West-Duitse bezwaren tegen het Souvereiniteitsverdrag Minister Mansholt WESTERSE STATEN LACHEN IS GEZOND VOGELVRIJ Wat brengt de Radio? verwerpen Russische verklaring Durf te lachen! Het spionnage-complot ii West-Duitsland INDONESIË opende Landbouwbeurs te Utrecht Binnenlands Nieuws f'Émm TWEEDE BLAD Vrijdag 2 Mei 1952 7e Jaargang No. 2025 Britse atoomproeven op de Montebello-eilanden Atoombom tot ontploffing gebracht Labourpartij sielt Vier-mogendheden- conferentie voor Stakingen in Ifalië wjmmm I FEEST OP SOESTDIJK. voor Schaam U niet Uw gebit DE VRIJE ZEEUW De tegenstand in parlementai re kringen te Bonn tegen het Duitse souvereiniteitsverdrag is thans zo sterk geworden, dat kan selier Adenauer zich waarschijn lijk voor de noodzaak geplaatst ziet nieuwe concessies van de ge allieerden te vragen om de rati ficatie van het plan te verzeke ren. Na de liberale partij heeft nu ook de Duitse partij de huidige verdragstekst als ,,een tweede Versailles" afgewezen. Daarbij komt, dat dr Adenauer ook in zijn eigen partij het verzet tegen het verdrag niet langer heeft kunnen tegenhouden. De leiding der chris telijke, fractie heeft de toezeg ging moeten doen, dat geen over ijlde beslissingen zonder toestem ming der partij zullen worden ge nomen. De fracties der regerings partijen zullen nog bijeenkomen DADER VAN MOORD TOT 20 JAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Bandoeng oulallcl ,lcCxL uc vices unKc- heeft een van de drie daders van sproken, dat zijn gehele budget Ho mrwvnH nn Hzx 'hoor* TT \A7 TsJoii. iV-i /-»+ rrswu-tsJs-» i „«1 m-n mi om zich te beraden over de situa tie, die zou ontstaan, wanneer dr Adenauer er niet in zou slagen een tekst te doen aanvaarden, die voor de meerderheid van het Duitse parlement aanvaardbaar zou zijn. Het verzet der rege ringsfracties richt zich ook per soonlijk tegen dr Adenauer, wien verweten wordt, dat hij de bespre kingen met de geallieerden zon der contact met het parlement heeft gevoerd. De regeringsfrac ties willen thans een speciale commissie vormen, die de om streden punten van het verdrag nog eens zal onderzoeken. In ver band daarmee wordt in Bonn een uitstel van de ondertekening van het verdrag tot nog toe was midden Mei daarvoor genoemd nodig geacht. Het moeilijkste punt in de verdragen, de finan ciële lasten, die Duitsland op zich zou moeten nemen, is nog niet opgelost en de Duitse minister van Financiën, dr Schaffer, die na Adenauer als de belangrijkste man in het kabinet geldt, heeft zich bij voorbaat schrap gezet tegen de geallieerde eisen, die naar zijn mening de Duitse be- taalkracht te boven gaan. Dr Schaffer heeft de vrees uitge- de moord op de heer F. W. Neij- hoeff, in leven administrateur van de algemene volkscrediet- bank in Bandoeng, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De moord werd gepleegd in Septem. ber 1950. De twee medeplichtigen zijn tot dusver voortvluchtig. Blijkens mededelingen van de Australische minister van ver voer zullen de Montebello-eilan den, ongeveer 125 km uit de kust van Westelyk-Australië, ge bruikt worden als proefterrein bij de eerste Britse atomische proefneming. Het gebied is voor de luchtvaart gesloten. Verleden week zijn bij de eilan dengroep de Britse tanklandings vaartuigen „Narvik" en „Zee- brugge" aangekomen met des kundigen en technici. Boven de Nevada-woestijn is Donderdag een atoombom uit een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uitgeworpen. Op ze ven km afstand hadden 2.150 mariniers zich in mansgaten in gegraven. De bom was, naar ge meld wordt, van middelmatige grootte. Te Las Vegas op 120 km afstand werd wel het lichtschijn sel van de ontploffing waarge nomen, doch geen geluid ge hoord of schok gevoeld. Volgens waarnemers was het schijnsel minder dan op 22 April, toen manschappen van het leger aan de oefening deelnamen, doch was die paddestoelvormige atoom wolk groter. Dit was de 28ste atoomontploffing, die door Ame rikaanse deskundigen werd te weeggebracht. J" oo in het ongerede zou raken, nu de geallieerden in de laatste twee maanden de uitgaven voor bezet- tingskosüen tot ongeveer het dub bele hebben opgevoerd. In Bonn wordt niet betwist, dat de geal lieerden hiermede in hun recht staan, aangezien zij nog meer dan één millioen mark aan ach terstallige