Binnenlands Nieuws 2 RECHTSZAKEN De„Lesywtj8snte!erneuzen LOCOMOTIEF SPORTNIEUWS Rijwiel- en Motorhandel D. P. MANKAERT Eric de Noorman in „Het land der duisternis m. AKKERTJES Communitische wetten WIELERSPORT VOETBAL door j. W. L. van Doorn HET RECHERCHE ONDERZOEK IN DE TUIN TE LAREN. INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG IN APELDOORN. Oat bonst en bonst 'tis niet uit te houden. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „CLARA". L,0 O P I LICHTER! (Illustraties van M. C. van Kerkvoort) ROTTERDAMSE PORITIE DEED GOEDE VANGST. In de nacht van Zaterdag op Zondag zagen politieagenten te Rotterdam 2 jonge mannen, de 19-ajrige varensgezel A B en de 20-jarige militair W. L., Mei den uit Den Haag, staan prut- sen aan een grote Chevrolet, die niet meer wilde rijden. Zij vertrouwen het zaakje met en vroegen om hun papieren. TOen zij deze niet konden tonen, namen de agenten het tweetal mee naar het bureau. Hier bleek dat zij de auto hadden gestolen in Den Haag. Zij werden in ver zekering gesteld nog voor de aangifte van diefstal bij de Haagse politie was binnengeko men. Het onderzoek in de tuin van de villa aan de Rijksweg Oost 2Q te Laren is Zaterdag door de ju stitie geëindigd. Hoewel officieel geen mlich- tngen oover dit onderzoèk wer den verstrekt, vernamen wij, dat het niet geheel zonder resultaat is gebleven. Gezocht zou zijn naar de ko gel, waarmede een der gebroe ders Horn zou zijn doodgescho ten, zomede naar sporen van arsenicum. Als toedracht van ds moord zou namelijk zijn aange nomen, dat beide heren Horn kleine hoeveelheden arsenicum werden toegediend, die bij de een de dood tengevolge had, doch tij de ander een bewuste loosheid had veroorzaakt. Hier uit, zo veronderstelt men, is hij weer ontwaakt, waarna hij de kogel zou hebben gekregen. Hierop zou ook wijzen de toe stand, waarin de lijken destijds in de kuil zijn aangetroffen. Indertijd werd in Baarn een pistogl in beslag genomen, waar van men vermoedde, dat het bij deze moord had dienst gedaan. Vandaar het onderzoek naar de Wat het bodemonderzoek van j.l. Zaterdag betreft, dit zou niet een gevolg zijn van nieuwe aan wijzingen, doch meer beschouwd moeen worden als een comple tering van het onderzoek, dat een vorige maal is ingesteld, toen de beide lijken waren blootgelegd. BABY VAN 10 DAGEN OP STRAAT. Op de Loseweg te Apeldoorn zagen voorbijgangers Zondag avond op de stoep van een wo ning een doos staan, waaruit 't gehuil van een baby klonk. Bij onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes gesto ken jongetje te bevatten van naar schatting 10 dagen oud. Het kleintjë is voorlopig in het ziekenhuis opgenomen. GEZELLIG AVONDJE HAD HAD MINDER PRETTIG SLOT. In een preceel aan de Haar lemmer Houttuinen te Amster dam was Zondagavond een ge zellig avondje belegd door enige families, die onder het genot van sterke dranken en kaartje legden. Op zeker ogenblik ontstond er tussen de kaartspelers een ver schil van mening, dat zo hoog pen, door de onder invloed van sterke drank verkerende al dus de politie getroffene met een mes in de buik werd gesto ken. Het slachtoffer werd naar he' binnengasthuis gebracht. De dader, een 41-jarige Amster dammer, is door de politie aan gehouden en zal worden voor geleid. Tijdens het weekend hebben inbrekers op 3 verschillende plaatsen te Apeldoorn hun slag geslagen. Bij een veehandelaar werd n bedrag van 2800 aan contan ten, dat onder een kussen was verborgen, gestolen. Een speel tuin aan de Amersfoortseweg kreeg nachtelijk bezoek, dat er met drank, een automaat met inhoud enz. van door ging. Een kapper ontdekte, toen hij van een wandeling terugkeerde, dat tijdens zijn afwezigheid ongeno de