KAREL DE KOEIJER OVER HET LEVEN IN CANADA DUITSLAND EN HET EUROPESE LEGER Opnieuw millioenenorder van het Amerikaanse leger OUPE IImc dc \ltouw H IVOROL Minister Abhot verlaagt de belastingen De immigratie kwestie Eigen bedrijf Landbouw en veeteelt TIJDELIJKE VERLAGING VAN DE ACCIJNS VOOR SIGAREN Dienstplicht van 18 maanden Ridgway zal besloten bijeenkomst van senaats commissie toespreken VOOR DE NEDERLANDSE ZUIVELINDUSTRIE Weer een arrestatie m Zweden TIJDELIJKE BIJSLAG OP PENSIOENEN Prins Bernhard naar Schotland en Parijs De begafenis van Jhr Michiels vanVerduijnen ONDER DE TWEEDE BLAD Zaterdag 17 Mei ^952 7e Jaargang No. 2038 MacArthur over de regeringspoiiiiek VRIJE r\rrï t\!j. lmm non lonooro hl'fl. sen 5. In deze tijd kan men de men- allerwegen horen klagen ovter de drukkende belastingen. Het is in Canada uiteraard niet anders. Iedereen heeft nu een maal een hekel aan belasting be talen, de belastingambtenaren zelf niet minder dan alle andere menselijke stervelingen. Toch is er in Canada alle reden tot dankbare tevredenheid, nu minister Abbot, de beheerder der Canadese financiën, als gevolg van een gunstig saldo op de be groting 1951'52 tot verminde ring van verschillende belastin gen is overgegaan. Zo zijn met ingang van 9 April 1952 de volgende verlagingen in gevoerd: 10 van de accijns op auto's; verder accijnsverlaging op stofzuigers, electrische was machines, radio's, koelkasten, ju weliersartikelen en bont. Ook de accijns op tabak en ta baksartikelen ging omlaag-, In verband hiermee moeten wij een vorige mededeling dienaangaan de rectificeren. In „De Vrije Zeeuw" van 15 Maart stond, dat men 42 cent belasting betaalde per pakje van 20 sigaretten. Dat moest zijn: men betaalt door de belasting 42 cent per 20 siga retten. Momenteel bedraagt de prijs 39 cent en voor een pakje tabak 36 cent. Verheugend is, dat alle belas tingverlagingen ten goede komen aan de consument, daar de zaken mensen hun prijzen evenredig verlagen. Met uitzondering van de bonthandel profiteren zij van de grotere kooplust van het pu bliek. De bonthandelaren klagen steen en been, want zij achten de accijnsverlaging zo miniem, dat iemand die voorheen geen bont jas kon kopen, het thans nog niet kan. Voorts blijft de vrijstelling van accijnsbelasting voor de exploita tie van mijnbedrijven tot 1955 gehandhaafd. De inkomstenbelasting bleef nagenoeg onveranderd. Intussen is de oppositie tegen de belastingwetgeving niet tot zwijgen gebracht. Een der par tijen schrijft bij herhaling, dat het Canadese volk wordt „uitge zogen". Er is dus ook in Canada niets nieuws onder de zon! Het is mij gebleken, hoe drin gend nodig het is nogmaals en kele kanten van de immigratie te belichten. Naar het schijnt, verleent de Stichting Landver huizing Nederland in Den Haag thans uitsluitend haar bemidde ling bij het vinden van een werk kring voor landarbeiders. Mensen uit andere beroepen moeten met behulp van familie of kennissen zelf maar zien, hoe ze hier emplooi vinden. Naar aanleiding hiervan ont ving ik verscheidene verzoeken uit Nederland, of ik persoonlijk bereid en in staat ben werk geversverklaringen te bezorgen Hoezeer het mij voor de be trokkenen ook spijt, moet ik met de meeste stelligheid verklaren, dat ik daaraan niet kan begin nen. Neem eens aan, dat ik iemand een gefingeerde werkgeversver klaring verstrek, d.w.z. dat hij dus bij aankomst in Canada niet over werk zou beschikken. Dan maak ik mij schuldig aan valsheid in geschrifte met het doel iemand op illegale wijze Ca nada binnen te smokkelen. En