vorderingen hebben, doch men acht het een „demon stratie", die men aan de voor avond der Duitse souvereiniteit niet had verwacht. De bezwaren van een groot deel der parlementsleden berus ten op de verwachting, dat het souvereiniteitsverdrag de kansen op herstel der Duitse eenheid zou verminderen. PAKKETTEN VOOR KOREA- VRIJWILLIGERS. Ter gelegenheid van Pinkste ren bestaat tot 10 Mei a.s. gele genheid luchtpostbriefpakjes te verzenden aan leden van het Nederlands detachement Ver enigde Naties. De pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 ct per 50 gram met een minimum van 40 cent. Adressering is als volgt: Rang, naam, voorletters, legernummer, N.D.V.N./NAPO, 5100, Amsterdam, Schiphol, mili tair. Het dagelijks bestuur van de Labourpartij heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk wordt gedaan om met Rusland een vier-mogendhe- denconferentie te beleggen" ten einde de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. Het partijbestuur aanvaardde voorts de Westduitse herbewape ning, zij het onder zekere voor waarden. De besluiten werden genomen op een bijeenkomst, waarbij ook de partijleden, die in het afge lopen weekeinde met Westduitse en Franse partijgenoten te Bonn van gedachten hebben gewisseld, aanwezig waren. Bankemployé's in Noord-Italië besloten Woensdag niet aan het werk te gaan teneinde hun loon eisen kracht bij te zetten. Het be- treft hier o.m. de belangrijke handelscentra Milaan en Turijn. Om dezelfde reden hebben drukkers besloten in de komende maand op een aantal dagen het werk bij dagbladen en andere drukkerijen stil te leggen. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft giste ren te Utrecht de beurs voor landbouw, zuivel, visserij en techniek officiéél geopend tijdens een bijeenkomst in het jaar beursgebouw. De minister zeide te geloven dat velen, die deze eerste speciale agrarische beurs bezoeken, tot de ontdekking zullen komen de bete kenis van de landbouw te laag te hebben geschat. Was de landbouw niet zo gera tionaliseerd, de welvaart van de Nederlander zou belangrijk lager liggen. Spr. is overtuigd, dat ve len pas op deze beurs tot de ont dekking zullen komen, wat er al zo aan de landbouw vastzit. Een groot deel van de voedingsindus trie behoort tot de tak, waarop de landbouw steunt, evenals de industrie steunt op de landbouw. Een goed indusriëel apparaat voor de landbouw werkt direct op verhoging van de welvaart van de boeren, doch ook weer (door verlaging van de prijs van het product) op de welvaart van het gehele Nederlandse volk. Belang rijk is het volgens spr. om bij de mechanisatie van de landbouw aan de machine een juiste plaats te geven en deze te bepalen door een goede voorlichting. Men vraagt zich wel eens af, aldus de minister, wat er bij de voortschrijdende mechanisatie nog overblijft voor de arbeider en of de rationalisatie niet tot werkloosheid in de landbouw zal leiden. Spr. is echter overtuigd van het tegendeel. Door intensi vering van de rationalisatie zal juist de werkzaamheid behouden blijven en de seizoenwerkloosheid zal erdoor worden bestreden. De landbouw heeft in 1951 met een bedrag van drie milliard gulden 43 procent van de totale Neder landse export voor zijn rekening genomen. De eerste maanden van het nieuwe jaar geven aan leiding het exportcijfer voor 1952 nog hoger te schatten. Op de grote onzekerheid ten aanzien van de Engelse markt zullen wij moeten antwoorden met een ver dubbelde activiteit en daarbij moeten streven naar een grotere spreiding van de landbouwex- port. Zeventig procent van de landbouwexport bleef in Europa. Dat slechts dertig procent naar overzee ging, noemde de minis ter een gevaarlijk verschijnsel. Het initiatief van de platte landsvrouwebonden om aan de beurs een tentoonstelling „Wo ning en kleding" te verbinden, achtte spr. een gelukkige activi teit om de kitsch uit de platte landswoning te verdrijven en te rug te komen tot de goede meu bilering van weleer. Mevr. H. J. Mansholt-Postel opende op de terreinen aan de Croeselaan de tentoonstelling „Woning en kleding van ons", nadat zij tevoren aan de ingang van het terrein een Meiboom had onthuld en nadat onder het spe len van het Wilhelmus de vlag gen waren gehesen. BABY OP STRAAT GEBOREN In de vroege morgen van de eerste Mei en wel om- 2.40 uur heeft de 35-jarige mevr. M. B. V.