Het Amsterdam-Rijnkanaal geopend pii» ma t Ridgway over Korea op Moordaanslag gepleegd Indonesische militaire attaché Ridgway voor 't Congres Eden over de handel met China Gouden penning voor H.M. de Koningin Ontwerp Grondwetswijziging niet goedgekeurd door de Koningin AT00MB0MPR0EF MISLUKT Het gevaar van verspreiding van MOND- EN KLAUWZEER Officieel bezoek van koning Boudewijn aan Antwerpen Het Oostenrijkse vredesverdrag PERSCONFERENTIE VAN ACHESON Aftrek belastingschulden voor aanslagen heffingen ineens Ds Loos trekt ontslagaanvrage in Chinese communisten zetten aartsbisschop gevangen Treinongeluk in Spanje VRIJDAG 23 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2042 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN- STANDEN. Frankering bij abonnement: 'Perneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noord"straat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaalper maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen tiubnek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Een enthousiast Tiel heeft Woensdagmorgen de vele hon derden genodigden, die aanwezig waren bij de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal op waar dige wijze, maar ook bijzonder hartelijk ontvangen. Overal wa ren versieringen aangebracht, die duidelijk de betekenis van deze openingsdag toonden. Aan de vlaggemasten wapperden de dundoeken van Nederland, Am sterdam en Tiel tezamen met die van verschillende buitenlandse naties. Tal van erepoorten in de vorm van hefportalen van de Tielse sluis waren er opgetrokken en de Waterstraat verzorgde een na tuurgetrouwe copie van dit grootse waterbouwkundige werk. In de daar opgerichte „sluis" wer den de officiële gasten „geschut". Hefdeuren en puntdeuren ver richten hier het eerst hun taak op een zodanige wijze, dat de echte sluis dit niet zou kunnen verbeteren. Ook „Maaike en Kriekske", de Tielse ereburgers met hun kersenrode hoofd, en Flipje, het fruitbaasje van Tiel, brachten de bezoekers op hun wijze hulde. Aan de grens van de gemeente Tiel waren omstreeks 11.00 uur bij de aankomst van de konin gin en prins Bernhard en de ling van een der vele scholen hier aanwezig en van een der oudste ingezetenen van Tiel". Na de rede van de burgemees ter begaf de koninklijke familie zich aan boord van het motor schip „Kasteel Staverden", waar verschillende autoriteiten en an dere personen, bij de kanaalaan? leg betrokken, aan Hare Majes teit werden voorgesteld. prinsessen Marijke en Irene aan wezig de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, de burgemeester van Tiel, de heer N. F. Combier van Nooten en het bestuur van de Tielse oranje-vereniging. Na de officiële ontvangst van de koninklijke bezoekers bood de oranjevereniging de prinsesjes de eerste Betuwse kersen aan, symbolisch bijeengegaard uit de verschillende bongerden. Nadat het koninklijke gezel schap in de „sluis" in de Water straat ook was „geschut" en ver der een rit door de feestelijk ver sierde binnenstad had gemaakt, richtte de Tielse burgemeester zich op de los- en laadkade, juist voor de aldaar gelegen „Piet Hein" tot de koningin en prins. Hij herinnerde eraan, dat het 12 jaar was geleden, dat het koninklijk paar hier op ongeveer dezelfde plaats stond om een in druk te krijgen van het angstig hoge water in de nu zo rustig stromende Waal. De burgemeester zeide vervol gens o.m.: „Het was ook bij die gelegenheid, dat U een tocht maakte over wel heel ongebaande wegen langs de allereerste bouw werken van het kanaal, dat hans met zijn geweldige sluizen is ge worden tot één der machtigste waterstaatkundige werken in het koninkrijk. Het