VOGELVRIJ Een Terneuzenaar die in Amerika slaagde llil Je Srevincic De Europese kolensituatie Brand in opslagplaats van brandstollen Bevorder uyj en Rechtsbijstand voor gevangen Nederlanders in Indonesië KI M. moet vliegdiensten beperken VERKLARING VAN BLANK N. S. ontving Franse electrische locomotieven 1 verkwikkende MlG&l KANTOORKLERK, MIOVOOR VAN HERCULES HOTELDIRECTEUR IN NEW YORK De Wesl-Europese luchtmacht De Duitse invoer uit Nederland TERNEUZEN. AGENDA Activiteit van zeerovers EEDE. SLUIS. ZAAMSLAG. ii De zakenreis naar Europa, die de heer Van Dijke deed in gezel schap van de heer Van Mün- ching, generaal vertegenwoordi ger in Amerika van Heinekens bierbrouwerijen te Rotterdam, was noodzakelijk om de wijnkel der van het Astor-hotel aan te vullen. Hiertoe was het nodig om persoonlijk de wijngaarden in Frankrijk te bezoeken, want ie dere streek heeft zijn bepaalde merken en kwaliteiten en de naam van het Astor-hotel moet er borg voor staan, dat de gasten de verlangde wijnen van de beste oogsten krijgen. Men moet wel volkomen op de hoogte zijn van dit voor een hotel belangrijk onderdeel, want de merken en kwaliteiten der wijnen zijn talloos en de wijnkenners weten precies te vertellen welke wijnen worden geserveerd, zon der dat een etiket op de fles hun Mr A. G. Veldhuis te Naarden, één van de verdedigers van Westerling, heeft naar wij ver nemen het verzoek gekregen rechtskundige bijstand te ver lenen aan één der in Indonesië gearresteerde Nederlanders, de commissaris van politie te Ban dung A. Altman. Ongeveer 2 jaar en 4 maan den bevinden zich 12 Nederlan ders in Indonesië zich in voor arrest, verdacht van medeplich tigheid bij het optreden van Westerling. Namens de familie van de commissaris werd Mr Veldhuis aangezocht rechtsbijstand te verlenen. Hij heeft dit verzoek aangenomen en zal zich tot de procureur-generaal in Indonesië wenden om nadere inlichtingen. Mr Veldhuis deelde mee, dat Westerling zich in overleg met hem, bereid heeft verklaard om als het onderzoek in de zaak van de Nederlanders in Indo nesië niet volledig zou zijn ge weest of niet voltooid kan wor den, als getuige in Nederland hierover te worden gehoord hetzij op verzoek van de Indo nesische justitie door rechter lijke autoriteiten in Nederland hetzij door een commissie uit Indonesië, die naar Nederland zou komen. TEGELIJK MET ANDERE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJEN. Met het oog op het tekort aan vliegtuigbenzine, ontstaan door stakingen in de petroleumindu strie in de Ver. Staten heeft een aantal regeringen voorzorgs- maatergelen getroffen. Als gevolg daarvan zullen de luchtvaartmaatschappijen haar diensten in onderling gelijke mate moeten inkrimpen, het geen in vele gevallen zal neer komen op een beperking van 50 procent. De K.L.M. zal van Woensdag 14 Mei af op de meeste van haar lijnen het aantal diensten sterk moeten inkrimpen. Ook voor passagiers, die reeds plaatsen hebben -besproken, zullen ver anderingen onvermijdelijk zijn Het is noodzaakelijk dat deze reizigers met de reisbureaux en de K.L.M.-passagekantoren zich in verbinding stellen. Deze onverwacht noodzakelijk geworden maatregelen zal zo wel voor het zaken- als touris- tenverkeer veel ongerief teweeg brengen. De luchtvaartmaat schappijen zullen in onderling overleg alles in het werk stellen om de gevolgen zoveel mogelijk te beperken en zodra de om standigheden zulks toelaten, op de normale dienstuitvoering te rug te keren. De „(British European Air ways" zullen, met ingang van Dinsdag, 17 lijndiensten van en naar Engeland moeten opschor ten als gevolg van het gebrek aan brandstof, dat door de sta king in de Amerikaanse olie- bedrijven is veroorzaakt. Er wa ren reeds 7 lijndiensten van en naar Engeland opgeschort. De Australische radio-omroep meldt, dat de regering heeft be sloten tot de instelling van een commissie, die belast zal wor den met het opleggen van be perkingen op het gebruik