Generaal Eisenhower Den Haag m De verdragen Duitsland met Geen handel en geen noteringen op de Effectenbeurs De Britse nota aan China SCHUMANHOF DEN HAAG? IN r~ Mededeling ZWEDEN WEIGERT TUSSENKOMST President Soekarno over Nieuw-Guinea Amerikaans dementi Generaal Ridgway in Washington J hoogwater. V. WEERS VER WACHT IN G ZON- en MAAN- STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noor cïstr aat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks WOENSDAG 21 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2041. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Generaal Eisenhower, die zoals I ken en wel zo dat W.Duitsland bekend op het ogenblik een af scheidsbezoek aan ons land brengt, heeft Dinsdagmorgen, in gezelschap van .de minister van oorlog en marine, Ir. C. Staf, zijn opwachting gemaakt bij de min.-president Dr W. Drees op diens departement. Biegeleid door de min.-pres. en minister Staf begaf de generaal zich hierna naar de Treveszaal aan het Binnenhof waar hij een buitengewone vergadering van de ministerraad bijwoonde. Hier werd de generaal toegesproken door Dr Drees. De min.-president bracht ge neraal Eisenhower dank voor hetgeen hij in het belang van West-Europa heeft verrjcht. „Aan uw inspiratie is het te danken geweest, dat de volken van Europa de hoop op het be waren van de vrede hebben herwonnen". Dr Drees deelde de generaal mede, dat het kabinet besloten heeft het verdrag in zake de Europese defensie- gemeenschap voor het parle ment te verdedigen. Herinne rende aan de moeilijke eerste ja ren van de Navo-opbouw, merk te Dr Drees op, dat 't voor ge neraal Eisenhower als een echte beroepsmilitair wel eens moei lijk moet geweest zijn te zien hoe langzaam de opbouw vor derde". De min.-president verzekerde de generaal, dat zijn vertrek een leegte zal nalaten, al had hij zeer waarderende woorden voor zijn opvolger, generaal Ridgway en de chef-staf van de Shape, generaal Gruenther. In zijn antwoordnota, die hij aanving met „mijnheer de min.- president, mijne vrienden", wijdde generaal Eisenhower eni ge waarderende woorden aan de democratische bestuursvormvan ons land en de medewerking die hij van Nederlandse autoriteiten heeft ondervonden bij de op bouw van de Navo. Bij mijn af scheidsbezoeken is het duidelijk geworden zo zei hij, dat het con cept van de E.D.G. is goedge keurd. De E.D.G. heeft aller eerst een politieke betekenis. W.-Duitsland kan niet bij de verdediging van het Westen worden gemist en er moest dus een middel worden gevonden om economische en militaire sa menwerking tussen W.-Europa en W.-Duitsland mogelijk te ma niet een bedreiging voor zijn naburen zou worden". De generaal verzekerde, dat de E.D.G. kan rekenen op de on dersteuning van Engeland, de Ver. Staten en Canada. Generaal Eisenhower ging dan in op 'n opmerking die de min.- president had gemaakt over de toevallige samenloop, dat zowel het kabinet als de generaal voor verkiezingen stonden. „Ik stel 't op prijs te verklaren", zo zei hij dat ik niet*uit ben op een hoge positie." In mijn land is 't over het algemeen een gewoonte, dat een candidaat voor de verkie zingen vertelt, dat hij geen can didaat is. „Ik echter", zo zei ge neraal Eisenhower, „ben naar Europa gekomen, omdat ik het dienen hier als mijn plicht zag. Hetzelfde plichtsgevoel brengt mij naar de Ver. Staten terug, niet uit eigen aandrift maar omdat de partij wier beginselen ik ben toegedaan, mij deze plicht heeft duidelijk gemaakt". Generaal Eisenhower verklaar de tenslotte, dat Europa in de combinatie Ridgway-Gruenther het beste heeft gekregen aan militare leiding en vakman schap, dat Amerika kan bieden. Na deze bijeenkomst in de ministerraad begaf generaal Eisenhower zich met minister Staf naar het ministerie van oorlog. Zowel bij het verlaten van het Binnenhof als bij aan komst voor het ministerie werd In verband met Hemel vaartsdag zal ons eerstvol gend nummer op Vrijdag 23 Mei verschijnen. hij door het publiek hartelijk toegejuicht. Op hetministerie