Minister Van den Brink de exportnota over Uit de Provincie Minister Wemmers bezoekt Zeeland VOGELVRIJ I Geniete* profiteer DE „0RCADES" AAN DE GROND Prinses de Rethy terug uit Amerika THEE prijsverlaging BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK 60 GEELMERK 55 ZILVERMERK Atoomproef te|Las Vegas 80 A H. thee; zo ge""g> -r0 verrukkelijk, U hunt ze niet fijner verlangen TERNEUZEN. Raadsverkiezing in Engeland AXEL. OOSTBURG. SCHOONDIJKE. STOPPELDIJK SLUIS. ZUIDZANDE. NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES. Meerdaagse miliiaire oefening „De Kempen" Treinongeluk bij Sydney Sevslc ICantcr De minister van economische zaken, prof. Van den Brink, heeft gisteren in de Tweede Kamer het woord gevoerd over de ex portnota. De export, zo zei hij, is uitge groeid tot de belangrijkste motor in het proces voor de welvaarts bevordering in ons land. De in dustrie is er gevoelig voor. Daar om was het goed de nota thans en niet eerder in te dienen, want dan zou de nota niet in de goede sfeer ontvangen zijn. De minister verzekerde, dat hij de binnen, landse markt niet verwaarloost. Een kwijnende binnenlandse markt zal de export op de duur zeker schaden. Echter moet er voor gezorgd worden, dat de zuigkracht van de binnenlandse markt niet zo groot wordt, dat de industrie zich uitsluitend naar de binnenlandse markt keert en er geen mogelijkheid tot afzet in het buitenland overblijft. Een derge lijke structuur zou catastrofaal zijn voor onze betalingsbalanspo sitie. „Onze exportpositie wordt bedreigd door de moeilijkheden waarin onze handelspartners zich bevinden". Voor een algemene verhoging van de binnenlandse consumptie ve koopkracht zei de minister op het ogenblik niet te voelen. Zulk een verhoging zou onze beta lingsbalanspositie weer verslech teren. Spr. verklaarde, dat men niet bevreesd behoeft te zijn voor ver waarlozing van de Europese markt. De door de exportnota be pleite structuurverandering van onze industrie beoogt zeker niet onze export van de Europese markt af te houden. Het rege ringsstandpunt inzake onze eco nomie is gegrond op de gedachte, dat het een levensbelang is voor onze industrie nieuwe markten te veroveren. Dergelijke „veroverin gen" zijn riskant. Het is daarom billijk de ondernemers, die extra risico's dragen, extra tegemoet te komen (b.v. door belastingfa ciliteiten). Minister Van den Brink verzekerde voorts, dat de agrarische export alle aandacht heeft. Een grotere uitbreiding er aan te geven zal moeilijk zijn, om dat in de agrarische sector niet zo gemakkelijk een structuurver andering tot stand kan worden gebracht. Er zijn echter enige hoopvolle aspecten b.v. de ver hoogde export van vlees in blik naar de V.S. Naar aanleiding van vragen over de stand van zaken bij de Benelux verklaarde de minister, dat de Nederlandse regering er bij de Belgische regering op heeft aangedrongen toe te stemmen in een officiële publicatie van de on langs gewisselde nota's. Een ant woord op dit verzoek kan binnen kort tegemoet worden gezren. Er zijn op het ogenblik 23 ex portcombinaties op zijn departe ment bekend. Het grootste deel hiervan houdt zich bezig met de export naar de V.S. Exportgaran ties worden tot een bepaalde hoogte gegeven o.m. voor de kos ten van reclame en research op de Amerikaanse en Canadese markt door betaling van een be paalde premie. Ernstig zal wor den overwogen, of ook aan de Horecabedrijven dergelijke garan. ties kunnen worden gegeven Voor andere exportfaciliteiten voor Horeca-bedrijven voelde hij niet. Hij verklaarde zich een groot voorstander van een geza menlijke handelspolitiek in Bene luxverband. Op de economische conferentie te Moskou zijn nieuwe handelsbe trekkingen met China aange knoopt. Enige verzoeken om uit voervergunningen liggen thans op het departement. Deze verzoe ken zullen worden beoordeeld met inachtneming van interna tionale afspraken. De minister toonde