PANMOENDJON BERLIJN E+V*G*~verdrag ondertekend De Italiaanse verkiezingen De raad van Europa Het Amerikaanse hulpprogramma Bestandsbesprekingen hervat DE PERZISCHE OLIE Ridgway te Parijs aangekomen De overval op luit.-kolonel Harjono ZUID-KOREA Blokkering van economische hulp voor Oostenrijk Telefoonverbindingen iverden verbroken In 10.000 hotelkamers in Nederland ligt een Bijbel TUNESIE DE WEG BERLIJN—HELMSTEDT Oostduitse regering neemt maatregelen aan de zonegrens WOENSDAG 28 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2046. Westerling wordt niet in hechtenis gesteld De drukkersstaking in West-Duitsland VEERS VERWACHTING HOOGWATER ZON- ea MAAN STANDEN. op onder op onder Mei. 28 4.29 20.46 8.09 0.20 29 4.28 20.47 9.22 0.42 30 4.27 20.48 10.34 0.58 31 4.26 20.49 11.45 1.11 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De onderhandelaars der Ver bondenen en van de communis ten hebben Dinsdag, nadat drie dagen niet was vergaderd, hun bestandsbesprekingen te Pan- moendjon hervat. De bijeenkomst duurde 34 mi nuten. Op verzoek van de com munisten zal heden weer wor den vergaderd. Er zijn aanwij zingen dat het uitstel van 3 da gen er niet toe heeft bijge- Overeenkomst tussen de Perzische regering en een Amerikaanse oliemij. Het regeringsgezinde blad „Bakhtaremrooz" heeft bekend gemaakt, dat de Perzische re gering met een Amerikaanse maatschappij een overeenkomst heeft gesloten voor de levering van 15 millioen ton olie en vliegtuigbenzine gedurende een periode van 5 jaar. De naam van de Amerikaanse maatschap pij werd door het blad niet ge noemd. Generaal Ridgway is Dinsdag uit New York te Parijs aange komen om het Navo-commando in Europa over te nemen van generaal Eisenhower. De generaal werd op het vlieg veld Orly begroet door Eisenho wer, die a.s. Zaterdag naar de Ver. Staten terugkeert. Ook waren ter begroeting aanwezig veldmaarschalk Montgomery, maarschalk Juin en de Franse minister van defensie Pleven. Generaal Ridgway begaf zich van het vliegveld naar de Are de Triomphe in het centrum van Parijs, waar hij een krans legde op het graf van de onbekende soldaat. Langs de Champs Ely- sees, de boulevard, die naar de Are voert, stonden ongeveer tien duizend toeschouwers tussen twee rijen politiemannen, terwijl politieversterkingen en brand weerwagens bij de zijstraat ge reed werden gehouden. De me nigte vertoonde echter geen teke nen van vijandigheid. De generaal vertrok vervolgens naar Versailles. Ook de tweede verdachte van de overval op luit.-kol. Harjono, M. P., heeft bekend zich aan de overval te hebben schuldig ge maakt. Ook zijn bedoeling was het van luit.-kolonel Harjono papieren te bemachtigen, waar van men veronderstelde, dat zij in diens bezit waren. Door de beide verdachten C. en M. P. werd ontkend, dat zij de bedoeling hebben gehad luit.- kol. Harjono te doden. Zij heb ben verklaard dat tijdens de worsteling een schot uit het pistool van C. is afgegaan. Beide verdachten zijn bij con frontatie met luit.-kol. Harjono door deze laatste herkend. Het is de politie niet gebleken, dat er sprake is van medeplich tigheid van andere personen dan van de 3 tot nu toe aange houdenen, Van D., S. en A. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. dragen een oplossing te vinden voor de impasse, waarin het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevangenen verkeert. Generaal-majoor Harrison, de nieuwe leider der geallieer de delegatie, verklaarde vóór de bijeenkomst tegenover ver slaggevers: „Wij bevinden ons niet te Panmoendjon om over een ruilhandel in vee of zwij nen te spreken, doch om de rechten en de persoonlijke waardigheid van menselijke wezens te beschermen". Hij zeide voorts dat de com munisten de wanordelijkheden in de krijgsgevangenkampen op het eiland Koje op touw heb ben gezet om de aandacht af te leiden van het feit, dat vele krijgsgevangenen niet naar communistisch gebied willen terugkeren. De strijd op de grond is, blij kens een mededeling van het 8ste Amerikaanse leger, na het Maandag ten W. van Tsjorwon geleverde gevecht, afgenomen. Men meldt nader, dat de Noordelijke delegatie heeft ge protesteerd tegen „het vermoor den van communistische krijgs gevangenen door het opperbe vel van de V. N." De communistische strijd krachten zouden niet werkeloos kunnen toezien „hoe commu nistische krijgsgevangenen wil lekeurig door 't opperbevel van de V. N. worden vermoord". De Noordelijken hebben een voorstel om na een wapenstil stand een onpartijdig onderzoek te doen instellen naar de hou ding van de krijgsgevangenen t.a.v. repatriëring opnieuw ver worpen. De Zuidkoreaanse premier Tsjang Talk Sang, heeft zijn ontslag ingediend na 3 weken actie gevoerd te hebben tegen corruptie in de "regering, aldus is Dinsdag vernomen. Hij zou aan vrienden hebben verteld, dat hij zou aftreden wegens wrijving tussen aanhangers van president Syngman Rhee en le den van de nationale vergade ring, die zich verzetten tegen 't aanblijven van Rhee. In gewoonlijk betrouwbare kringen is verklaard, dat Rhee het ontslag van Tsjang, die pas 3 weken geleden in functie is getreden, zal weigeren. Verscheidene leden van de assemblee, aldus het communi qué, worden er van verdacht betrekkingen te onderhouden met deze partij. Het communi qué zegt verder, dat „het com plot" door communisten wordt gesteund. In regeringskringen heeft men verklaard, dat Japan se communisten en Chinezen bij de zaak betrokken zijn. Volgens dezelfde kringen zou de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid- Korea, die Zondag naar de Ver. Staten is vertrokken, met het State Department spreken over de „critieke toestand" in Ko rea. A.F.P. meldt voorts, dat negen leden van de Zuidkoreaanse na tionale vergadering zijn ge arresteerd op beschuldiging van medewerking aan een commu nistisch complot tegen het be wind van Rhee. Men verwacht nog meer arrestaties in ver band met deze affaire. Amerika heeft enige dagen geleden een bedrag van 11 mil lioen dollar, dat Oostenrijk nog te goed had van de rechtstreek se hulp voor 1951-1952, geblok- keerd In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Wenen meent men te weten, dat de Amerikaanse autoriteiten hiertoe zijn over gegaan om de Oostenrijkse re gering te bewegen tot maatre gelen ter ontbinding van de in Oostenrijk bestaande kartels en tot decentralisatie van econo mische macht. Een andere reden zou zijn het misbruiken van E.C.A.-dollars, waarvan enige Oostenrijkse ban ken worden beschuldigd. De Oostenrijkse rekenkamer on derzoekt thans of deze beschul diging ongegrond is. De P.T.T. van W.-Berlijn be richt, dat de Oostberlijnse P.T. T. de telefoonverbinding tussen het Oostelijke en Westelijke deel van Berlijn heeft verbro ken. Dit was, zo werd van Oostelij ke zijde verklaard, nodig om „reparaties" te kunnen verrich ten. Dinsdagmorgen zijn ook 17 telex-verbindingen tussen West- Berlijn en West-Duitsland ver broken. De geallieerde verbindingen ondervinden hiervan nog geen hinder daar zij radiotelefonisch zijn. Volgens P.T.T-ambtenaren te Volgens een niet-officiële schat ting van de zetelverdeling in de provinciale raad van Rome heb ben de communisten en hun bondgenoten een flinke meer derheid, ofschoon de centrum partijen meer stemmen dan de communisten hebben behaald. Naar verwacht wordt, zullen de 45 zetels in de raad als volgt worden verdeeld: communist, en bondgenoten 22. chr.