-W. op de hoek van de le Keu- cheniusstraat en de Van Hall straat te Amsterdam 't leven ge schonken aan een zoon. Daar geen geneeskundige hulp aanwe. zig was, verleende een juist pas serende agent van politie assis tentie bij de bevalling. Moeder en zoon werden even later door de inmiddels gewaarschuwde ge neeskundige dienst naar het zie kenhuis gebracht. LID VAN BEMANNING VAN DE „ATLAS" VERDWENEN. Zoals bekend is op 24 April een lid van de bemanning van 't Ne derlandse motorschip „Atlas" verdwenen, toen het schip in de Spaanse wateren van de Middel landse Zee voer. De 19-jarige Jo- han Bais uit Den Helder, die jon gen in de machinekamer was, werd 's middags tussen een en half twee vermist. Urenlange na sporingen hadden geen resultaat. De kapitein heeft bij de politie te Genua aangifte gedaan van de vermissing. VANDALEN AAN HET WERK. Schennende handen hebben zich in de nacht van Woensdag op Donderdag weer vergrepen aan het voorlopig nationaal mo nument op de Dam te Amster dam. Om circa kwart voor één bemerkten agenten van politie dat de deksels van de urnen met aarde, die in het monument zijn geplaatst, waren verwijderd. De deksels lagen rond het monu ment verspreid, zodat de agenten de normale toestand konden her stellen. De politie vermoedt, dat hier iemand, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, aan het werk is geweest. Een dronken man, die ter plaat, se werd aangetroffen, is aange houden, maar later vrijgelaten omdat bleek, dat hij niets met de zaak had te maken. Eerder op de avond heeft de politie met sabel en gummistok een charge uitgevoerd op de Dam tegen een groot aantal feestvier ders, die wanordelijkheden ver oorzaakten. Het publiek bekogelde de poli tiemannen met stenen en flesjes, waardoor enige agenten licht werden gewond. In samenwer king met de motorpolitie is de Dam daarna ontruimd. Een 20- jarige timmerman is tijdens de ongeregeldheden onder de voet gelopen en werd met inwendige pijnen naar het Wilhelminagast huis vervoerd. mm*??. Duizenden van uit alle hoeken van het land zijn Woensdag naar Soestdijk gekomen om koningin Juliana hulde te brengen op haar verjaardag. Het grootste bloemenmozaiek dat ooit gelegd is (bijna drie millioen tulpen zijn erin verwerkt) bedekte het grasveld voor het paleis Soestdijk. Het is een plattegrond van Nederland in bloe men, de provincies uitgelegd in afstekende kleuren. De afmetin gen zijn 55 bij 34 meter (Onder). Boven: Precies half elf verscheen de koninklijke familie op het bordes van het paleis. Duizenden Nederlanders brachten met bloemen hulde aan hun vorstin, die gedeponeerd werden op de trappen van het paleis. De koninklijke familie sloeg het défilé gade. (Foto-A.N.P.) (Advertentie). Een lachende mond met ge zonde parelwitte tanden maakt op iedereen een pret tige indruk, maar het is nog prettiger te weten, dat U zelf zo'n gaaf en gezond gebit bezit, dank zij de goede verzorging, die U het geeft door dagelijks flink te borstelen. Dit is van groot belang, omdat ons voedsel die kwaliteit mist, waardoor bij voorbeeld juist de natuurvolken tot op hoge leeftijd zulk een 34) (Nadruk verboden). Volgens de Australische minister Hasluck, wordt vóór October geen regen verwacht, zodat de sterfte onder het vee door de droogte nog zal stijgen. Uit Victoria en Tasmanië meldt de radio zware sneewval. Toen de kapitein aan deze laatste zin was toegekomen, legde hij de pen weer neer. „Hoe kan ik dat schrijven", zei hij. „Ik ken uw bevelhebber toch niet?" De Dromer lachte spottend. Hij wees op Rooie Willem en sprak: „Dat is onze bevelheb ber"! De kapitein wierp tegen: „Gij weet heel goed, wat ik bedoel". De Dromer die overigens zijn gevoelens zeer goed wist te ver bergen, werd nu kwaad en barstte los: „Vuile mensenslach ter van beroep. Wij moeten u op uw erewoord geloven, terwijl gij durft te twijfelen aan de eer van een brave man, wiens zoon ge hebt vermoord en wiens hoe ve ge hebt verbrand? Ellende ling! Schrijf, zeg ik u, en vlug". De kapitein zuchtte opnieuw, nam de pen weer op en schreef de gewraakte zin. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. „Nu nog: Als de bode, die het geld in ontvangst neemt binnen 24 uur na zijn vertrek van hier nog niet terug is gekeerd wordt ik ter dood gebracht. Daarom beveel ik, dat niemand de man bij zijn terugkeer mag volgen, om onze verblijfplaats gewaar te worden. Gedaan door Gerlbf van de Biezen, kapitein in het leger van Zijne Doorluchtigheid Karei van Egmond, hertog van Gelre, Zutphen, Gro ningen en Drenthe". „Ziezo nu nog uw handteke ning". Met een zware zucht voltooide de kapitein het stuk en plaat ste er zijn handtekening onder. Hij schoof het daarop de Dro- tmer toe, die het langzaam en aandachtig las en het daarop aan de wilddief gaf. Frankes en de Dromer hadden er lang over nagedacht, wie van hun groep de adjudant naar Norg zou vergezellen. Enigen blinkend wit en gaaf gebit be houden. Daartegenover staat echter, dat in beschaafde lan den de tandverzorging een hoog peil heeft bereikt; een verzor ging, die begint met de juiste tandpasta. Het meest opvallende middel bp dit gebied is de Castella Tandpasta, want reeds na één keer borstelen worden hierdoor de tanden witter dan ooit. Het email glanst U tegen, het tand vlees toont een gezonde rose kleur. Castella Tandpasta is on tegenzeggelijk de beste waar borg voor het behoud van een gezond gebit. Bovendien verho gen parelwitte tanden de char me van Uw glimlach en dat is ook veel waard! van hen waren huns inziens te weinig gunstig bekend bij de Geldersen. Ze meenden ten slotte, dat de zeer slimme Glad de het meest geschikt was voor het karweitje, maar deze kende de weg niet in dti gebied. Ten slotte hadden ze Folkert voor deze belangrijke missie uitge kozen, omdat hij het beste de streek kende, wat van groot be lang was om bij zijn terugkeer aan spiedende ogen te ontko men. Folkert voelde zich gestreeld, dat hij als jongste van de bende voor deze functie was uitgeko zen. Na het middagmaal gingen Folkert en de adjudant op weg. De laatste was weer geblind doekt. Frankes en de Dromer naast de Gelderse krijgsman hep, kwamen de stroper en Folkert een eindje achteraan Folkert kreeg van Willem Fran kes nog een aantal raadgevin gen, vooral betreffende zijn te rugkeer. Hij mocht niet eerder weer uit Norg vertrekken voor de duisternis was ingevallen. Hij mocht verder niet van de wégen gebruik maken doch moest door de wildernis gaan en nu en dan een ogenblik gaan liggen om te luisteren naar mogelijke achter volging. Tenslotte moest hij In een tweede Westerse pro testnota wordt het Russische tegenprotest beschreven als een „klaarblijkelijke poging om de gewelddadige aanvallen, die Russische jagers Dinsdagoch tend op een Frans passagiers vliegtuig hebben uitgevoerd, te rechtvaardigen". „Al het thans beschikbare be- wijsmateraial vormt een beves tiging van hetgeen reeds in het eerste geallieerde protest is verklaard, namelijk dat het Franse lijnvliegtuig, terwijl het zich niet buiten de internatio nale luchtcorridor bevond, her haaldelijk door Russische jagers is beschoten, waarbij het ernstig werd beschadigd". Autoriteiten van de „Air Fran ce" hebben te Berlijn verklaard dat het beschoten toestel tijdens zijn vlucht door de radarappa raten van het Berlijnse Vlieg veld van Tempelhof waarop het zwaar beschadigde toestel na de beschieting wist te landen ~'s gevolgd en dat hierbij is gebleken dat het zich nimmer buiten de internationale lucht corridor heeft bevonden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat 80 machinegeweerkogels en eerst over de hei een grote om weg noordelijk maken, voor hij de richting Lutteke Haer nam. Toen de mannen de Drentse we,g hadden bereikt op het punt dichter achter het dorp Eén, werd de blinddoek van de ogen van de adjudant genomen. Frankes en de Dromer gingen naar hun schuilhoeken terug terwijl de beide anderen, onder leiding van Folkert, in de rich ting van Norg gingen. De huurlingen van Karei van Egmond te Norg waren zeer dat de adjudant eensklaps in hun midden ver scheen. Ze vroegen hem naar hun kapitein, maar ze kregen geen antwoord. De adjudant begaf zich direct naar de hoeve, waar de betaal meester verblijf hield. Hij vond deze in gezelschap van een paar onderofficieren. De mannen wisten niet, wat ze zagen, toen een der vermisten onverwachts het vertrek kwam binnenstap pen. Ze vroegen, of de kapitein ook weer terug was. De man schudde van neen, sprak geen woord en reikte met een nors gezicht de betaalmeester het stuk van