Vijftien jaar wegens moord op boswachter BEVRIJDINGSDAG TE TERNEUZEN VOGELVRIJ Victorie-herdenking trok massale belangstelling Ual «1& Ss»ea>a8acie DER.T.C.METDEWEST De eerste reis van het Britse straalvliegtuig MOND- EN KLAUWZEER Stakingen in Libanon Verminderde stakingsdreiging in België GEHEIME BIJEENKOMST van marineleiders in het Verre Oosten Schooljeugd genoot intens van Repelsteeltje Naw Seng in Birma Egyptisch-Amerikaans verdrag mogelijk? AGENDA TERNEUZEN. AXEL. EEDE. SAS VAN GENT. VEERE. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie gisteren geëist tegen de 43-jarige koopman H. P. cn de 33-jarige los werkman M. Ch. P. uit Bussum, die op 17 Juni 1947 de 58-jarige boswachter Albert van der Schagt nadat deze hen op heterdaad bij het stelen van goederen uit een kampter rein had betrapt zwaar heb ben mishandeld. Een van hen heeft de boswachter met aiens eigen pistool een nekschot gege ven, waaraan de man is over leden. De verdachten bekenden de vechtpartij, doch gaven elkaar van het lossen van het dodelijke schot de schuld. De verdachten hebben zich bovendien schuldig gemaakt aan een diefstal met ge weldpleging te Laren op 16 Oc tober 1946. Bijna vijf jaren nadat op de heide nabij Hilversum het lijk van de Boswachter was gevon den, heeft de rechtbank te Am sterdam deze zaak behandeld. De als deskundigen gehoorde vrouwelijke artsen, die de sectie op het lijk hadden verricht, ver klaarden dat de boswachter door het schot in de nek, op korte af stand afgevuurd, om het leven was gekomen. De vele verwon dingen aan zijn gelaat hij was op alle mogelijke plaatsen mis handeld toegebracht tijdens de voorafgaande vechtpartij, hadden wel bewusteloosheid, doch niet de dood veroorzaakt. Na de mis handeling heeft de boswachter nog geleefd. Op een vraag van een der raadsheren zeide een der artsen, dat het „een zeer bere kend schot was geweest, dat di rect door het centrale zenuwstel sel heenging; een Duits nek schot". De verdachten vertelden, dat zij op de bewuste dag naar een kampterrein waren gegaan om te venten. Het kamp was verlaten. Zij hadden toen kleren meege nomen. Op het moment, dat zij door de afrastering kropen om te verdwijnen, waren zij door de boswachter betrapt, die hen met getrokken pistool opwachtte. Zij moesten hun namen opgeven en de boswachter wilde hen mee nemen naar het politiebureau. Eerst gaf de oudste verdachte een valse naam op. Daarna was hij Ln de richting van zijn fiets ge- Lopen. Hij stale zijn hand in zijn Communiqué van de delega tievoorzitters. De voorzitters van de delega ties ter conferentie Nederland- Suriname-Ned. Antillen hebben Maandagmorgen het volgende ïommuniqué uitgegeven; „Na de vierde plenaire verga dering der conferentie op Dins dag j.l., waarop een aantal be langrijke punten van het werk stuk zijn besproken, is het over leg in de centrale commissie voortgezet, waarbij de opvattin gen, welke over verschillende onderwerpen ter plenaire verga dering naar voren zijn gebracht, mede in het overleg werden be trokken. De besprekingen heb ben geleid tot de instelling van enkele werkcommissies uit de delegaties en hun adviseurs, die zich 1 braden over enige spe ciale onderwerpen, zoals't vraag stuk van de verdeling van de kosten, verbonden aan de ver zorging van aangelegenheden van het koninkrijk. Het resul taat van dit beraad wordt aan de centrale commissie voorge legd. Het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag voltooide overleg in de centrale commissie heeft ge leid tot een grote mate van overeenstemming op vele pun ten. Het resultaat -der bespre kingen in de centrale commissie is neergelegd in een nieuwe re dactie van het werkstuk, die