Zomerprijzen vaste brandstoffen OUPE Luchtvaartmaand De Nederlandse Landbouwkolonie in Brazilië De ongeregeldheden in Japan Oe„Leeuwtjes"teTerneuzen ka\men m h wam Geen seizoenprijs voor anthraciet KOREA Nog geen oplossing De presidentsverkiezing in de Ver. Staten POLITIEKE GEVANGENEN GEMARTELD? ONDER DE In Mei 1927 vloog Lindberg over de Oceaan De gezondheidstoestand in de Ver. Staten Hij kreeg berouw eionae WRiGlBz door J. W. L. van Doorn m TWEEDE BLAD Zaterdag 3 MeS 1952 7e Jaargang No. 2026 (Illustraties van M. C. van Kerkvoort) H. Ih de Nederlandse staatscou-1 Het stelsel van seizoenprijzen 2 Mei 1952 zijn opge- j blijft gehandhaafd voor eier- l briketten, esskolen (stukken, noten 0, 1, 2, 3 en parel) en co rant van nomen de hoogst toelaatbare prtysen van vaste brandstoffen, welke van 1 Mei af zullen geldon. Behoudens enkele veranderingen in de regeling van de seizoenpry- aen. ondergaan de thans gelden de verbruiker sprjjzcn geen wijzi ging. De Noordelijke onderhande laars hebben Vrijdag tijdens een voltallige bijeenkomst te Pan- moendjon het voorstel der Ver bondenen voor een regeling van de nog onopgeloste kwesties verworpen. Zij zeiden bereid te zijn heden een nieuwe bijeenkomst te hou den. De besloten vergadering duur de 78 minuten. Generaal Nuckols wilde niet zeggen of de Noordelijken het geallieerde voorstel in zijn ge heel verworpen hebben of dat zij een tegenvoorstel hebben in gediend. kes (1, 2, 3, 4 en parel). Voor deze soorten zullen gedurende de maanden Mei en Juni voor- jaarsprijzen van kracht zijn en in de maanden Juli en Augus tus de zomerprijzen waarna in September de winterprijzen va.n kracht worden tot en met April. Voor eierbriketten en esskolen van de hierboven genoemde af metingen bedraagt de voor jaarskorting 50 ct per eenheid, namelijk de zomerkorting 25 ct en de wintertoeslag 20 ct. Voor cokes zijn de kortingen onderscheidenlijk 35 ct en 20 ct per eenheid (2 hl) en is de win tertoeslag 15 ct per eenheid. Voor driekwart-vetkolen, die steeds meer door de industrie worden gebruikt, zullen geen seizoenprijzen meer gelden. Voor anthraciet blijven de seizoen prijzen evenals het vorige jaar buiten werking. Het ministerie van Economi sche Zaken voegt aan boven staande mededeling nog toe, dat het voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening noodzakelijk blijft, dat de afleve ring zo geleidelijk mogelijk ge schiedt. Het verdient uit dien hoofde dan ook aanbeveling, dat de bevolking gedurende de voor- jaars- en zomermaanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het wintersei zoen inslaat. De rij van pretendenten voor de democratische candidatuur is versterkt door senator Brien McMahon, voorzitter van de congrescommissie voor atoom energie. Een groep politieke leiders in Connecticut heeft hem verzocht zich daarvoor beschikbaar te stellen. Argentijnse politici, die zich in Montevideo in ballingschap bevinden, hebben in een pro- testschrijven aan de secretaris generaal der Ver. Naties, Tryg- ve Lie, verklaard, dat in Argen tinië politieke gevangenen wor den gemarteld. iZij verzoeken Lie, een commis sie van onderzoek naar Argen tinië te zenden om een onder zoek in te stellen naar, wat zij noemen, het onderdrukken van politieke en burgerlijke rechten in dat land. Volgens het schrijven, dat ver gezeld gaat van beëdigde ver klaringen, worden politieke ge vangenen gemarteld door een „speciale afdeling" van de poli tie, die lijkt op de voormalige Duitse Gestapo en van advies wordt gediend door de voorma lige Gestapo-functionaris Dr Thiess en andere nazi-func tionarissen. KONINKLIJK. De officiële reis van de konin gin naar de Ver. Staten is ton einde. Wij hebben met genoegen gezien, dat onze vorstin in de nieuwe wereld met enthousiasme is begroet. Sommigen staan nogal sceptisch tegenover een dergelijk vlagvertoon, doch nie mand zal kunnen ontkennen, dat de ogen van alle bewoners van een heel werelddeel wekenlang werden geboeid door een char mante vorstin, die de naam van één der kleinste landen ter we reld onophoudelijk bracht op de tongen van dragers der wereld macht. Eten vorst wordt dikwijls be nijd om de luxe, waarmee hij is omgeven. Weten wij echter wat het betekent om duizend handen in één uur te moeten drukken? 