gelooft u maar gerust, dat de Canadese wetten, die heus niet alleen voor de vorm zijn ge maakt, mij terdege zouden weten te vinden, en streng ook! Maar, zullen sommigen daar tegen inbrengen, in Canada is toch werk in overvloed! Als zo iemand nu direct aan de slag kan, dan is er toch eigen lijk geen enkel bezwaar aan ver bonden? Dat lijkt allemaal heel mooi, maar bij de minste moeilijkheid heb je de poppen aan het dansen. Stel dat de man-in-kwestie werk loos wordt of op de een of andere manier met politie of arbeids bureau in aanraking komt, dan komen onmiddellijk de vragen los: „Hoe lang ben je al in Cana da?" „Waar heb je gewerkt?", „Waarom ben je bfj je eerste werkgever weggegaan?" enz. Zo komt de waarheid aan het licht en beide partijen raken ver ward in de onaangenaamste si tuaties, waarvan het eind niet te overzien is. Immigranten, neemt daarom een wijze raad aan van iemand, die het van nabij weet: Als je Canada niet op wettige wijze binnen kunt komen, blijft dan waar je bent! Nu zijn er gevallen bekend, dat er mensen op volkomen normale manier in Canada arriveren, zon der tevoren van werk verzekerd te zijn. Hoe het mogelijk is, snap ik niet, maar het gebeurt! Riskant is het in hoge mate! Men kan natuurlijk geluk heb ben en direct werk vinden, goed werk zelfs, doch het leven in Ca nada is net als overal elders een soort van loterij met een bepaald aantal prijzen, maar nog méér nieten. Een verstandig mens sleurt zijn vrouw en kinderen er niet heen, als hij niet bij voorbaat van werk en brood verzekerd is. Veel immigranten koesteren de hoop vroeg of laat een eigen be drijf te kunnen vestigen. Dit is een prachtig ideaal mits men het op de juiste wijze nastreeft. Men mag deze zaak echter niet for ceren, want dan wordt het een gevaarlijk ideaal met financiëel fatale afloop. Men verlieze toch vooral niet uit het oog, dat iemand die hier aankomt, volslagen vreemd staat. Ten eerste beschikt hij niet over de nodige financiën; verder is hij niet genoegzaam op de hoogte van de gang van zaken en tenslotte is hij in de meeste gevallen de taal niet voldoende machtig om op eigen benen te kunnen staan. Ik ken persoonlijk enige men sen, die na een verblijf van drie of vier jaar in Canada met suc ces een eigen zaak drijven. Zij hebben getoond de handen uit de mouwen te kunnen steken. Veelal betreft het hier gezinnen met 4 k 5 werkkrachten. Opvallend is, dat velen die in Nederland een eigen bedrijf heb ben gehad, er niet aan kunnen of willen wennen in hun „nieuwe vaderland" eerst een paar jaar als knecht te moeten werken. Wie in de veronderstelling leeft hier zonder meer voor zich zelf te kunnen beginnen, heeft wel een totaal verkeerd idee van wat immigreren betekent. Ik dacht dat er over deze kwes tie toch voldoende voorlichting was geweest in Nederland. Af gaand op gevallen, die ik hier hoor en zie, begin ik mij evenwel af te vragen, of de feiten in het moederland dan zo eenzijdig wor den voorgesteld. Of wil het pu bliek alleen maar de zon zien schijnen, ook daar waar de scha duw niet weg te cijferen valt?... Zij die slechts de zonnige kant van het leven in Canada willen zien, zullen hier bitter teleurge steld worden. Om te slagen moet men nuchter de moeilijkheden in het oog durven zien; moeilijk heden die er immers zijn om overwonnen te worden. Wie geen onverzettelijke wils kracht bezit, wie het ontbreekt aan moed en Godsvertrouwen om dit alles te aanvaarden, moet nooit emigreren. Canada, ik zei het al eerder, kan alleen mensen gebruiken, die bereid zijn om door te zetten in