is toen geweest, dat in het bijzonder Uw Konink lijke Hoogheid de wens tegenover mij uitsprak, hier nog eens terug te komen om alles te zien „als het weer gewoon zou zijn". Het verheugt ons uitermate, dat U thans hier aan de Waal bent teruggekeerd. Het is een buitengewone dag voor Tiel, want Tiel verwacht van kanaal en sluis heel veel, en deze dag door Uw komst met gouden let ters in zijn lange en bewogen historie opgetekend, zal een his torische dag voor Tiel zijn." Met deze woorden heette burgemees ter Cambier van Nooten de ko ninklijke gasten welkom. „Een welkom der gehele burgerij", zo- als hij zeide, „hetgeen moge wor den gesymboliseerd in een bloe- mengroet van de jongste leer- HET KANAAL GEOPEND. Omstreeks vijf voor twaalf voeren de „Piet Hein" met aan boord het koninklijk gezin, het motorschip „Kasteel Staverden" en andere volgschepen uit naar de voorhaven van het nieuwe kanaal. Op het moment, dat de glanzend witte „Piet Hein" het vlak voor de voorhaven der Tiel se sluis gespannen lint in twee delen uiteen liet vallen, had Am sterdam zijn nieuwe scheepvaart verbinding met het achterland: het Amsterdam-Rijnkanaal was geopend. Een stralende zon overgoot de ruime voorhaven van het majes tueuze sluizencomplex en be scheen de witte zeilen en rompen van de honderden jachten en andere vaartuigen, die deelna men aan de nationale vloot schouw. Op deze wijze bracht de Nederlandse watersport, georga niseerd door de Tielse water sportvereniging „De Waal" een indrukwekkende hulde aan onze vorstin. Een even feestelijke aan- blik boden de honderden school kinderen, die langs de dijken van de haven stonden opgesteld. Toen de „Piet Hein" het gekleurde lint van zich had afgeschud, steeg uit hun jonge kelen een luid ge juich op. De sirenen van de sluis loeiden, terwijl de stoomfluiten en horens van de schepen er eveneens toe bijdroegen, dat de wind het blijde moment van deze feestelijke opening in rijk ge schakeerde klankgolven ver over het vlakke Betuwse land kon uitdragen. Langzaam werd de machtige hefdeur omhooggehesen en de „Piet Hein" gleed tussen de be schermde sluiswanden, met daar achter het motorschip „Kasteel Staverden" en de andere volg schepen. Terwijl het „Tiels ste delijk muziekcorps" een vrolijke mars speelde, dreven de schepen langzaam in de richting van de spoorbrug. Daar werden zij af gemeerd en de koningin, prins Bernhard en de minister van Wa terstaat begaven zich aan boord van de „Kasteel Staverden". Nadat de minister van Water staat, de burgemeester van Am sterdam en de burgemeester van Utrecht het woord hadden ge voerd, onthulde de prins de in de sluis aangebrachte plaquette, waarop staat vermeld: „Op de 21ste Mei van het jaar 1952 werd deze sluis voor het gebruik open gesteld door Z. K. H. Prins Bern hard der Nederlanden". Na deze plechtigheid voer het convooi de sluis uit en ging, in de richting Zoelen. Maurik, Eek en Wiel, Rijswijk en Ravenswaay. De prinsesjes be keken vol bewondering het mooie speelgoed. Onder de tonen van vrolijke muziek, ten gehore ge bracht door de harmonievereni ging „Kunst en Vriendschap" uit Maurik, voer het koninklijk jacht met de volgboten de rivierkrui sing op naar Wijk bij Duurstede. Behalve door talrijke genodig den en de schoolkinderen uit Maurik, Eek en Wiel, Rijswijk, Ravenswaay, Buren, Zoelmond, Beusichem en Erichem werd de plechtige openstelling van de sluis bij Ravenswaay bijgewoond door de kinderen van de schip- persschool uit Vreeswijk. Gevolgd door het m.s. „Kasteel Staverden" en het motorjacht Prinsesseplaat" en vele andere boten voer de „Piet Hein" lang zaam en statig de rivierkruising over. Leden van de