik stap -op Betsy af, fluister iets en daar laat ze zich, al knipogend, wegleiden! „Wat zei U eigenlijk tegen dat beest, stuur", vröeg even later de bootsman, die zich wel een beetje geneerde. „Niets bizonders, bootsman, antwoordde ik Ik zei: „Betsy, beste meid, niet jij. maar ik. STA OP STERLING! -5 „Het staat zo gemakkelijk in de krant: zoveel doden en zoveel ge wonden", schrijft kap. Ii. M. Kos ter uit Korea aan de legervoor- lïchtingsdienst. „Honderden witte kruisjes staan op het ere-kerkhof te Pu- san. Er staan ook wat vreemde houten figuren op de graven. Daar liggen de Turken begraven. Er waaien vlaggen over het veld van alle naties, die aan de strijd in Korea deelnamen. NIET NAAR HUIS. De gewonden gaan naar de hospitalen in Korea of in Tokio. Het is afhankelijk van de aard van de verwonding, in welk hos pitaal de Koreastrijder terecht komt. De verwonding van sergeant A. Hijum uit Friesland, was oorzaak, dat hij in Tokio kwam. Sergeant Hijum is een moedi ge jongen. Aan „kouwe drukte" heeft hij een broertje dood. Als in de krant zou staan, dat ser geant Hijum een militair is, waar geheel het vaderland trots cp behoort te zijn, dan zou deze jonge onderofficier zeggen: „Kom, kom, kapitein, is dat niet overdreven?" Neen, dat is niet overdreven! De Amerikaanse dokter zegt, dat het zo goed als voor elkaar is. Ik kan het been waarschijn lijk behouden tot onder de knie. Dan krijg ik een voet met een scheenbeen er aan. Je kunt er niets van zien en de dokter zegt, dat ik nog gemakkelijk kan dansen. Er is hier een burger, een Amerikaan, die heeft op dezelf de manier zijn onderbeen ver loren. Hij komt ons steeds op zoeken en laat ons zien, dat we straks weer alles kunnen doen. Die Amerikaan wil niet, dat we liggen prakkizeren voor niets. Ik, blijf hier nog een poosje, vermoedelijk 2 maanden, want de Amerikaanse dokter wil mij goed afleveren. Ik kom liever „heel" in Nederand aan. Dat is beter voor mijn ouders, ziet u. Ik pieker er helemaal niet meer over; ik ben dat volkomen kwijt. Het is nu eenmaal gebeurd en ik zal er van maken wat ik kan. Sergeant Hijum gaat door: „Ik blijf in dienst; ik ben be roepsmilitair. Ik heb gedaan, wat ik als mijn plicht achtte. Als ik niet bij de infanterie kan blijven, dan wordt ik maar fou- rier of zo iets, maar als het even kan, blijf ik bij de infanterie. Dit verhaal is er een uit de honderdtallen, die men zou kunnen schrijven, indien men alle gewonde militairen van de Ver. Naties in aanmerking zou willen nemen. Sergeant Hijum is 21 jaar en intussen een kei van een kerel geworden. Zijn ouders krijgen een zoon weerom met een uit muntende mentaliteit en in een lichamelijke staat, die de mo derne wetenschap aan dergelij ke gewonden weet te verschaf fen. Het vaderland krijgt een zoon weerom met een geestesgesteld heid, die de hoop op een goede toekomst, de hoop op een moe dige, krachtige en ondernemen de jeugd, levendig houdt NIET NAAR HUIS. Sergeant Hijum zou over twee dagen naar huis gaan. Hij schreef naar zijn ouders: „Schrijf maar niet meer, want ik krijg jullie brieven toch niet meer in mijn bezit. Overmorgen ga ik aan boord. Tot ziens in 't vaderland". Sergeant Hijum zat bij de Oostgroep van het N.D.V.N. Hij vertoefde op de „heuvel". De luitenant zei: „We moeten daar beneden maar eens wat prikkeldraad spannen, Hijum, dat lijkt mij veiliger". „Inderdaad luit", zei de serge a'nt, „maar we zullen wel uit moeten kijken voor booby traps". „Ja kerel, wees voorzichtig De sergeant ging met soldaat A B. Verberne uit Amsterdam en een Koreaan naar de voet van de heuvel. Het werk vlotte goed. Plotseling schreeuwde Verberne„Dekken" Het drietal lag plat ter aarde. Er was door de Chinezen een booby trap bevestigd aan een paaltje. Het onding was aange raakt. Het zat te hoog om