Nieuwe pachtwet in voorbereiding ïnfe.b De onderhandelingen over de verdragen met West-Duitsland Dc kwestie der waterwegen in de Belgische Senaat Belgische order bij Neder 1. vliegtuigfabriek De staalstaking in de Verenigde Staten De herbewapening van Duitsland DE R. T. C. MET DE WEST Rechtshandelingen landbouwgronden IS-SSyf1 rreen'VSfdl» Se waarborge,,|sTbnb™„asïïSKte» „WIE MAAKT ME LOS?" vroeg minister In 't Veld De contractuele OVEREENKOMSTEN met West-Duitsland Onderzoek inzake „RAPPORT-FECHTELER" DE VOORVERKIEZINGEN IN AMERIKA DE ZOMERKAMPEN Reacties op het Westelijke antwoord Toenemende activiteit aan de fronten Pools opleidingsschip uit de Zweedse territoriale wateren gezonden DEBAT IN HET LAGERHUIS DONDERDAG 15 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2036. "ng r'w minister beaamde dit. WEERS VERW ACHT IN G ZON- en MAAN STANDEN. Bijeenkomst van Zes te Parijs HOOGWATER. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noorcïstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. In het verslag over het monde-1 bedrijf een norm kunnen vast Kamer en de regering inzake de Enige leden brachten de bepa Rechtshandelingen n?et betrek- ling van de waarde der gebou- kinCT tot landbouwgronden vraagt wen ter sprake. Neemt men d d e com mis s ie nadere inlichtin- vervangingspnjs als basis, dan ^en ove? de wijze, waarop de zou men tot zeer hoge bedragen nriisnormen van landbouwgron- komen. Houdt men de vooro- den van regeringswege zullen logse aanschaffingswaarde aan, worden vasSeld met name dan zou men veel te laag uitko- wat betreft de opbrengstwaarde men. Streeft men naar een tus Ran het land? de rentevoet bij senoplossing, dan valt te voor- kaoitalisatie en de waardebepa- zien, dat er nagenoeg geen be tog van de gebouwen. Enige le- drijfsgebouwen meer worden ge den wezen erop dat de minister bouwd door particulieren. zeerTrote bevoegheden zal ver- De minister was van mening krijgen in de prijsbepaling van dat zoveel mogelijk rekening Hp d1 m 2Vi millioen h.a. land- moet worden gehouden met het De pachtprijs, aangepast aan de opbrengstwaarde van de grond, zal maatgevend moeten zijn voor de grondprijs. Over pachtprijspeil zal de sociaal-eco nomische raad de regering een concreet advies verstrekken. Ter- wijl de pachtprijs de pachter de mogelijkheid moet laten van een redelijke winst, zal de verpach ter daaruit de eigenaarslasten moeten kunnen financieren en bovendien een rente genieten. Enige leden merkten op, dat worden getaxeerd, waarvoor dan een zekere schaal kan worden vastgesteld. Eén der leden bracht ter spra ke, dat krachtens de thans voor gestelde toetsingsbepalingen de verkoop van enkel de gebouwen aan een pachter, die voldoende land in gebruik heeft, niet kan worden tegengegaan, hetgeen dit lid zeer betreurde. Andere leden vroegen, of een verbodsbepaling ter zake niet in de wet kan worden opgenomen. De minister verklaarde zich bereid een wijziging van het ont werp in overweging te nemen ten einde aan de algemeen ge voelde bezwaren tegemoet te ko men. De minister deelde tenslotte mede, dat een ontwerp-paehtwet waarschijnlijk in het komende zittingsjaar door de Saten-Gene- raai zal worden behandeld. Na drie dagen te hebben ge- lenige ïtiuen x'v* o het er in de practijk dus op neer worsteld met de bezwaren van zal komen, dat de huidige pacht- n coalitie tegen het Duitse ï™en'ïfwh niej voor dk j souvereiniteitsverdrag, heef, de Westduitse bondskanselier Dr« Adenauer zich genoodzaakt ge zien in een tot in de nacht du rende conferentie de geallieerde hoge commissie te verzoeken 15 "khtfrgeen'góede kwaütei- I wijzigingen in het verdrag aan ten als standwerker" zei de mi- te brengen, nister van wederopbouw Mr J. In 't Veld in zijn inleidend Naar verluidt, hebben de ge- woord, toen de mensen zich voor allieerden de eisen voor een