Uit de Provincie Gemeenteraad van Axel Fijne Engelse melange De verkeerde Vrouw Eerste Kamer OOSTBURG THANS BESCHIKBAAR voor iedere huisvrouw! Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk Nog enige weken en we staan weer voor een kabinetsformatie. Dan begint weer het spel der duistere machten op politiek ter rein. Nu reeds begint men te praten over een smalle of een brede basis. Waar wijst dit op, wanneer mensen als Donker daarover spreken? Nog meer staats-socialisme en daarbij moe ten de grotere partijen geen Klei nere in het kielzog hebben als potkijkers, aldus de spreker. De heer Van de Wetering viel het beleid van minister Lief- tinck meermalen scherp aan en hij gaf te kennen, dat alles wat Lieftinck deed zuiver idealistisch socialisme was. Spr. behandelde ook de vraag, wie er eigenlijk regeerden. Mi nisters, Kamerleden, zeker, die deden heel veel, maar de eigen lijke wettenmakers zijn de hoofd ambtenaren (knappe koppen ove rigens). Missen kunnen we hen niet geheel, maar het gaat te ver, volgens de spreker. Hun macht wordt te groot. Wat wij tegen dit alles stellen? vroeg hij. „De vrijheid die gees telijk gefundeerd is, omdat wij geloven aan Gods plan met de wereld en de mens." „Wij komen op voor de Chris telijke staat, waar de gehoor zaamheid aan God regeert." „En met die gehoorzaamheid trekken wij op 25 Juni naar de stembus. Na deze rede stelden een zes tal aanwezigen enkele vragen, die door de spreker beantwoord werden. De heer Van Wel dankte de heer Van de Wetering voor zijn rede en verzocht hem te willen sluiten met dankgebed. evenals de lijkverbranding en de winkelsluitingwet. We gaan hoe langer hoe meer naar de weg van het heidendom, zo zei spr. Het gaat zelfs zó ver, dat men op de film God op afschuwelijke wijze durft voor te stellen. Volk en overheid moeten worden teruggeroepen tot Gods Woord en wet. Wij komen, hoewel het tegen deel wordt beweerd, ook op voor de stoffelijke belangen. Wij willen de mensen helpen, doch niet langs de weg der dwangverzekering. We komen op tegen de geldsmijterij. Wij zijn een kleine partij, zo zeide spr., doch er zijn voorbeelden ge noeg, dat God zich van het kleine wilde bedienen om grote dingen te doen. Iedere regering moet de eis van Gods Woord worden voorge houden. Er wordt beweerd, dat wij St. Geref. zo anti-Rooms zijn. Het gaat echter niet om de personen. Integendeel, we zijn allen voor Gód gelijk. Wij zjjn ook niet zo voortreffelijk, doch we kunnen niet met de beginselen der R.K.- kerk instemmen. Wat de verdraag zaamheid betreft moet men, aldus spr., een kijkje nemen achter de Spaanse en Zuid-Amerikaanse gor dijnen. Na beëindiging van zijn rede dankte de voorzitter de heer Van Dis voor het gebodene, dat aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Door het gezamenlijk zingen van Psalm 84 3 en voorgaan in dank gebed door Ds Aangeenbrug werd de vergadering besloten. Proefvaart motortankschip „Diligentia". Donderdag zal het op de werf der Terneuzensche Scheepsbouw Mij gebouwde motortankschip „Di ligentia", groot 690 ton D.W., At- de soldaat onder ex-nazi-gene raals komen te staan. Zij houden hun eigen commandanten. Ook is het niet juist, dat de soldaten 35 dagen naar Duitsland worden gestuurd. De troepen-agglomera ties aan de westgrens van Rus land vormen een bedreiging. Aan de hand van een uitlating van Le nin, met instemming herhaald door Stalin, betoogt spr. dat noch Lenin, noch Stalin zich zouden laten afschrikken van een agres sieve oorlog. Wanneer het bericht juist is, dat in de laatste 17 maanden 19 ongelukken