gasten er met een bedrag van 1200 alsmede enige waardevol le sieraden vandoor waren ge gaan. 17:) Tussen de grauwe heuvels duikt in de verte een in ruwe hui den geklede ruiter op. Een ogenblik staat hy scherp afgetekend te gen de lucht, spiedend, in half gebukte hou ding. Dan schijnt hy de kleine groep in het oog te krijgen, want met een ruk wendt hij zich om en schiet weg tussen de glooi ingen. Als een schich tig dier onttrekt hij zich aan hun ogen. „Te deksel!" snuift Halfra verbitterd. ,Wat beduidt deze lompheid Deze man dient verheugd te zijn dat aanzienlijke bui tenlanders als wij op som Der. „Let op mijn Het schönt dat deze wilden om loerden, makkers een les in wellevendheid vragen, om vanaf een glooiing het land feestmaal, dat zij voor ons Ik heb grote lust hen die hard- haftdig bij te brengen Hii wil de vluchteling volgen, doch Eric houdt hem gebiedend tCr^j houden de kustzegt de Noorman. „Tussen die heuvels ver dwalen wij zeker. Ik houd bever- ons schip als baken in het oog, dan rond te dwalen in een vreemd gebied, waarvan de bevolking ons misschien zal aanvallen. „Het is natuurlijk een wildeman, OPA KLIJZING NIET GESLAGEN? De Deen Paul Lausten, die te Kopenhagen tijdens een wed strijd gehouden onder auspiciën van het dagblad „Socialdemo- kraten", over 3,3 gram tabak 110 minuten en 25 seconden deed, kan niet als wereldrecord houder worden erkend, aange zien de Deen geen lid is van een pijprokersclub, zo werd van het bestuur de Purmerendse club vernomen. halen Sommigen zijn zo groot als een Drakkar en hebben drie hoof den heb ik vaak horen vertellen. Maar misschien huizen hier alleen maar oorlogszuchtige stammen, die elke vreemdeling gewoon dood slaan We moeten het beste blijven hopen, wil ik maar zeggen En sputterend sjokt hij de Noor man achterna, die lenig de heuvel afdaalt en zijn mannen voorgaat. Terwijl zij verder gaan rust de zon hoger. Eindelijk wenkt de Noorman, die vooruit gelopen is opnieuw te overzien, zijn makkers haastig. Als zij nader komen, zien zy tot hun verbazing hoe enkele van ruw op elkaar gestapelde stenen wallen stukken grond afbakenen. In de verte tekenen zich enkele verval len woningen af. „Mensen roept Halfra ver heugd. „Zonder twijfel huist hier een eenvoudige boerenbevolking, die ons met ruwe doch eerbiedige hartelijkheid welkom zal heten. Laten wij ons haasten, heer Eric. Ik verlang naar het landeluke aan zienlijke reizigers als wb, wat be deesd zullen aanrichten Behoedzaam gaat de Noorman z n mannen voor. Zijn ogen glijden zoekend over de half ingestorte huizen, die er jammerlijk vervallen uitzien. ,Een armelijke bevolkingmom pelt Halfra hoofdschuddend. „Wij moeten ons niet te veel van het welkomstmaal voorstellen, vrees ik De mensen zullen natuurlijk doen wat zij kunnen, doch ik zal hen beletten uit overdreven be wondering hun laatste geit voor ons te slachten... „Voorlopig is cr nog niemand te zien!", zegt Eric droog. „Zelfs de akkers worden niet bewerkt „Er zullen de laatste jaren wei nig ongelukkigen op deze kust zijn gestrand, die door de wildemannen tot slavenarbeid konden worden gedwongen!" verklaart Orm naar geestig. Doch zelfs de Noorman merkt niets van de stille figuren, die hun nadering vanuit het struikgewas dreigend gadeslaan. MISLEIDENDE ADVERTENTIES. De bona fide bloembollenkwe kers en handelaren gaan zich ke ren tegen aanbiedingen in adver tenties en op markten van infe rieure bollenpakketten en bollen- zaden. Dergelijke aanbiedingen kun nen slechts moeilijk worden ver boden. Zij voldoen meestal aan de minimum-kwaliteitseisen, waardoor de controleurs van de verschillende intanties machte loos staan. Pogingen van de bond van detail-bloembollenhandela ren