Voor de Zondag Productiviteitsdag bouwbedrijf Wolven in Vlaanderen Binnenlands Nieuws VOGELVRIJ Vara Dale kreeg er een monument De Vollcskoers op 5 Mei j Lord en lady Mountbatten op Soestdijk Vastheid KERKDIENSTEN De sterkte van het Amerikaanse leger Minister In t Veld over de huren UIT HET VERLEDEN Herhalingsoefeningen '52 De naam Aardenburg De toestand in de kanaalzone Frankrijk heeft meer Amerikaanse hulp nodig AARDENBURG. Ontploffing in Deens schip De beveiliging van Australië AGENDA .ci Gij zult door gerechtigheid bevestigd worden. Jes. 54 14. Des drijvers geweldige roede jaagt rust'loos ons voort op ons pad. Wij lopen en worden zo moede, wij jagen en worden zo mat! Ziedaar het leed, dat wel op menig voorhoofd geschreven staat en in de gejaagde blik en de gelaatstrekken leesbaar is. Elk onrustig mens komt vast heid en bestendigheid te kort en veler onzekere blik geeft te ken nen, dat de rust in God ont breekt. Ja, wij allen, wie we ook zijn, hebben behoefte aan vast heid in ons leven. Aan een afge- ZATERDAG 3 MEI. NED. HERV. KERK. Schoondtjke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 4 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). 7 uur Ds. W. M. Maas, Jeugd dienst. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. A. C. Honders, van Sas van Gent. Hontenisse: 9.30 uur Dr. M. H. Knjjff, van Arnhem. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Da D. A. ten Haaft, van Hoek. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg (Bed. H. Doop). Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. J. Scholten. 10 uur Dienst voor Jongeren in „Bethel". Voorganger: de heer c oilebek Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Hefj- boer. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heyboer. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop)6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Jeugddienst). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. v. d. Graaff (Gedachtenis der Bevrij ding) v Oostburg: 11 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 9.30 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. Doop). Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma (Nationale gedenk- dienst voor oud en jong). IJzendijke10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 11 u. Ds. H. Kuijlman. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W van den Bos, van Pijnacker. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Jl Terneuzen'. 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. C. v. d. Jagt, van Zoute- Spui. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. S. Roos, van Zwyndrecht. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur: leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 u. leesdienst. EEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOI.IEKE KERK. Axel: 7.30 uur en 10 uur. H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. DONDERDAG 8 MEI. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag: 7 uur Ds. J. C. van Ravenswaay, van Scheveningen. Herdenkingssamenkomst 40-ja- rig bestaan. bakend pad, een aangewezen levensdoel. Maar wij zoeken dat zo vaak op wegen en door middelen, die Gods wegen en middelen niet zijn. Vandaar onze onvastheid, onze onrust der ziel, ons leunen op rieten staven, die ons de han den doorboren. Van onze Leids man op de weg des geloofs staat geschreven: „Gij hebt gerechtig heid liefgehad, daarom heeft U Uw God gezalfd met vreugde olie." Heeft dat woord ons niet iets te zeggen? Wijst het ons niet de weg tot verkrijging dier vastheid in ons leven, dier bevestiging van ons levenspad en levensdoel, die