aan de 3 delegaties is toegezonden. De delegaties zullen de nieu we redactie begin deze week in studie nemen, waarna de cen trale commissie Dinsdagavond opnieuw zal bijeenkomen ter be spreking van de resultaten van het intern beraad in de delega ties. jOp die bijeenkomst zal dan tevens worden besproken de verdere werkwijze van de slot fase van de conferentie. Het Britse passagiersvliegtuig met straalaandrijving, dat de eerste reis maakte op de lijn Lon. denJohannesburg, is Zaterdag om 14 33 uur (Ned tijd) in Jo liannesburg aangekomen, na een reisduur van 23 uur en 33 minu ten. De „Cornet" kwam zeven minu ten vóór de beoogde tijd in Jo hannesburg aan. Er waren 36 betalende passengiers aan boord. Het toestel is door drie beman ningen van zes gevlogen. Te Bei roet en Khartoem is van beman ning gewisseld. Op een donder bui boven Afrika na was 't weer goed gedurende de reis. De pas sagiers hadden geen hinder van lawaai of trillingen. Alleen wanneer de toerentallen van de vier straalmotoren even verschilden, was een dof gerom mel hoorbaar, maar zodra zij weer gelijk waren, was het ge luid in de cabine als dat van een naaimachine. De passagiers had den geen last van vermoeidheid. De trilling van 't toestel was zeer gering. zak en voelde daar zijn revolver, die hij dezelfde ochtend uit zijn fietstas had genomen. Hij draai de zich om en richtte het wa pen op de boswachter, daarbij uitroepend: „Wat wil je nou?" „Ik zag toen", aldus deze ver dachte, „hoe P. een halve bak steen van de grond opraapte en daarmede de boswachter in het gezicht begon te slaan. Ook ik keerde terug en heb Van der Schagt met de vuist in het ge laat gestompt. P. trok daarop het pistool van de boswachter uit de pistooltas, draaide hem om en gaf hem het nekschot. P. heeft daarna het wapen aan mij ge geven, omdat het boven de zak van zijn jasje zichtbaar was. De steen heeft hij ergens in het wa ter geworpen en het pistool heb ik verstopt". IZo luidde de verklaring van de oudste verdachte. Enige jaren is het wapen pas gevonden. De jongste verdachte bekende, dat hij de boswachter met de baksteen had geslagen. „Toen hij stil was geworden, ben ik naar mijn fiets gegaan. De boswachter lag op zijn zijde met het gezicht naar de grond gekeerd. Tegen P. heb ik nog gezegd zijn pet op te halen, die nog onder het lichaam lag. P. is daarop teruggegaan, heeft het lichaam weer gekeerd en het schot gelost", aldus zijn verklaring. De oudste verdachte hield vol dat hij het schot niet had ge lost. Op 16 October 1946 hadden beiden ingebroken in een wo ning te Laren. Toen zij de wo ning wilden verlaten, waren zij verrast door de bewoonster. Zij hadden de dame vastgegrepen en bewusteloos geslagen. Van de gestolen goederen had de oud ste verdachte een gouden hor loge voor 15 verkocht. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie hulde aan de politie voor het knappe speurderswerk en de reconstruc tie van de daad. Spr. achtte diefstal met ge weldpleging de dood tengevolge hebbende bewezen. Beiden ko men uit hetzelfde milieu van muzikanten, orgeldraaiers en kermisklanten. Het zijn gevaar lijke lieden, die voor geruime tijd moeten worden opgeborgen. De oudste kan haast niet lezen of schrijven. Ten aanzien van de daad wordt hij in het psy chiatrisch rapport licht vermin derd toerekenbaar genoemd. De jongste wordt als een wilszwak- ke, arbeidsschuwe man gekwali ficeerd, een a-sociaal psycho paat, die wel toerekenbaar is. Tot slot eiste de officier 15 jaar met aftrek. Op Donderdag 15 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. ENGELAND EN SCHOTLAND. In 36 graafschappen in Enge land en Schotland is mond- en klauwzeer