om hierin verandering te brengen schijnen thans enig re sultaat te gaan opleveren. Daar deze bond van mening is dat dergelijke pakketten, die meestal via advertenties worden aangeboden, zeer gevaarlijk zijn voor de naam van het bloembol lenvak en voorts dat het publiek eigenlijk alleen maar geld uit de zak wordt geklopt zonder dat er veel voor wordt geleverd, is de strijd thans gericht tegen adver tenties van sommige bollenhan- delaren, die vaak een misleiden de inhoud hebben. Zo is er een handelaar die alleen in zijn ad vertenties zegt wat men voor 4,15 in zijn tuin kan krijgen, als men bij hem ,,een pakket" be stelt. Deze firma verzuimde ech ter op het preciese aantal plan ten te noemen, waardoor het pu bliek dan ook de indruk kreeg planten toegezonden te krijgen. Hierop heeft de bond van de tail-bloembollenhandelaren een uitspraak van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem ge vraagd en gekregen over deze slot was dan ook dat deze hande laar het verbod kreeg opgelegd van het plaatsen van dergelijke advertenties. Wel zou hij mogen adverteren als duidelijk bleek dat zaad zou worden geleverd. Voor iedere handeling in strijd met de ze uitspraak zal hij in de toe komst 1000 boete moeten beta- len. De voorzitter van de bond van detail-bloembollenhandelarende heer G. Telkamp, deelde mede, dat nu de kans was geschapen om dit kwaad uit te roeien. Hij hoopte dat eenzelfde effect kon worden bereikt bij de controle op de verkoop van bloembollen op de markten. Op dit terrein bewe gen de controleurs van de C.g.b. zich met succes. TEMMER DOOR LEEUW AANGEVALLEN. Bij een voorstelling in het cir cus Mullens te Nijmegen is Zon dagavond de Franse filmleeu wentemmer Emile Moustier dooi een van zijn leeuwen aangevallen en licht gewond. Toen het pyra- midenummer was afgewerkt, wilde de leeuw Romeo niet naar zijn plaats terug. De temmer dwong hem en ging, alleen ge wapend met een huiten vork, op de leeuw af- Deze sloeg hem met zijn klauw op zijn linkerhand. De temmer liet aan het publiek niet merken, wat er gebeurd was en werkte het nummer met bravour af. Hij wist daardoor een paniek te voorkomen in het tot de nok toe gevulde circus. Direct na de voorstelling liet de temmer zijn hand desinfecteren. AMSTERDAMMER ERNSTIG GEWOND BIJ ONTPLOFFING. Zaterdagavond was een bewo ner van een perceel in de Mar- Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee'AKKERTJES" die de pijn (ook kiespijn, rheumatische pijn en vrouwen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". AKKERTJES" zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemen. Elk AKKERTJE"draagt hetAKKER-merk. helpen direct kenstraat te Amsterdam in zijn keuken een benzineblik aan het solderen. Hij hield het daarbij boven een gasvlam. Waarschijn lijk waren in het blik nog ben zinedampen aanwezig, want er volgde een ontploffing, waarbij de man ernstig werd gewond. Hij werd naar het O.L.V. gasthuis overgebracht. Zijn echtgenote werd met minder ernstige ver wondingen naar het Binnengast huis vervoerd. De keuken brand de geheel uit. De brand aan boord van het Deense schip „Clara" is thans beheerst. Het vaartuig is Corcu- bion, aan de Spaanse westkust, binnengelopen. BRANDSTOFFENHANDE- LAREN VOORWAARDELIJK VEROORDEELD. Voor de Bredase economische politierechter stonden vijf be stuursleden van de Bredase af- i deling van de R.K. bond van detailhandelaren in brandstoffen terecht. Zij moesten zich verantwoor den wegens overtreding van het kartelbesluit. Ieder der ver dachten werd veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 100 of 20 dagen hechtenis. Reeds tweemaal was deze zaak aangehouden, o-mdat de getui genverklaringen nogal uiteenlie