zich een voorstander van handel met China en andere lan den in het Verre Oosten, maar geen uitvoer van strategische materialen en grondstoffen. An ders dan de heer Hofstra was de minister van oordeel, dat om be langrijke handelspolitieke doel einden te bereiken de fiscale poli tiek als een hulpmiddel kan wor den gebruikt, mits in verhoudin gen, die zich verdragen met het algemeen belang. Belangstelling voor het Nederlandse ambacht is aanwezig en de regering is bereid bij de verdere ontwikkeling te helpen. Zij ziet een afzetgebied in de V.S. Met de regering te Bonn wordt onderhandeld over de belasting op benzine, die door Nederlandse wegvervoerders in Duitsland wordt ingevoerd. De minister was het met de heer Hoogcarspel (CPN) eens, dat een vrij handelsverkeer tus sen Oost- en West-Europa de voorkeur heeft boven de huidige situatie. In het handelsverkeer met onder Sovjet-invloed staande Balkanlanden en Sovjet-Rusland moet men uitgaan van een bilate raal evenwicht. Dat bestaat met Rusland, maar niet met die an dere staten, want zij hebben nog schulden bij ons. De minister signaleerde een verandering in het handelsverkeer en wel in de ze zin, dat onderhandelingen via regeringsvertegenwoordigers se dert de conferentie van Moskou vervangen zijn door onderhande lingen tussen ondernemers. De regering zal er scherp op toezien, dat de conferentie van Moskou niet als een drukmiddel wordt ge- bruikt om andere ondernemers te doen leveren. Minister Lieftinek begon zijn rede met een schets van de hui dige gang van zaken bij de E.B.U. De regering heeft goede hoop, dat de tegenwoordige moeilijkhe den zullen worden overwonnen en dat de E.B.U. zal worden voortgezet, ook indien Amerika bij zijn voornemen blijft geen verdere middelen rechtstreeks in het fonds te storten. De regering is van oordeel, dat een verdere goud en dollar-onttrekking aan het fonds moet worden tegenge gaan. Het is niet te aanvaarden, dat bepaalde landen voortdurend dollars uit het fonds halen om hun dollartekort te dekken. Om dit te verhinderen zou er een regeling kunnen worden ge maakt in deze geest, dat debiteur- landen in dergelijke omstandig heden goud in het fonds moeten storten. Minister Lieftinek bestreed de stelling, dat de belastingpolitiek een goede exportpolij.%fc onmoge lijk maakt. De belastingpolitiek heeft de binnenlandse voorwaar den geschapen voor een hechte onderbouw van onze exportpoli- tiek. Het ogenblik voor grotere, algemene belastingverlaging is zeker nog niet gekomen. De méér-opbrengst van de belastin gen kan men hiervoor niet als ar gument aanvoeren. Minister Lieftinek besprak dan de verschillende standpunten ten aanzien van een gedeeltelijke opheffing van de vereveningshef fing. Hij bestreed zowel het standpunt van de heren Neder- horst en Hofstra, die tegen af schaffing waren, als het stand punt van de heer Stapelkamp (A.R.), die de vereveningsheffing geheel wilde afschaffen. Deze be lasting brengt thans 275 millioen op. Het zou lichtvaardig zijn van dit bedrag afstand te doen. De opheffing van de vereve ningsheffing voor de op de Euro pese markt werkende onderne mingen, zou tot een administra tieve chaos leiden. Het is ook niet mogelijk de fabrikanten van half. fabrikaten te doen delen in de export-faciliteiten. Deze facilitei ten zullen leiden tot een belas tingderving van 60 a 70 millioen gulden. Een niet onaanzienlijk offer voor de schatkist, besloot minister Lieftinek. Bij de replieken bracht de heer Stapelkamp nog eens zijn be zorgdheid tot uitdrukking over de werkloosheid. De verwachting van minister Van den Brink, dat de werkloosheid deze maand tot 100.000 man beperkt zou zijn, is niet bewaarheid. Er zijn thans ruim 130.000 werklozen. De heer Stapelkamp handhaafde zijn stel ling ,dat de vereveningsheffing, „geboren uit onrecht" (zij is in gesteld door de Duitsers) moet verdwijnen. De heer Weiter vraagt wat de regering zelf heeft gedaan