De „Leeuwtjes1 teTerneuzen Uil Je Srcvmcic Eric de Noorman in „Het land der duisternis.' m Binnenlands Nieuws GEMEENTE TERNEUZEN DUIVENSPORT. door J. W. L. van Doorn TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. April was zonnig, warm en droog Het inkomen van Koningin en Prins Lezers die schrijven AGENDA m (Illustraties van M. C. van Kerkvoort) I Fa E. A. IJsebaert Weldadigheidsbridgedriv®. Aan de grote bridge-drive, welke Woensdagavond plaats vond in Hotel Rotterdam, na men niet minder dan 108 per sonen uit O. en W. Zeeuws- Vlaanderen deel. Er werd in 6 groepen gespeeld, van welke hieronder de eerste en tweede prijswinnende paren worden vermeld. Groep A: 1. De heer en mevr. De Jong (Hulst)2. De heren De KlerkLindenbergh (Terneu zen). Groep B: 1. De heer en mevr. Antonissen (Sas van Gent)2. De heer en mevr. Drok (Terneu zen). Groep C: 1. De heer en mevr. Den Decker (Temeuzen)2. De heer en mevr. Voorhans (Ter- neuzen). Groep D: 1. De heren Puij- laartVan Binsbergen (Sas van Gent); 2. De heer en mevr. De Kerf (Temeuzen). Groep E: 1. De heer en mevr. Muller (Temeuzen); 2. De heer en mevr. Tichelman (Temeu zen). Groep F: 1. De heren Robijn Van der Meer (Terneuzen); 2. De heren SchiltmanTopel (Axel), Meifeest te Temeuzen. Gisteren vierden de afd. Ter- neuzen van de P. v. d. A. en de Tem. Bestuurdersbond het Mei feest, georganiseerd voor de jeugd en de ouderen uit partij en vakbeweging. 's Middags trok de jeugd in groten getale naar het Concert gebouw, waar hun de opvoering wachtte van het toneelspel „Ko- nings pruimen" of Driemaal is scheepsrecht", dat door de mede- spelende jeugdige en enkele oudere A.J.C.-leden onder leiding van mevr. Van Driel-Vermeulen met succes werd vertolkt. Ook de vertoning van de poppenkast viel bij de jeugd bijzonder in de smaak. Een tractatie besloot het feest voor de jeugd. 's Avonds was het feest voor de ouderen. Na een openingswoord van de voorzitter van het Mei-comité, de heer J. Meeusen, zong „Arbeid Adelt" enige liederen. De heer Th. van Veen, adj. hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", sprak de 1 Meirede uit. Daarna volgde de opvoering van het Meispel in 12 taferelen, „Het licht overwint", geregiseerd door de heer J. Meeusen. Het spel werd door de vele aanwezigen met grote aandacht gevolgd. Het organiserend comité kan met voldoening op een geslaagd Meifeest terugzien. Na diefstaldronkenschap in de nor. Gister in de vooravond werd door de kapitein van het te Sluis kil liggend Zweeds stoomschip „Frode bij de politie aangifte ge- daan, dat een lid der bemanning zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pullover, een polshorloge en sigaretten, die aan andere opvarenden toebehoorden. De zeeman was de wal opge gaan en de kapitein vermoedde, dat hij zou trachten het gestolene te verkopen. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want toen de politie de zeeman, reeds danig onder de in vloed, in een in de omgeving van de losplaats aan de Cokesfabriek staand café aantrof, was de op brengst van de pullover reeds in drank omgezet, terwijl zijn kame raden voor alle zekerheid hem het polshorloge hadden afgenomen. Tal van sigaretten waren inmid dels in rook opgegaan. Zowel de reeds verkochte pull over als het polshorloge werden door de politie in beslag genomen en de diefachtige zeeman gratis logies in de cel verstrekt. Meifeest. Uitgaande van de afd. Axel van de P.v.d.A. en de bij de moderne vakbeweging aangesloten vak groepen had op de bovenzaal van ,,'s Lands Welvaren" het jaar lijkse Meifeest plaats, hetwelk onder