deel zijn stand op de Zaandamse aanvaard en de conferentie werd braderie verdrongen om de eer- als zeer geslaagd beschouwd, ste spaarbrieven van de minis ter persoonlijk te kopen. „Het enige wat ik voor heb op andere standwerkers is, dat mijn artikel zo buitgewoon goed is Niemand, die deze artikelen koopt, behoeft bang te zijn, dat hij zich later bekocht voelt, want het betekent een goede belegging Tot Dinsdag waren er voor 38.000.000 aan spaarbrieven voor de nationale woningbouw lening verkocht. „Op de sluitingsdatum (1 Ju ni) hopen we de 50 millioen vol geboekt te hebben", aldus de minister. „Wie maakt me los? Ik ben gereed". En toen begon de verkoop. De animo was zo groot, dat de minister in het uurtje dat hij hier spaarbrieven ver kocht, geen moment zijn waar heeft behoeven „te verkopen". De verkoop werd daarna door ambtenaren van de gemeente Zaandam voortgezet. Het eind resultaat van deze dag was 42.175. Het orgaan van de Franse so cialistische partij „Le Populaire" dringt aan op de instelling van een commissie van Franse jour nalisten voor een onderzoek naar de publicatie door ,,Le Monde" van het z.g. rapport-Fechteler. De socialistische leider Salomon Grumbach schrijft, dat de eer van „Le Monde" en die van de gehele Franse journalistiek op het spel staat. Volgens Grum bach zou de commissie de direc teur-hoofdredacteur van „Le Monde" moeten vragen, waarom hij ervan overtuigd is, dat het rapport authentiek is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Ochtendmist. In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolken velden en vooral in het binnen land vrij zonnig. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. In het Noorden ongeveer dezelfde, in het Zuiden iets hogere temperaturen dan gisteren. Naar te Bonn is meegedeeld, is op een conferentie tussen bondskanselier Adenauer en de Westelijke geallieerde hoge commissarissen een deel van de amendementen van de W.-Duit se regering en de partijen van de regeringscoalitie op de con tractuele overeenkomsten met W.-Duitsland in het ontwerp opgenomen. De kwesties, waarover men nog niet tot overeenstemming is gekomen, zullen heden verder worden behandeld. Men verwacht dat de minis ters van buitenlandse zaken der betrokken landen, die kort vóór de ondertekening van het ont werp bijeen zullen komen, al leen nog de kwestie van het ver delen van de W.-Duitse bijdrage aan de W.-Europese verdediging zullen behoeven te bespreken. Een Amerikaanse woordvoer der noemde de conferentie een der succesrijkste sinds het be gin der besprekingen. Bonds kanselier Adenauer herhaalde zijn verklaring, dat de overeen komsten nog in Mei door de mi nisters van buitenlandse zaken te Bonn zullen worden onderte kend. De regeringspartijen hebben de ratificatie van het verdrag toe gezegd, wanneer de kanselier in de onderhavige punten een wijzi ging weet te verkrijgen, doch het ïs nog niet zeker of zij in geslo ten gelederen vóór de ratifica tie zullen stemmen. Het inlichten der voltallige fracties over de in houd van het verdrag is Woens dag begonnen. De belangrijkste bezwaren der coalitie richten zich tegen de voorgenomen verplich tingen van een toekomstige rege ring voor geheel Duitsland om zich aan de door de bondsrepu bliek aangegane verplichtingen te houden. Voorts kanten de partijen zich er tegen, dat de ge allieerden zich het recht voorbe houden in geval van nood de macht in Duitsland weer zelf in handen te nemen. Tenslotte zijn ook de meningsverschillen over de door Duitsland te betalen ver- dedigingskosten nog niet opge lost. Men neemt aan, dat in elk geval vcor de ondertekening van het verdrag nog een nieuwe con ferentie der ministers nodig zal zijn. Bij de voorverkiezingen in W- Virginia hebben candidaten, die senator Taft steunen, de lei ding in 13 van de 16 afdelingen. Candidaten die Eisenhower steunen leiden in 2 afdelingen. Bij de voorkeurstemming om de populariteit van de candida ten te onderzoeken heeft Taft op het ogenblik vijfmaal zoveel stemmen als de vroegere gou verneur van Minnesota Stassen. Voor deze verkiezingen is gene raal Eisenhower niet ingeschre- ven. Aanhangers van Taft vertrou wen er op dat Taft in W.