om tot handel met China te komen. Deze markt is van bui tengewoon belang. Als alle 440 millioen Chinezen hun hemd eens tien centimeter langer zouden maken zou er in de wereld een tekort aan textiel zijn Hierna werd de nota voor ken nisgeving aangenomen. De stem ming over de motie-Hoogcarspel werd uitgesteld tot hedenmiddag. Duizenden genieten van het fijnste kopje Thee en profiteren bovendien van Albert Heijn's Op 120 kilometer afstand van Las Vegas is op de Yucca-vlakte een atoombom tot ontploffing gebracht, de vijfde van deze lente, de zeventiende op dit ter rein en de 29ste in het kader der Amerikaanse proefnemingen. Te Las Vegas werd geen schok en geen geluid waargenomen. Bo ven de vlakte was een kleine atoomwolk zichtbaar, die spoedig verdween. voor liefhebbers van heerlijke China melange Protestants Ziekenhuis. Het bouwskelet van het nieuwe protestantse ziekenhuis aan de Van Steenbergenlaan nadert zijn voltooiing en heeft zo ongeveer het hoogste punt bereikt. Het bestuur heeft gemeend dit heug lijke feit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Op Vrijdag 16 Mei zullen op uitnodiging van het bestuur in de conversatiezaal van het rust huis „Scheldeoord" tal van auto riteiten en particulieren bijeen komen voor een bescheiden vie ring van dit „hoogtepunt" in de bouw. Naar men ons mededeelt, heeft de Commissaris van de Konin gin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, zich in beginsel bereid verklaard de vlag te hijsen. Heropvoering „Repelsteeltje". Gisteravond vond in het Con certgebouw de heropvoering plaats van de kinderoperette „Repelsteeltje" door leden van de Terneuzense jeugdorganisa ties. Hoewel we meer bezoekers hadden verwacht, kon toch van een bevredigende belangstelling worden gesproken en het beoog de doel: steun aan het Ned. sana torium te Davos, beantwoordde aan de gestelde verwachtingen. Er werden n.l. vele loten ver kocht voor de verloting van een 71-tal prijzen, beschikbaar gesteld door Terneuzense middenstan ders. Bij de in Schotland gehouden gemeenteraadsverkiezingen heeft de Labourpartij de meerderheid in Glasgow en Aberdeen gekre gen. Ook de overige uitslagen in Schotland geven een zwenking naar links te zien. In Glasgow won Labour negen zetels, waardoor aan de rechts georiënteerde progressieven de meerderheid, die zij drie jaar hebben gehad, werd ontnomen. De zetelverdeling is thans: La bour 59 zetels, progressieven 48 zetels en één onafhankelijke, die waarschijnlijk Labour zal steun- nen. De Labourpartij toehaalde in Schotland in het geheel een winst van 50 zetels. In Edinburgh behaalde zij een winst van twee zetels, de eerste vooruitgang sinds zij in 1949 elf zetels ver loor. In Dundee werd de burge meester door een socialist ver- slagen. In Schotland noemen de anti- Labourgezinden in het plaatse lijke bestuur zich niet conserva tieven, doch „progressieven" en „gematigden". De minister van verkeer en waterstaat, Ir H. H. Wemmers, die een tweedaags bezoek aan Zeekind brengt, kwam gisteren morgen vergezeld van een tech nische staf onder wie de direc teur-generaal van de rijkswa terstaat Ir A. G-. Maris en de directeur-generaal van verkeer de heer L. van Galen Last, via Zijpe naar Zierikzee. Op het stadhuis werd een be spreking gehouden over ver- keersvraagstukken. Op deze conferentie waren mede tegen woordig, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr, A. F. C. de Casembroot, leden van Ged. Staten, de burgemees ters van Schouwen-Duiveland alsmede vertegenwoordigers van regionale corporaties en com missies. Vertegenwoordigers van de fruitbedrijven in de West hoek van het eiland, van de in dustrie en de landbouw betoog den met klem dat de huidige veerverbindingen in de Anna Ja- Het ruim 28.000 ton metende passagierschip „Orcades" van Oriënt-Line is Woensdagochtend vroeg, vier en een half uur na vertrek uit Melburne naar Lon den, in de baai van Port Philip