Gemeenteraad van Terneuzen Zeeuws initiatief en Zeeuwse durf Uit de Provincie RECHTSZAKEN De Terneuzensche Scheepsbouw Mij bouwde prachtig motortankschip TERNEUZEN. AXEL. CADZAND. SLUIS. SLUISKIL. IJZENDIJKE GROEDE. ZAAMSLAG. ZOUTESPUI. Voor de tweede maal deze I volken. De versnippering van het maand was de gemeenteraad van onderwijs gaat op deze manier Terneuzen gisteravond bijeen, dit maal ter afwerking van een 10- tal punten bevattende agenda. De heer J. P. Dieleman was met kennisgeving afwezig. Opheffing vrije veren. Naar aanleiding van de bij de ingekomen stukken liggende brief van de Verenigingen van burgemeesters en secretarissen in Oost en West Zeeuws Vlaan deren, deelt de voorzitter mede, dat bij het college van Gedepu teerde Staten reeds zeker acht maanden bekend was, dat de re gering plannen had de tarieven voor de veren over de Wester- schelde te verhogen. Spr. zegt dat het ten zeerste is te betreuren dat alle gewestelijke autoriteiten zolang van dit voornemen onkun dig zijn gebleven. Bouw woningen Sluiskil Het voorstel van. B. W. tot het verlenen van een garantie voor de bouw van een vijftigtal woningen te Sluiskil werd zonder hoofdelijke stemming aangeno-1 men. Deze woningen zullen wor- den gebouwd door de heer G. F. P. van der Peijl. De heer Van Liere vroeg of er zekerheid zal bestaan, dat deze woningen ook werkelijk worden betrokken. De voorzitter antwoordde dat de woningen vooral worden ge bouwd ten behoeve van het per soneel van de l'Azóte. Spr. acht het gevaar dat deze niet zullen worden betrokken niet aanwezig. Dezelfde mening hierover heeft de heer Den Hamer en ook de heer Colsen. De heer De Waal bracht naar voren, dat indien te Sluiskil wo ningen beschikbaar komen, zeei zeker arbeiders van de l'Azote van deze woongelegenheid ge bruik zullen maken. Tot nu toe waren deze steeds aangewezen op Axel, doch ongetwijfeld zullen ve len de voorkeur geven aan Sluis kil als woonplaats. De heer Van Breda Vriesman stelde de vraag, of nu de wonin gen voor het personeel van de l'Azóte worden gebouwd, bedoel de fabriek deze zaak ook finan cieel steunt. De voorzitter deelde mede dat hierover wel onderhandelingen ziin gevoerd, doch deze zijn op niets uitgelopen. Ook de heer Van der Peijl heeft contact opgeno men met de l'Azóte, doch zonder resultaat. Het agendapunt betreffende het vaststellen van diverse ver ordeningen in verband met de in werkingtreding van de winkel sluitingswet wordt teruggeno men, daar de heer Van Liere de wenselijkheid naar voren brengt eerst de mening te vragen van de bakkersorganisatie ter plaatse. Spr. acht het onjuist dat het geoorloofd zal zijn winkels, waar uitsluitend hetzij banket, suiker werk, chocolade enz. ten verkoop wordt aangeboden, des z°™^s van 14—18 uur geopend mogen ziin. Hij zou hier het woord „ban ket" geschrapt willen zien en had bij dit voorstel gaarne het advies gezien van de bakkers van Terneuzen. Er zijn hier terplaa- se zeer weinig zaken,welke uit- steeds verder. Bovendien bestaat het gevaar dat deze nieuwe school na verloop van enkele ja ren weer uit elkaar zal vallen daar ook deze is bevolkt door mensen van twee richtingen. Spr. zegt te hebben horen fluis- teren dat ook „Art. 31" met een verzoek tot oprichting van een nieuwe school zal komen. Ten slotte merkt spreker op, dat door de oprichting van deze school de scholen te Driewegen en te Sluis kil waarschijnlijk zullen terug vallen tot elk twee leerkrachten. Hij kan zijn stem aan het meer- derheidsvoorstel van B. W. dan ook niet geven. Men moet dit tegenstemmen echter niet zien als zou hij een tegenstander zijn van het christelijk onderwijs. De heer Henry wil, evenals het college van B. W. dit heeft gedaan, twee vragen beantwoor den t.w.: voldoet de aanvraag aan de geest van de wet?; vol doet de aanvraag aan de letter van de wet? De eerste vraag moet hij met „neen" beantwoor den. De geest van de wet is de gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Dit is zeer belangrijk en wij moeten bij het hanteren van deze wet zeer voorzichtig te werk gaan om de Geref. Kweekschool te Krabben- dijke. Volgens spr. ontbreekt voor 13 kinderen de wettelijke basis om tot oprichting van een nieu we school te komen. Hij is dan ook van mening dat deze school moet worden afgewezen daar de aanvraag daartoe niet aan de wettelijke eisen voldoet. De heer De Feijter geeft het standpunt van de C.H.