van vliegtuigbenzine. dit hoeft te vertellen. De heren Van Dijke en Van Münching bezochten de wijn gaarden te Ay ten Z. van Reims, Dyjon, Bourgogne, de wijnvelden van Chateau Chagney en het be roemde kasteel met de wijngaar den van Clos de Vougeot. De heer Van Dijke bezocht tal van wijnkelders, waarvan er 80 en 140 treden onder de begane grond lagen en niet minder dan 18 km lang waren. Hier ontdekte hij met welke zorg de wijnen worden omringd en na in enorme vaten tot ont wikkeling te zijn gekomen, wor den gebotteld. Ze worden niet eerder in de handel gebracht voor zij waardig worden gekeurd om het etiket te dragen van de wijngaard, waar de druiven zijn gegroeid. Na contracten te hebben afge sloten, brachten de heren Van Dijke en Van Münching nog een paar dagen te Parijs door en was het de heer Van Dijke eindelijk vergund zijn familie te bezoeken, die hij in geen 13 jaar had gezien. Zo arriveerde hij Zaterdagmid dag j.l. alhier met de prov. boot uit Hoedekenskerke. Zondagmorgen bracht hij een bezoek aan West Zeeuws-Vlaan- deren en Maandagmorgen werd een autotocht gemaakt door Oost Zeeuws-Vlaanderen, waar de heer Van -Dijke echter tevergeefs moest zoeken naar de molen te Lamswaarde waar eertijds zijn vader de schepter zwaaide. Een bezoek werd gebracht aan de hof stede, waar grootvader De Feij- ter in de Kruispolder zijn bedrijf uitoefende en aan de landerijen in de Melopolder. Het spreekt vanzelf, dat zijn bezoek voor deze familieleden 'n ware verrassing was en de tijd was veel te kort om alles te be spreken. En passant maakte-smze oud stadgenoot even een reisje heen en weer met de „Prins Hendrik" en dan ging het in record tempo terug naar de familie De Haas- Van Dijke, want nog slechts en kele uren restten vóór de tijd van afscheid was aangebroken. Het Astor Hotel. Om een vluchtig beeld te geven van de afmetingen van het As tor-hotel, waar de heer Van Dijke van 's morgens 10 uur meestal tot 's nachts 2 uur zorgt dat de verzorging der gasten niets te wensen overlaat, diene dat het hotel 800 kamers bevat en men zo nodig 6000 gasten tegelijk een diner kan aanbieden. De grote balzaal, die op de begane grond is gelegen, biedt ruimte voor 2600 gasten, terwijl de bar, die een ovale vorm heeft, 126 voet groot is. Tijdens de wereldtentoonstel ling had de directie van 't Astor- hotel de verzorging op zich geno men van het Hollands dorp, waar natuurgetrouw de vispoort van Harderwijk was opgetrokken en een Zuiderzeebotter aan de geprojecteerde kade lag. Deze exploitatie was een groot succes voor de heer Van Dijke en de heer Van Münching, die de naam van het Heinekens bier voor goed vestigden, zodat thans dit bier meer dan alle andere soorten te zamen wordt geïmporteerd. De tweede wereldoorlog was oorzaak dat de tentoonstelling voortijdig moest worden geslo ten. Vragen over emigreren. Natuurlijk werd de heer Van Dijke tijdens zijn kort verblijf in Nederland nog bestormd met vragen betreffende emigratie en de vooruitzichten in Amerika, zelfs door personen die in Neder land een goed bestaan hebben. Meestal wordt op de vraag waarvoor men wil emigreren ten antwoord gegeven: de toekomst der kinderen voor wie Nederland geen kans meer zal bieden. Inderdaad zijn er in Amerika nog volop kansen voor personen, die de bekwaamheid bezitten lei ding te kunnen geven, maar vóór zij zo ver zijn, zullen zij eerst van voren afaan moeten beginnen en door de zure appel heen moeten bijten. Rest ons nog te vermelden, dat de heer en mevr. Van Dijke- Van der Plaats twee dochters hebben, die aan de Columbia-universiteit gepromoveerd zijn, resp. tot dr in de astronomie en dr in de letter kunde. Twee weken vóór ons Konink lijk Paar het officieel bezoek bracht aan Amerika werd de heer Van Dijke benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bevelhebbers van de lucht strijdkrachten van West-Europe- se landen zijn Dinsdag te Fon- tainebleau bijeengekomen ter bespreking van de