Bouw van mijnenvegers Naar uiterste der onderhandelingen? De Joego-Slavische zone van Triest Tien jaar geleden,.,, Truman over de Amerikaanse presidentsverkiezingen De R. T, C. met de West verhoogt bedrijvigheid in land ons «De laatste tocht» „MARS NAAR BONN"? Russische belangstelling voor Perzische olie Rake stem uit Australië over Nieuw-Guinea De kunsthandelaren en de WEELDEBELASTING De Tangkoebanprahoe werkt Nationalisatie van de Boliviaanse tinmijnen Surinaamse delegatie zet besprekingen voort KOUDE OORLOG WORDT GEWONNEN \VEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. onder op onder Weer een bomaanslag in Tunis De ontwapeningscommissie der V.N. Nieuw Russisch protest „Rabenhaupt" vlotgesleepi Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: NoorcTstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 16 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2037. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Ongeveer 16 of 17 kleine scheepswerven, verspreid over geheel ons land o.m. in Winscho ten, Hoogezand en langs de Lek, Noord en Merwede worden inge schakeld bij het bouwplan van 32 mijnenvegers voor de Ko ninklijke Marine. Door de bouw van deze sche pen, waarvan de kosten in totaal 170 a 175 millioen gulden bedra gen, zal de marine kunnen be schikken over de 48 mijnenve gers, welke volgens het vlootplan van 1947 nodig zijn. Zoals bekend kunnen deze mij nenvegers worden gebouwd dank zij de hulp van de Verenigde Staten. De kosten, verbonden aan de bouw van twee kruisers en een aantal torpedobootjagers en onderzeeërs, waren zo hoog, dat er voor de bouw van mijnen vegers onvoldoende middelen be schikbaar bleven. Amerika bood toen aan, mede ter verhoging van de industriële bedrijvigheid in ons land, hier 18 mijnenvegers tegen dollarbe taling te doen bouwen op voor waarde, dat Nederland zelf 14 Volgens het onafhankelijke in Bonn verschijnende blad „Gene- ral-Anzeiger" heeft de bond van Westduitse vakverenigingen be sloten eind Mei een „mars naar Bonn" te organiseren ter gelegen heid van de behandeling in de bondsdag van het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie. In een aantal fabrieken zijn reeds de voorbereidingen voor deze mars, waaraan 120.000 vak verenigingsleden zouden deelne men, begonnen, aldus het blad. Het bestuur van de vakbond heeft de leden opdracht gegeven zich bij betogingen tegen het wetsontwerp op de bedrijfsorga nisatie buiten de sfeer van de partijpolitiek te houden en „krachtig" op te treden tegen politieke demonstranten. Ook dienen de leden zich te hoeden voor wilde stakingen. Op deze wijze wil de vakbond ae oproep in de communistische pers om deze betogingen te be nutten voor protesten tegen de souvereiniteitsverdragen beant woorden, aldus het Duitse pers bureau D.P.A. mijnenvegers bestelde. Het daar voor benodigde geld is gevonden in de tegenwaardefondsen van 't plan-Marshall. Het type zeegaande mijnenve ger, dat hier gebouwd zal worden is een in Nato-verband gestan daardiseerd ontwerp. De beman ning bestaat uit 39 man. De mij nenvegers worden uitgerust met radio en radar. De bewapening bestaat uit twee zware luchtdoel- mitrailleurs van 40 man. Bij de voorbereiding en uitwer king van dit bouwplan voor 32 mijnenvegers veroorzaakte de standaardisatie en de materieel- voorziening moeilijkheden. Men had n.l. besloten de schepen door kleine welven te laten bouwen, omdat die op het ogenblik min der opdrachten hebben dan de grote scheepswerven (tanksche pen). Alle kleinere werven waren evenwel niet in staat volgens het standaardprocédé te werken. Dit verlangt een aluminium frame en een houten huid om het gevaar voor magnetische mijnen te ver minderen. Men heeft toen de vol gende oplossing gevonden: één grote werf treedt op als coördi nator; vandaag komen o.m. de tekeningen en de constructieaan wijzingen. De alluminium span ten worden in 