Sla nu reeds kolen in voor de komende winter Uit de Provincie Het pianoconcours Koningin Elisabeth ademtns nyj \ahdW verkwikkende URlGLBi Gemeenteraad van Vogelwaarde PRINS BERNHARD MET S—14 NAAR LEEUWARDEN. Atoomoniploffing in Nevada Ridgway voor de staatscommissie VLTSSINGEN. ZAAMSLAG. TTF KQHK"{ Wi 'WITTE KRUIS èchtekauwgc Filialen van Duiise maatschappijen ONS NIEUWE FEUILLETON TERNEUZEN. KRUININ GEN. AARDENBURG BRESKENS EEDE. Relletjes in Frankrijk KUITAART. ST. KRUIS. IJZENDIJKE. Verpleegsters voor Korea Boodschap van Kening Faroek „Amerika heefi de vrede verloren'' Rupssnplaag in Minnesota Zoals bekend kon ons land in de jaren na de bevrijding ternau wernood in zijn behoefte aan huisbrand voorzien. Steeds dreig de het gevaar, dat bij een strenge winter een tekort aan kolen zou ontstaan. Deze situatie heeft zich tot dusver nog niet veel gewij zigd, hoewel getracht wordt de binnenlandse kolenproductie zo hoog mogelijk op te voeren. De importmogelijkheden blijven voorshands beperkt, omdat onze traditionele buitenlandse leveran ciers hun huisbrandkolen voor een groot deel zelf nodig hebben. Al blijft deze situatie voor de voorziening met huisbrandkolen ook in de toekomst in wezen ge lijk, tijdelijk heeft deze ogen schijnlijk een wijziging onder gaan. Onder invloed van de uitzon derlijk zachte winter en het war me voorjaar is het verbruik van huisbrandkolen beneden het nor male gebleven. Het gevolg was een tijdelijk sterk vergrote voor- raadvorming bij de kolenhandel. Uiteraard bestaat tegen een ze kere voorraadvorming bij de handel geen enkel bezwaar. An ders wordt het, wanneer deze voorraden, zoals thans het geval is, te sterk oplopen en lange tijd moeten worden bewaard. Een te grote voorraad bij de handel be tekent achteruitgang van kwali teit door vergruizing. Een ander nadeel van een tijdelijk te grote voorraadvorming is, dat de im porteurs noodgedwongen de im port van kolen moeten verminde ren, aangezien hun afzet stag neert. Dit nadeel treedt duidelijk aan de dag, wanneer men be denkt dat naderhand, tijdens de aanstaande winter dus, deze thans minder ingevoerde hoeveel heid kolen niet extra kan worden geïmporteerd en dus voor de Ne derlandse voorziening verloren gaat. Een te grote voorraadvor ming betekent dus een verslech tering van onze totale huisbrand- kolenpositie, een verslechtering die nog geaccentueerd kan wor den, indien de komende winter streng zou zijn. Dit alles betekent, dat een re gelmatige doorstroming van de beschikbaar komende kolen van de producent via de handel naar de verbruiker het gehele jaar door noodzakelijk is. Het is het belang van de verbruikers zelf dat zij nu reeds een begin maken met het inslaan van hun winter voorraad. In de eerste plaats lig gen voor vele kolensoorten de prijzen in voorjaar en zomer aan zienlijk lager, terwijl de vooruit- zichteiuop dit ogenblik geen aan leiding geven voor de verwach ting, dat de kolenprijzen in het thans aangevangen kolenjaar verlagingen zullen ondergaan, Voorts is de keuzemogelijkheid thans groter, omdat de handel over een uitgebreid assortiment beschikt. Tenslotte betekent het thans inslaan van kolen een goe de waarborg tegen onaangename verrassingen als het niet ver krijgbaar zijn van kolen of van de gewenste soort tijdens een koude winter. Prins Bernhard is om even voor 2 uur Zaterdagmiddag in gezel schap van de chef-invlieger Son- derman met de Fokker straal- trainer S14 van Schiphol naar de vliegbasis Leeuwarden ver trokken, waar hij de aldaar ge houden vliegdemonstraties heeft bijgewoond. De S14 werd in Leeuwarden door Sonderman ge demonstreerd als onderdeel van het uitgebreide vliegprogramma. De