uitgebroken. Teneinde verspreiding van de ziekte tegen te gaan heeft het ministerie van landbouw in het betrokken ge bied beperkende maatregelen ten aanzien van het vervoeren en verhandelen van vee afgekon digd. In bijna de helft van het Britse grondgebied is Zondag 't vervoer van rundvee verboden ter testrijding van de ernstige epidemie van mond- en klauw zeer, die sedert 28 jaar in Enge land is voorgekomen. Het ministerie van landbouw heeft een verbod ingesteld op 't vervoer van dieren in een ge bied van bijna 9.800.000 ha. De verkoop van rundvee zal worden stopgezet. Voordat deze order Zondag van kracht werd, was weer op 10 nieuwe plaatsen deze ziekte uitgebroken. Sedert het begin van dit jaar moesten reeds 11.000 stuks vee worden ge slacht. Op de landbouwtentoon stellingen wordt geen rundvee, schapen en varkens geexpo - seerd. FRANKRIJK Een woordvoerder voor het ministerie van landbouw deelt mede, dat uit 87 van de 90 Franse departementen gevallen van mond- en klauwzeer worden gemeld. In 5332 van de 37.983 gemeen ten of 14 procent heerst mond en klauwzeer. Het percentage l/oerderijen met aangestoken vee bedraagt slechts 0,7. De land- bouwautoriteiten gebruiken thans een nieuwe vaccine ter bestrijding van de ziekte. Het enige probleem vormt de productie hiervan in voldoende hoeveelheden. Men maakt zich niet ernstig bezorgd over de epidemie, die zich niet snel ver spreidt. Sedert Zaterdagmorgen ligt in Libanon het gehele spoorweg verkeer stil. De arbeiders staken uit protest tegen achterstand bij het uitbetalen van salarissen. Voorts heeft minister van P.T.T. maatregelen genomen tegen de nog voortdurende staking bij de telefoondiensten. Op alle kanto ren zijn mededelingen aangeplakt waarin wordt verklaard, dat iedere beambte, die niet onmid dellijk het werk hervat, als ont slagen zal worden beschouwd. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vrouwen en bandieten". Nabij hotel Des Pays Bas, 2 uur: Publieke verko ping van meubilaire goede ren. AXEL: Hotel De Graanbeurs, 4 uur: Publieke verkoping van een woonhuis met erf. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Vrouwen en bandieten". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De berg der ver schrikking". Belgische vakverenigingen, omvattende mijnwerkers, arbei ders uit de zware industrie en personeel der trambedrijven in Brussel en Luik, hadden in het begin van de vorige week „sta kingswaarschuwingen" laten uit gaan, waarbij beoogd werd het Belgische economische leven met ingang van vandaag te ver lammen. Deze stakingswaarschu wingen zijn Vrijdagavond laat in getrokken hangende het resul taat van onderhandelingen tussen vertegenwordigers der vakbonden en van de werkge vers over de eisen der werkne mers, die een speciale uitkering in verband met het afgelopen jaar gemaakte grote winsten en bepaalde wijzigingen in de sociale voorzieningen omvatten. De onderhandelingen worden gevoerd met regeringsbemidde ling. De werkgevers hebben zich be reid verklaard gedeeltelijk aan de eisen der werknemers tege moet te komen. Deze houden ech ter aan hun oorspronklijke eisen vast. De admiraals sir Guy Russell, Paul Ortoli en Arthur Radford, resp. opperbevelhebbers der Brit se, Franse en Amerikaanse mari nestrijdkrachten in het Verre Oosten, hebben op de zestien km van de Philippijnse hoofdstad Manilla gelegen Amerikaanse marinebasis van Sangley Point geheime besprekingen gevoerd. Daarna is beraadslaagd met de president der Philippijnen, Elpi- dio Quirino. In een door de Amerikaanse marineleiding uitgegeven bekend, making is medegedeeld, dat de bijeenkomst ,,de admiraals een mooie gelegenheid schonk om marine-eenheden van wederzijds