Nederlaag voor Minister Lieftinck De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland Ruimere deviezentoewijzingen Opnieuw moeilijkheden in gevangenkampen op Koje üt.fr DE VROUW IN HET SPEL VOGELVRIJ Herziening van enige tabellen der omzetbelasting MINISTER RUTTEN NAAR GRIEKENLAND voor auto- en motortoeristen DE KWESTIE-OATIS Spreekwoordenwedstrijd Brits evangelisatieschip lek CYPRUS TWEEDE BLAD Zaterdag 10 Mei 1952 7e Jaargang No. 2031 Last van zenuwen? SCHAAKRUBRIEK E VRIJE ZEEUW Sniccde Kcsmev Donderdagavond nam de Twee de Kamer het wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen der omzetbelasting in behandeling. De heer Hofstra (Arb.) spreekt er zijn voldoening over uit, dat een algemene herziening der om zetbelasting in het vooruitzicht is gesteld. Z.i. moet er rekening mee wor den gehouden, dat het hoogste punt der belastingopbrengst waarschijnlijk is overschreden. Het complex van voorstellen kan worden gekarakteriseerd als een evenwichtig geheel. Het ar gument der werkverruiming kan spr. bij de verlaging der omzet belasting aanvaarden. In het wetsontwerp ziet hij het sociale gezichtspunt sterk belichaamd. Geysers en wasmachines moe ten z.i. niet in een hoger dan nor maal tarief vallen. De vaste com missie voor de belastingen heeft ter zake een amendement inge diend. De heer Ritmeester (VVD) be spreekt de werkgelegenheid voor de Nederlandse industrie. De be- lastingschroef is zodanig aange draaid, dat het bezwaarlijk wordt weelde-artikelen te kopen. Met de zware heffingen is men op de verkeerde weg. Spr. vraagt o.m. waarom drop artikelen niet uit het tussen- tarief kunnen worden geschrapt. Het bier wil hij in het tussen- tarief opgenomen zien. De heer Van de Wetering (CH> meent, dat er aan de om zetbelasting ernstige bezwaren zijn verbonden. De wettekst is niet duidelijk. Tegen de wijze van behande ling ontwikkelt spr. bezwaren. Het bedrijfsleven heeft zich niet voldoende kunnen doen horen. De incidentele herziening moet z.i. onvoldoende worden geacht. Hij voorspelt ernstige gevolgen in de sector van de middenstand. Dat de minister gasfornuizen weelde acht, vindt spr. ouder wets. O.m. pleit hij voor het con- sumptie-ijsbedrijf, dat z.i. in §en lager tarief behoort te vallen. Ook voor dropartikelen bepleit hij een lager tarief. De heer C. van den Heuvel (A.R.) meent, dat men niet straf feloos de belastingen kan opvoe ren. Men moet ze dan later weer verlagen. Deze gevolgen zijn in de Kamer voorspeld. Bij een weeldebelasting van 30 procent tast men het gebruik aan. Voor de export kan een hoog opgevoerde weeldebelasting funeste gevolgen hebben. Het nu voorgestelde acht spr. verdedigbaar. De heer Lucas (KVP) meent, dat de minister, toen hij destijds kwam met een weeldetarief van 30 procent, te hoog greep. Hij hoopt, dat het zal verdwijnen zo spoedig als de economische toe stand van het land dit toelaat. O.m. bepleit spr. verlaging der belasting voor consumptie-ijs. Tenslotte vraagt spr. hoe het zal gaan met de artikelen, die bij de handel in voorraad zijn. De heer Hoogcarspei (CPN) betoogt, dat de hele weeldebelas ting onjuist is. Wanneer men pleit voor afschaffing, moet men zich ook verklaren tegen oorlogs uitgaven, want die maken deze belasting nodig. Bezwaar heeft hij er tegen, dat gas. en electrische fornuizen on der het weeldetarief van 15 pro cent vallen. Hetzelfde is het ge val met wasmachines. De heer Van Dis (S.G.) is van oordeel, dat het weeldetarief op oesters een catastrophale invloed heeft gehad op de binnenlandse markt. Electrische wasmachines moe ten z.i. onder het gewone tarief komen, evenzo