PRINS BERNHARD OVER DE REIS NAAR AMERIKA De gebeurtenissen op het eiland Koje NOG STEEDS RUST AAN HET FRONT De zaak Westerling West-Europa is op de Ver. Staten aangewezen Generaal Colson van zijn post ontheven Het Westelijke antwoord aan de Sowjet-Unie D.D.D te New Delhi weersverwachting Demonstraties van linksen De onwettige wereldhandel in verdovende middelen Huid Communistische beschuldigingen Moordenaar door menigte gedood Binnenkort divisie van Amerikaanse luchtmacht naar Engeland WOENSDAG 14 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2035. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. onder onder De pairouiiledienst op de autoweg Beilijn-Helmstedt Aanvragen bouwpremies tijdelijk niet mogelijk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: NoorcTstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. op uitnodiging van het bestuur I In deze plaatsen de bevol- der American Businessmen's king voor 65 tot 85_pct. van ne^ Club heeft Z. K. H. Prins Bern- hard gistermiddag aan een lunch in het Amstelhotel te Amster dam voor leden van de A.B.C. en enige genodigden een causerie gehouden over het recente ko ninklijke bezoek aan de Verenig de Staten. „Ik wil enkele indrukken ge ven van de reis, die mijn vrouw en ik hebben gemaakt naar de Verenigde Staten, aldus de prins. Ik zal daarbij niet uitweiden over elk punt van het program ma. Dat hebt u in de couranten kunnen lezen, 't Zal dus meer zijn een in vogelvlucht nagaan van het verloop van de reis en 't be lichten van enkele belangrijke of typische punten. Het meest formeel ging het natuurlijk in Washington toe. Daar is de regering der Verenig de Staten gevestigd. Daar vonden dus de plechtigheden plaats, die onverbrekelijk aan een officieel bezoek zijn verbonden. Ik noem: een diner op het Witte Huis. Zoals u weet was het Witte Huis juist klaargekomen na een restauratie, die enige jaren heeft geduurd. Wij waren de eerste gasten na de voltooiing. Het is een stijlvol en smaakvol geheel geworden. Een waardig verblijf voor Amerika s eerste burger. Ik sliep in de kamer, die ik al eerder had, in het bed van pre sident Lincoln. Behalve het diner van de pre sident gaf ook de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. een diner, terwijl de koningin en ik op de Nederlandse ambassade gastvrouw en gastheer waren- Het zal u bekend zijn, dat Ne derlandse bloemkwekers bij deze maaltijd de bloemen verzorgden en ik kan u verzekeren, dat zij de grote roep, dei er van de Ne derlandse bloemisterij uitgaat, volkomen hebben bevestigd. Het spreekt vanzelf, dat ons verblijf in Washington niet al leen met diners gevuld is ge- W06st. U weet, dat de koningin een rede in het Congres heeft gehou den, die zeer goed ontvangen is Het corps diplomatique werd ont vangen, en ik vond gelegenheid enkele uren in het „Pentagon" door te brengen, om problemen van vliegtuigproductie, bewape ning enz. te bespreken. In Washington, maar ook in de andere gezochte plaatsen is telkens een'receptie voor de daar wonende Nederlanders gehouden en het deed goed te zien hoe tal loos velen, soms uit verre om trek, waren opgekomen om ons te begroeten en zo hun gehecht heid aan het oude vaderland te demonstreren. Een typisch voorbeeld was een 76-jarige Nederlander, die al 50 jaar in San Francisco woonde, jarenlang in de haven had ge werkt en nu in een tehuis voor ouden van dagen was. Hij wacht te urenlang om toch maar op tijd te zijn voor de Nederlandse re ceptie. Wanneer ik over contact met Nederlanders spreek, dan moet ik hier ineens en in de eerste plaats het bezoek aan de plaatsen Grand Rapids en Holland in de staat Michigan vermelden. rijst-plantage derlandse afkomst. Soms was het de grootvader, soms de over grootvader of de betovergrootva der, die emigreerde. Veel Neder lands wordt er dus behalve door de nieuwkomers niet meer gesproken, maar er is toch bij zeer velen nog een gevoel van verbondenheid met ons land. En dat gevoel kwam bij het bezoek op ontroerende wijze tot uiting- De intocht in deze steden, mis schien nog het allersterkst in Grand Rapids leek heel veel op de binnenkomst in een feest vierende Nederlandse stad. Over