-fractie van de raad weer. Hij verklaart dat zijn fractie zal stemmen vóór het meerderheidsvoorstel van B. W. Zij zullen deze aan vraag niet verdedigen, doch ook niet veroordelen, zoals B. W. hoge waarde hierv an niet te ver^ ^oen. immers de Rooms-Ka- liezen. Wat de letter van betreft hierin is spr. het niet ge heel eens met de meerderheid van het college van B. W. Als voorstander van het bijzonder on- derwijs schaamt spr. zich voor een dergelijke aanvraag en als gemeenteraadslid veroordeelt hij deze ten sterkste. Hij is er van overtuigt dat deze school niet leeft in de gemeente Terneuzen en tot voor kort ook niet in de Geref. gemeente. Vol gens spr. is deze school opgedron gen van de overkant en wordt gebruikt als afzetgebied voor de Weinig vermoedden wij, toen wij Donderdagmorgen aan boord van het op de werf van de Ter neuzensche Scheepsbouw Maat schappij gebouwd motortank schip „Diligentia" stapten, dat wij nog iets anders te vertellen zouden hebben dan het yerwachte verslag van deze prettige proef vaart van dit fraaie motorschip, dat bij de Terneuzensche Scheeps bouw Mij voorkomt als: bouw- nummer 53. schip om de ankerkettingen te beproeven ten anker gaat. __b De technische proefvaart is af- ry eens <jat de onderwijswet be -i jCT lrrvAV»c I 1 tholieken, de Hervormden en de Gereformeerden hebben hun eigen school, waarom dan ook de Gereformeerde Gemeente niet? De heer Dieleman (St. Ger.) verdedigt hierop de ingediende aanvraag. Daar deze volgens spr. aan de eisen van de wet voldoet, moet hieraan worden voldaan, Wij hebben in ons land gelukkig vrijheid van godsdienst en deze moet gehandhaafd blijven óók in het onderwijs. Dat aan de wet telijke bepalingen is voldaan, be wijst verder wel het oordeel hier over van het ministerie van On derwijs en van de vereniging van Nederlandse gemeenten. De voorzitter acht het moeilijk hier een oordeel te vellen over het al of niet geldig zijn van de verzamelde handtekeningen, dit zal door hogere instanties moeten worden gedaan met de wet in de hand. Hij betreurt echter wel dat op deze wijze de geest van de wet geweld wordt aangedaan en vindt het jammer dat deze aanvraag is ingediend. De heer Den Hamer zegt dat hij tot de meerderheid van het college behoort die het voorstel heeft gedaan. Zijnbezwaren te gen de aanvraag zijn evenwel be kend. Hij is het met de heer Hen gelopen en te 5 uur wordt koers Loeld gelijkstelling van bijzon- gezet naar de Terneuzense haven. jer en openbaar onderwijs, een erkenning is van het recht van De technische intrusting bjjzon<jer onderwijs. De geest van van de „Diligentia. de wet hoU(jt niet in zo maar sluitend banket verkopen. Door verordening in deze vorm aan te nemen zal teveel de concurrentie- factor naar voren komen, aaar vele soortgelijke bedrijven op Zondag gesloten moeten blijven, omdat zij geen specifieke banket zaak zijn. De voorzitter antwoordt dat aa- vies is gevraagd bij de Vereni ging voor de Handeldrijvende Middenstand, waarbij de heer Van Liere opmerkt dat bij deze organisatie slechts 3 of 4 bakkers zijn aangesloten. Bovendien is de drang om de winkels open te hou den niet van de winkeliers zelf uitgegaan. Hij acht het dan ook gewenst dat in deze kwestie eerst overleg met de bakkers wordt gepleegd. De voorzitter gaat er mee ac- coord, dat dit punt van de agenda wordt ingehouden. Hierna worden betreffende de voorgestelde verordening nog enkele opmerkingen gemaakt