De besprekingen in Bonn SPANNING OP KOJE Russische antwoordnota Vooruitzichten van de Woningbouw Botsing tussen twee Thunderjets Volledige overeenstemming bereikt Minister In t Veld is optimistisch art T U N E SI HEDEN ONDERTEKENING OVEREENKOMSTEN. WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- ea MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noor(fstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 26 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2044. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De eerste bijeenkomst van Za terdag van de Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken (Acheson, Eden en Schumacher) met kanselier Adenauer moest 2 uur worden uitgesteld voor on derling overleg tussen de Weste lijke ministers over de vier voor waarden die, naar het Franse ka binet minister Schuman 's mor gens telefonisch had meegedeeld, ingewilligd moesten worden vóór tot ondertekening der verdragen met West-Duitsland zou kunnen worden overgegaan. Na een stormachtige bijeen komst had het Franse kabinet Zaterdagmorgen vroeg die vier voorwaarden opgesteld. Zij lui den: Van betrouwbare zijde is Za terdag in Tunis vernomen, dat de Franse president-generaal, de Hauteclocque, binnenkort naar Parijs zal vertrekken om bespre kingen te voeren over het instel len van een Franse commissie voor hervormingen Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een gemengde Frans- Tunesische commissie in te stel len, doch dit is onmogelijk ge bleken, omdat Tunesische natio- nalisterf geweigerd hebben aan 'n dergelijke commissie mee te werken. De aanslagen en sabotagedaden duren in Tunesië voort. Bij Sfax zijn Vrijdagavond drie telegraaf palen omgehakt en verbrand. In Tunis ontplofte een bom, echter zonder schade aan te richten. In Parijs heeft de voormalige minister van financiën Mayer op het congres van de Franse radi cale partij er over geklaagd, dat „Frankrijks bondgenoten niet ten volle het begrip tonen voor de Franse rol in Noord-Afrika, dat van hen verwacht mag wor den". Het was volgens Mayer hoog tijd dat de geallieerden tot een gemeenschappelijke politiek in het Middellandse-Zeegebied kwa men, omdat „het van levensbe lang is, dat de landen van Noord. Afrika niet terugvallen in de anarchie, waarin zij verkeerden vóór Frankrijk het gebied onder zijn hoede nam. Zaterdagavond heeft de politie bekendgemaakt, dat zij zes ben den, die naar geloofd wordt ver antwoordelijk zijn voor 'n aantal aanslagen in de laatste 3 maan den, heeft ingerekend. Volgens de politie behoren alle leden van deze benden tot de na tionalistische „Neo Destoer". Verzetslieden hebben Zondag in Sousse een vrachtauto aange houden en de bestuurder wegge jaagd. Daarna bliezen zij 't voer tuig op. Later werd een gepar keerde auto door het ontploffen van een kleine bom verwoest. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. 1. Engeland en de Verenigde Staten moeten een krachtiger ga rantie geven dan die, waarover reeds overeenstemming is be reikt, om te voorkomen dat leden in het bijzonder West-Duits- land uit de Europese verdedi gingsgemeenschap (E.V.G.) tre den. 2. "Franse en Belgische troe pen in Duitsland moeten dezelfde status krijgen, zolang zij niet zijn opgegaan in het Europese leger, als de andere geallieerde troepen. 3. De verdragen moeten doel matiger garanties geven, dat de Westduitse industrie niet in een gunstiger positie zal komen dan de industrie van de andere N.A. V.O.-landen, hetgeen inhoudt dat het Roergebied een volledig aan deel in de bewapening moet krij gen, en 4. De Verenigde Staten moe ten zich onthouden van inmen ging in de Franse aangelegen heden in Noord-Afrika. In conferentiekringen zag men de onverwachte Franse houding als een direct gevolg van de structurele zwakheid van het Franse politieke stelsel, waar door gewoonlijk een zenuwcrisis teweeggebracht wordt voor iede re belangrijke beslissing, die ge nomen moet worden (en in het bijzonder een beslissing waarbij Duitsland is betrokken), en als een poging om tot een „open op tafel neerleggen van de kaarten" te komen wat betreft de Ameri kaanse politiek ten aanzien van de Europese koloniale mogend