De ondertekening van de verdragen met West-Duitsland Einde van het bezettingsstatuut De inhoud der overeenkomsten Het moeizame weekeinde van Bonn De Oorlog in Korea DE RAAD VAN EUROPA Zware Chinese aanvallen DINSDAG 27 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2045. LUCHTVAART. VEERS VERWACHTIN G HOOGWATER 5.— 5.35 6.15 ZON- ea MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Het z.g. „Duitse verdrag" is Maandagochtend om half elf door de ministers van Buiten landse Zaken ondertekend. De on dertekening vond plaats tijdens een sobere plechtigheid in de zaal van de Duitse bondsraad te Bonn. Minister Eden was de eerste, die zijn handtekening onder het al gemene verdrag zette. Hij werd gevolgd door Schuman en Ache- son, terwijl dr. Adenauer als laatste zijn handtekening zette. Daarna begon onder het voort durend tikken der blitzlampen de lange procedure van de onder tekening van de bij het verdrag behorende conventies. Zestig handtekeningen moesten in to taal de overeenkomsten en de daarbij behorende schriftelijke interpretaties bekrachtigen. De witte wanden van de zaal waren slechts met twee grote gobelins en rijen paarse horten sia's gesierd. De ministers, hun voornaamste adviseurs en de hoge commissarissen hadden plaats genomen aan een lange wit beklede tafel in het midden van de zaal. Tegenover hen stond een cordon van fotografen opgesteld; achter hen en langs de zijwanden zaten en stonden ministers, vertegenwoordigers der regeringspartijen, enkele ver tegenwoordigers der Duitse lan den, de beambten, die negen maanden aan de verdragen heb ben gewerkt en groepen verte genwoordigers van het openbare leven. Bij de plechtigheid ont braken de vertegenwoordigers van het diplomatieke corps. Zelfs de landen van het Europese ver dedigingspact, die vandaag in Parijs zo nauwe banden zullen sluiten, waren niet tot de cere monie uitgenodigd. Wel uitgenodigd doch niet ver schenen waren de vertegenwoor digers der oppositie in Duitsland. De vier socialistisch geregeer de landen der bondsrepubliek hadden geen afgevaardigden ge stuurd. Ook de socialistische president van de bondsraad was afwezig. Politici van 15 landen, verte genwoordigd in de consultatieve vergadering van de raad van Europa, zijn Maandag te Straatsburg in openbare zitting bijeengekomen ter bespreking van de plannen tot vereniging van Europa. Behalve het kiezen van een voorzitter ter vervanging van de Belg Paul Spaak, bevat de agenda o.m. het voorstel van de Engelse minister van buiten landse zaken Eden betreffende het verbinden van de raad van Europa aan de E.V.G. en het plan-Schuman. In een boodschap aan de ver gadering heeft het ministers comité van de raad verklaard, dat de toestand in de wereld de afgelopen 6 maanden is verbe terd. „Dank zij de grotere sa menwerking tussen de landen van het vrije Europa wordt de vrees minder", aldus de bood schap. De ministers noemen het plan-Eden „een uiterst delicate onderneming, waard om van al le kanten te worden bezien". Zij hebben het in principe reeds goedgekeurd. De ministers be sluiten hun boodschap als volgt: „De Europese idee is werke lijkheid geworden in de geest van onze volken. Ofschoon het beslissende stadium misschien nog niet is bereikt, is het moei lijkste werk achter de rug. De grondslagen zijn gelegd en de openbare mening is goed ge zind". De vergadering heeft Fran cois de Menthon, parlements lid voor de Franse volksrepubli keinen, tot voorzitter gekozen. Bij de derde stemming kreeg hij 57 stemmen, de Noorse socialist Finn Moe 30 en de Britse con servatief Robert Boothby 29. De socialistische afgevaardig den hadden besloten Moe te steunen in plaats van de Ne derlandse socialistische afge vaardigde Van de Kieft. Volgens een niet-officieel bericht is dit besluit met 20 tegen 16 stemmen genomen. Vóór de ondertekening der verdragen