met straaljagers zijn voorgekomen, dan geeft dit re den tot ongerustheid. De heer Algra (A.R.) meent dat de term „herhalingsoefenin gen" aanleiding geeft tot misver stand. In werkelijkheid is er meer aan de orde dan herhaling: in structie met betrekking tot nieu we wapens, inpassing in andere organisatievormen, oefening in groter verband en voor sommi gen een nieuwe bestemming. Naar aanleiding van 's minis ters antwoord op vragen van de heer Van der Feltz inzake de ge beurtenissen te Oirschot vraagt spr. nadere inlichtingen. Hij meent, dat van hogerhand bij herhalingsoefeningen eigenlijk storend moest worden opgetre den om te zien, of men in staat is aan onvoorziene moeilijkheden het hoofd te bieden. Men kan er niet mee af zijn door te zeggen: Ik heb geen orders. De heer De Dreu (Arb.) be treurt het, dat de toestanden in Oost-Europa het noodzakelijk maken zware lasten op ons te ne men. De consequentie van de op bouw van een verdedigingsappa raat is, dat er voldoende geoe fend wordt. De heer Van Lieshout (K.V.P.) acht het gevraagde offer nood zakelijk om erger te voorkomen. Over het antwoord op de vragen inzake Oirschot spreekt hij zijn voldoening uit en hij verklaart verheugd te zijn over de toezeg gingen van de minister. De minister van Oorlog, de heer Staf verklaart, dat de voorgestel de termijn stellig noodzakelijk Dinsdagmiddag is in de verga dering der Eerste Kamer aan die orde gesteld het wetsontwerp ten aanzien van de duur der her halingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. Het wordt hierdoor mogelijk gemaakt de herhalingsoefenin gen van langere duur te doen zijn teneinde een noodzakelijk peil van geoefendheid te berei ken. Het reservepersoneel be neden de rang van tweede luite nant zal gedurende de eerste drie jaren ten hoogste 90 dagen in totaal werkelijke dienst moeten verrichten. Voor de dienstplich tigen beneden de rang van onder officier, die volgens de dienst plichtwet voor ten hoogste 85 dagen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen kunnen wor den geroepen, zal dit maximum niet worden overschreden. De mogelijkheid wordt verder ge opend, dat dienstplichtige onder officieren bij herhalingsoefenin gen ten hopgste 22 dagen langer in werkelijke dienst blijven dan volgens de thans vigerende bepa lingen der dienstplichtwet is toe gestaan. Nu is deze termijn 7 dagen. De heer Van Santen (CPN) herinnert eraan, dat vóór de oor log de herhalingsoefening 17 dagen vorderde. Thans wordt de ze termijn opgevoerd tot 85 da gen. Hij acht dit een aanslag op de vrijheid der mensen, op hun economische en sociale positie en op hun gezinsleven. Spr. bestrijdt de motieven der regering. Spe ciaal de arbeiders worden getrof fen door verlenging der herha lingsoefeningen, daarom ver klaart spr. een absoluut ontslag verbod noodzakelijk te achten. De regering weigert echter deze eis in te willigen. De heer Wendelaar (V.V.D.) ziet het ontwerp als 'n onderdeel van andere maatregelen, die ge nomen zijn. Hij erkent, dat een en ander voor velen hoogst on aangenaam is, maar het kan nu eenmaal niet anders. Spr. stelt vast, dat er een paar aperte on waarheden voorkomen in een adres, dat aan de Kamerleden is gezonden. Het is niet waar, dat ligentia' lantische vaart, haar proefvaart maken. Motorongeval. Gistermiddag reed een gemeen, tetank met water naar de hoeve van de heer J. Koster Wz. in de Catharinapolder. Bij de terug komst kwam een motorrijder uit de richting Boschkapelle, n.l. ze kere A. Z. uit Ossenisse. Op on verklaarbare wijze reed de mo torrijder pardoes