BESCHERMING fi De verdediging van West-Europa De Engelse bezittingen in China „Goedkoop aandoende oplossing GERO ZILVIUM VOGELVRIJ tegen atomischebacteriologische- en chemische oorlogvoering Geen mededelingen over verzoek uitlevering Westerling can ZWARE OLIEBRAND IN TEXAS AKKERTJES*'1 Ontsnapping in de dood De opstandelingen in Birma Nederlandse kustvaarder kreeg motorstoring „Electrisch" stemmen GERO ZILVER d! de nieuwe naam voor Jed&le&n ledU ;?flet is niet meer mogelijk Europa gemakkelijk te veroverenzegt minister Pace Lie over nationalisatie in het Midden-Oosten De geallieerde troepen in Japan ..tandpijn De voorverkiezingen voor het Amer. presidentschap Mossadeq 26 Mei naar Den Haag Rede van Eden Deense kolier in nood Dodelijk ongeval De staking bij de Amer. oliebedrijven AGENDA ./Ti" Tijdens de eerste openbare bijeenkomst na de oorlog in de hoofdstad van de vereniging ter beoefening van de krijgsweten schap, Vrijdagavond gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam, heeft een drietal deskundigen de bescherming tegen de atomi sche-, bacteriologische- -en che mische oorlogvoering besproken. De luitenant ter zee speciale diensten eerste klasse, W. Lotsy, hield een voordracht over de be scherming tegen atoomaanval- len. Hij zette uiteen, dat bij een atoomexplosie drieërlei energie vormen optreden: mechanische energie (luchtdruk, waterdruk enz.), thermische stralingsener gie (warmte-effect) en radio actieve stralingsenergie. Beschermingsmaatregelen te gen de mechanische uitwerking komen overeen met de bij bom bardementen met conservatieve explosieven te nemen voorzor gen. De thermische straling wordt reeds door zeer dunne schermen geabsorbeerd en zelfs kleding kan een zekere mate van bescherming geven. Radio-activi teit treedt op in twee vormen. Ten eerste de straling op het moment van de explosie en ten tweede de besmetting met radio actieve stof. De hoogte waarop de explosie plaats heeft is hier op van invloed. Bescherming tegen de eerste vorm kan wor den bevorderd door afscherming. Dikte en dichtheid van het ge bezigde materiaal zijn factoren, die de mate van absorptie bepa len. De gevaren tengevolge van radio-actieve besmetting kunnen worden verminderd door beper king van het verblijf in radio actief gebied, door het dragen van beschermende kleding en gasmaskers en door het nemen van ontsmettingsmaatregelen. Tenslotte toonde spreker een hantal moderne instrumenten, met behulp waarvan de omvang en.dë intensiteit van de besmet ting kunnen worden vastgesteld. De tweede spreker was dr. F. Wansinck, hoofd van het bacte riologisch instituut van het me disch biologisch instituut. Hij behandelde de biologische oor- logvoering en de beschermende maatregelen daartegen. Spr. zette uiteen, dat men bij een biologische oorlogvoering rekening moet houden met de verspreiding van ziekmakende micro-organismen (bacterieën virus en schimmels) en hun git- tige producten (toxinen), op tweeërlei wijze in het groot van vliegtuigen uit, de zg. aerosol- productie, en op kleine schaal door saboteurs. In het tweede geval zijn de ge- gevolgen over het algemeen van een beperkte omvang, maar kun nen een zeer ernstig karakter dragen, b.v. door de vergiftiging van voedsel. Bij de verdedigingsmaatrege len tegen eventuele aanvallen met biologische wapens moet vooral aandacht besteed worden aan de bestrijding van besmet tingen die door de lucht worden overgebracht. Een zeer goede bescherming geeft het gasmasker. Spreker noemde de verstreking van gas maskers aan de gehele bevol king de alpha en de omega van de bestrijding tegen de biologi sche wapens, speciaal wat betreft