leiding stond van de heer C. van Bendegem, die met een kernachtig openingswoord de aanwezigen verwelkomde. Spr. zag dit Meifeest o.m. uit de ge zichtshoek der naderende verkie zingen voor de Staten-Generaal. Een jeugdkoortje bracht onder 's voorzitters leiding vervolgens tal van Mei- en strijdliederen ten gehore,- terwijl het verdere deel van de avond werd aangevuld met een paar toneelspelen. Een propagandistisch woord werd ter afwisseling nog gespro ken, waarna het jeugdkoortje an dermaal onder 's voorzitters lei ding optrad. Een gezellig bal vormde het slot van deze geslaagde maar ma tig bezochte 1 Mei-vergadering. Examen Inseminator. Bij de te Goes gehouden exa mens voor inseminator slaagde o.m. de heer J. C. Risseeuw te Breskens. Motorongeval. De jeugdige H., die Woensdag avond op zijn motor aan het oefenen was, had het ongeluk het zoontje van de heer De D. omver te rijden. Het ventje werd met ernstige verwondin gen de huiselijke woning bin nengebracht. De geneesheer heeft de jon gen verbonden. Voor de motor rijder, die niet in het bezit van een rijbewijs is, zal dit ongeval ongetwijfeld nog wel gevolgen hebben. 14. Scherp giert de wind door het wand en doet het zeil vein het machteloze vaar tuig fladderen. Het Noorderlicht zendt vlammen langs de ho rizon. „We liggen stil...!" prevelt Orm met naargeestige nadruk. „De Walkyren hou den het schip tegen, denk ik. Nu knagen de watergeesten op hun gemak gaten in de bodem van de schuit. Let op mijn woorden...!". „Het heeft er meer van weg, dat we op een zandbank zijn ge lopen in het donker!" komt de stem van de Noorman nuchter uit het duister. Terwijl de anderen nog overeind krabbelen, heeft hij de toestand reeds overzien. „Orm! Haifa! Help mee Snel, we moeten het zeil zien te bergen of er gebeuren ongeluk- ken!» Het besliste optreden van hun aanvoerder maakt, dat de mannen hun onbestemde angst terzijde dringen. Hoewel nog steeds onver- iC staanbare onheilsvoorspellingen in zjjn snor mompelend, strompelt zelfs de sombere roerganger naar een der vallen. In de wijde duister nis, die hen aan alle zijden om ringt, vechten ze verbeten tegen de harde wind, die wolken schuim over het dek jaagt. Het zeil te ber gen is een taak, die onder deze omstandigheden een voltallige be manning de handen vol werk zou hebben gegeven, maar na uren worstelen kan Eric Orm triomfan telijk toeschreeuwen de laatste touwen vast te zetten. „Het wordt al lichter", laat hij er bemoedigend op volgen. „De zon komt op. Bin nenkort kunnen we tenminste zien wat er precies aan de hand is". „Licht... Bah!" gromt Orm bijte- rig. „Wel ja, wees er maar blij mee! Nu kunnen we tenminste zien hoe we aan ons eindje komen, dat is toch altijd een stuk aardi ger. Wat mij betreft, beschouw ik alles wat we van nu af aan te zien krijgen als een teken, een ellendig voorteken!" Hij sjort nijdig de laat ste touwen aan. „Maar geen geest kan tenminste van Orm zeggen, dat hij een spookschip achter liet als een verwaarloosd stuk waslijn. Laten we de zaak van de zonnige kant bekijken...!" En liefdevol schiet hij een paar losse lijnen op. „Zo, nu kunnen de boze voortekens komen...". „Heer!", schreeuwt Haifa, die gespannen door de optrekkende ochtendschemer heeft staan turen ineens. „22e daar! Land...!" Viering Koninginnedag. Nadat in de morgenuren klok gelui het Koninginnefeest had aangekondigd, deed de school jeugd na de middag diverse spelletjes onder leiding van het onderwijzende personeel en het Oranjecomité. Er waren voor de prijswinnaars geschenken. Voorts werd de jeugd getrac- teerd. 