wij allen zonder onderscheid begeren? „Hij heeft gerechtig heid liefgehad." Daarom is de blijdschap des Heren Zijn loon geweest. Volgen wij het voet spoor van onze Leidsman. Zoe ken wij de gerechtigheid in alle dingen, zelfs in de kleinste en in ons oog onbeduidendste. Gerech tigheid baart vrede, en vrede geeft vastheid en rust. Ja, met vaste schreden Volgt men slechts de Heer, Wie Hem na mag treden, Die ontbreekt niets meer! (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) Lord Mountbatten ,de voorma lige onderkoning van Brits-Indië, en zijn echtgenote, hebben een tweedaags bezoek gebracht aan de koninklijke familie op het paleis Soestdijk. Prins Bernhard heeft Vrijdag middag met zijn gasten de lunch gebruikt in restaurant „Beuken hof" te Oegstgeest. Het betreft hier een privé-bezoek. JlaróenBurgoude stad ric- Generaal Lynch, directeur van de Amerikaanse recruterings- dienst, heeft te Washington ver klaard, dat in de loop van het op 1 Juli a.s. beginnende belas tingjaar 610.000 mannen onder de wapenen zullen worden ge roepen. Voorts is het leger voor nemens 70.000 reservisten op te roepen en het hoopt op 520.000 vrijwilligers. Op deze wijze zou het niet al leen mogelijk zijn de 1.080-000 man te vervangen, die in deze periode moeten afzwaaien, maar ook de door president Truman gewenste getalssterkte van 6.700.000 man 110.000 meer dan thans te bereiken. Het is in de loop der geschie denis een heel gegoochel ge weest, eer de naam „Aarden burg" zijn blijvende vorm vond. Rodenborch of Rodanborch werd Rhodenborgh. Het in onze taal zo bekende verschijnsel der let- terverspringing oefende haar in vloed uit via Ordenburch en Reddenburg kregen we opnieuw door letterverspringing Erden- burg, waarna men tot Aerden- burg en Aardenburg kwam. UPS AND DOWNS. Tal van ups en downs heeft de plaats gekend, zoals we reeds eerder zagen. In 1436 werd het oude Aardenburg door 400 Bruggenareri verwoest en in 1452 dom Doornik uit. Het was ver deeld in 3 decanaten: Brugge, Oudenburg en Aardenburg. Mu- de, d.i. mond, le naam van Sluis, Hoecke, eig. St. Jacob Ten Hou- (2e Vervolg). cke, Oostkerke en Westkapelle, ten W. van Sluis behoorden o.a. deden oproerige Gentenaren het tot, nog eens dunnetjes over. Geen ei.t 1209 onder t patronaat wonder dat de stad in de eerste Y,anfhetK^pittel van StBavo te helft der 15e eeuw een kwijnend ^oorde tot het b sdom bestaan leidde van utrecht- De parochiën in veie privilegiën en keurenZ.-Vlaanderen Uggende oi werden in die eeuw vooral aan de f f e ?en i ..1 aartsdekenschappen van het bis- van ö'- öokenie van Ardenfourch - ter zeiver cause, n.l. de processie 4 Op de productiviteitsdag voor het bouwbedrijf, die gisteren in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, is het woord ge voerd door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. in 't Veld. In antwoord op 1de door de voorzitter uitgesproken wens naar meer vrijheid voor het be drijfsleven zei de minister, dat het vaak van het bedrijfsleven zelf afhangt, of de overheid die vrijheid kan geven. „Men moet niet denken dat wij van die dicta- tortjes zijn, die zoveel mogelijk willen voorschrijven". Toen er in het begin een tekort was aan bouwvakarbeiders, bouwmate riaal en deviezen, moest de over heid wel een schema opzetten om het weinige zo nuttig mogelijk te kunnen besteden. Er zullen daar bij ook wel fouten zijn gemaakt, maar als men deze methode niet had gevolgd, zouden er veel gro tere ongelukken zijn gebeurd. Vorig jaar was een krachtig ingrijpen nodig om de betalings balans weer in evenwicht te bren gen, maar zodra die balans er weer gunstiger uit ging