heden. De conferentie der drie minis ters met Adenauer werd Zater dagmiddag onderbroken. De mi nisters bezochten bondspresident Heuss in diens ambtswoning. Een geallieerde functionaris verklaarde gedurende deze onder breking, dat de ministers over eengekomen waren het stelsel van verdragen „conventie over de betrekkingen tussen de drie mogendheden en de bondsrepu bliek" te noemen. Een kortere naam zal de conventie niet krij gen en men vermoedt, dat daar de pers wel voor zal zorgen. Voorts was over nog twee pun ten van ondergeschikt belang overeenstemming bereikt, doch de zegsman wilde deze punten niet noemen. Ook hadden de vier ministers een commissie inge steld voor het regelen van een aantal financiële kwesties van ondergeschikt belang. Een officiële geallieerde woord voerder verklaarde te vertrou wen, dat overeenstemming zou worden bereikt over de kwestie van een Brits-Amerikaanse ga rantie tegen uittreding uit de E.V.G. Een hooggeplaatste Ame rikaanse functionaris zei, dat de Verenigde Staten de best moge lijke garantie zullen geven die verenigbaar is met de Ameri kaanse grondwet. Een deelnemer aan de conferentie verklaarde nog, dat er geen reden voor on gerustheid bestaat; de bespre kingen waren in een goede sfeer gehouden. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de V. S. en Frankrijk en de Westduitse bondskanselier hebben Zondag middag hun arbeid aan het op stellen van de verdragen met West-Duitsland, waarmede een eind gemaakt wordt aan de be zetting van het land, besloten. Volgens hoge geallieerde func tionarissen is op alle punten vol ledige overeenstemming bereikt. Het verdrag, dat niet-officieel „conventie van Bonn" wordt ge noemd, zal hedenochtend te Bonn getekend worden in de kamer van de Westduitse bondsraad. Pe Franse onder-minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schuman heeft na een Zondag avond gehouden bijeenkomst van het Franse kabinet verklaard dat de contractuele overeenkomsten met West-Duitsland op de oor spronkelijk vastgestelde datum, dus vandaag zullen worden ge tekend. Voorhoeden van Britse en Ca nadese troepen zijn Zaterdag op het eiland Koje aangekomen als versterking van de 6.000 Ameri kanen, die de hier ondergebrachte krijgsgevangenen bewaken en op orders wachten om het kamp binnen te gaan en de 80.000 ge vangenen weer onder controle te brengen. De gevangenen beheersen vele afdelingen. De spanning nam toe, nadat brigade-generaal Boat- ner had gewaarschuwd, dat de be wakers het kamp zouden binnen komen om naar wapens, verbor gen tunnels en ontsnappingska nalen te zoeken. Tanks met vlam menwerpers werden opgesteld en militairen vatten post bij stellin gen achter een dubbele haag van prikkeldraad. Er werd traangas in gereedheid gehouden en op het eiland zijn wegversperringen opgeworpen. Ook stonden er mo biele machinegeweren opgesteld. Bij de dageraad weerklonken de Chinese jachthoorns om de gevangenen te wekken. Er heer ste spanning onder hen. Zij zon gen, marcheerden en exerceerden met scherp gemaakte tentpalen. Generaal Boatner heeft de ge vangenen gewaarschuwd, dat hij het huidige contact tussen de eilandbewoners en de werkgroe- Rusland heeft een nieuwe nota aan het Westen gezonden, waar in besprekingen over een Duits vredesverdrag worden voorge steld, daar een verdere notawis seling niet dezelfde resultaten kan geven als een mondelinge be spreking. De nota waarschuwt de Weste- ijke mogendheden „de gerecht vaardigde ontevredenheid van de Duitse natie" niet te wekken. Het Westen wordt beschuldigd van pogingen om de vorming van een Duits leger onder nazi-generaals te legaliseren, waardoor de weg zou worden bereid voor de „op leving van een agressief West duits militarisme". West-Duits land zou afhankelijker van het Westen worden en deel gaan uit maken van het Noordatlantische blok, waardoor het zou worden betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Een rege ring voor geheel Duitsland zou niet gebonden zijn door verdra gen die door delen van Duitsland waren gesloten. Volgens de nota diende „de Duitse kwestie niet langer te worden uitgesteld", zulks in het belang van de vrede in Europa en ter bevrediging