's Avonds gaf het muziekgezel schap een concert op de markt, waarna het feest met een stoe lendans werd besloten. De Nationale feestdag. Het feestcomité, dat de orga nisatie van de Nationale Feest dag op zich heeft genomen, heeft het programma opgesteld. De festiviteiten beginnen 's middags om 2 uur met het verzamelen van de kinderen aan de muziek - kiosk. Burgemeester TePegen is bereid gevonden de feestelijkhe den. te openen met een toespraak, Daarna volgt het zingen van Nederlandse volksliederen. Ach ter de Veldstraat wordt er die middag slag geleverd, allereerst door voetbalploegen, welke elf tallen zijn samengesteld van ver schillende scholen. Daarna wor den 12 kinderspelen afgewerkt, o.a. zaklopen, koekhappen, krui wagenwedstrijd, kinderwagenrace paard- en koetsierspel enz. De kleuters worden in het pa rochiehuis opgewacht, waar zij naast de nodige tractaties worden verblijd met een filmpje. Om half acht geeft het R.K. fanfarecorps een concert op de kiosk. De avond wordt besloten met een lampion optocht. Voorafge gaan door het muziekkorps zul len honderden kinderen met lam pions door Sliiiskils straten trek ken, hetgeen stellig een sprook jesachtig effect zal geven. Werkzaamheden aan de caissons. De werkzaamheden aan de be tonnen kolossen, die als het ware een verdediging schijnen te vor men voor het eiland, vorderen goed. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemers Van Zanen en Verstoep. In de caissons wordt een betonnen tussenvloer gelegd, waarna zij zullen worden versleept naar de afsluitdijk van de Braakman om daar als zink- stuk te dienen. Zo zullen dan de kolossen, die gediend hebben tot aanleg van kunstmatige havens bij de landing van de geallieer den in Normandiëj tenslotte hun laatste reis vinden om Zeeuws- Vlaanderen te helpen een stukje land aan de zee te ontrukken. -•Er- slag zijn omtrent de volgends gevonden voorwerpen inlichtin gen te bekomen. Een doublé-armbandje, ge meentesecretarie; ijzeren ket ting, Mazure, ambt. prov. wa terstaat, Terneuzen; een dames hoedje, F. de Jonge, Zaamslag- Veer B 81. Viering Koninginnedag. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. koningin Ju liana wapperde van vele wonin gen de nationale driekleur. ,s Morgens waren de school kinderen op de markt tijeen ge komen, waar zij door de burge meester werden toegesproken. Ook de heer J. Ch. Oornelis, hoofd der R. K.-school, hield een toespraak, waarbij hij o.a. het idee naar voren bracht aan Ha re Majesteit een felicitatie-tele gram te zenden. Met een dave rend applaus stemden de kin deren hiermee in. „De schoolgaande jeugd van LTzendijke, op de markt bijeen ter viering van Uw 34e verjaar, dag, biedt Uwe Majesteit de meest hartelijke gelukwensen aan en spreekt haar blijdschap uit over Uw behouden terug komst uit Amerika". 's Avonds concerteerde de mu ziekvereniging „Geduld Over wint" in de kiosk op de markt. Daar het een prachtige avond was, was er veel belangstelling. Gevonden voorwerpen, Bij de rijkspolitie, post Zaam. SCHONE WAS VERDWEEN IN DE SCHOORSTEEN. Kraaien zijn roofzuchtige vo gels. Dat dit niet „zo maar" een schoolverhaaltje is, heeft een in woonster van het dorpje Giessen- Nieuwkerk in de Alblasserwaard dezer dagen ondervonden. Zij had de was gedaan en die zoals ge woonlijk te bleken gelegd op het grasveldje achter haar wo ning. „Een vliegende kraai vindt altijd wat" en zo ontdekte een groepje kraaien ook het blekend wasgoed van de bedoelde inwoon ster van Giessen-Nieuwkerk. Na enkele uren deed zij de, van zelfsprekend, hoogst onaangena me ontdekking, dat