integratie van hun strijdkrachten onder gene raal Nor stad, de bevelhebber van de geallieerde luchtstrijd krachten in de Europese midden sector. Aan de bespreking nemen o.m. deel luit-generaal Aler (Ne derland), luchtmaarschalk Ba ker (Engeland), generaal Leche- res (Frankrijk) en generaal Le- boutte (België). Volgens een mededeling van het hoofdkwartier van de geal lieerde luchtmacht betreft het hier een periodieke conferentie tussen generaal Norstad en an dere bevelhebbers van lucht strijdkrachten. De invoercommissie van de Duitse regering heeft Dinsdag toestemming gegeven voor de invoer van de volgende goederen uit Nederland: papier en pulp ter waarde van 1.336.000 DM, di verse kunststoffen voor 52.000 DM, druivensuikerkleur voor 100.000 DM en bezems, penselen, borstels en handzeven voor 46.000 DM. i Gemeenteraad. De Terneuzense gemeenteraad is in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Maandag 19 Mei a.s. om 19 uur. Het is een lijvige agenda, waar- voor de raadsleden zich ditmaal geplaatst zien en het ziet ernaar uit, dat tal van voorstellen aanlei- ling zullen geven tot uitvoerige discussies. Wij vinden allereerst enkele benoemingen vermeld, o.a. de aanwijzing van 'n vertegenwoor diger dep gemeente in 't bestuur der Woningbouwvereniging, in 't bestuur der ambachtsschool en in de aandeelhoudersvergadering der waterleidingmaatschappij. De laatste functie is stellig de be langrijkste van de drie. De heer ir J. van de Kerk heeft in verband met zijn aanstaand vertrek bedankt als lid van de commissie van toezicht op het M. O. Ter vervulling dezer vaca ture worden aanbevolen: 1. K. J. Hoving, 2. ir J. A. Hofwegen. Voor de benoeming van een maatschappelijk werkster in de vacature-Israëls hebben B. W. de volgende aanbeveling aange boden: 1. mej. C. G. Oostindië te Amsterdam, 2. mej. E. M. Louma te Haarlem, 3. mej. C. Stolk te Rotterdam. Verder bevat de agenda een voorstel tot wijziging van de ver ordening op de keuringsdienst van vee en vlees; een voorstel tot het verlenen ener vergoeding aan enkele pachters wegens ont eigening van gronden aan de Baandijk voor klein-industrie; een vorstel tot aankoop van een perceel grond te Sluiskil van de maatschappij MechelenTerneu- zen; een voorstel betreffende de subsidiëring der kleuterscholen 'n voorstel tot aankoop van een vaststellen van de classificatie der gemeente voor de heffing der personele belasting. Tenslotte is er dan nog het voorstel tot vernieuwing van de straatverlichting van de hoofd verkeersader Grenulaan, School- weg, Axelsestraat. Hiervoor zijn circa 50 lichtmasten nodig. De kosten worden in totaal geraamd op 40850. Tot burgemeester benoemd. HEDEN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De vrouw van een ander". MORGEN: TERNEUZEN: O. E. de Vries- Adriaansen 8 uur. Koersver- gadering W. S. C. De subcommissie voor de kolen handel van de economische com missie voor Europa der Verenig de Naties is 8 Mei in Geneve bij eengekomen en heeft de vooruit zichten voor de aanvoer van vaste brandstoffen in het derde kwartaal van dit jaar bestu deerd. Men verwacht, dat het te kort aan cokes ongeveer het zelfde zal blijven als in het lopen de kwartaal, n.l. 1,2 millioen ton, incl. de behoeften voor herbe voorrading. De kolenbehoeften van de diverse importerende lan den zijn ongeveer 1 milioen ton kleiner dan in het tweede kwar taal. Bovendien zal de in Europa beschikbare export iets groter zijn. Het theoretische tekort van de Europese kolenaanvoer, dat in het tweede kwartaal ongeveer 7 millioen ton bedroeg, zal dus vermoedelijk dalen tot ongeveer 5,8 millioen ton in het komende kwartaal. Het tekort van ongeveer 5,8 millioen ton is gebaseerd op de aangegeven behoeften en het zal misschien kleiner zijn wanneer de beschikbare hoeveelheden worden geplaatst tegenover de minimumbehoeften. Voor Polen werden deze cijfers vastgesteld op basis van ramingen door de importerende landen. Het uit eindelijke