2ou het niet ledereen vermoeien om wekenlang officiële recepties te houden en deel te nemen aan bankets en maaltijden, waarbij men steeds verwacht, dat er iets belangrijks gezegd wordt? Onze koningin heeft zich op voorbeeldige wijze van haar taak gekweten. Nooit week de glim lach van haar gezicht. Haar toe spraken waren zinvol en geestig, waarbij het belang van haar land steeds in het centrum stond. Charmant was haar houding en ■ergens ontbrak de hartelijkheid. Haar reis was in elk opzicht ko ninklijk. Ons Oranjehuis be hoort onveranderd tot het goede, dat ons gebleven is. SPAAR DE VLIEGERS. Het komt nogal eens voor, dat er in ons land een straaljager neerstort. De veiligheid bij het besturen van deze razend snelle machines schijnt het hoogste punt nog niet te hebben bereikt. Men zou dus verwachten, dat er in luchtvaartkringen alle moeite zou worden gedaan om deze vei ligheid zoveel mogelijk te garan deren. Is dit het geval? Een lid van de Eerste Kamer heeft de minister vragen gesteld over het mogelijk negeren van een uitvinding van een laagspan ningsmotorontsteking, waardoor het afslaan van motoren in de lucht kan worden voorkomen. Een inwoner van Voorburg heeft deze vinding gedaan. 'Hij heeft deze gepubliceerd, welke publicatie is aanbevolen door een hoogleraar. Bovendien is er een demonstratie van gegeven, waar bij een vertegenwoordiger van de luchtmacht aanwezig was. Wanneer het voorgaande juist blijkt te zijn, dan zijn hier grove fouten gemaakt. De vlieggeva- ren met straaljagers zijn overbe kend. Men hoeft het aantal neer gestorte vliegers maar op te tel len. Waarom wordt de vaklite ratuur over deze hoogstbelang- rijke materie niet bijgehouden? Kansen voor gevarenverminde- ring dienen te bevoegder plaatse te worden gemeld. Een gebrek aan voldoende organisatie kan hier mensenlevens kosten. Wij zijn trots op onze vliegers en wij moeten zuinig zijn op hen. Spaar onze vliegers en onze dure straal- jagers. Mei schijnt dit jaar voorbe stemd te zijn de maand der avia tiek te worden. Talrijke belang rijke gebeurtenissen op het ge bied der luchtvaart „jubileren" en de moderne mens doet daar zijn portie bovenop. Reeds de eerste dag van deze maand bleek, hoezeer allerlei inventieve gees ten hun luchtkastelen wilden gaan verwezenlijken. The Pan American World Air ways en de Air Canada voerden nl. op haar diensten op Europa goedkope toeristentarieven in. Een schone stap vooruit. Om de zaak nu niet al te luchthartig te doen voorkomen, heeft het Brit se ministerie van burgerlucht vaart bepaald, dat iedere lucht vaartmaatschappij voor elke pas sagier uit Europa, die op een vliegveld in de Britse staat aan komt, een belasting van vijf shil ling, ongeveer ƒ2,50, moet beta len, terwijl voor iedere passagier van buiten Europa een bedrag van zeven shilling sixpence is verschuldigd. Hetgeen dus, (om de zaak in evenwicht te hou den?) weer een stap achteruit betekent. Op 8 Mei gaan dan onze ge dachten terug naar die tragische dagen in 1927, toen de twee Fran se luchtvaartpioniers Francois Coli en Charles Nungesser met hun Oiseau Blanc van Le Bour- get vertrokken voor hun eerste transatlantische vlucht naar New York. 's Morgens om 5 uur 21 werd gestart en volgens de berekenin gen in de groot opgemaakte Amerikaanse krantenberichten zouden zij de volgende dag om 16 uur 50 te New York arriveren. Men wachtte echter tevergeefs... Pas op 12 Mei moest worden vastgesteld, dat beiden blijkbaar boven de oceaan verongelukt wa ren, aan welk gebeuren een mo nument te hunner ere werd op gericht op de plek, waarboven zij de Franse kust hadden verlaten. Twaalf dagen na hun poging startte in New York een zekere Charles Augustus Lindbergh met hetzelfde doel voor ogen: de eer ste non-stop Atlantische vlucht, nu van New York naar Parijs. En hij slaagde. Op 21 Mei 1927 landde Lindbergh met zijn toe stel „Spirit of St. Louis" in Parijs waar hij door een 200.000 kop pige menigte met een zelfs