De aanslag op luitenant-kolonel Harjono Meteor-straaljager neergestort W oningbouwlening P L A N-S P A A K Oorlogsschade boerderijen ZAAK-FONTEjIJN KOREA HAMEA Demonstraties Verband met Westerling 35 Millioen extra voor herbouw oorlogsschade gevallen en premiebouw thans 115 millioen Nederlands-Belgische LEGEROEFENINGEN Stoutmoedig Omgekomen Belgen worden herdacht Nieuwe financieringsmaatregel Uitspraak in Nieuwe Straalvliegtuigen voor België en Nederland Engels vierjarenplan voor de landbouw ZATERDAG 24 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2043. WEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. De Europese verdedigingsgemeenschap getekend in Noord-Frankrijk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oor d'straat5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Over de aanslag op luitenant kolonel H. T. Harjono wordt van de politie nader het volgende ver nomen: Toen de daders het flatgebouw waren binnengekomen en voor de deur van het appartement van de luitenant-kolonel stonden, vroegen zij, nadat de militaire attaché de deur had open gedaan, hem allereerst of bij de heer Har jono was en of hij mensen in huis had. Toen de luitenant-kolo nel de eerste vraag bevestigend en de tweede ontkennend had beantwoord, zeiden zij „de papie ren te komen halen". Zij dwon gen hem, onder bedreiging met hun revolvers, mee naar beneden te gaan. Op de trap gelastten zij hem zich te legitimeren hetgeen hij met zijn rijbewijs deed. De militaire attaché had geen documenten in zijn woning, die ambtelijk onder hem berusten. De daders waren vermoedelijk Nederlanders, althans van Neder lands type en spraken beschaafd Nederlands. Een van hen droeg een speldje van de republiek der Zuid-Molukken. Na het misluk ken van de aanslag verdwenen zij per rijwiel. Omwonenden heb ben hen hard zien wegfietsen. De militaire attaché, die in Su- rabaia geboren werd en 28 jaar oud is, maakt het goed. Een dezer dagen zal hij het zieken huis verlaten. Het politie-onder- zoek wordt met alle kracht voort gezet. In justitie-kringen houdt men rekening met en mogelijk ver band tussen deze aanslag en het feit, dat mr Besar, de schoon vader van luit.-kolonel Harjono, die onlangs met papieren betref fende de zaak-Westerling uit In donesië naar Nederland is ge komen, in het huis van de mili taire attaché logeerde. Op het ogenblik van de moordaanslag waren bedoelde papieren even wel elders, namelijk in de safe van het hoge commissariaat. De politie heeft ondertussen de vin gerafdrukken gevonden van de daders op het rijbewijs van luit.- kol. Harjono, waarmee deze zich tegenover hen heeft gelegiti meerd. De daders hebben het rij bewijs op de vlucht weggegooid. Het huis van de heer Harjono wordt thans op verzoek van de Indonesische zaakgelastigde door de politie bewaakt. Dat luit.-kol. Harjono niet ernstig is gewond blijkt wel uit de omstandigheid dat een voorgenomen reis naar Weenen de volgende week nor maal doorgang zal vinden. De Indonesische mening. De aanslag op luitenant-kolo nel Harjono was Vrijdagochtend het onderwerp van gesprek tus sen de Nederlandse hoge com missaris de heer A. T. H. Lam ping en (bij afwezigheid van de minister van buitenlandse zaken, Mukarto) de secretaris-generaal dr Darmasetiawan. De woord voerder van het hoge commissa riaat bevestigde, dat de heer Lamping, nadat hij door de re gering van het gebeurde op de hoogte was gebracht, terstond de Indonesische regering heeft in gelicht en medeleven heeft be tuigd. Blijkens een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de waarnemend hoge conynissaris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo, het minis terie van buitenlandse zaken in het kort van het gebeurde in kennis gesteld. Het ministerie zal nader contact opnemen met mr Susanto. Ook met de minis ter-president zal de kwestie wor den -besproken. Over eventuele stappen wilde men van de zijde van het ministerie van buiten landse zaken geen mededelingen doen. De