DE VERDEDIGING DER BEVOLKING Het bezoek van Minister Mansholt aan Duitsland Reactie van Remy Roure VOGELVRIJ Rijwiel- en Motorhandel 0, P, MANNAERT Uil Je Sreuincie De Britse atoomproeven LOGOMOTIEF DE OMZETBELASTING Deens koninklijk paar beëindigt bezoek aan Engeland Vliegtuigbotsing bij de Amerikaanse Westkust VERTRAGING LUCHTPOST Eiffeltoren, attractie no 1 CHINEES INITIATIEF Terreur in West-Java De voor Europa bestemde Amerikaanse STRAALVLIEGTUIGEN Gevangenen gingen in hongerstaking Labourfractie keurt oproep van het partijbestuur goed TERNEUZEN. AXEL BRESKENS. GOES. SAS VAN GENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. Verschenen is het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de wet bescherming bevolking, de wet op de noodwachten en de wet verplaatsing bevolking. Aan dit verslag is het volgen de ontleend. De commissie van rapporteurs heeft het overleg met de rege ring, op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei, voortgezet. Behalve de vice-minister-president, minister zonder portefeuille, nam ook de minister van Oorlog aan het overleg deel. De commissie kan thans ver klaren, dat zij een voldoende beeld heeft verkregen van de verdedigng der bevolking in ruime zin. Door het overleg met de minister van Oorlog heeft zij eveneens inzicht verkregen in het verband, dat er bestaat tus sen de burgerlijke verdediging in ruime zin, waarvan de in deze wetsontwerpen geregelde materie een deel uitmaakt, en de natio nale verdediging. Het is haar ge bleken, dat de actieve en de pas sieve verdediging in bevredigen de mate zijn gecoördineerd en dat de uitvoerende organen van de nationale verdediging, voor wat de militaire zowel als voor wat de civiele sector betreft, nauw samenwerken. Met instem ming stelt de commissie vast, dat er tussen de minister van oorlog en zijn voor het beleid inzake de bescherming van de bevolking verantwoordelijke ambtgenoot op geen enkel gebied verschil van mening bestaat. Met erkentelijk heid nam de commissie voorts kennis van de bereidverklaring van de minister van oorlog om desverlangd in de in te stellen vaste commissie van overleg be treffende de in deze wetsontwer pen behandelde materie te ver schijnen tot het verstrekken van inlichtingen. Het nader gepleegde overleg betrof voorts in hoofdzaak de na volgende punten: 1- In den brede heeft de com missie van rapporteurs met 'de regering van gedachten gewisseld over het beleid met betrekking tot de schuilplaatsen. Bij de com missie bestond op dit punt engie ongerustheid. Deze is door het nadere overleg grotendeels weg genomen. Wel betreurt de com missie bestond op dit punt enige hebben moeten vernemen, dat bij de woning- en flatbouw en bij de scholenbouw op het ogenblik niet of nauwelijks gerekend wordt met het inrichten van kelders en andere localiteiten op een wijze waardoor deze laatste in geval van calamiteiten als schuilplaat sen zouden kunnen worden ge bruikt. Het is de commissie ge bleken, dat het voeren van een actief schuilplaatsenbeleid in het kader van de zelfbescherming afstuit op bezwaren, die te dezer zake bestaan bij de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting. De vice-minister-president zeg de in dit verband toe deze aan gelegenheid op korte termijn te bespreken met zijn evengenoem- de ambtgenoot. 2. In het kader der onderha vige wetsontwerpen achtte de commissie het gewenst, dat één of meer mobiele colonnes, in de oprichting waarvan het wetsont werp bescherming bevolking voorziet, op zo kort mogelijke termijn worden geformeerd. Wan neer men uit eigen aanschouwing kan vaststellen, dat ter zake ge oefend wordt, zal dit op de pu blieke opinie een gunstige indruk maekn. De regering zegde toe, in dien mogelijk, aan dit verzoek van de commissie tegemoet te komen. 