zien en zodra we zagen dat zich een vrij ernstige werkloosheid in de bouwnijverheid begon te ontwik kelen, hebben we de lijn weer gevierd. In de meeste sectoren van het bouwbedrijf, aldus de heer In 't Veld, heeft men van mijn depar tement niet veel last. Vele voor schriften moet men eerder op re kening van de gemeentelijke dan van de rijksoverheid schrijven. Laat men zich eens verstaan met de vereniging van Nederlandse gemeenten, dat zal zeker van nut kunnen zijn. De meeste bemoeienis heeft het rijk nog met de woningbouw en over dit onderwerp sprekend meende hy ernstig te moeten waarschuwen tegen het vrijlaten van de huren. Hij betwijfelde of de vrijheid, gegeven in de z.g. „vrije sector", uitsluitend plezie rige resultaten heeft opgeleverd. De markt begint daar al over voerd te raken. Uit beleggers kringen hoort men zelfs al: „Spaar ons voor het vrijla ten van de huren, dat wordt een catastrophe". Het is niet onwaarschijnlijk dat De minister was overtuigd, dat het aantal woningen, dat dit jaar gereed zal komen, dichter bij de vijftig- dan bij de veertigduizend zal liggen. Hij was bereid daar over een weddenschap aan te gaan, zoals hij dat ook aan de heer Ritmeester in de Tweede Kamer heeft aangeboden. De minister deed tenslotte een dringend beroep op de aanwezi gen om alles op alles te zetten, „opdat het nageslacht ons lof kan brengen, „opdat het nageslacht ons lof kan brengen, omdat we onder moeilijke omstandigheden gedaan hebben wat mogelyk was". gilden geschonken of de bestaan de vernieuwd. tot het decanaat behoorden, wa ren Aardenburg, Oostburg, Kad- t -é mzand, St. Kruis, Groede, Heille, In 1470 bezocht koning Eduard Sconendike Schoondijke heet- IV van Engeland de stad en in te eertijds „Vuledike", ook op 1476 wordt haar Lieve Vrouwe- kaarten en ÏSendike. Ik sla XI van De laatste twee maanden zijn in de zone van het Suezkanaal geen gewelddaden meer voorge vallen. Een Britse militaire woordvoerder noemde de toe toe ook Egyptische arbeiders keren lang zamerhand haar hun werk terug. De Britsesoldaten zijn weer in staat hun normale oefeningen, die door de onlusten waren on derbroken, te houden, aldus de woordvoerder. we op wat langere termijn een stand belaneriike verlaging van de I Langzamerhand wordt de bouwkosten kuS Eerwachten! stond weer normaal en en als we nu de huren al zouden vrijlaten, zouden de beleggings maatschappijen een belangrijk verlies incasseren. En daarvoor passen ze terecht, aldus spr. We moeten streven naar een huur- peil, dat zich ook in een verre toekomst naar alle waarschijn lijkheid zal kunnen handhaven. We moeten een lijn zien te vin den, die een zo groot mogelijke stabiliteit in het zo conjunctuur gevoelige bouwbedrijf waar borgt, maar binnen het kader van deze politiek wil spr. gaarne een zo groot mogelijke vrijheid toe staan. Het ministerie van Oorlog streeft er naar alle oproepen voor de herhalingsoefeningen van dit jaar vóór 15 Mei a.s. de deur uit te hebben. Zij, die rond deze datum geen oproep heliben ontvangen, kun nen er dus nagenoeg zeker van zijn, dat zij dit jaar niet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen, al dus heeft Ir. C. Staf, de minis ter van Oorlog gisteren in Den Haag meegedeeld. Onder degenen, die niet op geroepen worden, behoren o.m de mannen van de tweede divi sie met uitzondering van de sta ven. Op school leerden we dat in de tijd van Germanen en Romeinen wolven in ons land voorkwamen. Minder bekend is het wellicht, dat deze dieren op het laatst van de zestiende eeuw in het land van Cadzand, de naaste omge ving en Vlaanderen, nog danig huishielden. Het was toen een tijd vol