'n fabriek vervaar digd. Eenzelfde uitbesteding ge schiedt o.m. ten aanzien van de masten, schoorstenen en dekhui zen. Het grootste deel van de ma terialen en onderdelen kan in Nederland worden vervaardigd, zoals b.v. radar, en radiomate- rieel. Voor ruim 25 millioen gul den moet in het buitenland wor den besteld. Hiertegenover staat echter de belangrijke winst aan dollars, die Amerika betaalt voor de bouw van achttien mijnenve gers. Het belang van deze order voor de kleinere werven blijkt verder uit het feit, dat aan elk schip 280.000 man-uren worden besteed. Hoewel de contracten nog niet getekent zijn, kan worden ver wacht dat tegen November a.s. met de bouw van enige mijnen vegers kan worden begonnen. In midden 1953 zal de eerste gereed zijn. Eind 1955 moeten alle schepen gebouwd zijn. Zij zullen dan voor een groot deel worden opgelegd, hoewel natuurlijk met enkele di visies mijnenvegers steeds zal worden geoefend. De Sowjet-regering heeft zich in verbinding gesteld met de Perzische minister van econo mische zaken, Ali Amini, over de aankoop van olie, zo meldt het blad „Nabarde" te Teheran. De Russische regering zou tegenover Perzië verklaard heb ben, dat zij zal zorgen voor transportmiddelen. Amini is Woensdag naar Duitsland vertrokken om de handelsbetrekkingen tussen Perzië en Duitsland te bestu deren. De voormalige liberale Austra lische min.-president Hughes, thans lid van het Australische parlement, verklaarde gisteren dat, als de Nederlanders zich ooit uit Nieuw-Guinea zouden terugtrekken, Australië koste wat het wil het land onder zijn bestuur zou dienen te brengen. „Wij moeten de Indonesiërs Nieuw-Guinea nooit in hun be zit laten krijgen, aldus Hughse. Afgezien van het feit, dat ze er geen historische of ethnografi- sche eisen op kunnen laten gel den, hebben zij zich gedurende jaren pro-Japans betoond". Hij zeide verder dat, als N.- Guinea in de handen van de vijand of een zwakke mogend heid zou vallen, Australië in 'n toestand van voortdurende on veiligheid zou leven en dat, zo lang de Nederlanders in Nieuw- Guinea zijn, Australië tevreden kan zijn. De algemene vereniging van kunsthandelaren in Nederland heeft in een telegram aan de minister van financiën, prof. Lieftinck, haar teleurstelling uitgesproken over het feit, dat in het ontwerp wijziging weel debelasting de artikelen lijsten, platen e.d. niet van de lijst van weeldegoederen zijn afgevoerd. De vereniging dringt er, ge zien de grote nood in de mid denstands- en cadreerbedrijven en kunsthandel, alsnog bij de minister op aan lijsten en pla ten niet langer als weeldegoe deren te beschouwen. Op de bijeenkomst te Panmoen- djon heeft de woordvoerder van de V.N. voorgesteld de bijeen komsten te verdagen, tot de com munisten met een tastbaar voor stel zouden komen. De communisten wezen dit voorstel af, waarna besloten werd vandaag weer te verga deren. De geallieerde luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat Woensdagnacht ongeveer 86 vrachtwagens van de commu nisten zijn vernield. Voorts heb ben bommenwerpers van de V. N. voor de tweede opeenvol gende nacht de spoorbrug van Linhoeng aangevallen. Radio-Peking heeft Donder dag gemeld, dat de Noordkore- De Joegoslavische regering heeft Donderdag een aantal maatregelen genomen, waardoor de Joegoslavische zone van Triëst nauwer met Joego-Slavië wordt verbonden. Deze maatregelen zijn: 1. De commandant van de zo ne krijgt een vertegenwoordiger van de Joegoslavische bondsre gering als politiek adviseur. Aan het volkscomité (plaatselijk be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van' Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Weinig verandering. In de vroege ochtend nog hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke, tij delijk matige wind uit Noordelij ke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 17 MEI. stuur) van het district Kopar (Capo d'Istria) wordt een Slo veense ambtenaar verbonden. Een vertegenwoordiger van Kroatië wordt verbonden aan het volkscomité van Boeljé, een dis trict dat overheersend Kroatisch is. 2. De nationale bank van Joe go-Slavië betrekt de Joegoslavi sche zone van Triëst bij haar ar beidsterrein. 