Burgemeesters de ©ver en Secretarissen vrije veren Minister rapport in Stikker ©ver de O.E.E.S ZRkissysf ays ss—s De verkeerde Vrouw Oost-Duitse Regering neemt maatregelen aan de zonegrens De moeilijkheden op het eiland Koje - De aanslag op de Indonesische mil. attaché Scherp protest tegen wederinvoering tarieven DE ECONOMISCHE TOESTAND IN EUROPA Voorziening in tegenstrijdige behoeften ZU1D-AFRIKA -bed is ook voor U ideaal!^ Postwisselverkeer met Nieuw-Guinea verman""' "d°Ch 1S sfuurt "aldus deze kringen, die de Actie tegen de herbewapening van West-Duitsland Lekker warm en volkomen geruisloze vering Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk Sachs voor de tweede maal gearresteerd Onze voorspelling in „De Vrije Zeeuw" van Maandag, dat er over de kwestie der vrije veren nog menig woord gewisseld zou wor den, is reeds aanstonds door de feiten achterhaald. De verenigingen van burge meesters en secretarissen in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen hebben zich n.l. in een uitvoerig schrijven, dat hier en daar in scherpe bewoordingen is gesteld, tot de ministerraad gewend. Met klem dringen zij erop aan de huidige toestand te bestendl gen en niet tot uitbreiding of ver hoging der momenteel bestaande; beperkte tarieven over te gaan. Na de gedocumenteerde motie- Henry, welke in de laatste ver gadering van de Terneuzense ge- meenteraad is aangenomen en die we in extenso in ons blad hebben gepubliceerd, brengt het schrij ven der burgemeesters en secre tarissen uiteraard weinig nieuws naar voren. Dat kon ook moeilijk anders. Het standpunt van Zeeuws-Vlaanderen in deze bran dende kwestie is in de jaren na de bevrijding zo langzamerhand doodgepraat en de argumentatie blijft, min of meer gecompleteerd dezelfde. Naar onze mening had den de gemeentebesturen in Zeeuws-Vlaanderen dan ook kun- nen volstaan met een adhaesie- betuiging aan de Terneuzense motie, die de hele situatie uiterst scherp belicht en de klemtoon legt, waar ze moet liggen. „EEN BLIKSEMSLAG Als een bliksemslag bij heldere hemel, zo schrijven de genoemde verenigingen aan de regering, is de mededeling gekomen van mi nister Wemmers, dat het in zijn bedoeling ligt nog depe zomer over te gaan tot het heffen van veergelden voor alle vervoer op de Westerschelde. Het schrijven voert hiertegen aan, dat het gebruik der tunnels in Rotterdam kosteloos is en wijst er ten overvloede op, dat ook bij de aanleg van de millioe- nen kostende tunnels onder het Noordzee-kanaal en het IJ in de toekomst geen betaling wordt overwogen. Verder geven de burgemeesters en secretarissen uiting aan hun bezwaren, dat het besluit van de minister is genomen zonder enig overleg met Gedep. Staten. Zij stellen vast, dat de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen in de ophef fing van de vrije veren een ver dere achterstelling van haar ge boortegrond ziet tegenover de rest van Nederland. Dit kan tot gevolg hebben, dat de Zeeuws-Vlamingen zich weer meer in zuidelijke richting zullen gaan bewegen. Het adres van de burgemeesters en secretarissen eindigt dan met een hartstochtelijk beroep op de regering, dat het beter zou zijn de Westerschelde te ^overbrug gen", opdat de 90.000 Nederlan ders ten Z. van deze stroom zich bewust zullen worden, dat de bron van hun cultuur en welvaart in Nederland is gelegen en niet in België. Ook de Terneuzense Kamer van Koophandel heeft, naar wij vernemen, in een adres aan de regering haar bezwaren gefor muleerd tegen de wederinvoering der tarieven. BENZINEPRIJS VOOR BUITENLANDSE AUTOMOBILISTEN. Te Londen is het congres van de „Fédèration Internationale de 1'Automobile" gehouden, in wel ke organisatie de K.N.A.C. Ne derland vertegenwoordigd. Na mens de K.N.A.C. woonden de voorzitter, Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en de secretaris, mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten de vergaderingen bij. Eén der belangrijkste