rampspoed. In 1570 had de Klei ne Zondvloed of Allerheiligen vloed (1 en 2 Nov.) het latere Zeeuws-Vlaanderen in ernstige mate geteisterd. Verscheidene dorpen verdwe nen er voor goed van de aardbo dem. Vele bewoners werden een prooi van de baren. Velen vluchtten naar veiliger streken, ook al omdat de Spaan se 'benden van Parma in deze ge westen dood een verderf zaalden. Het was een tijd van grote el lende, met armoede en hongers nood. Velen stierven bovendien ten gevolge van vreselijke ziekten, waarvan de pest wel de ge- duchtste was. Tot bij Brugge, Yperen en Kortrijk waren vele steden en dorpen verwoest. Brabant toon de hetzelfde beeld. Verscheidene plaatsen waren tengevolgé van de oorlog sterk achteruitgegaan, andere uitge storven door honger en ziekten. Er waren steden met drie dui zend woningen, waar niemand meer woonde. Zeer begrijpelijk, dat dergelij ke streken „kuilen van wilde Beesten en de Wolven" werden. In Oostburg kwamen de wol ven alle nachten drinken uit een put bij de markt. In andere verlaten gemeenten lagen de jonge wolven in de bed- steden. In Brabant en Vlaanderen ver menigvuldigden zij zich zodanig, dat zij niet alleen het vee aan vielen, doch ook kinderen, ja zelfs volwassenen. Ztj sleurden kinderen uit de Frankrijk heeft extra-hulp van de V. S. ten bedrage van meer dan 170.000 millioen francs no dig om dit jaar de twaalf divi sies en 27 escadrilles vliegtuigen te vormen, die aan de Navoraad zijn toegezegd, heeft de minis ter van defensie Pleven in een rapport aan de nationale verga dering over de defensiebegro ting meegedeeld. De minister verklaarde, dat de twaalf divisies slechts geveehts- klaar kunnen worden gemaakt, als de V. S. helpen deze troepen wieg, zelfs, uit moeders, ja uit te bewapenen. De voor de strijd- vaders armen krachten in Europa uitgetrokken In de omgeving van Gent wist 406.000 millioen francs van de ge- men te vertellen dat „twee mij-1 hel° defensiebegroting van len in 't ronde wel honderd men- 1.270.000 millioen francs worden sen in één jaar van de Wolven in Franse militaire kringen opgegeten" waren. slechts toereikend geacht voor „De Weegen waaren onvrij en de uitrusting van ongeveer tien bij gebrek aan Inwoonders en divisies, konden de Wolven niet vernield Pleven zeide, dat hij onderhan- worden. De Honden liepen in delingen voert met de reizend groote Kudden achter Lande, ambassadeur van de M.S.A. Wil- versmacht van Honger en Dorst, I liam Draper over het plaatsen dewelke Beesten ende Menschen I van Amerikaanse wapenorders ende malkanderen aantasteden in Franse fabrieken teneinde te ende opaten". helpen de twaalf divisies te be- J. A. H. wapenen. kerk door Lodewijk Frankrijk begiftigd. Meermalen bedreigde haar het geweld der zee. Na 1470 ver kreeg de plaats vrijdom van be lasting voor 50 jaren bedoeld is 's lands lasten en verhief ze zich wel een weinig, maar toch bleef ze voortkwijnen en haar ellende bereikte in 1496 het top punt. Telkens herrees zij, dank zij haar gunstige ligging voor handel, landbouw en fabrieken. Onder de regering van keizer Karei V was haar toestand zó gunstig, dat deze vorst voor die tijd aanzienlijke kapitalen leen de. In 1572 houden de Watergeu zen er huis, kerken en kloosters worden verwoest. In 1578 komt ze onder de Prins van Oranje. Maar in 1579 wordt ze door oproerige Gentenaren geplunderd. Gie dwazeriken! Hoe kunnen gulder voor die Belgen heerlijke wafels bakken, met 5 harten nog wel, en gaatjes er in voor de gesmolten roomboter of butter? En dan dik met brune of lichte suker? (Hier zegt men „keukensuiker" en geen „broodsuker", maar „wit te suiker.") „Kik, moe hik ook