al Nederlandse vlaggen, tallozen getooid met oranje, kinderen met oranje luchtballons en tiendui zenden op de been. In Holland bovendien een grote groep kin deren in boerencostuum, die op voortreffelijke wijze een Nederlands liedje zongen. Daar was ook een bijeenkomst met vertegenwoordigers van omlig gende plaatsen, waarvan de na men al op de afstamming duid den: Vriesland, Groningen, Graafschap, enz. Maar ik keer nog even naar Washington terug. Wij woonden daar een stijlvolle herdenking van de ondertekening van het Noordatlantisch pact bij en brachten in New York ook een bezoek aan het nog niet voltooide maar ook nu al imposante ge bouw van de United Nations. Een van de mooiste momenten was de aanbieding van het caril lon namens het Nederlandse aan het Amerikaanse volk. Uit tal van reacties is gebleken hoe dit geschenk, juist omdat het van alle groepen en klassen van ons volk kwam, is gewaardeerd. Ik mag niet verzuimen hier iets te zeggen over de Amerikaanse persmensen en fotografen, die ons, in dit zo publicity minded land, in grotep getale omzwerm den. Als Nederlander moet men wel even wennen aan zo'n snelvuur van camera's en aan de vriende lijke of smekende uitroepen, waar dit mee gepaard gaat. „Please, queen, look this way". „Hold the key up". „One more". „Yes, that is right". Maar ik kan niet anders zeg gen dan dat onze verhouding tot pers en fotografen uitstekend is geweest en dat zij steeds erop bedacht zijn geweest het ons niet moeilijker te maken dan nu een maal voor de vervulling van hun taak noodzakelijk was. Over de dagen in New York kan ik kort zijn. Wel wil ik even vermelden de merkwaardige intocht over Broadway met de u natuurlijk bekende confetti-regen. Terwijl ook een hoogtepunt was het diner van de NetherlandAmerica Foundation, waar als ik me goed herinner een kleine dui zend gasten aanwezig waren. Zo juist noemde ik al Sea Is land, waar we enkele dagen kon den uitrusten. Als u ooit behoefte aan vacantie en een teveel aan dollars hebt, kan ik u dit ideale oord aanbevelen. Een heerlijk klimaat, een prachtig strand, bij na tropische plantengroei. Een hoogtepunt van het ver blijf daar is wel geweest de maal tijd van roasted oysters (barbe cue), die wij 's avonds buiten op een voormalige hebben genoten. Grote houtvuren verlichtten een open plek in het bos. Op een in de grond uitgegraven vuur werden de wilde oesters ge- grilled om dan met grote schop pen op houten tafels te worden gedeponeerd. Gewapend met een asbest-handschoen en een opener kon men dan toetasten. Het hoogtepunt kwam na de maaltijd toen de bedienden van het huis voor de gasten hun van ouder op ouder overgeleverde negerliedjes en spirituals zongen. Een typische tegenstelling met dit natuurtafereel vormde wel het direct na Sea Island volgende bezoek aan Detroit en de Ford fabrieken. Elke 55 seconden een auto, die de fabriek verlaat. 25.000 parke rende auto's van employe's en arbeiders, het zijn haast niet te geloven getallen. Doordat, zoals u bekend is, het officiële bezoek aan Canada door het overlijden van de Engelse koning niet kon doorgaan, kwam er gelegenheid om ook de West kust der Verenigde Staten, spe ciaal San Francisco en Los Ange les, te bezoeken. Op zichzelf was dit bijzonder verheugend, want men heeft Amerika toch slechts zeer ten dele gezien als men zich tot het Oostelijk deel moet beper ken. In San Franciscp was er een alleraardigste ontvangst in de City Hall georganiseerd, waar een aantal meisjes, gestoken in de nationale klederdracht van alle bij de United Nations aange sloten landen, bloemen aanboden. En in Los Angeles was een der hoogtepunten het bezoek aan de Metro Goldwyn-studio's en een lunch, waar de leden van onze „party" zorgvuldig omgeven wa ren door alle beroemdheden van het witte doek. Zelf heb ik dit studio-bezoek niet kunnen meemaken door een bespreking met de directeur der Lockheedfabrieken, maar ik heb er vele enthousiaste verhalen over gehoord. Of sommigen onzer alsnog een aanbod zullen ontvangen om in Hollywood een rol te komen ver vullen, is mij niet bekend. Zoals u weet, is na het bezoek aan de Westkust de koningin nog enkele dagen naar