zesde atoomontploffing in de reeks proefnemingen in Neva da is Zondagmiddag vroeg tot stand gekomen. Daarbij was een heldere lichtflits te zien in Las Vegas, 100 km van de plaats der ontploffing het Yucca-dal. Volgens een program van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dat Zaterdag werd bekend gemaakt, bevonden zich 1000 man troepen in mangaten, enkele kilometers van de explo sie. Zij zouden na de explosie op rukken om de schade aan militai re uitrusting te onderzoeken. Ook zeshonderd waarnemers zouden post vatten in mangaten. Het atoomwapen zou op 'n toren tot ontploffing worden gebracht. De Amerikaanse senaatscom missie voor de strijdkrachten heeft een gecensureerd verslag van de Woensdag j.l. door gene raal Ridgway in een besloten zit ting afgelegde verklaring over Korea uitgegeven. Het antwoord op de vraag of de Verenigde Staten in Azië de overmacht in de lucht zou heb ben indien de Russische lucht macht aan de oorlog zou gaan deelnemen was „uit veiligheids overwegingen" geschrapt. Op een andere vraag had ge neraal Ridgway verklaard te me nen, dat „militaire controle van 't gehele Koreaanse schiereiland het onveranderde doel van de communisten is. Het was voor de communisten verhoudingsgewijs van weinig belang of dit doel dit jaar of over vijf of tien jaar zou worden verwezenlijkt", aldus de generaal. Een gedeelte van Ridgways verklaring, dat een militair plan was opgesteld voor het geval dat de bestandsbesprekingen zouden mislukken, was eveneens ge schrapt. Voorts meende de generaal, dat slechts door politieke besluiten in Washington en in Europa een einde aan de oorlog in Korea zou kunnen worden gemaakt. De Waterleidingtarieven. Tijdens de rondvraag zijn in de gemeenteraad ernstige klachten geuit over de waterleidingtarie ven, zoals die door de „Waterlei dingmaatschappij MiddenZee land" zijn vastgesteld, nadat de raad heeft besloten tot een fusie van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf met de genoemde maatschappij. Sprekers van verschillende frac ties zeiden, dat men verplicht is te betalen voor een aanzienlijk grotere hoeveelheid water dan wordt afgenomen. Vele bewoners moeten een hoeveelheid betalen, welke het 3- en zelfs het 4-voudi- ge bedraagt van hetgeen zij ge bruiken. Burgemeester mr B. Kolff, die de gemeente in het bestuur van de waterleidingmaatschappij ver tegenwoordigt, verklaarde, dat overeenkomstig de indertijd ge dane toezegging aan de raad, om trent de tarieven door het be stuur met het college van burge meester en wethouders overleg is gepleegd. Dit werd echter ten stelligste door de wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Pope- ring, ontkend, maar de burge meester meende, dat schriftelijke mededelingen van de directeur van de maatschappij als „over leg" mogen worden beschouwd. De raad acht de thans opgeleg de tarieven voor velen onrecht vaardig en het college zal deze aangelegenheid nu met het be stuur van de waterleidingmaat schappij bespreken. Vergadering Chr. Hist. Unie uitgesteld. Wegens het plotseling overlij den van de burgemeester van Rijswijk was de heer mr H. R. J. Beernink, lid der Tweede Kamer, die tevens secretaris is van de ge meente Rijswijk, verhinderd de aangekoridigde spreekbeurt voor de Chr. Historische Unie alhier te vervullen, zodat deze vergade ring noodgedwongen moest wor den uitgesteld. POEDERS-T ABLE fTDN-C ACHETS maiMSS&siv. Naar de „Daily Telegraph" schrijft, zullen West-Duitse han delsfirma's binnen enkele maan den filialen openen in Engeland. In het blad wordt gezegd, dat deze ontwikkeling het gevolg is van het grotere diplomatieke prestige dat de federale republiek zal hebben nadat