pen. De eis van de officier van jus titie was aanmerkelijk hoger. Hij eiste tegen de handelaar G. C. J. een voorwaardelijke geld boete van 4000 of zes maanden hechtenis en tegen ieder der vier andere handelaren J. A. W., L. A. B„ C. A. V. en N. C. R. een voorwaardelijke geldboete van 2000 of zes maanden hechtenis. De politierechter wilde deze zaak echter uit principieel oog punt bekijken. De brandstoffen- handelaren was tenlaste gelegd, dat zij in het tijdvak van April „handhaaf de geldende prijs, anders ga je failliet". Twee handelaren T. A. K. en M. H. M. hadden zich tegen deze regeling verzet en waren door de groothandelaren, die handelden op advies van de bond van de tailhandelaren in Breda, in het beginstadium geboycot, zoals de officier van justitie het uitdruk te. Vooral dit laatste vond spr. niet fair en daarom kwam hij ook tot een zware eis. De raadsman, Mr. H. J. P. Dolk uit Amsterdam, wijdde uit voerig uit over deze kwestie en kwam tot de slotsom, dat ontslag van rechtsvervolging diende te volgen, daar het bewijs van overtreding niet geleverd zou zijn. De politierechter verwierp dit en ging over tot veroordeling. President Jacob Arbenz-Guz- man van Guatemala heeft Zater dag zijn veto uitgesproken over de van de communisten afkom stige arbeidswetten, die het ba- perkend karakter van de huidige wetgeving vergroten. De conser vatieve minister van Economi sche Zaken en Arbeid had da wet ten „onmogelijk" genoemd. De nieuwe wetten waren vori ge week snel door de communis ten in het congres behandeld in de vorm van amendementen op da bestaande wetten en als „één- Meigeschenk" beloofd aan de ar beidersorganisaties. Het optreden van de president wordt in de hoofdstad uitgelegd als een mogelijke ommezwaai naar het centrum van zijn hoofd zakelijk links-georiënteerde coa litie. opliep, dat de echtgenote van jqoj- hem beweerde misleiding. een der gasten een asbak op nam en deze tegen het hoofd van een der andere mannelijke bezoekers wierp. Hij „nam dit niet" en ey ont stond een vechtpartij, waarbij de 53-jarige echtgenoot van de vrouw, die de asbak had gewor De president, Mr A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, achtte misleiding bewezen. Ook hij zou planten hebben verwacht als hij iets dergelijks had besteld en ook hij zou zich, zwak gezegd, misleid hebben gevoeld in plaats van planten zaad te krijgen. Het Frame van hoogmagnesium-staal Wagtmans wederom tweede in het Poly-criterium. wout Wagtmans heeft zijn pres 1950 tot Juni 1950 een afspraak i tatie in het criterium Polymul- zouden hebben gemaakt, die neerkwam op het handhaven van maximumprijzen. Zij verzuimden evenwel deze afspraak aan de autoriteiten in Den Haag mede te delen. Zij handelden hierdoor in strijd met het kartelbesluit. De verdachten ontkenden een afspraak gemaakt te hebben. Het was maar een advies, ver klaarden zij, onder het motto LOCOMOTIEF RIJWIELEN zijn verkrijgbaar bij Axelsestraat 16 - Tel. 2220 - Terneuzen POSTZEGELTENTOON STELLING TE MONACO Nederlander verwierf gouden medaille. De internationale postzegel tentoonstelling „Reinatex", die te Monaco is gehouden, is Zondag gesloten. Bij de prijsuitreiking is aan de Nederlandse wetenschap pelijke philatelist de heer Jan Poulie uit Amsterdam de gouden medaille uitgereikt voor zijn wetenschappelijke verzameling eerste emissie Nederland. tipliee (een koers, die reeds in 1913 werd verreden) van 1951, toen hij als tweede eindigde ach ter Geminiani, herhaald. Ook dit keer kwam hij in de heuvelrit over 154 km als tweede door de finish met slechts drie seconden achterstand op Jean Robic, die de koers won in 4 uur 27 minuten 53 seconden. Algemeen was Wagtmans als gevaarlijkste