weg te trappen. Sergeant Hijum was er het verst van af; minstens 4 meter. Hij dacht: Zou dat ding mij raken of niet. „Zoep" ging het. Hij voelde een klap tegen een been, nog een en hij kreeg onmiddellijk pijn. Het rechter onderbeen was deerlijk geha vend. Een scherfje zat in het linker. „Ik durf gerust te zeggen, dat ik huilde als een klein kind, dat zo iets moest gebeuren twee da gen vóór mijn vertrek. Toen mijn brief thuis kwam. waarin stond, dat ze maar niet meer moesten schrijven, werd het telegram bezorgd, dat ik was gewond. De burgemeester bracht het en juist op dat mo ment arriveerde nota bene een pakketje dat ik uit Korea had gestuurd. Wat dat betreft ben ik altijd een pechvogel geweest. Enfin, ik kwam „met dit been' in Tokio terecht en de Ameri kaanse doktoren soms ston den er 4 om mij heen deden alles wat mogelijk was om het te redden. Het is een merkwaardig feit dat mensen, die verslaafd zijn aan morphine, cocaïne of alcohol, met de vinger worden nagewe zen, terwijl men een alom geacht medeburger kan zijn, wanneer men het roken beslist niet kan laten. In wezeïi is er immers geen verschil, maar het is nu eenmaal zo en voor de verstokte rokers kan dat alleen maar prettig zijn. Men kan moeilijk volhouden, dat het roken bevorderlijk is voor de gezondheid, maar of deze be zigheid op ons lichaam een scha delijke invloed heeft, is weer een heel andere kwestie. Na verloop van enige tijd zei één van hen: HEDEN: TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 2 uur: Alg. vergadering N.V. Handel-, Industrie- en Scheepvaart Mij „De Hoop". Hotel Rotterdam, 3 uur: Alg. vergadering N.V. Han- delmij Terneuzen. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Kim". AXEL: Het Centrum, 8 en 9 uur: Volledige reportage reis Kon. Paar door de V. S. ST. JANSTEEN: Gemeente huis, 10.30 uur: Aanbesteding uitvoeren riolerings- en be- stratingswerken. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Kim". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Politiedossier 301". Terrein Westelijk Bol werk, 7 uur: Voetbal, Ter- neuzen 1NOAD I; Vooraf 5.45 uur: Temeuzen Junioren Tern. Boys Junioren. AXEL: Het Centrum, 3 en 4 uur: Volledige reportage reis Kon. Paar door de V. S.6.30 en 9 uur: Biosc. „Staal der Verschrikking". Hoeve „De Put", 7 uur: Openluchtavond Z.P.M.-L.J.G. afd. Axel. SLUISKIL: Café Krijger, 3 uur: Publieke verkoping van 2 woonhuizen. DRIE JAAR VOOR INBREKER. De Amsterdamse rechtbank heeft de 35-jarige tegelzetter Th. M. K. uit Amsterdam wegens verduistering en diefstal door braak veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier eiste veertien dagep ge leden vier jaar tegen deze ver dachte. In October 1951 heeft deze K. een regenjas geleend, welke hij nooit heeft teruggbracht. In de zelfde maand heeft hij in een huis te Naarden o.m. een gouden horloge, kettingen en sieraden gestolen. Een inbraak in Bloe- mendaal leverde een herencos- tuum, een winterjas, een foto toestel, een verrekijker, een elec- trische klok en broches op. De verdachte had reeds negen ver oordelingen achter de rug. De bevolking van Tokio is het afgelopen jaar met 376.800 zielen toegenomen. Het inwonertal be draagt thans 6.984.657. Tijdens het gisteren in de Bel gische kamer van volksvertegen woordigers gehouden debat over de begroting van landsverdedi ging deelde de minister, kolonel De Greef, mede dat hij zich met de Nederlandse autoriteiten in verbinding heeft gesteld om te komen tot de vorming van ge meenschappelijke militaire een heden. De besprekingen hier over, zo verklaarde hij, zijn nog gaande. Met betrekking tot het grote aantal ongevallen met militaire vliegtuigen, dat zich ook in Bel gië heeft voorgedaan, verklaar de kolonel De Greef, dat dit lager is dan in de omringende landen.