de overeenkom sten zijn getekend, waardoor de souvereiniteit van het land wordt hersteld. Voor het eerst sedert 13 jaar zullen vertegenwoordigers van vele industrieën, van machine gereedschappen tot speelgoede ren, in Engeland werken met volledige personeelsbezetting. De wederoprichting van een Duitse kamer van koophandel in Enge land zal hierop vrijwel automa tisch volgen, aldus de Daily Te legraph. Jan Reising, een Beemsterse tuinderszoon, wordt door zijn goed met aardse zegeningen bedeelde buurman Meijer in de gelegen heid gesteld te studeren voor in genieur. Meijer heeft één dochter, Ida, reeds sedert de prilste jeugdjaren een vriendinnetje van Jan. Tij dens de studiejaren bekennen Jan en Ida elkaar hun liefde, maar ze besluiten het geheim te houden, tot Jan afgestudeerd is. In Delft wordt Jan de vriend van een fabrikantszoon, Gerard van der Ham. Een der zusters van Gerard maakt een diepe in druk op Jan en als hij na een belangrijke uitvinding min of meer beroemd is geworden, ver geet hij zijn nederige afkomst en ook het meisje zijner jeugdjaren, want Gerards zuster, Bep, mag Jan ook graag en het wordt een verloving. Maar er komt een kink in de kabel. Bep wordt volledig inge licht omtrents Jans vroegere ver houding tot zijn buurmeisje. De verloving wordt verbroken. Jan keert, vópr hij een belangrijke reis gaat maken, nog eens naar de Beemster terug en daar is Ida, het buurmeisje, dat nog steeds op hem wacht. Het oude conflict komt weer naar voren en het ziet er naar uit, dat het bekende gezegde: „Als niet komt tot iet, kent iet zich- zelve niet", voor de zoveelste maal weer eens bewaarheid wordt. Kiest hij „DE VERKEERDE VROUW" als levensgezellin? Met wie zal hij gelukkig worden? Wie moet hij kiezen: het eenvou dige tuindersmeisje, Ida, of de ontwikkelde Bep van de groot industrieel Van der Ham? Jan doet de verkeerde keuze, maar het lot wil, dat hij toch de juiste vrouw krijgt. Hoe dit alles in zijn werk gaat, kan men lezen in ons nieuwe feuilleton, dat geen sensatiever haal is, maar een eenvoudige ge schiedenis uit het werkelijke le ven, waarin de mens zo vaak voor moeilijke beslissingen en ge wetensconflicten komt te staan. „DE VERKEERDE VROUW" Gemeenteraad. Na de Terneuzense gemeente raad hebben ook de Vlissingse vroede vaderen de tarievenkwes- tie op de Scheldeveren onder de loupe genomen. Tot een protest of een motie is het in Vlissingen (nog) niet gekomen. Men wil er eerst „een onderzoek instellen". Het laat zich aanzien, dat er vóór de definitieve tarieveninvoe- ring nog menig woord gewisseld zal worden. Het begint a.s. Donderdag avond reeds in de gemeenteraad van Terneuzen, die als eerste punt te behandelen krijgt een schrijven van de verenigingen van burgemeesters en secretaris sen in Oost en West Zeeuws- Vlaanderen over de bewuste vrije veren. De agenda bevat nog meer be langrijke punten. B. en W. stel len voor de bouw van 50 wonin gen te Sluiskil. Verder is er een voorstel om in de Louisapolder te Sluiskil diverse percelen bouw grond aan te kopen voor een to taalprijs van 47.500 en een scha devergoeding van 24.361. Om terreinen te krijgen voor de vestiging van kleinindustrie wordt voorgesteld nabij de Baan- dijk een tiental percelen grond te onteigenen. De vaststelling van diverse verordeningen met het oog op de inwerkingtreding der nieuwe winkelsluitingswet zal voor Ter- neuzen geen grote veranderingen meebrengen. Kleding- en manufacturenwin kels zullen gesloten blijven op Maandag vóór 13 uur. Kappers zaken en slagerswinkel moeten gesloten zijn op Maandag na 13 uur, terwijl op Dinsdag na 13 uur de kruidenierswinkels gesloten blijven. Het drukke vreemdelingenver keer