belang te bespreken". President Quirino verklaarde later met de admiraals „in alge mene trekken te hebben gespro ken over regionale verdedigings stelsels". Hij voegde hieraan toe: „De admiraals wekten de indruk, dat zij vermoedelijk de verant woordelijkheid zullen aanvaarden voor de verdediging ter zee van dit gedeelte der wereld". Volgens te Rangoon ontvangen berichten is de Birmese opstan delingenleider Naw Seng uit de Chinese provincie Joennan, waar hij een communistische scholing zou hebben gehad, naar Birma teruggekeerd, waar hij zich heeft aangesloten bij de on dergrondse communistische re bellen, die sinds drie jaar de re gering bestrijden. Naw Seng, 'n voormalige kolonel uit het Bir mese leger, week in 1950 uit naar Zuid-China. In het oerwoudgebied van Cen- traal-Birma, 280 km ten N.O. van Rangoon, zijn de opstandelingen tot actie overgegaan. Ook uit 't gebied ten Z. van Rangoon wordt activiteit van de communisten gemeld. Volgens gezaghebbende kringen in de Birmese hoofdstad hebben zij in het district Mer- goei twee Britse rubberplantages overvallen, waarbij vier Birmese arbeiders om het leven kwamen. Het kille en nu en dan bepaald gure weer der laatste dagen, dat ons met een rillerig gevoel naar de voorbarig-mooie Paasdagen deed terugverlangen, heeft kans gezien een deel van onze feeste lijke stemming op de nationale feestdag grondig te bederven. De dag was zo mooi begonnen. Reeds in de vroege morgenuren toen de dienst van gemeentewer ken onder leiding van de heer J. Will het marktplein voor de fees telijkheden in orde maakte, beloofde een vriendelijk, hoewel schuchter voorjaarszonnetje een dag van ongekend jolijt in een sfeer van eensgezinde blijheid. Op het zonovergoten markt plein zongen fleurige en kleurige kinderscharen uit volle borst de ons allen zo vertrouwde liederen en oud en jong verkneuterden zich in het vooruitzicht van een mooie dag vol ouderwetse feest vreugde. Even na het middaguur, toen de vele honderden kinderen huis waarts keerden van „Repelsteel tje", begon de lucht een somber en dreigend aanzien te krijgen en tot veler teleurstelling plasten weldra de deprimerende regen buien neer, die aanvankelijk de schijn aannamen van „een regen tje voor een hele dag". Het is per saldo nog meegeval len. Even vóór koningin Victoria haar intocht maakte, ontfermde Pluvius zich over feestvierend Terneuzen, zodat eigenlijk tegen de verwachting in het verdere programma regelmatig kon wor den afgewerkt. Dit moet vooral een voldoening zijn geweest voor het uitvoerend comité, dat kos ten, tijd noch moeite had ge spaard om een feestdag in elkaar te zetten, die in weerwil van de regen volkomen tot zijn recht is gekomen en dit ongetwijfeld in elk opzicht geslaagd mag heten. Of ieder onderdeel van het pro gramma in het kader der bevrij dingsfeesten ook even gelukkig gekozen is geweest, laten we hier buiten beschouwing. De menin gen hierover zullen stellig uiteen lopen, maar dat doet naar onze mening niets af aan het feit, dat het overkoepelend comité en de diverse commissies eer van hun werk hebben gehad en dat zij al len met meer dan gewone voldoe ning mogen terugzien op een feestdag, die tot in onderdelen liet zien hoe er gewerkt, ja ge ploeterd is om de bevolking een rijk geschakeerd program te bie den, dat bovendien in staat bleek massale belangstelling te trek ken. Klokken luidden. Om 8 uur 's morgens beierden de klokken hun vrijheidsklanken over onze met vlaggen getooide stad. In 'n kernachtige toespraak tot de Terneuzense jeugdverenigin gen bracht de burgemeester hun de grote waarde der vrijheid on der het oog. Hij hoopte dat het feest van deze dag een traditie zou