Stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuws-Vlaanderen" m I 1 Bouwskelet bereikt hoogte van 26 meter TrrhniiTrrr w>- i Het is ongeveer 14 maanden geleden dat op het voormalig H.B.S.-sportterrein door Korteweg's Bouwmaatschappij N.V. te Breda werd aangevangen met de betonbouw vau het Protestants ziekenhuis. Eer het zover was, heeft het bestuur van de stich ting 'n geweldig stuk arbeid verzet voor in Den Haag de vereiste toestemming werd verkregen tot het stichten van een modern Protestants ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen. f Dank zij de doortastendheid van het bestuur, dat met taaie volhar ding de talloze obstakels uit de weg wist te ruimen en de vereis te garanties wist te bemachtigen, kwam eindelijk de toestemming van het departement, waarmee het voorbereidende werk met succes was bekroond. Het financieringsplan verliep vlot en de uitgeschreven geldle ning was spoedig voltekend. Vol vertrouwen ging het be stuur dan ook de toekomst tege moet. Architect Kloos uit Haarlem mocht de voldoening smaken dat zijn ontwerp hetwelk wij reeds vroeger in ons blad hebben opge nomen, werd aanvaard, waarna Korteweg's Bouwmaatschappij N.V. met voortvarendheid aan de arbeid toog. Op 5 Maart 1951 werd een aan vang gemaakt met de betonbouw en twee weken later, op 19 Maart werd de eerste spade door Dr. Cazemier in de grond gestoken. Twee maanden later, op 21 Mei d.a.v. was de bouwput, waar de kelderruimte voor 't stookhuis van de centrale verwarming zal komen, op een diepte van 8 mtr onder het maaiveld gereed en j.l. Maandagavond (12 Mei 1952) werd het hoogste punt van de betonbouw bereikt. op een terras en een apart tuin- gedeelte. Er is een buffetje aangebracht bij de hal, waar men verversin gen kan krijgen. De röntgen-afdeling vormt als het ware de trait d'union tussen kliniek en polikliniek. Het laboratorium en het depot van de apotheek liggen onmid dellijk naast het hoofdtrappen huis met liften. In de afdeling derde klasse be gane grond en eerste verdieping bieden de grootste kamers plaats aan 6 bedden. Op de tweede ver dieping komen 2e klasse kamers met 2 bedden en enkele le klasse kamers met 1 bed. Op de 3e ver dieping een kraamafdeling met 2 verloskamers, babyzaaltjes en 2-persoons kamers: Op de vierde verdieping drie zaaltjes voor resp. zuigelingen, kleuters en oudere kinderen, alsmede zes quarantaine-boxen. Er zijn drie operatiekamers, waarvan één streng a-septisch en één duidelijk septisch. In de vleugel van het zuster huis zijn de slaapkamers voor 't inwonend personeel over 3 ver diepingen verdeeld; zij worden ieder door één persoon bewoond. Alle afdelingen zyn voorzien van de nodige isolatiekamers. De dienstafdelingen in het De volgende firma's werden met de uitvoering belast: Betonbouw Korteweg's Bouw maatschappij N.V., Breda Afbouw D. Cerlijn Zn A.J. de Haan, Amsterdam. Verwarimingsinstallatie N.V. Asselbergs Nachenius, Breda. Electrische-installatie J. H. Spindler Zn, Rotterdam. Liften N.V. Staal Co, Am sterdam. Naar aanleiding van de gestel de vragen deelde de heer Kloos méde, dat de voltooiing van het ziekenhuis begin Februari 1954 mag verwacht worden. Het is zó, dat vrijwel alle be staande ziekenhuizen overbe last zijn fen er zelfs een wacht lijst moest worden ingevoerd. Voor spoedgevallen wordt na tuurlijk 'n uitzondering gemaakt en behoort er steeds gelegenheid te zijn voor directe opname van dergelijke patiënten. Het Protestants ziekenhuis is geprojecteerd naar de bestaande behoefte, al is er rekening mede gehouden dat de mogelijkheid be staat aan het complex een uit breiding te geven. Zo kan b.v. jboven hfet ziekenhuis nog een verdieping gebouwd worden, die 21 bedden kan bevatten. Ook in de richting van het in fectiepaviljoen is uitbreiding mo gelijk. Aan het zusterhuis is bijzonde re aandacht besteed. Er is zorg voor gedragen dat iedere zuster de beschikking krijgt met een fraai uitzicht. Men moet bewondering hebben voor de opoffering, die het ver plegend personeel van het thans nog bestaande ziekenhuis zich getroost om in dit verouderd ge bouw dat meer is een huis met f- r «S«<«83 ■gufltt 'JSS£ •~iL V..