studenten weerbaarheid waren geposteerd op de vier torens aan de einden van de stroomgeleiders. Daar boven wapperden van elke toren nationale vlaggen. Bij de ingang van de sluizen van Wijk bij Duur stede brachten 3000 schoolkinde ren de koninklijke familie een originele en massale hulde. Door een bepaalde opstelling vormde zich plotseling in enorme afme tingen de nationale driekleur en onmiddellijk daarop veranderde deze vlag in een oranje geheel. Op de verkeersbruggen werd de koninklijke familie toegejuicht door de kinderen van de schip- persscholen uit Amsterdam. Van de sluisterreinen volgden talrij ken de feestelijke stoet naar de laatste sluiskolk, waar de „Piet Hein" werd gemeerd. Hier ont hulde prinses Irene een plaquet te, waarmee de sluis van Wijk bij Duurstede officieel de naam „Prinses Irenesluis" ontving. Terwijl het harmoniegezelschap „Concordia" uit Wijk bij Duur stede het „In naam van Oranje doe open de port" aanhief, werd de laatste sluisdeur, die de toe gang tot het grote kanaal ver sperde, geopend. Het koninklijk jacht en de volgschepen voeren het kanaal op naar de aanleg plaats, honderd meter verder. Hier verliet de koningin, prins Bernhard en de prinsesjes de „Piet Hein". Aan de wal werden de hoge gasten verwelkomd dooi de burgemeester van Wijk bij Duurstede, waarna diens doch tertje Hare Majesteit een ruiker orchideeën aanbood. Ook de op varenden van de volgende vaar tuigen debarkeerden hier, terwijl de koninklijke familie in een ge reedstaande auto plaatsnam. Via Soestdijk begaf de koninklijke familie zich naar Amsterdam. GOUDEN PENNING VOOR DE KONINGIN. Bij de officiële ingebruikstel ling van de nieuwe Rijnverbin ding heeft burgemeester d'Ailly aan boord van de salonboot „Kas teel Staverden" te Tiel aan H. M. koningin Juliana een exemplaar in goud overhandigd van de her inneringspenning, geslagen ter gelegenheid van de opening van deze nieuwe verbinding, ontwor pen door de beeldhouwer F. Ca- rasse. Aan prins Bernhard overhan digde de burgemeester een exem plaar in zilver. De vier prinses sen ontvingen eveneens een der gelijke penning. In de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks twaalf urn- is een moordaanslag gepleegd op de militaire attaché van het hoge commissariaat van Indonesië in Den Haag, luit.-kol. H. T. Ilar- jono. De daders twee onbe kend gebleven mannen wisten te ontkomen. Onmiddellijk na de aanslag heb ben de officier van justitie en een aantal politieautoriteiten een uit gebreid onderzoek ingesteld. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. Luit.-kol. Harjono woont in een flat aan het einde van de Laan van Meedervoort te Den Haag. Om streeks twaalf uur ontving luit.- kol. Harjono de telefonische mede deling, dat over enkele ogenblik ken een belangrijk telegram van radio-Scheveningen zou worden gebracht Kort na dit telefoonge sprek werd aan de huisdeur ge beld. Er stonden twee mannen voor de deur. Een van hen zeide: „We komen de papieren halen". Luit.-kol. Harjono begreep niet wat voor papieren de mannen be doelden en antwoordde: „Ik heb geen papieren". De mannen haal den daarop een revolver te voor schijn en bevolèn de luit.-kol. mee naar beneden te gaan voor een be spreking. Op een trap van de eer ste étage werd luit.-kol. Harjono vervolgens tegen de muur gezet en de oudste van de mannen bedreig de hem met een revolver. Luit.