de bescherming van de burger bevolking. Dr. J. A. Cohen, hoofd van het medisch biologisch instituut der rijksverdedigingsorganisatie T.N.O., belichtte enkele aspecten van de chemische oorlogvoering. Hij gaf een indeling van moder ne oorlogsgassen, waarbij hij onderscheidde: zenuwgassen, blaartrekkende gassen, verstik kende gassen, traangassen en niesgassen. Spr. betoogde, dat vooral de zenuwgassen en mosterdgassen de aandacht verdienen. Hij ver meldde de symptomen van mos terdgas vergiftiging in de vorm van beschadiging van de huid, ogen, ademhalingsorganen en bloedvormende organen. Hij wees ook op de grote giftigheid van zenuwgassen, waarvan nauwe- De secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken, dr Darmasetiawan heeft aan Aneta medegedeeld dat hij geen vrijheid heeft, de inhoud van het Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uit levering van Westerling, aan de pers vrij te geven voor publicatie. Wel kon hij zeggen, dat het ver zoek is gebaseerd op gronden van criminele aard. Dr Darmasetia wan herinnerde eraan, dat inder tijd ook aan de autoriteiten te Singapore uitlevering van Wes terling op criminele gronden is verzocht. lijks herkenbare concentraties (damp) ernstige stoornissen kunnen veroorzaken en op het belang van snelle eerste hulp, die behalve maatregelen als het op zetten van gasmaskers en verwij dering uit de besmette atmos feer, bestaat uit atrophine-toedie. ning en eventueel kunstmatige ademhaling. Aan de uitvoerige discussie nam ook de burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, deel met een vraag over de juist heid van de beschuldigingen over het gebruik van bacteriologische wapens door de geallieerden op Korea. Dr F. Wansinck was de overtuiging toegedaan, dat deze wapens niet gebruikt zijn. De gepubliceerde foto's van be roemde chemici in talrijke bla den in Oosteuropese landen leve ren geen enkel bewijs. Ook dr Cohen meende, dat van een che mische oorlogvoering geen spra ke is. De kolonel der genie L. J. Span- jaerdt Speekman wees hierna op de onbekendheid van de atoom wapenen bij de militairen. Hij be pleitte het inschakelen van deze wapens bij demilitaire oefenin gen. De bijeenkomst, die onder lei ding stond van de luitenant-gene- raai der generale staf en direc teur van het defensie studiecen trum, M. R. H. Calmeyer, werd ondermeer bijgewoond door de garnizoenscommandant van Am sterdam en verscheidene hoofden van gemeentediensten. Logisch» m het nerveuze zaken- J leven heb je wel eens een verkwik king nodig. En dan te bedenken, dat de prijs nog VERLAAGD is tot „De tijd, na de tweede wereld oorlog, dat een verovering van West-Europa betrekkelijk snel en zonder te grote offers zou kun nen zijn uitgevoerd, is voorbij. Elk uur worden de moeilijkhe den, waarmede 'n mogelijke aan valler te kampen zou krijgen, gro ter, en zij zullen groter blijven worden, zolang wij en onze bond genoten de politiek der gemeen schappelijke veiligheid blijven volgen," verklaarde de Ameri kaanse minister voor het leger, Frank Pace, in een door hem ter gelegenheid van de Amerikaanse „Weermachtsdag" bij een diner te Louisville, in de Amerikaanse staat Kentucky, gehouden toe spraak. De communisten hebben, door hun aanval in Korea, datgene tot stand gebracht, hetgeen zij boven al vreesden, namelijk de eenheid der vrije staten. Indien de ver enigde naties geen stand gehou den zouden hebben, zou de Kore aanse oorlog mogelijk het begin zijn geweest van zich voortzet tende communistische agressie in Indo-China, Birma of Malakka", vervolgde hij, hieraan nog toe voegend: „En wie weet of de communistische aanval in Korea niet