denken aan die heerlijke sukere wafeltjes of kaneelwafeltjes." Eergfballetjes maken, waar van Jariïje er stilletjes eentje weg griste als moeder die lange stangen vastzette met een ring. En kik oopte alsmaar dat er een wafeltje mislukte. Da mag ik ebben, ee moeder? Moeder knik te en haar gezicht was zo rood van 't vier en zweten dat ze deed. Jantje kon geen kwaad bij haar doen. Hii hing altied aan d'r rok ken. Nooit wier ze dul! Hoe dwa len mijn gedachten af naar die goede moeder die de wereld 16 kinderen schonk, van wie nog 2 over Hoewel ontmanteld wordt Aar denburg steeds als stad erkend onder 't gebied van Anjou en Oranje om in 1584 weer diep te zinken onder het juk van Spanje. Aardenburg heeft als wapen een rode burg op een veld van goud, schrijft Roos en daaruit besluit hij dat het oorspronkelij ke Rodenborch voor rood van kleur wordt aangezien, maar schrijft hij, dat is een legende. De Raay, vervolgt hij, geeft in zijn Aardrijkskundig Woorden boek Geo-polis, dat is Aarden- stad. Wel aardig gevonden, zegt Roos. HET DECANAAT VAN Vóór de oprichting der nieuwe bisdommen in 1559 maakte het aartsdekenschap van Brugge Archidiaconatus een der 3 (Advertentie.) De inschrijving voor de volks- koers op de nationale feestdag is opengesteld tot Maandag 12 uur. Om aan de wens van vele deel nemers tegemoet te komen is het parcours verlegd naar het Wil- helminnplantsoen. We wekken in 't bijzonder de 2540-jarigen op alsnog in te schrijven. DE COMMISSIE. vele over die met 'n teken t aan gemerkt zijn, als niet meer be staande, o.a. St. Catelyne, bij Oostburg, Wulpen, op 't vergane eiland van die naam, bij Nieuw vliet, kaart van 1580. Buiten het gewest liggende noemt Roos nog vele plaatsen, van welke ook en kele niet meer bestaan. Van de bestaande noem ik nog Lapscu- re, St. Margriet tegen den Moer d.i. moeras, waterland, Moerker- ke, Maldeghem (1063) Water vliet (1226), West Eecloo, St. Jan in Eremo (armoede). Van de niet meer bestaande o.a. Nieuw Roeselaer, het klooster van Zoe- tendale De jaartallen achter de namen duiden aan, wanneer ze voor 't eerst als kerkelijke parochie of kapel vermeld worden; of wan neer ze het patronaatschap van een hoofdkerk ontvangen, bijv. van St. Baaf of St. Pieter te Gent. In genoemde lijst, beginnende met Aardenburg, komen 32 paro- chiën of kerken voor. Het aan tal blijkt uit de rekening van Aardenburg van 1560, n.l. 61, waarin een post van uitgaaf voor presentwijn wordt verantwoord, aldus: den XXXII (parochianen) van het Heilig Bloed, elcken XII grooten Aardenburg moet er ech ter afgerekend worden. Voegt men Sluis er bij, dan is 't weer 32. Na de invoering der nieuwe bisdommen door Filips H, den 19 Mei 1559 door Paus Paulus IV, by bulle van die dag ingesteld, en de 8 Maart 1560 bij bulle van zijn opvolger Paus Pius IV be vestigd, werd het decanaat van Aardenburg, (verkleind bij de verovering door Maurits in 1604), feitelijk opgeheven. Sedert wer den de weinige Katholieken al daar meest door Belgische orde geestelijken bezocht of ze ver vulden hun kerkelijke plichten te Maldeghem, St. Laurens, Mid delburg in Vlaanderen óf elder6. Van 1794—1814 behoorde het het decanaat onder het bisdom Gent, doch de dekeny zelve was met die van Eecloo verenigd. Van 1830—1848 werd het ech ter werkelijk bestuurd door het Generaal-Vicariaat van Breda. Sedert 1848 is het decanaat her steld en een zijner pastoprs, schoon niet altijd te Aardenburg staande, is landsdeken, onder het Bisdom Breda. (Wordt vervolgd.) J. BLANKERT, Schieweg 154 B, Rotterdam In de gaskoolbunkers van het Deense schip Clara" heeft zich hedenochtend vroeg, toen het schip