-Virgi nia alle 16 afgevaardigden naar de republikeinse conventie zal winnen. Volgens de laatste ramingen is Taft blijkens de tot op heden oehouden voorverkiezingen op de nationale conventie zeker van de steun van 349 afgevaar digden tegen Eisenhower 302 en Stassen 23. - Verwacht wordt dat Taft ook in Indiana, waar de republi keinen hun districts afgevaar digden naar een conventie van de staat op 6 Juni hebben geko- zen, zal winnen. In drie van de 11 districten hebben republi keinse leiders zich voor Taft uitgesproken. Men ziet hierin een ondersteu ning van de verwachting dat de meeste van de 32 afgevaardig den van Indiana naar de repu blikeinse nationale conventie voor Taft zullen zijn. Ongeveer 500 jongeren heb ben gevolg gegeven aan de op roep van het nationaal hoofd kwartier van de katholieke jeugdbeweging om één week van hun vacantie te besteden als leider van zomerkampen voor kinderen, die anders van vacantie verstoken zouden blij ven. De katholieke jeugdbeweging had bovendien op zich genomen om buiten de kring van de eigen organisaties leiders te werven voor kampen voor fabrieksjeugd, voor kinderen van oorlogs slachtoffers, speeltuinen en zo meer. Het enthousiasme waarmede deze oproep is beantwoord, is dermate groot, dat lang niet allen, die zich hebben aangebo den, deze zomer nog geplaatst kunnen worden. De senatoren Buisseret (lib.) en Dehousse (soc.) hebben in de senaat de ministers van buiten landse zaken en openbare wer ken geïnterpelleerd over „het uitblijven van een oplossing voor de drie grote havenproblemen Buisseret verklaarde, dat naar zijn oordeel kostbare tijd verlo ren gaat doordat men de water wegproblemen als een geheel wil aframmelen. De kwestie van de stop van Ternaaien zou, vol gens hem, onmiddellijk ter hand genomen moeten worden omdat dit van groot belang is voor de uitvoering van het plan-Schu- man. De socialistische senator De- house verwachtte van de rege- ring, dat zij dc taak van dc commissie Van Steenberghe Van Cauwelaert nader zal om schrijven en een datum vast stelt, waarop de resultaten der besprekingen bekend gemaakt moeten worden. Ook Dehouse is van oordeel, dat de verschillen de problemen, die verband hou den met de waterwegen, van el kaar gescheiden moeten blijven. Senator Ronse (C.VP.) ver klaarde dat de oplossing van de kwestie der waterwegen niet verbonden mag worden met die der Benelux. De heer Craeybeckx (Soc.) betreurde het, dat de besprekin gen naar hij zeide door de schuld van de Nederlandse on derhandelaars dikwijls op een polemiek gelijken. Hij onder streepte de noodzakelijkheid zo spoedig mogelijk van een Rijn haven te maken. De katholieke senator Ver- baet was van oordeel, dat de kwestie der waterwegen wel de gelijk in het kader van de Be nelux geregeld moet worden. De minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, ver klaarde in zijn antwoord aan de interpellanten hun ongeduld met betrekking tot de kwestie der waterwegen te begrijpen en dit te delen. Naar zijn mening is het echter noodzakelijk het gehele probleem opnieuw in het licht van het plan-Schuman te bestuderen. Hij wees er op, dat door de onderhandelaars niette min reeds resultaten zijn ge boekt. De minister stelde in 't licht, dat de eerste commissie Van Cauwelaert—Van Steen berghe slechts een studiegroep was, die een rapport heeft op gesteld, dat thans tot basis dient van een tweede commissie met uitgebreide bevoegheden. Deze commissie, welke drie keer bij een is geweest, zal aan de on derscheidene