bovenop de tankauto zodat zijn motorrijwiel totaal vernield werd en de man zijn arm op twee plaatsen bleek te hebben gebroken. Hij werd naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Waarom Staatkundig Gerefor meerd? In een openbare vergadering sprak gisteravond ir C. N. van Dis, lid der Tweede Kamer voor de Staatkundig Gereformeerde partij. Op verzoek van de voorzitter der vergadering, de heer M. v. d. Werf, werd gezongen van psalm 119 vers 3, waarna voorlezing volgde van Daniël 5 tot het einde en voorgaan in gebed door ir Van Dis. Na een welkom tot de vele aan wezigen in het bijzonder tot de spreker van deze avond gaf de voorzitter het woord aan ir Van Dis. Binnen enkele weken, zo zeide spreker, zullen we weer opgaan ter stemming, een gewichtige hande ling, omdat daarvan afhangt in welke richting het regeringsbeleid zal wqrden gestuurd. Het beleid van een regering wordt beheerst door beginselen, waarvan een gro te verscheidenheid bestaat. Wij herleiden die tot twee grondbegin selen, n.l. vóór of tegen Gods Woord. Oorspronkelijk was dit niet zo. Vóór de zondeval was er één be ginsel n.l. God lief te hebben. Was dit nu nog zo, dan zou er geen klassestrijd zijn en ieder in vrede leven. De mens evenwel is door vrijwillige ongehoorzaamheid God afgevallen en door God is in het paradijs de antithese geprocla meerd, die z'n hoogtepunt bereikt in de kruisiging van Christus. Na de bevrijding nu werd gepro pageerd, dat er geen reden voor de antithese meer bestond, vooral door de mensen van (Je doorbraak, die zeiden dat men zich kon scha ren in de rijen van de P.v.d.A. Hiertegen moeten we ten sterkste opkomen. De P.v.d.A. houdt, aldus spr., geen rekening met Gods woord en wet. De menselijke rede is de hoofdzaak en volgens dat be ginsel wordt geregeerd. Na de eer ste wereldoorlog wilde men een nieuwe wereld bouwen, men sticht te een volkenbond. Men kent de resultaten. Nu heeft men de U.N.O. die eveneens reeds jammerlijk ge faald heeft (Korea-China). Wij Staatkundig Gereformeer den zijn niet tegen overleg, maar we zijn er tegen dat God daarbij niet wordt erkend. Wij zoeken on ze kracht niet in andere partijen te bestrijden. We stellen beginsel tegenover beginsel. De A.R. wil geen verbod van on- geloofspropaganda, de St. Gerefor meerden wensen art. 36 onverkort te handhaven, omdat het de roe ping is van een regering de Gods lastering te verbieden. Op de grondslag van dit artikel konden we één partij vormen, hetgeen niet verwezenlijkt is en daarom moeten we zelfstandig optreden. Uitvoerig ging spr. in op het ver schil in beginselprogram van A.R. en St. Ger., waarbij de opvatting over de eerbiediging van Gods dag een groot verschilpunt vormt, Jaarvergadering C. B. T. B. De Afd. West Zeeuws-Vlaanderen van de C. B. T. B. hield Dinsdag haar jaarvergadering in café „De Eenhoorn" alhier onder leiding van de heer Joh. de Feijter uit Schoon dijke, die na Schriftlezing uit Lu cas 12 voorging in gebed. In zijn openingswoord wees hij op de zeer goede stand der gewas sen, ondanks de slechte structuur der gronden bij de inzaaiïng. Rede nen om allen dankbaar te zijn voor de hand der Allerhoogste. Vervolgens deed spr. mededeling dat per 1 Juli de wachtgeldrege ling en werkloosheidsverzekering van kracht zal worden. De betref fende formulieren, die door werk gever moeten worden ingevuld en door werknemer ondertekend, wer den aan de aanwezigen uitgereikt. In de plaats van de heer J. Diele- man uit Waterlandkerkje, die als lid van het prov. bestuur van de C. B. T. B. had bedankt, werd be noemd de heer Jac. Quaars uit Schoondijke, aldus deelde de voor zitter mede. De heer M. J. Quaars, die wegens ouderdom als lid van de sociale sectie Afd. W. Zw.