van de ge rechtvaardigde aanspraken van het Duitse volk. De nota klaagde erover, dat in de jongste Weste lijke nota's nieuwe inleidende voorwaarden waren vervat, die niet in de vroegere nota van 25 Maart waren opgenomen en waarover de Westelijke mogend heden door middel van diploma tieke notawisseling eerst over eenstemming wilden bereiken. De nota gaf een opsomming van de Westelijke bezwaren en voorstellen en verklaarde, dat on der deze omstandigheden de pu blieke opinie in Duitsland en el ders „tot de slotsom moet komen, dat de Westelijke regeringen in werkelijkheid geen vredesver drag met Duitsland en geen be ëindiging van de verdeling van Duitsland wensen". Tegelijk met het laten slepen van de notawisseling onderhan delen de Westelijken met de Westduitse regering over alge mene verdragen, die in feite het volk misleiden en een inbreuk op de overeenkomst van Potsdam zijn, aldus de nota. De Westelijke mogendheden beschuldigde de nota van pogingen om de schep ping van een Duits leger onder nazi-generaals te legaliseren. De overeenkomst van Bonn zou West-Duitsland afhankelijker van de Westelijke mogendheden en herstel van de Duitse eenheid moeilijker maken, terwijl daaren tegen Oost-Duitsland onder gun stige voorwaarden voor hereni ging van Duitsland zich ontwik kelde tot een democratische en vredelievende staat. Het is onmogelijk, aldus de no ta, om te roepen om Duitse een heid en een vredesverdrag en aan de andere kant alles in het werk te stellen om het sluiten van een vredesverdrag en wederopbouw van een verenigde Duitse staat te hinderen. „Dit maakt het voor het Duitse volk noodzakelijk zijn eigen oplossing te vinden voor de kwestie van het vredesverdrag eri de nationale eenheid". pen van de gevangenen zou belet ten. Men meent, dat de gevange nen worden voorzien van wapens, radio-onderdelen en verdovende middelen. De kampautoriteiten houden de burgers thans van het kamp weg. De vlaggen der ge vangenen waren Zaterdag niet gehesen, nadat generaal Boatner Vrijdag een onderhoud met een gevangenenleider had gehad. Boatner had gezegd, dat het uit hangen van vlaggen en het geven van tekens in strijd was met de discipline. Britse, Canadese, Nederlandse en Griekse militairen wachten thans op het eiland Koje op in structies om samen met de Ame rikanen de Noordkoreaanse krijgsgevangenen op het eiland in kleinere groepen te verdelen. Er wordt veel verzet van de ge vangenen verwacht. Een geallieerde officier heeft z.g. Molotof-oocktails gevonden in afdeling 76 van het gevange nenkamp, waar de „politieke commissie" van de gevangenen zetelt. De officier verklaarde: „Zij hebben ongetwijfeld duizen den Molotof-cocktails, Een sme derij in afdeling 76 vervaardigt dag en nacht wapens. Zij zijn van plan te Vechten en verkeren daar voor in een goede conditie". Radio Peking maakt melding van toenemende guerilla-activi- teit in Zuid-Korea. Het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie heeft voor het Zuid-Oosten van het land, de tij delijke hoofdstad Poesan inbe grepen, het standrecht afgekon digd „om speciale zuiveringsope raties tegen communistische gue- rillastrijders" te kunnen uitvoe ren. De Amerikanen hebben Zondag tunnels ontdekt en onklaar ge maakt, die van de ene afdeling naar de andere liepen. Zij hebben ook voorbereidingen getroffen om een uitgebreid systeem van verbindingen tussen de gevange nen op te ruimen. Berichten werden overgebracht door mid del van pijl en boog, door sei nen met de armen op militaire wijze en ook met seinlampen. Zes burgers die met seinlampen werkten, zijn aangehouden. De twee tunnels die door de Amerikanen zijn blootgelegd, lie pen onder een weg door. Zij wa ren met de hand gemaakt en lie pen van afdeling 76, waar de communisten hun centrale comi té hebben, naar de afdelingen 77 en 78. Een derde tunnel leidde tot buiten het prikkeldraad. Zondag is een begin gemaakt met de verwijdering van 12.000 burgers uit de omgeving van het kamp. Ruim 200 prostituees, die vermoedelijk gebruikt werden om berichten over te brengen, zijn al eerder naar het vasteland gebracht. Nu de voorziening van vlieg- tuigbenzine weer wat ruimer is geworden is de K.L.M. in