-kol. Harjono slaagde erin op een onbe waakt ogenblik de pols van zijn be lager te grijpen. Door deze hande ling haalde de man de trekker van de revolver naar achteren, waar door het schot afging. De kogel baande zich door een ruit een weg naar buiten. De tweede man schoot toen ook, maar de kogel ketste. De man sloeg de luit-kol. toen met de kolf op het hoofd. Op het ge schreeuw en de schoten renden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. ENKELE WOLKENVELDEN Enkele overdrijvende wolken velden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 24 MEI. v.m. n.m Breskens 2.2.25 Terneuzen 2.35 3. Hansweert 3.15 3.40 Walsoorden 3.25 3.50 ZON MAAN op onder op onder Mei. 23 4.35 20.39 3.43 21.05 26 4.32 20.43 5.51 23.51 24 4.34 20.40 4.14 22.14 25 4.33 20.41 4.56 23.10 GESCHENK VOOR PRINSESJES. DE Het was voor de prinsesjes, die zich aan boord van de „Piet Hein" bevonden, een grote ver rassing, toen van de brug over het kanaal bij Zoelen een konij nenhok, waarvan de voorkant een verkleind model van het hef- portaal met hefdeur van de sluis te Tiel voorstelt, op het dek van de „Piet Hein" werd neergelaten. In het hok zaten vier witte ko nijntjes met rode ogen, bestemd voor de vier prinsesjes. Het was een origineel geschenk van de bevolking van de gemeente Zoe len. Om tien voor twee arriveerde de vloot aan de sluizen in Ra venswaay. Een kinderkoor bracht een speciaal voor deze gelegen heid door burgemeester C. M. B. Kamp van de gemeente Maurik geschreven lied ten gehore. Na de eerste drie strophen was het grote moment aangebroken, waarop prinses Marijke met een leuk gebaartje aan een koord trok, waardoor een rood-wit- blauw gordijntje wegschoof van een plaquette, welke op het sluis eiland is aangebracht. Hiermee was de sluis bij Ravenswaay, die voortaan de naam „Prinses Ma rijke-sluis" zal dragen, officieel geopend. Dan kwam voor prin ses Marijke en voor allen die van deze onthulling getuige waren de grote verrassing. Bartel West hoeve liet een flinke badtas in de vorm van een grote vis op het dek van de „Piet Hein" neerda len voor prinses Marijke. In deze tas vond het prinsesje een prach tig zeiljacht, een geschenk van alle schoolkinderen uit de dorpen Generaal Ridgway, de aftre dende Amerikaanse opperbevel hebber in het Verre Oosten, heeft Woensdag in Washington ver klaard, dat in de laatste 12 maan den de Sowjet-militaire macht aanzienlijk is versterkt. Hij deelde dit mede na een ge heime bespreking met leden van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Bij deze bespre king heeft hij, naar gemeld wordt, o.m. gesproken over een opbouw op grote schaal van de communistische kracht in Korea gedurende de tien maanden, die de bestandsonderhandelingen nu duren. Volgens Ridgway was het veel betekenend, dat de Sowjet-lucht- macht meer en meer achter de Chinese grenzen wordt uitgerust met straalvliegtuigen. Reeds ge ruime tijd zijn de Russen in dit gebied bezig met de aanleg van nieuwe vliegvelden en verbete ringen van oude. De Chinese en Noord-Koreaan- se strijdkrachten in Korea heb ben thans een „groter aanvallend vermogen dan ooit", doch de strijdkrachten van de Verenigde Naties zijn in staat iedere groot scheepse communistische aanval „met ontzettende verliezen voor de vijand" af te slaan. Senatoren, die de zitting van de senaatscommissie bijwoonden hebben verklaard dat Ridgway niet optimistisch was gestemd over de afloop van de bestands- besprekingen. Volgens de demo cratische senator Russell geloof de Ridgway niet in een spoedige regeling in Korea. Hij meende niet dat het verstandig zou zijn de besprekingen af te breken en ook stond hij geen grootscheepse aanval voor om de communisten uit Korea te verdrijven, omdat volgens hem de strijdkrachten van de V. N. hiertoe niet het mi litaire vermogen hadden. Voorts had Ridgway geen „hoge dunk" van de voorstellen om de V. N.