op Zaterdag en Zondag brengt mee, dat de winkels op Za terdagavond tot 7 uur geopend kunnen zijn Op Zondagen geldt de winkelsluiting van 14 tot 18 uur niet voor winkels waar ban ket, suikerwerk, chocolade, ijs en tabaksartikelen worden verkocht Tenslotte komt er dan nog een voorstel van B. en W. in behan deling, waarover wel een enkel woord gezegd zal worden. De ver eniging voor gereformeerd on derwijs heeft een verzoek inge diend om op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 gelden beschik baar te stellen voor de bouw van een drieklassige school. Hoewel allerminst con amore, stelt de meerderheid van B. en W. voor aan dit verzoek mede werking te verlenen, maar dan ook alleen omdat aan de wet is voldaan. Het gehele college veroordeelt deze aanvrage, omdat 1. deze indruist tegen de geest der L.O.-wet. 2. de versplintering het onder wijs onnodig duur maakt ten las te van de overheidskas, 3. het van verre afstand aan trekken van kinderen op jonge leeftijd niet bevorderlijk is voor de gezondheid dezer kinderen. De minderheid van het college betwijfelt, of de op de lijst voor komende handtekeningen de bij de wet vereiste geldigheid bezit ten en stelt voor het verzoek der schoolvereniging af te wijzen. Toen de politie op onderzoek uittrok was hij echter reeds ver dwenen doch vond op de heining naar het bruggetje over de Oost- kolk 'n druipnatte broek hangen. Op het terrein van het voorma lig eilandje aan de Vluchthaven trof de politie de gezochte aan. Het bleek de 16-jarige B uit Oostvoorne, opvarende van de sleepboot „Westerschelde" te zijn, die onder invloed van drank te water was geraakt en ondanks zijn toestand nog kans had ge zien zichzelf te redden. De politie zorgde er voor, dat hij op het Schoolplein ter ontnuchtering de nacht doorbracht, hetgeen voor hem wel een nasleep je zal heb ben. Brandje op vuilnisbelt. Zaterdagnamiddag omstreeks 6 uur rukte de brandweer uit voor een brandje dat op de vuil nisbelt in de Zevenaarpolder, nabij de hofstede „Plantlust" was ont staan, doordat spelende kinderen „vuurtje" hadden gestookt. De brand bleek niet van ern stige aard te zijn, doch door ge brek aan voldoende water duur de het nog een paar uur vóórdat de brandweer kon inrukken. nog 5 in leven zijn. De oudjes hebben 8 kleinkinderen en 5 ach terkleinkinderen. Het zal voor het diamanten echtpaar een drukke dag worden want de buurtbewoners zullen voor een passende versiering zor gen en hen danig in de bloeme tjes zetten. Des avonds zullen de Kon. Aardenburgse Fanfaren" een serenade komen brengen. Verstringe, die steeds boeren arbeider is geweest en te Eede heeft gewoond, geniet thans met zijn echtgenote in goede gezond heid van een welverdiende onbe zorgde oude dag. Veerdienst gestagneerd, Doordat een stoornis was ont staan in de machine van de veer boot „Prins Hendrik" werd deze Zaterdagmiddag te ongeveer uur uit de vaart genomen. De „Willemsdorp" moest daar op alleen de dienst verrichten, hetgeen natuurlijk een geweldige stagnatie in het overzetten van het verkeer veroorzaakte. is door ons aangekocht en in ons blad van morgen beginnen we met de publicatie van dit inte ressante, vaak ontroerende en spannende verhaal, waarmee we onze lezers en lezeressen veel genoegen wensen! DE REDACTIE. Apothekersassistente Bij de dezer dagen te Leiden gehouden examens voor apothe kersassistente slaagde o.m. onze oud-stadgenote, mej. C. M. Harte thans te Rotterdam. Actie verkoop Rentespaarbrieven Teneinde meer gelden voor de woningbouw toegewezen te kri;' gen heeft burgemeester Van Dongen besloten zelf de verkoop ter hand te nemen. Hij zal per soonlijk te Aardenburg, Eede, St Kruis en Draaibrug rentespaar brieven gaan aanbieden. Ook op de secretarie der ge meente zullen rentespaarbrieven verkrijgbaar zijn. Parkeerterrein Sportpark Nu de puinhoop nabij de St Baafskerk in D.U.W.