Engeland en de Europese landbouw H*M* de Koningin bezocht Agrarische Jaarbeurs Verklaring van Generaal Grünther NOORS VLIEGTUIG VERONGELUKT KOREA MARIA MONTESSORI OVERLEDEN sprak Minister Mansholt in Londen Revolutie van Boliviaanse legereenheid Generaal Ridgway 24 Mei naar Europa De kwestie-Tunis De Britse gemeenteraads verkiezingen Geligniet voor vuurwerk Straalvliegtuig „Cornet" te Londen terug PANMOENDJON Twintig Joegoslaven uitgeweken Beschermster van het achterlijke kind Het conflict in de Amerikaanse staalindustrie Hoff elijkheidsmaand te Parijs WOENSDAG 7 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2029. WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Koningin nam deel aan kinderspelletjes Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oor dstr aat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Minister S. L. Mansholt heeft Dinsdagmorgen in de jaarverga dering van de Nederlandse Ka mer van Koophandel te Londen gesproken over de intergratie in de Europese landbouw. De bewindsman maakte zijn gehoor de betekenis van deze Integratie duidelijk met een aanhaling uit de Engelse land- bouwwet van '47, waarin hij de op het verenigd koninkrijk be trekking hebbende doelstellin gen van de wet op Europa richt te. Een van de belangrijkste pun ten, die werden besproken op 'n voorbereidende conferentie van ministers in Parijs, gewijd aan de landbouwintegratie van Bmropa, noemde minister Mans holt de mededeling van de Brit se gedelegeerde, de heer Nut ting, die melding maakte van de bereidwilligheid van de En gelse regering zo nauw mogelijk samen te werken met de lan den van het continent in de po- Volgens de Chileense politie is een eenheid van ongeveer 190 man van het Boliviaanse leger in opstand gekomen. Twee officieren zouden zijn gedood. De Chileense autoritei ten hebben sluiting van de grens bevolen. Generaal Matthew Ridgway zal 12 Mei naar Amerika ver trekken en dit land 24 Mei ver laten, om zich naar Europa te begeven, waar hij generaal Eisenhower als opperbevelheb ber der landstrijdkrachten van de Navo zal opvolgen, zo is of ficieel meegedeeld. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, be last met de kwesties betreffen de het Oosten, Henry Byroade. heeft met de Franse resident- generaal in Tunis, graaf De Hau/tecloque en de Tunesische premier Bakkoesj, de Tunesi sche kwestie besproken, zo ver klaart men in gewoonlijk wel ingelichte kringen. Byroade, die gisteren Tunis heeft verlaten op weg naar Li- bye (hij maakt een tocht door N.-Afrika), zou met de resident in het tijzonder gesproken heb ben over de Franse voorstellen tot constitutionele hervormin gen. Ook heeft Byroade een ,kort doch vriendschappelijk" onderhoud met de bey van Tu nis genad. Officieel werd zijn bezoek een beleefdheidsbezoek genoemd. ging om te geraken tot een in tegratie van de Europese land bouw en zich zo nauw mogelijk te verenigen in een Europese gemeenschap voor de landbouw. De minister noemde dit punt van fundamenteel belang. Het is zeer goed te begrijpen, zeide hij, dat Gr.-Brittannië tengevol ge van haar betrekkingen met het gemenebest niet kan in stemmen met de overdracht van souvereiniteit aan een superna- tlonale autoriteit, zoals de Schu- man-landen dat doen. Het moet ook duidelijk zijn, dat de land bouw integratie in Europa nooit een feit kan worden, tenzij Gr.- Brittannië een van de Be langrijkste kopers op de conti nentale markt zich zo nauw mogelijk bij de gemeenschap van het vasteland aansluit en haar ontwikkeling stimueert. Spr. zeide dat hij reeds eerder heeft gewezen op de politieke noodzakelijkheid van de rol van Gr.