heeft kanselier Ade nauer een korte toespraak ge houden om zijn gasten te ver welkomen. Daarbij legde hij bij zondere nadruk op zijn overtui ging, dat het verdrag tezamen met dat der Europese verdedi gingsgemeenschap zal leiden tot een herstel van de eenheid van Duitsland. Hij sprak de hoop uit, dat de verdragen een tijdperk van vrede en samenwerking in Europa zullen inluiden. Minister Schuman heeft na mens de drie ministers het uit houdingsvermogen geprezen, waarmee kanselier Adenauer naar het tot stand komen der verdragen heeft gestreefd. „Dit streven moet succes hebben, wil- lne wij geen nieuwe catastrofen tegemoet gaan. Wij moeten leren vertrouwen in elkaar te hebben en onze regeringen moeten leren in een nieuwe geest met elkaar samen te werken", aldus Schu man. Buiten het bondshuis was van de plechtigheid niet veel te mer ken. Er was in de West-Duitse hoofdstad geen spoor van feeste lijk vertoon en er werd hoege naamd niet gevlagd. In een drui lerige regen sloegen kleine groe pen mensen voor het bondshuis het gaan en komen der hoge be zoekers gade. Na de ondertekening van het verdrag hebben de vier ministers het woord gericht tot vierhon derd journalisten, die te Bonn waren samengekomen. Dr. Ade nauer zeide: „Wij zijn nu vrij om in Europa te kunnen mede werken aan ons doel: een nieuw Europa". Tot de bevolking van Berlijn zei Adenauer: „De weg die wij hebben ingeslagen, is de enig mogelijke om tot een eenheid van Duitsland te geraken. Wie de oplossing van dit Duitse pro bleem los wil maken uit de ver binding met de gehele Europese situatie, ziet de toestand niet juist". Minister Acheson verklaarde: „Zolang niet alle Duitsers in Oost en West in vrijheid zijn ver enigd, is ons doel niet bereikt. Mijn regering is vast besloten naar dit doel te blijven streven tot het is bereikt." „Onze enige wens is veiligheid, waardigheid en vrijheid voor allen te verkrijgen, ook voor hen die thans nog niet met ons kun nen samenwerken", zei minister Schuman. „Daarom is onze taak verre van geëindigd. Integen deel, zij begint pas. Onze samen werking kan slechts op vertrou- wen berusten. Wij moeten trach ten alles uit te schakelen wat tot nieuw wantrouwen kan leiden". Eden tenslotte kenschetste het verdrag als een mijlpaal op een lange weg, die geen ander doel heeft dan „verdediging en veilig heid". De vier ministers hebben zich 's middags naar Parijs begeven om vandaag het met het Duitse verdrag verbonden legerverdrag te tekenen. De contractuele overeenkom sten tussen de V. S., Engeland en Frankrijk enerzijds en West- Duitsland anderzijds geven de bondsrepubliek vrijwel volledige souvereiniteit ten aanzien van haar binnen, en buitenlandse po. litiek. Het bezettingsstatuut komt hierdoor te vervallen. De organen van de drie hoge com missies worden opgeheven en de. bezettingstroepen krijgen de sta tus van beveiligingsstrijdkrach ten. West-Duitsland en de Weste lijke „grote drie" zullen normale diplomatieke betrekkingen on derhouden, waarbij zij weder zijds door ambassadeurs worden vertegenwoordigd. De drie Westelijke mogend heden behouden nog slechts enige duidelijk omlijnde rechten in de bondsrepubliek, welke samenhangen met de bijzondere positie van Duitsland. Deze rechten hebben betrekking op de volgende onderwerpen: a. de legering van strijdkrach ten in het gebied der bondsrepu bliek en de bescherming van de veiligheid van deze strijdkrach ten. b. Berlijn en c. Duitsland als geheel, met in begrip van de hereniging van de beide delen en het sluiten van een vredesverdrag. De contractuele overeenkom sten bestaan uit het z.g. alge mene verdrag, vier nevenverdra gen n.l. het troepenverdrag, 't financiële verdrag, het arbitra geverdrag en het overgangsver drag en het statuut voor Ber lijn. In het algemene verdrag be vestigen de Westelijke mogend heden en de bondsrepubliek