-Vlaan- deren van de Stichting voor de Landbouw had bedankt, werd op gevolgd door de heer F. Tazelaar uit IJzendijke. De penningmeester, de heer H. A. Cappon uit Zuidzande, bracht zijn financieel verslag uit over het jaar 1951, dat een batig saldo van 830 opleverde. In het jaarverslag van de secre taris, de heer J. Dieleman uit Wa terlandkerkje, werd o.m. gewezen op de gunstige oogstresultaten van 1951 en werd met voldoening ge constateerd dat het ledental stij gende is. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren E. Dekker uit Oost burg en H. A. Cappon uit Zuidzan de werden herkozen. Tijdens de pauze deelde de voor zitter mede, dat de algemene jaar vergadering van de C. B. T. B. op 11 Juni te St. Philipsland zal wor den gehouden. Hierna behandelde de heer De Bruijekere uit Sluis, assistent rijks- landbouwconsulent, in kort bestek de bestrijding van onkruid en in secten en het besproeien en be spuiten van landbouwgewassen en maande tot voorzichtigheid aan bij het besproeien van vlas voor on- kruidbestrljding. Spr. beval de behandeling van granen en weilanden met z.g. selec tieve groeistoffen ten zeerste aan. De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst heeft een vliegtuig gechar terd voor het besproeien van 200 ha erwten tegen de knopmade. Nadat de heer De Bruijekere tal van gestelde vragen had beant woord, werd hem door de voorzit ter dank gebracht voor zijn lezing. De ere-voorzitter der afdeling de heer M. J. Quaak uit Schoondijke sloot daarop de vergadering met dankgebed. %A#ie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee-melanges, die daar ver kozen worden, - melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit de oude tradities van een thee drinkend volk bij uitnemendheid. Voor Nederland waren deze zo vlug mogelijk eens zo'n r elanges altijd vrij kost- nieuw pakje PICKWICK baar en het gebruik bleef THEE te bestellen, dan ook beperkt. Douwe Egberts is er thaps in ge slaagd, naast zijn reeds zo bekende melanges, een bij- J zonder geurige Engelse melange te brengen voor rTl slechts 76 et. per pakje. Deze melange, PICKWICK mOTjEkilJAffoy THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse theesmaak, is op vallend krachtig en geeft PICKWICK THEE zal dan een rijke, gouden afschenk. óók in Uw gezin een trou- U doet dus verstandig met we huisvriend blijven! het kind net was als alle andere pas- geboren kinderen. Dat moest zoiets als een compliment ver beelden. Nadat het glaasje ge leegd was en hij de sigaar van de jonge vader in de rand van zijn vettige pet had gelegd, was hij weer even dreigend vertrok ken. Wel beweerden een paar mannen gehoord te hebben, dat Reising nog zoiets als „kinderen heb je meer last als gemak van" had gezegd, maar dat was na tuurlijk niet waar. Tenminste dat beliefde niemand te geloven. Nee dat was kwaadsprekerij, want had hij er zelf niet negen en zou vandaag of morgen de tiende niet komen? Stonden de Meijers bekend als een echtpaar, dat uitstekend met elkaar overweg kon, het tegen deel was het geval in de huize Reising. Hij en zijn vrouw ver stonden elkaar niet en hun kin deren groeiden in het wild op. Altijd herrie in huis bij een mop perende vader en een scheldende moeder. De buurt zei al; zo de boom, zo de appels; let eens op, dat ze stuk voor stuk aense alle gaar de bree-veertlen op gaan 2). (Wordt vervolgd). drijf minstens even geod kende als de baas