buitenlander aan gewezen en de voorspellingen klopten precies. Op het circuit van Chanteloup, buiten Parijs, hadden zich duizenden verzameld om de jaarlijkse strijd gade te slaan. Tienmaal moest het cir cuit van ruim 15 km worden ge reden en vrijwel voortdurend wisselde het beeld bij het passe ren van het hoogste punt van het circuit. In de dertiende ronde trok Jean Robic er tussenuit, waarbij hij 12 man aan zijn wiel kreeg, onder wie Wout Wagt mans en de verrassing van de wedstrrd Martinez, een leerling van de grote Geminiani uit Cler mont Ferrand. In de voorlaatste ronde trachtte Martinez her),aal- de malen te demareren, maar Robic was zeer waakzaam en voornamelijk hij zorgde er voor, dat de vluchteling werd inge haald. Vlak voor dat het hoogste punt van Chanteloup voor de laatste keer moest worden geno men probeerde Martinez een nieuwe ontvluchtingspoging en dit keer konden alleen Robic. Wagtmans enBeasly hem bijhou den. Bij het beklimmen van de Chanteloup demareerde Robic op 500 meter van de finish. On danks fel verdedigend werk van Wagtmans en Martinez konden zij het tempo van de Breton niet volgen en met 3 seconden voor sprong en Wagtmans en 6 se conden op Martinez ging Robic als eerste door de finish. De uit slag werd: 1. Robic, tijd over 154 km 4.27.53; 2. Wagtmans 4.27.56; 3. Martinez 4.27.59; 4. BeasLey 4.28.12; 5. Buchonnet 4.28.15; 6. Huber (Zwitserland). De gemid delde uursnelheid bedroeg 37.685 km- IV. In „De Hervormde Gemeente van Terneuzen en hare Leeraren' door J. van der Baan te Wolfaartsdijk komen we de naam van Cornelia Goossen ook nog tegen. In Maart 1853 ontving deze gemeente een geschenk van twee kostbare zilveren wijnkannen, ten gebruike bij het H. Avond maal, van mej. Cornelia Goossen, destijds gehuwd met den heer Jacob van 't Hoff, welke kannen bij de avondmaalsviering op den 10 April van dat jaar voor het eerst in gebruik werden gesteld. Beide kannen, zeer fraai bewerkt bij den heer D. J. Donker te Rotterdam, voeren tot opschrift: „Aan de Herv. kerk te Terneuzen, ter gedachtenis: door mej. „Cornelia Goossen en wijlen haren echtgenoot, den heer Johannes „de Feyter, Maart 1853". Deze edeldenkende geefster, den 26 Maart 1815 met kerkelijke attestatie van Zaamslag naar Terneuzen overgekomen, overleed te dezer plaats reeds de 18e Maart 1854. In het kohier van omslag der op te brengen subsidies voor den jare 1819 van de Zuid-, Sparks- en Catspolder was te lezen, dat Johannis de Feyter ingeland was, terwijl in 1834 zijn percelen stonden ten name van wed. De Feyter geboren Goossen. Johannis de Feyter is blijkens de burgerlijke stand te Ter neuzen op wijk C. 18 overleden 27 Januari 1833, oud 75 jaren, geboren te Axel, gehuwd met Cornelia Goossen, eerder met Maria van der Hofstede, zoon van Aamoud de Feyter en Maria Metz. Laatstgenoemde Aarnoud de Feyter Levzn. werd gedoopt te Axel 27 Juli 1727 en overleed te Axel 8 Februari 1793. Hij onder trouwde te Hoek 17 Februari 1753 met Maria Mets Gillesdochter, die werd geboren te St. Kruis 3 October 1723 en te Axel overleed 30 September 1773. Uit een lijst van veranderingen van de gemeente Terneuzen, berustende op het kadaster te Goes, blijkt dat in het jaar 1834 j de eigendommen van Johannis de Feyter bij erfmaking over- gingen op Cornelia Goossen, wed. Johannis de Feyter, landbouw- j ster te Terneuzen en wel o.m. het perceel gemeente Terneuzen j E. 154. Vóór het jaar 1834 tot plm. 1812, het instellingsjaar van het kadaster, werd niets meer aangaande genoemd perceel ge vonden. Het staat dus vast, dat zeker vanaf 1819 eigenaar was van de i Leeuwenhof" en van de „Moffenschans" Johannis de Feyter en van zijn overlijden op 27 Januari 1833 tot aan haar