de kapitein over. (Wordt vervolgd). granaten op het vliegtuig zijn afgevuurd. Frankrijk zal scha devergoeding eisen. De Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schu- man, heeft de Franse regering te Parijs verslag uitgebracht over de aanval. Guy de la Toifrnelle, hoofd van de afdeling politieke zaken van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, heeft de Russische ambassaderaad Vic tor Abilof ontvangen en bij hem geprotesteerd tegen het beschie ten van een Frans passagiers vliegtuig door Russische jagers. INDISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Dakota van de Indische luchtvaartmaatschappij van de lijn Madras-New Delhi is Woens dag, kort vóórdat het op het vliegveld van de Indische hoofd stad zou landen, neergestort. De vijf passagiers en de vier leden van de bemanning kwamen al len om het leven. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het toestel in een ver blindende zandstorm terecht kwam, die vier uur lang New Delhi teisterde. Een Westduitse functionaris heeft Woensdag te Bonn ver klaard, dat een der belangrijkste bij het spionnagecomplot in W. Duitsland gearresteerde perso nen, mevr. Knuth, te ziek is om uit Frankfort, waar zij door de Amerikanen wordt vastgehou den, te worden overgebracht naar Bonn voor ondervraging door de Westduitse autoriteiten. Drie gearresteerde leden van het Frankfortse politiekorps wer. den Woensdag ondervraagd naar de vertakkingen van de bende, die volgens berichten „via Oost- Berlijn naar Warschau en Mos kou liepen". Uit voorzorgsoverwegingen kon alleen worden meegedeeld, dat de drie gearresteerden, twee mannen en een vrouw, hebben bekend. Een vraag, waarin de West duitse autoriteiten belang stellen is, of de verdachten verbindingen onderhielden met regeringsdepar. tementen. Uit tot dusver beschik, bare inlichtingen is gebleken, dat de' bende zich in hoofdzaak met industriële spionnage heeft bezig, gehouden. Volgens nog onbevestigd» be richten werd mevr. Knuth op het station van Keulen by het ver laten van de sneltrein uit Parijs gearresteerd. ZATERDAG 3 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Zang; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jepgd; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Piano; 12.55 Zonnewyzer; 13.00 Nieuws13.20 Amusementsmuziek; 13.50 Gr.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.; 14.20 Eng. les; 14.40 Voor de amateurs; 15.10 Causerie; 15.40 Orkest; 16.10 Sport; 16.40 Gr.; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Nws. (Nationaal programma); 18.00 Klokgelui; 18.01 Inleiding; 18.04 Herdenkingsby eenkomst in de Ridderzaal te Den Haag; 18.30 Gram.; 1840 Koor; 19.00 Voor dracht; 19.10 Orkest 19.30 Re- portagetocht langs een aantai plaatsen waar Nederland van daag de doden herdenkt; 20.00 Stiltesignaal; 20.00 Stilte; 20.02 Wilhelmus; 20.03 Gram.; 20.22 Gram.; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.15 Klankbeeld; 22.15 Gram.; 22.30 Wy luiden de Zon dag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Es peranto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gr.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwyding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.36 Causerie; 11.40 Piano; 12.00 Or kest; 12.30 Mededelingen; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoor spel; 13.30 Accordeon; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Zang; 14.50 Boekbespreking15.05 Politie- kapel; 15.30 Causerie; 15.46 Noorse muziek; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.00 Voor de kin deren; 17.45 Nieuws; 18.00 Na tionaal programma (zie Hilver sum I)20.15 Nieuws; 20.20 Gram.; 21.10 Hoorspel; 22.10 Gram.; 22.15 Commentaar- 22 30 Sextet; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muziek; 23.35 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram* 12.30 Weerbericht; 12.34 Kwin tet; 13.00 Nieuws; 13.15 Dans muziek; 13.20 Gram.; 14.00 Mo- zart-festival; 15.30 Gram.; 16.00 Verzoekprogramma; 16.45 Eng les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Accordeon; 19.40 Causerie; 20.00 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek- 22 45 Balletmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Symphonisch concert.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5