voorspoed en tegenspoed, zonder gemor en zonder weeklachten en zonder neigingen aan de kost te willen komen ten koste van an dermans zweet. Aangezien de conservenfabrie- ken in Z.W. Ontario in 1952 een aanzienlijk hoger bedrag per ton tomaten betalen, zal het aantal contracten een heel stuk minder zijn. Dat klinkt misschien vreemd; het is echter zo, dat fa brikanten, nu zij veel meer moe ten betalen, minder contracten voor tomaten zullen afsluiten. Een direct gevolg hiervan is, dat er meer suikerbieten gecon tracteerd zullen worden dan in 1951. Dit kan een langere bie tencampagne betekenen in de a.s. herfst en tevens een tekort aan arbeiders voor het wieden en ver dunnen. De vee-uitvoer is nog steeds stopgezet tengevolge van de enige tijd geleden gesignaleerde mond- en klauwzeerepidemie, hetgeen voor vele fokkers een gevoelig verlies meebrengt. Er zijn boeren die, als zij momen teel hun slachtvee leveren, een verlies lijden van twee tot drie duizend dollar. De prijzen van varkens en pluimvee liggen ook beneden de normale markt. Voor eieren betaalt men op het ogenblik in de grote zaken 37 tot 40 cent per dozijn; in de kleinere zaken ligt de prijs iets hoger nj 42 cent per dozijn. ANTWOORD AAN OOST BURGSE LANDBOUWER Ik besluit voor vandaag met een mededeling, bestemd voor een landbouwer te Oostburg, die mij vroeg een zekere Engel Ver- beem op te sporen. Uit informaties is mij geble ken, dat deze Engel Verbeem nog leeft. Zijn kinderen zijn allen ge trouwd en wonen fond Chatham. De gehele familie Verbeem maakt het goed. Door verschil lende omstandigheden heb ik hem nog niet kunnen opzoeken, maar ik zal dat stellig nog doen. Wil de landbouwer te Oostburg mij nogmaals zijn adres doen toekomen? Ik zend hem dan eventuele na dere gegevens per brief. (Tot mijn spijt ben ik het adres kwijt geraakt.) KAREL J. DE KOEIJER, No. 5 Mauds Court, CHATHAM (Ontario) Can. Bij Koninklijk besluit van 14 dezer is bepaald, dat de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren, met ingang van 28 Mei a.s. in werking treedt. Voor voorraden in de handel wordt teruggaaf van 15% van de prijzen verleend, mits het een voorraad is van ten minste 1000 sigaren, waaronder senoritas. Wegens de teruggaaf van 15% hebben de sigarenwinkeliers ver gunning gekregen tot 1 Novem ber a.s. sigaren van bovenbedoel de voorraad beneden banderolle prijs te verkopen. Dit geldt na tuurlijk niet voor sigaren, die door de fabrikanten tegen de nieuwe verlaagde prijzen worden geleverd en die daarom zijn voor zien van banderolles met een blauwe lijn. Donderdag is te Washington bekendgemaakt, dat de nieuwe opperbevelhebber der Atlantic sche strijdkrachten in Europa generaal Ridgway, op 21 Mei 'n besloten bijeenkomst van de Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten zal toe spreken. Alle 96 senatoren zijn uitge nodigd naar de toespraak te ko men luisteren. De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk- en melkproducten aan de in Duits land, Frankrijk en Engeland ge legerde Amerikaanse troepen, welke juist is gehouden, heeft opnieuw geleid tot plaatsing van een zeer belangrijke order bij de Nederlandse zuivelindu strie. De combinatie „Domo-stero- vita", welke van het begin af 't leeuwenaandeel der leverantie verzorgde is thans als enige Nederlandse leverancier aange. wezen. De order die de respectabele hoeveelheid van circa 600.000 liter melk en melkproducten per week bedraagt, betekent 'n versterking van onze deviezen- inkomsten met enige millioenen dollars. De melk, afkomstig van KOPERS-ST AKIN