-democraten en bondgeno ten 16. neo-fascisten en monarch. 6. onafhankelijken 1. De stemmen voor de remeinse provinciale raad zijn nagenoeg geheel geteld. De verdeling hier van is: commun. en aanhang 305.700. neo-facsisten en monarchisten 210.825. andere partijen 374.099. Uit de tot dusver bekende uit slagen uit alle kiesdistricten blijkt, dat de Italianen in meer derheid op de totalitaire groepen hebben gestemd. Neo-fascisten hebben hun positie gehandhaafd of verbeterd. Verwacht wordt dat in de ge meenteraad van Triëst 40 leden van de democratische partijen, 7 communisten, 4 neo-fascisten, 1 monarchist en acht onafhanke lijken zitting zullen krijgen. In de provincie Rome konden de communisten een zetel-meer derheid verkrijgen als gevolg van het ingewikkelde kiesstelsel. Elke provincie is verdeeld in districten tot het aan tal van twee derden van het aan tal zetels in de provinciale raad. De candidaat die in een district het grootste aantal stemmen haalt is gekozen. Het resterende derde deel van de zetels wordt verdeeld naar evenredigheid van het aantal op de verschillende partijen uitgebrachte stemmen. In de provincie Rome kregen de linksen een meerderheid in 20 van de 30 districten. De chris ten-democraten wonnen in de overige tien. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft besloten het debat over de Europese verde digingsgemeenschap heden in behandeling te nemen, tezamen met het Britse plan voor koppe ling van de Europese legerorga- nisatie en het apparaat voor de kolen- en staalgemeenschap aan de organisatie van de Raad van Europa. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Van Zee land, bracht verslag uit over 't werk van het ministerscomité. Daarna hoorde de vergadering een verslag aan van minister Stikker over het werk van de O.E.E.S. Het debat over de Europese defensiegemeenshap zal geba seerd zijn op een rapport van de commissie voor algemene za ken, waaruit blijkt, dat de me ningen over het plan zijn ver deeld, vooral ten aanzien van de opneming van W.-Duitsland in het Westerse verdedigings stelsel. Afgezien van verschil van mening over de vorm van het E.V.G.-verdrag en de hier mee verbonden waarborgen zijn de meningen verdeeld over de kwestie of men al dan niet het recht heeft zich met defensie- aangelegenheden bezig te hou den. Britse Labourleden en eni ge Scandinavische vertegen woordigers hebben tot dusver de opvatting gehuldigd, dat de fensie buiten het arbeidsterrein van de Raad van Europa valt. De Amsterdamse rechtbank, onder presidium van Mr. B. de Gaay Fortman, heeft besloten de voormalige kapitein van het KNIL, Raymond Westerling, tegen wie een gerechtelijk vooronderzoek is geopend, niet in voorlopige hechtenis te stellen. Maandagmiddag was de recht bank in raadkamer bijeen ge weest ter behandeling van deze zaak. Dinsdagmorgen is de be schikking bekend geworden: „overwegend, dat de rechtbank geen termen aanwezig acht om de vordering van de Officier van Justitie in te willigen, zo luidt de uitspraak. De voorzitter van de Neder landse Gideonsvereniging, de heer M. A. Potter te Den Haag, heeft in een hotel te Utrecht namens de vereniging de 10.000- ste bijbel uitgereikt. De vereniging is in 1948 in na volging van de Amerikaanse Gi deonsvereniging begonnen met het verspreiden van bijbels ter plaatsing in hotelkamers. Een Amsterdams hotel was het eerst, dat de bijbels aanvaardde. Thans zijn ze in 784 hotels in het gehele land te vinden. Dinsdagavond zijn in Parijs in de „Salon de I'Horloge" van het Franse ministerie van buiten landse zaken het verdrag voor een Europese verdedigingsge meenschap, alsmede de protocol len bij dit verdrag ondertekend. Na een kort woord van de Franse minister van buitenland se zaken, Schuman, tekende bondskanselier Adenauer als eerste het E.V.G.