Voor de Zondag Uit de Provincie Het 5e Scheldecriterium De ramp Ivan Koningin Juliana de De opening graansilo der van de CB.T.B. KERKDIENSTEN Sigarenverkoop enige dagen gestagneerd AMERIKAANSE SENAAT KEURT WETSONTWERP GOED TRUMAN OVER HET CONFLICT IN DE STAALINDUSTRIE Beroepsrenners rijden lustrum-course Oorzaak onbekend rooms-katholieke kerk. ZEEPOST TAL tt tt Reorganisatie Oost-Duitse regering Bondsdag verwerpt socialistische motie TERNEUZEN. AXEL BRESKENS. ST. KRUIS. SLUISKIL. MIDDELBURG. ZAAMSLAG. Oproep van Reimann BRUINISSE Wie is het die verdoemt? Christus is het Die gestor ven is, ja wat meer is, Die ook opgewekt is, Die ook ter rechterhand Gods is, Die ook voor ons bidt. Rom. 8 34. De satan is nog altijd zeer be gerig ieder onzer te ziften als de tarwe. Iedere overwinning, op de hemel behaald, is hem een oorzaak van duivelse vreugde. Het is echter een onuitspreke lijke troost voor elke aangevoch- tene, dat het niet de wil is van God, dat een onzer, ook de klein ste en zwakste niet, verloren ga. ZATERDAG 24 MEI. NED. HERV. KERK Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 25 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starren- burg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Ds. A. G Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 2.30 uur Ds. J. Schol ten. 10 uur Dienst voor Jongeren in „Bethel". Voorganger: Ds. Scholten. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G Jansma (Bed. H. Doop). West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere, Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eb gen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 11 uur Ds. W. J. Four nier (Bed. H. Doop). 19.30 uur Genezingsdienst in de noodkerk Retranchement: 9.30 uur Ds. W. J Fournier, van Oostburg. 1 Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendvjke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.3Q.uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 u. en 4.30 u. Ds. D. C. Moens, van Heerlen (L.) ZaamslagGeen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK, Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE, Hoek: 9.30 uur en 2 uur: leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 u. leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 en 7 uur Samen komsten. Axel: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. -n Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. DONDERDAG 29 MEI. NED. HERV. KERK. Zaamslag: 3.1a uur Ds. G. Jansma. Huwelijksinzegening Hij, die vóór ons is, is machti ger dan alle duivelen, die tegen ons zijn! Hebben wij daarvan zeker heid? Kunnen wij er vast op gaan, dat het Gods bedoeling niet is ons aan ons zelf over te laten? Heeft Hij ook mijn be houdenis gewild? Zo vraagt wel een bekommerde ziel! Wie is het die verdoemt? vraagt de apostel. Gij hebt een Heiland. Die voor u gestorven is Welke bekommering kan stand houden tegenover deze weten schap: Zo dierbaar was Hem mijn behoudenis, dat Hij Zijn leven voor mij heeft gegeven. Zó zeker is dat offer bij God aange nomen, dat Hij Hem opgewekt heeft uit de doden! Zó waarach tig laat Hij het werk Zijner han den niet varen, dat Hij, de Ge kruiste, de Verrezene, de Ver heerlijkte, nu voor de troon des Vaders uw strijd gadeslaat en als gij maar een zucht opzendt, om ontferming voor u bidt. Is er zaliger wetenschap denkbaar? Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. Willem Ruys (29 Mei)An tillen m.s. Poseidon (26 Mei), Su riname m.s. Nestor (28 Mei); Ca nada s.s. Nieuw Amsterdam (24 Mei) en s.s. Waterman (27 Mei); Australië via Engeland (24 Mei); Argentinië, Urugay, Bolivia, Bra zilië en Chili s.s. Paraguay Star (31 Mei). Aan Gods rechterhand gezeten, Neen, vergeet Gij d'Uwen niet, Bidt Gij voor Uw vrijgekochten, Die G' op aarde achterliet! Woensdag 28 Mei wordt de accijns op sigaren verlaagd. De vakgroep Detailhandel Tabak" deelt mede, dat op die datum bij de winkeliers de siga- renvoorraden worden vastge steld, welke zij Maandag 26 Mei bij de belasting hebben moeten opgeven. Practisch zullen dus in de winkels geen sigaren wor den verkocht van Maandag tot en met Woensdag. ONKRUIDBESTRIJDING MET VLIEGTUIGEN. Gisteren werden door de N. V. Meteor en de heer Van Beek uit Melissant elk met een één-per soonsvliegtuig in samenwerking met de firma Wiersum uit Gro ningen in de gemeente Schoondij ke, Retranchement en Oostburg ongeveer 100 ha met vlas, erwten en aardappelen beteelde percelen landbouwgronden bespoten. De vliegtuigen stegen hierbij op van een terrein ten Z. van Oostburg en een terrein nabij Retranchement gelegen. Telkens nadat de medegenomen hoeveel heid chemische bestrijdingsmid delen verspoten waren, keerden de vliegtuigen terug om na weder te zijn bijgevuld opnieuw op te stijgen. Heden zal in West Zeeuws- Vlaanderen de besproeiing der velden worden voortgezet. Op initiatief van de heer A. Ramondt, wonende in de Coe- gorspolder, voorzitter der land bouwstudieclub Axel, zullen we der dienende, a.s. Maandag, Dins dag en Woensdag ook in Oost Hedenmiddag om half drie zal de burgemeester van Terneuzen het startschot lossen voor het vijfde Scheldecriterium, georga niseerd door de wielerclub te Terneuzen en de vereniging voor vreemdelingenverkeer. Deze vijfde monsterrit, die de Nederlandse en Belgische profes sionals (met nog een eenzame Engelsman) niet minder dan 80 maal langs het 1700 meter lange parcours zal voeren, vertoonde aanvankelijk een minder sterk veld dan vorige jaren. In de voor- lopige deelnemerslijst misten wij bijv. de namen van tal van pro minente rijders als Wagtmans, Wim van Est, Lakeman, Bakker, Braspenninck en Francken, om er maar enkele te noemen. Wij hebben zo'n idee, dat er elders méér geld voor hen te ver dienen valt en dat blijft voor een beroepsrenner in elk „criterium" toch altijd het enige criterium. De premie-zondvloed der eer ste jaren, die in 1950 en 1951 tot een schriel voorjaarsregentje was geslonken, zal aan hun af wezigheid wel niet vreemd zijn. Nu wil het ontbreken van di verse kopstukken' van naam na tuurlijk niet zeggen, dat de course als kijkspel voor de mas sa aan spanning en emotie zou inboeten. Integendeel: de „min dere" goden zullen nog harder dan voorheen een strijd leveren op leven en dood in hun flitsende jachten naar de honderden gul dens aan prijzen en premies. Een Van As en een Voorting, een Gerrit Loos en een Buron, Van de Zande en Rijckaert, Van Oers en Suikerbuijk, zij allen zijn stuk voor stuk in staat het pu bliek tot de laatste minuut in vervoering te brengen in hun jachtende vlucht naar de eind overwinning. Zeer benieuwd zijn we naar de prestaties van de jonge Suijkerbuijk, naar die van de En gelsman Reeves en de plaatse lijke favoriet Jan van Gelderen. Ook Dielissen zal men in de ga ten moeten houden om van Cor Bijster en Van Impe nog maar niet te spreken. Tijdens het schrijven van deze voorbeschouwing komt men ons de verblijdende mededeling doen, dat op de laatste dag de inschrij ving is binnengekomen van drie cracks", n.l. Woutje Wagtmans, „Tarzan" van Breenen en Jos. de Beukelaere. Met de deelneming dezer drie „azen", zoals men in België zegt, verandert het aspect van de course geheel en al. Op het eerste gezicht lijkt het' nu evenals in 1951 weer een overwinning voor Wagtmans te worden. Toch-zouden we er niet zo vast op durven tippen als ver leden jaar. Het is een volkomen open strijd, waarin het lang niet zeker is, dat de sterkste inder daad ook wint. Terneuzen staat vandaag weer De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de immigratie- en na- turalisatiewetten worden her zien. Volgens het ontwerp worden de belemmeringen voor immi gratie op grond van ras opge heven en wordt voorrang gege ven aan immigranten aan