had de generaal een laatste be spreking. In de blauwe zaal van het mi nisterie bood minister Staf aan generaal Eisenhower een album aan met foto's als een herinne ring aan de bezoeken, die hij in het verleden aan ons land heeft gebracht. In een van de gangen van het ministerie poseerde ge neraal Eisenhower met minister Staf voor de fotografen, hoewei hij een hekel heeft aan blitz- lampen. Tegen half twaalf vertrok de generaal naar het paleis Soest- dijk, waar de koningin Eisenho wer voor de lunch had geno digd. Lunch op paleis Soestdijk. Te half één Dinsdagmiddag is generaal Eisenhower, vergezeld door minister ir. C. Staf, op pa leis Soestdijk aangekomen. Op uitnodiging van de konin gin hebben de generaal en de minister ten paleize met het ko ninklijk paar de lunch gebruikt. Om precies twee uur zijn de scheidende opperbevelhebber en de bewindsman wederom van Soestdijk vertrokken. GENERAAL EISENHOWER VERTROKKEN. Generaal Dwight D. Eisenho wer is Dinsdagmiddag om lnU5 uur in de constellation van de Amerikaanse luchtmacht, die hij voor zijn rondreizen gebruikt, van Schiphol naar Parijs ver trokken. ,Wij zijn op de weg naar uit eindelijk succes", sprak de gene- raai voor een aantal microfoons» radio, film en televisie. „De voor uitgang, die de Nato 't afgelopen jaar heeft gemaakt, rechtvaar digt de goede hoop, die ik voor de veiligheid en de vrede koes- ter". Het spijt me dat ik Europa ga verlaten",' zo zeide Eisenhower tot slot. „Het spijt me dat ik al die vrienden hier, die onder de moeilijkste omstandigheden prachtig werk hebben gedaan niet meer naast me zal zien, maar voor Europa maakt het weinig verschil. In mijn plaats is de fijnste combinatie gekomen, die de Verenigde Staten konden schenken: Ridgway en Gruen ther. Wij allen hebben slechts één verlangen: vrede. Zij die de slagvelden hebben gezien, wen sen nooit meer oorlog. Ander half jaar heb ik met dit doel voor ogen gewerkt. Anderen volgen mij nu op. In gedachten sta ik naast u met vast vertrouwen en met grote verwachtingen. Meer kan ik niet doen". Begeleid door de minister en de chef van staven, vice-admiraal Jhr E. J. van Holthe, inspecteer de de generaal vervólgens de erewacht en stapte daarna in het toestel. Vier motoren sloegen te gelijk aan en een minuut later was het vliegtuig uit het gezicht verdwenen. Zweden heeft geweigerd een Japanse „boodschap" aan de Sowjet-Unie door te zenden, al dus is in een communiqué van het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard. „Zweden heeft niet op zich ge nomen de Japanse belangen in de Sowjet-Unie te behartigen en derhalve het Japanse verzoek om de boodschap door te zenden van de hand gewezen". Naar van betrouwbare zijde verluidt, zou de boodschap voor stellen, dat de Russische missie in Tokio vertrekt. Toen de beursbezoekers Dins dagmiddag de zaal van de ef fectenbeurs te Amsterdam be traden troffen zij aldaar aan 'n mededeling van het bestuur van de vereniging voor den effec tenhandel (bedrijfsgroep ef fectenhandel) waarin de leden er van in kennis werden gesteld dat met ingang van Dinsdagen tot nader order het opmaken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant door de commissie voor de notering n i e t zal ge schieden. Als motivering voor deze maatregel werd opgegeven de door de afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsher stel, kamer te Amsterdam, Maandag gedane uitspraak be treffende de levering van een effect door Liro (Lippman Ro senthal Sarphatistraat) inge volge adresgeving en de uit deze uitspraak voortvloeiende conse quenties. (De raad voor het rechtsher medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. SCHRALE WIND. Droog zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DONDERDAG 22 MEI. stel, afdeling rechtspraak, heeft Maandagochtend, uitspraak doende in een principiële zaak, beslist, dat bij levering van een effect door Liro ingevolge adres. geiving bij regelmatig beurs. \erkeer de verkrijging niet te goeder trouw is. De afdeling rechtspraak