G. In de loop van het vorig jaar zijn de tarieven der omzetbe lasting voor verschillende arti kelen verhoogd. Minister Lieftinck vond het noodzakelijk, dat de kopers van deze goederen een flink bedrag zouden bijdragen ter verlichting van de staatszorgen. Uit de opbrengsten der belas tingen over het eerste kwartaal 1952 is gebleken, dat het pu bliek niet aan deze wens van de minister is tegemoet gekomen. Ondanks de hoge tarieven is de opbrengst aanzienlijk lager dan een jaar geleden. Liefst 37 mil- lioen bleef de opbrengst der omzetbelasting beneden de ra ming. Hieruit blijkt dat elke vorm van belastingheffeil aan grenzen is gebonden. Op de drastische verhoging van de tarieven heeft het publiek practiseli geantwoord met een kopersstaking tot scha de van de handelaren in deze goederen. ZIJ mogen liet gelag betalen van dit conflict tussen minister en consument. DE DERDE MACHT. De politieke strijd tussen de verschillende partijen in ons land is weer begonnen. Naar mate de verkiezingen naderen zal zij feller worden en zullen de verschillende partijen elkaar zoveel mogelijk fouten voor de voeten werpen. De één spreekt van rooms-rood, de ander van reactionnair, terwijl men ook hoort spreken van een derde macht. Deze hele gang van zaken lijkt ons funest voor het toe komstige regeringsapparaat. Men scheldt elkaar nu eerst 6 tot 8 weken flink uit en tracht dan gezamenlijk het land te regeren. Een dergelijke leiding kan nooit een vaste koers va ren. „Het vóóroorlogs bewind (zonder socialisten) heeft ge faald", zo beweert men. Het na oorlogs bewind (met socialisten) achten velen eveneens mis lukt. Zouden we nu niet eens pro beren het allen gezamenlijk op te knappen? Het is de enige kans voor ons volk om aan de armoede te ontkomen èn aan de werkloosheid. De werkloos heid is de ernstigste kwaal, die cns kan bedreigen. Een zéér ge vreesde „derde macht". Alle krachten dienen gebundeld om haar te bestrijden. 't Drentse melkwinningsgebied, bekend als het „Domo"-gebied zal in één der Amsterdamse fa brieken van de N.V. Sterovita melkproducten worden verwerkt tot in glazen flessen verpakte melk, karnemelk en room, ter wijl de Sterovitafabriek in Dordrecht de melk zal verwer ken die in moderne papierver pakking wordt afgeleverd. Deze papierverpakking die voor binnenlands verbruik in de thans gebruikte vorm nog steeds duur is, blijkt door de Amerika nen in toenemende mate ge waardeerd te worden. Er wordt thans per week meer dan 200.000 liter Sterovita melk en melkproducten in papier ver pakt. De melk wordt per trein in koelwagens vervoerd naar Duitsland en Frankrijk, terwijl een klein gedeelte per vliegtuig naar Amerikaanse luchtbases in Engeland zal gaan. De nieuwe levering gaat 11 Juni a.s. in. Nader vernemen wij dat deze order ons land naar schatting 10 millioen gulden zal opleve ren. In Frankfort heeft, volgens Reuter, een woordvoerder van de dienst voeding en legering van het Amerikaanse leger ver klaard dat de Nederlanders min der melk aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zullen gaan leveren dan tot dusverre. (Dit betreft zo vernamen wij nader van de zijde van „Domo- Sterivita" een contingent van ongeveer 80.000 liter, dat tot nu toe door de Sierkan werd gele verd). Een woordvoerder van de af deling voeding en legering van het Amerikaanse leger in Duitsland heeft voorts ver klaard dat de vermindering van het contingent Nederlandse melk een gevolg is van de op dracht aan een Franse - zuivel industrie. Deze is gevestigd te Lemans. Zij zal 10.000 liter gepasteuri seerde