het wasgoed grotendeels verdwenen was. Er werd onmiddellijk aan diefstal gedacht. Maar later bleek, dat menselijke handen deze diefstal niet hadden gepleegd. Men was ten hoogste verbaasd, toen de verdwenen goederen werden te ruggevonden ineen schoor steen. Omdat het toch schoon maaktijd is, wilden de kauwtjes hun woning blijkbaar eens inrich ten met smetteloos witte textiel. Schoon was- de was overigens niet meer er toch nog tien gemiddeld kou der dan "normaal. Van deze tien kwam op vier dagen vorst voor, juist het normale aantal. Op 1 April kwam te De Bilt een temperatuur voor als sedert 1936 niet meer in April was gemeten, n.l. 2V2 graad onder nul. De hoog ste temperatuur werd op konin ginnedag gemeten. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt 221 tegen 159 normaal. Een zo zonnige maand April behoort ook al tot de zeld zaamheden, maar het kan nog wel eens zonniger zijn: in 1942 werden in De Bilt zelfs 259 uren zon geregistreerd. Wanneer wij nog verder terug gaan om een Aprilmaand te vin den met meer dan 220 uren zon neschijn, dan komen wij in 1914 terecht. We kunnen dus zeggen, dat de afgelopen maand op één na de zonnigste April van de laatste 38 jaar is. Het ^preekt vanzelf, dat onder zulke omstandigheden heel wei nig regen valt. In het gehele land was het tekort belangrijk. Op de meeste plaatsen zelfs meer dan 50 vergeleken met de norma le hoeveelheid. De stad Gronin gen had op 2 na de droogste April van deze eeuw. Ook in Noord-Brabant en Lim burg was het zeer droog. Daar viel over het algemeen minder dan 15 mm, terwijl de normale hoeveelheid 50 mm bedraagt. Het K. N. M. I. deelt mede: De afgelopen maand April is een zeldzaam mooie maand geweest, zoals uit enkele cijfers moge blij ken. De gemiddelde temperatuur berekend uit om het uur bepaal de temperaturen, bedroeg te De Bilt 10,3 graden Celcius tegen 8,3 graden normaal. Tot nu toe in deze eeuw is alleen in 1943 en In 1949 April gemiddeld nog war mer geweest. Bijzonder groot was het aantal warme voorjaarsda gen. Dit zijn dagen waarop de temperatuur boven 20 graden stijgt. Te De Bilt bedroeg dit aantal 11 tegen slechts 2 nor maal. Sedert 1865, toen het 13 bedroeg, was dit aantal niet meer zo groot geweest. Van de dertig I dagen, die de maand telt, waren Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk 1 der rijksbegroting voor het dienst jaar 1952. Hierbij wordt voorgesteld het inkomen van de koningin te ver hogen met ƒ500.000 en mitsdien te brengen op 1.500.000. Het in komen van prins Bernhard te verhogen met 100.000 en te brengen op 300.000, en de post onderhoud der koninklijke palei zen te verhogen met 250.000 en te brengen op 350.000. In dit blad hebt U enige tijd geleden iets kunnen lezen over het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies, zulks in ver band met het 50-jarig bestaan van deze vereniging en de plan nen tot wederopbouw van het herstellingsoord Emma-kinder- huis" te Wijk aan Zee. Velen van U zullen waarschijn lijk niet weten, dat sinds 21 Ja nuari 1948 ook in Terneuzen een afdeling van dit genootschap be staat, die tot doel heeft daarvoor in aanmerking komende kinderen korter of langer tijd naar een koloniehuis te zenden. Sinds de oprichting hebben vele kinderen uit deze gemeente hiervan kun nen profiteren. Gezien de finan ciële toestand van de afdeling zal het dit jaar niet mogelijk zijn alle kinderen, die dringend uit zending nodig hebben, te kunnen helpen. De verpleegkosten bedra gen n.l. 3.10 per kind per dag. De uitzendingsduur is minstens 6 weken, zodat voor elke uitzen ding 