Canada ge gaan voor een niet-officieel be zoek, waarbij zij toch nog gele genheid heeft gevonden tal van in de laatste jaren geëmigreerde Nederlanders te bezoeken. Deze belangstelling is, zoals uit veel reacties is gebleken, door deze emigranten op heel hoge prijs ge steld. Zelf ben ik die laatste dagen in New York geweest, waar ik gelegenheid heb gehad bespre kingen te voeren over tal van onderwerpen, meest van econo mische en zakelijke aard. In deze kring zijn de namen van mensen als Percy Ebbott en David Rockefeller van de Chase National Bank en van Thomas Watson van de Int. Business Machines Corporation zeker geen onbekenden In het bijzonder wil ik nog vermelden een bijeenkomst van de Society of automotive engi- Bri»ader-seneraal Colson is «wijze de verantwoordelijkheid commando j voor beloften, verzekering o. toegevingen van Colson zal Dinsdag van zijn over het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje ontheven, nadat hij de eisen van de ge vangenen had ingewilligd om de vrijlating van zijn gegijzelde voorganger generaal Dodd, te verkrijgen. Generaal Van Fleet, de com mandant van het 8ste leger, die neers, waar ik op hun verzoek dit bekend maakte, verklaarde, een rede heb gehouden over de betekenis, die de Europese vlieg tuigindustrie in het kader van de Atlantische samenwerking kan hebben. Ik noem dit even apart omdat dit onderwerp eigenlijk zo goed illustreert het uiteindelijke doel, dat aan een bezoek als het thans gebrachte ten grondslag ligt. West-Europa is in sterke mate op de Verenigde Staten aangewe zen. Amerika kan óók niet meer zonder West-Europa. Ik heb dat in de bedoelde rede trachten aan te tonen op het ge bied der vliegtuigindustrie. Maar het geldt voor tal van gebieden. En nu is het zo, dat ons bezoek aan Amerika vooral ten doel had dit grote beginsel èn aan onszelf èn aan de Amerikanen nogmaals duidelijk voor ogen te stellen. In een sfeer van vriendschap kan men met elkaar over deze dingen praten. Ook over de moei lijkheden die er zijn. Wanneer men elkaar vertrouwt en waar deert, vindt men voor die moei lijkheden een oplossing. Het feit, dat uw club in wezen precies hetzelfde doet, is aanlei ding geweest, dat ik op mijn stel lige voornemen om geen cause rieën over de reis te houden, deze ene uitzondering heb gemaakt. En ik wil dan ook eindigen met u zegen op uw werk toe te wen sen, tot heil van de United Sta tes èn van Nederland". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Minder wind. Veranderlijke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 15 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.46 6.21 7.01 7.11 n.m. 6.09 6.44 7.24 7.34 ZON MAAN op op Mei. 15 4.46 20.27 1.35 10.03 16 4.45 20.29 1.56 11.32 17 4.43 20.30 2.11 12.58 18 4.42 20.32 2.24 14.21 19 4.40 20.33 2.36 15.43 20 4.39 20.34 2.49 17.04 Binnen een uur na de beëedi- ging van dr Prasad als president van Voor-Indië trokken 3 stoe ten van demonstranten, rode vlaggen zwaaiend en roepend „geef ons eten", naar het Indi sche parlementsgebouw. De demonstranten waren le den der Indische communisti sche, socialistische en revolu- tionnair-socialistische partijen. Hun demonstratie had ten doel premier Nehroe de eis te stellen van het weer invoeren van le vensmiddelen-subsidie in de staat Delhi. De betogers overhandigden eisen voor goedkopere levens middelen en hogere lonen aan hun vertegenwoordigers in het parlement voordat zij zich ver wij derden. De communistische leider Go- palan maande hen tot kalmte aan. Het parlementsgebouw werd bewaakt door 500 man po litie. Bovendien waren verster kingen ontboden. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag de Sowjet-Unie in gelijkluidende no ta's voorgesteld, een bijeenkomst van vertegenwoordigers der vier mogenheden over de toekomst van Duitsland te beleggen, zodra een „onpartijdige commissie" rapport heeft uitgebracht over de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Deze nota's vormen een ant woord op de Russische nota van 9 April, waarin een eerder ge daan Westelijk voorstel om een commissie der V. N. het bovenge noemde onderzoek te laten instel len werd verworpen en een on derzoek door een commissie van vertegenwoordigers der vier be zettende mogendheden werd be pleit. Volgens de drie Westelijke mo gendheden moet op de door hen voorgestelde conferentie van ver tegenwoordigers der 4 mogend heden over de volgende 2 pun ten worden gesproken, een en ander in het licht van het rap port van de voorgestelde com missie 1. „Het spoedig houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland waarbij, waar nodig de hiervoor vereiste voorwaarden moeten worden geschapen". 