voor Frankrijk ongekend enthousias me werd opgewacht. Lindbergh was voordien reeds in luchtvaartkringen een beken de persoonlijkheid. Na in 1922 z'n brevet te hebben gehaald voorzag hij in z'n onderhoud door in een oud bakbeest van een toe stel vlieg- en parachutedemon straties te geven. In 1924 werd hij verkeersvlieger en in 1925 bestuurder op postvliegtuigen. In deze periode kreeg hij z'n bij-l naam Lucky Lindy, dank zij z'n diverse ontsnappingen per para chute uit de, in die tijd nog lang niet altijd safe zijnde machines. Nog steeds geldt Lindbergh als een der invloedrijkste-figuren op luchtvaartgebied en hij krijgt nog regelmatig talrijke speciale opdrachten van zijn regering. Men fluistert echter, dat hij nog wel eens heimwee heeft naar de tijd, dat hij zes „lopings" en een „dodensprong" moest maken voor een paar sandwiches Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 13 Juli 1951, Stb. 282, tot het torengen van verlichting in de geldelijke moeilijkheden van één in Bra zilië gevestigde kolonie van Ne derlandse landbouwers. In de memorie van toelichting wordt o.m. het volgende gezegd: In de verhouding van de op coöperatieve grondslag geves tigde kolonie tot de boerenleden is een principiële wijziging ge bracht door het scherp scheiden vr.n de bedrijfshuishoudingen van de boerderijen van die van de coöperatie. Hierdoor kan thans, in tegenstelling tot voor heen, toen deze bedrijfshuishou dingen dooreenliepen, het rende ment van elk onderdeel en de verantwoordelijkheid van ieder lid worden vastgesteld. Iedere boerderij en de onderscheidene technische bedrijven der coöpe ratie, die rechtstreeks door haar geëxploiteerd worden, zijn thans zelfstandige bedrijfseenheden ge worden. Ten gevolge van deze reorga nisatie, die in September j.l. haar beslag heeft gekregen, ont stond een gezonde economische basis. Immers, thans konden de prestaties van de verschillende deelgenoten met elkaar vergele ken worden. Eind November j.l. konden reeds winsten geconsta teerd worden bij de zuivelfabrie ken, winkel en bakkerij. Vóórdien waren deze bedrijven verliesgevend. Indien op de thans ingeslagen weg wordt voortgegaan, mag verwacht worden, dat de overige bedrij ven en diensten met uitzon dering van de veehouderij zich binnenkort zullen bedrui pen. Van de l'oerderijen, die reeds 2 jaar in bedrijf zijn, zijn reeds vele rendabel en ontwik kelen de overige zich in gunsti ge zin. Onthouding van aanvullende credieten zou de gunstige ont wikkelingen van de kolonie in gevaar brengen. Het alsnog aan de kolonie te verlenen crediet tot een bedrag van 350.000 is nodig voor het completeren van de in aanbouw zijnde boerde rijen en de noodzakelijke ver nieuwingen van de installaties der bedrijven van de coöperatie. De financiering van dit bedrag zal op dezelfde wijze geschieden als waarop het crediet van 2.500.000^is verleend: Het rijk zal in dezen slechts garan ties verstrekken tot 9/10 gedeel te van het geleende bedrag, doch zelf geen gelden uitlenen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het slagen van de kolonie Pribeirao niet alleen van belang voor deze kolonie is, maar van beslissende invloed geacht moet worden op de emigratieUetrek kingen met Brazilië. 25 Tot 28 millioen personen in de Ver. Staten lijden elk jaar aan een ernstige ziekte of aan een of ander gebrek, aldus Dr Paul Magnuson, directeur van t gez~ndheidscomité van Het Wit te Huis. Eén op de 18 personen, zei hij, lijdt aan een geestesziekte en één op ongeveer 10 moet door 'n pshychiator worden behandeld. Ongeveer 20 millioen perso nen zullen aan kanker sterven, indien er geen doeltreffend ge neesmiddel wordt gevonden. BRILLENKOOPM AN AANGEHOUDEN. De politie te Rotterdam heeft de 54-jarige brillenkoopman J. A. B. aangehouden, die er zeer vreemde gewoonten op na hield. Een vrouw van 69 jaar, die invalide is, liet door de man haar bril repareren. De man zou er nieuwe glazen inzetten. Een buurvrouw was op visite en zag de man met de bril ma nipuleren. Het karweitje kostte 17.50, doch zoveel geld had de vrouw niet. De man nam met f 4 en een oude bril genoegen. De dames meenden echter, dat de zelfde glazen weer in de bril wa ren gezet, nadat ze naderhand de bril hadden onderzocht. De politie werd gewaarschuwd en heeft de man aangehouden. Een inwoonster van Drach ten kreeg dezer dagen toe- zoek van een reclasserings- ambtenaar die haar 175 kwam brengen. Dit bedrag bleek de vergoe ding te zijn voor een fiets, die haar 3 jaar geleden was ontstolen. De dief had in to taal 2000 beschikbaar ge steld om de schade voor deze en andere diefstallen te ver goeden. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Vrijdagmorgen zijn in de buurtschap Zwartsluisje, onder de gemeente Zuid-Beijerland 3 aaneengebouwde met riet ge dekte arbeiderswoningen tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners niets konden redden. De oorzaak van de brand is onbekend. Bij de ongeregeldheden, die zich op 1 Mei in Tokio hebben voorgedaan, is een burger ge dood. De toestand van een poli tieagent is kritiek. Ongeveer 100 demonstranten en politieagen - ten zijn ernstig en ongeveer 500 licht gewond. Uit Kyoto wordt gemeld, dat aldaar 200 politieagenten en de monstranten zijn gewond. Er zijn 153 personen aange houden. Volgens de politie en de raad van het Japanse vakverbond, dat 3 millioen leden telt, is het de schuld van de communisten, dat de Mei-bijeenkomsten zich tot Uloedige gevechten hebben ontwikkeld. Volgens de politie van Tokio wordt het 1 Mei-comité van de vakbond niet verantwoordelijk voor de relletjes geacht. Een woordvoerder zei, dat studenten en Noordkoreanen de leiding hadden genomen van de geweld dadigheden, die blijkbaar tevo ren waren beraamd. Van de zijde van de politie en de vakbeweging wordt gemeld gewonden zijn gevallen. In het gehele land zijn een 250 perso nen aangehouden. Generaal Ridgway heeft een „kleine, van uit 't buitenland ge- inspireerde bende vijanden" de schuld van de ongeregeldheden gegeven. „Deze bende zal er echter niet in slagen werkelijke verdeeldheid tussen Amerika en Japan te zaaien", aldus de ge neraal. De Amerikaanse ambassadeur. Murphy, heeft tegenover ver slaggevers verklaard te menen, dat de ongeregeldheden de be trekkingen tussen Amerika en Japan eerder zouden verstevi gen dan verzwakken. Volgens hem leken de ongere geldheden op vele communisti sche relletjes, die hij in Berlijn had gezien Hem was de jeug dige leeftijd van de relletjesma kers opgevallen. dat te Tokio en Kyoto ruim 1800 bosbrand. Op de Veluwe tussen Ben- nekom en Renkum in de omge ving van de Panoramahoeve woedde Vrijdagmiddag een felle Een andere schrijver, P. de Ia Rue, sprak reeds in 1741 in zijn werk „Geletterd Zeeland" over de „Moffenschans" als van een plaats, welke al haar vorig sieraad miste, doch nog ruim voor alen was van zodanige in het wild groeiende kruiden en gewas sen, welke hier te lande nergens gevonden worden." Zoals reeds in het begin gezegd, zijn de schildhouders uitge voerd in de barocstijl, hetgeen er dus op wijst, dat zij gemaakt zijn tussen 1650 en 1720, doch dit wil nog niet zeggen, dat deze wapens ook in dit tijdvak door de een of andere familie zijn aangenomen. Nadat de „Moffenschans" na de verovering van Axel op 16/17 Juli 1586 als sterkte haar dienst had gedaan, kwam zij wan neer precies is niet bekend in het bezit van de heer Johan Serlippens, burgemeester van Axel, Terneuzen en Biervliet, die gehuwd was met Johanna de Burghgrave. Deze bekende burge meester herschiep deze veste tegen Spanje in een fraaie buiten plaats, welke hij ter bewoning afstond aan de reeds genoemde, in 1604 bevestigde Nederlands Hervormde predikant Petrus Hon- dius. Het is hier dat Hondius zijn beroemd geworden gedicht schrijft: „Dapes inemptae of de Moufe-schans, dat is, de soe- tlcheydt des buyten-levens, vergheselschapt met de boucken. Af- gedeelt in X gangen (Leiden 1621)." Dit boek in oude dichtvorm geschreven, zegt echter ook niets omtrent de wapens, hoewel men toentertijd het bezit van een wapen te pas en te onpas naar voren bracht. In een beschrijving van Axel lazen wij o.m.: „Primo: den rooden keper in een gouden velt. Secundo: drie slotelen daar in