130,20 nodig is. Dank zij de medewerking der gemeente Temeuzen, die ons 0,50 subsi die per kind per dag verleent, wordt dit bedrag verminderd tot 109,20. Deze onkosten worden bestreden uit bijdragen der be treffende ouders, giften van en kele grote bedrijven ter plaatse en uit de contributies van onze leden. Het aantal leden onzer afdeling is voor een plaats als Terneuzen veel te klein met het gevolg, dat er kinderen zijn, die niet kunnen worden geholpen. Het dagelijks bestuur wekt daar om alle ingezetenen der ge meente op, lid te worden van deze zo nuttige vereniging. De contributie kan voor niemand een bezwaar vormen; deze is n-1. gesteld op 1,of meer per jaar. K. PELS, Schoolarts, voorzitter Axelsestraat 37. J. C. ORLEBEKE, penningm. Axelsestraat 35. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De melkweg- heeft geen wegenwacht". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 9 uur: Biosc. „De melkweg heeft geen wegenwacht". Concertgebouw, 9 uur: Biosc. „De Duivelspas". tairen van de Nederlandse strijdkrachten, zeelieden, ver zetsstrijders en de geallieerde militairen, die, waar ook ter we reld, in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de bevrijding van het ko ninkrijk zijn gevallen. Verzocht wordt van 's avonds 18 uur de vlaggen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen half stok le hangen. Eerbied voor de vlag vordert, dat deze niet ge durende de nacht uitgestoken blijft. 19.30—19.45 uur: Opstellen stoet „stille omgang" vanaf de Markt. Bij het formeren van de stoet voor de z.g. „stille tocht" op de Markt wordt verzocht in rijen van 6 a 8 personen aan te slui ten, waarna om 19.45 uur bij aanvang van het luiden van de klokken de stoet zich in bewe ging zet naar het monument aan de Westsluis. Te 20.00 uur precies zullen al daar twee minuten volkomen stilte in acht genomen worden, waarna teruggewandeld wordt naar de Markt, waar de muziek vereniging „Harmonie Temeu zen" het Wilhelmus zal spelen, hetwelk zwijgend zal worden aangehoord. Eerst daarna; kan de stoet als ontbonden worden beschouwd. De weg naar de plaats dei plechtigheid wordt te voet'ai in volkomen stilzwijgen afgelegd zonder vlaggen of vaandels. Deze z.g. „stille omgang" kent rang noch stand. Rechtstreekse nabestaanden van de gevalle nen zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van de stoet. In de geest van deze herden king zullen de openbare verma kelijkheden en verkooplokalitei ten van 19.00 tot 21.00 uur ge sloten zijn. De burgemeester van Temeu zen maakt in verband met de richtlijnen, aangegeven door de Commissie Nationale Herden king, de volgende algemene be palingen en aanwijzingen be kend, waarvoor aller medewer king wordt verzocht. Zaterdag 3 Mei 1952. Nationale Herdenkingsavond. Herdacht zullen worden milL De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN „Strijd in Vrede" G roede Prijsvlucht uit Breteuil. Bnelheid eerste duif 1039 m. 1. W. Fenijn: 2. I. Vermeulen, 3. en 6. J. van Haneghem; 4 VinjéElfrink; 5. J. Frelier; 7. J. Merk; 8. J. van de Wege; 9. en 10 Jac. Ras. De geschiedenis betekent geen louter stuk tijd, beplant met feiten als een boomgaard, neen, het is een spiegel der eeuwigheid, waar de schreden van de Voorzienigheid op staan afgedrukt als de sporen van {Je Schepper In de natuur. Dr. Ger. BROM. (Ned. Kunsthistoricus en Letterkundige). Tot de vele hofsteden, die ten offer vielen aan de zich meer en meer uitbreidende gemeente Temeuzen, behoorde in Februari 1938 ook de hoeve de „Leeuwenhof", beter bekend als de „Leeuwtjes". Deze hoeve dankte