melk leveren aan troe pen, die in het Z. van Frankrijk zijn gelegerd. De Nederlanders blijven melk leveren aan de troepen in het gebied van Pa rijs. De woordvoerder zeide ver der o.m. dat het goedkoper is de melk ter plaatse te kopen indien mogelijk, daar dan op de ver voerskosten kan worden bezui nigd. Het is niet onmogelijk, zo zeide hij, dat meer plaatselijke leveringen worden gegund bij de volgende inschrijving die in de herfst zal worden gehouden. Deze zouden een verdere terug slag op de door Nederland en Denemarken geleverde hoeveel heden kunnen hebben, hoewel deze landen toch „grote" quan ta aan de Amerikaanse troepen in Europa zouden blijven leve ren. Duitsland zal 330.000 soldaten voor het Europese leger bewape nen, zo is medegedeeld door het bureau van de Duitse vertegen woordiger bij de besprekingen in Parijs, de heer Blank. Daar van zullen er 280.000 behoren tot de landstrijdkrachten, 20.000 tot de luchtmacht, en 30.000 tot de zeestrijdkrachten. In Bonn wordt verklaard, dat de Duitsers er naar zullen streven in de opper ste leiding van het Europese leger de post van opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten door een Duitse officier te doen bezetten. Deze zou dan direct onder maarschalk Juin staan. Vier met de modernste en zwaar ste tanks uitgeruste pantserdivi sies zullen de kern van het Duit se legercontinent uitmaken. Naar verluidt, wil men van Duitse zijde trachten in het Europese leger ook Duitse stan- daardwapens in te voeren. Voorts hebben Duitse vertegenwoordi gers aanbevolen verbeterde ty pen van vroegere Duitse tanks te bouwen. De Duitse luchtmacht zou over 1200 tot 1500 vliegtuigen be schikken, waaronder straalja gers en lichte bommenwerpers. De Duitse vlootafdeling zou bestaan uit torpedobootjagers, mijnenleggers, mijnenvegers, snelboten en waarschijnlijk ook kleine duikboten. Een dienstplicht van 18 maan den zou worden ingevoerd. De kosten voor de opstelling van een Duitse divisie worden op 2 milliard mark geschat. Het onderhoud van het gehele Duit se contingent op 5 milliard mark per jaar. In officiële kringen te Bonn wordt verklaard, dat de vermelde bijzonderheden over een opbouw- plan voor het Duitse contingent binnen de Europese verdedi gingsgemeenschap nog geenszins definitief zijn. Het door een Amerikaans pers bureau verspreide bericht over organisatie en uitrusting van de toekomstige Westduitsé strijd krachten in de E.V.G. is Vrijdag door het bureau van de Duitse vertegenwoordiger te Parijs, Theodor Blank, onjuist genoemd. De genoemde bijzonderheden waren hetzij onjuist, hetzij on volledig. Van gezaghebbende Duitse zij de is voorts de veronderstelling tegengesproken, als zou de rege ring te Bonn er naar streven een Duitse generaal benoemd te krijgen als „commandant van de landstrijdkrachten" van een toekomstig Europees leger. In Zweden is weer iemand ge arresteerd, die er van wordt verdacht te hebben gespion- neerd voor de Sowjet-Unie, zo meldt A.F.N. Het is de zevende arrestatie sinds de ontdekking van een uitgebreid complot in Zweden. Hij werkte en woonde in Bo den, een stad in het N. W.. wel ke een strategische positie in neemt in het verdedigingsplan in, voor dat gebied. In het Staatsblad van Vrijdag is opgenomen een kon. besluit van 23 April l.L, houdende vast stelling van 'n algemene maat regel van bestuur inzake toe kenning van een tijdelijke bij - slag op de pensioenen van ge wezen militairen van de voor malige landmachten in Surina me en de Ned. Antillen. Hierin wordt bepaald, dat de pensioenen, welke worden ge