staat twee retourdiensten meer uit te voeren op een tweetal lijnen over de Atlantische Oceaan te weten een dienst naar New York en een naar Curacao via Montreal. De twee Amerikaanse gene raals Francis T. Dodd en Charles F. Colson, die bij de recente ge beurtenissen in het krijgsgevan genenkamp der V.N. op het eiland Koje in Zuid-Korea ver wikkeld waren, zijn gedegradeerd en teruggezet tot de rang van overste. Deze mededeling is Zaterdag door het Amerikaanse leger in Washington voor de senaatscom missie voor de strijdkrachten ge daan. Brigade-generaal Dodd, de vroegere bevelhebber van het kamp Koje, is onlangs door communistische krijgsgevange nen overrompeld en als gijzelaar vastgehouden- Zijn opvolger, bri gade-generaal Colson, had om de vrijlating van Dodd te bewerken de communisten vérgaande con cessies gedaan, die later door de communistische delegatie te Pan- moendjon werden uitgebuit. Bei de generaals werden na het voor gevallenen op Koje van hun taak ontheven. Het Amerikaanse leger heeft voorts generaal Clark, de nieu we opperbevelhebber van de V.N., opdracht gegeven brigade-gene raal Paul Yount, te berispen. Het kamp op Koje valt onder het rechtsgebied van deze basis. Een brief, yvaarin de maatrege len van het leger zijn meege deeld, is door de minister voor het leger, Frank Pace, aan sena tor Russell, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, overhandigd. Aan generaal Clark is opgedra gen maatregelen te nemen op grond van de beginselen van de conventie van Genève, welke be ginselen steeds door het com mando van de V.N. zijn erkend en toegepast, opdat geen wette loosheid en wanorde op het eiland Koje voorkomt. Volgens het genoemde schrij ven is het duidelijk, dat de gevan genneming van generaal Dodd het gevolg was van een welover wogen complot van de commu nistische gevangenen op het eiland. Generaal Dodd, aldus de brief, toonde gemis aan gezond oordeel door met de gevangenen te onderhandelen aan de poorten van hun afdelingen in plaats van hun afgevaardigden onder gewa pend geleid naar zijn bureau te laten brengen. De gevangenneming van gene raal Dodd verschafte de commu nisten materiaal voor valse pro paganda, dat zij konden gebrui ken om de bestandsonderhande lingen te Panmoendjon te belem meren. Generaal Colson had, al dus het schrijven, om de vrijla ting van Dodd te verkrijgen schriftelijke verklaringen aan krijgsgevangënen doen toeko men, die de gelegenheid boden voor verdraaiing en conclusies, dat gevangenen door de autoritei ten der V.N. niet behoorlijk wor den behandeld. De brief besluit met de mededeling, dat de laatste dagen de troepen op het eiland versterkt zijn met een regiment luchtlandingstroepen en een tankbataljon van het achtste leger. Tijdens een persconferentie heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, een uiteenzetting gegeven van de situatie en de naaste vooruitzichten van de woning bouw. De minister, die van oordeel was dat de toestand niet zo som ber is als men het wel eens doet voorkomen, gaf allereerst een overzicht van de rijksgoedkeu ringen. In het eerste kwartaal 1951 zijn goedkeuringen voor 13.778 wo ningen afgegeven. In dit kwar taal is de bouwstop deels wel en deels niet van invloed geweest. Wanneer men dit cijfer aanhoudt voor het gehele jaar, blijkt het toch heel hoog te zijn, want dan komt men tot een totaal van 55.000 goedkeuringen. In het tweede kwartaal zijn 4668 goedkeuringen afgegeven. In sterke mate deed zich de nood zaak gevoelen om de invésterin- gen te beperken overeenkomstig het program van het nieuwe ka binet. De planning is hierdoor volkomen verstoord en het was moeilijk de zaak op gang te bren gen. De enige reële mogelijkheid was een beroep te doen op de gemeenten om aan geld te ko men, o.a. via de burgerzinlenin gen. Groningen is daarmee be gonnen. Het succes was hier niet groot. Leeuwarden daarentegen had enorm succes. Het derde kwartaal ging meer normaal. Er zijn rijksgoedkeurin gen voor 11.125 woningen afge geven. In het vierde kwartaal bleken de resultaten van de pogingen der gemeenten om aan geld te komen. Toen is men erg royaal geweest met rijksgoedkeuringen, niet alleen voor