gas- en electri sche fornuizen en electrische scheerapparaten. Minister Lieftinck betoogt, dat men de vroeger genomen maat regelen tot verzwaring der om zetbelasting moet zien in het licht der toen geldende omstan digheden. Stond toen op de voor grond het betalingsbalansaspect, thans staat meer het aspect der werkgelegenheid op de voor grond. Spr. hoopt, dat men te zijner tijd van het weeldetarief van 30 procent af zal kunnen. De inwerkingtreding zal ge schieden op de eerste van de maand, volgende op die der aan vaarding door de Eerste Kamer Op bij de handel aanwezige voorraden zal een restitutie wor den gegeven. Voor bier bestaat geen aanlei ding wijziging te brengen in het bestaande tarief. Na de accijns verlaging van gemiddeld 10 van verleden jaar was er een matige toeneming van het ver bruik ondanks de koude zomer. In Beneluxverband is een ver dere verlaging te wachten. In het consumptie-ijsbedrijf is er geen terugslag geweest. Het zou een ongewenste diffe rentiatie zijn, als drop werd uit gelicht uit de rubriek suikerwer ken en er een speciale regeling voor werd gemaakt. In verband met de pleidooien voor electrische scheerappara ten, wasmachines, fornuizen e.d. merkt spr. op, dat we staan voor een groot probleem met de elec- triciteitsvoorziening. Het zou tegen de draad ingaan, als men het verbruik zou stimuleren. Bij de artikelsgewijze behande ling komen de amendementen aan de orde. De vaste commissie voor de belastingen heeft een amende ment ingediend om electrische wasmachines en geysers van het tussentarief van 7 te brengen naar het gewone tarief van 4 De minister moet dit amende ment met overtuiging van de hand wijzen. Uit een oogpunt van betalingsbalanspolitiek zou het onjuist zijn verder te gaan dan 7 In het vierde kwartaal 1951 was de invoer na de ver hoging tot 15 2 millioen. Dat leidt tot een structurele ver schuiving in de wasverzorging en het heeft een nadelige invloed op de wasindustrie. Wijziging van tarief zou het verlies aan belasting weer met 1 millioen vergroten. De heer Lucas (KVP) verklaart dat de commissie bereid is dit amendement in te trekken. Wat het amendement inzake de tijdschriften betreft zegt de minister, dat hij de Kamer niet tegemoet kan komen. Er zijn zakelijke bezwaren. Een verge lijking met kranten gaat niet op. Kranten behoren tot de eerste noodzakelijkheden voor de voor lichting. Een staatsrechtelijk bezwaar zou zijn, dat men buiten de con siderans gaat. Alle wijzigingen betreffen de weeldetarieven. De minister heeft overwegende be zwaren tegen het amendement. Hij zal moeten overwegen het ontwerp in te trekken, als het amendement wordt aanvaard. Op het gebied der tijdschriften zegt hij zo ver te zijn gegaan als mogelijk is. Geïllustreerde tijd schriften heeft hij al terugge bracht tot hettarief van 4 De heer Lucas (KVP) hand haaft het amendement en geeft een wijziging in de considerans in overweging om aan het be zwaar van de minister tegemoet te komen. De minister zegt bevreesd te zijn voor het precedent, dat ge schapen wordt. Hij acht dit een ontaarding van het amende mentsrecht. Vóór het recès denkt spr. te komen met een wijziging van de hele omzetbelasting. Dan kan men voor ieder artikel een rege ling maken. De heer Lucas (KVP) ver klaart het amendement te moe ten handhaven. De minister gaat verder in op de staatsrechtelijke zijde van de kwestie. Voor zijn opvolgers vraagt hij niet in een amende ment op te nemen een materie, (jie niet in het regeringsvoorstel aan de orde is. De voorzitter geeft te kennen, dat hij het amendement toelaat baar acht. De heer Hofstra (Arb.) zegt, dat zijn fractie zal tegenstem men. De minister verklaart het amendement onaannemelijk. De heer Lucas (KVP) deelt mede, dat de commissie ook na deze verklaring het amendement niet kan intrekken. Bij zitten en opstaan wordt het amendement aangenomen. Alleen de P. v. d. A.