3. Bij de artikelsgewijze be handeling van de ontwerp-wet bescherming bevolking bleek het noodzakelijk de bevoegdheden met betrekking tot de benoeming, schorsing en ontslag van perso neel, dat in gemeentelijke, in kring- en in gewestelijk verband werkzaam zal worden gesteld, nader in de wet vast te leggen. 4. Met betrekking tot het ont werp van wet op de noodwach ten maakte in het bijzonder titel 4, over de noodwachtplicht, on derwerp van nader beraad uit. De commissie was van oordeel, dat het minder juist was de noodwachtplicht te leggen op personen, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. De regering verklaarde zich bereid het voorstel in deze geest te wij zigen. Onder de vrijstelling van noodwachtplicht, die van toepas sing zal zijn op bij of krachtens algemene maatregel van bestuur nader aan te wijzen personen of groepen van personen, zou de commissie in ieder geval opgeno men willen zien degenen, die een geestelijk of godsdienstig-mens- lievend ambt bekleden en dege nen, die behoren tot het perso neel van de reserve-, rijks- en gemeentepolitie. De minister ver klaarde zich bereid het voorstel van wet in dier voege te wijzi gen. Engeland heeft de Monte Bel. loeilanden voor de N. W.-kust van Australië aangewezen als terrein voor een proefneming met zijn eerste atoomwapen. i In Februari werd medegedeeld, dat het wapen dit jaar in Australië zou worden beproefd. Gisteren is bekend gemaakt, dat bij de proefneming de drie afdelingen van de strijdkrachten betrokken zullen zijn. Het Britse ministerie van bevoorrading, de Australische regering en de strijdkrachten werken nauw sa men. Op 16 April zijn twee Britse landingsvaartuigen voor tanks in Freimentle aangekomen met tech- nici en uitrusting voor de proe ven. 22 April vertrokken zij uit Frementle naar een niet geftoem- de bestemming. Men gelooft, dat Australische schepen reeds maanden bezig zijn geweest met het vervoer van voorraden en uitrusting naar de Monte Bello- eilanden. FEMA-reis naar Rotterdam. Begunstigd door schitterend voorjaarsweer trok Dinsdagmor gen een karavaan van 4 der nieuwste 50-persoons-tourbussen van de Z.V.T.M. naar Rotterdam. Te Breda werd een half uur gestopt, waar een kop koffie met twee broodjes met kaas werden aangeboden, waarna men te half twaalf in Rotterdam arriveerde. Iedereen ging nu zijns weegs; de een op familiebezoek, een an der om nog verder te reizen en het restant van de 200 personen verspreidde zich over de diverse winkelstraten, terwijl een ander gedeelte zich, na de diverse-" nieuwe zaken op de Coolsingel te hebben bezichtigd, in Blijdorp ging verpozen. Te 6 uur werd de terugreis aanvaard en bereikte men na een kort oponthoud te Breda in de beste stemming Terneuzen weer. Men was algemeen vol lof over deze derde geslaagde PEMA-reis. S#fï Hor# Een goéde fiets moet met de nauwkeurigheid van een uur werk gemonteerd worden. De vakmensen van „Locomotief" meesters in hun ambadft^ wéten waar het op aan komt! Het resultaat: LOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-siaal Nieuw wetsontwerp tot tech nische herziening van enige tabellen. Naar wij vernemen is het ont werp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelasting, waarvan de behandeling vorige week Donderdag op verzoek van de minister van financiën 'is ge schorst, door de regering inge trokken. In verband met de omstandig heid, dat het merendeel van de in het ingetrokken ontwerp van wet vervatte maatregelen van urgente aard is en dat verschil lende takken van bedrijf en voor de werkgelegenheid in het land, van grote betekenis zijn, kan dezer dagen de indiening van een nieuw ontwerp van wet worden tegemoet gezien, dat gelijkluidend is aan het inge trokken ontwerp met dien ver stande, dat daarin ten aanzien van tijdschriften generlei voor ziening is getroffen. In de memorie van toelichting zal de minister van financiën meedelen, dat hij bereid is te be vorderen, dat betreffende de be lastingheffing van tijdschriften ten spoedigste, doch in ieder geval nog in