woningwetbouw, maar ook voor premiebouw. Het aantal goedkeuringen is in dat kwartaal tot 17.378 opge voerd. Toen was het standpunt, dat men niet Jevreden kon zijn met 50.000 woningen per jaar, het geen betekent 12.500 per kwartaal Het vierde kwartaal ging daar 5000 bovenuit, maar dat was niet de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 i terneuzen wij adviseren u kort haar maakt jong aantrekke lijk, sportief, vlot, laat on= uw haar verzorgen. voldoende, daar het tweede en derde kwartaal beneden de 12.500 waren gebleven. In het eerste kwartaal 1952 zijn 16.638 goedkeuringen afgegeven. Dat betekent, dat er van 1 April 1951 tot 1 April 1952 rond 50.000 goedkeuringen zijn gegeven- Daarmede is voldaan aan de wens van de Tweede Kamer. De minister herinnerde er aan, dat bij de behandeling van de inter pellaties van de heeren Neder- horst en Stapelkamp over de werkloosheid is gevraagd, of dit een heilig getal was. Spr. heeft toen geantwoord, dat hij er geen bezwaar tegen had er boven uit te gaan en dat het goedkeurings- beleid erop gericht was voor 1953 te komen tot een productie van 55.000. De bedoeling is zoveel mogelijk aan te sturen op een beleid, dat 45 a 4600 woningen per maand doorlaat. Als men te royaal is met goed keuringen, betekent dit, dat men over enkele maanden een inzin king krijgt. Het doorzetten van de huidige lijn leek hem beter dan een, poli tiek van hollen en stilstaan, die hem verweten is. Eind December 1951 waren 36 a 37.000 woningen tegelijk in aanbouw- Thans zijn er 44.000 in aanbouw en dit aan tal zal de komende maanden stij gen tot 47 a 48.000. Dit was alleen mogelijk, als men niet alleen in de woningwetbouw, maar ook in de premiebouw zo royaal moge lijk is met goedkeuringen. Over de eerste vier maanden van 1952 zijn 11-000 premiewonin gen goedgekeurd, hetgeen tegen een premie van 4000 gemiddeld een totaal van 44 millioen be tekent. Wanneer we in hetzelfde tempo doorgaan, zou het bedrag van 60 millioen, dat beschik baar is, vóór 1 Juli op zijn. Daar om doet men het wat kalmer aan met de premiebouw. De minister deelde mede, dat de raad voor economische aan gelegenheden heeft goedgevon den, dat voor de herbouw van oorlogsschadegevallen en premie bouw een bedrag van 35 mil lioen extra zal worden toege staan. Gezocht wordt nog naar een juiste verdeling, maar de mi nister meende, dat het wel moge lijk zal zijn de premiebouw het gehele jaar te laten doorgaan. De minister besprak ook de werkloosheid in de bouwvakken. Op 30 April waren er 26.000 werk lozen in het bouwbedrijf. Dit is voor hem een tegenvaller ge weest, want hij had gedacht, dat de daling van deze werkloosheid sterker zou zijn geweest. Niette min is het cijfer in twee maan den teruggelopen van 41.000 op 26.000. Spr. had verwacht, dat de mili taire bouwbedrijvigheid op peil zou blijven. De genie had op 1" April 7000 mensen minder aan het werk dan op 1 Januari. De kazernebouw op de Veluwe is in- VLIEGERS VERONGELUKT. Tijdens een oefening zijn Za terdagnacht twee thunderjets van de vliegbasis Volkel door on bekende oorzaak met elkaar in botsing gekomen boven het Noordbrabantse dorpje Zeeland bij Mill. De inzittenden, twee er varen vliegers, kwamen om het leven. Het zijn de 32-jarige kapitein vlieger M. A. Muller uit Uden (N.-B.), commandant van een der op Volkel gestationneerde squa drons, en de eerste luitenant-vlie ger Jhr L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nijmegen. Ook hij stond bekend als een ervaren thunderjetvlieger. Hij zou bin nenkort naar Korea vertrekken. Jhr. Van de Maesen de Sombreff was 29 jaar. Kapt. Muller was gehuwd en had één kind. Luit.