3. Joegoslavische burgers kunnen de zone binnengaan op vertoon van hun identiteitsbe wijs. Tot dusver was een speciale pas vereist. Inwoners van de zo ne kunnen op dezelfde voorwaar de naar Joego-Slavië gaan. Aangezien de Joegoslavische zone (zone B) in feite politiek en economisch reeds deel uitmaakt van Joego-Slavië, zijn Westelijke waarnemers te Belgrado geneigd de nieuwe maatregelen als van formele aard te beschouwen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.55 8.30 9.10 9.20 n.m. 8.25 9.— 9.40 9.50 ZON MAAN op Mei. 16 4.45 20.29 1.56 11.32 17 4.43 20:30 2.11 12.58 18 4.42 20.32 2.24 14.21 19 4.40 20.33 2.36 15.43 20 4.39 20.34 2.49 17.04 21 4.38 20.36 3.03 18.26 22 4.36 20.37 3.20 19.48 Een vuurkolom van bijna 20 meter hoogte uit de krater „Ka- wah Ratoe" van de bekende vul kaan in de Preanger, de Tang- koeban Prahoe, levert de laatste dagen een „beangstigend mooi" schouwspel op. Ambtenaren van de vulcanolo- gische dienst hebben medege deeld, dat de gevaren van 'n uit barsting zijn beperkt tot ander halve kilometer buiten de wand der krater. Zelfs bij een vrij he vige eruptie, welke alleen maar een mogelijkheid is, bestaat er geen gevaar voor in de nabijheid gelegen plaatsen Lembang en Bandoeng. De laatste eruptie van deze vulkaan dateert van 1926. aanse luchtafweer op 20 April 14 Amerikaanse vliegtuigen heeft neergehaald. 30 Van de 48 minuten van de bijeenkomst werden in beslag genomen door de Noordkoreaan- se generaal Nam II, die een zeer lange lijst van door de V. N. in Korea bedreven „oorlogsmisda den" voorlas. O.m. maakte hij melding van „atoombommen". Admiraal Joy verklaarde na de bijeenkomst, dat deze „uitbarsting van pro paganda, aan dwaasheid grens de". Bij luchtgevechten in de na bijheid van de Jaloe zijn Don derdag door Amerikaanse Sa- bres 3 Migs neergeschoten. Chinees protest. Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat een Chinese verbindingsofficier bij een Amerikaanse collega heeft geprotesteerd tegen wat zij noemde „het schenden van de neutrale zone van Kaesong door eep Amerikaans vliegtuig, dat machinegeweervuur afgaf en fakkels uitwierp". Er zal een gezamenlijk onder zoek naar het beweerde inci dent worden ingesteld. Generaal Mark Clark over de Nederlandse strijdkrachten. De nieuwe opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, generaal Mark Clark, heeft Donderdag ter gelegenheid van de ondertekening tussen mi nister Acheson en ambassadeur Van Royen over de betaling in dollars van door de Verenigde Staten aan de Nederlandse strijd, krachten in Korea geleverde voorraden en bewezen diensten, een verklaring uitgegeven, waar in hij zich zeer prijzend uitlaat over het optreden der Neder landse militairen. ,,De faam der Nederlandse strijdkrachten in Korea is aan mij en aan alle vrijheidslievende per sonen ter wereld goed bekend", zeide Mark Clark. Na de uitste kende staat van dienst van het Nederlandse bataljon in Korea en van de in Koreaanse wateren opererende Nederlandse torpedo bootjagers in herinnering te heb ben gebracht, besloot de gealli eerde opperbevelhebber met de woorden: „De wijze waarop het Nederlandse militaire personeel zich in de nog steeds voortduren de strijd voor een vrije wereld heeft onderscheiden, strekt hun- zelf en hun vaderland tot grote eer en heeft hen de dankbaarheid en het vertrouwen der gehele vrije wereld doen verwerven". De voorraden voor de Ned. strijdkrachten in Korea. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson en de Nederlandse ambassadeur te Washington Van Royen hebben Donderdag een overeenkomst ge tekend, waarin de Nederlandse regering op zich neemt voor de voorraden, die de Verenigde Sta ten aan de Nederlandse strijd krachten in Korea leveren en de diensten, die haar worden bewe zen, in dollars te betalen. De Amerikaanse regering be houdt zich ook het recht voor de teruggave te vorderen van ge leverd schaars materiaal, van speciale uitrustingsstukken of van wapens waarvan de werking nog niet algemeen bekend mag worden. In dat geval zal Neder land voor de waarde dezer goede ren worden gecrediteerd. De Amerikaanse en Nederland, se regeringen zullen geen eisen tot schadeloosstelling indienen voor het verwonden of om het leven komen van leden hunner in Korea strijdende strijdkrachten. De correspondent van Aneta te New York verneemt dat het hier geen nieuwe overeenkomst be treft, doch het officieel vast leg gen van een reeds in de practijk gevolgde werkwijze. Nederland heeft een infanterie, bataljon ter sterkte van 700 man in Korea, terwijl in de Koreaanse wateren twee Nederlandse torpe dobootjagers opereren. Verkiezingsoverwinning van Syngman Rhee. President Syngman Rhee, lei der van de Zuidkoreaanse li berale partij, heeft een grote overwinning behaald in de Za terdag j.l. gehouden verkiezin gen voor provinciale raden. De liberalen hebben 147 van de 360 zetels in 7 raden ver overd tegen de democratische nationalisten, hun sterkste te genstanders. «i Tien jaar geleden, op vijftien Mei 1942, onderging het bezette Nederland één harer zwaarste beproevingen, één der meest smartelijke gebeurtenissen die de tweede wereldoorlog over haar bracht: tweeduizend Nederland se beroepsofficieren werden ge. vankelijk naar Duitsland wegge voerd Wij herinneren ons de afschu welijke gebeurtenissen in de jon ge Mei van 1942 nog als de dag van gisteren. Hoe op de eerste Mei onze Joodse landgenoten ge tekend werden met een grote ge le ster; men moest ze al van ver re kunnen zien aankomen; men moest ze kunnen vermijden Hoe goed, hoe oprecht Neder lands was het weliswaars hoofs, doch innerlijk fel verzet tegen deze hunnenmaatregel. Hoe toon. de men op besliste wijze z'n hart grondige afkeer van deze ge woonten, een oprecht mens on waardig Nauwelijks enige dagen daar na, op de vierde Mei, schreven ondergrondse journalisten met vlammende letters over de bestia le moord op twee en zeventig van de beste onder ons, deze ware geuzen van Oranje, die hun goede werk helaas niet konden beëindi gen, die nooit de resultaten van hun arbeid zouden mogen zien: de uiteindelijke bevrijding. Voor hen een te vroege bevrij ding, een bevrijding door middel van de kogel; een kogel afgescho ten door één van die overheer sers welke zij tot het laatst had den bevochtenTwee en ze- De bey van Tunis heeft de be volking geadviseerd rustig te blijven en zich te onthouden van gewelddaden. Gisteren is in een bioscoop te Tunis weer een bom ontploft. Er zijn geen slachtof fers. Ook is een granaat naar een autobus geworpen. Niemand werd gewond. In totaal zijn de laatste drie da gen zeven bomaanslagen ge pleegd. Een officiële Franse woord voerder heeft opnieuw de buiten landse persberichten tegenge sproken, dat aan de bey beper kingen zouden zijn opgelegd. Hij zei dat er geen Franse troepen dienst hebben bij het zomerpaleis van de bey te Carthago. ventig„Hun bloed vermeng de zich. Zo dronken zij de broe derschap van de dood" (B. Voe ten). En nog was het niet genoeg. Op 15 Mei werden tweeduizend be roepsofficieren op lafhartige wij ze in de val gelokt. Ze hadden zich „ter controle" te melden Heen- en terugreis zouden wor den vergoed. Nooit echter werden de retourbiljetten terugbetaald... Nog zien we ze gaan. Sommigen blijkbaar met voorgevoel een kof fertje met een verschoning en wat scheergerei met zich mee voerend, de meesten in uniform. Reeds 's middags werden de ka zernedeuren gegrendeld om na enige uren onder zware bewaking der verfoeide „Grünen" geopend te worden en een droeve en toch weer fiere stoet prijs te geven. Luidkeels zongen ze „Wiens Neêrlandsbloed" en „Oranje bo ven" ondanks het geblaf van „Maul halten". Op de station weerklonk hun laatste „Wilhelmus". Toen reed de trein weg. De meesten van hen zagen hun stad, hun land voor het laatst. Wij zullen hen en hun nabestaanden niet vergeten. De Sowjetrussische afgevaar digde in de ontwapeningscom missie der V.N., Jacob Malik, heeft Woensdag verklaard, dat de atoomindustrie in de Sowjet- Unie „geen geringe omvang" heeft. De commissie besprak de op richting van een internationale controle op de productie van atoomenergie. Malik stelde de vraag, hoe een internationaal bu reau alle atoomondernemingen zou kunnen verkrijgen en doen functionneren. „In de atoomon dernemingen in de V.S. zijn ver scheidene milliarden dollars ge ïnvesteerd. Ik heb de juiste cij fers niet bij me, maar de atoom- industrie in de Sowjet-Unie heeft geen geringe omvang". Hij verklaarde, dat er geld zou moeten worden verschaft om de ze ondernemingen over te nemen en onder één controle-instantie te plaatsen, maar waar zou dat geld vandaan komen? „Zal het de rijke Uncle Sam" zijn?" vroeg Malik. Tegen beweerde schending van luchtcorridor. Het Oostduitse persbureau „A.D.N." heeft Donderdag ge meld dat de Russische autoritei ten opnieuw een protest bij hun Franse collega's hebben inge diend tegen een beweerde schen ding van de internationale lucht corridor tussen West-Berlijn en West-Duitsland door een Frans ,,DC 4"-vliegtuig. Dit toestel zou de corridor Maandag j.l. nabij Halle hebben verlaten, waarna het gedurende korte tijd boven Oost-Duitsland zou hebben gevlo- gen. In het Russische protest wordt herhaald dat de Fransen verant woordelijk zullen worden gesteld voor een dergelijk optreden hun ner vliegers. De Boliviaanse regering heeft een decreet goedgekeurd, waar bij een commissie wordt inge steld, die belast is met de be studering van de nationalisatie der tinmijnen en die binnen 4 maanden rapport moet uitbren gen over dit onderwerp. In het decreet wordt gezegd, dat enkele ondernemingen ge durende 50 jaar de minerale rijkdom van Bolivia hebben ge ëxploiteerd en bijna al hun be zittingen hebben geëxporteerd om deze te investeren in het buitenland. Anderzijds misvor men de illegale bemoeiingen van de mijnondernemingen met de politieke activiteit het open bare leven van het land. De commissie zal bestuderen welke maatregelen moeten wor den getroffen voor de nationali satie door de onteigening van de mijnen, die behoren tot de groe pen Patino, Aramayo en Roth schild. Na ruim twee weken zijn de 5 drijvende bokken erin geslaagd Donderdagmiddag het Neder landse schip „Rabenhaupt" dat in de nacht van 23 op 24 April zonk na op het wrak van het Britse schip „Holdernile" te zijn gevaren, vlot te maken. De „Rabenhaupt" is naar de Krakeloonpolder gesleept. Nadat het schip gelost en voorlopig her steld zal zijn, zal het naar de werf te Rupelmonde worden ge sleept. VIER AUTO'S OP ELKAAR GEBOTST. Woensdagavond om half tien, na afloop van de voetbalwed strijd NederlandZweden, zijn op de rijksweg AmsterdamDen Haag tussen Vijfhuizerweg en de Kruisweg vier auto's op elkaar gebotst. Drie mannen, waarvan twee uit Breda, werden hierbij ernstig gewond. Zij zijn in twee ziekenhuizen in Amsterdam op genomen. Het derde slachtoffer kon later op de avond naar zijn woning terugkeren. Het plotseling afremmen van een vóór dit viertal uitrijdende auto heeft de botsing veroor zaakt. Zo groot was de opstop ping op de weg, dat een zieken auto uit Amsterdam alleen via het rijwielpad de plaats van het ongeluk kon bereiken. De voorzitters der delegaties hebben Donderdagmiddag het volgende communiqué uitgege ven: „In de vergadering van de cen trale commissie heeft de voorzit ter van de Surinaamse delegatie medegedeeld, dat deze delegatie naar