de nieuwe verhouding tot elkaar. Eerstgenoemden garanderen de veiligheid van West-Duitsland en Berlijn en zeggen de bondsrepu bliek van de buitenlandse poli tiek alle steun toe. De bonds republiek verplicht zich op haar beurt, haar buitenlandse politiek in overeenstemming te voeren met de beginselen van de Ver enigde Naties en de raad van Europa. Alle vier landen verklaren, dat het hun gemeenschappelijk doel is een vrij, verenigd Duits land tot stand te brengen en hiermee een vredesverdrag te be- reiken. In het troepenverdrag word#n de rechtsgronden voor de lege ring van geallieerde strijdkrach ten op Duitse bodem genoemd. Het financiële verdrag regelt de wijze, waarop de West-Duitse financiële bijdrage aan de West- Europese verdediging zal worden gebruikt. Het arbitrageverdrag bepaalt, dat een hof van arbitrage zal worden ingesteld, waarop de regeringen bij een meningsver schil een beroep kunnen doen. Het overgangsverdrag regejt de vervanging van de bezettings wetgeving door Duitse wetten. Hierbij is o.a. vastgesteld, dat door de geallieerden opgestelde programma's moeten worden uit. gevoerd. Dit betekent, dat een Duitse anti-kartelwet moet wor den uitgevaardigd; dat de ont manteling van de kolenmijnen, de ijzer en staalindustrie en van de „I. G. Farben" moet worden voltooid en dat de Duitse buiten landse schulden erkend blijven. In 't statuut voor Berlijn zegt de bondsregering Berlijn steun toe. De drie westelijke mogend heden verklaren hetzelfde, terwijl het geallieerde stadsbestuur toe zegt, dat de rechten, die de geal lieerden zich in Berlijn voorbe houden, tot het uiterste zullen worden beperkt. Het gehele stelsel van verdra gen moet door de parlementen van de vier landen worden be krachtigd. In de preambule op de verdra gen wordt als gemeenschappelij ke doelstelling genoemd, dat de bondsrepubliek op voet van ge lijkheid in de Europese gemeen schap wordt opgenomen, welke weer als onderdeel van de zich ontwikkelende Atlantische ge meenschap kan worden gezien. Het bezettingsstatuut wordt als onverenigbaar met deze doelstel ling afgeschaft. Volgens de overeenkomsten kunnen de westelijke mogendhe den strijdkrachten in Duitsland legeren en de veiligheid hiervan beschermen. Zij behouden rech ten betreffende Berlijn, de her eniging van Duitsland en een re geling door een vredesverdrag. De in Duitsland gelegerde troepen der westelijke „grote drie", die de status van beveili gingsstrijdkrachten krijgen, heb ben tot taak de verdediging van de vrije wereld, waartoe de bonds republiek en Berlijn behoren. Bepaald wordt, dat de beveili gingstroepen in de volgende ge vallen in actie zullen komen: 1.) Bij een aanval op het grond gebied van de bondsrepubliek of Berlijn. 2.) Bij subversieve actie ter ver storing van de democratische orde. 3.) Bij ernstige verstoring van de openbare orde en veiligheid. HET TROEPENVERDRAG. De rechten en plichten van de buitenlandse strijdkrachten in de bondsrepubliek worden in het troepenverdrag geregeld. Onder genoemde strijdkrachten worden de troepen van de drie westelijke mogendheden en de met haar verbonden staten gerekend, be nevens de naaste familieleden van genoemde militairen. De leden der buitenlandse strijd krachten zijn verplicht zich in overeenstemming met het vol kenrecht te houden aan de Duit se wetten en zich van iedere po litieke activiteit, welke met de geest van het verdrag onverenig baar is, te onthouden. Zij hebben het recht manoeu vres te houden in overeenstem ming met de regels, welke gelden voor troepen, die in eigen land oefenen. De leden van genoemde strijd krachten zijn vrijgesteld van Duitse douanerechten. De contro le tegen misbruik berust in eer ste instantie bij deze troepen zelf, aan wie ook de deviezencon- trole wordt toevertrouwd. De leden der strijdkrachten vallen onder het militaire recht van hun