-leden ble ven zitten. De minister vraagt schorsing der beraadslagingen. Het ontwerp wordt voorlopig van de agenda afgevoerd. Naar wordt vernomen zal op uitnodiging van de Griekse re gering de minister van Onder wijs, prof. dr. Th. Rutten, ver gezeld van zijn kabinetschef, Mr. H. J. Schölvinck, een bezoek aan Griekenland brengen. Deze uitnodiging houdt ver band met het feit, dat verhou dingsgewijze Nederland het grootste aantal deskundigen (professoren en leraren) in de Griekse taal en letterkunde telt en dat hier te lande relatief het grootste aantal scholen voor komt, waar Grieks wordt onder wezen. Bij vergelijking van het aantal lesuren in het vak Grieks op de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs t.o.v. andere landen, staat Ne derland bovenaan. Dit bezoek zal gelegenheid bie den om het cultureel contact tus sen beide landen te bevorderen. Minister Rutten zal aan de uni versiteit van Athene een lezing houden over de plaats, die de Griekse cultuur ipneemt bij op voeding, onderwijs en kunst in Nederland. Het vertrek per vliegtuig is op heden 10 Mei. 16 Mei zal de minister, eveneens per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Bij de in 372 van de 392 ge meenten in Engeland gehouden verkiezingen hebben de conser vatieven 472 zetels verloren en 52 gewonnen. Labour won 656 zetels en ver loor er 16; de liberalen wonnen 12 zetels en verloren 29, de on af hankelijken (independent) wonnen 24 zetels en verloren er 210. Met ingang van 2 Mei j.l. zijn geheel nieuwe bepalingen van toepassing voor het aankopen van reisdeviezen door reizigers, die zich per auto of motor voor niet-zakelijke doeleinden naar het buitenland begeven. Kon men tot voor kort per jaar een bedrag van 200 aan buitenlandse geldsoorten opne men, krachtens de nieuwe bepa lingen is dit 100 geworden, op te nemen in deviezen van landen naar eigen keuze, zo deelt ons de A.N.W.B. mede. Daarenboven mag men behalve voor België- Luxemburg echter eenmaal per jaar reisdeviezen aankopen ter waarde van bedragen, welke voor diverse landen variëren van f 200 tot ƒ400 en die uitsluitend worden verstrekt in de vorm van chèques. Voor reizen per motorrijwiel mag van deze bedragen inclu sief van de 100 slechts een derde gedeelte worden aange kocht. Uit het bovenstaande blijkt, dat over het algemeen met uitzondering van België en Lu xemburg meer deviezen be schikbaar zijn gekomen, welke bedoeld zijn ter bestrijding van de kosten, voortvloeiende uit het gebruik van de auto of het motor rijwiel. Voor zakenreizen is voor dit doel per land een bedrag van maximaal 490 per reis vastge steld, verkrijgbaar in de valuta van het land, waar men verblijf denkt te houden of dat men op de normale route passeert. Per Mqnhardt'i Zenuwtabletteo helpen U er overheen. In het Amerikaanse huis van afgevaardigden is meegedeeld, dat Amerika de Verenigde Na ties zal verzoeken de kwestie- Oatis voor het internationaal gerechtshof te brengen. De Amerikaanse verslaggever William Oatis is indertijd door de Tsjechen op beschuldiging van spioxnage tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Ameri kaanse regering is van oordeel dat Oatis is berecht en gestraft zonder garanties, waar iemand volgens het handvest voor de mensenrechten recht op heeft. dag zijn deze bedragen: België/Luxemburg B. frs. 150 Denemarken D. kr. 60, Frankrijk F. frs. 500, Groot-Brittannië en Noord-Ierland 3.10 p. st., Ierland 3.10 pd. st., Italië lir. 6000, Joe goslavië 35,Noorwegen N. kr 65, Oostenrijk 35,—, Zweden Zw. kr. 50, Zwitserland Zw. frs 20—, Portugal esc. 280, Spanje 35, West-Duitsland 35. De A.N.W.B. wijst er tenslotte nog op, dat het aankopen van reisdeviezen slechts kan geschie den door de reiziger, op wiens naam de triptiek, het carnet, de passage of een soortgelijk grens- document, afgegeven voor auto of motorrijwiel, is gesteld. WIELRIJDER NA AANRIJ DING OVERLEDEN. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven is in de Van Baerïestraat te Amsterdam de 47-jarige C. de Weerd, toen hij op zijn fiets tussen twee wielrij ders en een 10-wielige vracht auto door wilde rijden, door de vrachtauto overreden. Hij over leed bijna onmiddellijk. Zijn stoffelijk overschot is per ambu lance van de G.G. en G.D. naar het Wilheliminagasthuis ver voerd. Vernomen wordt dat commu nistische krijgsgevangenen, die in kampen op het ten Z. W. van Poesan gelegen eiland Koje zijn ondergebracht, zich meester hebben gemaakt van de persoon van de algemene kampcomman dant generaal Dodd, die zij thans als gijzelaar gevangen houden. Van gezaghebbende zijde wordt meegedeeld, dat dit 48 uur geleden zou zijn gebeurd. Er zijn reeds eerder moeilijk heden in de kampen voor krijgs gevangenen op het eiland Koje geweest. Op 18 Februari en 13 Maart j.l. kwamen de commu nisten eveneens in verzet en vielen hun bewakers aan, waar bij doden en gewonden vielen Door 't 8ste leger is 't gevangen nemen van brigade-gen. Dodd bevestigd. In een officiële verkla ring is gezegd, dat op 7 Mei ge neraal Dodd, toen hij en een an dere officier bij de poort van één der afdelingen met communis tische leiders besprekingen voer- De woordenstrijd in de ontwa peningscommissie van de Ver enigde Naties werd tijdens de bijeenkomst van Donderdag avond op zeker moment ver lengd tot een spreekwoorden- strijd toen een internationaal bekend gezegde, in het Neder lands luidend „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht", te berde werd gebracht. De Sowjet-Russische vertegen woordiger Jakob Malik zeide, dat het een oud Russisch spreek woord was. De Fransman Jules Moch liet dit echter niet zonder meer passeren en wees er op, dat dit spreekwoord reeds ge bruikt was door de Franse fabel schrijver La Fontaine, die het aan Aesopus had ontleend. de, zonder waarschuwing werd gegrepen en door de gevangenen binnen de omheining werd ge voerd. De andere officier wist te ontsnappen. In de verklaring van 't Achtste leger is voorts gemeld, dat een briefje in generaals handschrift was ontvangen, waarin hij ver klaarde ongedeerd te zijn. Volgens berichten zijn pogingen om tot onderhandelingen over vrijlating van generaal Dodd te komen op niets uitgelopen. Op Koje zijn 33 met prikkel draad omheinde afdelingen voor gevangenen. Mogelijk bevinden zich in de afdeling, waar gen. Dodd wordt vastgehouden, 3.000 gevangenen. Volgens berichten van het ei land was de toestand nog onrus tig. Nader is gemeld, dat 1000 vel len papier gezonden zijn. Generaal Van Fleet, bevelheb ber van het Achtste leger, heeft persoonlijk de leiding op zich genomen van d|ï pogingen om generaal Dodd vrij tt krijgen. Labour kreeg hierdoor de con trole in 94 gemeenteraden, dit is 19 meer dan oorspronkelijk. In de textielsteden in Lancas hire, die thans te lijden hebben onder de textielcrisis, sprong de Labour-meerderheid het meest in het oog. Hier kreeg Labour de controle over vijf raden. In Birmingham, de op één na grootste stad van Engeland, werd de conservatieve