overlijden op 18 Maart 1854 mej. Cornelia Goossen. Wij schrijven eigenaars en geen bewoners, want volgens het bevolkingsregister der gemeente Terneuzen, lopende van 182b tot 1847, blijkt dat zich op 1 Maart 1834 uit Zaamslag m Ier- neuzen op wijk C. 18 vestigde het gezin Willem de Feyter Maria Vinke, hetgeen dus inhoudt, dat zij de bewoners w ei den van de latere „Leeuwenhof" en wel als pachters, hetgeen ook blijkt uit het boven aangehaalde testament van Cornelia Goossen. Énkele genealogische gegevens omtrent Willem de r eyter en Maria Vinke zijn hier zeker op hun plaats. Willem de F eytei werd te Axel geboren op 2 Juni 1781 als zoon van Aarnoud de Feyter en Cornelia Jansen en overleed te Terneuzen 30 Maart 1843 Hij was gehuwd met Maria Vinke, dochter van Jan Vinke en Pieternella van Alten. Haar overlijdensacte is te vinden in de burgerlijke stand van Terneuzen d.d. 7 November 1869. Zij was bij haar overlijden 76 jaren. Merkwaardig is echter, dat de bevolkingsregisters van Terneu- twee verschillende geboorteplaatsen, doch ook twee verschil- zen lende geboortedata aangeven. Volgens het bevolkingsregister 1826 tot 1847 woont op wijk C. 18 o.m. W. de Feyter, geboren te Axel 2 Juni 1781, overleden 30 Maart 1843 en Maria Vinke, geboren te Hoek, 27 April 1793. Idem. 1848 tot 1851 woont op wijk C. No. 1 o.m. Maria Vinke, wed. W. de Feyter, geboren te Axel 2 Juni 1781. Idem. 1852 tot 1861 woont op wijk C. No. 1 o.m. Maria Vinke, wed. W. de Feyter, geboren te Axel 2 Juni 1781. Idem. 1862 tot 1870 woont op wijk E. No. 6 o.m. Maria Vinke wed. W. de Feyter, geboren te Hoek 27 April 1793, overleden 7 November 1869. Lang heeft Willem de Feyter niet geboerd op de „Leeuwenhol n.l. slechts van 1 Maart 1834 tot aan zijn dood op 30 Maart 1843. In een testament, door hem gemaakt en verleden .voor notaris Pieter Willem Steenkamp te Terneuzen d.d. 27 Februari 1843, staat o.m. dat „de eersame Willem de Feyter, zijnde ziekelijk van lighaam dog zijne verstandelijke en zedelijke vermogens ten volle magtig", zijn huisvrouw Maria Vinke benoemt tot enige en universele erfgename. Na zijn overlijden werd op 18 Juni 1843 een inventaris der na latenschap opgemaakt, eveneens verleden voor notaris Steen kamp, waarbij Maria Vinke wordt genoemd als moeder en voog des van haar minderjarige kinderen Pieter, oud 22 jaren (geboren te Zaamslag 9 December 1820), Willem oud 21 jaren (geboren te Zaamslag 19 December 1821), Marinus oud 20 jaien (geboren te Zaamslag 9 Mei 1823), Jacobus oud 17 jaren (geboren te Zaamslag 23 September 1825), Levinus oud 13 jaren (geboren te Zaamslag 11 November 1829), en Pieternella oud 10 jaren (ge boren te Zaamslag 4 December 1832). Verder Cornelia de Feyter (geboren te Zaamslag 24 Maart 1816) huisvrouw van Ferdinandus Dees, Johannes de Feyter (ook wel genaamd Jan, geboren te Zaamslag 17 Maart 1817) landman te Hoek, voor zich in privé en nog als toeziende voogd over zijn minderjarige broeders en zuster, en Aamoud de Feyter, geboren te Zaamslag 9 April 18181. boerenknecht te Terneuzen. Als eigendommen van Willem de Feyter worden genoemd: le. een hofstede bestaande in woonhuis, schuur, wagenhuis en andere gebouwen, benevens de nomber van 53 bunder, 35 roeden en 38 ellen erf, tuin, bouwgrond etc. benevens het zg. Piarmans- dijkje, alles gelegen in de Vlooswijkpolder en Willemskerkepol der, d.d. 17 Januari 1839 gekocht van Pieter Dees, de oude in leven landman te Hoek welk koopcontract is gepasseerd d.d. 11 Februari 1840 voor notaris Steenkamp te Terneuzen. Bij dit koop contract is gevoegd een afschrift van de verkavelingsacte dei vaste en losse goederen van de kinderen van wijlen Catharina Cornelia Alvarez, gehuwd met genoemde