- luchtmacht communistische ba ses in Mandsjoerije te laten bom barderen. Op vragen over de krijgsgevan genenkampen op het eiland Koje had Ridgway verklaard, dat in de kampen een krachtige com munistische ondergrondse bewe ging bestaat, die reeds enige ge vangenen, die niet naar commu nistisch gebied wilden terug keren, had vermoord. Generaal Ridgway meende dat de gevan genen op Koje op de een of an dere manier in verbinding ston den met de communistische strijdkrachten op het vasteland. Deze week is een ontploffing van een atoombom in de woes tijn van Nevada niet doorge gaan, doordat het electrische ontstekingsapparaat niet werk te. De proef werd 48 uur uitge steld. Dit is de tweede maal dit jaar, dat een proefneming mis lukt is door een fout in de elec trische leidingen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Koningin het door de Staten-Generaal aangenomen ontwerp van wet tot het in over- weging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strekkende tot handhaving van de minimumleeftijd voor het lid maatschap van de Eerste Kamer in overweging gehouden. De regering heeft oorspronke lijk voorgesteld de toelatings leeftijd voor Tweede Kamerlid te verlagen tot 23 jaar. Thans is die leeftijd 30 jaar. In verband met de grondwetsbepaling, dat men om lid der Eerste Kamer te worden aan dezelfde eisen moet voldoen als gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer, was er tevens een wetsontwerp betreffende handhaving van de leeftijd van 30 jaar voor het Eerste Kamerlidmaatschap. De Eerste Kamer heeft echter het Veeartsen, die trachten de uitbreiding van het mond- en klauwzeer in Engeland tegen te gaan, hebben een nieuw gevaar voor het vee ontdekt jonge kalveren die, hoewel zij ge ïnfecteerd zijn, geen zichtbare symptomen vertonen. Een ambtenaar van het mi nisterie van landbouw deelde mee, dat er gevallen zijn aan getoond, dat er kalveren, die naar het scheen vrij van de ziekte waren tussen koeien van een gezonde veestapel kwamen, waarna deze laatste spoedig af gemaakt moesten worden. ontwerp betreffende de toelating voor de Tweede Kamer verwor pen, waardoor dat betreffende de toelatingsleeftijd voor de Eerste Kamer overbodig werd. De rege ring heeft toen, vóór de stem ming begon, niet het voornemen te kennen gegeven, het ontwerp voor intrekking voor te dragen. De Eerste Kamer keurde het ontwerp goed. De koningin heeft thans gebruik gemaakt van haar recht als staatshoofd om een ont werp, dat door de Staten-Gene raal is aangenomen, niet goed te keuren. Zij heeft daarvoor de term gekozen, dat zij het in over weging houdt. Morgen en Zondag zal koning Boudewijn zijn traditionele „blij de intrede" doen in de stad Ant werpen, waar hij door het ge meentebestuur zal worden ont vangen en een bezoek zal bren gen aan verscheidene instellin gen. De plechtigheid zal worden uitgezonden door de Belgische radio. enkele bewoners naar beneden. De daders kozen toen het hazenpad. Een surveillerende agent, die de schoten ook had gehoord en reeds een onderzoek naar de herkomst instelde, is de vluchtende mannen gevolgd. In dé duisternis is hij de mannen evenwel uit het oog verlo ren. Zij renden namelijk een pad op, dat is gelegen tussen de Laan van Meerdervoort en de Loosduin- se weg. In deze omgeving is het zeer duister. Onmiddellijk werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Dit stond onder leiding van de officier van justitie, mr Maris, en de chef van de centrale recherche, commis saris Hanken. Politiehonden, de technische dienst en ander politie personeel namen aan het onder zoek deel. Dit duurde de gehele nacht voort, doch er kon geen spoor worden gevonden. Een woordvoerder van de Ne derlandse regering heeft het A.N.P. medegedeeld, dat de Nederlandse regering met verontwaardiging kennis heeft genomen van de laf hartige moordaanslag op luit.