meerder heid van 35 verminderd tot 2. De stemming ging om één der de deel der raden. In de boroughs van Londen zal pas het volgende jaar geko zen worden, als de raden in hun geheel na een ambtsperiode van drie jaar zullen aftreden. In Honiton (Devon) wordt even eens later gekozen. Bij de verkiezingen van Don derdag waren 5680 candidaten voor 3357 vrije zetels. (Conser vatieven 1891, Labour-candida- ten 2443, liberalen 206, commu nisten 65 en onafhankelijken 1075). De communisten stelden in 44 gemeenten candidaten. Geen hunner werd echter gekozen. Een woordvoerder van de La- bour-partij zeide: „Wij zijn zeer tevreden. De dagen van de on afhankelijken in de plaatselijke besturen naderen snel hun ein de". De Labour-winsten werden niet alleen in industriële gebie den geboekt. In sommige bol werken der conservatieven ver wierf Labour voor het eerst zetels. In de oude raden werden er 158 beheerst door partijlozen, 147 door de conservatieven, 75 door Labour, één door de libera len en zes door groepen conser vatieven en liberalen. In vijf ra den waren Labour en anti-socia listische groepen even sterk. De Labour-partij kreeg o.m. de meerderheid in het wolcentrum Bradford (Yorkshire), Bristol en in de grote industriestad in de Midlands Wolverhampton. In Manchester verloren de conservatieven zes zetels en hier mee de absolute meerderheid. Zij blijven echter de sterkste par tij. In Nottingham en Leicester zijn,de conservatieven en socia listen, door de winst van laats- genoemden, thans even sterk. De liberalen kregen de meer derheid in Mossley en werden de sterkste partij in Haslington, twee katoencentra in Lancashire. In hetzelfde gebied ging in Pres ton, Eccles, Bootle en Widnes de meerderheid over in handen van de socialisten. Het tachtig ton metende Britse evangelisatieschip „Centurion" een copie op halve grootte van het eerste Britse zendingsschip dat in 1702 naar Boston voer, is met een lek in de voorsteven in de Nord-West Engelse haven Barrow aangekomen. Het had vijf man aan boord en was reeds als vermist opgege ven totdat het op 15 mijl uit de kust door een vliegtuig van de R.A.F. werd gesignaleerd. De kapitein, John E. Jenks uit Lar- ne in Noord-Ierland, zeide dat men het schip met de pompen niet onder controle had kunnen houden en het „met de achter steven op de zee" had moeten draaien. De „Centurion" is vo rig jaar te water gelaten bij ge legenheid van de 250ste jaardag van het genootschap voor bijbel verspreiding en was op tocht langs de Britse westkust. ECHTPAAR WERD IN HET WATER WAKKER. Woonschip zonk in Amster damse gracht. Midden in de nacht van Don derdag op Vrijdag werden een 28-jarige Amsterdamse koper slager en zijn vrouw ruw (en koud) in de slaap gestoord: zij lagen plotseling in het water. Tot hun ontzetting bemerkten zij, dat hun woonschip, waarin zij in de Prinsengracht te Am sterdam tegenover perceel 225 gehuisvest zijn, snel aan het zin ken was. IJlings verlieten zij de slaapkamer en wisten nog juist (in nachtgewaad) de wal te be reiken voor het schip geheel on der water stond. Toen bleef het op de een of andere manier han gen, of stootte misschien reeds op een stukje wallekant. Waterpolitie, die gealarmeerd werd, zorgde er voor, dat de boot niet verder kon kantelen. Tevens werd nog enig meubilair gered. Vrijdagmiddag is onder grote belangsteling van het publiek een aanvang gemaakt met het lichten van het gezonken schip. De oorzaak van deze cata strophe is onbekend. Ondanks een verbod van de Griekse regering is te Athene een massabijeenkomst gehouden, waarin werd aange drongen op een vereniging van Griekenland en de