Melboumes haven op een zandbank gelopen. Er zijn 1400 passagiers aan boord. Drie krachtige sleeptto- ten poogden het schip vlot te trekken. Het weer was helder, doch er stond een krachtige wind uit de kust. De kapitein seinde per radio, dat er geen gevaar was. Volgens havenbeambten bestaat echter kans, dat het schip nog verder door de wind op de zandbank wordt geduwd. DE AANRANDING IN DE BOSSEN VAN GROESBEEK. Gisterenmiddag vernamen wij, dat de toestand van het slachtof fer van de aanslag in de bossen van Groesbeek, mej. B. M., die in het Canisiusziekenhuis wordt verpleegd, nog zeer ernstig is. De rijkspolitie zet haar onder zoek naar de dader voort. eoba polder de vooruitgang op dit eiland remt door de dure tarieven met de veerboot met zij lading en het tempo waarmee het overzetten geschied. Zij bepleitten een veertfoot met z.g. koplading waardoor het verkeer van en naar het eiland vlugger zal kunnen geschieden. Dr Van Zuijien, de directeur der Rot terdamse Tramwegmaatschapl- pij zeide, dat zijn maatschappij geen tegenstander is van een .dergelijke boot. Hij vroeg zich evenwel af hoe bij een eventuele dooryoering van bedoeld sy steem de lasten moeten worden verdeeld. Definitieve toezeggin gen kon de minister uiteraard niet doen. Ook het trambusver- voer op het eiland kwam ter sprake. Dr Van Zuijien, gaf te kennen dat liet inleggen van 3 bussen, te ho|e exploitatiekos ten met zich meebrengt, zodat wellicht het vervoer per bus van de schooljeugd naar Zierikzee, zoals thans het geval is, met de tram zal moeten geschieden. De verkeerscommissie uit de Westhoek van Schouwen, gaf daarop uitdrukking aan haar verlangen, dat het vervoer van de schoolgaande jeugd zal blij ven geschieden per bus. Beide verkeersproblemen hebben de volle aandacht van de minis ter. Om half twee vertrok het gezelschap per provinciale Uoot naar Katseveer. Op Zuid-Beve land werden vervolgens Wemel- dinge en Hansweert bezocht. Na zijn bezoek aan Schouwen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wem mers, de sluizen te Wemeldinge en Hansweert bezocht. De burgemeester van Kruinin- gen heeft daarbij aangedrongen op een betere voetbrug over de sluis te Hansweert. Te Middelburg werd gesproken over de duinafslag in het water wingebied „Oranjezon'.', wélk ge bied voor Middelburg van zeer groot belang is. Men heeft daar één der kanaalarmen reeds moe ten verleggen, omdat deze arm nog maar 125 meter van de zee verwijderd was. Daardoor wordt het chloorgehalte van het water te hoog, terwijl tevens een door braak niet denkbeeldig is. Vervolgens werd de schade be sproken, dis als gevolg van de lage waterstand in het kanaal door Walcheren ontstaat aan de paalbeschoeiing van de Middel burgse kaden. Er ontspon zich daarbij een juridische discussie over de aansprakelijkheid van het rijk over deze schade. Met klem wees het gemeentebestuur van Middelburg op het grote belang der Zeeuwse hoofdstad bij een goede verbinding Vlissingen Breskens. Met cijfers werd aan getoond, dat het Belgische ver keer in Middelburg van zeer gro te betekenis is. Tenslotte volgde er een algemeen debat over de autobusverbindingen met mid den-Zeeland. Vandaag bezoekt minister Wemmers o.a. Vlissingen, Bres kens en Terneuzen. De „Dalerdijk" van de Hol landAmerikalijn is Woensdag morgen op de rede van Vlissin gen gearriveerd. Aan boord be vond zich de gemalin van koning Leopold, prinses De Rethy, die uit Amerika terugkeerde. Prin ses De Rethy werd op het schip o.m. begroet door koning Bou- dewijn, prins Albert en prinses Josephine Charlotte. Deze be groeting geschiedde incognito. Het schip was op weg naar Ant werpen. Het vorstelijke gezelschap werd tussen zes uur en half zeven Woensdagmorgen met de sleepboot „Van Woelderen" naar de „Dalerdijk" gebracht. Zij had den zich van het ponton in de buitenhaven aan boord van de sleepboot begeven. De Belgische en Nederlandse autoriteiten be houden