-verdrag. Na hem tekenden de landen in alfa betische volgorde. Na de ondertekening, die ruim een kwartier duurde, werd de overeenkomst voor wederzijdse hulp tussen de Navo en de E.V.G. getekend. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, verklaar de: „Wij willen met alle volken vrede sluiten. Wij herhalen dit voor allen, die onze bedoelingen verkeerd uitleggen of verkeerd opvatten. De Europese verdedi- .gingsgemeenschap was een stap naar een bredere en uitgebreide re gemeenschap, gegrondvest op een gemeenschappelijke bestem ming, die zichzelf tot uitdruk king zal brengen in een gemeen schappelijke politieke, economi sche en culturele instellingen," aldus Schuman. Bondskanselier Adenauer was de eerste die zich naar de grote tafel, waarop de documenten la gen uitgespreid, begaf. Na hem tekende voor België minister Paul van Zeeland, voor Frankrijk minister Schuman, voor Italië premier De Gaspari, voor Luxemburg minister Beek en als laatste voor Nederland minister Stikker. Adenauer keek zeer ernstig toen hij de documenten tekende en ter wijl de andere ministers hun handtekening zetten, verdiepte hij zich in de inhoud van de do cumenten. VERKLARING VAN ACHESON. Ter gelegenheid van de onder tekening van het E.V-G.-verdrag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ache- son, de pers een schriftelijke ver klaring overhandigd. „Wij staan op de drempel van een nieuw Europa en een nieuwe wereld. Wij hebben het begin ge zien van de verwezenlijking van een oude droom de eenheid van de vrije volken van West- Europa", aldus deze verklaring. „Van hoe groot belang verde diging op dit ogenblik ook is, de ware betekenis van het verdrag reikt tot ver buiten het gebied van de verdediging," aldus Ache- son. „Tezamen genomen met het plan-Schuman en andere stap pen om te komen tot Europese integratie, is de E.V.G. de voor bode van reusachtige politieke, sociale en economische weldaden die voor iedere inwoner van Europa merkbaar zullen zijn. De Amerikaanse belangen zijn on middellijk betrokken bij de schepping, groei en het voortbe staan van de E.V.G. De Ameri kaanse zorg gaat dieper dan het program voor collectieve veilig heid. Wij weten, dat geen volk verzekerd kan zijn van vrede, veiligheid en welvaart tenzij het andere vredelievend, veilig en welvarend is", aldus Acheson. RUSLAND EN DE CONVENTIE TE BONN. Alle Moskouse bladen publi ceerden gisteren een bericht van het Russische persbureau Tass uit Berlijn, waarin wordt gezegd, dat de ondertekening van de con ventie van Bonn door bondskan selier Adenauer niet alleen land verraad is, maar ook „de vol tooiing van een staatsgreep tot vestiging van een militaire dicta tuur in West-Duitsland". Dit is de mening van „het democrati sche publiek" in Duitsland, aldus het persburea. DE SPRINKHANENPLAAG IN HET MIDDEN-OOSTEN. De sprinkhanenplaag in het Midden-Oosten zal dezer dagen met een nieuwe chemische stof worden tegengegaan. In Engeland is deze stof, aan geduid als „Gamma H. B. G." vervaardigd. Zij zal door boeren in Perzië op de velden worden uitgestrooid om te verhinderen dat de die richting uit zich ver spreidende sprinkhanen daar grote schade zullen aanrichten. Twaalfhonderd kg „Gamma H. B. C." zal Donderdag a.s. per K.L.M.-vliegtuig van Londen naar Teheran worden gebracht. De bestrijdingswerkzaamheden wor den gesteund door de Verenigde Naties. Neurenberg, een van de hoofd centrales die Zuid-Duitsland met Berlijn en O.