Britse kolo nie Cyprus. Het overheidspersoneel had 't werk neergelegd en winkels en kantoren waren voor de bijeen komst gesloten. De straten wa ren met vlaggen versierd en de kerkklokken luidden. De primaat van Griekenland, aartsbisschop Spiridon, die tot de bijeenkomst had opgeroepen, verklaarde, dat de kwestie Cy prus een „nationaal probleem is", dat met de eenstemmige wil van het Griekse volk moet worden opgelost". De politie patrouilleerde om demonstraties en optochten te voorkomen. De Grieks orthodoxe primaat van Cyprus, aartsbisschop Ma- karios, heeft boodschappen ge zonden aan de ministers van buitenlandse zaken van Egypte en Libanon om hun regeringen te danken voor haar „actieve sympathie" jegens het streven naar een unie tussen Grieken land en Cyprus. De aartsbisschop leidt dit streven op Cyprus. In zijn schrijven van de Egyptische minister zei hij „de nationale strijd" van dit land met be langstelling te volgen en „te bidden voor een gunstige uit slag". In de binnenstad van Athene ontstond na de bijeenkomst een botsing tussen politie en 3000 studenten, waarbij 20 studen ten werden gewond. De oud-wereldkampioene, mrs Vera MenchikStevenson, ge boren in Tsjecho-Slowakije, ging voor een wedstrijd naar Enge land en trouwde daar met een vooraanstaand schaak-official. Tijdens de oorlog werd de we reldkampioene gedood bij een Duits bombardement op Londen. Steeds meer gaat ook de zwakke sexe" zich voor schaken interesseren. Hieronder een par tijtje van de Amerikaanse kam pioene. 41) Nadruk verboden. Ze bereikten het dorp Uffelte, waar vroeger de bisschoppen van Utrecht als heersers van Drenthe hun spiker hadden, waar de hen horige boeren van de nederzet ting hun graan moesten brengen. Boven de toppen der bomen za gen ze in de verte de spits van de toren der kerk, die diende voor de parochianen van dit dorp en van Havelte. Geen lansknecht had zich nog ■laten zien, maar midden in het gehucht ,waar het zandspoor een kromming maakte, stuitten ze eensklaps op een groep huurlin gen, die enige koeien voortdre ven. Ze weifelden een ogenblik wat te doen: de strijd aanbinden of zich terugtrekken. De lansknechten waren hen echter reeds voor. Van deze kant kraakten reeds de schoten; ge lukkig vlogen de kogels hen voorbij. Onwillekeurig begonnen nu ook de mannen van Rooie Willem hun musketten af te vuren. Het ge vecht was begonnen, het ge- Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. vecht, dat voor de vrijbuiters noodlottig zou aflopen. Hadden ze alleen te doen ge had met de soldaten, die het rundvee hadden gevorderd, dan was de strijd waarschijnlijk niet ongunstig verlopen voor Frankes en zijn mannen. Maar, gealar meerd door de schoten, kwamen nu van alle kanten huurlingen aangelopen, die zich bij de ver spreid liggende hoeven hadden bevonden. Van alle zijden door hun vijanden omringd, waren de vrijbuiters genoodzaakt de wan hopige strijd te aanvaarden. „Mannen, probeert je er door te slaan. Voorwaarts!" brulde Rooie Willem. Ze stormden op de kerels los, die hen de weg tracht ten te versperren en vuurden nu op korte afstand hun geweren af. Tijd om opnieuw te laden hadden ze niet meer; ze vatten hun mus ketten bij de loop en gebruikten haar als slagwapen. De Os vocht zij aan zij naast de wilddief. De sterke kerel han teerde zijn tot knots geworden geweer met een gemak, als sloeg hij een sikkel door het graan. De aangevallen groep lansknechten begon te wijken, enkele huurlin gen waren al buiten gevecht ge steld, maar wat baatte het? In de rug van Rooie Willem drongen nieuwe vijanden op, hun gewe ren afvurende. De Os viel neer, door