ghestelt". (Jaarboekje 1939/'40 van de Oudheidkundige Kring De Vier Am bachten.) Waarmede wij maar willen zeggen dat, indien ten tijde van Hondius de een of andere kennis of vriend van hem of zijn vader en moeder gerechtigd waren geweest de wapens te voeren, hij dit zeker zou hebben vermeld in zijn dichtwerk. Aangezien Petrus Hondius een bekende figuur is in de geschie denis van Terneuzen, dunkt het ons niet ondienstig nog enkele dingen omtrent zijn familieomstandigheden te memoreren, daar bij niets tekort doende aan het artikel van Dr J. Wesseling in het „Zeeuws Tijdschrift" van December 1950, die hierin op uit muntende wijze de mens Hondius beschrijft en welk artikel zeker waard is, dat hieraan meer plaatselijke bekendheid wordt ge geven. In de „Vlissingsehe Kerkhemel" vinden wij op blz. 60 opge tekend: „Petrus Hondius toont in het gemelde boek, zeer rijk geweest te zijn, hebbende op gemelde zijne buytenplaats buyten Ter Neuzen een groot beslag van knechten, bezittende alomme in Vlaanderen grote goederen en makende bij zijn uytersten wil aan de Classis van Walcheren een legaat waaruyt drie studenten in de theologie moeten onderhouden worden, (vid acta Classis 6 September 1621), dog dat legaat moet niet wel beschreven ge weest zijn. Altans daar kwam moejelijkheid over met zijn erv- genamen en inzonderheyd met zijnen broeder, Jacobus; en vont de Classis, na advies met advocaten geraden, tot accoord te komen, (vid acta Classis van September 1621 tot February 1622). Door dit accoord schijnt dit Legaat zeer vermindert te zijn, be staande tans maar in een kleyn stuk lands, benevens een dijkje buyten Ter Neuzen, daar in de wandeling genaamt, het Classis Land." Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de Hondiussen het bezit in Vlaanderen van hun vader Cornells en dat van hun moeder, hetwelk door hun vlucht om des geloofswille was verbeurd ver klaard, door de Treves in 1609 weer terug kregen. Hij zegt hierover in zijn gedicht (blz. 316): „Daar de landen zijn gelegen" „Van mijns Vaders stam gekreegen." en op blz. 317 spreekt hij van „de Pagters op landen, hem van moederszijde toegekomen". Of Hondius echter direct na zijn benoeming tot predikant zijn intrek nam op de „Moffenschans" is niet bekend. O.i. had deze sterkte in 1606 nog een garnizoen. Immers in het trouwboek 20 van de N. H. gemeente te Alkmaar vinden wij op folio 91 opge tekend: Sept. 1606. Peter Anthoni, de sone van Anthoni de la Rue den Wael, eijner soldaiet ter Neusen ende Pasekijntgen Timmermans wonende in Vlaenderen. Betooch op den Schans ter Neus". (J. H. Bekouw. Vluchtelingen uit Ronse). Zoals reeds in het begin gezegd, werd het onderzoek begonnen met gegevens te verzamelen over de „Leeuwenhof" bij nog leven de personen, welke gegevens getoetst werden aan Burgerlijke Stand, Kadaster-archief, Polder-archieven en Kerkelijke archieven. Veelal bleek, dat de familie-traditie een klokje had horen luiden, waardoor de feiten zodanig werden verward, dat de geschied schrijver daarop niet kon bouwen. Meer kwam aan het licht over de bewoners zelf door bf stude ring van het familie-archief. In dit archief bevindt zich een expeditie van een testament van mej. Cornelia Goossen, echtgenote van de heer Jacob van 't Hoff, d.d. 21 Januari 1854 verleden voor notaris Jan Jacob Fercken te Zaamslag. Uit deze acte blijkt duidelijk, dat zowel de „Leeuwen- hof" als de „Moffenschans" toebehoorden aan mej. Cornelia Goossen, dus in één hand waren zoals door Jacobus de Feijter medegedeeld. Merkwaardig is echter, dat over de „Leeuwenhof" wordt gesproken als van een hofstede, bestaande uit woonhuis, schuur en verdere gebouwen, dus nog niet onder de naam „Leau wenhof" bekend, terwijl de „Moffenschans" met name wordt ge noemd. (Nadruk verboden). Van deze serie artikelen over de „LEEUWTJES" zal een uitgave in boek vorm verschijnen. Prijs voor abonné's 0,40. Niet-abonné's 0,60 Toezending per post 6 cent extra. Bestellingen hierop kunnen reeds worden aangenomen. N.V- Uitgevers Maatschappij Fa. P. J. VAN DE SANDÉ v»

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5