noten ten laste van het rijk door in Nederland gevestigde gewezen militairen van genoem de landmachten, gerekend van 1 Januari 1950 af, tijdelijk een bijslag wordt verleend op de voet van de wet van 21 Decem ber .1951 (Stb. 590). Laatstgenoemde wet regelt de toekenning ten laste van het rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pen sioenen. Tijdens een bezoek, dat prins Bernhard heden zal brengen aan Glasgow in Schotland, zal hij een parade afnemen van het Glasgow bataljon van de Boys brigade, en de brigade toespre ken. Zondag zal de prins, die dit weekeinde de gast zal zijn van lord Inverclyde, de kerkdienst in het Sailors Home in Greenoch bijwonen. Maandag zal de prins in Pa rijs vertoeven, teneinde bespre kingen te voeren met Ameri kaanse autoriteiten, in het bij zonder met de ambassadeur William Draper, de Amerikaan se permanente vertegenwoordi ger van de Navo, die, zoals be kend deze week in ons land verbleef. Maandagavond hoopt de prins naar Nederland terug te keren. Generaal Douglas MacArthur heeft in een rede te Lansing, (Mich.) de bewering, dat de vei ligheid van de Ver. Staten van buitenaf wordt bedreigd, klink klare onzin genoemd. Het werke lijke gevaar was te duchten van ,,de verraderlijke krachten in het land zelf". Hij vindt, dat de rege ring zich blind staart op West- Europa en Azië „door traagheid en verzuim" verloren heeft laten gaan. MacArthur waarschuwde tegen het maken van een „mili taire staat" van de V. S. Parijs brengt dit seizoen een mode, waarbij veel sieraden ge dragen moeten worden. Het woord „moeten" klinkt misschien wel vreemd, maar een kleding stuk, dat revers of zakken heeft, is niet compleet indien er geen clip of broche op zit. De lage hals is weer modern en deze vraagt ook om een gar nering. Parelsnoeren worden hier veel voor gebruikt, maar tegenwoordig heeft men ook veel colliers. De oorbellen zijn nog steeds groot en zeer winstgevend, bijv. grote stenen van gekleurd glas of wit kristal met geslepen ran den. Wel moet men hiervoor het type zijn, want vele dames kunnen die grote oorbellen niet dragen. In het algemeen moet u voorzichtig zijn met grote sieraden. Dit hangt n.l. geheel van uw type af en van de kle dingstukken, die u gewend bent tc dragen. Hebt u bijv. een een voudige japon aan, dan kan deze best gegarneerd worden met sieraden, maar is uw japon al erg druk gegarneerd uit zichzelf, dan vraagt dit niets meer, behalve misschien oor bellen. Een beschaafde ring is altijd geoorloofd. Een armband of ,-ÜU. armbandhorloge kan ook haast altijd, maar niet, zoals men wel eens ziet, bij een armbandhor loge nog 2 armbanden aan de zelfde arm. Het één komt door het andere niet tot zijn recht. Laat u dat maar aan de Franse vrouwen over; die zijn nu een maal anders dan wij Hollandse vrouwen. Nu zijn de bijouterieën in het algemeen nog al kostbaar, al wordt er veel imitatie gebracht, maar daarom moet u ook iets kopen, dat bij uw meeste kle ding past. Dus niet te harde kleuren, maar bijv. een ring met een zwarte of gele steen, welke past bij vele kleuren. Een groe ne af lila steen is veel minder draagbaar. Opgelet dus dames bij het aanschaffen van siera den. Blanke tanden - Frisse adem Mr G. C. D. Baron van Har- denbroek, opperceremonie- meester van H. M. de koningin en grootmeester van het huis van Hare Majesteit, zal het ko ninklijk huis heden vertegen woordigen bij de begrafenis te Wassenaar van Jhr Mr E. F. M. J. Michiels van Verduijnen, de Nederlandse ambassadeur te Londen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5