een ko-r gel in zijn achterhoofd getroffen; Frankes zag nog een tweede man ter aarde storten en zelf had hij een lanssteek in de zij gekregen. Maar de gedunde troep vocht door met de moed der wanhoop. Opeens kreeg de stroper een hevige slag van een geweerkolf tegen het hoofd; het duizelde hem en ook hij stortte neer. Be wusteloos lag hij ter aarde, ter wijl het uit de wond vloeiende bloed zijn gezicht rood kleurde. Het was reeds nacht geworden, voor Rooie Willem langzaam weer uit zijn bewusteloosheid ontwaakte. Het gevecht behoor de reeds lang tot het verleden. De wilddief opende zijn ogen en moest even nadenken wat er gebeurd was. Zijn hoofd deed hem veel pijn. Langzaam, gelei- deliik aan herinnerde hij zich, wat er was voorgevallen. Eerst vaag, allengs duidelijker drong tot hem door, wat er eigenlijk was geschied. Hij zag om zich heen. Ja, hij lag klaarblijkelijk nog op dezelf de plaats, waar hij was neerge slagen. Hij richtte zijn boven lichaam op. Dicht bij hem scheen nog een lichaam te liggen. Eén der hunnen? Frankes richtte zich met moeite verder op en wankel de naar de andere man. Het was het Varken. De wilddief onder zocht hem. Ja, hij was dood. De Zwitser had dus zijn laatste heer gediend; ver van zijn land was hij gestorven, had zijn avontuur lijk leven een einde genomen. Rooie Willem zocht nu onder het zwakke licht van de sterren hemel de omgeving af. Hij vond nog twee slachtoffers: de Os en wylde Keimpe. Beide lichamen waren reeds koud. In diepe ge dachten en zeer onder de indruk verwijlde de stroper een poos bij zijn vrienden, die daar nu leven loos neerlagen. De lansknechten hadden hem, Frankes, hoogst waarschijnlijk ook voor dood aangezien, toen hij daar bewus teloos neerlag met zijn bebloede kop. Hun eigen doden schenen de huurlingen met zich meege voerd te hebben; geen dode Gel dersman lag in de omtrek. De doden en ook hij, Frankes, waren beroofd van hun geweren en geld. De wilddief vermiste tevens zijn pistool. Alleen zijn dolkmes hadden ze hem laten houden, daaraan hadden de be- rovers klaarblijkelijk geen be hoefte. (Wordt vervolgd.) Wit: Mrs G. Grasser ZwartR. Vogel. Siciliaans. 9 I. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3, Pb8c6; 3. d2—d4, c5xd4; 4. Pf3Xd4, Pg8—f6; 5. Pbl—c3, d7d5; (Reeds heeft wit héél wat meer open lijnen voor zijn officieren dan zwart). 6. Lfle2, g7g6; 7. 0—0, Lf 8g78. Pd4b3, (Een paard-opstelling, die men vaak in partijen van Russische mees ters tegenkomt. Door de paar den naast elkaar te plaatsen wort véél terrein bestreken. In dit geval staan de velden a5, b5, c5, d5, a4, d4, e4 alle onder con trole). 8. Lc8e69. f2—f4, 0—0; 10. Kglhl, (Om het schaak met de dame op b6 te ontgaan). 10. Pc6e511. f4—f5 (Gaat resoluut tot de aanval over.) II. Le6c412. e4—e5 Lc4 x e2 (Op 12. d6Xe5; 13. Pb3xa5 en wit wint een stuk.) 13. Pc3xe2, Pf6e8 (Nu kon d6Xe5 weer niet door Ddlxd8, gevolgd door Pb3Xe5.) 14. Pb3Xa5, Dd8xa5; 15. e5x d6; Pe8xd6; 16. f5—f6 Lg7x f6; 17. TflXfö e7xf6; 18. Ddl x d6, (Waarna wit een stuk voor een kwaliteit heeft.) 18. Da5elt19. Pe2—gl, Tf8—d8; 20. Dd6xf6, Td8—dl; 21. Lel—e3 (Alles is precies berekend en wit heeft juist de tijd om de zwar te aanval te breken.) 21. Tdld8; (Op TdlXal volgt Le3d4 en mat op de volgende zet.) 22. Df6xd8t en zwart gaf op. Dit partijtje werd gespeeld in de onderlinge wedstrijd van de Metropolitan Chess League te New York, de club waarvan ook Fine, Reshevsky, Evans, Denker, Horewitz en andere bekende grootheden lid zijn. Het ging om de bezetting van één der borden in het eerste team.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5