wier vakbekwaamheid behoefte be- stsdit Ook aan de achterstelling van vrouwelijke immigranten wil het wetsontwerp een einde ma ken. Het huidige quoteringsstel sel zou gehandhaafd blijven en het aantal immigranten dat jaarlijks, in aanmerking komt, zou slechts weinig worden ver hoogd. x Het senaatsontwerp wijkt af van het wetsontwerp, dat op 25 April door het huis van afge vaardigden is aangenomen. De verschillen zullen door een ge- meenschapelijke commisse wor den besproken. De uit drie man bestaande Amerikaanse raad van deskundi gen, die een onderzoek heeft in gesteld naar de omstandigheden waaronder het viermotorige toe stel van de K.L.M. ,,de Konin gin Juliana", waarmee het ko ninklijk paar de reis naar de Ver. Staten zou hebben gemaakt, op 22 Maart J.L te Frankfort is verongelukt, heeft Vrijdag uit spraak gedaan. De raad, die in zijn onderzoek, dat twee maanden heeft geduurd, is bijgestaan door Nederlandse luchtvaartdeskun digen, heeft meegedeeld geen oorzaak voor de ramp te hebben kunnen vinden. In het rapport, dat de raad aan de 'Nederlandse regering heeft gezonden, wordt evenwel gezegd, dat het onderzoek mogelijk zal worden heropend, indien één van de twee (vrouwelijke) overleven den, de Nederlandse stewardess mej. Gautier, voldoende is her steld van de door haar bekomen verwondingen, om getuigenis te kunnen afleggen. De andere overlevende was de Duitse mevr. Horn, die terug keerde van een naar Rome ge maakte huwelijksreis. Mevr. Horn, die vóór haar huwelijk als stewardess aan de gronddienst van de K.L.M. verbonden is ge weest, is eerst twee dagen na de ramp weer bij bewustzijn geko men. Toen zij bijkwam, verklaar de zij vóór het ongeluk niets bij zonders te hebben opgemerkt en zich van de toedracht der ramp niets te kunnen herinneren. In het rapport wordt meege deeld, dat een radiografisch rap port, dat de bestuurder van het toestel volgens de normale gang van zaken enkele minuten, voor dat de ramp zich voltrok, had moeten uitzenden, om onbekende redenen niet is ontvangen. Ook wordt gezegd dat het toestel ge durende de korte tijd, dat het vóór de ramp van de grond af is waargenomen, op abnormaal lage hoogte heeft gevlogen. De reden hiervoor heeft de raad niet kun nen vaststellen. Het vliegtuig was volgens de voorschriften beladen en er be vond zich een voldoende hoeveel heid brandstof aan boord. De Amerikaanse raad bestond uit leden van de afdeling voor de burgerluchtvaart verbonden aan het Amerikaanse hoge commis sariaat in West-Duitsland. De Amerikanen hebben het onder zoek ingesteld, omdat de „Ko ningin Juliana" in de Amerikaan se bezettingszone is verongelukt. geheel in het teken van de „cour- se". Als het weertje wil mee werken, belooft het een ouder wetse dag te worden van spor tief jolijt en ongekende drukte. De zakenlui wrijven zich al bij voorbaat in de handen. Zulke dagen hebben ze nodig; zulke dagen heeft heel Terneuzen nodig. Mogen de weersomstandig heden dit Meifeest der wieler sport daarom begunstigen en moge deze lustrumcourse een daverend succes worden voor de organiserende verenigingen! Vanmiddag om half drie zijn ze weg voor 136 kilometer. Een bonte sliert van schreeu wende kleuren slingert zich in tomeloze vaart om de zonbesche nen straathoeken Zet 'em op, jongens! En als het moet regenen, laat het dan alleen premies zijn, die in milde stromen op jullie neerdalen. Je verdienen het, van de eerste tot de laatste, want het is bees ten werk, dat jullie verrichten... President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat niemand hem zijn bevoegdheid als president om in geval van nood de staal industrie of enige andere indu strie op te vorderen kan ont nemen. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij zich zal neerleggen bij de uitspraak van het hoog gerechtshof, dat op het ogen blik dt wettigheid van zijn op vordering van de staalbedrijven onderzoekt. Hij zeide verder, dat hij vijf jaar zijn best heeft gedaan om een wet tot stand te brengen, die het mogelijk maakt geschil len tussen werknemers en werk gever te beslechten, zonder dat belangrijke industrieën stil ko men te liggen. Truman zag als enige oplos sing om stagnatie in de produc tie te voorkomen hetirecht van de president om bedrijven te vorderen. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit, dat het conflict bij de spoorwegen thans ten einde is. De Oostduitse volkskamer heeft Vrijdag na een debat van een half uur eenstemmig in eerste en tweede lezing een wetsont werp aangenomen tot reorgani satie van de Oostduitse rege ring. Deze wet geeft de regering nieuwe volmachten, die volgens Westduitse zegslieden gebruikt kunnen worden voor blokkade maatregelen tegen het westen Voorzitter Dieckman verklaarde aan het begin van de zitting, dat de volkskamer het heel eens was met de verklaring van Grote- wohl over de strijd tegen de overeenkomsten van West-Duits- land met de westerse geallieer-1 den. De Oostduitse regering zal voortaan bestaan uit achttie inplaats van zeventien ministers, van wie zes vice-presidenten in plaats van vijf. De nieuwe mi nister zal belast zijn met coördi natie en controle op economisch gebied. 1 De „commissie voor. het plan"; wordt rechtstreeks verbonden aan het presidium van de minis terraad en zal bestaan uit een voorzitter, door. De Westduitse bondsdag heeft bij handopsteken de motie van de sociaal-democratische partij om de contratuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de Westerse geallieerden te bespre ken, voordat zij door kanselier Adenauer worden ondertekend, verworpen. Aan de stemming, ^waarna de zitting terstond werd verdaagd was een rumoerig debat van een klein uur voorafgegaan. Leden van de sociaal-democra tische, communistische en ui terst-rechtse partijen en van de federalistische unie steunden de motie. Slechts één spreker voer de het woord vóór Adenauers coalitie. Zeeuws-Vlaanderen tal van per celen gewassen te velde door middel van 1 of 2 vliegtuigen worden besproeid. Deze vliegtuigen die op een hoogte van ongeveer drie meter over de velden vliegen, zullen op stijgen en landen op het terrein nabij de Watertoren te Axel. DE KLOKKEN VAN ZEEUWS-VLAANDEREN. In de afgelopen maanden nam de N.C.R.V. in diverse Zeeuws- Vlaamse gemeenten het geluid van de torenklokken op. Men zal de klokken via de ra dio horen op de volgende dagen: 2 Juni: Schoondijke. 4 Juni: Oostburg. 9 Juni: Retranchement. 11 Juni: Cadzand. 13 Juni: Sluis. 25 Juni: Kloosterzande. 21 Juli: Zaamslag. 28 Juli: Axel. 4 Aug-: Sluiskil. 11 Aug.: Terneuzen. 20 Aug.: Hoek. 3 Sept.: Philippine. De klokken van Biervliet, IJzendijke, Aardenburg en Groe de moeten nog worden opgeno men. Dit zal echter niet vóór September kunnen geschieden. Omlegging verkeer. Met het oog op de hedenmiddag te houden wielerwedstrijd zal het doorgaand verkeer van 1 uur tot omstreeks half zeven worden om gelegd over de z.g. Schependijk. Filmavond „Rode Kruis". Gisterenavond werd in de bo venzaal van ,.Le Belle Vue" door het actiecomité Rode Kruis-inza- melingsactie de film „Louis Pas teur" vertoond, waarvoor een groot aantal dames-collectrices was uitgenodigd. Na een kort inleidend woord door de heer Olijslager, die het belang van de actie uiteenzette werd deze prachtfilm gedraaid, waarvan de inhoud het leven van deze dienaar der mensheid op de aanwezigen een diepe indruk maakte. Wel jammer dat een tweede voorstelling door te geringe be langstelling geen doorgang vond. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel is in openbare vergadering bijeen-1 geroepen tegen Dinsdag 27 Mei I a.s., 's namiddags 7 uur. De agenda vermeldt o.m.: Herstemming over het voor stel van de heer C. van Bende- gem om een commissie te be noemen, die een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid van een sociale dienst; een ver zoek van de lieren A. H. van der Lee e.a. om een strook grond te huren voor het aanleggen van een tennisbaan; het voorstel tot het verhuren van perceel Noord straat 23 aan de Staat der Neder landen ten behoeve van de land- bouwvoorlichtingsdienst in deze gemeente; een verzoek van het gemeentebestuur van St. Maar- tendijk om adhaesie te betuigen aan hun adres aan de prov. sta ten van Zeeland over de subsi dieregeling voor krankzinnigen. Verder stellen B. en W. voor: a. de wegbedekking van de Graafjansdijk in zijn geheel te verbeteren; b. tot het aangaan van een geldlening voor dit doel groot 16.000 en een voorstel tot het aanvaarden van bedragen als aandeel in de Nat. Leningen voor de Woningbouw 1952. Benoeming Jeugdherbergouders. Door het bestuur van de Jeugd herbergcentrale zijn voor de eind Juni alhier te openen Jeugdher berg „Het Plaatje", met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heer en mevr. Joh. A. van de Ree t Gilde te Terneuzen. Directeur Post- en Telegraaf kantoor. Met ingang van 1 Juni a.s. is de heer E. B. de Groote, direc teur van het post- en telegraaf kantoor alhier benoemd tot di recteur van het P.T.T.-kantoor te Beverwijk. Vakexamen. De heren Th. Cambier en P. Roest Jz. alhier slaagden te Den Haag voor 't vak-examen beroeps, vervoeder. we, de Zeeuwse mosselvissers- vloot heeft haar jaarlijks terug kerende race om het mosselzaad uit de Waddenzee (Groninger Wad) naar de percelen in Zeeland te brengen. Voor de Zeeuwse mosselcultuur is dit zaad onont beerlijk. De laatse jaren was het vinden van geschikt mosselzaad een probleem, thans schijnt men daar echter minder moeite mee te heb ben. Het eerste zaad werd in Zeeland Dinsdagavond aangevoerd door Gebr. Verpoor. met hun vaartuig Bru. 4. Beverplaag op Flakkee. De beverplaag in de omgeving van Herkingen op Flakkee schijnt zich nog steeds uit te breiden, want deze uitheemse dieren, los gelaten door een naar Canada vertrokken emigrant, worden in steeds wijder omtrek van de aan vankelijke vindplaats gesigna- eerd. Ook heeft men reeds nesten met jongen gevonden. Enkele volwassen exemplaren werden reeds gedood. Vlasserij afgebrand. Hedennacht omstreeks 12 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de vlasserij van de heer A. Paridaen, gelegen even buiten de kom der gemeen te. Het vuur vond in het in de vlasserij aanwezige vlas een ge makkelijke prooi en in een mini mum van' tijd stond het gehele gebouw in lichterlaaie. De brandweer van Aardenburg van Sluis waren spoedig ter plaatse, doch konden tegen de ge- weldige vuurzee weinig meer uit- richten en was het gebouw niet meer te redden. De vlasserij brandde dan ook tot de grond toe af, waarbij niet alleen het vlas maar ook alle machines en de verdere gehele inventaris verlo ren ging. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De schade beloopt in de hon derd duizenden guldens. Te 3 uur hedennacht was men nog met de nablussing bezig. Scheepvaartdrukte. Door de komst van een twee tal zeeboten heerst er aan de kade der beide fabrieken een grote drukte. Aan de l'Azöte werd een pyrietboot gelost, n.l. het Griekse s.s. „Maiotis". Aan de cokesfabriek arriveerde het Duitse s.s. „Rhenof", dat een lading cokes inneemt Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Jkvr. M. D. Quarles van Ufford, lid van de raad van toe zicht van de jongensvereniging „Ernst - Nut - Ontspanning" te 's-Gravenhage, wonende te Oost- kap elle. Collecte-opbrengst. De t.b.c.-collecte te Zaamslag ten bate van de sanatoria nevanck" en „Zonnegloren' Son- heeft geassisteerd door de brandweer 166,24 opgebracht. e W.