-verband wordt opgeruimd zal het puin naar het sportpark worden ver voerd om aldaar gebruikt te wor den bij de aanleg van een par keerterrein. Opbrengst collecte, De collecte gehouden ten bate van de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft alhier 68,16 opgebracht. Aanbesteding. Zaterdagavond werd aanbe steed het bouwen van een hotel op de Scheldekade ten behoeve van de heer I. Duininck alhier. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Vergouwe, Breskens ƒ69.022; Cruson Brevet, Bres kens ƒ68.000; Gebr. Maas, Bres kens ƒ67.535; fa Verweij, Oost burg 65.656; H. J. Risseeuw, Oostburg ƒ65.493; I. de Blieck, Schoondijke 64.868. De gunning werd aangehouden. Diamanten bruiloft. Hier en daar in Frankrijk zijn Zaterdagavond botsingen van kleine groepen communisten met de politie voorgevallen. De relle tjes waren een gevolg van de op roep van de communistische par tij tot een „haat-campagne" tegen generaal Ridgway, de nieuwe op perbevelhebber in West-Europa. In Tours wefd de politie, toen zij trachtte demonstranten uiteen te jagen, met flessen, stenen en tafeltjes en stoeltjes van café terrassen bestookt. Ongeveer 12 politiemannen werden gewond. In Marseille en Parijs werden de demonstranten verdreven en in Angoulème werden drie perso nen gearresteerd. Te Saint Etiènne werden zes Noordafrikanen en een politie man licht gewond bij een demon stratie van 400 Noordafrikanen tegen de ballingschap van de Al gerijnse nationalistenleider Mes- sali Hadj. Een koude beweging. Zaterdagnacht, even vóór het middernachtelijk uur de nieuwe dag aankondigde, troffen voorbij gangers in de Blokken een per soon aan die, slechts gekleed in onderpantalon en interlockje op het trottoir lag. Morgen, Dinsdag 27 Mei, zal 't echtpaar C. Verstringe-de Rid der de dag herdenken dat zij 60 jaar geleden te Eede in het hu welijk trad. De heer Verstringe werd 1 Jan. 1868 te Maldeghem (B.) geboren en zijn echtgenote op 16 Sept. 1870 te Eede. Uit hun huwelijk werden 8 kin deren geboren, waarvan er thans Opheffing telefoonnet Op 1 Juni a.s. wordt het tele foonnet Kijkuit verenigd met het net Hulst, waardoor Kijkuit als zelfstandig telefoonnet ophoudt te bestaan. De abonné's van Kijk uit zullen rechtstreeks op Hulst worden aangesloten. Hengelaarsleed. Het blijkt, dat het rootwater het door de hengelaarsvereniging Sport en Ontspanning" gepachte mooie viswater van de kreek „Het Grote Gat", dermate ver ontreinigt, dat de visstand verlo ren dreigt te gaan. Tal van grote snoeken hebben het leven er al bij ingeschoten en zijn boven komen drijven. Ook karpers, brasem en baars beginnen reeds door het rootwa ter bedwelmd te worden, zodat algehele vernietiging van de vis stand wordt gevreesd. Nieuwe gevallen van pseudo- vogelpest. Ook in IJzendijke zijn een twee tal gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd en wel bij de land bouwers Plasschaert te Stroopuit en M. Dusardeijn in de Zuiddiepe- polder. De veeartsenijkundige dienst heeft maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Het pluimvee is afgemaakt en verbrand en de hokken zijn ont smet met natronloog. De bewo ners binnen een straal van 500 m hebben opdracht gekregen pluim vee en huisdieren op te sluiten. De ziekte is vermoedelijk ver oorzaakt door het overbrengen van besmet jong pluimvee uit Noord-Brabant. Visserijbelangen. Tussen de gemeente en de on langs opgerichte hengelsportver eniging is een overeenkomst ge sloten betreffende het hengelen in de „Veste". De gemeente heeft voor dit doel een beschoeiing ge plaatst langs de Z.W. en N.W. zij de van de „Veste". Binnenkort hoopt men jonge vis in dit water uit te zetten. De 12 pianisten, die het tot de finale hebben gebracht van het internationale pianoconcours ko ningin Elisabeth, studeren thans in de muziekkapel te Argenteuil, gelegen in een prachtig park, een concert in van de Belgische com ponist Raymond Chevreuille. Zij zullen dit de volgende week tezamen met 'n pianoconcert van een bekend meester ten gehore brengen in de grote zaal van het paleis voor schone kunsten te Brussel, waarna de jury, waarin van Nederlandse zijde Willem Andriessen zitting heeft, op 28 Mei uitspraak zal doen. De muziekkapel koningin Eli sabeth te Argenteuil beschikt over een 12-tal appartementen, ieder bestaande uit een studeer vertrek met vleugel, een slaap kamer en een badkamer. De ap partementen zijn van elkaar ge scheiden door geluiddichte wan den. De 12 mededingers naar de eerste prijs, die ieder reeds ver zekerd zijn geldprijzen variërend van fr. 10.000 tot fr. 150.000, ge bruiken de maaltijden gemeen schappelijk, waarbij koningin Elisabeth dikwijls als tafeldame optreedt. De deelnemers aan de eindstrijd kunnen zich verpozen in een grote zaal, waar ping- pongtafels staan en in het om liggende park. België neemt dit jaar aan de eindstrijd deel met twee Candida- ten, n.l. de 23-jarige Frans Brouw, die behalve het verplichte werk van Chevreuille het 5de pianoconcert van Beethoven ten gehore zal brengen en de 19- jarige Jeanine Kinet, die het pianoconcert van Schuman zal spelen. Beiden zijn leerlingen van het Brusselse conservato rium. De jongste deelnemer aan de finale is de 18-jarige Frans man Ph. Entremont, een leerling van Marguerite Long te Parijs. De strijd om de eerste plaats van dit concours, dat met 72 deel nemers begon, zal waarschijnlijk gaan tussen de Amerikaan Leon Fleisher en de Bulgaar Yury Boukoff, die bij ontstentenis van de Russen, de enige deelnemer is van achter het „ijzeren gordijn". De Italiaanse pianiste Mario Tip po, die naar het zich laat aanzien tot de eerste vijf zal behoren, verwierf in 1949 de eerste prijs van het pianoconcours te Genève. Zij is 'n dochter van de Italiaan se pianovirtuoos Cavallo Tippo en geheel door deze opgeleid. Het concert van Raymond Che vreuille, dat de pianisten thans te Argenteuil instuderen, werd in het kader van dit pianoconcours gekozen uit een aantal werken, dat door Belgische toondichters werd ingezonden en bekroond met een geldprijs van fr. 25.000. Raymond Chevreuille werd ge boren in 1901 en is werkzaam bij de muzikale leiding van de Belgische radio-omroep. Hij ver wierf in 1946 de prijs van de Academie Picard en in 1950 de Prix Italia. Het bekroonde concert beslaat niet minder dan 149 bladzijden en blijkt uiterst moeilijk te zijn. Daar de deskundigen het erover eens zijn, dat het vrijwel onmo gelijk is dit werk in een week volledig in te studeren, zal de jury er zich waarschijnlijk toe beperken de pianisten te verzoe ken er de voornaamste gedeelten uit ten gehore te brengen. Van de vijf Nederlandse ver pleegsters, die in Tokio of op Korea haar werk doen ten be hoeve van het Ned. detachement, worden er twee gedemobiliseerd. Zuster M. Hoekveen is onlangs met een transport gewonden naar Nederland teruggekeerd. Zuster S. Minnema blijft in Japan en heeft een functie aanvaard bij een Amerikaans hospitaal te To kio. De zusters Koopman, v. d. Plas en Dekker bevinden zich nog in het Verre Oosten en zijn inmid dels bevorderd tot le luitenant. Gediplomeerde verpleegsters, die de taak van beide gedemobi liseerde verpleegsters willen over nemen en