ver nietigde daarbij de beslissing van de afdeling effectenregistra tie en veroordeelde de tegen woordige bezitter van het stuk, het effect aan de gedeposse- deerde terug te geven). Maatregel algemeen toegejuicht. Nadat de beursbezoekers onder doodse stilte kennis hadden geno men van het besluit om geen no teringen te doen opmaken, werd deze maatregel in diverse „hoe ken" druk besproken. Over het algemeen vond men het een juist besluit van het be stuur. Volgens vele beursbezoe kers, „druiste de uitspraak van de raad voor het rechtsherstel in tegen ieder begrip van normale beurshandel". Levering van ef fecten via derden is voor de door beurs usance en wordt iedereen geaccepteerd. Met deze uitspraak wordt, naar andere beursbezoekers zich uit drukten, „de chaos ontketend" Duizenden analoge gevallen wachten op afdoening en indien de uitspraak zou luiden, zoals door de afdeling'rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel is gedaan, zouden de consequenties voor de beurs niet te overzien zijn. Gedurende 't gehele „beursuur' werd de maatregel van het be stuur druk besproken. Uiteraard tastte men in het duister over de vraag, wanneer de beurs her opend zal worden. Het Duitse verdrag zal inder daad nog beslissingen ter elfder ure nodig maken. Dr. Adenauer en de hogé commissarissen heb ben Maandagavond moeten be sluiten hun -meningsverschillen over de verdeling van de door Duitsland te betalen verdedi gingsbij drage aan de ministers voor te leggen. Die zullen nu vlak voor de ondertekening moe ten beslissen of Duitsland al dan niet een verlaging van de kosten zal krijgen, die het voor de vreemde troepen op zijn gebied zal moeten dragen. Nu Bonn zich reeds voorbereidt op de plechtigheid der onder tekening van het verdrag hebben de onderhandelaars dus nog steeds niet de laatste moeilijk heden kunnen oplossen. Terwijl de kranten in Oost-Berlijn drei gen met de vorming van een Oost-Duits nationaal leger als tegenmaatregel tegen de aanslui- ting van West-Duitsland bij het Wettelijke blok hebben Dr. Aude- nauer 6n de hoge commissarissen Maandag in Mehlem bij Bonn hun 31ste bijeenkomst over het verdrag gehouden. De zitting duurde Maandag avond nog voort en volgens een verklaring van Dr. Adenauer wilde men nog in de nacht van Maandag op Dinsdag beslist alle buiten de financiële kwestie nog omstreden punten tot een oplos sing brengen. Het staat met dit al nog niet vast wanneer de ondertekening an het verdrag zal plaats vin den. Van Duitse zijde werd Maandag de datum van 26 Mei genoemd, doch de Amerikaanse hoge commissaris verklaarde dat definitieve besluiten over plaats en tijd van- de ondertekening nog niet waren genomen. De door de partijen der rege ringscoalitie tegen de verdragen ingebrachte bezwaren zijn thans zo goed als geheel verstomd. Slechts wordt de Duitse kanse lier nog belegerd door telegram men van soldatenbonden, die van hem ter elfder ure eisen, dat hij de geallieerden tot een algehele amnestie voor oorlogsmisdadi gers beweegt. Trouwens ook uit de liberale partij is in de laatste dagen nog zulk een poging on dernomen. Hoe meer de dag der beslissing nadert, hoe scherper vormen het conflict tussen regering en oppo sitie over de verdragen aan voegen. Zij heeft in samenwer king met de federalistische unie opnieuw een speciale zitting van de bondsdag gevraagd om de verdragen nog vóór de onderte kening te bespreken. De partijen beschikken samen over een der de deel van het aantal afgevaar digden, genoeg om zulk een zit ting te eisen. De bondsdag zelf heeft vorige week reeds gewei gerd zulk een debat te houden. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het nog tot zulk een duel zal komen. Meer belangstelling gaat in Bonn dan ook uit naar de ont- wikkeling van de Russische reac ties. In Bonn was men Maandag onprettig verrast door verdere aanduidingen van een zich afte kenende afsluiting der oostelijke zóne De Oostduitse spoorwegen hebben het verkeer over het grenspunt Gutenfuerst bij Cu- borg aan de grens tussen Thunn- gen en Beieren stopgezet. De grensautoriteiten zijn nu ook be gonnen met moeilijkheden voor het kleine grensverkeer. Uit de onder Sówjet-toezicht verschijnende pers leidt men in Bonn af, dat een der eerste stap pen der Russen zal zijn de in stelling van een nationaal leg^r in hun zóne. De kranten in Oost- Berlijn hebben gisteren in grote opmaak zogenaamd door de be volking gestelde eisen gepubli ceerd om „ter verdediging van de Duitse democratische repu bliek met de wapens in de hand bereid te staan". Vooral de voor de jeugd bestemde bladen gaan voort met te werven voor een „nationaal verdedigingsleger Zo bericht het orgaan van het een heidsjeugdwerk over gesloten toetreding van jeugdgroepen tot de volkspolitie en het plein voor militaire opleiding binnen het jeugdwerk. In Bonn is reeds eer der de overtuiging uitgesproken, dat de volkspolitie in verhouding snel tot een leger van twintig divisies zou kunnen worden hei - vormd. bepalingen voor alle landen van het Europese leger het E.V.G.- verdrag zullen hebben geratifi ceerd, naar de ministers te ver wijzen. Een der nog niet opgeloste kwesties is de status van de Franse en Belgische troepen m Duitsland. Frankrijk heeft voor deze troepen dezelfde rechten op geëist als voor de Amerikaanse en de Britse, die niet tot het Europese leger zullen behoren. Deze kwestie zal op de thans in Parijs aar. de gang zijnde bespre kingen over het legerverdrag wellicht tot een oplossing kun nen worden gebracht, zo werd hier verklaard. Over de zeer omstreden nood toestandsbepaling, die de geal lieerden het recht geeft in nood gevallen weer souverome rechten in eigen handen te nemen, is thans overeenstemming bereikt, doch het .is nog niet bekend ge worden in welke vorm deze ge goten is. DE BESPREKINGEN IN BONN. In het in Corbusiaanse stijl op getrokken Amerikaanse bestuurs gebouw in Mehlem bij Bonn hebben Maandag de hoge com missarissen en Dr. Adenauei op nieuw urenlang gestreden over de tekst van een aantal nog om streden bepalingen van het Duit se verdrag, dat wellicht binnen De West-Duitse kanselier Ade nauer heeft tijdens zijn bespre kingen met de drie Westelijke hoge commissarissen over de overeenkomsten met Duitsland op twee punten overeenstem ming bereikt: Duitsland moet in geval van hereniging recht krij gen op herziening van het ver drag en de regering van West- Duitsland zal geraadpleegd wor den, voordat de geallieerden eventueel een noodtoestand af kondigen. Een Westduitse regerings woordvoerder heeft Dinsdag ver klaard, dat er nog geen definitief program is opgesteld voor de on dertekening van de contractuele overeenkomst, die een einde moet maken aan de bezetting. „Het zou veel te vroeg zijn, daar wij zelfs nog niet kunnen zeggen wanneer het verdrag gereed zal zijn voor de ondertekening". De woordvoerder sprak over Duitse persberichten volgens welke da ondertekening was vastgesteld op Maandagochtend a.s. in de vergaderzaal van de Westduitse senaat en die van het verdrag voor de Europese verdedigings gemeenschap later op de dag te Parijs. neemt. se De socialistische partij geelt gen week za\ m0eten worden ge- het ene protest na het andere uit tejcen(j. Kort vóór middernacht zonder nieuwe argumenten aan de reeds vaak gebruikte toe te v.m. n.m. Breskens 0.47 1.02 Terneuzen 1.12 1.37 Hansweert 1.52 2.17 Walsoorden 2.02 2.27 VRIJDAG 23 MEI. v.m. n.m. Breskens 1.17 1.43 Terneuzen 1.52 2.18 Hansweert 2.32 2.58 Walsoorden 2.42 3.08 ZON MAAN op onder op onder Mei. 21 4.38 20.36 3.03 18.26 22 4.36 20.37 3.20 19.48 23 4.35 20.39 3.43 21.05 26 4.32 20.43 5.51 23.51 24 4.34 20.40 4.14 22.14 25 4.33 20.41 4.56 23.10 De Britse zaakgelastigde te Peking heeft aan communis tisch China een nota overhan digd, waarin wordt meegedeeld, dat grote Britse firma's in Chi na voornemens zijn het land te verlaten, maar waarin wordt voorgesteld, om na het vertrek van deze firma's een handels schakel te laten bestaan. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken deelde mee, dat de nota niet van invloed is op de Britse diplomatieke betrekkin gen met China, die als voorheen blijven. Ook wordt volgens de woordvoerder het vraagstuk van schadevergoeding voor de Britse firma's in China niet aangeroerd. In de nota wordt te kennen gegeven, dat de firma's de za ken met China in het belang van beide landen zouden willen voortzetten. Dit zou volgens de nota mo gelijk kunnen geschieden door bemiddeling van een kleine groep Britse kooplieden, die in het land blijft. Het terugtrek ken van de* Britse handelsbe langen zal mogelijk een verlies van activa van niet minder dan 300 millioen pond sterling bete- kenen. Tot de betrokken firma's be hoort de grote scheepvaart- en handelsfirma Jardine en nog enkele anderen. De vice-voorzitter van de Chi na Association, een groep van handelaren met China te Lon den, G. E. Mitchell, verklaarde, dat het terugtrekken van de Britse firma's uit China niet behoefde te betekenen, dat er een einde komt aan de Britse handel met China, of aan Brit se aankopen van Chinese pro ducten. Deze zouden kunnen geschieden door een kleine ver eniging van kooplieden, maar dit zou alleen mogelijk zijn, wanneer de Chinezen haar ver tegenwoordigers een redelijke vrijheid van beweging zouden toestaan. Mitchell zeide, dat de voornaamste reden voor het be sluit der firma's is, dat zij niet kunnen blijven voortgaan met verlies te werken. Uit Washington wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat enkele Amerikaanse zakenbelangen in China zich daaruit trachten terug te trek ken. Hij deed dit naar aanlei ding van het bericht over het terugtrekken van de Engelse firma's uit China. De Nederlandse regering heeft besloten aan de landen, die deel uitmaken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoe ken het internationale gerechts hof, dat van deze gemeenschap deel zal gaan uitmaken, in Den Haag te vestigen. Ditzelfde gerechtshof zal, naar het zich laat aanzien, in de toekomst eveneens als or gaan van de, Europese defensie gemeenschapdienen. De taak van dit nieuwe lichaam is het beslechten van geschillen, die ten aanzien van de uitvoering van het overeengekomene tus sen de deelnemende landen zou den kunnen rijzen. Reeds deze week zal minister Stikker, die thans de ministers conferentie inzake de Europese defensie-gemeenschap te Parijs bijwoont, formeel voorstellen 't hof in Den Haag te vestigen. De andere organen dezer gemeen schap, zoals het college van commissarissen en de assem blee, zullen waarschijnlijk in andere landen hun zetel krij gen. Den Haag heeft ten aanzien van het internationale recht 'n wereldnaam gekregen. De twee grote vredesconferenties, die voor" de eerste wereldoorlog werden gehouden, hadden hun zetel in Den Haag. Sinds 1914 huisvest de residentie in het Vredespaleis, waar het perma nente hof van arbitrage zijn zetel vond. Sindsdien werden het internationale gerechtshof en de academie voor interna tionaal recht er eveneens ge vestigd. In het Vredespaleis heeft zich een centrum voor de beoefening van het internatio nale recht gevormd en de bibliotheek heeft een grote naam verworven. De Carnegiestichting, die de eigenaresse is van het Vredes paleis en van 't belendende ge bouw van de academie voor in ternationaal recht, benevens van de grote omringende tuin, heeft zich jegens de regering bereid verklaard haar volle me dewerking te verlenen. Wanneer op de komende con ferenties van de Europese de fensie-gemeenschap de verte genwoordigers der aan 't plan Schuman deelnemende regerin gen inderdaad voor de vestiging der hoven hun keus op Den Haag zouden laten vallen, zal behoudens goedkeuring der Staten-Generaal, dp regering bereid zijn aan de Carnegie stichting een lening te ver strekken, waaruit de bouw van een representatieve huisvesting van dit hof kan worden gefinan cierd. tekend. - werden de besprekingen opnieuw zonder definitief resultaat afge broken. De zitting was van Duit se 2ijde aangekondigd als de laat ste in de lange reeks, waarin