woordvoerder van het mi nisterie van voorlichting zeide, dat de Indonesische regering het gebeurde hogelijk betreurde. Hij zeide, dat alle feiten nog niet be kend zijn; de persberichten be vatten twee verschillende visies. De woordvoerder zeide betreffen de de veiligheid van andere Indo nesische staatsburgers in Neder land, ongeveer 1800, te menen dat de Nederlandse veiligheids organen in staat zijn hen te be schermen tegen zulke gebeurte nissen en dat zij in staat zijn het geval-Harjono op te helderen. De woordvoerder zeide, dat de bedrijvers van de aanslag mili tairen of gewezen militairen ge weest zouden kunnen zijn, gezien het feit, dat zij trachtten Har jono tegen de muur te plaatsen. Het kunnen echter ook niet-mili- tairen geweest zijn, aldus de ver klaring van de woordvoerder. In Indonesische kringen ver moedt men een verband tussen de moordaanslag en het uitleve ringsverzoek van Westerling. Men wijst er in die kringen op, Vrijdagmorgen is tussen Ter schelling en Harlingen een Me teor-straaljager van de vliegba sis Leeuwarden in de Waddenzee gestort- De enige inzittende kwam om het leven. Om 12.15 u. slaagde de red dingboot „Brandaris" erin met een dreg het wrak te vinden. Vele reddingboten namen aan het opsporingswerk deel. Behal ve de „Brandaris" van Terschel- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Noord-Westelijke wind. Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met in het Z. en O. van het land enkele opklaringen. Ongeveer dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 25 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.37 3.12 3.52 4.02 MAANDAG 26 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.16 3.51 4.31 4.41 n.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 n.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 ZON MAAN op onder op onder Mei. 24 4.34 20.40 4.14 22.14 25 4.33 20.41 4.56 23.10 26 4.32 20.43 5.51 23.51 ling kwamen in actie de „Jhr. H. J. Ortt" van Ameland, de „Johan de Witt" van Schiermonnikoog, de „Insulinde" uit Oostmahorn en de „Twente" uit Harlingen. Ook een visser uit Harlingen, die het toestel om 10.30 uur 500 meter van zijn schip in het wa ter terecht zag komen, spoedde zich naar de onheilsplaats. Hij kon de „Brandaris" de eerste aanwijzingen geven, die leidden tot de juiste vaststelling van de plaats, waar het toestel op de bodem van de „Zuidmeep" ligt. Het .toestel keerde terug van een weervlucht boven de Wad denzee. De bestuurder was de 25-jarige 2e lt. vlieger G- R. Eeden uit Bergen (N.-H.) Nog een straaljager verongelukt. Om 14.15 uur Vrijdagmiddag is in de bossen bij Austerlitz (Utrecht), een tweede straaljager een Meteor van de basis Leeu warden, neergestort. De piloot, lt. vlieger Van de Berge uit Bussum, kwam daarbij om het leven. Het toestel was van een formatievlucht van het vliegveld Soesterberg opgeste gen. Een klein bosbrandje, dat door het ongeval ontstond, kon door mariniers uit Doorn, die hier toevallig aan het oefenen waren, en door de Utrechtse bos brand snel worden geblust. Volgens mededelingen van de Westberlijnse politie deserteren maandelijks 60 a 70 man van de Oostduitse volkspolitie naar W. Berlijn. In de loop van het vorige jaar zijn 1.293 leden van de volks politie in het westen aangeko men; in het eerste kwartaal van 23.51. dit jaar 283 man. dat de daders wel zeer goed ge ïnformeerd moeten zijn geweest. Zij bleken immers op de hoogte van het regelmatige contact tus sen luit.