deze parlementaire periode, een afzonderlijk ont werp van wet bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. LOCOMOTIEF RIJWIELEN zijn verkrijgbaar bij Axelsestraat 16 - Tel. 2220 - Terneuzen Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken hebben hun bezoek aan Engeland, dat 6 dagen heeft geduurd beëin digd. Zij hebben zich van Londen naar Liverpool begeven, waar zij zich zouden inschepen op hun jacht. AGENDA HEDEN: TERNEUZEN: O. E. de Vries- Adriaansen 8 uur. Koersver- gadering W. S. C. MORGEN: AXBL: Bovenzaal Hotel 's Lands Welvaren, 1421 uur: Hengelsportshow. Het bezoek, dat minister Mans- holt deze week aan zijn Duitse collega, prof. Niklas, heeft ge bracht, is naar van ingewijde zij de wordt verklaard van grote be tekenis geweest voor de betrek kingen op agrarisch gebied. Er is begrip gewekt voor wederzijd se problemen, en bestaande mis verstanden zijn uit de weg ge ruimd. Daarnaast is er een gemeen schappelijk inzicht ontstaan om trent de noodzaak om de land- bouwintegratie in Europa te ver wezenlijken. Tijdens het contact is van Duit. se zijde de mening uitgesproken, dat voor deze integratie een op lossing moet worden nagestreefd in de geest van het plan Pflim- lin-Mansholt, zoals dit door Ne derland is ter tafel gebracht. Mi nister Mansholt heeft tijdens zijn bezoek de overtuiging uitgespro ken, dat de Duitse regering met grote belangstelling tegenover de integratieplannen staat. De ministers hebben afgespro ken, dat er een nauw overleg tus een overheid en landbouworgani saties van beide landen over dit vraagstuk zal blijven bestaan. Een conferentie tussen vertegen woordigers van het Duitse boe- renverbond en de Nederlandse stichting voor de landbouw staat op het program. Deze conferentie zal in Nederland worden gehou den en wel nadat in Parijs de werkgroepen bijeen zijn geweest, die de a.s. conferentie der Euro pese landbouwministers zullen moeten voorbereiden. Minister Mansholt heeft, naar wij vernemen, tijdens zijn bespre kingen met zijn Duitse collega gepleit voor een ruimer handels- Een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht met 13 personen aan boord is 15 km ten Z. W. van het eiland Santa Catalina aan de Amerikaanse Westkust in botsing gekomen met een jachtvliegtuig van de marine, die gewoonlijk 1 man aan boord heeft. Zes personen, die met hun valschermen in zee waren te rechtgekomen, konden worden opgepikt. Schepen en vliegtuigen zoeken naar de vermiste manschappen, waarvan er 1 is geborgen. verkeer, waarbij hij zich op het standpunt stelde, dat daartoe we gen kunnen worden gevonden zonder de Duitse boeren schade te berokkenen. Ook op dit gebied zal nader overleg tussen beide landen worden gepleegd. Tot concrete punten, die tij dens het bezoek ter sprake zijn gekomen, behoren de moeilijk heden, die de Nederlandse export van de hoge Duitse invoertarie ven ondervindt. Minister Mansholt heeft »het standpunt ingenomen, dat Duits land meer ruimte zou kunnen laten voor de invoer van Neder landse producten, ook zonder daarmee de eigen landbouw te hinderen. Voorts zijn moeilijkhe den besproken, die gerezen zijn over de minimumprijzen voor groenten. Nederland is overtuigd, dat deze moeilijkheden kunnen worden opgelost. De ministers hebben besloten een aantal van deze moeilijkheden op ambtelijk niveau verder onder het oog te zien. Geslaagde sproeidemonstraties met „piper-cup". Gisteren heeft Axel de primeur gehad van de modernste en effi ciëntste bestrijding van de onge- dierten die de geteelde gewassen te velde aantasten. De grond dienst en verdere organisatie was in handen van de landbouw voor lichtingsdienst te Axel, die de pi loot in het bezit van topografi sche gegevens stelde door middel van militaire stafkaarten, etc. Vanaf het terrein van de V.V.Z. F. had alhier telkens onder grote belangstelling, vooral van land bouwerszijde de start plaats naar de verschillende met