-A- De bouwput. Het beton-skelet. Nm Korteweg's Bouwmaat schappij met de betonbouw ge reed is gekomen en aan de firma D. Cerlijn Zn A. J. de Haan te Amsterdam de verdere afbouw is opgedragen, was het ogenblik aangebroken dat de va derlandse driekleur op het hoog ste punt zou worden ontrold ten teken, dat thans de verdere af bouw geen technische moeilijk heden meer zal opleveren. Persconferentie. Vrijdagmorgen heeft de heer Kloos in het hooggelegen direc tiegebouw, waar de hoofdopzich ter, de heer Heijstek, de schepter zwaait en met het dagelijks toe zicht is belast, een persconferen tie gehouden. De heer Kloos gaf een korte beschrijving van het ziekenhuis. Stedebouwkundig, aldus de heer Kloos, zal het gebouw in de toekomst zeer fraai komen te lig gen, omdat op het eind van de Van Bteenbergenlaan diverse groenstroken langs de leiding zullen samenkomen. De begane-grondverdieping ligt ongeveer 1.30 m boven het maai veld. Vóór de hoofdingang wor den flauw hellende op- en afritten aangebracht. De toegangen voor lopende patiënten en ambulance- patiënten zijn gescheiden. Na zich gemeld te hebben of door begeleiders gemeld te zijn bij de administratie, bereikt men via de opname-afdeling de lift schacht, waarin twee bedden en één snellift komen. De toegang tot de polikliniek ligt geheel apart. Vanuit de po- likliniek-wachthal voor publiek, die op het zuiden ligt, komt men sousterrain worden via een ver diepte weg langs aparte ingangen bereikt. De keukens en de wasserij lig gen nabij de voet van de goede renlift. Voor de bezoekers van de opge nomen patiënten komt in het sousterrain een hal van ruim 100 m2. Met een aparte ingang aan de zijde van de Leeuwenlaan komt een 'losliggend infectiepaviljoen voor tuberculose en andere be smettelijke ziekten. Het gebouw zal 142 Hekenbed den bevatten, 63 kamers voor in wonend personeel en een woning voor de adjunct-directrice, Enerzijds is bij het ontwerp en de uitvoering gestreefd naar een uiterste soberheid, anderzijds naar een zo groot mogelijke doel matigheid en bedrijfsefficiency. De volgende data van de uit voering zijn te vermelden: 5 Maart 1951 aanvang uit voering betonbouw. 19 Maart 1951 eerste spade in de grond. 21 Mei 1951 diepste bouwpunt (voor ketelhuis onder het zus terhuis) gereed. 26 Mei 1951 eerste beton ge stort funderingsvloer liftschacht, beddenhuis. 21 April 1952 aanvang uitvoe- ring afbouw. 26 April 1952 dakvloer bed denhuis gestort. Totaal verwerkt: Graafwerk Beton waarvoor: Cement Betonijzer Bekisting zieken dan een ziekenhuis, de pa tiënten met zoveel zorg en toewij ding te omringen. De beddencapaciteit van de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaande- ren die momenteel ±340 be draagt, zal bij de ingebruikstel ling van dit nieuwe ziekenhuis verhoogd worden tot ±420, het geen voor de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen van rond 90.000 mensen voldoende kan worden geacht. Hoewel het gehele gebouw in beton is opgetrokken, is door aanwending van absorberend ma teriaal zorg gedragen voor de no- dige geluidsdemping, waardoor een rustige sfeer op alle verdie pingen is verkregen. Verwacht mag worden, dat zodra het ziekenhuis in explota- tie zal zijn genomen, het niet meer nodig is, dat patiënten in een ziekenhuis te Vlissingen of in enig ander ziekenhuis over de Schelde moeten moeten worden opgenomen. Dit klemt temeer, daar de nieuwe weg door de ingedijkte Braakman Terneuzen binnen af zienbare tijd voor geheel Zeeuws. Vlaanderen gemakkelijk bereik baar maakt. De officiële ontvangst. Te 2 uur verenigden zich tal rijke genodigden, waaronder vele dames, in de conversatiezaal van het rusthuis „Seheldeoord", waar bij wij opmerkten het voltallige college van B. en W. van Terneu zen, Dr Cazemier uit Schiedam, vele predikanten en burgemees- ters uit Zeeuws-Vlaanderen, af ge. 350 ton vaardigden van kerkgenootschap- 23.500 m2 