2. „De door de vier mogend heden te geven waarborgen, dat de regering voor geheel Duits land welke wordt gevormd op grond van de uitslag van deze verkiezingen, in de periode, voor dat het vredesverdrag van kracht wordt, de nodige vrijheid van handelen heeft". In de Westelijke nota wordt herhaald, dat de drie mogendhe den er weliswaar „sterk de voorkeur aan geven", dat een V.N.-commissie een onderzoek instelt naar de omstandigheden voor het houden van vrije ver kiezingen, doch dat zij „bereid zijn om ieder ander practisch en duidelijk omschreven voorstel, dat de Sowjet-Unie eventueel naar voren wil brengen, in over weging te nemen", mits het waar. schijnlijk is, dat een dergelijk voorstel het spoedig houden van verkiezingen bevordert. De Westelijke mogendheden verwerpen echter het Russische standpunt dat het Duitsland ver boden moet worden, om tot bij zondere groepen van mogendhe den toe te treden. „Het voorge stelde toetreden van Duitsland tot de Verenigde Naties maakt elke voorziening van deze aard overbodig", aldus de Westelijke nota's. De drie mogendheden voegden hieraan toe, dat Duits land het recht heeft om vrijelijk „zich met andere volkeren te verenigen in het nastreven van vreedzame doeleinden". In het bijzonder ingaand op de kwestie van het toetreden van West-Duitsland tot de Europese verdedigingsgemeenschap, zeg gen de Westelijke mogendheden deze gang van zaken te steunen en dat zij zich niet van dit stand punt zullen laten afbrengen, om dat „zij er meer dan ooit van overtuigd zijn, dat dit de ware weg van de vrede betekent". In de nota's wordt ook de Rus sische opvatting bestreden, dat de Duitse Oostelijke grens langs de Oder en de Neisse zoals vast gesteld te Potsdam, als definitief moet worden beschouwd. dat de beide generaals weer zul len worden toegevoegd aan het 8ste leger. Met het commando van Koje is nu belast brigade-generaal Haydon Boatner, die o.m. in China heeft gevochten. Hij heeft in Californië en ge durende zijn verblijf in China Chinees gestudeerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt, dat de door generaal Colson met de gevangenen ge sloten overeenkomst op ver scheidene punten misleidend is In de overeenkomst was sprake van het doden van krijgsge vangenen door de V. N.-troepen, doch het ministerie zegt, dat. dit betrekking heeft op door op standige gevangenen veroor zaakte onlusten in de kampen op Koje. Voorts verklaarde het mini sterie naar aanleiding van het geen in de overeenkomst wordt gezegd over herbewapening van gevangenen, dat dit door de communisten te berde was ge bracht. Er zijn, aldus het mini sterie, geen gevangenen bewa pend voor welk doel dan ook en iets dergelijks wordt ook niet overwogen. Maandag had generaal Clark in Tokio verklaard, dat gene raal Colson, om vrijlating van generaal Dodd te verzekeren, de communisten had beloofd dat er geen „herbewapening van gevangenen in dit kamp" meer zou zijn. Op vragen van ver slaggevers deelden de autoritei ten van de V. N. later mede, dat generaal Clark de nota van ge neraal Colson in haar geheel had aangehaald zonder ver antwoordelijkheid voor de term „herbewapening van gevange nen" te nemen. Een hoge officier verklaarde, dat de V. N. in het verleden de communisten had beschuldigd van herbewapening van Kore aanse krijgsgevangenen. „Waar schijnlijk beschuldigen zij ons nu van hetzelfde feit". Hij zei, dat Colsons verklaring aan de communisten „onder zware druk" was gegeven en dat de gevangenen „chantage" had den gepleegd. De verklaring van generaal Clark, dat de nota van Colson „dienovereenkomstig uitgelegd" moet worden zou wellcht bete kenen dat het commando van de V. N. niet noodzakelijker aanvaarden, aldus deze officier Volgens mededeling van ge neraal Clark waren andere communistische eisen: Onmiddellijk staken van „bar baars optreden", o.m. massa moord door bacteriologische oorlogvoering, gifgas of atoom bom, geen voorstellen voor vrij willige repatriëring van krijgs gevangenen, erkenning van een gemengde commissie van N.