-kol. Harjono en radio- Scheveningen. De daders, zo zegt men, hadden kunnen aan nemen, dat er zich papieren be treffende het uitleveringsverzoek ten huize van de militaire attaché bevonden, want behalve mr Be- sar logeerde er ook mr Abiman- ju, secretaris van het Indonesi sche ministerie van justitie, die geheel op de hoogte is van het uitleveringsverzoek. Mr A. G. Veldhuis uit Naaraen, die Westerling na diens arresta tie voor de rechtbank te Amster dam terzijde heeft gestaan, ver klaarde dat hij Westerling veel te verstandig acht om zich met een „dwaasheid" als deze moordaan slag bezig te houden. „Men heeft de laatste tijd herhaaldelijk ge probeerd mijn cliënt voor het een of ander politieke karretje te spannen, doch hij heeft steeds geweigerd". Mr Veldhuis vond 't ook niet aannemelijk, dat aan hangers van Westerling iets met de aanslag uitstaande hebben. „Zij zijn veel te goed gediscipli neerd". Ook Jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland, Westerligs raadman in het uitleveringsverzoek van Indo nesië, verklaarde dat hij het uit gesloten achtte, dat Westerling bij de moordaanslag betrokken zou zijn. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft op een persconfe rentie medegedeeld dat de „Raad voor Economische Aangelegen heden" heeft goedgevonden, dat voor herbouw van oorlogsscha degevallen en premiebouw een bedrag van ƒ35 millioen extra zal worden toegestaan. Gezocht wordt naar een juiste verdeling- De minister meende, dat het wel mogelijk zal zijn de premiebouw het gehele jaar door te laten gaan. De R.E.A. heeft voorts be sloten 35 millioen extra be schikbaar te stellen teneinde in de sector onderhoudswerk aan woningen arbeid te verschaffen. Binnenkort komen er nadere ge gevens over de mogelijkheid de premieregeling voor woningver betering weer in werking te doen treden. De bank voor Nederlandse gemeenten deelt mede, dat de goede resultaten van de ver koop van rentespaarbrieven, waarvan in een vorige publica tie mededeling werd gedaan, nog belangrijk zijn verbeterd. Was na 6 weken voor een be drag van circa 24 millioen gul den geplaatst, thans nu de verkoop 11 weken heeft open gestaan, heeft de opbrengst een totaal van circa 42 millioen gulden bereikt. Hierdoor is het totaal van de 3 nationale wo ningbouwleningen gekomen op circa 115 millioen gulden. Op 1 Juni eindigt in het al gemeen de verkoop. Met het oog daarop wordt het aantal verkoopkantoren reeds beperkt. Niettemin zal het tot 1 Juni a.s. voor alle verkoopkantoren nog mogelijk zijn in beperkte mate op bestelling te leveren. Met Crème Hamea gezonde zuivere huid. Met HAMEA Gelei goed verzorg de handen. Dozen en tuben 47-93 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet Op 11, 12 en 13 Juni a.s. zal in net Nederlands-Belgische grens gebied tussen Eindhoven en Leo- poldsburg door Nederlandse en Belgische legereenheden geza menlijk worden geoefend- Deze oefening draagt de naam „Uijlen- spiegel". Onder leiding van een gemengde staf zullen twee een heden van ongeveer gelijke sterkte, bestaande uit infanterie, artillerie, genie en tanks, tegen over elkaar staan. De Nederlan ders treden als aanvaller op. Een soortgelijke oefening is het vorige jaar ook gehouden. Een zware regenval heeft toen het verloop ongunstig beïnvloed. Paul Henri Spaak heeft Vrij dag op het congres van de Euro pese beweging verklaard niet ge- heel gekant te zijn tegen 't voor stel van Eden om de 15 landen van de Raad van Europa te ver enigen met die van het Europees leger en die van de kolen- en staalgemeenschap. Spaak verklaarde echter een „stoutmoediger" plan te bezitten volgens het welk tegen het einde van dit jaar de oprichting van 'n Europese statenbond van 6 lan den een voldongen feit zou zijn. Dit ontwerp, dat in de kringen der Europese beweging bekend is onder de benaming „plan- Spaak", heeft reeds de instem ming verkregen van de Franse, Duitse, Italiaanse en Beneluxaf- gevaardigden in de Europese be weging, hoewel de Duitse afge vaardiging op het congres aar zelde deze nieuwe formulering goed te keuren. In het ontwerp voor een sta tenbond wordt voorzien dat het gezagsorgaan van het plan-Schu- man, na zijn eerste bijeenkomst, een constituerende vergadering der zes mogendheden zal bijeen roepen. Volgens het ontwerp zou die procedure goedgekeurd en zelfs ingegeven zijn door de Raad van Europa te Straatsburg. Het congres heeft een resolutie goedgekeurd, waarin verzocht wordt, dat dé zes landen van het plan-Schuman en van het plan voor