-Duitse communistische .elder Max Reimann heeft Vrij dag in het communistische dag blad „Freies Volk" opgeroepen tot het houden van massastaking tegen het „stelsel van oorlogs verdragen". Dr. Adenauer voert door de verdragen te ondertekc- pen een staatsgreep uit, met het ioel een militaire dictatuur te tigen. In „Freies Volk" wordt voorts staatssecretarissen, [opgeroepen tot deelneming aan :n protestdemonstratie van jon- dieden, welke Zondag te Essen worden gehouden. >e politie te Bonn Wordt met het oog op de aanstaande onder tekening van de verdragen met West-Duitsland versterkt. vine-voorzitters en leden de ministerraad benoemd. De voorzitter van de commis- zal de regeringsvergaderin-; Vergadering winkeliersver. „Ons Belang". Woensdagavond hield op inia- tief van de winkeliersver. „Ons Belang" in hotel Valk de heer J. A. van der Plank, directeur van het bijkantoor Oostburg der Ned. Middenstandsbank, een lezing over de in werking getreden cre- dietwet voor de middenstand. Na de inleiding over de moei lijke tijd, die de handeldrijvende middenstand doormaakt, behan delde spr. de talrijke soorten van credietverlening die de midden stand door de nieuwe credietwet ten dienste staan. Op gunstige wijze kan onder bepaalde voor waarden bedrijfscrediet worden verstrekt, waardoor de midden stander in staat wordt gesteld z'n bedrijf te handhaven en uit te breiden. Een en ander werd door spr. met voorbeelden nader toegelicht. De voorzitter van „Ons Belang", de heer T. van Laarhoven, dank te aan het einde der lezing de heer v. d. Plank, en betreurde het dat zo weinige belangstellenden aanwezig waren. sie gen bijwonen, evenals de voor zitter van de commissie voor staatscontrole. De mosselzaadvisserij. Kent de haringvloot haar jaar lijkse race om de Hollandse nieu- Gistermiddag om 3 uur werd de nieuwe graansilo van de C.B.T.B., welke vorig jaar op de Axelse Sassing, die gisteren in vlaggentooi was en waar de al daar gelegen schepen gepavoi- seerd waren, werd gebouwd, offi cieel door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, geopend. Talrijke autoriteiten, zowel uit als van buiten de provincie, wa ren bij deze plechtigheid tegen woordig. Zo merkten we o.m. op de heer B. Heringa, directeur-ge neraal van de Voedselvoorzie ning; het voltallige gemeentebe stuur van Axel, burgemeester A. F. Hanssens en secretaris J. Dregmans van Hoek, burgemees ter H. D. Trimpe van Zaamslag, drs J. J. Knibbe en ir Wansink van de C.B.T.B. in Nederland; vertegenwoordigers van de C.B. T.B. in Zeeland, o.a. burgemees ter Bosselaar van Aagtekerke; de vertegenwoordiger van de Bredase Beton Mij, die het klaar speelde het bouwwerk in een half jaar nagenoeg te voltooien, zodat reeds vorig jaar een deel van de oogst in de nieuwe silo kon wor den verwerkt. Voorts de heer Van Opstal uit Zeyenbergen, die de machine-installaties leverde, af gevaardigden van de afd. Axel en de Kring Axel, vertegenwoor digers van het C.B.K., de NaCo Brouw, de heren Dijkstra en De Vries namens de P.Z.E.M., en tal van anderen. De officiële ontvangst, alsmede de toespraken geschiedden in een tent, die door de Chr. georgani seerde Plattelands jeugd gister morgen in allerijl voor dit doel op de kade nafsij de silo was opge slagen. Het podium was rijkelijk met palmen en bloemen versierd en op de achtergrond prijkte een slagzin met betrekking tot gerst en bier, emblemen van koren aren,. terwijl ook op de tafels gerste-aren prijkten. Dit alles mede omdat de verwerking van gerst in deze nieuwe silo de hoofdschotel zal worden, waarom dan ook het C.B.K. haar mede werking verleende bij de tot standkoming en investering Natuurlijk zullen ook andere granen bewaard en verwerkt worden. Nadat de autoriteiten en geno digden in paviljoen „Zomerlust" de keurig verzorgde lunch had den gebruikt, vertrok het gezel schap naar de silo. De heer C. de Putter opende deze feestelijke samenkomst met het lezen van een Schriftgedeelte uit Joël, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens richtte hij een uitvoerig welkomstwoord tot de vele autoriteiten