-kol. Harjono. Met de grootst mogelijke voortvarendheid zal een onderzoek worden ingesteld naar de daders van deze aanslag. De hoge commis saris van Nederland in Djakarta, de heer Lamping, heeft Donder dagmorgen de Indonesische rege ring in kennis gesteld van de aan slag. Hij heeft medegedeeld dat het onderzoek met de grootst mo gelijke voortvarendheid zal worden uitgevoerd. Tevens heeft hij zijn medeleven bij de Indonesische re gering betuigd. Naar wij vernemen, heeft luit.- kol. Harjono lichte verwondingen opgelopen aan het hoofd. Hij is in een Haags ziekenhuis opgenomen. De Oostenrijkse kanselier dr. Leopold Figl, die als gast van de Amerikaanse regering een reis door de Ver. Staten maakt, heeft te Chicago verklaard, dat zijn land een beroep op de Verenigde Naties zal doen, als de Sowj et- Unie weigert een vredesverdrag of het protocol betreffende te rugtrekking der strijdkrachten te tekenen. Zelfs de Russische diplomaten, zo zei hij, verklaren dat de moeilijkheden gering zijn en in een half uur kunnen wor de opgelost. Alleen om „prestige- redenen" wil de Sowjet-Unie niet tekenen, aldus dr. Figl. Minister Acheson heeft Woens dag op zijn wekelijkse perscon ferentie meegedeeld, dat nog geen data zijn vastgesteld voor de ondertekening van de contrac tuele overeenkomsten met West- Duitsland en het verdrag inzake de Europese verdedigingsge meenschap. Hij zeide nog niet te weten, wanneer hij naar Europa zal vertrekken voor deze plech tigheden. In beide overeenkomsten zijn enige punten nog niet afgehan deld, aldus Acheson. Hij sprak de hoop uit, dat beide verdragen nog tijdens de huidige zitting door de senaat kunnen worden behandeld. De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis bijzon derheden medegedeeld over het Britse voorstel om een handels schakel met communistisch Chi na te handhaven, nadat de grote Britse firma's zich hebben terug getrokken. Aan de regering te Peking is de suggestie gedaan, dat onder de tegenwoordige om standigheden in de behoeften van de Britse handel zou kunnen worden voorzien door oprichting van een vereniging van fabri kanten en ovërzeese kopers, die het contact zou moeten handha ven. Eden deelde mede, dat Britse firma's in China de laat ste tijd steeds meer moeilijkhe den ontmoeten. Deze moeilijk heden waren ten dele het gevolg van het feit, dat functies, die voorheen in China door particu liere kooplieden werden ver richt, overgenomen werden door op staatsbassi werkende organi saties. Er zijn ook andere moei lijkheden als bijv. de toenemen de beperkingen op' binnenkomen en verlaten van het land door buitenlands personeel, willekeu rige belastingheffing en de ver plichting om veel personeel in dienst te houden en te betalen. Onder deze omstandigheden heb ben vele firma's geruime tijd met verlies gewerkt. Eden zeide, dat het moeilijk is om de waarde te schatten van de onverplaatsbare activa in China, maar dat deze tussen 200 en 250 mililoen pond sterling zal liggen. In antwoord op een vraag zei de minister Eden nog, dat de Britse regering bij de Chinese regering de handelsvoorstellen ter sprake had gebracht, die tij dens de jongste economische conferentie van Moskou zouden zijn gedaan, maar dat zij geen antwoord had ontvangen. Generaal Ridgway heeft Don derdag in een rede voor het Amerikaanse congres verklaard, dat de communistische beschuldi gingen, dat de Verbondenen in Korea van gifgas en bacteriën gebruik maken, iedere grond van waarheid missen en alleen