vlas bezaai de landerijen, gelegen onder de gemeente Zaamslag, Zaamslag- Veer, Reuzenhoek, Axel, Nieu- wendijk, Smitsgorre en Beoosten, blij Bewesten, alsmede landerijen van burgemeester Puijlaert van Zuiddorpe, gelegen onder de ge meente Westdorpe. In totaal werd 25 ha bespoten op de meest intensieve wijze, aan gezien de piloot uitstekend voor zijn taak berekend bleek te zijn en op 3 a 4 m hoogte boven de bezochte landerijen vloog. Gedurende enige uren bleek de wind echter te sterk, zodat de be spuiting enige tijd moest worden onderbroken. De proef in zijn ge heel is echter uitstekend ge slaagd. Naar wij vernemen zullen over enige weken, wanneer de erwten in bloei staan, tegen de knop- made per „piper-cup" worden ge sproeid. De bestrijding zal dan in geheel Zeeuws Vlaanderen plaats vinden. Klokken van Nederland De klok van de Ned. Herv. kerk die in de 18e eeuw te Middelburg werd gegoten, zal haar bronzen geluid ook via de N.C.R.V.-micro foon laten horen. Morgen zal de opname plaats hebben en binnenkort zal de ver trouwde klank alzo over den lan de galmen. Sigaretten verloren. Op de rijksweg tussen Groede en Breskens viel Dinsdagmiddag een pak Old Mac-sigaretten uit een auto. Een vijftal jongelieden, die dit zagen, ontfermden zich over de sigaretten. De rijkspolitie tracht de vinders op te sporen. Vismijn. Visaanvoer op de vismijn te Breskens in de week van 4 tot en met 10 Mei. 4533 kg bot van ƒ0,39ƒ0,16; 2807 kg schar van ƒ0,56ƒ0,16; 457 kg schol van ƒ0,33ƒ0,25; 544 kg tong van ƒ1,50ƒ0,94; 36 kg griet van ƒ1,10ƒ0,99; 34 kg tarbot 1,311,86 kg rog ƒ.0,370,265890 kg export garnalen van ƒ0,64—ƒ0,60; 2222 kg binnenland garnalen ƒ0,84 0,41. De mosselkwekery, De campagne voor het bezaaien van mosselzaadpercelen in de Waddenzee loopt ten einde, al zijn velen nog druk bezig met het verzamelen van de voor hen ge schikte soorten mosselen en mos- selzaad. Een drukke tijd staat echter voor de in Zeeland wonende mos selkwekers voor de deur Er zal namelijk van 19 Mei tot 6 Juni gelegenheid zijn mosselzaad te vissen op het Groninger wad. Dit mosselzaad zal dienen om de percelen in Zeeland te bevol ken. Oprichting Nutsdepartement. Dinsdagavond werd in Hotel de la Bourse een oprichtingsver gadering gehouden van een afde ling Sas van Gent van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Een 50-tal personen hadden ge hoor gegeven aan de oproep. De heer R. Beumer lichtte de aanwe zigen in over het nutswerk in het algemeen. Op de ver gadering gaven zich spontaan 38 leden op. In een voorlopige werkcommissie werden benoemd de heren E. Vos, Van Amstel. L. de Meijer Jr, F. Stevens, Blom, Ch. Hemelsoet, J. Uytterhoeven en de dames mevr. Horstmaan en mej. De Smidt. Ir Horstmann verzocht het co mité een avond te beleggen met een z.g. forum ter bespreking, of de Westelijke kanaalarm (West- kade/Oostkade) al of niet ge dempt moet worden. Dit verzoek werd door de vergadering gun stig onthaald. Ouderavond Chr. school. In de chr. school te Sluiskil werd dezer dagen een druk be zochte ouderavond gehouden. De ze bijeenkomst droeg een bijzon der karakter, daar werd afgewe ken van de traditionele ouderver gaderingen. Als spreker trad op de heer Hoek van het chr. instituut voor doofstomme kinderen „Effatha" te Voórburg. Lichtbeelden in fraaie kleuren lichtten het ge sproken woord toe. Ontroerend waren de geluidsopnamen van het leren spreken der kinderen. Vooral de spreekvorderingen der oudste leerlingen getuigden van de toewijding van het personeel dier school. Na de koffie bestond er gele genheid kennis te nemen van het werk der leerlingen. Zoals steeds vielen de handwerkprestaties der meisjes zeer in de smaak. Het was een goed geslaagde avond. Ouden van dagen op reis Rond het middaguur vertrok ken Dinsdag de ouden van dagen U*L „Rustoord" met het personeel en liet dagelijks bestuur in zeven autos voor een trip door Zuid- Beveland. Na aankomst