zelf, want hij had slechts oog voor z'n dochter. Gedurende de eerste dagen kwamen ongeveer alle bewoners van het Oosterpad op de be schuiten met muisjes af, die in rijkelijke voorraad aanwezig waren. Rijk en arm, buur en vriend, iedereen moest moeder en vader feliciteren en de dochter bewonderen. En zelfs de moppe rende Reising, de naaste buur man, die nooit wat deed, was van z'n stoel gekomen en had de loop naar ,,'t spul van Maaier" aan vaard. Men was dan ook niet weinig verrast, toen ze de oude knorre pot het erf op zagen komen: een stevige tak in de hand, een slob berige, vuile manchesterbroek over z'n kromme benen, een blauwe boerenkiel los over z'n borstrok en het dreigende ge zicht gericht op het huis, zo kwam Reising daar aanstappen, net alsof hij van plan was iedere aanwezige een pak slaag te ge ven. Hij had even de uitgestoken hand van de lachende vader aan geraakt en zoiets gepreveld van „veel geluk", -waarna hij even zijn neus om de hoek van de deur in de kraamkamer had gestoken, waardoor hij misschien ternau wernood een tip van het kinder gezicht had kunnen zien. En ter wijl hij pan zijn brandewijntje met suiker zat, vertelde hij, dat label, aan de manden of zakken, die naar de veiling in Purmerend werden gebracht, stond de naam goed: H. F. Meijer, Zuid-Oost Beemster. En wat ook verwonderlijk was, dat z'n vrouw hem altijd bij zijn tweede naam noemde, terwijl z'n moeder, als ze eens een keer met hem meekwam op de wagen, hem steevast „Henderik" noemde. Het echtpaar Meijer was reeds lang getrouwd. Zeker al een jaar of zes, meende de oudste knecht, toen hij temidden der anderen genoot van de beschuit met muis jes, ter ere van de boreling. En Jan, die als erfstuk van vader op zoon en van zoon op kleinzoon bij de Meijers werkte, kon zich veroorloven vrij z'n mening te zeggen. Des te meer was Meijer in de wolken, nu hij een dochter had, al had hij gehoppt op een stamhouder. De eerste dagen was hij meer in de kraamkamer dan bij het werk en gelukkig, dat hij een meesterknecht had, die het be- (Nadruk verboden) Het tegendeel was echter waar. De knechts stelden die loyale houding van hun baas op prijs en men maakte er geen misbruik van. Nee, ze werkten bij Meijer niet alleen met plezier, maar ook veel harder, temeer ook, omdat hij nooit op onverwachte mo menten plotseling vanachter de „bonenraisen x) vandaan kwam om te kijken, of er wel gewerkt werd. Ook zei hij nooit, dat ze wel wat lang over hun koffie deden, als de vrouw 's morgens met de ketel kwam, zoals bij an deren wel eens het geval was. 't Was algemeen bekend: O, werk je bij Meijer op het Ooster pad? Nou jö, dan hê-je 't best getroffen. Och eigenlijk zeiden ze geen Meijer. Alleen de ingewijden wist ten, dat z'n naam zo luidde. De anderen zeiden allemaal „Maai er", dat was nu eenmaal zo het Deemsters dialect. Alleen op de BOERDERIJBRAND TE HALLUM. In de kapitale boerderij be woond door de heer Roeda, op het Noorderleeg, een ingepolderd land onder Hallum (Fr.) is brand uitgebroken. De brandweren van Ferwerd, Oude Bildtzijl en van St. Anna Parochie waren spoedig aanwe zig. Zij konden echter niet voor komen, dat de grote schuur in e enminimum van tijd een prooi der vlammen werd. Wél wisten zij het voorhuis en verschillende bijgebouwen te behouden. Verzekering dekt de omvang rijke schade. Als oorzaak wordt genoemd kortsluiting, maar dit moet nog onderzocht worden. x). Bonenraisen: bonenstaken. 2Aense allegaar de bree veertien op: straks allemaal de verkeerde weg op.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2