cijfer voor de uitvoer door Polen is misschien hoger. Bij de berekening van het tekort Volgens door de Philippijnse marine-autoriteiten gepubliceer de berichten zouden Moro-zeero- vers op het eiland Dalawag 500 personen om het leven hebben gebracht. Philippijnse eenheden zijn met spoed naar het gebied gezonden om een onderzoek in te stellen. (De Moro's maken deel uit van groepen opstandelingen, die de laatste tijd in de zuidelijke gebie den van de Philippijnen optre den). is geen rekening gehouden met de mogelijkheid van invoer uit de Verenigde Staten, die in het bijzonder zou kunnen bijdragen tot dekking van de behoeften aan kolen voor cokes. De subcommissie zal 25 Mei wederom bijeenkomen om gede tailleerde besprekingen te voe ren over de bevoorradings. en distributieproblemen in het ko mende kwartaal. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. J. van Doorn, thans commies ter secretarie te Hulst, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Poortvliet. Hij werd 26 September 1918 te Terneuzen geboren en is thans 33 jaar oud. Na het behalen van het Mulo-diploma was hij als vo lontair en later als tijdelijk amb tenaar ter secretarie alhier werk zaam. Met ingang van 16 Juli 1941 werd hij benoemd tot commies, chef afdeling algemene zaken en kabinet, ter secretarie te Hulst. Van Februari 1944 tot Sep tember 1945 werd hij tevens be last met de waarneming van het ambt van gemeente-ontvanger aldaar. Hij is gehuwd en heeft drie kin deren. Behalve het Mulo-diploma is hij in het bezit van het diploma G. A. I. en studeerde gemeente-fi- nancien en staatsinrichting M. O. Ingebruikstelling vlasroterij. Gistermiddag werd de nieuwe vlasroterij „Vlassers Welzijn" door de Commissaris der Konin gin jhr mr A. F. C. de Casem- broot officieel in gebruik gesteld. Nadat de Commissaris der Ko ningin de watertoevoer had open gedraaid, zette hij de turbine in werking en daarmede was het be drijf aangevangen. Vervolgens werd het gezelschap, waarbij wij opmerkten leden van Gedep. Staten, B. en W. van Aar denburg, de dijkgraaf van het Vrije van Sluis de heer Van den Broecke, door het bestuur in de •nieuwe vlasroterij rondgeleid en werd een uiteenzetting gegeven over het dauwroten, het roten in putten en de verdere bewer king van het vlas. Talrijke sprekers memoreerden het grote belang van de vlasin dustrie voor Zeeuws-Vlaanderen. Het werd een verblijdend teken genoemd, dat reeds zo kort na de opening der eerste roterij thans te Eede de tweede met 10 putten in bedrijf kan worden genomen, tot meerdere welvaart van de ge hele streek. Boldersvereniging. Een dezer dagen had in café „De Molen" een bijeenkomst plaats voor het oprichten van een boldersvereniging. Het be stuur werd als volgt samenge steld: P. Boes, voorzitter; I. Ie Roy, secretaris; M. van Loocke, pen ningmeester. De jonge vereniging begint met 14 leden en hun voorbeeld zal wel spoedig door meerderen worden gevolgd. Een serenade. Gisteravond te 8 uur bracht het muziekgezelschap „De Volhar ding" een serenade aan de heer A. de Visser in de Axelsestraat, die zijn 70e geboortedag herdacht. Na het ten gehore brengen van een nummer feliciteerde de voor zitter de heer R. J. van de Veke de jubilaris met deze feestdag. Hij herinnerde er aan, dat de heer De Visser thans 51 jaar als wer kend lid deel uitmaakt van „De Volharding" en ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd zijn partij weet te blazen, een trouw lid, die vele jongeren ten voorbeeld kan strek ken. De heer De Visser dankte voor de hem gebrachte hulde en no digde het bestuur in zijn woning terwijl het corps in een lokaal een verversing werd aangeboden. Nadat nog een potpourri was gespeeld, stelde „De Volharding" zich weer op en onder het spelen van een mars werd het clublo kaal weer opgezocht. de Zeeuw uitbracht van de vorige algemene vergadering, bleek dat de stichting thans 10.100 leden heeft (zegge tien duizend en honderd). Bij de