een Europees leger een in tergouvernementele conventie zullen sluiten, opdat de vergade ring van de zes mogendheden, die in beide verdragen wordt voorzien, reeds bij haar eerste bijeenkomst na de definitieve be krachtiging van de kolen- en staalgemeenschap een constitu erende vergadering zou worden. Deze constituerende vergadering zal dadelijk een ontwerp van Europese grondwet, die zal open staan voor alle democratische landen van Europa uitwerken. Als deze ontwerp-grondwet zal zijn uitgewerkt, aldus de resolu tie,- zal zij ter goedkeuring aan de parlementen van de zes landen worden voorgelegd. Op 2 Juni a.s. (2e Pinksterdag) zal in Willemstad de jaarlijkse herdenking worden gehouden van de op 30 Mei 1940 omgeko men 134 Belgen. Verscheidene Belgische en Ne derlandse autoriteiten zullen er aanwezig zijn. Generaal-maj. Warringa, be velhebber van de 3e militaire af deling, zal het woord voeren. Des namiddags zal in de R.K.- kerk een altaar worden onthuld door de heer Th. Tiebacks, con sul van België te Roosendaal. Na de onthulling zal op de plaats van de ramp in het Hol lands Diep een krans worden ge worpen. Als vertegenwoordigers der Belgische regering zullen aanwe zig zijn de ambassaderaad graaf T. de Lichtervelde en generaal- maj. A. C. J. Woussen, militair attaché bij de Belgische ambas-" sade in Den Haag. In de resolutie wordt aange drongen op onmiddellijke bestu dering door de Europese raad van aard en omvang van de ban den der toekomstige politieke ge meenschap met de landen-leden van de Europese raad. Tenslotte wordt in de resolutie uiting gegeven aan de wens van de Europese beweging, dat de le den van de Europese raadgeven de vergadering, die Maandag te Straatsburg zullen bijeenkomen, de beginselen vervat in de reso lutie van Luxemburg zullen ver dedigen. In de Staatscourant is een be schikking van de minister van financiën gepubliceerd, waarbij de financierings- en premierege ling oorlogsschade boerderijen is vastgesteld. In deze regeling wordt een nadere uitwerking gegeven van de financiële tegemoetkomin gen, die kunnen worden ver strekt boven de reeds verleende bijdrage naar de waarde per 9 Mei 1940 voor de herbouw of het herstel van boederijen, die tij dens de oorlog beschadigd of geheel verloren zijn gegaan. Voor de onder deze regeling vallende boerderijen zal de fi nanciering van de herbouw of het herstel als volgt plaats vin den: Naast de reeds verleende bij drage naar de waarde per 9 Mei 1940 zal de belanghebbende zelf een bedrag moeten verschaffen, gelijk aan een bepaald percen tage van de goedgekeurde bouw som of de goedgekeurde her- stelkosten. Dit percentage is af hankelijk van de bedrijfsgroep, Het Haagse gerechtshof heeft Vrijdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak-Fonteijn. Het hof achtte bewezen, dat de 52-jarige gepensionneerde sergeant-kon stabel van de koninklijke marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam zich heeft schuldig gemaakt aan smaadschrift door in de brochu re „bekendmaking aan het Ne derlandse volk", uitgegeven in 1948, te stellen, dat enige mari ne-artsen hem in 1923 opzettelijk en tegen beter in voor de dienst bij de koninklijke marine hebben afgekeurd wegens bronchiale asthma, ofschoon hij geen licha- Het Amerikaanse vliegdek- schip „Tripoli" heeft te Kopen hagen 45 Thunderj et-jagerbom- menwerpers met straalaandrij ving voor België en Nederland aan wal gezet. Meer dan tweederde deel dezer vliegtuigen is bestemd voor de Nederlandse tactische lucht macht. Voor andere landen zette het schip 25 Thunder jets aan wal. Een aantal vliegtuigen, dat op het vliegdek was vervoerd, was geheel in plastic-„cocons" ver pakt. De vliegtuigen werden door tractors langs de straten van de Deense hoofdstad naar het vliegveld Kastrup gebracht, waar zij voor vertrek naar hun bestemmingen gereed worden gemaakt. Nederlandse piloten van de tactische luchtmacht zullen de Thunder jets van De nemarken naar ons land vlie gen. De vliegtuigen