haar naam aan twee in barocstijl d.i. de stijl volgende op de renaissancestijl en vóór de rococostijl, overgang 17e en 18e eeuw uitgevoerd en gebeeldhouwde Leeuwtjes, zijn de de schildhouders van een mannelijk en een vrouwelijk wapen. Het mannelijk wapen is doorsneden van lazuur en goud; het lazuren veld beladen met drie zilveren niet nader te omschrijven figuren in de vorm van zeiltjes of vlammen terwijl in het gouden veld eveneens niet nader te definiëren voorwerpen voor komen, die op hun rug liggende halve maantjes lijken. Het vrouwelijk wapen ovaal van vorm is, in tegenstelling met het mannelijke, zeer duidelijk te omschrijven, n.l. de keper van keel op een gouden veld, vergezeld van drie eikels met ge bladerde stelen in natuurlijke kleur, geplaatst 2 1. Deze twee beeldjes, indertijd staande aan weerszijden op de toe gangspoorten tot de „Leeuwenhof", zijn door de laatste eigenaar van de hoeve, de heer Willem Dekker Pzn., geschonken aan de gemeente Terneuzen en staan thans aan het begin van de Leeu wenlaan aldaar. Burgemeester en Wethouders hebben deze zandstenen figuren ter restauratie opgezonden aan Monumentenzorg te Den Haag, welke restauratie werd uitgevoerd door de Haagse kunstschilder Gerhard. B. F. Jansen. Bij informatie bij deze kunstenaar bleek echter, dat hem geen enkel detail was verstrekt betreffende de heraldieke figuren en hun kleuren, zodat hij een nieuwe kleur heeft aangebracht aan de hand van de oudste gevonden verfspo- ren, waardoor het dus niet zeker Is, dat de huidige kleuren over eenstemmen met de originele der wapens. In eerste instantie was het de bedoeling een poging te doen de herkomst vast te stellen van de wapens en welke families gerech tigd waren deze blazoenen te voeren. Al spoedig bleek echter, dat in geen enkel officiëel wapenboek in Nederland afbeeldingen wa ren te vinden van deze wapens. Ook in het bekende meerdelig boek werk „Familiewapens" van Dr. Kits Nieuwenkamp was niets te vinden. Een der prominente figuren op het gebied van wapenkunde, R T Muschart, om inlichtingen gevraagd, schreef: „Het mannelijk wapen is mij geheel onbekend en feitelijk niet vast te stellen wat de voorwerpen in boven- en benedenhelft voorstellen, zodat Iden- tificatie vrijwel onmogelijk is. Door de aanwezigheid van de keper in het vrouwelijk wapen acht ik het waarschijnlijk, dat dit wapen is van een oud Zeeuws of mogelijk Vlaams geslacht, omdat in tal loos vele oude Zeeuws-Vlaamse familiewapens kepers voorkomen. Het enige mij bekende wapen, dat hiermede overeenkomt, is dat van de in 1631 te Vlissingen overleden Gerardus Taetsius, zoals blijkt uit het Album Amicorum Leges collegii Zeiand: in celebri Acad: Lugd: Batavorum". Nu komt in „De Beschrijving van den Zeelandschen Adel van Mattheus Smallegange een wapenkaart voor, n.l. „Wapenen der Edele en aensienlljke geslachten in het souverain Graèfschap van Zeeland", waarop Is afgedrukt het wapen van de familie Taets. Dit wapen stelt voor: een lazuren veld beladen met een gouden keper en vergezeld van drie gouden rechtsgewende hondenkoppen, geplaatst 2 1. De enige overeenkomst tussen het wapen van de „Leeuwtjes" en dat van de familie Taets is dus enkel de keper. Dit heraldieke hoofdfiguur komt echter in zóveel Wapens voor, dat naar verwantschap tussen de drager van ons wapen en dat der Taetsen niet te zoeken is. ji In de 15e eeuw komen we reeds het keper-figuur tegen in zegels van enkele schepenen van Hulst. Pieter Crabbe zegeltin 1450 met een 24 mm rond zegel, voorstellende een keper met drie hulstbla deren, terwijl Willem