zich ongeveer vijftig mijl ten Zuid-Westen van Kaap Fi- nistère (Spanje) bevond, een ont ploffing voorgedaan, waardoor brand is uitgebroken. De bemanning heeft het schip moeten verlaten. kinderverlamming in bolsward. In Bolsward is gedurende de laatste paar dagen een 4-tal gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De kinderen zijn direct ge ïsoleerd en opgenomen in het ziekenhuis te Sneek. In verband met 't besmettingsgevaar heeft de burgemeester van Bolsward gelast de kleuterscholen en alle vermaakelijkheden te sluiten. Ook de z.g. stille tocht op de herdenkingsdag gaat in verband hiermede dit jaar niet door. ROOFOVERVAL Ol' KLAARLICHTE DAG. Gistermiddag omstreeks 14.00 uur is de 67-jarige fietser K. B. in de Nieuwstraat een vrij drukke straat in het centrum van Apeldoorn op wel zeer brutale wijze van een tas met circa 5000 beroofd. Een voorbij ganger slaagde erin de dief te grijpen, doch deze rukte zich weer los en wist per auto te ont- komen. B„ die gepensioneerd is, is be last met het uitbetalen van steungelden aan de werkloze leden van het N. V. V. Hij had de gelden voor de wekelijkse uitke ring enige ogenblikken vóór de overval afgehaald aan het bu reau van de gemeentelijke dienst van sociale zaken en was ermee onderweg naar een lokaal in de Van Kinsbergenstraat, waar de uitbetalingen worden gedaan. Enige honderden meters van dit lokaal werd B. overvallen. Een man sprong plotseling uit een auto, liep op de fietser af en ruk te de tas met het geld van het stuur. B. riep om hulp en een juist passerende vertegenwoordi ger wist de dief te grijpen. Echter maar voor een ogenblik, want de man rukte zich los, stapte in de wagen en reed in snelle vaart 35) (Nadruk verboden) De man, die de geldbuidel van de troep beheerde, begon onder het lezen te tieren en te vloeken en raasde nog, toen hij het stuk geheel had gelezen. Met een op gewonden gezicht begon hij daarop door de kamer te benen. Hij liet de kwartiermaker, de administrateur en de anderen van enige rang roepen. „Hel en duivels, die kerels eisen onze hele krijgskas op", richtte hij zich tot de adjudant. „De soldij van maanden. Hoe kunnen we onze mannen dan nog betalen?" „Het leven van onze kapitein hangt er van af", zei de adju dant somber. „Is dat de man die het geld moet ontvangen?" vroeg de be taalmeester op Folkert wijzende. De ander knikte. De kwartiermaker en de an dere gegradueerden verschenen. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. De betaalmeester las nu het schrijven van de kapitein voor. „Hebt ge voldoende geld?" werd er gevraagd. „TernauwernoodBreng die man op een andere plaats, terwijl wij Leraadslagen", beval de man der schatkist, cp Folkert wijzende. Deze werd nu buiten het ver trek geleid. Bijna een half uur beraad slaagden de mannen. Allerlei plannen werden ge opperd, maar moesten bij na dere overwegingen weer worden prijsgegeven. Men begreep, dat men bij al les, wat men ging ondernemen, het leven van de kapitein op 't spel zette; Vooral de oude admi mstrateur sprak verstandige en kalmerende woorden. Ten slotte kwam men tot de slotsom, dat het 't beste zou zijn, de struik rover, die het geld ontving, na te gaan, als hij terugkeerde, om gewaar te worden, waar de ke rels zich schuil hielden. Zodra de kapitein weer vrij was, kon men dan het roversnest uitroei en en het geld mogelijk weer te- ruighalen. De meeste krijgers vertrokken weer; slechts een tweetal bleef achter bij de betaalmeéster. In een zeer slecht humeur telde deze het gevraagde geld in zilverstukken op de tafel uit. Teen hij daarmee klaar was, telde hij het tedrag nog eens over. „Welk een