punten van behandeling was 'n voorstel van de K.N.A.C. om de aangeslo ten clubs te verzoeken bij hun regeringen aan te dringen op het verlenen van een reductie op de benzineprijs aan buitenlandse automobilisten, zoals in enkele landen reeds geschiedt. In haar toelichting op dit voorstel had de K.N.A.C. de aandacht erop ge vestigd, dat vrijwel alle landen in 't belang van het vreemdelingen verkeer en ter verbetering van de deviezenpositie tal van midde len aangrijpen om dit te bevor deren, niet in de laatste plaats door het verlenen van grote re ducties op de kosten der trein reizen. Voor degenen die per automobiel reizen en die onge twijfeld tot de belangrijkste ca tegorie van touristen behoren, doet men in dit opzicht echter niets. Het voorstel kreeg een extra aanbeveling van de „Commission Bovendien wordt van de rege- De economische commissie voor Europa constateert in haar algemene studie over de econo mische toestand in Europa tij dens het vierde kwartaal van t vorige jaar en de eerste maan den van dit jaar allereerst, dat de algemene tendens van de wereld-economie niet veel ver anderd is. De zware industrieën werkten nog steeds op maximum capaciteit en de vermindering van de vraag naar consumptie goederen hield aan met buiten gewoon ongunstige gevolgen voor de textielindustrieën van WestjEuropa. De deskundigen herinneren er aan, dat de handelsbetrekkin gen' gecompliceerder zijn ge worden en delen omtrent de in. flationistische maatregelen mee, dat die aan het einde van 1951 in Nederland en Denemarken resultaten begonnen op te leve ren De inflatie hield volgens de commissie in Frankrijk en in het verenigd koninkrijk aan. In April begonnen echter tekenen van verandering merkbaar te worden, maar het is moeilijk om te zeggen in hoeverre deze het gevolg waren van maatregelen, die voortvloeien uit een vastbe sloten politiek of van de ontwik keling van de algemene con junctuur. Tot Maart 1952 waren er geen tekenen van verbetering in de betalingscrisis van beide laatst genoemde landen. Aan het ein de van die maand waren de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied verminderd met 2167 millioen dollar vergeleken met de omvang in Juli 1951. Het nadelig saldo binnen de Europe se betalingsunie steeg tot ruim 3 millioen dollar en was met 927 millioen dollar toegenomen. Eind Maart 1952 waren sedert dezelfde maand van het vorige jaar zowel de reserves als de schulden aan het buitenland van Frankrijk met ongeveer een milliard verminderd. De maatregelen tot herstel in Frankrijk en het sterlinggebied schijnen iets te laat te zijn ge nomen, daar de speculatie reeds haar rol gespeeld had. Het hoofd van de Oostduitse I voortaan het binnendringen van voorlichtingsdienst, Eisler, heeft „spionnen en terroristen" te Maandag, na afloop van een ka- voorkomen. De maatregelen zul- binetszitting medegedeeld, dat len echter onmiddellijk worden Oost-Duitsland heeft besloten, opgeheven, als overeenstemming maatregelen te treffen om „het wordt bereikt over het houden binnendringen van spionnen, sa- van verkiezingen in geheel Duits- boteurs en agenten der V.S." te land, aldus de Oostduitse rege- voorkomen. De controle langs de ringsverklaring. zonegrens zal worden verscherpt, ln de verklaring wordt verder aldus Eisler, die hieraan toevoeg- gezegd, dat de Westduitse rege- de, dat te Berlijn mogelijk ook ring en de Westelijke mogendhe- dergelijke maatregelen zullen den een scherpe grens- en doua- worden getroffen. Eisler ver- nedienst tussen West- en Oost- klaarde van mening te zijn, dat Duitsland hebben ingesteld „ten- de gevaren van Westduitse zijde einde 'de kloof tussen beide ge- door het ondertekenen van de bieden te vergroten". Aan de an- conventie van Bonn zijn vergroot, dere kant hebben de Westelijke Volgens Eisler zal het gevolg mogendheden,' volgens de Oost van de conventie van Bonn een duitse regering, gebruik gemaakt derde