Het gouden jubileum de Staatsmijnen van De komende ZX*M*~ tentoonstelling te Axel PANMOENDJON Europese verdedigings- gemeenschap ONTBINDING van de beide Kamers der STATEN-GENERAAL UITBREIDING TWEEDE KAMER Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit V Nog steeds de kwestie der krijgsgevangenen De verhouding tussen gewicht en verstand ZEEPOST BRITSE VAKBOND OVER DE BEWAPENING ZATERDAG 10 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2032. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noor cTstr aat55—-57 Terneuzen Telefoon 2510 NéL 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Gisteren werd te Heerlen het 50-jarig jubileum der staatsmij nen gevierd. De president-direc teur van de mijnen Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff sprak tijdens een herdenkingssamenkomst in klei ne kring, waarbij aanwezig wa ren prins Bernhard, minister president Dr. W. Drees, de mi nister van Economische Zaken Prof. Dr. G. van den Brink, de minister van Waterstaat de heer H. H. Wemmers, de staatssecre taris van productie minister Prof. Albregts, de bisschop van Roermond Mgr. Lemmens, de Commissaris van de Koningin Mr. Dr. D. Houben en tal van andere autoriteiten uit bestuurs- en bedrijfsleven. Dr. Groothoff gaf uiting aan zijn gevoelens van grote dank baarheid voor hetgeen in een halve eeuw tesamen is opge bouwd en geschapen. Dit is slechts mogelijk geweest door gezamenlijke krachtsinspanning van allen, van hoog tot laag. Ik zie het doel van het staats- mijnbedrijf als het dienen van de welvaart van de gemeenschap in het algemeen en van de bedrijfs- genoten in het bijzonder. Met dat doel voor ogen zullen wij ernaar moeten streven ons aandeel te leveren in de brand stof. en energie-behoefte van ons land en daarbij tevens trach ten de redelijke wensen van onze afnemers en van onze medewer kers te bevredigen. Onze weg zal in de toekomst zeker niet over rozen gaan Wij zijn allen, zowel in voorspoed als in tegenspoed, tenvolle bereid te blijven bouwen aan de toekomst en de welvaart van de staatsmij nen in Limburg. En dan zal het met Gods hulp waarachtig wel gaan, aldus de president-direc teur der staatsmijnen. Vervolgens sprak de minister van Economische Zaken Prof. van den Brink. Spr. herinnerde eraan dat het Nolens was, die in 1897 in de Tweede Kamer erop wees, dat de ontginning van de Limburg se mineralen door de particuliere ondernemers op onvoldoende wij ze geschiedde. Ook van regerings zijde was men destijds niet ge heel gerust, omdat in verband met de slechte toestand op de kolenmarkt de verleende conces sies niet werden ontgonnen. Hoe wel de markt zich later herstel de, besloot de regering aan het eind der vorige eeuw tien con cessies vervallen te verklaren wegens het niet-storten van het gestelde waarborgkapitaal. Op 17 April 1899 een datum die een keerpunt in de geschiede nis van de Nederlandse mijnbouw mag worden genoemd werd Een gisteren verschenen Staatsblad bevat een Kon. Be sluit, waarbij de minister van binnenlandse zaken wordt ge machtigd om namens de konin gin de tegenwoordige zitting der Staten^Generaal te sluiten in een verenigde vergadering der •beide Kamers op Zaterdag 12 Juli. De Eerste en de Tweede Ka mer worden krachtens ditzelfde Kon. Besluit ontbonden met in gang van Maandag 14 Juli. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 26 Juni. De Commissarissen der Konin gin worden gemachtigd de sta ten hunner provincie te dien einde in buitengewone zitting bijeen te roepen. De candidaatstelling voor de verkiezing zal in iedere provin cie plaats hebben op Dinsdag 3 Juni. De verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 25 Juni, de candidaatstelling voor de ver kiezing in elke kieskring op Dinsdag 13 Mei. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal plaats heb ben in de verenigde vergadering op Dinsdag 15 Juli In het Staatsblad van Vrijdag is afgekondigd de wet van 8 Mei 1952 tot in overweging nemen van een voorstel tot verande ring in de grondwet, strekken de tot uitbreiding van het aan tal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. bij Koninklijk besluit een „com missie voor de mijnen ingesteld, wier taak het was te onderzoe ken, „of een gedeelte van het in Limburg beschikbare steenkolen- terrein van staatswege moest worden ontgonnen, welk gedeel te daarvoor zou zijn te bestem men en hoe het overblijvende steenkolenterrein zou moeten worden verdeeld ter ontginning door particulieren." De commissie meende, dat een derde deel van het beschikbaar mijngebied voor staatsontginning diende te worden aangewezen. Minister Lely bleek echter van oordeel, dat de argumenten vóór exploitatie door de staat aan be tekenis zouden winnen, zo deze op een groter gebied zou worden toegepast. Het beheer werd aanvankelijk opgedragen aan een directeur- generaal (periode 1902 t/m 1907), daarna kwam er een meerhoofdi- ge directie onder de bevelen van de minister. De regering benoemde hierin mr dr W. F. J. Frowein, voorzit ter, J. C. F. Bunge en H. de Kat. Deze benoeming ondervond veel critiek. De mijnraad nam het zelfs zó hoog op, dat de leden op één na hun ontslag indienden. In 1908, toen de „Wilhelmina" in bedrijf kwam, begint de bloei van het bedrijf, dat zich ontwik kelde tot een groot-industrie. Hoe belangrijk de „Wilhelmina" met haar productie van mager- kolen ook was en bleef, de toe komst van het bedrijf lag in de richting vetkolen. In snel tempo komen de staatsmijnen „Emma", „Hendrik" en „Maurits" in be drijf en verrijzen de cokesfabrie- ken, het stikstofbindingsbedrijf en het, overige chemische com plex. Met nadruk wil spr. noemen de Limburgse arbeiders, waaruit de mijnwerkers, die de groeiende be drijven bevolkten, werden aan getrokken. „Welk een voorrecht een mijnwerkersbevolking aan te treffen als in de Limburgse mijn streek, een gebied met sterke en schone tradities en een diepe le vensovertuiging bij de massa der bevolking." Na 50 jaren zijn de staatsmijnen het grootste kolenwinningsbe drijf, het grootste cokesovensbe- drijf, de grootste chemische indu strie en de grootste gasprodu- cent in Nederland. Het staats- mijnbedrijf werd een der pijlers, waarop het economische leven van ons land rust. Mogelijkheden. Voor de toekomst voorzag de minister een aantal bijzondere voorzieningen teneinde de kolen- productie op peil te houden. In de eerste plaats zullen nieu we kolenvelden in exploitatie moeten worden genomen. De 5de mijnzetel, staatsmijn „Vlodrop", zal in de komende jaren aan het complex worden toegevoegd, nu met de ontsluitingswerkzaamhe den op korte termijn een aan vang zal worden gemaakt. ,,De staatsmijnen zullen ook in dé toekomst worden beheerd naar de beginselen van wetenschappe lijke bedrijfsvoering, zowel op technisch- als op economisch ge bied, met als grondslag eerbied voor de werkende mens. Moge het nationale bedrijf der staats mijnen ook in de toekomst rijke vruchten afwerpen in het goede Limburgse land tot voordeel van geheel Nederland." De minister braehl tenslotte de dank van de regering over aan de directie en alle leden van het personeel der staatsmijnen voor de bijzondere wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld en voor de belangrijke bijdrage, welke zij aan de Nederlandse welvaart heb- ben gegeven. Nadat de Commissaris van de Koningin Mr. Dr. Houben het woord had gevoerd, waarin hij de leiding van de staatsmijnen hulde bracht en het enorme be lang voor de welvaart van dit bedrijf voor Limburg schetste, sprak de heer W. J. de Vries, lid van de ondernemingsraad, na mens de arbeiders der staatsmij nen. De heer De Vries bood namens de mijnarbeiders hartelijke ge lukwensen aan de directie aan. Hij bracht dank voor de hoge technische vlucht, die het bedrijf nam, doch vooral ook voor de thans voortreffelijke sociale en economische positie, waarin het personeel van de onderneming verkeert. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van de her denking van het 50-jarig be staan der staatsmijnen heeft H.M. de Koningin verschillende onderscheidingen toegekend: Dr. Groothoff is bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van de jubileum commissie, de heer Ir. Dinger werd in de orde van de Neder landse Leeuw benoemd. De heer L. Zeiander, afde lingschef bij het verkoopkantoor der staatsmijnen te 's-Gravenha- ge, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werden benoemd de heren P. Fokkens, chef van het ondergrondse bedrijf op de staatsmijn Wilhelmina en J. Wig- genraad, bedrijfsinspecteur bij de staatsmijnen de heer H. Savel oy onderscheidingen werden door Z.K.H. prins Bernhard uit gereikt. Officiële dankdienst. Vrijdagmorgen om half tien is in de St. Pancratiuskerk te Heer- len ter gelegenheid van het gou- tallige directie van de staatsmij nen een plechtige officiële dank dienst gehouden, bestaande uit een hoogmis. Aanwezig waren o.m. de vol tallige directie van de staatsmijy nen, de ministers Van den Brink en Albregts. Dr Groothoff heeft na. afloop van deze dankdienst in de hal van het hoofdbureau der staats mijnen met een korte toespraak de nagedachtenis geëerd van de personeelsleden van de staats mijnen, die tijdens de oorlog als militair of verzetsman om het leven zijn gekomen. Tevens herdacht hij alle perso neelsleden, die in het bedrijf ver ongelukt zijn. Bij deze plechtig heid legde hij een krans in de hal van het hoofdbureau voor een maquette welke daar ter nage dachtenis van de omgekomen personeelsleden is aangebracht. Tevens legde hij een krans aan de voet van het mijnwerkers beeld, vervaardigd door de heer J. Melis, dat als geschenk van de arbeiders aan de directie van de staatsmijnen is aangeboden. Dit woord uit de mond van een vooraanstaand mede-organisator van de komende drie Z. L. M.-hoog tijdagen, die Axel op 26, 27 en 28 Juni a.s. tegemoet gaat, was wél geplaatst en goedgekozen. Vrijdagmiddag had in het restau rant „Zomerlust" aan de Kinder dijk, onder leiding van de heer W. Koster Jz en in tegenwoordigheid van leden der propaganda-commis- sie een persconferentie plaats. Op deze bijeenkomst was mede aanwezig de rijkslandbouwconsu- lent Ir P. R. Bouman tot het geven van de nodig geachte inlichtingen. Internationale pagne. reclame-cam- De voorzitter achtte het een eer, dat Axel na 26 jaar wederom gast- vrouwe zal mogen zijn van de uit gebreide agrarische kring van bin nen en buiten de provincie, ja zelfs van wijd over onze grenzen. De reclame-campagne heeft zich zelfs tot Frankrijk, Italië en Span je uitgestrekt. De Belgische paar denfokkerij werd daarbij ingescha keld. De medewerking van ver schillende verenigingen en organi saties, met name ook de Axelse se V. V. V. en de winkeliersvereni ging, maken het werk van de or ganiserende werkgemeenschap be duidend lichter. De heer Koster was vol lof over hetgeen deze reeds presteerden of toezegden, want er komt voor allen nog een berg werk. Het V.V.Z.F.-terrein reeds nu te klein! Het 6 ha grote sportterrein nabij de watertoren, dat bijzonder goed voor dit doel is gelegen, blijkt reeds De onderhandelaars te Pan- moendjon zijn slechts 10 minu ten bij elkaar geweest. Heden zal wederom een plenaire zit ting worden gehouden. Men is nog steeds niet over het dode punt van de kwestie der krijgsgevangenen. Algemeen neemt men aan, dat de onderhandelaars der V. N. de Noordelijken zullen trachten over te halen vertegenwoordi gers naar de krijgsgevangen kampen te zenden, om zelf te zien hoe vele gevangenen niet terug wensen te keren. De Noordelijken verzetten zich tegen het beginsel van vrijwillige terugkeer. Volgens later ontvangen be richten hebben de Noordelijken voorstellen om afgevaardigden VERDRAG GEPARAFEERD. De vertegenwoordigers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg hebben Vrijdag te Parijs het ver drag voor de instelling van een Europese verdedigingsgemeen schap (E.V.G.) geparafeerd, dat voorziet in het door deze staten gezamenlijk instellen van een verenigde strijdmacht. Het verdrag wordt eerst van kracht, waneer de volksver tegenwoordigingen der zes be trokken landen het hebben be krachtigd. De parafering zal worden ge volgd door de ondertekening, waarna de parlementen het ver drag gaan behandelen. Indien