eigen land; zo ook hun familieleden. Doorzoeking van Duitse wonin gen door autoriteiten van de strijdkrachten is niet meer moge lijk. Het troepenverdrag heeft een aanhangsel, waarin strafvoor- schriften worden gegeven ter be scherming van de geallieerde strijdkrachten tegen verraad, sa botage, ondermijning van de dienstwilligheid en tegen beledi ging. De in West-Duitsland gelegerde troepen van Frankrijk, België en Luxemburg zullen tot Juli 1953 dezelfde status hebben en voor rechten genieten als de andere verbonden strijdkrachten. Indien er door toedoen van Ita lië, België, Nederland of Luxem burg vertraging zou optreden in de bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag (waarmede de contrac tuele overeenkomsten zijn ver bonden), nadat de contractuele overeenkomsten reeds zijn gete kend, zullen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland beraadslagen over het in werking doen treden van ge deelten der verdragen. SCHADELOOSSTELLING. De bondsrepubliek verplicht zich te voldoen aan alle verbinte nissen, die voor het voormalige Duitse rijk uit de restitutie-proce dure zijn ontstaan en nog ont staan, tot een totaal van ander half milliard Duitse mark, ook de verbintenissen in West-Berlijn. Het vraagstuk der Duitse her stelbetalingen zal eerst bij het sluiten 'van een vredesverdrag definitief worden geregeld. De drie westerse mogendheden ver plichten zich, nimmer te zullen eisen dat herstelbetalingen uit de lopende Duitse productie zul len worden voldaan. De Westduitse regering heeft het recht nog vóór het tot stand komen van 'n dergelijke regeling bij het sluiten van een vredes verdrag tweezijdige onderhande lingen te voeren met staten, die aanspraak maken op Duitse her stelbetalingen. De bondsrepubliek verplicht zich de slachtoffers van het na- tionaal-socialisme schadeloos te stellen. De rechtsvoorschriften hiervoor zullen worden opgesteld volgens de beginselen, die in de bezettingstijd in de Amerikaanse zone golden. Hier worden twee groepen onderscheiden; n.l. zij die wegens hun politieke overtuiging ras of godsdienst vervolgd zijn en zij die op grond van nationa liteit vervolgd zijn en geen be scherming van hun vroegere va derland meer genieten; laatstge noemden voorzover zij duurzaam in hun gezondheid zijn benadeeld. Alle zaken, die tijdens de Duit se bezetting in een gebied door opvordering of gedwongen ontei gening zijn verkregen, moeten te ruggegeven worden. Er bestaat geen restitutieplicht, wanneer de betrokken zaken op grond van 'een normale handelszaak tegen vergoeding zijn verkregen, ook wanneer de betaling in bezet tingsvaluta is geschied. Ook be staat geen restitutieplicht, wan neer de tegenwoordige bezitter de betrokken zaken tien jaren te goeder trouw in bezit heeft ge had. De bondsrepubliek verplicht zich de geallieerde mogendheden niet aan te spreken voor haar handelingen en nalaten in de be zettingstijd. Zij kan dergelijke aanspraken van haar staatsbur gers zelf regelen. Alle discriminerende maatrege len uit de oorlogstijd tegen vijan delijk vermogen moeten opgehe ven en de oude rechten hersteld worden. Volgens het overgangsverdrag wordt alle buitenlandse lucht vaartmaatschappijen voor een overgangstijd van twee jaren toe gestaan haar bedrijf in de huidi ge omvang voort te zetten, tenzij voordien een tweezijdige overeen komst is gesloten. Door tweezij dige overeenkomsten zal verder het internationale burgerlucht- verkeer in de bondsrepubliek ge regeld worden. Bij het sluiten van die overeenkomsten heeft de bondsrepubliek volledige vrijheid. Zij mag Duitse luchtvaartmaat schappijen oprichten, vliegtuigen bezitten en piloten en technisch personeel opleiden. Na twee dagen van spannend en moeizaam beraad hadden de vier ministers Zondagavond in het Amerikaanse hoofdkwartier in Mehlem overeenstemming be reikt over de