werd ondernomen om onze reactie te peilen en te onderzoe ken of wij weerstand zouden bie den aan een gewapenderhand uitgevoerde aanval? Het is niet uitgesloten, dat het conflict in Korea was bedoeld als een voor loper van een z.g. „burgeroorlog" in Duitsland, op touw gezet door de Duitse communisten." Minister Pace besloot met op te merken, dat het bouwen van een gemeenschappelijke verdediging van West-Europa als gevolg van de Koreaanse oorlog in veel snel- Ier tempo is geschied dan daar vóór het geval was. In een rede in Troy (New York) heeft de sec.-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, Zaterdag het Brits-Perzische oliegeschil een waarschuwing, dat de wereld zich moet aanpas sen bij het nieuwe nationalisme in het Midden-Oosten en elders, genoemd. Lie verklaarde te me nen, dat de Perzische kwestie zou kunnen worden geregeld ,,met de wijze van aanpakken van de V.N. en met behulp van de verschillende V.N.-instellin- gen". Over het Midden-Oosten in het algemeen verklaarde Lie, dat „het de techniek en het kapitaal van het Westen nodig heeft voor de ontwikkeling van zijn olie-in dustrie. Tezelfder tijd is het na tionalisme 'n krachtige en groei ende macht in het gehele gebied en het nationalisme bestaat zij aan zij met wijdverspreide armoede en een groeiende vraag naar economische ontwikkeling voor het welzijn van hejt volk. Deze toestand vraagt een politi- tiek met als doel deelgenootschap op basis van gelijkheid. Alles minder dan dat zal uitlopen op eindeloze wrijving en moeilijkhe den, aldus Lie. De diplomatieke correspondent van de „Sunday Times" schrijft, dat de Engelse handelaars in communistisch China waarschijn, lijk spoedig hun bezittingen al daar zullen prijsgeven met het oog op de intensieve discrimina- tiepolitiek, die tegen hen wordt gevoerd en, het duidelijke stre ven hen uit 't land te verdrijven. Engelse zakenlieden geloven, dat andere ondernemingen het voorbeeld zullen volgen van de British-American Tobacco Com pany, die de vorige week heeft aangekondigd, dat zij haar bezit tingen in communistisch China zal afschrijven. Wanneer de Engelse zakenlie den genoodzaakt worden het land te verlaten betekent dit dat En geland activa zal verliezen, waar van de waarde wordt geschat op meer dan drie milliard gulden. Deze activa omvatten fabrieken, scheepswerven, pakhuizen, kan toorgebouwen, hotels en wonin gen, die zich voor het merendeel te Shanghai bevinden. Uit recente verklaringen van regelingsfunctionarissen valt af te leiden, dat Engeland weinig kans ziet zijn activa in China te behouden, aldus nog steeds de correspondent van de „Sunday Times". Mochten de Engelse onderne mingen gedwongen worden hun Chinese activa te liquideren, dan zullen zij vermoedelijk trachten hun bezittingen te verkopen of te verpachten aan Chinese staatsbedrijven. Het is volgens de correspon dent van de „Sunday Times" zeer goed mogelijk, dat het prijsge ven van de Engelse activa in Chi na gevolgd zal worden door een herziening van Engelands betrek kingen met de Chinese regering. Tengevolge van een ontplof fing in een tank met paraffine is Vrijdag op het terrein van een oliemaatschappij in de omgeving van Corpus Christi (Texas) een zware brand uitgebroken. Onge veer 900 omwonenden moesten worden geëvacueerd. Eén persoon werd gewond. De hitte was zo groot, dat de brand weer de vuurzee niet dicht kon benaderen. De schade bedraagt volgens een onofficiële schatting één millioen dollar. Japan en het opperbevel der V. N. hebben 'n voorlopige over eenkomst uitgewerkt, volgens welke niet-Amerikaanse troepen in Japan kunnen blijven zolang zij het land nodig hebben