vertegenwoor digen 'n bedrag van ruim 800.000 dollar per stuk. Het transport kostte 15000 dollar. Zij zijn met de modern ste electrbnische installaties uitgerust. Met het transport van de „Tripoli" heeft de Amerikaanse hulp onder het programma van de wederzijdse hulp tot verdedi ging aan de vrije Europese lan den de 3 milloen ton overschre den. melijke afwijkingen vertoonde. Fonteijn was tot de uitgifte van deze brochure overgegaan omdat hij 7 jaar lang geruggesteund door verklaring van doktoren en professoren, vruchteloos tegen de afkeuring had geprotesteerd. Het hof liet hem niet toe tot het bewijs van zijn stellingen, zoals hij had gevraagd. Daarom werd het verzoek tot schorsing afge wezen. Fonteijn werd veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De procureur-generaal had' bo vendien een boete van honderd gulden geëist. De veroordeelde heeft terstond cassatie aangetekend. Hij acht zich niet strafbaar en blijft van mening, dat hij tot het bewijs van het zijnerzijds beoogde algemeen belang moet worden toegelaten). waartoe het bedrijf behoort, de oppervlakte van de bijbehoren de landerijen en de toestand van de oude boerderij. De voor de verschillende gevallen gel dende percentages zijn aange geven in 'n bij de beschikking gevoegde bijlage. Voor zover de werkelijke kosten de goedge keurde kosten te boven gaan komen zij eveneens ten laste van de belanghebbende. Voor het dan nog te dekken deel van de kosten zal zo nodig door de staat op verzoek van de belanghebbende een renteloos crediet worden verleend met de mogelijkheid van omzetting in een uitgestelde bijdrage, waar van de grootte te zijner tijd zal worden bepaald. Voor zover de belanghebbende zelf de nog ontbrekende gelden kan verschaffen, zal hem door het rijk over het desbetreffende bedrag in plaats van het rente loos crediet een rente van 4 pet per jaar worden vergoed. Voorts kan op verzoek van de belanghebbende in de plaats van een renteloos crediet een premie worden toegekend ter grootte van 90 pet van dit cre diet. Dit betekent weliswaar, dat de belanghebbende in dit geval nog voor een bepaald zij het relatief klein gedeelte zelf middelen zal moeten vinden, maar hier staat het belangrijke voordeel tegenover, dat hij in plaats van een crediet nu een bijdrage a fonds perdu krijgt. Hierdoor ontstaat dus geen schuldverplichting tegenover de staat, hetgeen wel het geval zou zijn bij een crediet. Voor de toepassing van de regeling moet de belanghebben. de uiterlijk een half jaar, nadat de bouw of het herstel is vol tooid, een aanvraag indienen bij de instantie, die door de dir.- AMERIK. WAARSCHUWING TEGEN COMM. AGRESSIE. Tien dagen geleden hebben de Verenigde Staten een waarschu wing gezonden aan de 16 landen van de V. N. met strijdkrachten in Korea om op hun hoede te zijn voor mogelijke nieuwe „com munistische agressie in het Ver re-Oosten". De bestandsonderhandelaars te Panmoendjon hebben gisteren wederom geen voortgang ge maakt. Op 27 Mei komen zij weer bijeen. Tien superforten hebben Don derdagavond 100 ton bommen ge worpen op een spoorbrug bij Soentsjon in Noord-Korea. In totaal maakte de luchtmacht 1105 vluchten. Plet hoofddoel was een fabrieksbevoorradings- centrum bij de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Volgens de eerste geallieerde schatting zijn 117 gebouwen vernield en 85 be schadigd. Vijandelijke toestellen waren niet in de lucht. Generaal-majoor Harrison, de nieuwe hoofdonderhandelaar der Verbondenen, stelde voor, dat men op 27 Mei weer bijeen zou komen. Dit werd door de Noorde lijke generaal Nam II aanvaard. Tot nog toe stonden de Noor delijken op het houden van dage lijkse bijeenkomsten. Generaal Nam II herhaalde Vrijdag: „Wij hebben uw aanbod inzake de kwestie der krijgsge vangenen, definitief verworpen". Op een bijeenkomst van ver bindingsofficieren ontkenden de Verbondenen, dat vliegtuigen driemaal krijgsgevangenen-kam pen in Noord-Korea en een con- vooi van de Noordelijke delegatie hadden