door diverse sprekers. De heer Colsen wil n.l. ook voor Sluiskil de mogelijkheid zien opgenomen gedurende de aldaar te houden winkelweek de winkels langer open te laten De heer Van Langevelde heeft principiële bezwaren tegen ver koop op Zondag, terwijl ook de kwestie van het langer open zijn op andere dagen volgens hem be zwaren ontmoet, vooral ook be zien van de zijde van het perso nee wstf Verzoek van de Ver. voor Geref. onderwijs tot oprich ting van een nieuwe school voor L. O. Zoals wij in het blad van Maan dag reeds opmerkten zou over dit punt wel het een ander worden gezegd. Het standpunt van het college van B. W. betreffende dit punt gaven wij reeds weer. De eerste spreker was de heer Colsen. Aangezien hij, aldus spr., voorstander is van het bijzonder onderwijs, is het moeilijk hier zijn stem te bepalen. Hij heeft enkele ouders, die hun kinderen naar de nieuwe school zouden zenden, bezocht en hen de vraag gesteld of ze tegen het Gods dienst-onderwijs zijn dat gegeven wordt op de school welke hun kinderen thans bezoeken. Het antwoord op deze vraag was ont kennend. Zij waren echter wel tegen de schoolfilms, welke op die school werden gedraaid. Uit verschillende scholen zijn kinderen weggehaald om de nieuw te stichten school te be De tros wordt losgesmeten. Te 11 uur kondigde een korte stoot van de „Diligentia" aan, dat zij haar technische proef op de Schelde zou gaan afleggen om te bewijzen, dat de Terneuzen sche Scheepsbouw Mij, onder di rectie van de heer J. F. de Klerk en de bedrijfsleiding van de heer Pannevis, schepen van de helling laat glijden, die de roem van onze scheepsbouwers bevestigen en welvaart brengen alom. Onder de aanwezigen merkten wij op de deskundigen der scheepvaartinspectie en stoom wezen, benevens de heer Deute- kom van het bureau Veritas te Rotterdam onder welke klasse het schip gebouwd is. Nauwelijks heeft de kapitein van de Diligentia". de heer K. Schutter, aan het machineperso- neel het sein gegeven de 480 pk M.A.K. dieselmotor in werking te brengen, of de Nederlandse loods T. Spanjer plaatst zich aan het stuur en de technische proefvaart heeft een aanvang genomen. Aan boord is het een en al bedrij vigheid. Technici verrichten hun uiterst nauwgezette taak. Het schip zal moeten keren en wen den op aanwijzing van het stuur rad; de machines zullen de ver eiste kracht moeten ontwikkelen, die het schip de snelheid zal ge ven, welke bij de bouw als mini- mum-eis is gesteld; het kompas dient te worden gecontroleerd en bijgesteld; de radio- en verwar mingsinstallaties moeten feilloos werken, de ankerkettingen moe ten beproefd worden, enz enz. Men krijgt respect voor de zorg van de scheepvaartinspectie en voor de nauwgezetheid van de technici, aan wier deskundige blikken niets ontgaat. En tussen al die deskundigen loopt de jour nalist wat onwennig heen en weer want tenslotte wordt toch ook van hem een proeve ver wacht, al is die dan van geheel andere aard. Na eerst de binnenhaven te zijn Op 26 September 1951 werd lukraak scholen te stichten, doch door de firma C. Minnaar te Rot- enkel en alleen de gelijkstelling terdam aan de Terneuzensche van het bijzonder en het openbaar Scheepsbouw Maatschappij de op- onderwijs. Spr. vraagt zich af dracht tot de bouw van de „Dili- waar de grens in dit geval ligt. gentia" gegeven, die een lengte Het is niet juist steeds maar de r O. r- 131-„ O on TV. I T T .