wereldoorlog zijn. Hij deed van het gebrek aan de noodzake een beroep op de Westberlijners lijke bescherming aan Oostduitse om tegen westelijke „spionnage- zijde om „spionnen t-rmnstpn Minister Stikker heeft gisteren het rapport van de O.E-E.S. inge diend bij de consultatieve verga dering van de Raad van Europa. In zijn rede zeide hij o.m.: Of schoon het waarschijnlijk de laatste keer zal zijn, dat ik in uw midden vertoef als vertegen- wooHdiger van de commissie van ministers van de O.E.E.S., aange zien binnen, enkele weken in Ne derland verkiezingen worden ge houden en een nieuw ministerie zal worden benoemd en deze rede derhalve mijn persoonlijke zwa nenzang zal kunnen, zijn, is deze boodschap zeker niet de laatste, welke de O.E.E.S. tot u zal rich ten. Ondanks de verbeteringen van de laatste vier jaren lijden de volken van Europa nog steeds onder de gevolgen van de oorlog. Internationale de Tourisme" der F.I.A., welke met de K.N.A.C. van mening was, dat een derge lijke maatregel van het grootste belang moest worden geacht voor het internationale toerisme. Niet temin werd niet verheeld, dat de uitvoering zekere moeilijkheden zou meebrengen, aangezien er grote verschillen bestaan bij de belastingheffing op de benzine in de verschillen landen. Beslo ten werd dat de F.I.A. zich met de clubs in verbinding zou stellen teneinde de mogelijkheid na te gaan voor de practische invoe ring van een reductie op de ben zineprijs voor buitenlandse auto mobilisten. Een voorstel van Zuid-Slavie om aan de economische commis sie voor Europa te verzoeken de nodige maatregelen te nemen om de noodlijdende landen be hulpzaam te zijn bij de uitvoering der plannen tot aanleg en verbe tering van de automobielwegen werd aangenomen. centra" in West-Berlijn op te tre den. Indien zij zulks niet zullen doen, aldus Eisler, „zal Oost- Duitsland maatregelen moeten nemen, die vele moeilijkheden voor West-Berlijn zullen beteke nen". Zonder in te gaan op de maatregelen, waartoe de Oost duitse regering heeft besloten, zeide hij, dat zij ook voor de Oostduitsers in het gebied van de terroristen en smokkelaars" naar Oost-Duits land te sturen, waartegen dit land zich verplicht ziet zich te verde digen. In de verklaring wordt niet gezegd wélke maatregelen zullen worden getroffen. Westduitse regeringskringen hebben verklaard, dat de Oost duitse verklaring is gebaseerd op geheel verdraaide feiten". Het ongeveer duizend kilometer lange 1 is juist Oost-Duitsland, dat een ongevebi zullen stroom van communistische West-Duitsland zonegrens moeilijkheden wordt gezegd, dat het ministerie staan" geheel verantwoordelijk vnnr Staatsie ligheid order heeft stellen voor een eventuele ver- gekregra maatregelen te nemen breding van de kloof tussen de voor het verscherpen van de I beide delen van Duitsland, controle langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland teneinde NIEUWE RONDVAARTBOOT TE ROTTERDAM. Generaal Ridgway is Maandag avond per vliegtuig uit New York naar zijn hoofdkwartier te Parijs vertrokken. ringen verlangd, dat zij grote be wapeningsprogramma's uitvoe ren. Ter voorziening in deze bei de tegenstrijdige behoeften moe ten de productieve hulpbronnen van Europa ten volle en met de grootst mogelijke efficiency wor den gebruikt. Dit leidt tot het eerste doelwit, uitbreiding der productie. Als tweede doel noem de de minister handhaving en herstel der interne financiële sta biliteit en in de derde plaats een evenwicht in de lopende beta lingsbalans. Deze drie doeleinden moeten tezamen worden verwe zenlijkt. Alleen door het over winnen van de inflatie kan een land voldoen aan de voorwaarde, welke essentieel is voor het her stel van het evenwicht in zijn be talingsbalans. Minister Stikker gaf vervol gens een overzicht van de werk zaamheden van de organisatie voor Europese economische sa menwerking en wees erop, da deze organisatie, wanneer ziel minder gunstige omstandighede