- Vooral wanneer men rekening houdt met de toeneming van de luchtstrijdkrachten, komt men tot de slotsom, dat het aantal on gevallen in 1951 kleiner was dan Afgekeken van Indianen. Natuurlijk zijn er altijd men sen geweest, die op de verderfe lijke invloed van het roken heb ben gewezen, maar daar stonden weer anderen tegenover, die het zo somber niet inzagen. Zijn de mensen in Europa er lichamelijk minder goed aan toe sinds Miquel de Torre aan Co lumbus kwam melden, dat hij op een verkenningstocht in de bin- nenlanden van het zojuist ont" dekte nieuwe werelddeel rood huiden had geziep, die de rook van smeulende gedroogde blade ren door middel van pijpen za ten op te zuigen? Zijn er in Euro. pa nieuwe ziekten opgetreden, die door het tabaksgenot, dat wij van onze rode broeders hebben overgenomen, zouden zijn ont staan? Van meet af aan heeft men hier naarstig naar gezocht. Nicotine in het bloed. bijnieren tot een verhoogde af scheiding van adrenaline: d£ bloeddruk stijgt, de huidvaten vernauwen zich. Ook op tal van andere organen heeft nicotine een bepaalde in vloed; zo is bekend, dat de af scheiding van maagsap erdoor wordt geremd en dat de galwegen worden vernauwd. Opvallend meer longkanker. Over de schadelijkheid van roken is al heel wat geschreven, maar dat was lang niet altijd even steekhoudend en overtui gend. Dat er echter een zeker verband is tussen overmatig roken en het optreden van long kanker, wordt in de wetenschap pelijke wereld niet meer betwij feld. Onze landgenoot dr Wassink, directeur van de kliniek voor het Nederlands Kankerinstituut, heeft aan de hand van materiaal uit hiet Antonie van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam met sprekende cijfers kunnen aan tonen, dat het voortdurend in ademien van tabaksrook het ont staan van de meer en meer voor komende longkanker ten zeerste begunstigt. In het buitenland is men in verschillende wetenschappelijke centra tot dezelfde conclusie ge komen. in het voorgaande jaar. Hij laak te in dit verband de campagne, die op het ogenblik in de Belgi sche pers wordt gevoerd tegen de „Spitfire 1" hiermee deden zich in het afgelopen jaar talrijke on gevallen voor, waarbij enkele van de beste Belgische piloten het leven lieten en hij stelde in het licht, dat deze niet alleen voort durend gereviseerd worden, doch dikwijls zelfs een gehele vernieu wing ondergaan. De minister verklaarde verder, dat een commissie van 12 parle mentsleden en vier officieren zal worden gevormd, die tot taak heeft toe te zien op het taalge bruik en het taalevenwicht bij de Belgische strijdkrachten. Wat de duur van de militaire dienstplicht betreft, zeide de mi nister, dat deze dezelfde zou zijn als die in de andere landen van de Europese verdedigingsge meenschap en dat hierover on derhandelingen gaande zijn met de S.H.A.P.E. De Belgische rege ring had gewenst, dat de duur van de militaire dienstplicht voor de landen van de gemeenschap zou worden vastgesteld, vóórdat het accoord van Parijs zou wor den aangenomen, doch ondanks haar inspanningen is zij hierin niet geslaagd. President Truman heeft Don derdag het congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dollar toe te wijzen voor een „verdere uitbreiding" van de productie op het gebied der atoomsplitsing. BRAND VEROORZAAKT IN SPUITCABINE. Op 15 Februari ontstond er brand in de spuitcabine van een metaalwarenfabriek te Amster dam. Onder de beschuldiging de ze brand te hebben veroorzaakt moest de 27-jarige arbeider H. J T. zich verantwoorden voor de Amsterdamse rechtbank. Verdachte gaf de feiten toe. Op de bewuste dag zag hij een lak- spuiter bezig in de spuitcabine, een klein hokje, dat midden in een kamer staat. Ofschoon hij zelf op een andere afdeling werk zaam was, ging hij naar de colle ga toe om