-Brittannië in Europa, maar hij wilde ook de nadruk leggen op dit economische espect. Een toeneming van de agra rische productie op het vaste land deze kan slechts worden bereikt door de integratie van de continentale agrarische eco nomieën is in het belang van het verenigd koninkrijk. De toe neming van de bevolking in ge- menebestlanden en de indu strialisatie in deze landen zal 'n angzame achteruitgang van de export van landbouw producten uit het gemenebest tot gevolg hebben en Gr.-Brittannië zal geleidelijk meer invoer van het continent behoeven. Het is reeds bij vele gelegen heden tot uitdrukking gebracht, dat het stelsel van voorkeur aan het gemenebest, Gr.-Brittannië er van weerhoudt, deel te ne men in een Europees voorkeur- systeem. Is dit werkelijk waar en is er niet een systeem mogelijk, waarin Gr.-Brittannië bij twee medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldte van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ONWEERSKANSEN. Wisselend bewolkt met enkele buien met een kans oo onweer, Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend matige wind tussen Z.O. en Z.W. voorkeur-systemen zou behoren, dat van het gemenebest en dat van het vasteland? Bij de eerste aanblik lijkt een zodanig sy steem nadelig voor de belangen van de andere leden van het gemenebest door de grotere concurrentie, die zij op de Brit se markt zouden ontmoeten. Het schijnt, dat deze moeilijkheden zouden worden overwonnen door instelling van een systeem van voorkeur tussen de landen van het gemenebest en het con tinent, aldus minister Mans holt. Dit idee is niet nieuw en het is Buitengewoon moeilijk om aan te geven, hoe het zou moeten werken en wat de ge volgen zouden zijn. Maar het idee is aantrekkelijk en het blijft de gedachten bezig hou den, van hen, die uitzien naav een terugkeer van de multi laterale handel. In feite gaat onze behoefte behalve naar het dollargebied naar een economische eenheid biinen de Atlantische unie uit, welke eenheid minder afhanke lijk van de dollar wordt. Zulk een eenheid kan verkre gen worden door samenwerking van de West-Europese landen en de landen van het gemene best. Op deze manier zouden de delen van de Atlantische unie langzamerhand naar elkaar toe groeien, zo besloot minister Mansholt. Volgens de eerste uitslagen van de Maandag in Engeland en Schotland begonnen ge meenteraadsverkiezingen heeft de Labour-partij een winst van 36 zetels behaald. De uitslagen van ongeveer twee derden van de 156 stede lijke districten waar Maandag is gestemd, laten het volgende re sultaat zien: Conservatieven en aanhangers 132 zetels (12 gewonnen en 33 verloren). Labour 274 zetels (43 gewonnen en 7 verloren). Onafhankelijken 293 zetels (6 gewonnen en 19 verloren). Liberalen 4 zetels (1 gewonnen en 3 verloren). In Lithgow (Nieuw Zuid-Wa- les) heeft de politie onder een bank in een school veertien sta ven geligniet gevonden. Ergens in een schoorsteen trof zij nog twintig staven van deze spring stof aan, die uit een mijn in de buurt waren gestolen. Schooljongens verkochten de staven voor een shilling (vijftig cent) per stuk als vuurwerk voor de viering van Empire-day" op 24 Mei. Op vier na zijn alle ge stolen staven terecht. Verleden jaar werden op „Em- pire-day" verscheidene huizen in dit mijndistrict door ontploffin gen van geligniet beschadigd. H.M. de Koningin bracht Dins dagmorgen een bezoek aan de agrarische jaarbeurs te Utrecht. Om 11.00 uur kwam zij op het terrein Vredenburgh aan in ge zelschap van mevrouw N. Smitt- Avis