rondvraag deelde de heer F. de Koeijer, die lid is van het hoofdbestuur, mede dat een commissie de mogelijkheid on derzoekt om op de terreinen van „Vrederust" ook een gebouw te plaatsen voor zwakzinnige kin deren. In alle gemeenten wordt een opgave gevraagd van kinde ren, die daarvoor in aanmerking zouden komen. De heer Abr. Cornelissen ves tigde er tenslotte de aandacht op, dat aan het eind van dit jaar een propagandafilm zal worden ver toond door de gezamenlijke vrou- wenvereniging. Dit kan van be tekenis zijn voor de stichting cm verpleegsters te krijgen. De vergadering is door de heer C. A. de Kraker met dankgebed gesloten. Zaanislag in de „Klokken van Nederland". In het kader van de uitzendin gen van de N.C.R.V. „Klokken van Nederland" zal op Vrijdag 16 Mei a.s. om twaalf uur 's mid dags 'n opname worden gemaakt van de klok in de toren bij de N. H. kerk. De uitzending per radio zal plaats vinden op Vrijdag 25 Juli a.s. van 12.5013. uur. Besproeiing van vlas per vliegmachine. Naar men ons mededeelt, zal hedenmorgen omstreeks half elf een „piper-cub" in onze ge meente een stuk land besproei en, dat bezaaid is met vlas. Het zal geschieden op 't bouwland, dat behoort bij de hofstede van de heer K. de Kraker nabij Zaamslag-Veer. Het vliegtuig zal opstijgen van het terrein der V.V.Z.F. te Axel. Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspolitie, post Zaani slag, zijn inlichtingen te beko men omtrent de volgende ge vonden voorwerpen. Een rijwielpomp, Verlinde B 166j, Reuzenhoek. In Stichting „Vrederust". de consistorie der Ned. De West-Duitse adviseur voor veiligheidszaken Theodor Blank, heeft Dinsdag verklaard, dat in het in Parijs geparafeerde ver drag voor een Europees leger „in het geheel geen discirmina- tie inhoudt tegen een of andere deelnemende staat. „Het verdrag dient de Europe se beveiliging en de Europese eenheid", aldus schrijft Blank in het officiële bulletin van de West-Duitse regering. „Het nau we verbond, dat zal worden ge sloten met de andere West-Euro- pese staten, de landen van het Atlantische pact en Groot-Brit- tannië, kan het Duitse volk het gevoel van volkomen veiligheid tegen elke bedreiging geven". Volgens Blank geven het Euro pese legerverdrag en het souve- reiniteitsverdrag Duitsland zijn „natuurlijke recht op zelfverde diging" terug. De bijzondere betekenis van het legerverdrag was „volledige gelijkheid voor het Duitse volk en de Duitse militairen in Euro pese uniform". Duitse vertegenwoordigers zouden als gelijkgerechtigden in alle civiele en militaire organen van het Europese leger werk zaam zijn. De Nederlandse spoorwegen hebben indertijd bij de Franse industrie Alsthom in Parijs 50 4-assige electrische locomotie ven besteld. De laatste van de 50 4-assige locomotieven en de eerste van de 10 6-assige locomotieven zijn Zondag in een intieme bijeen komst tussen de directie en de Nederlandse spoorwegen, de di recteur-generaal van de Franse spoorwegen en de directeuren van de Alsthom-fabrieken in aanwezigheid van de Franse ambassadeur in Nederland aan de Nederlandse spoorweg"ën overgedragen. Herv. kerk is Maandagavond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zaamslag der stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De voorzitter, ds. G. Jansma, opende met gebed. In zijn ope ningswoord wees spr. op het grote belang van dit werk van barmhartigheid. Hoe gering ons werk plaatselijk misschien ook is, wij moeten doen wat wij kun nen om de stichting te helpen. De rekening over 1951 sloot met een totaal aan ontvangsten van ƒ515,27 en aan uitgaven ƒ501,95, zodat er een batig slot is van ƒ13,32. Medegedeeld werd, dat de afd. Zaamslag thans 331 leden telt. De secretaris de heer C. A. de Kraker, is bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering der stich ting werden gekozen de heren J. W. Kusée, Jac. de Regt en Abr. Cornelissen. De boeken werden door de heren J. W. Kusée en F. de Koeijer