„1 linl- Tvri/IrlATT nlootcon heeft van 56 m, breedte 8.30 m, holte 3.51 m en diepgang 3.37 m met een laadvermogen D.W. 690 Kerk in het midden te plaatsen De Kerk heeft haar eigen taak, Samenwerking op ander gebied VERKEERSVERBETERING TE KORTEVEN. Het punt waar te Korteven de wegen Bergen op Zoom-Hooger- heide en Goes-Bergen op Zoom samenkomen, geeft reeds jaren aanleiding tot moeilijkheden, aldus de A.N.W.B. Er gebeuren hier vrij veel sïippnge vallen, terwijl oc(k de vorm van de aansluiting ver keerstechnisch niet juist is. Thans heeft de rijkswater staat de A.N.W.B. meegedeeld, dat binnenkort verbetering in deze situatie zal worden ge bracht. De IV2 meter brede keistrook, welke op dit punt is gelegen, zal dan door i, klinkerkeien worden vervangen, terwijl vermoedelyk nog dit jaar de algehele herzie ning van de huidige situatie ter hand zal worden genomen. Buurtver. „Oranje-kwartier' In de Woensdagavond in de landbouwhuishoudschool gehou den ledenvergadering van de buurtvereniging „Oranjekwar tier" werd in de plaats van mevr. Boltong, die naar Venlo is ver huisd, in het bestuur gekozen mevr. C. A. Hol. Besloten werd deze zomer voor de kinderen uitstapjes te organi seren naar Walcheren en Ant werpen. Landskampioensschap kapper. Men deelt ons mede, dat de fi nale van de kamp der Nederland se kappers niet op 5, doch op 3 Juni te Amsterdam plaats vindt. ton, uitgerust met een 480 pk is zeer wel mogelijk en ten zeer- M.A.K. dieselmotor. De motor- ste gewenst. Spr. haalt hier als tankboot is ingericht voor het voorbeeld aan het Protestants vervoer van benzine en andere ziekenhuis alhier. Een dergelijke vloeistoffen, eetbare vetten enz., samenwerking bevordert de waarvoor het is voorzien van een eenheid. De wijze zoals nu speciale verwarmingsinstallatie wordt gebruikt schaadt de goe- voor het vloeibaar houden van de de naam van het bijzonder onder lading. Voor het laden en lossen is het tankschip voorzien van een Hout- tuinpomp van 120 m3 capaciteit, gedreven door een 55 pk diesel motor, een een Worthingpomp, eveneens van 120 m3, waardoor de „Diligentia" in 3 uur tijds ge laden of gelost kan worden. De donkeyketel heeft een stoomca- paciteit van 2000 kg per uur. In de laadruimte is een verwar mingsinstallatie aangebracht door middel van een uitgebreid net van stoompijpen, waardoor iedere soort lading onder tempe ratuur vloeibaar kan worden ge houden Deze zeer ingewikkelde installatie werd uitgevoerd door de firma „Korsten van 1848" te Amsterdam. De electrische instal latie is uitgevoerd door de N.V. „De Hoop" te Rotterdam, de cen trale verwarming door firma Meegdenburg te Rotterdam. Een speciale koelcel werd ge leverd door de N.V. „Randaal Schelde" te Utrecht. Het behoeft niet vermeld te worden dat de accomodatie voor de kapitein, officieren en beman ning van deze ultra-moderne tan ker keurig is verzorgd en het moet voor de bemanning een lust zijn hierop te varen De eigenaren van de „Diligentia". De heer J. Minnaar was zo wel willend ons een kort onderhoud toe te staan. Tijdens dit gesprek kregen wij een diep respect voor de ondernemingsgeest van de he ren Jac. en J. C. Minnaar, die te Kruiningen geboren zijn en wier veer ter hoogte van de Griete ge keerd en thans gaat het na®.^e Scheldemond waar op de Wal- cherse oever de vlaggen zijn uitgezet voor het controleren van van de snelheid van het schip, dat haar technische proefvaart maakt Tot driemaal toe wordt heen en weer gevaren en telkens met de chronometer de tijd vastgesteld, die het schip nodig heeft om een mijl af te leggen. De „Diligentia" blijkt haar gega randeerde snelheid ruim te halen, want de gemiddelde snelheid be draagt 10 y2 mijl. In de stuurhut is men voldaan en ook de vertegenwoordiger van het technisch bureau Beckers uit Zeist, de heer Koene, kan tevre den zijn over de 60 Watt telefo- niezender, gecombineerd met richtingzoeker, waarbij de mo dernste schakelingen zijn toege past en. duplex kan worden ge sproken (z.g. kruisspreken). Tel kens klinkt het op de door de heer Koene gestelde vraag of de ontvangst goed is: „Hallo "Dili gentia", wij ontvangen u krach tig. Wensen rederij goede proef vaart en veel succes." Wij horen over de haringvang sten, kunnen zelfs met schepen in dé buurt van Casablanca en de Canarische eilanden gesprekken wisselen en, alsof men niet op de Schelde of Middellandse Zee va rende is, via Radio Scheveningen een telefoongesprek