- Koreaanse-Chinese krijgsgevan genen. Brigade-generaal Colson had er in toegestemd de commissie van krijgsgevangenen te erken nen, doch vrijwillige repatri ëring zou door de bestandson derhandelaars kunnen worden beslist, aldus had Colson ge zegd. De commissie der V. N. voor het tegengaan van de onwettige wereldhandel in verdovende mid delen heeft in te New York ge- pubiceerd rapport o.m. verklaard dat deze handel in vele landen is toegenomen. Zo zijn in Frankrijk de laatste tijd grote hoeveelheden onwettig verhandelde verdovende midde len, vooral heroine, inbeslag ge nomen. In Nederland is een toeneming van de onwettige verkoop van opium geconstateerd. Men meent dat het afkomstig is uit Indone sië. De Amerikaanse regering heeft medegedeeld, dat de Japan bin nengesmokkelde heroine voor het overgrote deel afkomstig is uit het communistische China en Noord-Korea. De vertegenwoor digers der Sowjet-Unie noemde deze beschuldiging onjuist. De commissie besloot secr.-ge- neraal Trygve Lie te verzoeken een lijst te doen samenstellen van zeelieden ter koopvaardij, die schuldig zijn bevonden aan het binnensmokkelen van verdoven de middelen. Tenslotte sprak de commissie haar waardering uit voor het permanente bureau van de Ara bische liga, dat zich eveneens met het bestrijden van deze han del bezig houdt. Krabben i en peuteren maakt de kwaal steeds Uj-JgjQg erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest ie huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN JIIR. MICHIELS VAN VERDUIJNEN OVERLEDEN. De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Mr. E. F. M. -I. Michiels van Verduijnen, is Dins dagavond in een Londense ver pleeginrichting overleden. De hoge raad deed gisteren uitspraak omtrent het beroep in cassatie van de officier van jus titie bij de rechtbank te Amster dam tegen de beschikking van die rechtbank, waarbij de offi cier niet ontvankelijk verklaard was in zijn beroep van de weige ring van de rechter-commissaris te Amsterdam om een bevel tot bewaring tegen Westerling uit te vaardigen. De niet-ontvankelijk verkla ring vond daarin haar grond, dat de rechtercommissaris van zijn beschikking tot weigering geen afzonderlijk stuk had opgemaakt, maar van die beschikking enkel bleek in de weergave van de tegenover hem door Westerling afgelegde verklaring. Overeen komstig de conclusie van de ad vocaat-generaal bij de hoge raad, Prof. Langemeyer oordeelde de hoge raad, dat ondanks de onge bruikelijke vorm het bestaan van de beslissing van de rechter commissaris met voldoende dui delijkheid was gebleken. Het gevolg is, dat de rechtbank thans op het beroep van de offi cier zal moeten ingaan en de vraag van de aanwezigheid van gronden voor voorlopige hechte nis zal moeten beoordelen. De bestandsonderhandelaars zijn Dinsdag 5 minuten bijeen geweest. Heden zullen zij weer vergaderen. Aan het front blijft het rus tig. Oorlogsschepen van de Ver. Naties zetten hun beschieting van doelen in het kustgebied voort. De Verbonden luchtmacht heeft bij aanvallen op spoorlij nen de lijn tussen Kangje en Sinandjoe op 28 plaatsen be- Op de bijeenkomst van Dins dag beschuldigde generaal Nam II de V. N. er van Maandag een convooi met voorraden voor de communistische delegatie t.e hebben beschoten. Gen. Nuckols heeft na afloop van de bijeen komst verklaard, dat een onder zoek zal worden ingesteld. Hij merkte op, dat gewoonlijk dergelijke protesten door ver bindingsofficieren en niet op voltallige bijeenkomsten worden uitgebracht. Voorts hebben de communis ten hun beschuldigingen van mishandeling der krijgsgevan genen door de V. N. hernieuwd. Admiraal Joy heeft geantwoord door de communisten er van te beschuldigen de bijeenkomsten voor propagandadoeleinden te gebruiken. Gedurende een kort opont houd in