met de boot te Kruiningen bezocht men verschil lende plaatsen in de omgeving. Te Goes werd thee geserveerd In Heinkenszand wachtte de pre sident-kerkvoogd het gezelschap op voor een bezoek aan de Herv kerk. Bij ds Talma te 's Heer Arends- kerke werd vervolgens een kof fietafel aangeboden. Om acht uur 's avonds stonden de oudjes weer terug op Zaam slag, waar een speciaal dank woord werd gebracht aan de he ren, die hun auto's beschikbaar hadden gesteld. Het was een genotvol uitstap je, waaraan de bewoners van „Rustoord" met genoegen zullen terugdenken. Gemeenteraadsvergadering. In de op Maandag 19 Mei a.s. s middags om half drie te hou den vergadering van de gemeen teraad komt allereerst aan de or de de benoeming van een lid der z.g. huisvestingscommissie. De heer L. A. Willemsen heeft n.l. bericht ingezonden, dat hij zijn benoeming als zodanig niet aan neemt. B. en W. bieden het vol gende alphabetische dubbeltal aan: 1. H. P. Lensen; 2. H. H. Markusse. Verder komen aan de orde de tegemoetkomingen aan de bijzon dere scholen over 1951; een voor stel tot onttrekking aairtiet open baar verkeer van een deel van het voetpad naar de Groenstraat; een voorstel tot verbetering van enige straten en de vaststelling van een huurreglement voor de gemeentewoningen. De P.T.T. deelt ons mede, dat in verband met de tijdelijke in krimping van het luchtverkeer rekening moet worden gehou den met vertraging in de over komst van de luchtpostcorres pondentie en de luchtpostpak ketten. Eiffeltoren heeft tijdens ae Paasdagen alle records ge- slagen wat betreft de entree biljetten van de Parijse monu menten. Er werden namelijk 70.139 op stijgingen in 6 dagen geregi streerd. Ook de andere monu menten werden druk door de toeristen bezocht. De Are de Triomphe ontving op beide da gen 7000 bezoekers. Aanbesteding. Voor de heer J. de Dobbelaere werd door architect W. Bruijn ooge te Schoondijke aanbesteed de vernieuwing van een winkel met garage aan de Landpoort- straat te IJzendijke. Er werd als volgt ingeschre ven: 1. Gebrs. Haers te Philip pine ƒ22.280; 2. Victor Verstrae- ten, Hoofdplaat ƒ22.300 3. Souli. mans Mollet, Hoofdplaat ƒ22.450; 4. J. Varin Van de Bunder, IJzendijke ƒ22.770; 5. I. de Bliek, Schoondijke ƒ23.980. Bedrijfsongeval. Dinsdagmiddag waren enkele kinderen aan het spelen bij de landbouwschuur van de heer A. de Putter te Zaamslag-Veer. Uit de schuur werd een wagerfnaar buiten geduwd, welke de deur raakte en uit haar spoor lichtte met het gevolg dat deze voorover viel. Enige personen kwamen er onder terecht, toen-, zij de kinde ren wilden beschermen. Een der knechts werd aan de schouder gewond. Het ergst was het 5-jarig jon getje Jan Hamelink eraan toe. Dokter Elenbaas achtte over brenging naar het ziekenhuis te Terneuzen noodzakelijk. Radio-Peking heeft bekendge maakt, dat een groep Chinese leiders heeft besloten op 28 Mei te Peking „een voorbereidende vergadering voor een conferen tie voor de vrede in Azië en het gebied van de Stille Oceaan" te beleggen. Er is een uitnodiging gezon den „aan alle volken van Azië en het gebied van de Stille Oce aan, die de vrede beminnen". Volgens radio-Peking is het doel van de conferentie een ge- dachtenwisseling over een vreedzame oplossing van de in ternationale crisis, „die verer gerd is door het ontketenen van de bacteriologische oorlog en 't uitwerken van het bewapenings program". Drie autobussen, twee in het Cheribonse en een in de buurt van Tasikmalaja, werden in de afgelopen dagen aangehouden door in hinderlaag liggende ter roristen. In het ene geval werden twee reizigers gedood, in het an dere geval werd de bus in brand gestoken en in alle gevallen wer den de passagiers beroofd. In het Cheribonse werd de desa Keringsa door een bende terro risten in brand gestoken, waarbij in totaal 125 woningen afbrand den en vijf desabewoners in de vlammen omkwamen. De mate riële schade hierbij wordt