regeringen een ontwerp-oplossing voorleggen. De regering heeft aangedron gen op spoed bij de onderhan delingen. De kwestie van het Schelderegiem zal worden be studeerd door een commissie, die thans wordt gevormd. De minister wees er op dat de Schelde-Rijnverbinding reeds in de commissie Van Cauwelaert —Van Steenberghe is behan deld en dat België in dit opzicht over voldoende juridische waar borgen beschikt. Volgens minister Van Zeeland veronderstelt een Benelux- accoord betreffende de water wegen. Ook de Nederlanders verbinden beide problemen met elkaar, aldus de minister, die hun hulde bracht voor het be grip dat zij voor de situatie to nen. De Zweedse vliegtuigfabrieken Saab in Linkoeping hebben be kend gemaakt, dat de Belgische luchtvaarmaatschappij „Sabena" een order heeft geplaatst voor de bouw van enkele Safir's van het nieuwe type Saab-91. De „Sabena" zal deze vliegtui gen gebruiken voor de piloten- training in Brussel. De vliegtui gen zullen in licentie bij „De Schelde" in Dordrecht worden gebouwd. Men verwacht, dat het eerste toestel over enkele weken gereed zal zijn en kan worden 2GtCSt. Ten gevolge van het ruim voor zien zijn van orders heeft de Saab-fabriek onlangs een over eenkomst gesloten met de afde ling vliegtuigbouw van „De Schelde", waarbij zij niet alleen de productie van de Saab-91 voor de Zweedse luchtmacht ter hand zal nemen, maar eveneens ver antwoordelijk zal zijn voor toe komstige burgerlijke en militai re productie en ontwikkeling van de „Safir". Bij de opening van een congres van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie heeft de verenigde staalarbeidersbond een rapport van 88 bladzijden ingediend. ZON op onder Mei. 16 4.45 20.29 17 4.43 20.30 18 4.42 20.32 19 4.40 20.33 20 4.39 20.34 MAAN op onder 1.56 2.11 2.24 2.36 2.49 11.32 12.58 14.21 15.43 17.04 Diplomatieke functionarissen te Washington beschouwen het Westelijke antwoord in hoofd zaak als een poging om te ont dekken, wat de Sowjet-Unie precies bedoelt, als zij zegt, dat er in geheel Duitsland verkie zingen moeten worden gehou den en vervolgens besprekingen over een vredesverdrag met dit gebied. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes lan den der Europese verdedigingsge meenschap Maandag a.s. te Fa- rijs bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan het verdrag over het Europese leger. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zullen de ministers der zes landen (Frankrijk, Italië, de Benelux-landen en West-Duits land) na deze bijeenkomst in een andere vergadering het verdrag van de E.V.G. officieel tekenen. De voorzitter van deze bond, Philip Murray, die tevens leider is van de grote vakbond C.I.O., verklaart in dit rapport, dat de industrie vooral om twee rede nen voldoende loonsverhoging weigert te geven: Ten eerste streeft de industrie naar „een op inflatie uitlopende en onverdien de prijsstijging" en ten tweede voelt zij zich gesteund door de Taft-Hartleywet, die de bond tachtig dagen kan verhinderen te staken. (Te Washington gingen Dins dag geruchten, dat president Tru man misschien deze wet in wer king zou stellen, wanneer de in dustrie en de bonden niet tot een compromis komen). Het congres wordt door drie duizend afgevaardigden bijge woond, die ruim een millioen ar beiders vertegenwoordigen. Murray verklaarde tijdens een rede voor dit congres, dat de in dustrie „alle regels van het ge wone fatsoen" heeft overtreden door onderhandeling over een nieuwe loonregeling te weigeren. „Wij zullen haar niet haar gang laten gaan", zo voegde hij er on der gejuich aan toe. Het hoge gerechtshof heeft voor de tweede en laatste dag mondelinge verklaringen aange hoord over de vraag, of Trumans maatregel (het beslag leggen op de staalindustrie) wettig is. Volgens de advocaat-generaal Perlman is de industrie „er niet