voordoen of wanneer een acute crisis niet kan worden voorko men, pogingen in het werk stelt ter beperking van de uitwerkin gen en van de duur van een der gelijke crisis. Voorts wees de mi nister op de verhouding van de O.E.E.S. tot de Europese beta lingsunie, in welk verband hij melding maakte van de onlangs door de raad van de O.E.E.S. ge nomen beslissing, dat de raad van bestuur van de E-B.U. ten allen tijde de financiële positie van een lid van de E.B.U. kan onderzoeken, wanneer er gevaar dreigt voor ontwikkeling ener critieke situatie. Over het alge meen echter behandelt de O.E.E.S. vraagstukken over een breder front en neemt zij initiatieven. De minister weidde vervolgens uit over de huidige moeilijkheden van de Europese betalingsunie en wees er op, dat maatregelen op korte termijn op het economi sche en monetaire terrein niet voldoende zijn ter overwinning van de moeilijkheden, waarin de Westeuropese landen thans ver keren. Het is noodzakelijk deze moei lijkheden op lange termijn te be zien. Tér verbetering van de hui dige situatie moeten wij stre ven naar een blijvende op lossing door het tot stand brengen van een werkelijk ge zonde economische verhouding" tussen Europa en het continent van Noord-Amerika. De bestaan de moeilijkheden, welke econo misch gesproken tussen de twee continenten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan bestaan, kunnen niet blijven voortduren zonder ernstige gevolgen zowel voor Europa als voor de Ver enigde Staten. Wanneer wordt erkend, dat deze twee op elkaar zijn aangewezen, zowel voor hun economisch welzijn als voor hun eigen veiligheid, dan is hiermede duidelijk aangegeven, dat beide partijen zich moeten verenigen in het opbouwen van een ge meenschap van belangen op een basis van gelijkheid en gezamen lijke verantwoordelijkheid. Voor .de landen van de O-E.E.S. betekent dit, dat zij hun huidige organisatie verder moeten ver volmaken door het uitwerken van een systeem, krachtens het welk collectieve herstel- of pre ventieve actie mogelijk wordt. Indien een dergelijke praktijk meer regel dan uitzondering zou worden, zouden wij, aldus minis ter Stikker, goede redenen heb ben te verwachten, dat de Ver enigde Staten bereid zouden zijn bij te dragen tot het vlot functio neren van dit systeem, niet al leen door middel van financiële bijdragen, doch ook door de on dersteuning van de idee van col lectieve oplossingen voor de pro blemen der afzonderlijke landen. Ook vele niet-Rotterdammers kennen de boottocht door de ha vens, die vaak als attra.ctie aan een vergadering of een congres wordt verbonden. De „Spido", Te München demonstreerden I die deze rondvaarten organiseert, enive duizenden personen tegen zal met de Pinksterdagen aan herbewapening van West-Duits- zijn 24 rondvaartschepen een land De politie dreef de menigte nieuwe toevoegen, n.l- het m.s. uiteen- 25 personen werden aan-1 Nassauplaat", dat is uitgerust gehouden I met duizend zitplaatsen. Tweedaagse staking in West- Het schip, de vroegere „Stierop Duitse drukkerijen. van de „Alkmaar Paket is ver bouwd en gemoderniseerd. Het is De Westduitse regering heeft speciaal aan de vloot toegevoegd de tegen hedenmiddag aangekon- V00r het maken van dagtochten digde tweedaagse staking in de met grote gezelschappen, perso- drukkerijen onwettig genoemd. I neeisverenigingen-etc. De vereniging van dagbladuit De lengte van de „Nassauplaat COMMUNISTISCHE LEIDERS OEFENEN TERREUR UIT. Geallieerde autoriteiten hebben Maandag het E.E.A. meegedeeld over de terreur, die vurige com munisten onder de 80.000 Noor delijke krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben uitgeoefend en die in September van het af gelopen jaar tot bloedige ge vechten heeft geleid. Deze gege vens waren tot nu toe geheim en zij zijn daarom niet eerder openbaar gemaakt. Fanatieke communistische oili- cieren onder de krijgsgevange nen hadden een centraal comité