de volksvertegenwoordiging van een der zes landen het verdrag zes maanden na de ondertekening nog niet zou hebben bekrachtigd, zullen de zes ministers van Bui tenlandse Zaken bijeenkomen om over de daardoor ontstane toe stand te beraadslagen. Van kracht worden van het verdrag betekent o.m. dat West- Duitsland voor het eerst na de Duitse capitulatie in 1945 het recht zal hebben over land-, zee- ert luchtstrijdkrachten te be schikken. Jhr. Mr. A. W. L- Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Nederlandse vertegenwoordiger in de Noordatlantische raad, heeft namens Nederland gepara feerd. Een woordvoerder der West- duitse regering heeft Vrijdag te Bonn verklaard, dat de parafe ring van het verdrag slechts in houdt, dat*de deskundigen, die sinds maanden aan de opstelling ervan hebben gewerkt, de tekst hebben opgesteld. De betrokken regeringen zijn niet gehouden het verdrag te aanvaarden, voor het door de ministers van Bui tenlandse Zaken is getekend. Deze generaals, en later de re gionale commandanten zullen worden bijgestaan door „Europe- se staven", waarin officieren van alle leden-staten zitting hebben. Voorts voorziet het verdrag in instelling van een centraal aan koopbureau voor het gehele Eu ropese leger. Orders voor wapens en uitrusting, afkomstig van re gionale commandanten die de nieuwe recruten moeten uitrus ten, zullen eerst door het cen trale bureau worden behandeld en daarna naar regionale kanto ren worden doorgegeven. Het belangrijke hiervan is, dat het centrale bureau orders kan plaatsen op een manier, waarover financiële en economische instel lingen van leden-staten geen con trole hebben. naar alle kampen te zenden van de hand gewezen, De woordvoerder der Verbon denen generaal Nuckols ver klaarde na afloop der bespre kingen, dat de Noordelijken nog geen nieuwe instructies schenen te hebben gekregen. Generaal Nam II sprak van „de helfdhaftigheid der com munistische krijgsgevangenen, die weerstand bieden aan de door de Ver. Naties uitgeoefen de dwang". Hij maakte echter geen mel ding van de gevangenneming van generaal Dodd op het eiland Koje. Hij weigerde te antworden op de vraag van een verslaggever, of het gebeurde op Koje invloed zal hebben op de onderhande lingen te Panmoendjon. LUCHTGEVECHTEN BOVEN KOREA. Acht Amerikaanse shooting star"-jagers werden, toen zij be zig waren met aanvallen op spoorwegen, 50 km ten Z. van de Jaloe plotseling aangevallen door twaalf straaljagers der communisten, die een grotere snelheid hebben. Eén communistisch gevechts vliegtuig is beschadigd. De lei ding der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten heeft niet medegedeeld of de „shoo ting stars" verliezen leden. De verliezen van de geallieerde luchtmacht worden éénmaal per week bekendgemaakt. Aan het Westkoreaanse front is Donderdag en Vrijdag op klei ne schaal, doch hevig gestreden om het bezit van een heuvel, die achtmaal van eigenaar verwis selde. De Verbondenen hebben de heuvel Vrijdag voor de negende maal bezet. De geallieerde marineleiding deelt mede, dat een Britse krui ser en een Engelse en 'n Austra lische torpedoboot jager Woens dag een geconcentreerd vuur hebben afgegeven op troepen en geschutsstellingen der commu nisten in het Noordkoreaanse kustgebied. Gemeld wordt dat op talrijke doelen voltreffers zijn geboekt. Een Brits fregat beschoot aan een ander punt van de Koreaan se kust gelegen geschutsstellin gen. NEDERLANDERS BEWAKEN KRIJGSGEVANGENEN. Het Nederlandse detachement Verenigde Naties is van het front teruggetrokken tot het eiland 1 Koje-Do, nabij de havenstad Poesan in het Z. van Korea. De tweede divisie, waartoe het N.D.V.N. behoorde, is in reserve gegaan. Het 38ste regiment van die divisie, waarbij het N.D.V.N, reeds geruime tijd is ingedeeld, heeft opdracht gekregen de krijgsgevangenen, die op het eiland Koje-Do vertoeven, te be waken. De commandant van dit eiland stelde het op prijs, dat nu ook 'n lid van de „familie van Verenig de naties" aan die bewaking van krijgsgevangenen deelneemt. Vermoedelijk zal het N.D.V.N. enige