geschat op een kwart millioen rupiahs. De Amerikaanse senator Byrd heeft na een bijeenkomst van de commissie vcor de strijd krachten, meegedeeld, dat se nator Knowland had besloten zijn amendement op het pro gram voor hulp aan het bui tenland, waarin hij betoogde dat niet meer dan 10 procent van de Amerikaanse productie aan straalvliegtuigen ter beschik king van de bondgenoten mag worden gesteld, in te trekken. Knowland behield zich echter het recht voor, zijn amende ment opnieuw in te dienen, wanneer het hulpprogram door de senaat in pleno zal worden behandeld. De democratische senator Russel Long stelde echter voor het gehele programma met nog 400 millioen dollar te besnoeien. De 6 aanwezige senatoren verklaarden zich voorstander van dit voorstel. Er werd echter besloten alle 13 leden van de •commissie naar hun mening te vragen, alvorens een definitief besluit te nemen. Het hoofd van het program voor wederzijdse beveiliging, Harriman, had tevoren verzocht de eerder aangebrachte ver mindering van het programma met een milliard dollar geheel ongedaan te maken, aldus deel de de waarnemend voorzitter der commissie, Harry Byrd, na afloop der besprekingen mee. Gevangenen, die zich in een werkkamp in de Amerikaanse staat Louisana bevonden, beslo ten in hongerstaking te gaan. Toen oudere gevangenen, die tegen hun wil waren gedwongen aan de staking deel te nemen, daar zij de nadelige gevolgen er van begonnen te ondervinden, besloot de gevangenisdirectie in te grijpen. Men wist na het inslaan van een ruit, amoniakgas te laten stromen in de eetzaal, waar de opstandige gevangenen zich juist bevonden. Deze gaven zich onverwijld en rustig over. In een artikel in „La Nouvelle République du Centre-Ouest" heeft de Franse politieke com mentator Rémy Roure geschre ven, dat „Rusland vanzelfspre kend zal trachten tweedracht te zaaien onder de westelijke ver bondenen door middel van inter nationale agenten, die de hand weten te leggen op documenten of die documenten zelf vervaar digen". 45) Nadruk verboden. „Welnu, dan zult gij thans mij verder moeten leiden. We moeten zo spoedig mogelijk in veiligheid zien te komen. Maar wacht, ik zal eerst uw handen losknopen." Zodra de wilddief zijn handen vrij voelde, greep hij die van de krijgsman in- zijn machtige knuis ten. „Ik dank je uit de grond van mijn hart, hopman. Vooral van mijn dochter. Maar wilt ge nu niet terugkeren?" „Ik heb mijn militaire loopbaan afgezworen, Frankes; ik ga met u,'' antwoordde de hopman, op sombere maar besliste toon. Had ik deze stap niet gedaan, dan had ik nimmermeer durven verschij nen bij haar, die al haar vertrou wen aan mij schenkt, uw doch ter." Voort liepen ze, dwars over de Vledder Es. De regen kletterde onophoudelijk neer, maar de mannen hadden de wind geluk kig meest in de rug. De hopman bemerkte na een korte poos al te duidelijk, dat Willem Frankes niet meer de vaste veerkrachtige gang had van vroeger. Zo nu en dan scheen Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. het, alsof de sterke, zwaarge bouwde man wankelde. Godfried begreep, dat hij al zijn krachten moest inspannen om zich voort te slepen. Vermoedelijk had hij veel bloed verloren. Ze kwamen op de zandweg naar Doldersum. De stroper stak die direct over en zocht zijn weg nu door het heideveld. „Waarheen denkt ge te gaan, Frankes?" „Naar een vriend in Waadhorn. We zullen daar wel veilig kun nen zrn. Verder zullen mijn krachten ook wel niet reiken." „Hoe ver is dat nog van hier?" „Nog ruim een uur gaans." „Ge zult wel honger hebben, Frankes. Ik heb een stuk brood met worst voor u." De stroper nam het aan. „Ik heb overigens niet de minste eetlust." De tocht ging voort door heide en struiken. Doch slechts lang zaam vorderden de mannen. Ma enige tijd kwamen ze te staan voor de Vledder Aa, het door de landen kronkelende riviertje. Er stond thans door het droge voor jaar gelukkig weinig