-Duitsland verbinden, heeft de centrale van de Oostelijke zone twee van de 6 rechtstreekse verbindingen met W.-Berlijn afgesneden. Ook de 2 lijnen van Erfurt, de hoofdstad van de Oostduitse provincie Thueringen, waren verbroken. Van Oostduitse zijde was als reden opgegeven „be perking van het internationale verkeer", dezelfde reden, die de vorige week werd genoemd toen 5 van de 9 grensovergangen ge sloten werden. Het postkantoor van Mün- chen heeft bekendgemaakt, dat al zijn verbindingen met West- Berlijn zijn afgebroken. Men was nu uitsluitend op de radio telefonische verbinding aange wezen. Met O.-Duitsland was slechts verbinding mogelijk via Leipzig. Volgens een ander bericht is ook Hamburg slechts via Leipzig met O.-Duitsland verbonden. De Oostduitse veiligheidspoli tie en de grensbewaking zijn be gonnen de grenscontrole te ver scherpen. Naar het Westen uit geweken Oostduitsers vertellen, dat de volkspolitie bezig is langs de grens een stuk niemandsland vrij te maken. Met bulldozers en tractors ruimt men bomen en struiken op. De Oostduitse autoriteiten trekken de grens scherp door grensdorpen en industrieën, on verschillig hoeveel O.- of W. Duitse inwoners hun bestaan verliezen. 'Blij de bruinkoolmijnen te Harbke in W.-Duitsland moes ten Dinsdag 2000 arbeiders wor den ontslagen omdat Oostduitse politie het in Oost-Duitsland gelegen deel van deze industrie hebben bezet en het Westelijke deel geen energie meer geleverd krijgt. Het dorp Offleben ten Z. van Helmstedt, dat precies op de grens ligt zal in tweeën worden verdeeld. Tot dusver werd het dorp met stilzwijgende toestem ming van de Oostduitse rege ring door W.-Duitsers bestuurd. Grenspassen van arbeiders wer den ongeldig verklaard. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat er „enige beweging is langs de gehele oostelijke kant van de internationale grens". De West duitse regering is echter niet van plan direct tegenmaatregelen te nemen, „aangezien de activiteit aan Oostduitse zijde tot dusver niet onrustbarend is". Bij de ondertekening van het E.V.G.-verdrag verklaarde minis ter Acheson te geloven, dat „wij op de drempel van een nieuw Europa en een nieuew wereld staan. We hebben het begin ge zien van de verwezenlijking van een oude droom de eenheid van de vrije volken van West- Europa". Een groep republikeinse sena toren heeft echter reeds voorstel len ingediend om het program nog verder te beperken met be dragen, die variëren van 500 mil lioen tot een milliard dollar. Senator Welker, die verminde ring met het laatstgenoemde be drag voorstaat, zeide, dat het tijd is om „de roekeloze uitgaven in Europa" te beperken. Naar hij de situatie in Verenigde Sta ten 90 van de lasten dragen aangetoond, dat men geen bond genoten met geld kan kopen. Bij het begin van de debatten j verklaarde had in de Amerikaanse Senaat overj Korea, waar de het program voor hulp aan het buitenland heeft senator Connal- ly er bij zijn collega's op aange drongen het program niet verder te besnoeien. Zoals bekend, heeft de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, waarvan Connally voorzitter is, het door president Truman gevraagde bedrag van 7.900 millioen dollar reeds met één milliard verminderd. Drie politieagenten te Kai- rouan hebben ernstige verwon dingen opgelopen, door het ont ploffen van een handgranaat, die Dinsdagmorgen in een po litiebureau waar de mannen zich bevonden, werd geworpen. AMERIKAANSE -AMBASSADEUR VAART DOOR AMSTERDAM—RIJNKAN AAL. De Amerik. ambassadeur, de heer Selden Chapin, heeft met zijn