het stilzwijgen over de terugkeer en begroeting van prinses De Rethy. Bij de begroe ting waren ook Nederlandse autoriteiten aanwezig. Naar vernomen wordt, keert koning Leopold over ongeveer drie weken terug. Koning Leo pold en prinses De Rethy hebben deelgenomen aan een Frans- Columbiaanse wetenschappelijke expeditie. Deze expeditie stelde een onderzoek in naar de bron nen van de Orinoco en de Ama zone. Begin Maart scheepten zij zich in Lissabon in op de „Alm- dijk". De opvoering van „Repelsteel tje" viel bij de aanwezigen zeer in de smaak, hetgeen uit het har telijk applaus na ieder bedrijf bleek. Na afloop dankte de voorzitter van de Terneuzense jeugdraad de aanwezigen en in het bijzon der burgemeester Tellegen en echtgenote voor hun belangstel ling. Hedenavond zal „Repelsteeltje" worden opgevoerd in het Ledel- theater te Oostburg. Verkoping woonhuis. Ten overstaan van notaris Fa- noy werd Dinsdag in hotel „De Graanbeurs" verkocht een woon huis en erf, staande Prins Mau- ritsstraat 38, zulks ten verzoeke van de familie Hemelaar-v. d. Bilt. Koper werd de tegenwoor dige bewoner de heer F. Rinn voor 2500. Gouden bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar Wiemes-Schijve in de Weststraat alhier zijn 50-jarige echttvereni- ging onder talrijke bewijzen van belangstelling. De buurt was druk bevlagd. Ernstig auto-ongeval. Gistermiddag omstreeks kwart over twee is op de rijksweg DraaibrugOostburg een luxe auto, komende uit de richting Sluis, in botsing gekomen met een luxe auto, komende uit de richting Oostburg. De bestuurde! van de auto komende uit Sluis was naar links uitgeweken om een op de rijksweg geparkeerd staande auto te passeren, toen van de andere zijde een luxe-auto naderde. Een aanrijding was niet te vermijden. De bestuurder Z. uit Roosen daal werd ernstig gewond. Zijn borstkas werd ingedrukt, terwijl hij tevens een zware hersen schudding en hoofdwonde opliep, alsmede een gebroken linker heup. Dokter Kesteloo uit Aarden- burg, geassisteerd door een we genwacht, verleende de eerste hulp. Z. werd naar het zieken huis te Oostburg overgebracht. De chauffeur van de andere auto, A. uit Sluis, kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en moesten door een kraanwagen worden wegge sleept. De rijkspolittie heeft de zaak in onderzoek. Rijks Landbouwwinterschool. Evenals vorige jaren wordt ook ditmaal een cursus in de alge meen vormende vakken gegeven, welke speciaal gericht is op het toelatingsexamen. De cursus wordt gehouden op Zaterdagen in de maanden Mei, Juni, Juli en September en begint 24 Mei a.s. Zij die in het bezit zijn van het diploma U-L.O. of 3 jaar H.B.S. kunnen van het theoretische ge deelte van het toelatingsexamen worden vrijgesteld, een en ander ter beoordeling van de directeur. Leerlingen, die bij het begin van de cursus nog geen 20 jaar zijn, kunnen op verzoek uitstel van militaire oefening krijgen om de school volledig af te lopen. Men informere hiernaar bij de directeur. Wielercomité opgericht. In een druk bezochte verga dering in het café van de heer D. Fassaart, is men gekomen tot de oprichting van een wieler comité. In het bestuur namen zitting de heren: A. van Hoove, voorzitter; A. Warrens, secreta ris; R. van Campen, penning meester; J. Serrarens; J. Wentz_ Ier; R. PeersmanH. de Maat; P. Lambert: A. Jacobs en Th. Vereecken, leden. Burgemeester Hendrikse aan vaardde het ere-voorzitterschap, terwijl de heer P. Compiet, se cretaris van de wielerclub Hengstdijk, het comité voorlopig van advies zal dienen. Voorts stelden velen van de aanwezigen zich nog beschikl'aar om de helpende hand te bieden bij de voorbereidende werkzaamheden, o.a. door verkoop van dona- teurskaarten. Dat de zaak energiek zal wor den aangepakt, moge blijken uit het feit, dat thans reeds werd besloten om een wieler koers voor nieuwelingen te or ganiseren. Deze koers zal wor den verreden op kermis Zater dag, 12 Juli over een afstand van 70 km. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente zal op Vrijdag 9 Mei om 18.30 uur in open! lire vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt: Besluiten tot het aangaan van een geld lening tot een bedrag van 14.000 met de N.V. bank voor Nederlandse gemeenten (op brengst nationale lening voor de woningbouw 1952)besluiten tot het verkopen van bomen, staande aan de St. Annastraat en de Kaai en tot het verhuren van diverse percelen grond, ge legen te Heille en te Sluis; be sluiten tot het verpachten vaii gemeente-eigendommen; be schikken op een verzoek om ad- haesiebetuiging aan het adres van de gemeente St. Maartens dijk, gericht aan de Provinciale Staten van Zeeland betreffende verhoging van de provinciale bijdrage in de kosten van krankzinnigenzorg; beschikken op een verzoek om subsidie van 50 per leerling van de R. K.- landbouwschool te Aardenburg; beschikken op de verzoeken van de N.V. Prov. IZeeuwsche Elec- triciteits Mij. om medewerking bij de uitbreiding van de garan- tienetten in de Terhofstedepol- der en in de polder Bewester- Ede, benoorden de St. Pieters- dijk; behandeling van een adres van de wed. Matthijs te Sluis betreffende verkaveling en toe wijzing grond aan de Oude Kerkstraat te Sluis; voorstel van B. W. tot wijziging van de algemene politieverordening- betreffende het toelaten van dansen op de kermis; wijziging gemeentebegroting, dienst 1952. Collecte. De Emmabloem-collecte bracht in deze gemeente 33,70 op. Van de regen in de bioscoop. De Maandagmiddag j.l. ge organiseerde kinderspelen moesten kort na de aanvang wegens regen worden afgelast. In allerhaast werd toen een filmvertoning voor de kinderen georganiseerd in de zaal van de heer P. de Witte. De kinderen werden op limonade en ijs ge- tracteerd. Des avonds werden de films voor volwassenen ver toond. 39) Nadruk verboden. In verband met de aflossing van Korea- vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat opnieuw gele genheid tot dienstneming bij het Aanmelding dient mondeling of schrif telijk te geschieden bij het Aanmel dingsbureau Korea, Nwe. Frederiks- kazerne, geb. E 4, kamer 19a te 's-Gra- venhage, Tel. 72 38 60. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Een tijdlang stonden de vrij buiters naar het imposante schouwspel te kijken. „Het gevaar is voorlopig be zworen, maar morgen komen de huurlingen ongetwijfeld met ver sterking terug. We moeten daar om thans vluchten. Laten we naar de hut gaan en ons geld en wat we verder niet willen mis sen, bij ons steken," comman deerde Frankes. De mannen zochten hun bezit tingen bijeen. „Zal ik de hut in brand steken, Frankes?" vroeg Wylde Keimpe. „Neen, neen," antwoordde de wilddief snel. „De kerels aan de Drentse weg zouden dan begrij pen. dat we gaan vluchten. Zijt ge klaar, kameraden? Hebt ge ook reeds eten bij je gestoken?" „Ja", werd er geantwoord. „Volg me dan, mannen." Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. Frankes liep in de richting van het Dodenmoor. Onderweg ble ven de blikken dei0 vrijbuiters zich geboeid richten op het spel der vlammen. De hemel erboven was rood gekleurd. „Kijk, de Geldersen hebben een tegenvuur aangelegd," riep een der mannen." Over de vuurzee, door hen aangesticht, zagen de mannen verderop nieuwe vuren opvlam men. De soldaten van Gelre trachtten een stuk heide af te branden vóór het andere vuur hen had bereikt, om daardoor niet genoodzaakt te zijn nog ver der terug te trekken. Ook bij de Drentse weg begon het nu te branden. De vlammen daar zou den straks de Lutteke Haer be reiken. „Te laat", grinnikte de wild dief. „De brand zal gaan over een terrein, waarop zich geen mens mêfTr bevindt." Ze waren thans bij het Doden moor aangekomen- „Nu zal Fol- kert onze leider zijn", zei Fran kes. „Kameraden, we zullen diep door het water moeten gaan. Bindt daarom de kruitzak op je schouders. Loopt