en werd in 't secretariaats gebouw ontvangen door de voor zitter van de raad van beheer van de jaarbeurs, Mr. W. H. Fockema Andreae en de direc teur Mr. J. Milius. Bij de ingang van de gebouwen werden H.M. een ruiker lelietjes van dalen aangeboden en een catalogus van de expositie in groen lederen band, door df tweelingen Carinne en Annalies Goemans, dochtertjes van het hoofd van de agrarische afdeling van de jaarbeurs, Ir. Goemans. Na een kort bezoek aan ae zuivelafdeling vertrok de konin gin, die gekleed was in een griis mantelpak met een wit zomer hoedje, naar de terreinen aan de Croeselaan, waar zij langer ver toefde. De belangstelling van H.M. ging op het uitgestrekte terrein speciaal uit naar de af deling visserii en naar de ten toonstelling van de plattelands vrouwen, „woning en kleding voor ons". Dadelijk na aankomst werden in hal K achtereenvolgens de heren van de landbouwbeurs en van de visserii aan de koningin voorgesteld. Bij de afdeling woning van de tentoonstelling in hal L werden daarna de besturen van de plat telandsbonden aan de koningin voorgesteld, die zich enige tijd onderhield met de presidente, mevr. C. W. Illln^e Prins—Vis ser. Voor H.M. de afdeling kle ding van de tentoonstelling in hal P betrad werden haar bloe men aangeboden door mei. G. Schutte uit Zwollekerspel, nadat enkele Verversingen waren ge bruikt, verliet H.M. te kwart over twaalf de jaarbeurs, harte lijk toegejuicht door een grote menigte. liet bezoek aan de beurs over treft alle verwachtingen. Het laat zich aanzien dat, wanneer vandaag de poorten gesloten worden, er c.a. tweemaal zoveel belangstellenden zijn geweest dan op de afgelopen voorjaar* beurs. Al direct na de opening Dms dagmorgen van de loketten aan de Croeselaan meldde zich een gezelschap van niet minder dan 3400 plattelandsvrouwen, die met blussen uit alle oorden des lands naar Utrecht waren ge trokken. De kassa voor de toe: gan<*skaarten was al om hau tien uitverkocht, zodat met spoed grote aanvullingen moesten wor den gerequireerd. Met de cata logussen was hetzelfde onmoge lijk omdat de gehele oplaag Dinsdagmorgen definitief was uitverkocht. Het passagiersvliegtuig met straalaandrijving van de Britse Overzeese Luchtvaartmij (Boa), dat Zaterdag de afstand Lon- den-Johannesburg in 23 uur en 38 minuten aflegde, heeft de re tourvlucht langs dezelfde route in 23 uur en 23 minuten vol bracht. Dinsdagmorgen kwam de „Cornet" te Londen aan. Het straalvliegtuig heeft de afstand v.v. in twee derden van de normale reistijd afgelegd. De voorzitter van de Boa, sir Miles Thomas, heeft verklaard, dat binnen een jaar de afstand Londen-Johannesl'urg in 16% uur zal worden afgelegd. De stafchef van de Noordat- lantische strijdkrachten in Europa, generaal Grünther, heeft onlangs voor de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen ver klaard, dat verbintenissen, wel ke de Ver. Staten verplichten aan de strijd deel te nemen, wanneer ergens ter wereld een oorlog uitbreekt, „de prijs van het leiderschap" zijn. Volgens de thans gepubliceer de gedeelten van een geheime DONDERDAG 8 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.37 1.12 1.52 2.02 n.m. 1.