in geslaagd" te bewijzen, dat de maatregel van Truman enige on herstelbare schade ten gevolge zou hebben. Naar aanleiding van een vraag over de Taft-Hartley-wet zei Perlman: „Indien ge gebruik maakt van deze wet, lokt ge een onmiddellijke staking uit. Het is niet bekend, wanneer het hof uitspraak zal doen. De Amerikaanse bond van ar beiders in de staalindustrie heeft met algemene stemmen besloten opnieuw in staking te gaan, wan neer de werkgevers niet onmid dellijk een bevredigende loons verhoging geven. In het Engelse Lagerhuis is Woensdag een debat gehouden over Europese aangelegenheden. De minister van Buitenlandse Za ken, Eden, verklaarde dat elke poging, nieuwe belangrijke voor waarden voor de herbewapening van Duitsland te stellen, de kans op een overeenkomst zou vernie tigen. De leiders van de Labourpartij hadden te kennen gegeven, dat in West-Duitsland nieuwe verkie zingen moeten worden gehouden, vóórdat de Duitsers worden her bewapend. „Het zou op dit ogen blik noodlottig voor Engeland zijn, een dergelijk voorstel aan de andere Westelijke landen te doen", aldus Eden. „Dit voorstel van het hoofdbe stuur der Labourpartij zou neer komen op het saboteren van al het werk, dat jarenlang voor de opbouw van de defensie van Europa is verricht. Het zou be tekenen, dat de zaak voor onbe paalde tijd wordt tegengehouden en vóór de herfst of de winter VRIJDAG 16 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.46 7.21 8.01 8.11 n.m 7.11 7.46 8.26 8.36 VOORSTEL OM OVERLEG TIJDELIJK OP TE SCHOR TEN. De voorzitters der delegaties hebben het volgende communi qué uitgegeven: „Nadat aansluitend op het overleg in de afgelopen week in de vergadering der centrale commissie op Maandag j.l. voor enige belangrijke punten nieuwe redacties zijn vastgesteld, waar mede een nagenoeg afgerond geheel is verkregen, is in de vergadering van de centrale commissie door de Surinaamse delegatie het voorstel gedaan om, teneinde de verkregen re sultaten aan een rustige be schouwing in Suriname te kun nen onderwerpen, het thans ge voerde overleg tijdelijk op te schorten en de conferentie der halve te verdagen om zich in Suriname nader te kunnen be raden omtrent de te vestigen nieuwe rechtsorde". Dit voorstel zal eerst in de delegaties worden besproken, waarna de centrale commissie hierover hedenmiddag een be slissing zal nemen. Verklaring van de Antilliaanse delegatie. De Antilliaanse delegatie in de rondetafelconferentie zond gis teren het volgende schrijven aan de voorzitter van de conferentie Nederland-Suriname-Ned. Antil len: „Naar aanleiding van de op dertien dezer afgelegde verkla ring door de Surinaamse delega tie inzake de conferentie Neder land - Suriname - Ned. Antillen, stelt de Antilliaanse delegatie er, met eerbiediging der opvatting van de andere delegaties, prijs op mede te delen, dat zij voortzet ting van het overleg in een of an dere vorm, eventueel door een kerncomité, gewenst acht, waar bij, rekening houdende met de re sultaten, welke het tot nu toe gepleegde overleg heeft opgele verd, gestreefd dient te worden naar een volledige overeenstem ming omtrent de nieuwe rechts- orde". Deze brief was getekend door de voorzitter der Antilliaanse de legatie, Mr Dr W. F. da Costa Gomez. (De verklaring van de Surinaamse delegatie behelsde het voorstel, om het overleg ter R.T.C. op te schorten en dus de R.T.C. te verdagen. Red A.N.P.) van het volgende jaar niets zou worden ondertekend. De huidige Duitse regering is ten volle ge rechtigd namens de bevolking van de federale republiek te spre ken evenals iedere andere op de mocratische wijze gekozen rege ring". Het voor de opbouw van de Europese defensie verrichte werk heeft invloed gehad op de politiek van de Sowjet-Unie, zo ging Eden voort. „Ongetwijfeld beginnen zich resultaten van on ze politiek af te tekenen. De