nagezien en in orde be vonden. Uit het verslag, dat de heer G. Tonnen oud papier en grote vooraden lompen en metalen zijn verloren gegaan door de brand die gisteren heeft gewoed op een stuk land aan de Binckhorstlaan in Den Haag, waar de firma's G. van Weers en de Gebr. Platteel, handelaren in afvalstoffen, hun opslagplaats hebben. De brandweer, dertig man sterk, vocht reeds van vier uur af tegen de loeiende vuurzee. De tonnen water, die door 20 slan gen op het vuur zijn geworpen, hebben niet kunnen verhinderen, dat bijna alle loodsen en gebou wen op 't terrein verloren gegaan of zwaar beschadigd zijn. De brand werd tegen vier uur ontdekt. Toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammen reeds uit de grote loods op het terrein van de firma Van Weers. De zuid-westenwind wakkerde 't vuur, dat gretig voedsel vond in de balen samengeperste lompen en oud papier, die overal over het terrein verspreid stonden, sterk aan. De vlammen sloegen over naar het aangrenzende terrein van de 44) Nadruk verboden. HOOFDSTUK 20. De vlucht. Willem Frankes lag op zijn stroleger in de kerker, half ver suft van pijn en vermoeienis. Slapen kon hij evenwel niet. Door een kleine opening hoog in de muur, van een paar ijzeren sta ven voorzien, viel een weinig licht van de scheidende dag. De wilddief werd in zijn over spannen toestand door visioenen geplaagd. Daar kwamen onder anderen zijn kameraden, met bleke gezichten, aangetreden: de mannen, die daar in Uffelte dood aan de zandweg hadden gelegen. Daar kwam eerst de Os. Hij boog zich over de wilddief en sprak met holle stem: „Wij komen je halen, Rooie Willem! Gij moet cns blijven aanvoeren." Toen kwam Wylde Keimpe na der. Ook hij boog zich over de stroper en staarde hem aan met glazige ogen. Uit zijn mond klonk het: „Laat ons niet in de steek; gij hoort bij ons." Dan trad het Varken tot de ge- Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door II. VAN NORG. vangene: „We moeten verder strijden tegen die varkens. De drie mannen verzamelden zich, hun gestalten vervaagden nu en verdwenen weer- Zuchtend wentelde Frankes zich op zijn stró. Het visioen was verdwenen, maar in zijn halve slaaptoestand kwam nu zijn dochter hem bezoeken. Ze kniel de bij hem neer en ze zei met zachte stem, terwijl tranen in haar ogen blonken: „Vader, houdt moed. Ge zult terugkeren bij mij. Mijn moeder is dood en ook mijn broer. Vader, gij moogt niet ster ven." Ze streek hem met haar zachte ahnden ovre zijn gezicht en bracht zijn Verwilderde baard een weinig in orde. Het was donker geworden in de cel; door het gat in de muur kwam geen licht meer. De avond was gevallen, een donkere avond met zware regenlucht. De wilddief was nu in een die pe slaap gevallen. Buiten de celdeur zaten twee huurlingen, gewapend met lange lansen en hielden de wacht. Tegen de dikke torenmuren klet terde de regen. Verder was alles stil. Slechts af en toe in de verte het geblaf van een hofhond. Daar verscheen voor beide sol daten de jonge hopman. „Mannen, hebt ge al iets ge dronken?" „Neen, hopman." „Ik vreesde het al. Ziet hier, ik heb wat voor jullie meege bracht." Hij reikte hen een kruik bier toe. „Dank u wel, hopman." „Maakt nu de kerkerdeur los. Ik kom de gevangene halen, want de kapitein wil hem verhoren." De lansknechten maakten de celdeur open. De hopman trad het vunzig stinkende hok binnen. „Licht me bij", beval hij. „Ik kan hier geen hand voor ogen zien." Een der soldaten schoot toe met het walmende lampje. De jonge officier boog zich nu over de vastslapende gevangene. Hij vatte hem bij de arm en maakte hem wakker. Met eerst onwezenlijke blik zag Willem Frankes op, maar spoe dig herinnerde hij zich zijn toe stand. „Staat op, ge moet met me mee,'' beval de hopman hem. De stroper voldeed aan het be vel, naar het scheen met moeite. „Zullen we zijn handen binden hopman?" vroeg een der huur lingen. De bevelhebber dacht even na. „Och, hij zal me niet ontlopen en