maanden met deze bewa kingsopdracht belast blijven. FOTO'S VAN „VLIEGENDE SCHOTELS". Fotografen van de Braziliaan se pers hebben Donderdag vijf bijzonder duidelijke foto's kun nen nemen van een vliegende schotel, die over Barra da Tijuca, een voorstad van Rio de Janeiro, vloog. De foto's zullen voor on derzoek aan de generale staf van het Amerikaanse luchtleger wor den gezonden. De Amerikaanse militaire at taché te Rio heeft gezegd: „Ik betwijfel de authenticiteit van deze foto's niet. Het zijn de beste die ik gezien heb. Zij hadden niet duidelijker kunnen zijn". Te Londen is een merk waardige lunch gehouden, toen de slanke actrice Doro thy Dickson, die onlangs had verklaard, dat grote licha men geringe hersenen bete kenen, door 10 omvangrijke collega's was uitgenodigd om de kwestie eens te bespreken. De bijeenkomst begon in een enigszins gespannen sfeer, doch toen de gast, die waarschijnlijk tact de beste vorm van moed achtte, had verklaard: „Ik ben omgeven door een muur van verstan dige mjeisjes, die een weinig gezet zijn", verliep de maal tijd verder ongedwongen. Onder de gastvrouwen, die bij elkaar ongeveer 1000 kilo wogen, bevonden zich de zangeres Sophie Tucker en Tesste O'Shea, wier stoel het onder zacht gekraak begaf 191 te klein, zodat onderhandelingen gaande zijn om het met enige ha aangrenzend terrein uit te breiden. Nog steeds houdt de stroom van inschrijvers en standhouders aan. Spreker gaf een overzicht van de festiviteiten, welke deze expositie zullen maken tot een manifestatie die het grootse verleden van onze Zeeuwse landbouw eer zullen aan doen. Hulde bracht de heer Koster ook aan de V. V. Z. F., die voor dit doel gratis haar groot sportterrein beschikbaar stelde. Wat zal er te zien zijn? Dit is de vraag, die men zich be grijpelijkerwijs stelt, zo sprak daar na Ir Bouman. Naast de hiermede gepaard gaan de H. B.-vergadering der Z. L. M. in de voormiddag van de openings dag, zal tezelfdertijd een keuring van paarden en rundvee plaats heb ben, die door de reeds vaststaande deelneming van circa 300 paarden en 200 stuks rundvee zal uitdijen tot een geweldige show. Trekpaarden en runderen zullen, in weerwil van de voort schrijdende mechanisatie, niet op de achtergrond worden gesteld. De grote naam, die de Zeeuws-Vlaam- se fokkers van het zware trek paard in de loop van vele decennia verwierven, staat hiervoor borg. i Reeds 10.000 m2 gereserveerd voor Werktuigenpark. Behalve de allernieuwste vindin gen en snufjes zal ook het wed strijdwezen voor het eerst in het teken der belangstelling staan. Een kamp tussen de verschillende plaatsen in de kring voor wie de beste inventaris of werktuigen weet te demonstreren, is in voor bereiding. De commissie met het tentoonstellingsbestuur zullen ook een tent inrichten met machinerie ën, waaraan alle mogelijke fouten kleven en hier zullen de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld door middel van een stembiljet deel te nemen aan een wedstrijd, waar voor waardevolle prijzen worden uitgeloofd. 2500 m2 voor diverse rijksdiensten. Ook in ander opzicht zal deze expositie, die een dubbele opper vlakte zal beslaan van de laatste landbouwtentoonstelling in Oost burg, noviteiten bieden. De land- bouwvoorlichtingsdienst, de keu ringsdienst, het staatsbosbeheer, zomede de landbouwwinterschool, etc. krijgen speciale stands. Handel en coöperaties, alle firma's in zaaizaden, mest stoffen, enz. zullen de aandacht op eisen. Het gehele landbouwbedrijf zal naar bodem, gewas en levende ha ve in de meest uitgebreide zin ver tegenwoordigd zijn, tot pluimvee en konijnen toe. De winkeliersvereniging, alsme de de plaatselijke en gewestelijke zaken zullen er zorg voor dragen, dat ook een uitgebreide keur van huishoudelijke artikelen met al wat tot de winkelbranches behoort zal worden geëxposeerd. Zelfs een dames-modeshow. De bond van boerinnen en plat telandsvrouwen heeft geijverd (zulks in verband met een reeds gedane toezegging van een plaat selijke firma) om een show in te richten, hoofdzakelijk op het ge bied van