— 1.35 2.15 2.25 ZON MAAN op onder op onder Mei. 7 5.00 20.15 17.48 3.37 8 4.58 20.16 19.11 3.50 9 4.56 20.18 20.37 4.07 10 4.54 20.20 22.03 4.31 11 4.53 20.21 23.21 5.06 12 4.51 20.23 5.57 13 4.50 20.24 0.23 7.08 (4 4.48 20.26 1.06 8.33 15 4.46 20.27 1.35 10.03 Volgens Dinsdagochtend vroeg opgevangen radioberichten werd een Dakota van de Noorse maat schappij „Fred Olsen" vermist. Urenlang werd niets van het vliegtuig vernomen, totdat wij het bericht opvingen, dat het ge vonden was. Kort daarop kwam de mededeling, dat de Dakota, die reeds om 12 uur te Jarlsberg (een sportvliegveld bij Oslo) werd verwacht, bij Kragerö was neer gestort. Het verzoek aan alle schepen in het Skagerak, om scherp uit te zien, werd onmid dellijk afgelast. Het toestel vertrok Maandag avond tien over acht van Schip hol met 25 walvisvaarders aan boord en een bemanning van vier waaronder een stewardess, mej. Dahll. De walvisvaarders gingen huis toe van de expeditie „Kos mos 3", die Zaterdag in Rotter dam uit de Zuidelijke Poolwate- ren aangekomen was. De Dakota had Maandag reeds een groep van deze expeditie naar Noorwegen gebracht en was met 13 leden van de aflossings bemanning naar Schiphol terug gekeerd. Na het innemen van brandstof vertrok het weer met de bewuste 25 passagiers. Om half vijf Dinsdagmorgen kwamen vijf overlevenden bij het station van Drangedal aan, met de mededeling, dat de Da kota op een afstand van ander half uur gaans in de bossen was neergestort. Volgens hen waren er nog meer overlevenden. On middellijk maakte een hulpploeg van vrijwilligers, onder wie het hoofd van de plaatselijke politie, zich op weg. De plaatselijke politiecommis saris van Drangedal meldt na den dat zes overlevenden te Drangedal aankwamen. Deze ver moedden, dat nog tien of twaalf personen de ramp hebben over leefd, doch gewond zijn. Een der overlevenden vertelde, dat het toestel Maandagavond even vóór elf uur neergestort was. Hij zat helemaal achter in het vliegtuig en was zich van geen gevaar be wust, voordat het toestel in de bomen neerkwam. Het was zo donker en het bos op de plaats van het ongeval zo dicht, dat de overlevenden de dageraad moes ten afwachten, alvorens hulp te kunnen gaan halen. De betrokken vliegtuigmaat schappij maakt officieel bekend, dat 11 personen om het leven zijn gekomen, onder wie drie leden van de bemanning. De stewar dess behoort tot de overlevenden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Volgens de stewar dess is het toestel tegen een heu vel opgevlogen en in de bomen gevallen. Er deed zich een ont ploffing voor en het toestel vloog in brand. Sommige inzittenden werden uit het vliegtuig geslin gerd, andere wisten er op tijd uit te komen. Volgens de plaatselijke politie commissaris is geen van de acht tien overlevenden ernstig ge wond. Acht konden zich direct naar hun woonplaatsen begeven. Andere hebben een gebroken arm of been of brandwonden. De opperbevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger, ge neraal Van Fleet, heeft Dinsdag in een te Tokio uitgegeven ver klaring uitgesproken dat de com munisten klaarblijkelijk nimmer het sluiten van een wapenstil stand in Korea hebben gewenst. Indien zij er wel een hadden ge wild, zouden zij deze na tien maanden van onderhandelingen wel hebben gesloten. Doch de Verbondenen kunnen hen óf uit de strijd slaan, óf zich nog gedul diger en volhardender onderhan delaars betonen dan hun com munistische tegenstanders. Ik ben teleurgesteld over het niet- vorderen der wapenstilstandsbe sprekingen, doeh ik vertrouw er op dat de Verenigde Naties tot 'n eervolle vrede in Korea zullen geraken, indien deze te verwezen lijken is", zeide hij. De vergadering van de onder handelaars over een wapenstil stand in Korea heeft Öinsdag 15 minuten geduurd. Na afloop werd alleen meege deeld, dat heden weer verga derd zal worden. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. De geallieerde luchtmacht blijft spoorwegverbindingen in het door de communisten beheerste gebied aanvallen. Dinsdag heb ben honderden vliegtuigen Socn tsjon, ten N. van de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang, dat 'n belangrijk knooppunt van we gen is, gebombardeerd. Vóór de aanval op Soentsjon zelf was de spoorlijn gebombardeerd, die deze plaats met de Mandsjoerijse grens verbindt. Vliegtuigen van de Amerikaan se vliegdekscheDen „Valley For ge" en „Princeton" hebben aan vallen uitgevoerd op spoorlijnen, die bij vorige aanvallen waren beschadigd en die de communis ten juist hadden hersteld. Geallieerde marinevliegtuigen vielen in O.- en Midden-Korea communistische troepeneenhe den aan. De vliegers meldden dat 400 Noordelijken zijn gesneu veld. De erondstriidkrachten hielden zich noodzakeliik met patrouille activiteit bezig. De communisten vuurden met geschut en mortie ren. getuigenis, welke de generaal op 24 Maart voor de commissie heeft gehouden, voegde hij er aan toe, dat Engeland deze prijs een eeuw lang heeft Betaald, en wel van 1815 tot 1915. Hij ver klaarde zulks naar aanleiding van uitlatingen van de republi keinse senator Hickenlooper, die zeide bezorgd te zijn over de draagwijdte van de Amerikaan se verplichtingen. De generaal zeide voorts, dat generaal Eisenhower van me ning was, dat pogingen om de Noordatlantische strijdkrachten op te bouwen in gelijke tred met de Russische weermacht zullen uitlopen op een econo mische nederlaag voor het Wes ten. Daarom gaf deze de voor keur aan een betrekkelijk ge ringe strijdmacht, met daar naast een zeer doeltreffende re serve. Volgens de generaal zal de Sowjet-Unie, indien de Navo- plannen voor 1952 kunnen wor den uitgevoerd, geen verras singsaanval meer kunnen doen. Toch zijn de Westelijke strijd krachten nog niet voldoende sterk om een Russische aanval te keren. Wel zijn echter de kansen op een succesrijke ver dediging veel groter dan een jaar geleden, aldus de generaal. Minister van oorlog Lovett verklaarde, dat de Sowjet-Unie de Ver. Staten alleen op het gebied van de vliegtuigproductie vooruit is. De Amerikaanse toe stellen zijn echter „veel beter uitgerust", aldus Lovett. In de Italiaanse kustplaats Ancona zijn Maandag 11 Joego slavische jongelieden, allen dienstplichtigen tussen 18 en 20 jaar, op een gestolen vissers boot aangekomen. Zij hebben zich tij de politie als politieke vluchtelingen opgegeven. In Bari, verder naar het Z„ kwamen nog dezelfde dag 6 vluchtelingen aan. Zij maak ten zich in de avond meester van een gemotoriseerde vissers boot, bedwongen de bemanning van 10 met één echte en 2 hou ten pistolen en sloten haar op in het ruim. Bij aankomst in Italië verko zen 3 leden der bemanning in Italië te blijven. Zo zijn er dus binnen 24 uur 20 Joegoslaven naar Italië uitgeweken. Koningin Juliana heelt Zater dag een bezoekgebracht aan de Koning sschool te Apeldoorn, of fi deel geheten. School van ZM Koning Willem III en H. M. Koningin Emma der Nedertonde^ die op 3 Mei 1852 in gebruik werd genomen en dus honderd Na het gehele schoolgebouw te hebben bezichtigd, begaf de vorstin zich naar de speelplaats en nam daar deel aan het spel CeTHier zien we de Koningin temidden van de kinderen tijdens het echt Nederlandse spel Jn Holland staat een huis (Foto A.N.P.). Er heeft zich een nieuwe ont wikkeling in het Amerikaanse staalconflict voorgedaan, door dat 13 republikeinse senatoren een wetsvoorstel hebben inge diend, dat de minister van han del Sawyer wil bevelen het be heer (over de opgevorderde staalindustrie weer aan de eigenaren over te dragen. Gistermidda.; om ongeveer 2 uur is te Noordwijk aan Zee