zo dicht moge lijk achter elkaar en wijkt niet van de weg af, die Folkert ons aangeeft. Dat zou je noodlottig kunnen worden. Het is onze enige uitweg. Klaar? Ja? Vooruit dan." Het was voor de mannen in de duisternis, die nauwelijks toeliet, dat men zijn voorman zag, een moeilijke tocht. Siep maakte eerst de achterhoede uit, maar de slakkengang der vluchtelingen beviel hem helemaal niet. Na een ogenblik zwom hij de mannen vöorbij, ploeterend en vechtend met de waterplanten, om zo snel mogelijk te trachten de overkant te bereiken. Achter elkaar als ganzen baggerden de mannen door het slijk en de ineengestren gelde moerasplanten. Soms ging het water hen tot aan de borst. Het was voor Folkert zeer moei lijk in het duister de stokken weer terug te vinden, die hij daar had geplant en die hem de weg moesten wijzen, maar langzaam maar zeker naderde hij weer de vaste grond. De anderen hielden Van hedenochtend tot Maandag 19 Mei zullen de onderdelen, wel ke thans in de legerplaatsen op de Veluwe verblijven gezamenlijk worden geoefend in Noord-Bra bant en het Noorden van Lim burg. De oefening genaamd „De Kempen", heeft ten doel een regi. ment infanterie met onderdelen van artillerie, verbindingsdienst, genie en met verplegers- en ver zorgingseenheden te oefenen in verschillend terrein en onder uit eenlopende omstandigheden. De opmarsweg loopt van Ber gen op Zoom over Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven en Weert naar Roermond. De steden zelf worden echter geheel verme den en in vele gevallen wordt ge bruik gemaakt van de militaire oefenterreinen. De oefening, waaraan in totaal door ongeveer zeven duizend man zal worden deelgenomen, zal worden geleid door de waarnemende comman dant van de derde divisie. angstvallig hun geweren en kruit boven het water. Vuil en door en door nat be trad als eerste, na Siep, Folkert weer de droge vaste heidegrond. De anderen volgden. „Nou, ik zeg maar: zo'n fris bad doet een mens toch goed," zei de Dromer met grimmige ironie. „Vrienden ziet nog eens om. Ziet, hoe daar ons schone eiland en ons trotse kasteel, waarin we zoveel gelukkige da gen hebben gesleten, door vurige vlammen wordt verteerd. Het spijt me verbazend, dat ik ver hinderd ben om morgen het bril- lante overwinningsfeest van Gelre's glorieuze knechten mee te maken, als ze onze ledige ko ningsburcht hebben bestormd! Maar laat ik niet langer hardop dromen, het is daarvoor nu geen tijd. Kameraden, voorwaarts, lopen, lopen, opdat we niet ver killen en verstijven." De vrijbuiters gingen op mars in de donkere nacht. Ze liepen in zuid-oostelijke richting. Achter hen naderde het vuur nog steeds nieuwe uitgestrektheden en veen. Een groot deel van de zwarte hemel was bloedrood gekleurd. (Wordt vervolgd.) Bij het station Berala bij Syd ney reed een personentrein in volle vaart op een stilstaande trein. Volgens ooggetuigen werd het achterste deel van de stil staande trein „als een doos" in elkaar gedrukt. De passagiers kregen de volle schok te verdu ren. Men kon vele ernstige ge wonde passagiers, met bloed be dekt, uit de wrakstukken zien klimmen. Velen hielpen de me dische dienst bij de bevrijding van gewonden. Te Sydney wordt officieel mee gedeeld, dat zeven personen de dood hebben gevonden. De trei nen waren vol arbeiders, die zich naar hun werk begaven. De bot sing werd veroorzaakt door een dichte mist. DE KINDERVERLAMMING TE BOLSWARD. Mede dank zij de strenge voor zorgsmaatregelen, zoals sluiting van kleuterscholen en afgelasten van openbare bijeenkomsten en vermakelijkheden, is het aantal gevallen van kinder verlamming te Bolsward tot op heden beperkt gebleven tot vier, waarvan twee zeer lichte geval len. In verband met het incuba- tietijdperk van de ziekte worden de voorzorgsmaatregelen nog enige tijd gehandhaafd. Ook de markt gaat op last van de burge meester niet door.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2