voeren met het kantoor der rederij van de „Diligentia" of onze huisgenoten. Tijdens het ronddienen van ver versingen, verzorgd door Hotel „Rotterdam", verrichten de tech nici hun verantwoordelijk werk en is het 4 uur geworden als het voorbijgevaren, wordt zo onge-exportbedrijf van land- en tuin- vu JK- bouwproducten aldaar gevestigd was onder de naam firma C. Min naar. In 1939 werd het bedrijf naar Rotterdam overgeplaatst en r.e vens hun bedrijf aangevangen met de ontwikkeling van hun re derij door het doen bouwen van de kustvaarders „Fiducia" en „Audacia". De eerste is uitsluitend be stemd voor het vervoer van groenten en fruit van Maassluis naar Boston (Engeland). In 1946 werd de „Ferocia" in de vaart gebracht en, nadat de „Audacia" was verkocht, werd in 1951 een nieuwe „Audacia" aan hun vloot toegevoegd, terwijl thans met de „Diligentia" hun eerste tankschip de zeeën zal be varen. De „Ferocia" en de „Audacia varen als kustvaarders in de z.g „wilde vaart". Als een bijzonderheid vermel den wij nog, dat kapitein K. Schutter uit Groningen en de le machinist B. van der Ploeg uit Amsterdam reeds sedert 194U bij de firma Minnaar in dienst zijn, waaruit wel blijkt dat het goed varen is bij deze rederij. Zodra Maandag de „Diligentia de officiële proefvaart heeft ge maakt en de rederijvlag in top gaat, wordt de eerste reis aange wijs. Spreker is voorstander van de Christelijke Nationale School. Tegenover de heer De Feijter moet hij opmerken, dat een ver gelijking met Rooms-Katholieken, Hervormden en Gereformeerden, die ieder een eigen school heb ben, mank gaat, omdat wij on derscheiden Openbaar, Rooms Katholiek, en Protestants Chr. onderwijs. De Geref. Kerk heeft geen school. De school Jozinastraat is een Chr. school op Geref. grondslag waartoe ook de Geref. Gemeente en Oud-Geref, worden gerekend Dat de Chr. school te Driewegen en Sluiskil daardoor gevaar lopen tot scholen met twee leerkrach ten terug te vallen, doet spr. als wethouder mede verantwoorde lijk voor het onderwijs, leed. Naar zijn overtuiging is het niet beslist nodig, dat een nieuwe school wordt opgericht. Daar echter voldaan is aan de letter van de wet, zal hij zijn stem geven, doch hij blijft er op wijzen dat de geest van de wet geweld is aangedaan. De heer De Vos zegt de min derheid van het college te vor men. Hij verklaart zich voorstan der van het openbaar onderwijs, hetgeen volgens spr. zou kunnen leiden de latere versnippering van de bevolking tegen te gaan. Hij zal als wethouder echter steeds blijven werken het peil van het onderwijs ook van het bijzonder omhoog te brengen. Spr. haalt dan een voorbeeld aan uit de praktijk waar eerst de Ge reformeerden en Hervormden in één school waren ondergebracht en waar een verzoek om te ko men tot een aparte Hervormde school in hoogste instantie werd afgewezen. Spr. betwijfelt ook de geldigheid van de handtekeningen, doch dit kan hier niet worden uitgemaakt. Hij verheugd zich dat het gehele college het eens is over de aard van deze aanvraag. Tenslotte merkt spr. op, dat de heren Colsen en Den Hamer zich afvragen waar het eind hiervan is, doch volgens hem is hier geen eind. Hij zou dan ook gaarne zien, dat de raad het ingediende ver zoek afwees. De heer Van Breda Vriesman vergelijkt de nieuwe school met een zeer zwak zes-maands kindje, dat steeds een kwijnend bestaan zal hebben. De heer Van Langevelde acht de aanvraag wettelijk juist en hij zal ook al is het met tegenzin zijn stem er dan ook aan geven daar aan de geest van de wet geweld wordt aangedaan. Het voorstel tenslotte in stem ming gebracht wordt aangeno men met 8 tegen 6 stemmen- Tegen stemden de heren De Vos, Van Breda Vriesman, Henry, Van Liere, N. F. Dieleman en C Denbeer Henry verklaart van het desbetreffend artikel van de Jaarfeest der hengelsport liefhebbers. De hengelsportver. „G.O.A." hield op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" haar