als ba sis voor Korea, aldus is in krin gen van het ministerie van bui tenlandse zaken vernomen. Eigenlijk zouden alle bezettings troepen moeten worden terugge trokken binnen 90 dagen na 28 April de dag waarop het Ja panse vredesverdrag van kracht werd. Amerikaanse troepen kun nen in Japan blijven onder de termen van 't veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten. Men verwacht, dat de voorlopi ge overeenkomst in de loop van deze week zal worden getekend en later zal worden vervangen door een officiële overeenkomst. Loop toch niet rond u met tergende pijn. Neem een'AKKERTJE" Wèg pijn, ook vannacht. En natuurlijke zo gauw mogelijk naar de tandarts. U<C helpen direct.' Een 18-jarige jongeman en een vrouw poogden tezamen uit Oost- naar West-Duitsland te ontkomen. Zij kenden elkander niet en wisten slechts van het gemeenschappelijke ontsnap- pingsdoel. De jonge man be schikte over een rijwiel, de vrouw was te voet. Toen zij in de grens streek kwamen, gaf de jonge man de vrouw zijn rijwiel, om dat zij sneller over de grens zou kunnen komen; hij zelf waagde de oversteek te voet. De Oostduitse politie bemerkte de onwettige grensoverschrijding, zij schoot, doch miste. De vrouw reed zo hard mogelijk de grens over, de jonge man wist zich ook met zijn laatste krachten in vei ligheid te brengen. Doch toen hij de grens nauwelijks had over schreden, zakte hij ineen en overleed ter plaatse, naar later bleek aan een hartaanval, opge treden door overmatige inspan ning. De vrouw vertelde de West- duitse politie het gebeurde. De Oostduitse politie heeft haar hulp aangeboden bij het ophelderen van de identiteit van de jonge man, die zonder papieren de grens was overgestoken. In Rangoon is officieel bekend gemaakt, dat 130 km ten Noor den van Taungji opstandelingen van uit een hinderlaag zeven leden van de Birmese militaire politie en een burgerlijke ambte naar hebben doodgeschoten. Ne gen politiemannen werden gevan. gen genomen, doch later weer vrijgelaten. Een vrouw werd ern stig gewond en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. De Nederlandse 182 ton me tende kustvaarder „Rocket", die met een lading aardappelen op weg was van Roscoff (Bre- tagne) naar Engeland, heeft bij het eiland Batz motorstoring gekregen. Het afdrijvende vaartuig werd door de Nederlandse 397 ton metende kustvaarder „Virgo" de haven van Roscoff binnenge sleept, waar de „Virgo" de la ding van de „Rocket" heeft overgenomen. De republikeinse partijconven tie in de Amerikaanse staat Ver mont Zaterdag twaalf kiesman nen naar de nationale conventie in Juli a.s. aangewezen, die zich hebben verplicht generaal Eisen hower te zullen steunen. De con ventie nam een desbetreffende resolutie aan en stelde vervolgens degenen als kiesmannen aan, die haar onderschreven. Er werden vijf candidaten gesteld, die zich voor senator Taft hadden uitge sproken. Zij werden verslagen. Nadat in de Amerikaanse staat Oregon twee derden der stemmen voor de verkiezingen van afge vaardigden naar de republikein se partijconventie geteld waren, bleek 70% der stemmen te zijn uitgebracht op afgevaardigden, die op Eisenhower zullen stem men. Alle achttien gekozen afge vaardigden zijn aanhangers van Eisenhower. Bij de democraten behaalde Kefauver 74% der stemmen. Al le twaalf afgevaardigden naar de democratische partijconventie zijn aanhangers van Kefauver. WIJZIGING RENTE SCHATKISTPAPIER. Het agentschap van het mini sterie van Financiën deelt mede, dat de rente voor schatkistpapier is gewijzigd. Met ingang van heden zullen bij de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam schat kistpromessen worden