tekst van het Duit se souvereiniteitsverdrag. De be langrijkste wijziging, die ter elf der ure in de tekst werd aange bracht, was volgens een Duitse verklaring een herziening van de clausule, die bepaalt in hoeverre een herenigd Duitsland door het verdrag zal zijn gebonden. De nieuwe lezing dezer clausule, zo werd officieel verklaard, gaf dr Adenauer de overtuiging, dat de bezwaren der Duitse regerings partijen tegen een te nauwe bin ding van een toekomstige rege ring voor geheel Duitsland zou den wegvallen. Tijdens de zitting der vier mi nisters werd hun de tekst voor gelegd van de nieuwe Russische nota, waarin een onmiddellijke conferentie der grote vier werd gevraagd om op basis van de overeenkomst van Potsdam een vredesverdrag met geheel Duits land te sluiten. Ofschoon niet on verwacht gekomen, beheerste deze stap der Sow jets terstond de gesprekken in het van beamb ten en journalisten krioelende gebouw van de Amerikaanse ad ministratie. Officieel heet het, dat in de conferentiezaal met geen woord over de nota werd gesproken en dat zij dan ook de ondertekening van het verdrag niet kon belemmeren. De ernstige moeilijkheden, waardoor het eigenlijke werk der conferentie op de eerste dag werd geblokkeerd, kwamen uit een hoek, waaruit zij niet werden verwacht. Minister Schuman was met gebonden handen naar Bonn gekomen, daar zijn regering tij dens zijn afwezigheid had beslo ten de ondertekening van het verdrag van bepaalde voorwaar den afhankelijk te stellen. De be langrijkste daarvan was die van een Angelsaksische garantie te gen een „verraad" van Duitse kant. Daarnaast had de Franse rege ring aan Schuman opgedragen het been stijf te houden in een der nog open punten van het ver drag: de status der Franse en Belgische troepen in Duitsland, zolang deze nog niet in het Euro pese leger zijn opgenomen. De Duitsers hadden zich ertegen ver zet, dat deze troepen voorshands op gelijke basis met de Ameri kaanse en Britse zouden worden behandeld, met andere woorden dat hun onderhoud uit bezettings- kosten zou worden betaald. Hoe wel men hiermede raakte aan het voor de Duitsers toch al zo tere punt der verdeling van hun ver- dedigingskosten, heeft dr Ade nauer in dezen voldoende tege moetkoming betoond om het Franse bezwaar te doen verval len. Tot medio 1953 blijft de sta tus der troepen in elk geval on veranderd en inmiddels moeten de betrokkenen tot een accoord trachten te komen. De derde opdracht, die Schu man mee naar Mehlem had ge bracht, stond eigenlijk buiten het thema der conferentie. Zij werd daarmee ook niet in ultimatieve zin verbonden. Slechts leidde zij ertoe, dat de aandacht der drie Westelijke ministers geruime tijd naar Noord-Afrika werd ver plaatst: Frankrijk eiste meer be grip voor zijn politieke moeilijk heden daar. Buiten de conferentiezaal sprak men van Franse „afpersingspoli- tiek" en daarbinnen was de sfeer weinig minder opgewonden. De complicaties, waarvoor de minis ters werden geplaatst, waren zo danig, dat alle vlijtig uitgewerkte plannen voor feestelijke ontvang sten in het ongerede werden ge bracht. Schuman confereerde meer met zijn ministers in Parijs dan met zijn confraters in Bonn. Parijs bleek zó vasthoudend in zijn eisen, dat Adenauer bij wijze van spreken naar huis moest worden gestuurd om de drie kans te geven tot een intern nachtelijk beraad. In drie uren tijds hebben de 4 ministers tenslotte toch de for muleringen kunnen ontwerpen voor de nog open punten van het verdrag. Van Duitse kant werden deze formuleringen „bevredi gend" genoemd. Voornamelijk minister Schaeffer, de houder van de koorden der Duitse geld beurs, moet tevreden hebben ge knikt, toen de laatste hand aan de financiële regeling werd ge legd. Enkele artikelen, die klaar blijkelijk voor verschillende inter pretatie vatbaar waren, worden door een briefwisseling verduide