-vlieger Van de Maesen de Sombreff was on gehuwd. De toestellen stortten brandend in een bos nabij Zeeland neer. Tengevolge van het neerstor ten der thunderjets ontstond een kleine bosbrand, die spoedig was bedwongen. De beide thunderjets F 84 wa ren kort vóór het middernachte lijke uur voor een formatievlucht van de vliegbasis Volkel gestart. Omstreeks vier minuten vóór twaalf gebeurde het ongeluk. De toestellen stortten neer in een dicht bos, dat is gelegen in het heuvelachtige landschap van de gemeente Zeeland. Zij volgden door het bos practisch dezelfde baan. Grote steekvlammen scho ten omhoog en de gealarmeerde brandweercorpsen van Zeeland, Uden en Mill waren spoedig ter plaatse. Een grote bosbrand kon worden voorkomen omdat het bos door de regenval nat was ge worden. Een commissie van deskundi gen stelde ter plaats een onder zoek in. tussen afgelopen. De staatssecre taris van Oorlog, mr. Kranen burg, heeft echtet verzekerd, dat binnenkort belangrijke opdrach ten aan de markt komen, vlieg velden en weg- en waterbouw werken die evenwel minder ar beidsintensief zijn. De werkgele genheid in de militaire sector zal niet stijgen boven het peil van 1 Januari 1.1. Als tweede factor gaf hij aan het langzamer op gang komen van de woningbouw. Als de rijks goedkeuring is afgegeven, bete kent dit niet, dat men de volgen de dag aan het werk begint. De verwachting is dat bij de bouw van 47 a 48 000 woningen de werkgelegenheid zal toenemen en ook door het feit, .dat het werk op gang komt, zal er meer werk gelegenheid ontstaan. Verder komt de werkloosheid ook tot uiting in het onderhouds werk. Men heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk zou wezen in deze sector werk te verschaffen. De R.E.A. heeft nu besloten hiervoor 3 millioen extra be schikbaar te stellen. De premie regeling voor woningverbetering zou weer in werking kunnen tre den. Daarover worden binnen kort nadere gegevens verstrekt. Ten aanzien van het cijfer van 26.000 werkloze bouwvakarbei ders merkte de minister op, dat hieronder zijn begrepen 7400 grondwerkers en 3500 arbeiders in andere categorieën, in het al gemeen straatmakers en onge schoolden, die niet-bouwvakar- beiders in de eigenlijke zin zijn. De 26.000 zijn dus niet aan te merken als uitsluitend bouwvak arbeiders. De minister verklaar de eventueel niet te zullen terug schrikken voor verder strekken de maatregelen, doch hij zeide er van overtuigd te zijn, dat er in de komende maanden een be langrijke teruggang in de werk loosheid zal intreden. Eventueel zou men kunnen komen tot meer scholenbouw. Het onderhouds werk zou kunnen worden gesti muleerd en de openbare werken- politiek zou ruimer kunnen wor den. Naar aanleiding van een vraag over het geruime tijd leeg blij ven staan van panden in de vrije sector, zeide de minister, dat zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken aanwijzingen kan geven. Z.i. zijn de gemeentebesturen huiverig om dergelijke panden te vorderen, omdat de verkoopmo gelijkheid daarmede verdwijnt. De bouw in de vrije sector loopt echter belangrijk terug en zo wordt genezing van dit kwaad verwacht. De vraag werd gesteld, wan neer het woningtekort zal zijn bedwongen. Bij een productie van 55.000 per jaar kunnen we in 1964 door het tekort heen zijn, meende de minister, en bij vol doende duplexbouw in I960. De animo voor duplexbouw is ech ter afgelopen. Dat verstoort de gemaakte berekeningen. Thans wordt nagegaan, wat de conse quenties ervan zijn. Ook de emi gratie speelt een rol. Over een paar weken hoopt de minister nieuwe cijfers te hebben. Hij meent, dat het mogelijk is in 1960 door het tekort heen te zijn, want men kan] z.i. nog iets boven de 55.000 woningen per jaar uit. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Aanhoudend koud. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk énige motregen. Matige tot vrij krachtige Noord- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DRIE VERMISTE NOORSE ROBBENVANGERS ALS VERLOREN BESCHOUWD. Drie Noorse vaartuigen, die op 16 Maart uit Tromsoe ter rob benvangst naar het gebied ten noorden van Jan Mayen waren vertrokken, worden als verloren beschouwd, aldus een boodschap van „Lloyds" uit Tromsoe. De 3 schepen hadden in totaal 77 man aan boord. Alle andere robbenvaarders, die op genoemde datum waren uitge varen, zijn behouden terugge keerd. DINSDAG 27 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 n.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 ZON MAAN op onder op onder Mei. 26 4.32 20.43 5.51 23.51 27 4.30 20.44 6.57 28 4.29 20.46 8.09 0.20 29 4.28 20.47 9.22 0.42 30 4.27 20.48 10.34 0.58 31 4.26 20.49 11.45 1.11

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1