verkrijg- baargesteld met een looptijd van 3, 6, 9 en 12 maanden Het dis conto zal resp. 1 en 114% bedragen en wordt dus met 14 verlaagd. Het papier met tussen liggende termijnen komt te ver vallen. Schatkistbiljetten met een loop tijd van 3 jaar behouden een ren te van 2%, terwijl de rentevoet van de biljetten met 5-jarige looptijd van 2op 2%% wordt gebracht. De wijziging van de rente van het schatkistpapier wordt in geldkringen te Amsterdam be schouwd als een maatregel ter consolidatie van de vlottende schuld van het rijk. Zij zien hier in een stimulans de beleggende instellingen tot aankoop van langlopend papier over te halen. De Perzische minister-presi dent, Mossadeq, vertrekt 26 Mei uit Teheran naar Den Haag. Hij zal vermoedelijk vóór zijn ver trek zich niet meer met het nieu we parlement kunnen verstaan daar de mandaten der leden nog niet bekrachtigd zijn. Het Belgische parlement over weegt in navolging van Zweden, Noorwegen, Finland en de Ver enigde Staten een electrisch systeem in te voeren, dat de se natoren en kamerleden in staat stelt hun stem door het indruk ken van een knop uit te bren gen. Voor ieder parlementslid zullen zich twee knoppen bevin den alsmede een controlelamp. Bij de aanvang van de stemming schakelt de voorzitter de stroom in en kan ieder parlementslid door op een der knoppen, over eenkomend met „ja" en „neen", zijn stem kenbaar maken. In ge val van onthouding worden bei de knoppen ingedrukt. Een ach ter de voorzitter aangebracht verlicht paneel, dat een platte grond van de zaal voorstelt, maakt het mogelijk de uitge brachte stemmen te controleren. Zodra alle stemmen zijn uitge bracht, wordt een totalisator in werking gesteld en verschijnt het resultaat eveneens op het bord. Bij het begin van de stem ming wordt eveneens automa tisch een fototoestel ingescha keld. De hierdoor verkregen do cumentatie wordt in het steno grafisch verslag van de zitting opgenomen. Het electrisch stem men neemt slechts vijf minuten in beslag tegenover twintig mi nuten bij de oude methode. Het bureau van de Belgische senaat heeft te Stockholm een nauw keurige studie gemaakt van dit electrische systeem. KWALITEIT. AFWERKING EN GARANTIE BLIJVEN DEZELFDE :q< 48) Nadruk verboden- De stroper kwam aan tafel zitten en Jans haalde voorzich tig de vuile lappen van zijn won den. Deze zagen er niet erg fris uit en hadden ontstoken randen. Het vrouwtje schudde bedenke lijk het hoofd, 't Zal wel enkele dagen duren, voor je weer klaar bent, Willem. Maar we knappen het wel op." Het bruine vocht, waarmee ze nu de wonden waste, scheen daarin nogal te vreten, want het bleke afgematte gezicht van de wilddief kreeg een pijnlijke trek onder de behandeling. Toen de wondwassing was afgelopen, ver bond het vrouwtje de kwetsuren met schoon linnen. Hierop moest de stroper een lepel van haar eigen gebrouwde drank innemen. „Het is tegen de koorts, Willem. Vier keer daags een lepel. Ik heb er al meer dan honderd mensen mee geholpen. De kruiden zoek ik zelf, in het veld, op de heide en in het bos." Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. „Ja, ja, Jans heeft al wel dui zend mensen geholpen," zei haar man trots. „Ze weet meer van de ziekten n kwalen, die de mensen plagen dan zo'n kerel uit de stad, die zich dokter noemt en in fijne kleding rondflaneert-" De hopman had misschien wel wat minder geloof in de resulta ten van de heel- en geneeskunde van het vrouwtje, maar had toch alle respect voor haar handigheid in de wondbehandeling. Bertus vertelde nu, dat God fried en hij, Frankes, naar de jachthut zouden verhuizen voor hun veiligheid. „Jij bent daar wel eens met