dameskleding. Tent voor landbouwfilms. Voorts zal een gelegenheid wor den ingericht voor de vertoning van landbouwfilms. Voor verver singen, tabak en sigaren zal wor den gezorgd door de inrichting van speciale stands. Het Axelse politiecorps zal ge durende de tentoonstelling tot een 80 man sterk corps worden uitge breid. Onder de nieuwigheden noemen wij een erwtenoogstapparaat, de nieuwste typen boerenwagens, wei- dewerktuigen, stalmeststrooier, etc. De V.V.V. en de winkeliersver eniging zullen nog tal van attrac ties verzorgen en voorbereiden. Op Vrijdag zullen de Veluwse boeren- dansers op de markt optreden, mu ziekuitvoeringen zullen plaats heb ben en de Axelse middenstand zal aan dit landbouwfeest een étalage wedstrijd verbinden, zodat de vele duizenden bezoekers zich ook in de stad kunnen verpozen. De scholen zullen tegen sterk gereduceerde prijzen onder deskun dige leiding in staat worden ge steld de tentoonstelling te bezoe ken. Wij zouden nog veel kun nen noemen van wat ons op die dagen in Axel te wachten staat. De rijtoer door de streek, waaraan enige honderden auto's en min stens 50 tot 80 autobussen zullen deelnemen, belooft alles wat in dit opzicht in Zeeland reeds werd ge organiseerd, in de schaduw te stel- leii. Verkeersvoorzieningen werden reeds of zullen nog worden getrof fen, zodat door het inleggen van speciale bootdiensten op de Wes- terschelde geen opstoppingen kun nen ontstaan. Een lofwaardige geest van sa menwerking kon dit alles tot stand brengen en zo staat Axel op 26, 27 en 28 Juni a.s. een landbouwfestijn te beleven, dat enig is in de ge schiedenis van de Z.L.M. in onze streek. De „Amalgamated Engineering Union", een Britse vakbond van arbeiders in de machine-indus trie, die gewoonlijk de toon aan geeft voor 37 andere vakbonden, heeft Vrijdag op zijn nationale conferentie te Blackpool een stemmig een resolutie aangeno men, waarin „ernstige bezorgd heid" wordt geuit over de om vang van de invloed der bewape ning op de Britse economie. In de resolutie wordt het be stuur opgedragen er bij de rege ring op aan te dringen, dat zij zal ijveren voor: 1. een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden; 2. een internationale overeen komst over voortschrijdende vermindering van alle wapens; 3. verbod van atoom- en bac teriologische wapens; 4. een onderzoek naar de lonen van arbeiders in landen, die de Britse handel met con currentie bedreigen, met name in Japan en Duitsland. De vakbond telt 800.000 leden. De bond van winkelbedienden met 340.000 leden heeft de vo rige maand eveneens op beper king der bewapening aange drongen. WESTELIJKEN VRAGEN OM ANTWOORD. Amerika, Engeland en Frank rijk hebben de Sowjet-Unie ver zocht zo spoedig mogelijk te ant woorden op hun voorstel voor 'n verkort Oostenrijks staatsver drag. Het verzoek was vervat in nota's, die de ambassadeurs der drie landen Vrijdag op het Krim- lin hebben overhandigd. In Maart j.l. hebben de Weste lijke grote drie een acht artike len omvattend verdrag met Oostenrijk voorgesteld, dat in de plaats zou komen van het huidi ge 59 artikelen omvattende ont werpverdrag, waarover geen overeenstemming kon worden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. IETS WARMER. Wisselende bewolking met la ter op de dag kans op een enkele verspreide bui. Iets hogere tem peraturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. ZONDAG 11 MEI. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruijs" (29 Mei); Antillen: m.s. „Willemstad" (13 Mei); 'Suriname: s.s. „Cottica" (14 Mei) Canada: s.s. „Rijndam" (14 Mei) Australië en Nw.-Zeeland. s.s. „Chitral" (10 Mei) Argentinië, Uruguay, Bolivia. Chili en Brazilië: s.s. „High- land Monarch (12 Mei). Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.31 3.06 3.46 3.56 MAANDAG 12 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.11 3.46 4.26 4.36 n.m. 2.59 3.34 4.14 4.24 n.m. 3.40 4.15 4.55 5.05 ZON MAAN op onder op onder Mei. 10 4.54 20.20 22.03 4.31 11 4.53 20.21 23.21 5.06 12 4.51 20.23 5.57

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1