water in het stroompje. „We kunnen hier gemakkelijk oversteken," zei de stroper. „Het water zal ons niet boven de laar zen komen." Opeens bleef hij in de bedding van de rivier staan. „Hebben ze bij de troep ook speurhonden?" informeerde hij. „Ja, twee herders." „Laten we dan een eind de beek volgen. Als ze ons mochten nagaan, dan raken ze hier het spoor wel kwijt." De beide mannen gingen een eind door de bedding van het stroompje tot Frankes zei: „Nu is het genoeg." Ze beklommen de andere oever weer en opnieuw ging de reis door Erica en Cal- luna. „Aanstonds bereiken we een voetpad, dan gaat het lopen ge makkelijker," zei de wilddiet. Toen ze het voetpad hadden bereikt en ze zich daarop voort spoedden, kon de hopman nog beter constateren, hoe wankel de gang van Frankes was. Soms liep hij gelijk een dronken man. „We zijn nu al een flink eind van Vledder verwijderd," zei de stroper opeens. „Laat ons een ogenblik rusten." Met een zucht liet hij zich in de natte heide struiken vallen. Godfreid begreep, dat Frankes dodelijk vermoeid moest zijn. an ders was hij zeer zeker in deze regen niet neergezegen op de vochtige bodem. Hij ging naast de roodbaard zitten en reikte hem nog een stuk brood, dat door deze werktuiglijk werd veror berd. „Zouden ze ons reeds achter volgen, hopman, of zal ik ook maar zeggen: Godfried?" vroeg Frankes. „Natuurlijk, zelfs graag," lach te zijn metgezel. „En of zé ons zullen achtervolgen? Ik denk het wel. maar het zal hun in deze duisternis en in dit weer niet ge makkelijk vallen ons spoor te volgen. De beide soldtaen zuilen ook niet zo spoedig hebben be merkt, dat ze beetgenomen zijn. Ja, misschien zitten ze nog kalm op ons te wachten. Maar daarop mogen we niet rekenen. Kom, Frankes, we moeten verder." „Ja, we moeten," zei de wild dief met een zucht, terwijl hij, geholpen door de krijger, zich weer oprichtte. De wandeling werd voortgezet over het hardgetreden heide paadje, waarop in het uitgeholde midden het regenwater zich ver zamelde Eensklaps meende de hopman, dat zich rechts voor hen een menselijke gestalte vertoonde! Hij stiet zijn voorman aan en fluisterde: „Wat is dat, daar rechts?" „Een wacholder, een jenever bes", zei de stroper bedaard. Het was een slanke Junipe- rusm van mensgrootte, die daar enkele schreden van het pad, eenzaam als een schildwacht in de heide stond. Het boveneind werd door de wind heen en weer gewiegd. (Wordt vervolgd.) Roure, die Zaterdag j.l. naar aanleiding van de publicatie van het z.g. „verslag van Fechteler" ontslag nam als redacteur van „Le Monde", verklaarde dat Hit- Ier deze „klassieke methode" trachtte toe te passen, toen hij in 1940 Frankrijk voorstelde het Britse rijk te verdelen, terwijl hij Engeland voorstelde de Fran se koloniën te delen. Volgens Roure bestaat er tussen de wes telijke geallieerden verschil van inzicht over de te volgen strate gie. „Het is zeer zeker mogelijk, dat de Verenigde Staten, of beter gezegd bepaalde militaire leiders in geval van oorlog met de Sow- jet-Unie voornemens zijn Europa op te geven en Rusland aan te vallen via Afrika en het Oosten. Dezelfde meningsverschillen be stonden ook gedurende de tweede wereldoorlog." „Recente voorvallen hebben de Ver. Staten ertoe geleid hun vertrouwen in de herbewapening opnieuw uit te spreken", aldus Roure. De parlementsfractie van de Britse Labourpartij heeft de jongste oproep van het partijbe stuur, waarin werd aangedron gen op spoedige besprekingen over vereniging van Duitsland met de Sowjet-Unie, goedge keurd. De fractie bereikte overeen stemming over het standpunt, dat zij bij het debat over Europese zaken in het Lager huis zou innemen. Noch Herbert Morrison noch Hugh Dalton, die een afwijkend standpunt innamen met betrek king tot de Duitse kwestie, zul len het woord voeren. Clement Attlee zal de voornaamste spre ker van Labour zijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2