me geweest, Willem, als ik de reeën op het voer had en de patrijzen. Daar vinden ze jul lie nooit." „Gelijk heb je, Bertus. Maar nou wat anders. Ik zou Hanna hier ook graag hebben. Misschien kan Godfried haar halen. Heb je het paard nog?" De Vilder dacht even na. Toen antwoordde hij: „Vandaag ma ken wij de hut voor jullie in or de. Morgenochtend rijd ik naar Vledder om eens te kijken of de soldaten daar nog liggen en wat ze er uitvoeren. Meen ik, dat het veilig is, dan rijdt Godfried mor genmiddag uit om Hanna te ha len." „Ik ga er mee accoord, Bertus. Je bent nog altijd mijn oude trouwe vriend," zei de wilddief op dankbare toon. De jachthut werd voor bewo ning in orde gebracht, zij het ook op primitieve wijze. Hierop ging Willem Frankes verhuizen. Hij werd bij zijn gang naar de nieu we verblijfplaats ondersteund door de voormalige hopman. De vroeger zo sterke stroper was nu afgemat; zijn benen konden het lichaam ternauwernood dragen. Het bed was echter reeds ge spreid en zodra hij in de hut was aangekomen, werd hij op een dikke onderlaag van stro gelegd en met voldoende dekens toege dekt. Van vermoeidheid viel hij spoedig in een zij het onrustige slaap. Godfried hield Frankes gezel schap en ging zitten in de deur opening. Hij liet in zijn geest zijn leven passeren en zijn militaire loopbaan, die gisteren op zo'n dramatische wijze was beëindigd. Het was het zachte, blonde meis je geweest, dat voor een aantal maanden op zijn pad was ver- Verschenen is het eindver slag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee. Aan dit eindverslag is het volgende ontleend: Bij dit wetsontwerp in de af delingen der Kamer maakten enkele leden de opmerking, dat zij moeilijk konden inzien, dat men ter wille van gewetensbe zwaren van eigenaren gelegen heid moet bieden hun vee niet op de gewone wijze op t.b.c. te doen onderzoeken. Naar hun mening moet de overheid gepaste ruimte laten voor gewetensbezwaren,wanneer zij van personen bepaalde daden verlangt of op hen zelf bepaal de handelingen wil toepassen. Wanneer deze daden evenwel moeten worden verricht of deze handelingen moeten worden toegepast in het zakelijke ver keer, zien zij voor het hebben van gewetensbezwaren in feite geen rechtsgrond. Hier toegepast, betekent het, naar de mening van de leden, hier aan 't woord, dat niemand in geweten verplicht is, rundvee te houden en dat men zich aan In een te Aberdeen gehouden redevoering heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Eden, verklaarde te geloven, dat het oorlogsgevaar de laatste tijd niet groter is geworden. Er zijn in tegendeel redenen om te ho pen, dat het oorlogsgevaar is ver minderd. Over de Westelijke antwoord nota aan de Sowjet-Unie verklaar, de Eden, dat Engeland bereid is samen te werken om tot verkie zingen voor een vrije regering voor geheel Duitsland en tot een vredesverdrag met een dergelijke regering te komen. De verkiezingen zouden echter werkelijk vrij moeten zijn en de daaruit voortvloeiende regering zou geheel vrij moeten zijn om haar eigen weg in het domein van de buitenlandse betrekkingen te kiezen, aldus Eden. Hij verklaarde voorts, dat de betrekkingen tussen de drie Wes- telijke bezettende mogendheden en de bondsrepubliek op een ba sis van gelijkheid zullen worden gegrondvest. De overeenkomsten zouden Duitsland in staat stellen zijn plaats als souvereine natie in de Westelijke gemeenschap en in de vrije wereld weer in te nemen. schenen, dat aan zijn leven een geheel andere wending had ge geven. Hoe verlangde hij er naar haar weer te ontmoeten om haar te kunnen vertellen, dat haar va der de moordenaar van haar broeder