aanleiding van de Woensdag in de centrale commissie gevoer de besprekingen en gedane voor stellen besloten heeft haar ver trek naar Suriname uit ts stel len en de besprekingen voort te zetten. Met de nadere uitwerking van deze voorstellen, welke beogen op korte termijn te komen tot het vaststellen van een statuut, dat voor alle delegaties aanvaard baar is, is inmiddels een aanvang ge- gemaakt. Er wordt naar streefd te bereiken, dat het be raad over de uitwerking over en kele dagen haar beslag zal heb ben gekregen, waarna het over leg in de centrale commissie en de drie delegaties kan worden hervat". De regering van Malakka heeft een nieuwe noodmaatregel genomen, volgens hetwelk om rasteringen rondom kampen en dorpen onder stroom gezet kun nen worden om te verhinderen, dat voedsel aan verzetsstrijders er buiten verstrekt wordt. Er zal geen compensatie worden ge geven, indien iemand gedood of gewond wordt. „Ik zal, ten behoeve van de candidaat der democratische par tij voor het presidentschap dei- Verenigde Staten, een verkie zingscampagne in 't gehele land houden", zei president Truman Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie. De aanleiding tot zijn verkla ring werd gevormd door hem ge stelde vragen over zijn voorne mens m.b.t. de nationale conven tie der democratische partij in Juli a.s., waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen zal worden aangewezen. „De mogelijkheid bestaat dat ik de conventie persoonlijk zal bijwonen. Ik zal dat echter niet doen zolang de candidaten voor het president, en vice-presi- dentschap der Verenigde Staten nog niet zijn aangewezen, daar ik, als president, geen enkele on juiste invloed op het besluit der conventie wil uitoefenen", aldus Truman, die voorts zeide dat hij op de conventie een toespraak zou houden voor de democrati sche candidaat, die het begin zou zijn van zijn verkiezingscampag ne door de Verenigde Staten. „Ik zal iedereen steunen, die de conventie candidaat zou stel len, en ik zou even hard voor zijn candidatuur werken als ik het in 1948 voor de mijne heb gedaan", zeide hij. De president liet zich met lof uit over allen, die thans voor het candidaatschap der democrati sche partij in aanmerking ko men en hij maakte het in dit ver band duidelijk geen persoonlijke voorkeur te hebben. In antwoord op een vraag ver klaarde hij echter wel een zeer hoge dunk te hebben van Harri- man, directeur van het Ameri kaanse programma voor de hulp verlening aan het buitenland, die één der democratische candida ten is. In antwoord op een vraag of de president, nu hij niet voor herkiezing in aanmerking wil komen, er niet voor gevoelde zich althans candidaat voor het vice- presidentschap te doen stellen, antwoordde Truman lachend thans geen politieke of andere aspiraties te hebben, hieraan toe voegend niet te weten hoe lang deze geestesgesteldheid van hem zou duren. De president wilde niet ant woorden op vragen over de toe stand in Korea. „Wij zijn bezig de koude oorlog te winnen, maar ik vrees, dat wij liem zullen verliezen, als het con gres volhardt in de houding, die het op het ogenblik aanneemt", zo heeft president Truman ver klaard in een toespraak tot leden van de bond van burgerluchtpa trouilles te Washington. De President zinspeelde op de door het congres aangenomen voorstellen bij de behandeling van de credieten voor de ver dediging en de hulp aan het buitenland. De president zeide verder, dat de door de regering ingediende begroting „niet fatsoenlijker zou kunnen zijn". Hij voegde er aan toe: „Het is iets verschrik kelijks met het congres te wer ken in een jaar van presidents verkiezingen. En ik kan het weten". Truman sprak tenslotte de hoop uit, dat de atoomenergie voor vreedzame doeleinden zal worden aangewend. Ik wil oud genoeg worden om het te kun nen beleven", zo besloot hij

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1