aangevallen. Zij gaven echter toe, dat een vliegtuig der Verbondenen op veertien Mei 'n aanval had uitgevoerd in het neutrale gebied van Kaesong. De beschuldigingen zijn onlangs door de Noordelijken geuit. De Noordelijke artillerie heeft Donderdagavond aan het Weste lijke front voor het eerst sedert maanden duizenden granaten op de stellingen der Verbondenen afgeschoten. Vrijdag hebben zich voor het gebouw van de Zuidkoreaanse nationale vergadering ongere geldheden voorgedaan, waarbij meer dan honderd Zuidkoreaanse politiemannen gewond werden door liet optreden van een me nigte jonge aanhangers van pre sident Syngman Rhee. Men noemt het de ernstigste ongeregeldheden, die sedert ja ren in Zuid-Korea zijn voorgeko men. De manifestanten poogden het gebouw van de nationale ver gadering binnen te dringen, waar het parlement in zitting bijeen was. Zij slaagden hierin echter niet en vielen toen de woning van de voorzitter van de natio nale vergadering aan, roepend om afzetting van oppositieleden. De negentig leden van de opposi tie waren tijdens de demonstra ties door een achteruitgang uit het gebouw ontsnapt. generaal van de wederopbouw de volkshuisvesting nader zal worden aangewezen. De regeling geldt voorshands alleen voor de z.g. nieuwe geval len. Zo spoedig mogelijk zal zij worden aangevuld met over gangsbepalingen voor de oude gevallen. De Franse minister van bui- tenlandse zaken, Robert Schu- man, heeft Vrijdag te Straats burg vóór zijn vertrek naar Bonn verklaard, dat over de tekst van het Europese verdedigingsver drag overeenstemming is bereikt. „Wat betreft de Europese ver dedigingsgemeenschap hebben wij onze werkzaamheden defini tief beëindigd". De Franse minis ter deelde verder mede, dat de kwestie van de geldigheidsduur van het verdrag is opgelost door dat men het eens is geworden over een periode van 50 jaar on der voorwaarde, dat indien het Atlantische pact eerder zou aflo pen, er overleg gepleegd zal wor den over de nieuwe toestand. Schuman verduidelijkte, dat de periode van 20 jaar, die genoemd was in verband met het Atlan tische verdrag, niet de termijn van dat verdrag was, doch de pe riode waarna een lid zou kannen verzoeken om uittreding. „Natuurlijk, aldus voegde Schu- man er aan toe, „moet men wel goed begrijpen, dat wanneer er sprake is van het opnieuw over wegen van de toestand dit niet betekent, dat 'n lid van de E.V.G. dan het recht zal hebben uit te treden. Men is er allen over eens, dat wij ons geplaatst zullen zien voor een nieuwe situatie, waar over men zich zal moeten beraden". In Charleville in Noord-Frank rijk is het Vrijdag tot 'n gevecht gekomen tussen 800 demonstre rende Arabieren en politie. Ongeveer 30 politiemannen en Arabieren werden gewond; 50 Arabieren werden aangehouden. Vele winkelruiten sneuvelden en een aantal auto's werd bescha digd. De Arabieren demonstreer den voor de vrijlating van de Al gerijnse nationalistenleider Mes- sali Hadj, die in Frankrijk 'n ge dwongen verblijfplaats toegewe zen heeft gekregen. De politie- commandant van Charleville werd tweemaal met een mes in de buik gestoken. Te Montbeliard kwam-bij een botsing een Noord-Afrikaan om het leven en werden tien N.-Afri- kanen en vijf politiemannen ge wond. De ongeregeldheden hier begonnen toen de demonstranten stenen gooiden naar de politie, waarop deze antwdordde met traangasbommen. Te Harnes bij Lens in Noord- Frankrijk is eveneens een aantal personen bij demonstraties van Arabieren gewond. De Engelse regering heeft een vierjarenplan voor verhoging van de agrarische productie tot 60 °/o boven het vóóroorlogse peil aan gekondigd. Het plan beoogt in de eerste plaats de vleesproductie te vergroten. Er zal naar ge streefd worden de vleesproductie met 250.000 ton, voornamelijk varkensvlees, op te voeren. Ver der zullen er jaarlijks 400.000 kalveren méér worden gefokt. Ook zal de productie van eieren, aardappelen en tarwe worden verhoogd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1