worden en dat we het telken- jare zouden mogen vieren in een land van vrijheid en samenwer king. Vier herauten te paard open den vervolgens de feestdag met het voorlezen der bekende procla. matie, die besloot met de over tuigende woorden: „Viert allen feest met allen!" De schooljeugd. Inmiddels waren de leerlingen der verschillende scholen naar de markt afgemarcheerd, waar ze eveneens door burgemeester Tel- legen werden toegesproken. „Jullie zijn de jeugd", zei de burgemeester o.m„ „die ervoor moeten zorgen dat de vrijheid blijft en dat wij altijd oranje zul len mogen dragen". Begeleid door de „Harmonie", die ditmaal de heer P. 't Gilde als dirigent voor zich zag, zongen de kinderen achtereenvolgens het Wilhelmus, „Alle man van Neer- lands stam" en „Wij willen Hol land houen". Het verschil in tempo tussen muziek en schooljeugd maakte, dat het voornamelijk bij het laat- stet lied nogal eens „stokte". „Repelsteeltje". Met de „Harmonie" voorop trokken de schoolkinderen daar na in een eindeloze rij naar het veilingsgebouw aan het eind van de Kerkhoflaan, waar hun de op voering wachtte van de kinder operette „Repelsteeltje". Dit ge bouw leent zich bij uitstek voor zulk een massaal gehoor. Op het geïmproviseerde toneel kregen de 12 a 1300 kinderen een vlotte en aantrekkelijke opvoering te zien van dit voor de jeugd zozeer boeiende spel van zang en dans en verbeelding. De dames F. de Zeeuw en J. 't Gilde hebben met de instude ring van dit lang niet eenvoudige spel een mooi stuk werk gele verd. Tal van de jeugdige rollen werden voorbeeldig vertolkt en zonder een der andere jeugdige actrices en acteurs ook maar in 't minst tekort te willen doen, mogen we hier speciaal vermel den mej. Vink en de kleine Cobi Muller, die beiden opvielen door haar nauurlijke en spontane spel, dat onmiskenbaar talent inhield. Ook de pianobegeleiding van mej. F. de Zeeuw was kf. Alle kinderen werden in de pauzes en na afloop getracteerd op limonade met koek, hetgeen niet minder in de smaak viel dan de operette zelf. De volkskoers. 's Middags was het zonnetje achter donkere regenwolken weg gekropen en viel de regen af en toe overvloedig neer. Onder deze omstandigheden, die weliswaar iets verbeterden, vond de aangekondigde volks koers plaats bij het Wilhelmina- plantsoen: Twee wedstrijden wer den gehouden, n.l. op gewone en sportrijwielen. De wedstrijden over 30 ronden hadden een span nend verloop. In het bijzonder de tweede wedstrijd, waarin de twee eerst geklasseerden erin slaag den een ronde uit te lopen. Vele premies wakkerden de strijdlust der deelnemers aan. De uitslagen waren als volgt: le wedstrijd: H. Vernooy (Sluis kil); 2. P. Mielen; 3. J. Linden- bergh; 4. J. de Bruijn. 2e wedstrijd: 1. J. Walhout (Sluiskil); 2. R. van Tatenhove; op 1 ronde: 3. P. C. Boone: 4. F. Hommers (Sluiskil). De volksspelen konden wegens gebrek aan voldoende deelne ming geen doorgang vinden. De intocht van koningin Victoria had duizenden mensen op de been gebracht. Op de Scheldeka- de kon men hier en daar over de hoofden lopen en de scharen groeiden steeds meer, toen het ogenblik naderde, dat op de rede de grijze koningin van de „Sim- ba" werd ontscheept om haar aangekondigde bezoek aan Ter- neuzen te brengen. De „optocht" was in die tus sentijd van de markt nabij de ponton gearriveerd en na da ge bruikelijke toespraken ging het 37) Nadruk verboden. Het meisje zag met verwon derde ogen naar het grote aan tal goud- en zilverstukken. „In 's hemelsnaam, vader, hoe komt u er aan?" De stroper lachte. „Dat weten de rakkers van de hertog wel!" Hanna borg het geld in een kast. „Morgen geef ik het wel een veiliger plaats. Als de soldaten hier eens een huiszoeking doen Frankes schrok. „Laten ze zich dan hier ook al zien?" „Vorige week hebben ze hier vee weggehaald. Ze kwamen van Norg. O, vader, wat heb ik een angst uitgestaan, toen ik ze zag. Ik was zo bang, dat ze om mij kwamen," zei het meisje. „Is de hopman er nog geweest, Hanna?'' vroeg Frankes. „Éénmaal. Hij moet zo erg voorzichtig zijn, als hij naar hier komt. Voor zichzelf en voor mij- O, hij is toch zo bezorgd voor mij, vader. En hij is zo blij, dat gij hem niet meer haat." Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. In de nanacht was Frankes weer terug op de Lutteke Haer. Na enige dagen was de uit- gaanswoede van de leden der troep wat geluwd. Ze bleven meer in hun schuilhoek en nieu we plannen werden beraamd. Intussen werden enkele kleine strooptochten ondernomen. Het was ongeveer twee weken na de aanslag op de kapitein. De Dromer en de wilddief bespraken in de hut de details van een nieu we onderneming, die door de eerste was ontworpen. Twee der bendeleden bevonden zich in de landweer, terwijl de overigen bijeen lagen in de hoge heide struiken, genietend van de stra len der zon, die echter reeds weer naar de kim neigde. Eensklaps kwam een der wachten van de landweer met het alarmerende bericht, dat een sterke groep soldaten vanuit het Noorden de Lutteke Haer nader de. De mannen schenen recht op hun schuilplaats aan te marche ren, volgens hem. Frankes gaf een paar der Terneuzen door naar de „Leeuw tjes", waar Engelands vorstin honderd jaar geleden een bezoek aflegde. Vesl van dit historisch gebeu ren is aan de aandacht van de grote massa ontgaan en zo is het begrijpelijk, dat juist dit onder deel van het programma, dat in feite het belangrijkste was, naar de mening van sommigen het minst tot zijn recht is gekomen. De feestdag is besloten met de gebruikelijke concerten op de markt en een brandweerdemon stratie op een der havenhoofden, waarvoor overgrote belangstel ling bestond. Tot laat in de avond heerste er een gezellige drukte in de stad. De verschillende ver- maaksgelegenheden boden gel- legenheid tot dansen, hetgeen altijd een aparte attractie is voor de jeugd van stad en van land. De regeling tijdens de drukste ogenblikken was perfect. De po- litie-autoriteiten en de dienst van gemeentewerken verdienen dan ook een woord van warme hulde voor hun prachtige medewer king. Als de onderhandelingen met Engeland zouden falen zou Egyp te bereid zijn met de Verenigde Staten een bondgenootschap ter verzekering van de verdediging van het Midden-Oosten aan te gaan, aldus meldt het Egyptische blad „Akhbar El Yom". Enge land zou dan echter Egypte moe ten ontruimen. Volgens het blad is de Egypti sche premier van plan deze week een belangrijke verklaring over de moeilijkheden met Engeland af te leggen. Een verdedigingsverdrag met de Verenigde Staten zou Egypte in staat stellen Amerikaanse wa pens en uitrusting te ontvangen om het Egyptische leger op te bouwen, zodat het iedere aanval op het Suezkanaal zal kunnen af slaan, aldus het blad. In een te Cairo uitgegeven Brits-Egyptisch communiqué is gemeld, dat Zaterdag de Britse ambassadeur, Stevenson, de Egyptische premier en de minis ter van buitenlandse zaken op de hoogte heeft gebracht van zijn in Londen gevoerde besprekingen. luierende kameraden opdracht om de wacht in het Zuiden te betrekken. Met de Dromer sloop hij naar de landweer. In de verte naderden in hun richting een aantal figuurtjes, Het waren er ongeveer een der tigtal. Door de grote afstand le ken de mannen slechts kleine poppetjes. Ze liepen ruim ver spreid en besloegen daardoor een grote breedte op de vlakte. Langzaam, zeer langzaam wer den de