een wapen heeft hij niet. Maar ja, bindt hem toch de handen maar." Nadat dit geschied was, com mandeerde de hopman: „Kom nu mee!" „Zullen we met U meegaan?" vroeg een der lansknechten. „Neen, niet nodig, mannen. Laat je maar niet natregenen. Over een uur zal ik wel met de kerel terug zijn. Blijf hier zo lang wachten." De huurlingen konden hier mee zeer goed accoord gaan. Ze bleven liever in het droge met hun bier, dan dat zij de regen buien gingen trotseren. De hopman verdween met de gevangene in het duister- Onder wijl fluisterde hij: „Kunt ge nog goed lopen, Frankes?" „Goed? Goed? Maar ik wil het proberen." Ze waren het kerkepad afge lopen en hadden de rijweg betre den. Nadat ze een vijftig pas hadden gegaan, zei de hopman zacht: „Blijf me volgen, Fran kes." De jonge officier boog nu naar rechts af en liep over een paar boerenerven. Nog een ogenblik was hij leidsman, tot ze aan een bouwland kwamen. Hij keerde zich nu naar de stroper en vroeg: „Weet ge, waar we hier zijn? Zijt ge met de omgeving be kend?" De gevangene antwoordde: „Ja, we zijn hier op de Vledder Es." (Wordt vervolgd.) Gebr. Platteel en in een omme zien stond ook daar alles in lichte laaie. Ook de rietmattenfabriek van H. A. Rijnbeek, welke weer aan het terrein van de firma Platteel grenst, liep een ogenblik groot gevaar. Verscheidene sta pels kurkdroog riet stonden plot seling in vlam. Het gevaar voor verdere uitbreiding is daar ech ter bedwongen. AaVi de loodsen en voorraden van de twee hande laren in afvalstoffen was even wel weinig te redden. Op een ge geven ogenblik was bijna het ge hele terrein 80 bij 65 m. één vuurzee. Het personeel van de firma's, zwaar gerookt en natgespoten, zwoegde schouder aan schouder met de brandweermannen tegen het vuur. Tegen zes uur kon men op het terrein van de firma Van Weers met het nablussen begin nen. De grote loods van 50 bij 10 meter was uitgebrand. De heer Van Weers schatte de schade op dat moment op ruim 150.000 gul den. Ook een zending van 50 ton oud papier bestemd voor India (waarde 20.000 gulden) was ver brand. Op het terrein van de firma Platteel was het vuur omstreeks die tijd nog niet bedwongen. Pak ken samengeperste lompen en oud papier (gewicht rond 300 kg) die langs een kanaaltje, een zijarm van de Trekvliet stonden opgestapeld, vatten ook vlam. Met vereende krachten werden de brandende stapels papier in het water geworpen. De brand weer had veel moeite om zich toegang te verschaffen tot een grote loods van de firma Platteel. Tenslotte kon men, na een hek en prikkeldraadversperring ge sloopt te hebben, een ijzeren deur aan de achterzijde bereiken. De deur werd geforceerd zodat ook van die kant de vlammenzee be streden kon worden. Tegen half zeven stegen nog steeds dikke rookwolken op van het Platteel- terrein. Beide firma's zijn verzekerd. Bij de firma Van Weers zijn 25 mensen in dienst, bij Plattel 15 man. Op hetzelfde terrein heeft eni ge jaren geleden ook reeds een zware brand gewoed, destijds in een opslagplaats van rieten mat ten. De brandweer was toen van s avonds acht uur tot de volgen de morgen zes uur aan het blus sen geweest. Eén van de brandweerlieden 's door.de rookontwikkeling onwel geworden. Een paar glazen melk en wat rust brachten hem geluk kig weer op de been. Tegen half negen was de nablussing overal op het terrein nog in volle gang. Dan hier dan daar sloegen de vlammen weer uit de lompen. Voor de zeer vermoeide brand weerlieden werd met brood en koffie goed gezorgd maar aflos sing was er nagenoeg niet. Over de oorzaak van de brand men spreekt over een ongeluk bij het koken van teer bestaat nog geen zekerheid. Wel staat vast, dat de brand zo een omvang heeft kurpien aannemen doordat er weinig acht gegeven is aan de brandveiligheid ter plaatse. De brandslangen van de bedrijfs brandweer waren zodanig opge borgen, dat het vuur er eerder bij was dan het personeel.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2