I pen, architect Kloos, de directies 15.000 3.400 m3 m3 1.200 ton van Korteweg's Bouwmaatschap pij en firma D. Cerlijn Zn A. J. de Haan Aannemersbedrijf en de hoofdopzichter de heer Heij stek. Onder het nuttigen van een verversing werd de komst afge- waqht van de Commissaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, die zich bereid had ver klaard de symbolische handeling te verrichten van het ontplooien van de nationale driekleur op het hoogste gedeelte van de dakvloer van het beddenhuis. Zodra de Commissaris de con versatiezaal was binnengeleid, verwelkomde de voorzitter van de stichting, Ds P. A. van der Vlugt, de aanwezigen. Hij stelde het op hoge prijs dat zovelen ge hoor hadden willen geven aan de uitnodiging hier tegenwoordig te zijn. In het bijzonder stelde hij de komst van de Commissaris der Koningin op hoge prijs. Hij ver zocht het gezelschap zich naar het in aanbouw zijnde ziekenhuis te begeven en zich daarbij stipt te houden aan de aangegeven route voor het bereiken van de hoogste dakoever. Bij het betreden van het beton skelet werd men getroffen door de geweldige afmeting van het gebouw en van de zalen, die met een bord waren aangegeven. Bij het hoger stijgen constateerde men telkens welk een schitterend uitzicht de patiënten eerlang zul len hebben over de omgeving en over de in het zonlicht badende, enig mooie Schelde. Wij zagen in de verte de kra nen van de werf „De Schelde" te Vlissingen, de watertoren van Goes, de haven van Hansweert, en meer nabij de toren van Hoek, de werken aan de Braakman; naar de andere zijde de fabrieks schoorstenen van Sas van Gent en Sluiskil, de watertoren van Axel en de toren van Zaamslag. Op het hoogste punt aangeko men nam de voorzitter, Ds Van der Vlugt, het woord: Exellentie, dames en heren, Zo zijn we dan, 16 Mei 1952, deze mijlpaal in de ziekenhuis geschiedenis van onze stichting ,,Prot. Ziekenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen", samengekomen, om feestelijk en dankbaar gestemd jegens God, onze Vader, te ge denken: tot hier toe heeft Hij óns geholpen! Om er ons samen over te ver heugen, dat na ruim een jaar van hard werken we thans zóver mo gen zijn, dat de eerste bouwphase vrijwel als afgesloten mag wor den beschouwd. En het is ons hls bestuur der stichting een groot genoegen, en een grote eer, dat zovelen aan onze uitnodiging hebben gehoor gegeven, om vanmiddag hier aanwezig te zijn; en we achten het een bijzondere onderschei ding, dat onze Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, van zijn gewaardeerde belangstelling wil doen blijken in datgene, wat hier tot heil van de volksgezondheid in dit gewest mag worden verricht! We wensen het dan ook na drukkelijk uit te spreken, dat uw aller belangstelling, voor ons een zaak is van grote morele steun; immers, ziekenhuisbouw in de na-oorlogse verhoudingen stelt ons bij voortduring voor zulke enorme problemen, dat wij uw morele steun zeker niet ontberen kunnen, temeer, waar we nog steeds verlangend uitzien naar de definitieve regeling der zieken huis-financiering, die eigenlijk al jaren bij de staatscommissie in voorbereiding is. En dat vandaag van de zijde der overheid, van de kant der di verse kerken en van de medici, zoveel medeleven blijkt, wettigt ons vermoeden opnieuw, dat men meer en meer van oordeel is: een protestants ziekenhuis heeft in Zeeuws Vlaanderen volledig be staansrecht. En meer nog: het feit, dat we ons gedragen en ge steund mogen weten door uw be langstelling, zal voor ons als be stuur éen blijvende stimulans zijn, om te voltooien, wat thans begonnen is, ten bate van de volksgezondheid. Al ontveinzen wij ons niet, dat nog aan tal van moeilijkheden het hoofd zal moe ten worden geboden, wóórdat wij de eerste patiënten in ons nieuwe home zullen kunnen ontvangen. Maar wat zullen wij vandaag over problemen spreken? Zijn die er niet, om ze op te lossen? Zoals in de jarenlange vóórge schiedenis van de nieuwbouw al zo talloze obstakels zijn wegge ruimd. Daarom willen wij vandaag allereerst gewagen van Gods goedheid en Zegen, Hem lovende en dankende. 