jaar feest in de vorm van een bonte avond. Op het toneel stond een door de heer E. S. van Rijn ver vaardigd schilderij, voorstellende de omgeving van de „Kleine Kreek", opgesteld. Onder ap plaus werd aan de schenker van dit schilderij de erkentelijkheid der feestelijke vissers vrienden betuigd. Het woord was toen aan de to neelvereniging „K.F.C.". Liedjes op de hengelsport, alsmede een geestige éénacter werden ver tolkt. Aan het einde van de avond sprak de voorzitter voor het vele op deze avond gebodene zijn dank uit. Tot zijn blijdschap kon hij mededelen dat de leden op ver toon van hun lidmaatschapskaart voorlopig op de „Kleine Kreek" mogen vissen. Ook aan de Axelse zijde van het nieuwe kanaaltje mag worden gevist. Enkele uren van gezellig sa menzijn volgde daarna in bene den- en bovenzaal. Uitreiking diploma's Chr. Lagere Landbouwschool. Vrijdagmiddag had alhier de eindles plaats met de daarop vol gende uitreiking van de diplo ma's aan de leerlingen, die met vrucht de volledige 3-jarige cur sus aan de Chr. landbouwschool hadden gevolgd. De bijeenkomst werd geleid door de heer C. de Putter, die met gebed en schriftlezing voor ging. Onder de aanwezigen be vond zich de rijksconsulent, de heer L. van Dijk. Hij wees op de betekenis van dit onderwijs voor de ontwikkeling van onze aan komende boerenstand, nu zovele moeilijkheden rijzen en het hoe langer hoe bezwaarlijker zal gaan om alle agrariërs aan een bedrijf te helpen in de toekomst. Verder werd het woord gevoerd namens het gemeentebestuur van Axel door wethouder P. J. van Bendegem, die met dé heer J. L. J. Maris het college van B. W. vertegenwoordigde. Namens de commissie van toe zicht werd het woord gevoerd door de heer Joh's. Dieleman; door de heer L. de Regt namens de ver. van oud-leerlingen, ter wijl namens de ouders der gedi plomeerde leerlingen gesproken werd door de heer A. van Hoeve te Terneuzen. In de verschillen de redevoeringen werd vooral de nadruk gelegd op de algemene waardering, die dit onderwijs in agrarische kringen geniet. De diploma's werden uitgereikt aan: M. H. Verpoorte en A. Die leman, beiden te Zaamslag; P. van Hoeve, Terneuzen; J. M. de Feijter en B. M. de Feijter beiden te Axel en P. J. Wolfert te Lams- waarde. Aan de directeur, de heer K. Booy, werd door A. Dieleman mede namens zijn mede-gediplo meerden een stoffelijk bewijs van waardering aangeboden. De heer C. de Putter sloot de bijeenkomst met dankzegging. Lezing over prof. dr. Albert Schweitzer. In het vormingscentrum „He - denesse" is Donderdag een vrou wenmiddag georganiseerd, die door mevrouw Timmer van Cadzand werd ingeleid. De conversatiezaal van het vormingscentrum was geheel gevuld. Daar de meeste vrouwen nog geen kennis hadden gemaakt met Hedenesse, vertelde mevr. Timmer hoe het vormingscen trum was gegroeid. Het werd als bunkerdorp te midden van een oerwoud van brandnetels geschonken aan het niet-R. K. gedeelte der bevolking van W. Z.-Vlaanderen. Uit deze vreselij ke chaos is een jeugddorp ge groeid met er omheen een jeugdgemeenschap. Behalve jeugdcentrum is het ook cultu reel centrum, waardoor het mo gelijk is lezingen voor volwasse nen te organiseren. Dr H. Ingerman, die geruime tijd in Afrika heeft vertoefd en daar kennis heeft gemaakt met het werk van prof. Schweitzer, vertelde op onderhoudende wij ze, hoe de Duitse geleerde en philantroop zich met uitscha keling van zijn eigen persoon lijkheid vol liefde inzet voor de lotsverbetering. De inleider noemde Albert Schweitzer een der grootste daadwerkelijke christenen van deze tijd. Persoonlijke eer zoekt Schweit zer in het geheel niet. De spre ker nam zijn aandachtig ge hoor mee naar donker Afrika, waar Schweitzer zjjn ziekenhuis Lambarene heeft uitgebouwd tot een kolonie zo groot als Europa. De negers leven er nu ais mensen en gedragen zich ook als zodanig, doch worden ook als mens door de blanken be handeld. Het