hem een raad te geven over een te gebruiken metaal. Daarna ging hij weer weg, doch in dezelfde kamer, waar de spuit cabine stond, stak hij toen een si garet aan, hetgeen streng verbo den is. Een vonk sloeg in de brandbare lakken, die in de ca bine gebruikt werden en een fel le steekvlam was het gevolg. De arbeiders van de fabriek konden het grootste gedeelte van de brand zelf blussen. Alleen voor het blussen van het vuur in de schoorsteen van de cabine was de hulp van de brandweer nodig. De leiding van de fabriek had eerst allerlei andere oorzaken onder zocht, waardoor de brand had kunnen ontstaan, totdat verdach te uit eigen beweging vertelde, dat hij een sigaret had aangesto ken. Als dank voor deze openhar. tige bekentenis is hij toen niet ontslagen. De officier van justitie achtte een boete voldoende en eiste 100 subs. 1 maand. Het gaat hier om een supple mentaire toewijzing. De gelden zullen worden gebruikt door de commissie voor atoomenergie en de „Tennessee Valley Authority". Truman verklaart in een schrij ven aan de voorzitter van het huis van afgevaardigden, Sam Iïaybrun, dat een uitbreiding der productie nodig is, omdat „de Sowjet-Unie geen neiging heeft getoond samen te werken voor de totstandkoming van een inter nationaal program voor controle en regeling dier bewapening". „Onze nationale veiligheid en de veiligheid van de vrije wereld eisen, dat wij ons leiderschap op dit gebied handhaven en verster ken", aldus Truman. De V. S. staan klaar om het plan der Verenigde Naties of enig ander plan inzake controle op atoomenergie, dat even doel treffend is en bovendien het ver-1 bieden van atoomwapens ver-1 zekert, uit te voeren". Een uitbreiding der productie zal niet alleen vermeerdering van het aantal conventionele atoom- bómmen versnellen, maar het ook mogelijk maken om andere vormen van atoomwapens met meer spoed te ontwikkelen. Hier bij komt in de eerste plaats de waterstofbom, die volgens som mige geleerden duizend maal krachtiger is dan de uranium bom. In een brief aan de voorzitter van de subcommissie van de se naat voor toewijzingen op het ge bied der kernenergie zegt presi dent Truman, dat de V. S. moe ten voortgaan hun veiligheid te schragen. „Dit niet te doen be tekent een ramp", aldus de pre sident. TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL. In de nacht van Woensdag op Donderdag is op de Helvoirtse. weg te Vught een personenauto tegen een langs de weg gepar keerde Deense visauto gereden. De personenauto, die naar Til burg onderweg was, reed met grote snelheid tegen de achterzij de van de Deense truck, welke op de voorgeschreven wijze verlicht was. De twee inzittenden van de personenauto, C. G. en V. P. bei den uit Tilburg, werden op slag gedood. De stoffelijke resten zijn naar het ziekenhuis te Vught overgebracht. Het Britse vakverbond (T.U.C.) zegt in een verklaring, dat het nu niet de tijd is om op de bewape ning te bezuinigen. „Het is onze vaste overtuiging, dat binnen de grenzen van de draagkracht zo veel mogelijk moet worden bewa pend", aldus de verklaring. De leden van het T.U.C. hadden de plicht het land daarbij zo goed mogelijk te helpen. De keus ging niet tussen bewapening en een goede levensstandaard, maar tus sen vrede op basis van de vrij heid van het individu en de voort durende vrees voor agressie. ZATERDAG 31 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Politiekapel; 14.00 Boekbespre king; 14.10 Gram.; 14.40 Koor; 15.00 Kroniek van kunst; 15.39 Kamermuziek; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Lichte muziek; 18.40 Rege ringsuitzending; 19.00 Gram.; 19.15 Vraaggesprek; 19.25 Lich te muziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Causerie; 20.35 Gr 21.00 Gev. programma; 21.55 Causerie; 22.15 Gram.; 22.45 Nicotine