laat ste Russische stappen moeten nauwkeurig worden onderzocht en overwogen. Misschien wijzen zij op een verandering in de Sow- j et-politiek en spreekt er een ver langen uit naar een regeling op sommige punten", aldus Eden. De leider van de Labour-oppo- sitie, Attlee, verklaarde, niet te willen zeggen, dat men op West duitse verkiezingen moet staan, maar het was van belang, dat de Duitse bevolking voor zover mo gelijk zich eens verklaart met de- opneming in de Europese verde digingsgemeenschap. Attlee zeide bezorgd te zijn over de houding van de V.S. ten aanzien van de E.V.G. „De feite lijke strijdmacht van de E.V.G. is niet erg groot. Wanneer zij niet de steun of tenminste de garan tie der strijdkrachten van Enge land, Canada en de V.S. heeft, is zij geen bijzonder grote verdedi gingsmacht voor West-Europa aldus Attlee. Op de Woensdag gehouden bijeenkomst heeft de Noord- 'koreaanse afgevaardigde, gene raal Nam II verklaard, dat de Verbondenen openlijk hebben toegegeven de conventie van Genève te hebben geschonden. Hij beschuldigde de V. N. van mishandeling van krijgsgevan genen en ter ondersteuning van zijn beschuldigingen las hij ge deelten voor uit de door briga de-generaal Coison aan de ge vangenen op Koje gedane con cessies om vrijlating van zijn voorganger, generaal Dodd te verkrijgen. De bijeenkomst duurde 22 mi nuten. Heden komen ze op ver zoek der communisten weer bij een. De Zweedse marine heeft gis teren het Poolse opleidings schip „Dar Pomorza" gelast de Zweedse territoriale wateren te verlaten. Het schip was ter hoogte van Karlshamm in Zuid- Zweden voor anker gegaan doch verwijderde zich toen een Zweed se mijnenveger verscheen. Volgens de Polen is de „Dar Pomorza" een koopvaardijschip, dat in Zweedse territoriale wate ren mag ankeren. De Zweden echter willen dat hiervoor toe stemming wordt gevraagd omdat zij het Poolse schip voor 'n oor logsschip houden. De vorige zomer heeft de „Dar Pomorza" twee keer zonder ver gunning in Zweedse wateren t anker uitgeworpen. Beide keren heeft de Zweedse marine het ge last zich te verwijderen. Radio-Peking heeft Woensdag de Amerikanen beschuldigd van gebruik van gifgas in Korea. De radio noemde 6 plaatsen rondom de neutrale zone van Kaesong, waar tussen 22 en 25 April gifgasbommen zijn ge worpen, doch maakte geen mel ding van slachtoffers. Voor de tweede opeenvolgende dag hebben geallieerde tanks communistische stellingen ten N. W. van Koemwha aangeval len. Langs het gehele front was de communistische artillerie ac tief. Bommenwerpers van de Ver bondenen hebben spoorwegen en wegen in geheel Noord-Korea aangevallen. Oorlogsschepen der V. N. hebben het gebied van Songdjin en Wonsan in het N. W. beschoten. DE GEVANGEN OP KOJE. De bevelhebber van het 8ste leger, generaal James van Fleet, heeft Woensdag een bezoek aan het eiland Koje gebracht, waar krijgsgevangenen de vorige week generaal Dodd, de thans ontsla gen kampcommandant, in gijze ling hielden. Er is een strenger regime ingesteld op het eiland en de veiligheidsmaatregelen zijn uitgebreid. Er bevindt zich nog steeds een groot aantal tanks op het eiland. ANTI-ATOOMBOMOEFENIN - GEN IN KOREA. De Amerikaanse troepen op Korea nemen op het ogenblik proeven om na te gaan, welke problemen zich kunnen voordoen als een vijand een aanval met 'n atoombom zou uitvoeren. Het grootste gevaar acht men bij een dergelijke aanval, dat de troepen in de frontlinie zullen worden af gesneden van het hoofdkwartier, aldus meldt A.F.N. Bij de oefeningen op Korea zal geen atoombom worden gewor pen. Men maakt gebruik van de gegevens die zijn verkregen bij de atoombomproeven, die on langs in de V. S. zijn gehouden. De actie staat bekend onder de naam „Operatie Paddenstoel". Men hoopt haar vóór 1 Juni voltooid te hebben.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1