't Was op die regenachtige 19e Maart 1951, toen wij óók blij ge stemd op het bouwterrein aanwe zig waren, en Dr Cazemier, Herv. predikant te Schiedam, van ouds de enthousiaste vóórvechter voor religieuze sfeer. Bij de wandeling door het be ton-skelet heeft men kunnen zien, welke afdelingen er zullen komen en hoe men aan alles ge dacht heeft bij de bouw van dit modern ziekenhuis. Bij het steeds hoger stijgen moet men wel tot de overtuiging komen dat het bij dit unieke vergezicht voor de pa tiënten een genot zal zijn hier verpleegd te kunnen worden. De Commissaris eindigde met de hoop uit te spreken, dat onder Gods Zegen dit ziekenhuis zijn mooie roeping zal vervullen. De Commissaris der Koningin begaf zich hierop naar de be en de Commissaris der Koningin afscheid had genomen, gaf de ar chitect de heer Kloos aan de hand van de aan de muur opge hangen tekeningen nog een nade re uitlegging van de diverse on derdelen van het ziekenhuis. Hij bracht dank aan allen, die op eni gerlei wijze van advies dienden en speciaal dr Boland en de direc trice van het ziekenhuis, Zuster Van de Rhee, verder het gemeen tebestuur, de heer Roelands van bouw. en woningtoezicht, op wie hij nimmer tevergeefs een beroep deed. Met een woord van dank tot allen en in het bijzonder aan de De voorzitter, ds Van der Vlugt, verwelkomt de genodigden. ons ziekenhuis, de eerste spade in de grond stak; en zie: twee maanden later was de enorme bouwput gereed, waarvoor een 12.000 m3 grond moest worden verzet. In Mei 1951 nog werd de eerste beton verwerkt, en nu, een jaar later. Mei 1952, kunt u zich zelf overtuigen, wat er in die tijd gepresteerd is. Het beton-skelet is nu vrijwel gereed en de af- bouwfirma Cerlijn en De Haan uit Amsterdam is zich reeds aan het installeren voor de afbouw- werkzaamheden. We willen vanaf deze plaats dan ook met grote waardering vermelden Korteweg's Bouw maatschappij N.V. te Breda, die met grote energie en voortva rendheid de arbeid vrijwel ten einde heeft gebracht, en die op nieuw bewezen heeft, iets groots te kunnen volbrengen. Tevens willen wij hier meme reren het Beton-bureau P. A. v. de Weiden te Amsterdam, dat we erkentelijk zijn voor de gegeven adviezen, in welke erkentelijk heid wij ook betrekken het Ad vies-bureau Verhoeven te Amers foort, evenals het Bouwtoezicht en niet te vergeten alle bouwvakarbeiders, die dit alles mede hebben mogelijk gemaakt. Ik moge met deze woorden van middag volstaan. En mag ik dan tenslotte, ten teken van onze blijdschap, en tevens als symbool, dat niets meer de afbouw van ons zieken huis in de weg staat, U, mijnheer de Commissaris, verzoeken thans de vaderlandse vlag op ons bouw werk te hijsen? Jhr mr De Casembroot aan het woord. Hierna sprak Jhr mr De Ca sembroot er zijn grote vreugde over uit, dat de provincie Zeeland en meer speciaal Zeeuws-Vlaan deren weldra een modern zieken huis rijker zal zijn. De moeilijk heden en problemen bij de bouw van een ziekenhuis zijn talrijk vooral in een na-oorlogse tijd. Dc geografische ligging van Zeeuws Vlaanderen maakte het noodza kelijk dat uitbreiding werd gege ven aan de gelegenheid tot ver pleging en verzorging der zieken, want de Zeeuwse bevolking stelt in hoge mate prijs op verpleging in een ziekenhuis met een eigen kroonde vlaggestok op het hoog ste punt van de dakvloer en on der gejuich ontrolde de driekleur aan de vlaggestok ten teken, dat de voltooiing van het ziekenhuis zondere bezwaren mogelijk zal zijn. Nadat allen zich weer in de diaconie der Ned. Herv. kerk die bereidwillig de conversatiezaal van Seheldeoord voor deze ont vangst had afgestaan, sloot Ds Van der Vlugt dit samenzijn, waarmede weer een mijlpaal is bereikt in de geschiedenis van het Protestants ziekenhuis voor conversatiezaal hadden verenigd I Zeeuws-Vlaanderen. - |,V De Commissaris der Koningin, Jhr mr A. F. ontplooit de driekleur. C. de Casembroot

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2