opgericht, dat er allengs in slaagde door terreur de macht in de krijgsgevangenkampen in handen te krijgen. Gevangenen, die tegen de wen sen der communisten ingingen, werden door „volksgerechtsho ven" ter dood verooredeld en te recht gesteld, hetgeen door wur ging of ophanging geschiedde. Zo werden op 19 September j.l. in een bepaalde afdeling gevech ten geleverd. Hierbij en als ge volg van daarop volgende „te rechtstellingen", uitgevoerd op De secretaris van de Zuid- afrikaanse vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie, Sachs, is Maandag door de po litie van de trappen van het raadhuis in Johannesburg ver wijderd, nadat hij een bijeen komst had toegesproken. Nadat hij voor het gerecht was verschenen wegens zijn overtreding op Zaterdag j.l. van het regeringsbevel om zich van vakverenigingsactiviteit te ont houden, wachtte een menigte van 3000 personen voor het raadhuis. Zij luisterden naar redevoeringen, waarin de rege ring en in het bijzonder de mi nister van justitie werd aange vallen. Sachs verklaarde, dat de kwestie niet slechts hem betrof, „maar het is een strijd voor vrij heid en recht tegen fascisme" Maandag staakten duizenden leden van de vakvereniging van ren afgebeeld, arbeiders in de kledingindustrie uit protest tegen de tegen Sachs genomen maatregelen. (Sachs heeft onlangs van de minister van justitie aanzegging gekre gen af te treden als secretaris van de vakvereniging. Hij mag Matal 2 jaar lang niet verlaten en moet zich van politieke en vakverenigingsactiviteit ont houden). gevers heeft zich in gelijke zin over de staking uitgelaten. Indien de staking doorgaat zullen in geheel West-Duitsland geen kranten kunnen verschij nen Ook de publicatie van het verdrag inzake het Europese leger, dat vandaag te Parijs on dertekend wordt, zal door de staking tenminste twee dagen worden vertraagd. Het „Duitse industriële insti tuut", een organisatie van wek gevers, zei in een verklaring, dat de vakverenigingen de kwestie van de wet op de bedrijfsorgani satie aangrijpen om te protes teren tegen de buitenlandse poli tiek der bondsregering. De sta king van de drukkers is hier een voorbeeld van, aldus het insti tuut, omdat hierdoor de publica tie van belangrijke commentaren op de conventie van Bonn en het E.V.G.verdrag in de dagbladpers wordt vertraagd. Ook te Neurenberg werden be togingen tegen de wet op de be drijfsorganisatie gehouden, waar- aan door ongeveer 50.000 perso nen werd deelgenomen. Hier droegen de betogers zwarte hou ten kruisen mee, waarop Duitse helmen met het dollarteken wa ren afgebeeld. De politie nam deze kruisen in beslag en ver spreidde de menigte met behulp van waterstralen. Tweehonderd demonstranten poogden tever geefs het politiebureau te be- stormen. In alle bedrijven in Beieren hielden de arbeiders een korte staking, evenals in Hannover. In Oberhausen hielden 15.000 arbei- ders een massabijeenkomst. is 44,18 meter bij een breedte van 7.50 meter. De voortstuwing geschiedt door een dieselmotor van 230/270 pk. last der uit communistische ge vangenen samengestelde „recht banken", zijn vijftien gevangenen om het leven gekomen. Het was ook het „centrale comité", dat het ontvoeren van de voormalige kampcommandant, brigade-gene- laal Dodd had georganiseerd. De wanordelijkheden begonnen in September j.l. toen de wapen stilstandsbesprekingen in Korea in een critiek stadium verkeer den. 18 September 1951 zijn in een afdeling bij gevechten tussen gevangenen onderling negentien man om het leven gekomen. Van deze negentien weet men zeker dat zij werden gedood. Bewa kingsofficieren zijn echter van mening dat er meer doden en gewonden waren, die de commu nisten verborgen wisten te hou den. Er kan geen nauwkeurige schatting worden gemaakt van het aantal krijgsgevangenen, dat door mede-gevangenen, op last der communistische leiders, is vermoord. De communistische gevangenen maakten bij de gevechten onder meer