en verdere ge nodigden. Reeds lang was in verband met de voortschrijdende mechani satie in de landbouw en zeker toen de combine haar intrede had gedaan de bedrijfsruimte der C.B.T.B. absoluut onvoldoende. Wel spande men zich in de op slagruimten van de C.B.T.B. te Magrette terdege in om de groei ende moeilijkheden het hoofd te bieden, doch dit bleek steeds min der een afdoende oplossing. Na enig zoeken en tasten werd con tact gevonden met het C.B.K. en de hieruit voortvloeiende talrijke conferenties hadden tot eindre sulfaat dat de bouw kon door gaan. Daarna schetste de heer De Putter in zijn functie van gewes telijk voorzitter van de C.B.T.B. en als president-commissaris der N.V. „Silo", in korte woorden de wordingsgeschiedenis van het nieuwe bouwwerk. Na de heer De Putter voerde als eerste in de lange rij van spre kers het woord de Commissaris der Koningin, Jhr mr A.F.C. de Casembroot, die zeide verheugd te zijn, wanneer er een bijdrage wordt geleverd tot verhoging van de Zeeuwse welvaart. Zo hebben wij hier dit prachtige gebouw, dat door samenwerking tussen C.B.T.B. en C.B.K. tot stand is ge komen. Nu de Commissaris het toch over de Zeeuwse welvaart had, wilde spr. een gerezen misver stand in de pers rechtzetten, n.l. over de actuele kwestie der Schel- de-veren. Men heeft het n.l. zó voorgesteld, of deze zaak reeds in kannen en kruiken zou zijn, doch dit is geenszins het geval. In de correspondentie met het de partement is alleen het woord „tarifiëring" gebruikt en meer niet. Toen minister Wemmers enige weken geleden in Zeeland was heeft deze zich uitgelaten over 2 richtlijnen, n.l. ten aanzien van de verhoging van bestaande tarie ven en de opheffing van het vrije personenvervoer. Spr. garandeer de, dat bij Ged. Staten nog niets definitiefs aangaande de veren bekend is en dat dit College niets onbeproefd zal laten om de even tuele beslissingen zo voordelig mogelijk voor Zeeland te doen uitvallen. Tenslotte complimenteerde de Commissaris der Koningin het bestuur met dit prachtige ge bouw en hij hoopte, dat het bier gebrouwen uit de hier be werkte Z.-Vlaamse gerst ook zou bijdragen tot verhoging van de welvaart van de Zeeuws Vlaamse boerenstand. Burgemeester P. L. D. J. van Oeveren zeide o.m. verheugd te zijn door de totstandkoming van deze fraaie silo en was tevens blij omdat dit gebouw in Axel is ver rezen. Tenslotte hoopte spr., dat dit kloeke en massieve bouw werk steeds een symbool zou blij ven van de stoere degelijkheid van de boerenstand en uitte zijn beste wensen voor de toekomst van dit bedrijf. Vervolgens voerden nog het woord de heer B. Heringa na mens de directie der Voedselvoor ziening, daarna door de vertegen, woordiger der Bredase Beton Mij, de heer Van Opstal uit Zevenber gen, de heer P. Bom uit Kortge- ne, burgemeester Bosselaar van Aagtekerke, de heer A. Haak Cz uit Zaamslag, voorzitter van de Kring Axel van de Z.L.M. De heer P. Dieleman bracht een keurig overzicht van de wor dingsgeschiedenis van de silo in dichtmaat, wat met een warm applaus werd beloond. Tenslotte gaf de directeur van de silo, de heer M. Brandes, een korte technische uiteenzetting van het gebouw, waarna de heer De Putter eindigde met dankge bed. Het was ongeveer kwart voor vijf toen de Commissaris der Ko ningin door het doorknippen van een oranje-lint en het overhalen van een handle het bedrijf in wer king stelde. Velen maakten van de gelegen heid gebruik om het bedrijf, dat in volle werking was, te bezichti gen, terwijl in de grote tent ver versingen werden aangeboden. Met de opening van dit prachti ge 32 m hoge gebouw is Zeeuws Vlaanderen in het bezit gekomen van een silo, waarop het bestuur van de C.B.T.B. van het gewest Z.-Vl. met recht trots kan zijn en wij hopen dat zij voor de Zeeuws Vlaamse landbouwers rijke vruchten zal afwerpen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2