figuurtjes groter. Ze ble ven dë richting van de Lutteke Haer houden. „Zouden de honden onze schuilplaats geroken hebben?" mompelde de stroper. „Het be gint er op te lijken." „Het schijnt zo", gromde de Dromer. „Nu, we zullen ze in ieder geval warm ontvangen." Een der wachten van de Zuid kant kwam thans melden, dat vanaf de Drentse weg ook een bende naderde. „Nou, van die kant komen ze er toch niet door," zei Frankes grimmig. „Hoe staat het met de Oostzijde?" „Daar is niets te zien." „Ja, dat begrijp ik. Ze weten, dat de venen in het Oosten en Westen onoverkomenlijk zijn," sprak de wilddief. De zon was reeds ondergegaan. Spoedig zou de schemering inval len. Gouden jubileum. 19921952. Woensdag 14 Mei a.s. zal de familie De Haas-Van Dijke het vijftigjarig bestaan herdenken van de bekende zaak in wijnen, likeuren enz., annex koloniale waren, tabak en sigaren op de hoek van de Vlooswijkstraat en de Nieuwediepstraat. De zaak is in 1902 gesticht door wijlen de heer C. N. van Dijke, bij de oudere Terneuzenaars be kend als een der. vertrouwens mensen op het kantoor van no taris Van der Moer en in zijn vrije tijd niet minder als harts tochtelijk hengelaar en jager. In de loop der jaren heeft de zaak menige verandering onder gaan, waarvan de voornaamste wel is geweest de scheiding tus sen de handel in gedistilleerd en de oorspronkelijke winkel, een en ander als uitvloeisel van de bepalingen der Drankwet. De tegenwoordige eigenaar, de heer J. de Haas, nam de zaak per 1 Mei 1922 van de wed. Van Dijke-de Feijter over, zodat hij deze maand eigenlijk een dubbel jubileum viert (30 en 50 jaar). Als een verrassende bijzonder heid mogen we nog vermelden, dat de oudste zoon van wijlen de heer Van Dijke, de heer I. P. van Dijke, die deel uitmaakt van de directie van het bekende Astor- hotel te New York, in deze jubi- leummaand enkele dagen in Ter neuzen zal vertoeven. Ongetwij feld zullen velen, die zich de heer Van Dijke nog herinneren als voetballer uit het oude Hercules, de gelegenheid te baat nemen om hem even de hand te drukken. Op de jubileumdag (14 Mei) zullen de heer en mevr. De Haas- Van Dijke van 16 tot 18 uur re cipiëren. De vele zakenrelaties en de uitgebreide kring van vrien den en bekenden zullen er wel voor zorgen, dat het hun op die dag niet aan belangstelling ont breekt. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is aan de heer R. Scheele te Axel de eremedail le in zilver verbonden aan de Or de van Oranje Nassau toegekend wegens 40-jarige trouwe dienst op het bedrijf „Doornhof" van de landbouwer J. de Feijter. De burgemeester heeft deze onderscheiding met een toepas selijk woord Zaterdag aan de heer Scheele op het gemeente huis overhandigd. De Bevrijdingsdag. Het was gisteren geen ideaal weer om de vlag te ontplooien, hetgeen in alle straten merkbaar was. Met uitzondering van het aangekondigde concert op de Markt door de vereniging „Mond- accordeola", dat ondanks de ta melijk frisse temperatuur door vele honderden werd bijgewoond. „De stommelingen! Om ons op deze tiid van de dag aan te val len! Of denken ze ons in het don ker te kunnen verrassen? Ze zul len het gewaar worden", bromde de stroper. „D'r waait een straffe wind en hij komt uit Zuidelijke richting. Het kon niet beter." De huurlingen waren intussen de Lutteke Haer tot op een af stand van ruim 300 meter gena derd. Ze kwamen nu op een ter rein, waar ze zich tussen twee onbetrouwbare venen moesten bewegen, waardoor ze hun linie moesten versmallen. Daar doken ze plotseling op commando ach ter de heidestruiken en trachten nu verdekt en kruipend verder te komen. Willem Frankes riep thans al zijn mannen, ook die van de wachtpost