gebruik van tot speren ge' slepen tentpalen en stenen. VERKLARING BESTUUR L.O.O.I.S. Naar aanleiding van de be richten inzake de aanslag op de Indonesische militaire attache deelt de heer E. G. van Rangel- iooij, bestuurslid van de lande lijke organisatie van oud-ille gale strijders (L.O.O.I.S.) mede, dat deze organisatie er prijs op stelt, te verklaren, dat zij als organisatie met deze aanslag niets uitstaande heeft en even min kan aannemen, dat deze iets met de zaak Westerling te maken heeft. Wel zal de organisatie onaer tijdelijk voorzitterschap van de heer W. Kicken alles in het werk stellen, om langs wettelij ke weg te bereiken, dat haar leden spoedig in vrijheid worden gesteld. De twee personen, die volgens de berichten de aanslag hebben gepleegd, maken, aldus deze verklaring, die volgens de heer Van Rangelrooij door alle leden van het bestuur is onder tekend, geen deel uit van de Loois. Desgevraagd deelde hij nog mede dat behalve de heer Van Dvoorzitter van de Loois, nog 2 leden werden gearresteerd. Opnieuw twee arrestaties. Opnieuw zijn 2 personen, ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslag in hechtenis geno men. Het zijn de 48-jarige garage houder W. J. S. en de 55-jarige L. J. A., zonder beroep, woon achtig te Den Haag. De politie verklaart, dat de pistolen, waarmee de aanslag is gepleegd, bij S. en A. thuis zijn gevonden. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van D. heeft er kend. dat hij zijn bemiddeling heeft verleend bij het verschaf fen van vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Een van deze laat- sten heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. Na de aanslag hebben P. en C. de pistolen bij Van D. terugge bracht. S. en A. hebben na de oorlog gastvrijheid van Van D. genoten. Volgens voorlopige inzichten van de politie zijn enige der ge arresteerden wel leden van de, overigens kleine van een andere organisatie afgescheiden „lan delijke organisatie van oud- illegale strijders", welke organi satie haar meeste leden in Den Haag heeft. Of deze organisatie als zodanig de aanslag heeft voorbereid, is nog een vraag. Voorts verklaarde men van de zijde van de politie de indruk te hebben, dat van de van de aanslag verdachte M. P. en A. C. deel uitmaken van een „knok ploeg", die onder leiding zou staan van zekere K., die zich in de verzetstijd „majoor Brad- dock" noemde. Een onderzoek is nog gaande. Voorts werd van politie-zijde verklaard dat men tot dusverre geen enkel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag en de affaire-Westerling heeft kunnen vinden. Overste Harjono uit het ziekenhuis ontslagen. De Indonesische militaire at taché, overste Harjono heeft Maandagmorgen geheel hersteld het ziekenhuis ,3ronovo" in Den Haag verlaten. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt het postwisselverkeer met het Nederlandse gedeelte van Nieuw Guinea in beide richtingen geopend. Zowel de bedragen van de te storten als van de uit te betalen postwissels behoren in Neder landse munt te worden vermeld. Het maximum-bedrag is voor beide richtingen vastgesteld op f 100,—. Verdere inlichtingen verstrek ken de postkantoren. 1) (Nadruk verboden). HOOFDSTUK I. In de maanden die voorafgin gen aan de gezinsvermeerdering bij Meijer, mompelde „Frerik" steeds voor zich heen, dat hij hoopte, dat het een jongen zou zijn. En dat vertelde hij ook aan de buren, zijn knechts en lui, die naar zijn eenden kwamen kijken. Maar toen het kind geboren was en de baker hem vertelde, dat het een meisje was, dat „net iender op z'n vaoder leek", och, toen was hij toch blij- Een meis je was per slot van rekening toch veel leuker dan een jongen en al de luchtkastelen, die hij voor z'n „jongen" had gemaakt, verdwe nen om plaats te maken voor anderen voor het „meidje". Hiermee is eigenlijk alles ge zegd van het karakter van Meij er, de grote tuinder en eenden fokker uit de Beemster. Hij was