ziekenhuis heeft Schweit zer van uiterst primitief uitge bouwd tot een modern, naar de eisen des tijds ingericht hospi taal. Het was echter neg niet vol doende. Naast de medische ver zorging bracht Schweitzer er het evangelie en wel op een wijze, zoals alleen een echt christen dat kan doen. Hij tracht de negers te be grijpen en hij brengt ieder in zijn omgeving eerbied bij voor alle andere schepselen Gods. Hoe men God eert, vindt Schweitzer van weinig belang. Als men in Hem gelooft als de Zaligmaker, is het niet belang rijk hoe wij dat doen. Tot slot vertoonde Dr Inger man een serie lantaarnplaatjes ever Schweitzer. Ook werden er enige gramofoonplaten ge draaid. Mevr. Timmer dankte de spre ker voor zijn interessante le zing. Z.h.s. werden de verlangde bij dragen verleend. De'rondvraag leverde geen bij zonderheden op. Bouw nieuwe Zvvinbrug begonnen. Er is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe Zwin- brug in de weg Sluis-Zuidzande, zo meldt de A.N.W.B. De oude brug werd in de oor log vernield, zodat het verkeer zich reeds 7 jaar lang met een noodbrug, welke het verkeer nauwelijks kan verwerken, moet behelpen. Kunstmestverlading. Gisteren werd een aanvang gemaakt met het laden van zakken zwavelzure ammoniak in het Duitse s.s. „Hubert Schro der", dat Woensdagavond voor de kade kwam van de Comp. Neerl. de FAzote. Een en ander brengt weer een grote bedrijvig heid mee. Spoedeisende raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars in spoed eisende vergadering bijeen. Na opening deelde de voorzit ter mede, dat een bijdrage was verzocht voor drie aanvragen voor woningverbetering en één voor woningsplitsing. Voor deze laatste draagt het rijk 60 bij mits de gemeente een 14 e gedeel te van deze 60 voor haar reke ning neemt. In de woningverbete ring draagt het rijk een derde ge deel te bij, mits de gemeente ook een gedeelte voor haai' rekening neemt. De woningverbetering komt de gemeente op 466,67 voor iedere woning te staan. vangen voor een lading van Le onderwijswet 192o gebruik Havre naar Rotterdam, bevracht Lager Onaerwijsw be. Havre naar door de heer D. G. Ripmeester van de N.V. Olie-, Scheepvaart en Bevrachtings Maatschappij te Rotterdam. Wij besluiten met de onderne mende heren Minnaar alle suc ces toe te wensen. Mogen al hun schepen steeds radiografisch kun nen melden: Goede vaart te zullen maken om tegen dit be sluit hoger beroep aan te teke De verdere agendapunten woi- den doorgehamerd. Besloten wordt: tot aankoop van diverse percelen grond in de Louisastraat te Sluiskil; tot ont eigening percelen grond aan de Baandijk ten behoeve van het ter- rein voor de klein-industrie en tot het aangaan van een tweetal geldleningen. Rondvraag.- Bij de rondvraag wordt door de heer Van Liere geïnformeerd naar de stand van zaken voor het maken van een oversteek plaats voor wielrijders nabij de Dokweg. A De heer De Vos antwoordt dat dit met de provinciale waterstaat is opgenomen en dat aan dit ver zoek binnen afzienbare tijd zal worden voldaan. Tenslotte informeert de heer Colsen naar de wegverbetering St. Annapolder—Sluiskil, waar voor door de gemeenteraad van Terneuzen enkele jaren geleden een bijdrage was toegekend. De voorzitter antwoordt dat destijds ook een bijdrage is ge vraagd aan de gemeenten Axel en Zaamslag en dat hierop afwij zend is beschikt. De heer Dieleman (St. Ger.i deelt nog mede dat ook de Koe- gorspolder de bijdrage, welke werd gevraagd, niet kon geven daar deze voor bedoelde polder veel te hoog was. Hierna sluiting. handelaren in LEGER- GOEDEREN VOOR HET GERECHTSHOF. Tijdens een economische straf zitting van het Haagse gerechts hof werden beroepszaken tegen drie handelaren in legergoederen behandeld. Zij waren op verden king van uitbreiding van hun za ken en het verkopen van nieuw goed, terwijl zij slechts vergun ning voor de verkoop van twee dehands goederen hebben, op grond van de