lijkt. Wat de naam van het verdrag betreft, hebben de ministers met Salomonswijsheid besloten een lange een zeer officieel klinken de naam te kiezen, die geen ge-, voeligheden zal kunnen kwetsen: „Conventie regelende de betrek kingen tussen de drie geallieerde mogendheden en de Duitse bonds republiek", zo heet het 400 pagi na's omvattende stuk nu. De mi nisters lieten het aan de journa listen over een bruikbaarder naam te vinden. In Duitsland spreekt men bij voorkeur van „Duits verdrag", wat echter naar veler opvatting te definitief klinkt. Anderen hdb- ben „verdrag van Bonn" geop perd, wat de Fransen weer min der aangenaam was. De nieuwsdienst van de sociaal. democratische (oppositie) partij lieeft de dag van de onderteke ning van de „conventie van Bonn" „een zwarte dag voor Duitsland" genoemd. Officiële sociaal-democratische kringen aanhalend, verklaarde de nieuwsdienst, dat de conventie in de grond niet de vrijheid van handelen voor West-Duitsland vergrootte. Aanzienlijke delen van de bezettingswet blijven van kracht en de clausule over her eniging van Duitsland maakt, dat West-Duitsland niet zelf stappen kan ondernemen om tot hereni ging te komen", aldus de nieuws dienst. Voorts betreuren de socialisten het, dat de bondsregering heeft goedgekeurd, dat de geallieerden zelf een noodtoestand kunnen af kondigen en weer alle macht in handen kunnen nemen. Volgens de nieuwsdienst blijft de nieuwe status van West-Duitsland onder werp van het oordeel en de beslui ten van de westelijke mogendhe den en heeft W.-Duitsland slechts geringe invloed op deze besluiten. De vrije democraten, de twee de partij van Adenauers rege ringscoalitie, menen dat het nu geen tijd voor feestvieren is, doch voor ernstige bestudering van de conventie. Volgens hun pers dienst schijnen op het laatste ogenblik in de conventie aange brachte veranderingen de West duitse vrees te hebben weggeno men, dat afbreuk zou worden ge daan aan de kansen op hereni ging van Duitsland. Ten minste 187 West-Berlijners, die in dienst waren van de onder Sowjet-beheer staande Oostduit- se spoorwegen, zijn ontslagen, omdat er „na de ondertekening der verdragen- bij de Oostduitse spoorwegen geen plaats is voor West-Berlijners". Een aanval van 2 compagnieën Chinezen tegen geallieerde stel lingen ten W. van Tsjorwon aan het Westelijke front, is na een hevige strijd van 5 uur, waarbij de geallieerden verster kingen lieten aanrukken, afge slagen. De aanval kostte de tegen stander 72 doden en 40 gewon den, aldus een schatting van 't 8ste leger. De Chinezen hadden de geallieerde stellingen, voor de komst van de geallieerde versterkingen, bijna afgesneden. Volgens officiële gegevens be dragen de geallieerde verliezen aan vliegtuigen op Korea tot dusver in het geheel meer dan 1400. De communistische ver liezen worden geraamd op on geveer 400. Bij het geallieerde verliescijfer zijn 559 Amerikaan se vliegtuigen begrepen waar van 252 met straalaandrijving. Slechts 69 werden bij luchtge vechten neergeschoten. 334 Toe stellen werden door luchtdoel geschut omlaag gehaald en 56 toestellen gingen door andere oorzaken verloren. Ondanks het numerieke overwicht van de Noordelijken, vooral wat straal jagers betreft, waren hun ver liezen geringer dan die van de V. N. omdat zij hun vliegtuigen zelden aan het vuur van lucht doelgeschut blootstelden, aldus het officiële communiqué. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Onstandvastig weer. Veel bewolking met later af en toe lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 28 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.37 5.12 5.52 6.02 n.m. 6.25 ZON MAAN op onder op onder Mei. 27 4.30 20.44 6.57 28 4.29 20.46 8.09 0.20 29 4.28 20.47 9.22 0.42 30 4.27 20.48 10.34 0.58 31 4.26 20.49 11.45 1.11

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1