Dr. Adenauer en de vertegenwoordi gers der geallieerden hebben ge tracht de nieuwe status van West-Duitsland in Europa vast te leggen. Nog tijdens de zitting verklaarden Duitse beambten, dat het absoluut de bedoeling was de tekst thans definitief te redigeren. Desondanks moesten de onderhandelaars uiteen gaan zonder het werk te hebben vol tooid. De besprekingen zullen nu Woensdag verder gaan. Dan zal weer het moeilijkste probleem, de verdeling van de door Duits land te betalen kosten over vreemde en eigen troepen, aan de orde worden gesteld. Men neemt echter aan, dat hierom trent ook dan geen overeenstem ming zal worden bereikt en dat dit punt door de ministers zelf zal moeten worden opgelost voor zij hun handtekening onder de verdragen zullen zetten. Voorts hebben de onderhande laars zich genoodzaakt gezien ook de voorgenomen inwerkingtre ding van sommige der verdrags- De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, McDermott, heeft Dinsdag verklaard, dat het minis, terie nog geen bevestiging had ontvangen van de berichten uit Bonn, volgens welke Maandag a.s. de verdragen met West- Duitsland zullen worden ge tekend. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ont kend, dat de Ver. Staten op 1 Mei Frankrijk een „straffe no ta" hadden gezonden, waarin werd aangedrongen op hervor mingen in Tunesië. De woordvoerder verklaarde, dat op 1 Mei Amerikaanse en Franse autoriteiten in Parijs over Tunesië hadden gesproken, doch er was geen officiële nota naar Frankrijk gezonden. Gevraagd of de Ver. Staten van plan waren hun houding ten aanzien van behandeling der Tunesische kwestie in de V. N. te wijzigen verklaarde de woordvoerder, dat voorzover hem bekend was, de Amerikaan se houding niet was gewijzigd. In een redevoering, die presi dent Soekarno Dinsdagavond ge houden heeft ter gelegenheid van de herdenking van het „nationaal reveil" het was gisteren 4 jaar geleden dat de vereniging „Budi Utomo", de eerste organisatie op nationalistische grondslag, werd opgericht zeide de president o a dat hij enkele woorden wenste te richten tot het Nederlandse volk en tot de mensheid in het al gemeen. De situatie in de wereld aldus de president wordt donkerder, steeds meer wolken doemen op. Geen enkel nationaal verlangen is door deze donkere wolken echter weggevaagd. In ons brandt nog het vuur van Irian, het heeft aan felheid zelfs gewonnen. Het feit, dat wij onze onderhan delingen met Nederland over de status van West Irian hebben moeten opschorten in afwach ting van de in Nederland te hou den algemene verkiezingen moet niet worden uitgelegd als een opschorting van onze natio nale aanspraak. De aanspraak blijft bestaan, het zjjn slechts de onderhandelingen, die zijn opge schort. In de uitvoerige rede, waarin president Soekarno dit zeide, ging hij in op een aangeboden geza menlijke verklaring van partijen en organisaties, waarin er op werd aangedrongen, om gezamenlijk de moeilijkheden, waarin Indonesië zich bevindt, te overwinnen en om de opbouw ter hand te nemen. De Masjumi, de Partai Kristen Indonesia, de Katholieke partij, de Partai Sosialis Indonesia en de Partai Serikat Islam Indonesia hadden deze verklaring niet on dertekend, omdat het naar hun zeggen niet gaat om woorden, doch om daden. Generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber van de Atlan tische strijdkrachten in Europa, is met zijn vrouw en zoontje in Washington aangekomen, waar hij op het vliegveld werd ver welkomd door vice-president Barkley, de minister van defen sie Lovett en andere autoritei ten. Ridgway verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij 'n drukke week voor de boeg heeft voor hij Maandag a.s. naar Frankrijk zal vertrekken. Hij zal verslag uit brengen over de stand van za ken in het Verre Oosten en „veel over zijn nieuwe taak in Europa vernemen". Voorts zal de generaal heden verschijnen voor een besloten zitting van de senaatscommissie voor de strijdkrachten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1