bleek al spoedig een zwaar vergif te zijn. Bovendien bevatte de tabaksrook bij nader onderzoek ook nog andere min der prettige bestanddelen zoals blauwzuur kooloxyde, ammo- niak en zwavelwaterstof! Tal van uitwerkingen, die nico- Jongen, het spijt mij, maar tjne op het menselijk lichaam Ia KöOM WP 1„G1 nnt,idmA til/1 KolzAVlfl je moet je been verliezen. We zullen het trachten te behouden tot onder de knie". Ik werd geopereerd, daarna nog een keer en binnenkort nog eens. De staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal hedenavond voor de zender Hilversum I in de rubriek „Ver klaring en toelichting", welke uitzending ditmaal om 7 uur aan vangt, een toelichting geven op de beslissing van de regering in zake de compensatie voor de pre mie ingevolge de werkloosheids wet, welke wet op 1 Juli a.s. in werking treedt. immers allemaal een hekel aan liep htj door naar de keuken 4) (Nadruk verboden.) heeft, zijn al geruime tijd bekend. Iedere leek kent de invloed van deze stof op het maag-darmka naal. Degeen, die voor het eerst met het gif kennis maakt, rea geert daarop prompt met braken en diarrhee. Daarna treedt er een zekere gewenning op, maar er zijn verschillende rokers, die de prikkelende invloed van nicotine op de darm dagelijks ondervin den. Velen maken van de laxe rende werking een dankbaar ge bruik. Voorts weet een ieder, hoe ta baksgebruik honger en vermoeid heid kan verdrijven. De gevoelig heid voor prikkels wordt door nicotinie verhoogd; de fantasie wordt erdoor gestimuleerd. De ingeademde of ingeslikte ni- 'cotine komt in het bloed en langs deze weg schakelt het bepaalde delen van het sympathische ze nuwstelsel uit en prikkelt het de „Och," zei vrouw Meijer, die dadelijk begaan was met haar buurvrouw, „ik zal straks even naar haar toegaan, orp te zien, of ik wat voor haar doen kan. „Dat zul je wel laten," zei haar man, „je bent vandaag voor het eerst op de been en wou je nu al de weg op? Gebeurt niet. Je hebt in ieder geval huisarrest, wat zeg jij, dokter?" Deze knikte toestemmend. „Brechtje is zestien jaar en die kan het best af. Maak je maar geen zorgen, vrouw Meijer." „Maar", sputterde deze tegen „heeft ze wel genoeg versterken de middelen?" En gelijktijdig keek ze naar de stapel vruchten die er voor haar in de schaal lag. „Ik zal er zelf wel even heen gaan',, hakte Meijer de knoop door, en de daad bij het woord voegende, pakte hij wat fruit en een keteltje soep en begaf zich daarmee naar zijn buurman. Reising, die ondanks alles met zijn onafscheidelijke pijp aan op een stoel buiten zat, sprong ver schrikt op, toen hij zijn buurman het erf zag opkomen. Hij had Meijer wel op de weg zien lopen, doch er geen moment aan ge dacht, dat hij wel eens bij hem zou kunnen komen. Dit drong eerst tot zijn verrookte hersenen door, toen Meijer met veerkrach tige passen de dam over ging. Reising viel van verbazing half van zijn stoel, maar hij had toch zoveel tegenwoordigheid van geest om gauw naar binnen te lopen en z'n oudste dochter toe te schreeuwen, dat ze de boel een beetje op moest ruimen, omdat er iemand kwam. Het kind keek al even ver baasd Ze wist wel, dat het een Noord-Hollandse gewoonte was, om de kraamvrouw bezoek te brengen, maar toch niet op de eerste dag. Ze wist, dat er dan beschuiten met muisjes, en ook „iets te drinken" voor het man volk moest wezen, doch in al die jaren, dat ze telkens een nieuw broertje of zusje had begroet, was dit bij hen nooit gebeurd. Geen mens was hen ooit komen feliciteren, want ze hadden toch de Reisings? Een Reising was niet in tel. Zelfs niet op de school En nu kwam er dan toch iemand? En dan de eerste dag nog wel! Vlug ruimde ze de tafel wat op, maar weldra rustte haar handen en lachte ze bitter in zichzelf. Wat gaf het ?r was toch geen