op het zuidelijke deel van het schiereiland tussen de venen, in de voorste landweer. Hij verwachtte, dat thans wel spoedig één of meer vijanden zich op korte afstand zouden la ten zien, althans zouden verra den. Met het geladen geweer gereed wachtten de vrijbuiters de ko mende gebeurtenissen af. Ze be grepen, dat het ernst zou worden en dat wellicht een strijd op leven en dood hen wachtte. (Wordt vervolgd.) Onder leiding van de heer De Meulenmeester uit Terneuzen werd een populair programma, afgewisseld door refreinzang, ten gehore gebracht. Tevoren was door deze vereni ging een muzikale wandeling door de nieuwe stadsgedeelten gemaakt, waarbij opviel de fleu rige kleding der talrijke mede werkende dames en heren. Aanbesteding. Door architect Bruijnooge werd gisteren aanbesteed het bouwen van een winkelpand voor reke ning van de heer C. Loete. Hoogste inschrijver was de fir ma A. Gijsel alhier voor 28.300. Laagste inschrijver de hear Th. Standaert alhier voor 21.999. De begroting was ƒ23.200. De gun ning werd aangehouden. O.N.A. op bezoek bij de Fapeteries de Belgique. Zaterdag bracht de personeels vereniging lON.A. van de glas en fosfaatfabriek een bezoek aan de vriendenkring van de papierfabriek te Langerl rugge. Er werd een tafeltenniswed strijd gespeeld, welke een over winning opleverde voor de pa pierfabriek van 12-8. Ook de voetbalwedstrijd werd gewonnen door de papierfabriek. De rust ging in met een 1-0 voorsprong voor de Belgen. Na de rust werden nog enkele ge vaarlijke aanvallen van de pa pierfabriek in doelpunten om gezet. Het einde kwam .met een 4-1 overwinning voor de „Pa- peteries". Na een koffiemaaltijd volgde een gezellig .bal in dc prachtige cantine van de fa briek. Een dag van visserspech. Gistermorgen ongeveer 9 uur nad het vissersvaartuig Arn 3d dat in het Steendiep onder West kapelle aan het vissen was met motorpech te kampen. De Arn. 25, dis in de nabijheid viste, haalde de netten in en spoedde zich naar de 36 om deze de haven van Veere binnen te slepen. De Arn. 25 kwam echter met de Arn. 36 zodanig in aanvaring, dat eerstgenoemde een groot lek opliep. Toen dus ook de Arn. 25 om hulp seinde, staakte de Arn. 6 het vissen en sleepte eerst de lek geslagen Arn. 25 de haven van eere binnen, waarna zij terug voer en later da Arn. 36 veilig binnenbracht. De reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens die op geroepen was, keerde terug, toen bericht werd dat hulp niet meer nodig was. VADER BEROOFDE ZIJN ZIEK ZOONTJE VAN HET LEVEN. Aan het politiebureau te Eind hoven heeft zich de 33-jarige T. uit het stadsdeel Tongelre ge meld met de mededeling, dat hij zjjn twee en een half-jarig zoon tje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen Gebleken is, dat T. het kind e.en dodelijke dosis van een slaapm'id del heeft toegediend. Het stoffelijk overschot van 't kind is voor de gerechtelijke sectie in beslag genomen. T. is opgesloten. Hij zal voor de offi cier van justitie worden geleid. Hij verklaarde gehandeld te heb ben met het oogmerk het kind uit zijn lijden te verlossen. AUTO MET DRIE MARINE OFFICIEREN TE WATER. Allen ongedeerd. Drie officieren, onder wie de commandant van de Nederlandse duikbootjager Hr Ms „Queen Wilhelmina" (die in de haven te Harlingen ligt), die de Nationale Feestdag te Harlingen wilden vie ren, reden met een huurauto door het te ruim nemen van een bocht van de vier meter hoge walkade in de nieuwe Willems haven. Zij kwamen in ongeveer drie meter diep water, maar wis ten zich zelf te bevrijden en zich zwemmende te redden. De auto is later door een havenkraan op de wal gehesen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2