familie in zijn jacht de „Half Moon", een omgebouwd, vissers vaartuig, 'n tocht gemaakt door het AmsterdamRijnkanaal en de sluizen van dit werk in ogen schouw genomen. Het was het eerste Amerikaanse schip, dat de sluizen passeerde. De „Half Moon" is in verband met de her denking op Magraten doorge varen naar Maastricht. Te Tunis is medegedeeld, dat de Franse resident-generaal De Hautecloque naar Parijs zal ver trekken om overleg te plegen met de Franse regering. Men meent dat hij zal aandringen op een spoedige voltooiing van het Franse hervormingsplan voor Tunesië. In Tunesië is inmiddels de Mo hammedaanse vastenperiode be gonnen. De Tunesische nationa listische partij „Neo Destoer" heeft bepaald dat „er geen vreug de of vrolijkheid zal heersen in deze vastenperiode, die voor Tu nesië door smart wordt over heerst." Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat Amerikaanse militaire pa trouilles Dinsdagochtend vroeg door gewapende Russische wachten niet zijn doorgelaten op de 160 km lange hoofdweg van Berlijn naar W.-Duitsland. Volgens de woordvoerder zijn zowel .te Berlijn als in Helm stedt Amerikaanse patrouilles tegengehouden. Een reden hier voor is niet opgegeven. Later heeft een Britse woord voerder meegedeeld, dat ook de Britse patrouille is teruggezon den. Het Oostduitse nationale front, een groepering van alle politieke partijen, heeft een be roep gedaan op alle Oostduit sers in het grensgebied om de veiligheidsmaatregelen der re gering te steunen. Volgens het Westduitse pers bureau D.PA. zijn de maatrege len vastgesteld op een sociale conferentie, welke is gehouden te Karlshorst nabij Berlijn, het hoofdkwartier van de Russische controlecommissie. Een afgezant vian het Russische ministerie van buitenlandse zaken was speciaal overgekomen voor deze bijeenkomst, waaraan leidende figuren van de Oostduitse rege ring hadden deelgenomen, aldus D.P.A. De aangekondigde staking in de Westduitse drukkerijen uit protest tegen het wetsvoorstel op de bedrijfsorganisaties is Dins- dgamiddag begonnen. De eerste berichten wijzen er op, dat de drukkers in groten getale getioor hebben gegeven aan de oproep van de zes millioen leden tellen de federatie van vakverenigingen om het werk neer te leggen. Sommige kleine bladen zijn voor nemens om met behulp van per soneel, dat niet bij het vakver bond is aangesloten, noodedities van geringe omvang uit te geven. In West-Berlijn wezen de drukkers verzoeken van socialis tische stadsbestuurders, onder wie burgemeester Reuter, om de staking in de stad niet te laten doorgaan met het oog op de hui dige politieke spanning, van de hand. Zij stemden er wel mee in om speciale edities uit te geven, indien zij zulks noodzakelijk achten. Het vakverbond heeft zich sterk gekeerd tegen verklaringen van de zijde der bondsregering en werkgeversorganisaties, dat de staking onwettig is of in strijd met het recht van vrije menings uiting. Het verbond zegt daaren tegen, dat het recht van staking in de grondwet is erkend. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VRIJ KOUD. Aanvankelijk in het uiterste zuiden van het land zwaar be wolkt met nu en dan enige regen. Overigens wisselend bewolkt met later kans op enkele buien. Matige tot krachtige en in het noorden van het land mogelijk nu en dan harde wind tussen W. en N.W. Vrij koud. 24 Zuidkoreaanse zeelieden zijn om het leven gekomen, toen hun fregat vorige week bij de Ko reaanse kust in aanvaring met een Amerikaans munitieschip kwam. DONDERDAG 29 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 n.m. 5.39 6.14 6.54 7.04 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1