Pieter Dees, waarvan de inhoud op het volgende neerkomt: Eensluidend afschrift der minute d.d. 26 October 1795 verleden voor notaris Pieter de Lozanne te Axel. „Vercavelinge van Hofsteden en Landen. Item Renten, Cnijn- sen, Portien in een Meestoof, Thienden, Wettelijke Obligatien, Wisselbrieven en Provinciaal Zeeuwsche Obligatien benevens de daarop verloopen Interesten Gecalculeert tot den Eersten Septem ber 1795 A an bedeeld aan de zeven nagelaten kinderen van wijlent Catharina Cornelia Alvarez, in huwelijk verwekt bij Pieter Dees, wonende te Hoek, bij de Staat houdende Rekening en Scheydinge der Boedel en Nalatenschap van wijlent den Weledelen Heer Pie ter Alvarez de Westdorpe gesloten den 1 April 1(95. Welke Ver cavelinge is opgemaakt ter requisitie van Monsr Daniel Buyse, wonende te Axel als in huwelijk hebbende Juffrouw Pieternella Catharina Dees en zulks mede ter requisitie van dezelve als pro parte Erfgename in voorschrevene Boedel; voorts nog ter requi sitie van den Weledelen Heer Pieter Alvarez, woonende te Neu zen, Mr. Ferdinand Alvarez, woonende in 's Hage en Mr. Marinus Geene, wonende te Middelburg, de twee eerstgenoemde als Tes tamentaire en laatst genoemde als geassumeerde Voogden over de zes n.l. Pieter Dees Junior, Abraham Dees, Sara Dees, Ferdi nandus Dees, Jelijntje Dees en Martina Geertrui Dees, nu nog minderjarige kinderen van wijlen genoemde Catharina Cornelia Alvarez, in huwelijk verwekt bij Pieter Dees". Een en ander betrof hier een bebouwde en beplante hofstede 108 gemeten 133 roeden, staande en gelegen in de Willemskerke polder en Flooswijkpolder, bewoond door Hermanus van Dix- hoorn. Zoals reeds gemeld overleed 18 Maart 1854 mej. Cornelia Goos sen Blijkens een acte d.d. 25 Juni 1855 verleden voor notaris Jan Jacob Fercken te Zaamslag, kwam op genoemde datum het legaat, waarvan in het testament van Cornelia Goossen sprake was in het bezit van Maria Vinke. In deze acte tekent zij voor accoord, dat zij de aan haar gelegateerde goederen aanvaardt en daarbij zal betalen een bedrag van 51.188,66. (Nadruk verboden.) OOST ZEEUWS VLAAMSE SCHEIDSRECHTERS BIJEEN. De scheidsrechtersgroep Oost Zeeuws-Vlaanderen hield Zater dag j.l. een bijeenkomst in haar clublokaal ,,'s Lands Welvaren" te Axel. Besloten werd Zondag 6 Juli met 2 elftallen een wedstrijd te spelen tegen de groep Bergen op Zoom te Bergen op Zoom, en op 20 Juli tegen de groep Walche ren te Axel. De prijswinnaars van een spel regeltest, samengesteld door de heer P. Kouwijzer te Terneuzen, waran: 1. W. v. d. Dries te Ter neuzen, 18 punten; 2. G. Hemel- soet te Sluiskil, 1514 p.; 3, 4 en 5 (na loting) resp. door T. Sturms te St. Jansteen, G. Ferket te Hulst en J. Scheele te Axel, allen met 15 punten. PRINSESJES BEGROETTEN EEN LUCHTBALLON. Ter gelegenheid van de bevrij dingsfeesten in Zuil an maakte de ballon „Henri Dunant", on der leiding van balloncomman dant C. de Vos Klootwijk met nog aan boord dr Staller en het echt paar BoesmanVisscher een op stijging. Onmiddellijk na de start dreef de wind de ballon op een hoogte van 200 meter zwak over het paleis Soestdijk. Enthousiast kwamen de prinsesjes naar bui ten gelopen en zwaaiden spon taan de luchtvaarders toe. De laatsten wierpen postkaarten af met groeten en bijzonderheden over de tocht van de ballon. Na een fraaie vaart over het IJsselmeer en ten Noorden van Zwolle werd des avonds in het maanlicht een vlotte landing ge maakt bij Staphorst. Daar stroomde de bevolking al heel spoadig toe. Velen waren in de veronderstelling, dat de ballon een der parachutes was uit de radio-vliegwedstrijd ter herden king van de voedseldroppings.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3