beschuit in huis, laat staan de gebruikelijke muis jes, om maar nie.t eens van dranK te spreken. En geld was ër even min De zo zuinig opgespaarde tien gulden waren voor de dok ter en ze kregen volgende week Dinsdag, als de knecht van de veiling terug kwam, pas weer Reld. Intussen was Meijer al bij de oude Reising gekomen. Hij schudde de onwillig toegestoken hand en zei op hartelijke toon: „Ik heb zojuist gehoord, dat je er weer een zoon bij hebt, buur man, van harte gefeliciteerd hoor." „Jawel," bromde Reising, zijn keel schrapend, „leg het maar neer, maar val d'r niet over. Zo groot ben ik er niet mee. Dat gaat goed, als 't zo is als bij jou, de eerste, maar dit is m'n tiende al en dat betekent, dat de spoe ling nog dunner wordt." „Kom, kom," lachte Meijer, „daar zal wel een mouw aan te passen zijn. Kijk eens, ik heb wat van mijn vrouw meegekre gen: wat soep en fruit; dat zal haar wel van pas komen." Met waar Brechtje met schuwe ogen naar haar buurman keek. „Moeder slaapt," zei ze, als wil de ze daarmee zeggen: je kunt toch niet naar binnen. ,,Dat is fijn, Brechtje, laat haar dan lekker slapen hoor. Als ze wakker wordt, moet je haar maar wat soep geven. Ik kom nog wel eens een keer om je nieuwe broertje te zien." Op het erf stond nog altijd de oude Reising, enigszins onwen nig, half verbaasd, half boos, dat ze hem in zijn rust kwamen sto ren. Wat moest die Meijer nu bij hem doen? Jaren lang had geen mens zich om hen bekommerd en nu kwam hij ineens? Maar ja, hij had toch ook een bezoek gebracht aan zijn buur man. En waarom eigenlijk? Dat wist hij zelf niet. Daar kwam de buurman al weer terug. „Reising", zei hij op ernstige toon, toen ze samen even opgelopen waren en over het weer en de oogst hadden ge sproken, „we hebben de laatste jaren teveel als vreemden met elkaar omgegaan. En dat is met goed geweest van mijn kant. Denk er om, jong, als je wat no dig hebt, of in moeilijkheden zit, dat je een buurman hebt aan je linkerhand, die elk uur van de dag je wilt helpen. „Nou, gedag hoor, en het beste met moeder en kind!" (Wordt vervolgd.) Gebed; 23.00 Nieuws, 23.15 Es peranto; 23.25 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gr.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.45 Accordeon; 14.10 Zang; 14.30 Vraaggesprek15.30 Gram. 15.45 Boekbespreking; 16.00 Gr.; 16 30 Sport; 16.45 Orkest; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Varia; 18.20 Dansmuziek; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Cabaret; 21 35 Soc. commentaar; 21.50 Sextet; 22.20 Hoorspel; 22.40 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.35 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Klassieke muziek; 14.45 Gram.; 15 00 Verzoekprogramma; 16.00 Koor; 16.45 Eng. les; 17.00 Nws.; 17.10 Gr.; 17.30 Kwartet; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Accordeon; 19.40 Causerie; 19.50 Accordeon; 20.00 Gev. programma; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz muziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.05 Verzoekprogramma. Alle bezoekers uit West-Duits- land en West-Berlijn in Oost- Duitsland hebben volgens de po litie van West-Berlijn aanzegging gekregen binnen 60 uur te ver trekken. Deze mededeling was gedaan door Erich Mielke, secre taris van het Oost-Duitse ministe rie van staatsveiligheid. De Oostduitse politie zou in structie hebben gekregen om Zondagochtend degenen, die nog niet vertrokken zijn, te arreste- r8Twee dagen geleden heeft het Oost-Duitse ministerie van bin nenlandse zaken bekend 8ema^. dat niemand na 1 Juni in Oost Duitsland zal mogen verblijve ?nnder in het bezit te zijn van een Oost-Duits identiteitsbewijs of een speciale door de Oost- Duitse politie uitgereikte ver gunning.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6