Honolulu heeft generaal Ridgway, die op weg is van To - kio naar Amerika, tegenover verslaggevers verklaard, dat de Ver. Staten, met volledige steun van de V. N„ hun standpunt hadden bekendgemaakt. De vraag was nu hoelang zij de lange besprekingen met de com munisten zullen verdragen. Hij voegde er aan toe, dat hij geen grens aan de tijdsduur van de besprekingen had gesteld. Ten Oosten van Sinandjoe zijn Dinsdag bij luchtgevechten tus sen 44 Sabre-straaljagers en 25 Migs 2 Migs neergeschoten. De communistische jagers tracht ten de bommenwerpers van de V. N. te onderscheppen, die aan vallen uitvoerden op spoorwe gen, aldus een bekendmaking van de 5de luchtmachtgroep. Toen een politieman van Cle veland, in de Amerikaanse staat Ohio, een jonge man van 20 jaar, die zich in een autobus bevond, wilde arresteren, trok deze een revolver en doodde de richtingen wordt ongemoeid ge- politieagent en 3 buspassagiers, laten. De tot dusver slechts in Ooste lijk-Westelijke richting door de Russen geblokkeerde Brits-Ame rikaanse patrouilledienst op de autoweg BerlijnHelmstedt is thans, zo meldt D.P.A, volledig onderbroken. Een Engels voer tuig, dat Dinsdagochtend van Helmstedt uit de slagbomen wil de passeren, werd teruggezonden. Het civiele verkeer in beide De overige buspassagiers wis ten de jeugdige moordenaar te overmeesteren. Hij is door de woedende menigte om het leven gebracht. De patrouilles hadden voorna melijk tot taak geallieerde auto mobilisten, die van de autoweg gebruik maken, bij moeilijkheden behulpzaam te zijn. De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft te Washing ton bekendgemaakt dat de 94e divisie der Amerikaanse lucht strijdkrachten binnenkort naar Engeland zal vertrekken. De divisie bestaat uit 2 groe pen. De ene omvat „B-45 Tor nado" door straalmotoren aan gedreven bommenwerpers en de andere „F-84G Thnderjet"- jachtbommen werpers. De „B-45" is de eerste meer- motorige Amerikaanse straal- bommenwerper, die naar Euro pa wordt gezonden. Het toestel bezit 4 straalmoto ren, het bereikt een snelheid van ongeveer 880 km per uur, met een actieradius van ruim 1900 km. Met ingang van 12 Mei 1952 worden voorlopig geen aanvra gen om toekenning van premie op basis van de premieregeling woningbouw 1950 meer in behan deling genomen. De aanvragen, die vóór 12 Mei reeds door de di rectie van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincies waren ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Na verloop van enkele maanden zal met het toekennen van premie weer wor den voortgegaan. Deze maatregel vindt zijn oor zaak in de omstandigheid, dat in de eerste vier maanden van dit jaar reeds voor de bouw van 12.000 woningen premiën werden toegezegd. Daarmede werd een verhoudingsgewijze zeer groot deel van het voor 1952 beschik bare bedrag aan premie reeds toe. gezegd. Dit werd gedaan om ge durende de eerste maanden het aantal in uitvoering zijnde wo ningen, dat een inzinking had on dergaan, weer op te voeren. Dit doel is thans bereikt. Ook met betrekking tot de wo- ningwetbouw is een nader voor schrift gegeven. Het vorig jaar konden door de kapitaalschaarste verschillende bouwplannen niet tot uitvoering komen. Aan een aantal gemeenten is toen toege staan, indien zij daartoe finan cieel in staat waren, in 1951 en 1952 meer woningen in uitvoe ring te brengen dan het jaarlijk se richtcontingent gedoogde. De ze toestemming is met ingang van 12 Mei ingetrokken. Dit be tekent, dat de gemeenten weer gebonden zullen zijn aan de jaar lijkse richtcontingenten. Nu er weer gemakkelijker ka pitaal te krijgen is, zou handha ving van de toestemming om meer dan het jaarcontingent te bouwen, de productie tot boven het bouwprogramma kunnen op schroeven. Dit moet worden ver meden om een latere inzinking te voorkomen, aldus vernemen wij van het rrtinisterie van weder, opbouw en volkshuisvesting. In 1951 zijn in Frankrijk 3418 personen door verkeerson gelukken om het leven gekomen, terwijl 41.731 werden gewond Drie vierde gedeelte der onge lukken moet aan onvoorzichtig heid van de weggebruikers wor den toegeschreven.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1