bereid zijn voor 1 jaar te worden uitgezonden naar Ja pan of Korea in de rang van 2e luitenant V. H. K„ kunnen zich aanmelden in de Frederikskazer- ne, Den Haag. In een boodschap aan het Egyp tische volk heeft koning Faroek Zaterdag aan het begin van de Mohammedaanse vasten ver klaard, dat Egypte weigert „te worden gebonden door wat zijn onafhankelijkheid verzwakt of zijn souvereiniteit beperkt". „Iedere politiek die niet zal lei den tot volledige goedkeuring van de eisen van Egypte is nut teloos. Talmen zal slechts leiden tot verwikkeling van de moeilijk- I heden", aldus koning Faroek. Senator Robert Taft heeft te Aberdeen in Znid-Dakota ver klaard, dat de V. S. een funda mentele wijziging in de buiten landse politiek nodig hebben, om dat „de politiek van Truman en Acheson er volledig in geslaagd is de vrede te verliezen". „De vriendschappelijke hou ding ten opzichte van het commu nisme heeft de onnodige Ko reaanse oorlog tot gevolg gehad", aldus Taft. „Wij moeten een buitenlandse politiek hebben, die gebaseerd is op veiligheid zonder oorlog. Ik geloof niet, dat wij in een oorlog moeten raken, tenzij het absoluut noodzakelijk is onze vrijheid te beschermen". „Ik ben niet gekapt tegen hulp aan Europa, maar wij kunnen met deze hulp slechts voortgaan indien de Europeanen tonen zich zelf te willen helpen", zo gmg Taft verder. Hij gaf te kennen, dat hij gene raal MacArthur, de voormalige opperbevelhebber in het Verre Oosten, een belangrijke stem in de buitenlandse politiek zou ge ven. „Volgens de mening van alle militairen had MacArthur ten aanzien van Korea gelijk", zo be sloot Taft. Woonwagenkamp Door de aanleg van een nieuw woonwagenkamp bij de Balhof stede op het voormalige tramem placement zal het oude woonwa genkamp bij de „Veste" worden opgeheven. De Amerikaanse staat Minneso ta wordt bezocht door 'n rupsen- plaag zoals men er nog nimmer gekend heeft. Een levend tapijt van millioenen harige, geel en zwart gestreepte rupsen, be weegt zich voort over het land, maakt wegen en spoorbanen glib berig en belegert de huizen. De bomen worden geheel kaal ge vreten. Men heeft DDT gesproeid voor een waarde van zeshonderd duizend gulden, doch dit heeft niet geholpen. De gemeenteraad van Vogel waarde zag zich voor een lijvige agenda geplaatst. Allereerst kwam ter sprake de kwestie van steunverlening aan het oorlogsslachtoffer Franssens te Ossenisse. Van gemeente wege zal aan Franssens voor de herbouw van zijn verwoeste pand een eerste hypotheek worden verstrekt van 1750, met een aflossingsduur van 20 jaren en een rente van 4 Van de vereniging tot beharti ging van volksspelen te Hengst dijk was een verzoek ingekomen om subsidie van 100. B. en W. stelden voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, omdat bij verlening van subsidie ook de andere dorpen zullen aankloppen. Na enige discussie besluit de raad subsidie te verlenen tot een bedrag van 25. Voor de zoveelste maal kwam daarna de verbetering van de weg OssenisseGroenendijk aan de orde. Deze weg verkeert al maandenlang in een erbarmelijke toestand, zodat verbetering geen uitstel meer mag lijden. Aan de raad wordt het volgen de medegedeeld: De totale kosten van de weg- verbetering met teer, steenslag grint, enz. bedragen 34.800. Van dit bedrag komt voor rekening van de gemeente Vogelwaarde pl.m. ƒ14.000, terwijl voor het waterschap Walsoorden de kos ten 16.000 bedragen. Dit lichaam heeft echter slechts de beschikking over een bedrag van 8000. De gemeente Hontenisse, de derde belanghebbende in deze kwestie, heeft nu aan het water schap de volgende voorstellen gedaan 1. Het werk wordt uitgevoerd door de gemeente Hontenisse. 