een van die weinige mensen, be horende tot de categorie „goed zak" en toch, geen mens waagde het om van die goedheid mis bruik te maken. Geen knecht zou die gulheid exploiteren. Gebeur de het al eens, dat er een van de losse knechts 's morgens aan kwam, als de anderen al aan het „schoffelen" waren, dan begroet te Meijer hem met een: „Zo, jo hè je hard gereejde? Denk er om dat je niet daoluk je jas uittrekt, want dan zei je 't net te pakken krijge." Er werd geen woord over het te laat komen gespro ken en de knecht zorgde er wel voor, in het vervolg niet meer te laat te komen. Toch waren er mensen, die dachten, dat ze de kleine tuinder zc maar bedotten konden en dat waren de eendenkopers, want behalve z'n negen morgen land, had hij ook nog enkele duizenden eenden. Doch dat viel hun dan tegen. Als ze een te lage prijs boden en klaagden, dat de markt overvol was kregen ze steriotiep ten antwoord: „Nou'jé, da' mo-je niet zegge. Ik dink niet, dat k ze verkoop." En dan was het afge lopen. Al boden ze een tientje voor een eend, ze bleven er a Ze kregen niets anders meer mee, dan een „wel thuis, hoor!" Ja, dan was het maar 't beste een paar maanden weg te blijven. Daai na was Meijer weer even toeschie telijk als voorheen en Meijer be hoefde je niet af te zetten Zo kalm en goed als ie was, had ie ie door, voor je het zelf wist. De goedheid van Meijer was spreekwoordelijk in de Beemster. Dat wisten de knechts die er werkten, en zij die er niet werkten. De eersten bleven er omdat het er goed was, en de anderen deden hun best om op het spul van Meijer te komen. Had een ander in de zomer al eens gebrek aan bessenplukkcrs of -pluksters, bij Meijer waren ze altijd in hele drommen, omdat hij een cent per mandje meer gaf en er niets van zei, „,als ze „mui- zelden" J) tijdens het plukken. Ja, bij Meijer was het best werken. Daar kon je best zijn. Ook de vaste knechts, die er van Maandag tot Zaterdag voor dag en nacht waren. Bij welke tuin der in de Beemster of de Purmer mocht je Zaterdags om vier uur ophouden met werken? Net, dat was bij geen enkele tuinder ;o. Als de knechts van Meijer al met hun roodbonte zak met wasgoed achter op de fiets naar huis re den, stonden de anderen nog te „krozen" 2). Moesten de vaste knechts bij anderen Zondags avonds terug zijn. Meijer vond Maandagmorgen om een uur of acht vroeg genoeg. Ja, t werk volk had het bij hem werkelijk goed, veel te goed, vonden de bu ren en de verder verspreide tuin ders. Als-ie zo doorging, zouden z'n knechts gauw de baas zijn op z'n „orf" :i). En er zou natuurlijk lang niet zoveel gedaan kunnen worden, als ze pas Maandagmor gen kwamen en Zaterdagmid dags met licht weer wegreden. (Wordt vervolgd). 1). Muizelen: eten van de bes sen tijdens de pluk. 2). Krozen: het kroos uit de sloot scheppen; een typisch Za- terdagmiddagwerk in de Beem ster in vroegere jaren. 3). Orf: erf, bedrijf. De secretaris van de Zuidafri- kaanse vakvereniging van arbei ders in de kledingindustrie, Sachs, is Maandag voor de twee de maal in drie dagen tijds gear resteerd wegens overtreding van een regeringsbevel om geen poli tieke bijeenkomsten bij te wonen. Zaterdag was Sachs onder borg stelling weer vrijgelaten. Maan dagmorgen moest hij in Johan nesburg voor het gerecht ver schijnen en werd hij opnieuw on der borgstelling op vrije voeten gesteld. Sachs begaf zich daarop naar het raadhuis in Johannesburg, waar zich ongeveer 3.000 staken de arbeiders haddend verzameld. „Dit is een strijd om vrijheid en recht tegen fascisme", aldus ver klaarde Sachs voor het raadhuis. Boven aan de trappen van het raadhuis staand verklaarde zijn rede, die hij Zaterdag had willen houden, te zullen uitspre ken, tenzij de politie dit zou hiVóeórerhij zijn rede kon begin nen, werd hij door zes politieman nen gearresteerd. Maandag waren alle fabrieken in Johannesburg behalve de kan toren gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2