vestigingswet kleinbedrijf door de rechtbank eroordeeld tot 25 gulden boete subs 10 dagen hechtenis en stil legging van de bedrijven voor de tijd van één jaar. De verdediging voerde aan, dat geen nieuw goed werd verkocht, doch steeds overtollig of afge keurd legergoed. Uit de normale tussenhandel voor textiel wordt dus niet betrokken. Aangedrongen werd op een voorwaardelijke sluiting, indien het gerechtshof toch termen tot een veroordeling aanwezig acht. De procureur-generaal vorder de bevestiging van de vonnissen Uitspraak op 12 Juni. Slachtoffer aanrijding overleden. De heer M. alhier die vorige week te Schoondijke door een auto werd aangereden, is giste ren tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Gevonden voorwerpen. Halsketting, J. Hamelink, Griete C 95; zonnebril, A. de Visser, Polderstraat A 271d; por- temonnaie met inh., F. de Put ter, Polderstraat A 271a. Droogmaking historische put. Deze week is in de Margare- thapolder waarvan de dijkgraaf is de heer Jacs. Verpoorte, een begin gemaakt met het droog maken van een waterput. Deze polder is bij een door braak in de nacht van 14 op 15 Januari -1808 door een onacht zaam open laten staan van een sluisje ondergelopen. Met het aanwenden van aan zienlijke kosten door de maire Pieter Dees, werd de schade spoedig hersteld en bleef de polder behouden. In de Noordelijke Westhoek van de polder had de Franse bezetting aan de zeedijk een batterij opgeworpen, gewapend met 12 vier-en-twintig-ponders, 3 zesponders, 2 mortieren en 2 houwitsers, met een kruitma gazijn op het plein, onmiddellijk grenzende aan de batterij. De 16e Augustus 1807, kort na de middag, is deze batterij door een Engels oorlogsschip in de lucht geschoten. 80 Militairen werden daarbij gedood en 150 zwaar gewond. De batterij werd beter dan te voren herbouwd en van een kruitkelder en gloeioven voorzien. In de jaren 1809 en 1810 heeft het Franse bestuur in het Noor den van deze polder 2 bassin- putten laten graven, welke zich nagenoeg nog in dezelfde staat bevinden als toen de Fransen de batterij verlieten op 1 Febr. 1814 na het onbruikbaar maken van de kanonnen. Na het kruit in de sneeuw geworpen te heb ben, vorderden zij bij een land bouwer in de buurt 3 wagens, waarmede -zij zich naar Sas van Gent lieten vervoeren. De genoemde putten hebben gediend voor de watervoorzie ning der Franse bezetting. In opdracht van de heren J. de Kraker e.a. heeft de grond- maatschappij „Zwolle" deze week één der putten leeggema- len met 3 motorpompen. Hier aan is 2 dagen en 2 nachten gewerkt. Men constateerde een modderlaag van 2 meter diepte. Bij peiling stootte men op harde voorwerpen. Vermoedelijk zijn in deze put nog overblijfselen aanwezig van het vertrokken leger, zoals kanonnen en wa pentuig. De verdere plannen zijn om binnenkort met een dragline het water en de modder er op nieuw uit te verwijderen. Men wil 4an vaststellen, wat er in verborgen zou kunnen zitten, aangezien de legende zegt, dat deze putten in verbinding met elkaar staan door een onder aardse gang. De oppervlakte van de put is 1440 m2, diepte 6 meter. Het is wel opmerkelijk, dat deze putten zoetwater geven, aangezien ze vlak bij de Schelde liggen. In tijden van watergebrek haal den de bewoners van de Val en Griete vroeger water uit deze putten. De belangstelling van de zijde van het publiek bij het droog maken was zeer groot, ook uit omliggende gemeenten. Opheffing telefoonnet. Op 1 Juni a.s. wordt het tele foonnet Zoutespui verenigd met het net Axel, waardoor Zoute spui als zelfstandig telefoonnet ophoudt te bestaan. De abonné's van Zoutespui zullen rechtstreeks op Axel worden aangesloten. 9ok na komende automatisering van telefoonnet Axel blijft deze toe stand bestendigd. De gelegenheid tot telefone ren in de openbare spreekcel in het telefoonstation te Zoutespui blijft bestaan,

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2