be doeld zijn om „indruk te maken op lien, die de bedoelingen van het communisme nog niet zien of niet willen zien". De wapenstilstandsonderhande- lingen noemde de generaal „geen mislukking", nietegenstaande er nog geen bestand is gesloten. De communisten hebben thans een „logisch, redelijk en eervol voor ster' gekregen om tot een einde van de strijd in Korea te komen, aldus Ridgway, die hieraan toe voegde, dat over de nog niet be sliste kwesties „niet gemarchan deerd zal worden". De generaal verklaarde vervol gens, dat de Japanse regering aan de zijde van de V. S. staat en vastbesloten is om aan „de communistische dreiging in het binnenland" het hoofd te bieden. Het land wenste echter bovenal, op zodanige wijze aan het inter nationale handelsverkeer deel te nemen, dat een gezonde econo- Het lid der Tweede Kamer de heer Biewenga (A.R.) heeft aan de minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het arrest van de Hoge Raad van 6 Februari 1952 inzake aftrek van belastingschul den voor de aanslagen in de hef fingen ineens? 2. Is het juist, dat vóór 6 Fe bruari 1952 reeds verscheidene definitieve aanslagen in de hef fingen ineens waren opgelegd, waartegen op die datum geen be zwaarschriften meer konden worden ingediend of de termijn voor beroep reeds was verstre ken? 3. Indien de vorige vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat tengevolge daarvan een ge lijke behandeling van de belas tingplichtigen niet is gewaar borgd? 4. Is de minister bereid te be vorderen, dat de definitieve aan-, slagen, gedateerd vóór 6 Februari 1952, desnoods alleen op verzoek van de betrokken belastingplich tigen, ambtshalve zullen worden herzien, waarbij dan rekening wordt gehouden met de inhoud van de uitspraak van de Hoge Raad van 6 Februari? Naar wij van het persbureau der Ned. Herv. kerk vernemen, heeft Ds J. Loos, hervormd pre dikant te Hilversum, die verle den week bij de provinciale kerkvergadering van Noord- Holland ontslag uit zijn ambt aanvroeg, deze ontslagaanvrage ingetrokken. mie gewaarborgd wordt. Generaal Ridgway eindigde met te verklaren, dat hij in vol ver trouwen de taak als opperbevel hebber der Navo-strijdkrachten in Europa op zich neemt. Generaal Ridgway verscheen Donderdag ook op een besloten bijeenkomst van de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen. Hij verklaarde dat hij niet voldoende op de hoogte van de Europese toestanden was om de voorgestelde vermindering van het door president Truman inge diend program voor hulp aan het buitenland te kunnen bespreken. Functionarissen der R. K- kerk te Hongkong hebben mee gedeeld, dat de Chinese commu nisten de R. 'K. aartsbisschop Joseph Tsjoe Tsji-Sen, die zijn standplaats te Nantsjang had, 3 Mei gevangen hebben gezet, nadat hij enige tijd geleden ge weigerd had in te gaan op een aanbod der communisten om hoofd te worden van een Chine se R. K.-kerk. In een Chinees provinciaal dagblad is gemeld dat de aarts bisschop beschuldigd is van „sabotage van het communis tisch program van kerkhervor ming, het te Kioekiang doen doden van wezen en het optre den als agent der imperalisten". In de buurt van Santiago de Compostella in Galicië (N. W. Spanje) is een ongeluk gebeurd, waarbij 9 personen levend zijn verbrand. Losgeraakte spoorwagons met benzine botsten tegen een ex presstrein, die daarop vlam vat te. Twee personen werden zeer ernstig gewond. De machinist en de stoker van de express, als mede 7 passagiers, zijn in de vlammen omgekomen. Een van de losgeraakte wagons bevatte een explosieve lading, die even wel niet tot ontploffing kwam.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1