2. Het waterschap zal ƒ8000 verstrekken. 3. De gemeenten Hontenisse en Vogelwaarde zullen het reste rend bedrag van 8000 aan het waterschap voorschieten. Dit bedrag moet in een tijdvak van 20 jaren afgelost zijn met een jaarlijks rentebedrag van 320. 4. Het onderhoud van de weg blijft bij het waterschap. B. en W. stellen voor eenzelfde besluit te nemen in afwachting van de beslissing van het water schap. Nadat de heer Serrarens nogmaals op bespoediging heeft aangedrongen, besluit de raad het verbeteringsplan en de wijze van financiering te aanvaarden. De sportclub Vogelwaarde krijgt een subsidie van 300. Van het schoolbestuur te Osse nisse zijn verschillende verzoeken ingekomen betreffende verande ring van inrichting en meubile ring van de school en inrichting van een gymnastieklokaal. In totaal zou hiermee een bedrag gemoeid zijn van 18.000. Nadat verschillende leden omtrent deze aanvragen hun mening hebben gezegd, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten medewerking te verlenén aan de aanvragen voor schoolmeubelen, verande ring van inrichting en herstel van constructiefouten, terwijl om trent de aanvrage voor het gym nastieklokaal overleg zal worden gepleegd met de Inspecteur van het L. O. Ook van het schoolbestuur te Stoppeldijk was een aanvrage in gekomen om medewerking voor verbetering van de toiletten aan de school. De verbeteringen worden nodig geacht volgens ingekomen rap port van de schoolartsendienst, terwijl de Inspecteur van het L. O. zich hiermede kan verenigen. Besloten werd medewerking te verlenen. Wat de weg in de kom van Boschkapelle betreft wordt de mededeling gedaan, dat het vol doende moet worden geacht om de putten en goten zodanig te herstraten, dat het water behoor lijk kan afvloeien. Alle raads leden, die zich vóór de vergade ring ter plaatse op de hoogte hadden gesteld, konden zich met de voorgestelde herstelwerk zaamheden verenigen. Ook de oprit te Schapershoek is door de raadsleden persoonlijk bezichtigd. Aan deze oprit zul len de komende weken enkele werklieden het nodige verrichten. Voor de betrekking van con troleur der werklozen was een drietal sollicitaties ingekomen, n.l. van de heren C. Martinet, P. Naessens en J. Vink. Bij de eer ste stemming verkreeg de heer Martinet 4 stemmen, de heren Naessens en Vink ieder 3, zodat geen der candidaten een volstrek, te meerderheid had. Een 2e vrije stemming had tot uitslag: Martinet 5, Vink 4 en Naessens 1 stem. Bij de derde stemming behaalden de heren Martinet en Vink ieder 5 stemmen, waarna tot loting werd overgegaan. Door het lot werd benoemd verklaard de heer J. Vink. Het is gebleken, dat verschil lende herstellingen aan de toren te Stoppeldijk dringend nodig zijn. De opzichter van bouw- en woningtoezicht heeft de te ver richten werkzaamheden opgeno men en geraamd op 2575. B. en W. stellen voor het werk onderhands te gunnen aan de Gebr. Jonkheijm, welk voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer De Bakker de aandacht op de onhoudbare toestand van stin kend mest in de watergangen. De voorzitter zal deze aangelegen heid met de opzichter bekijken. Ook de sraatverlichting ont brak weer niet op het program ma. Op de vraag van de heer De Booij, waarom de straatver lichting sedert 27 Maart niet meer brandt, antwoordde de voorzitter, dat alleen tijdens de wintermaanden de straatverlich ting is ingeschakeld. De heer Vinke vraagt, hoe het staat met de uitbreiding van de waterleiding. De voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid de aan dacht heeft van B. en W. De waterleidingmij zit met mate riaalmoeilijkheden. Hierna sluiting.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2