ten gevolge van een Hersenverbloe- ding overleden mevrouw Maria Montessori. Zij bereikte de leef tijd van ruim 81 jaar. Mevr. Montessori was voor eni ge tijd bii vrienden te Noordwijk aan Zee, waar zij plotseling dooi de dood werd verrast. Donderdag a.s. zal in de pa rochiekerk Maria Ad Mare te Noordwijk aan Zee te elf uur de uitvaartdienst worden gehou den. Het stoffelijk overschot wordt begraven op het Rooms- katholieke kerkhof te Noordwijk. Dr Maria Montessori werd 31 Augustus 1870 te Chiaravalle in Italië geboren. In 18% promo veerde zij te Rome, als eerste vrouw in'Italië, tot doctor in de medicijnen en chirurgie. Hierna werd zij benoemd tot assistente aan de psychiatrische kliniek der universiteit. Spoedig daarop werd zij benoemd tot professor in de anthropologic en hygiëne aan de vrouwelilke hogeschool. Van 190419Ó8 doceerde zij paedagogisehe anthropologic aan de universiteit van Rome. Getrof fen door het lot der achterlijke kinderen, richtte zij haar aan dacht op het probleem hunner opvoeding. Op het eerste paeda gogisehe congres te Turijn ver dedigde zij haar opvatting, dat de zorg, die aan deze kinderen besteed moest worden, veeleer op paedagogisch, dan op medisch gebied lag. Haar stelling wekte grote belangstelling en spoedig daarna werd zij benoemd tot di rectrice van het pas opgerichte orthophrenische instituut, waar leerkrachten werden opgeleid voor het bijzonder onderwijs, dat vooral door haar toedoen was tot stand gekomen. Persoonlijk gaf zij leiding aan het onderwijs van hiertoe bijeengebrachte achterlij ke kinderen, zich ten dele rich tende naar de door Itard en So- guin ontworpen physiologïsche methode. De resultaten waren zo verras send, dat haar leerlingen toela tingsexamen voor het gewoon lager onderwijs met succes ai- legden. Dit versterkte Dr Mon tessori in haar overtuiging, dat het gehele onderwijs op onvolko men grondslag was ingericht. In 1907 kreeg zij de kans haar er varing aan het onderwijs met normale kinderen te toetsen. Zo ontstonden de „Case dei bamhi- ni" voor kinderen van 36 jaar, die al spoedig de aandacht der hele wereld op zich vestigden. In 1913 werd de eerste grote opleidingscursus te Rome gehou den. Vertegenwoordigers van meer dan 17 Europese en over zeese landen namen eraan deel. Montessori-scholen verrezen spoedig in alle delen der wereld. Dr Montessori's standaardwer ken werden in meer dan 14 ta len vertaald, zelfs in het Japans en Chinees. De Montessori-methode werd steeds verder ontwikkeld en om vatte al spoedig het gehele lager onderwijs, terwijl zij ook in de middelbare school is doorgedron- gen, Een vijftiental laren geleden vestigde mevr. Montessori zich in ons land, waar haar methode een zo ruime toepassing had ge vonden. Zij stichtte hier een cen trum voor haar arbeid waar zij he3»- steeds verder grijpende ge dachten kon toeoassen en door- geven. De universiteit van Amsterdam bood mevr. Montessori in 1950 het eredoctoraat aan. Bii haar bezoek aan Parijs werd bi be noemd tot officier de la Legion d' Honneur. Te Parijs is de derde ..kruis tocht der hoffelijkheid" be gonnen. Een maand lang zullen pers, radio, politie en overheid met leerzame voorbeelden en alle mogelijke propagandamiddelen het „Weest vriendelijk tegenover elkaar" ingang trachten te doen vinden. Een aantal knappe jonge meis jes, met het onderscheidingsteken van deze actie getooid, heeft op dracht verdienstelijke daden op te sporen. Soms worden de goede daden ter plaatse met een kus beloond, zoals een verkeersagent bemerkte.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1