eindelijk had gevonden en gestraft, zodat hij zijn inner lijke rust had teruggekregen. En dan, dat hij, Godfried, haar vader gered had van de dood door de strop en wie weet welke marte lingen. Willem Frankes begon in zijn slaap weer te ijlen. Godfried hoorde dat hij met zijn zoon sprak. „Franke, mijn jongen, nu kunt ge rustig slapenhet is gebeurd.... ja, het heeft lang geduurd, ik heb al zo lang naar hem moeten zoeken.ja, Fran ke, ik zoek je spoedig weer op En je grootvader heb ik ook ge wroken De wilddief prevelde nog even door, maar Godfried verstond het niet. „Wat toch een merkwaardige kerel," overdacht hij. „Welk een moed en doorzettingsvermogen, wanneer het dingen betreft, die hij als zijn plichten beschouwt. Schijnbaar zo hard en ruw, maar in werkelijkheid met een trouw en eerlijk hart. Met een liefde voor zijn kinderen en zijn vrien den, die haars gelijke niet heeft." (Wordt vervolgd.) het conflict van het toepassen van de t.b.c.-bestrijding in zijn stal kan onttrekken door dit vee van de hand te doen. Deze leden wensten deze wat goed koop aandoende oplossing toch uitdrukkelijk aan te geven, om dat zij bevreesd waren voor de consequenties, wanneer men in het zakelijke verkeer gewetens bezwaren te gemakkelijk laat gelden. De Deense viskotter „Bjerg- boen" heeft Zondagochtend ra diografisch medegedeeld in zin kende toestand te verkeren en onmiddellijk sléephulp nodig te hebben. De opgegeven positie was ongeveer 45 mijl ten N.O. van de Humber (Oost-Engeland). Het Britse schip „St Elstan" heeft de „Bjergboen" op sleep touw genomen naar Grimsby. Tevoren waren ook 2 Engelse reddingsboten uitgevaren om de kotter bij te staan. Tijdens het slepen zonk echter de kotter. De bemanning werd bijtijds van boord gehaald. Tijdens de wedstrijd om de gro te prijs van Zwitserland voor zij spannen 500 cc is de bekende Italiaanse coureur Frigerio met Gilera in de laatste ronde ge slipt in de Eymatt bocht, bijna op dezelfde plaats waar zijn land genoot Tenni enkele jaren gele den het leven verloor. Frigerio liep zware verwondin gen op en stierf tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Hij had juist met een snelheid van 129.5 km/uur een nieuw ronderecord genoteerd. Zijn passagier Ricot- ti werd uit de zijspan geslingerd en kwam er af met een gebroken been en enkele schaafwonden. Frigerio, die in dienst was van de Gilera-fabrieken, is 34 jaar oud geworden. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Chapman heeft Zaterdagavond te Washing ton medegedeeld, dat, ook indien de staking bij de Amerikaanse oliebedrijven onverwijld zou wor- den opgeheven, de beperkingen op het gebruik van vliegtuigben- zine nog enige tijd, mogelijk tot 3 Juni a.s., moeten worden ge handhaafd. Chapman zette uiteen dat vliegtuigbenzine sinds 't uit breken van de Koreaanse oorlog schaars is geweest en dat de sta king een reeds slechte toestand slechts heeft verergerd. Intussen blijven de arbeiders in langzaam tempo het werk her vatten. Dit geschiedt echter nog niet op algemene schaal daar de loonovereenkomsten tussen de vakverenigingen en de bedrijven minder spoedig tot stand komen, dan was gehoopt. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De onvindbare Pimpernel". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Grock, de Clown". SAS VAN GENT: Westkade 20, 11 uur: Jaarl. algem. ver gadering aandeelhouders N.V. Nieuwe Nederlandse Mij tot vervaardiging van spie gelglas enz. Westkade 20, 11.30 uur: Buitengewone algem. verga dering van aandeelhouders N.V. Nieuwe Nederlandse Mij tot vervaardigen van spiegel, glas enz.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2