kapitaal!" pre velde hij. Folkert werd nu weer in het vertrek geroepen. „Daar ligt het geld en daar een linnen zak, waarin ge het kunt bergen". De jonge scheper nam de zak op en beproefde de sterkte er van. Toen ging hij zeer lang zaam en zorgvuldig het geld tellen. „Kerel, schiet toch op!" zei de betaalmeester ongeduldig. „Ik heb de tijd. Vóór het don ker is ga ik toch niet op weg", antwoordde de schaapherder op ijzige toon. De betaalmeester beet zich op de lip. „Ge moet binnen 24 uur terug zijn, dénk daaraan". „O, dat red ik wel. Maar val me nu niet telkens in de rede, want anders raak ik met tellen in de war".- En Folkert begon weer kalm van voren af aan te tellen. Toen hij er mee gereed was, deed hij het nog eens over. Nu scheen hij eindelijk overtuigd te zijn, dat de som klopte en be gon hij met treiterende lang zaamheid de zilverstukken in de zak te schuiven. Vol gramschap zagen de krijgslieden hierbij toe. Folkert knoopte de zak met een stevig eind touw vast, slingerde deze over de schouder en vertrok met een vriendelijk „Goede middag, heren". Het antwoord daarop was een overstoorbaar gegrom. De jonge scheper wandelde met zijn zware zilverlast over de schouders kalm naar een kroeg. Hij was van plan hier te blijven vertoeven tot de duister nis flink was ingevallen. Hij zat zich hier enkele uren te verve len en dronk zeer matig een paar glazen bier. De waard uit het kroegje was uit angst wei nig spraakzaam, toen de scheper informaties over de soldaten wilde hebben. (Wordt vervolgd). weg. De vertegenwoordiger was echter op de treeplank gespron gen. De overvaller reed vlak langs een uitbouw waardoor hij de vertegenwoordiger noodzaak te van de wagen te springen. De gemeentepolitie begon di reet een uitgebreid onderzoek. Vermoed wordt, dat de auto, waarmee de dief ontkwam, ge huurd was van een Apeldooms garagebedrijf. Het org ine le num mer zal waarschijnlijk door een vals tweede nummerbord zijn be dekt. De overvaller had zich door een zonnebril en een, met houts kool getekende snof moeilijk tier kenbaar gemaakt. Geen schadevergoeding voor ondergedoken officieren De kans, dat de officieren, die zich in de bezetting niet In krijgs gevangenschap hebben begeven doch zijn ondergedoken, alsnog voor een schadevergoeding in aanmerking zullen komen, Is ge ring, hes ft de minister van Oor log en Marine medegedeeld. De minister motiveerde zijn oordeel door er op te wijzen dat, indien men aan de ondergedoken offi cieren een vergoeding zou uitke ren, ook de ondergedoken onder officieren en soldaten op vergoe ding recht konden doen gelden. Dat zou tot niet te voorziene ge volgen kunnen leiden, aldus de minister. De Amerikaanse generaal Ro bert Eisenberger heeft Australië aangeraden zijn Noordkust te versterken en op de eilanden In de Stille Oceaan een bufferzone te vormen. De generaal, die een bezoek brengt aan Sydney, heeft de Australiërs verzekerd, dat zjj op de hulp van de V.S. kunnen rekenen, mocht deze ooit nood zakelijk zijn. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Th&ater 9 uur: Biosc. „De melkweg heeft geen wegenwacht".' Concertgel ouw, 9 uur: Biosc. „De Duivelspas". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Onverbre.ek- bare Landen". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De melkweg heeft geen wegenwacht"; 430 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De Duivelspas"; 2.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Onverbreekbare banden"; 8 uur: Biosc. „De berg der verschrikking". Terre'n Watertoren, 2.30 uur: Promotiewedstrijd Axel—Hieronymus.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2