Faytop Janszoon in 1432 zijn zegefcdoet han gen aan een pachtbrief, in welks zegel eveneens het keperfiguur voorkomt, vergezeld van drie koeken. (Jaarboek 1938 van de Oud heidkundige Kring „De Vier Ambachten"). Bij gebrek aan archivaal gegevens was het dus de aangewezen weg mijn licht op te steken bij nog levende personen, die aan de vroegere bewoners van de „Leeuwenhof" waren geparenteerd om zodoende enige bouwstenen te vinden, die mogelijk zouden kunnen bijdragen om de herkomst van de bewuste wapens vast te stellen. Jacobus Dekker, wonende ondef'JAxel, broer van Pieter Dekker Anthzn en oom van de reeds genoemde laatste eigenaar van de „Leeuwtjes", vertelde dat volgens familie-overlevering een zekere Cornelia de Feijter (bewoonster van de „Moffenschans") aan haar zuster Pieternella (bewoonster van de „Leeuwenhof") deze beeld jes, oorspronkelijk staande op de „Moffenschans" had geschonken. Behalve de „Leeuwenhof" kwam nu ook de „Moffenschans tijdens het onderzoek in het geding, temeer daar onze zegsman eveneens mededeelde, dat beide hoeven indertijd In één hand waren £?6W6£St. Blijkens de „Voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst" zijn de wapens waarschijnlijk van de „mm- fenschans" afkomstig, waarvan de laatste vestingwerken in werden gesloopt. Ondanks de stormvloed van 16 Januari lbsz Die ven de beide poorten bestaan, totdat ook deze aan slopershanden ten offer vielen. Nu Is over de „Moffenschans", in November 1583 als sterKte opgeworpen door graaf Filips van Hohenlohe, gehu\vd met ar10 van Nassau, oudste dochter van prins Willem van veel geschreven, doch nergens werd iets gevonden, dat het bewijs leverde, dat ten tijde van het samenstellen dier geschriften beeldjes deze schans sierden. Dit is wel opmerkelijk, want waar bij ons, kinderen van de20ste eeuw, deze beeldjes herinneringen opwekken aan^ffer® hoeveel temeer moet dit het geval geweest zijn bi] de hierondei vermelde schrijvers van artikelen over de „Moffenschans De ons voorgegane geslachten waren immers veel meer met de geschiede nis saamgegroeid. De bekende historicus J. van der Baan heeft in het Zeeuws- Vlaams jaarboekje „Cadsar.dria" van geschreven, doch niets is te lezen over het bestaan of ontstaan der wapens. Hij schrijft: „Wanneer men zich uit Neuzen langs den fraayen grotendeels heerlijk beplanten straatweg naar Axel be geeft, wordt onwillekeurig de aandacht getrokken naar een huis, dat zich door een bijzonderen vorm onderscheidt en dat aan de weg palende tot een eenvoudige landhoeve behoort, welke de naam van „schans" wordt genoemd". Godewardus Vrolikhert, predikant te Vlissingen, getuigt in 1758 in zijn boek: „Vlissingsche Kerkhemel ofte levensbeschrijving van allp de Hervormde Leeraren, die sedert den afval van Spanje 157 tot op dezen tijd in de Nederduytsche Kerke van Vlissingen gear beid hebben etc.", dat de lusthof van Petrus Hondius toen reeds een gewone boerenhoeve was geworden. Wij lezen immers opbiz. 57 dat hij (d.i. Jacobus Hondius, predikant te Vlissingen) de broe der was van Petrus Hondius, beroemd wegens z«n legaat aan de Classis van Walcheren en zijn geestig boek, genaamd „De Moulle schans" (zoo hiette zijne buytenplaats buyten ter neuzen). Ln de noot (a) staat: „deze plaats is nog in wezen meer- maals beschouwt; dog is tans maar een gemene nogtans, dat men er nog enige overblijvselen van ene verster schans ziet, en van het hof van den Heere Hondius, vermits er nog enige onbekende kruyden groejen, die die grote bev!pbb^' e" kruydkenner daar zal gebragt hebben. Hubeschreevdezeplaas in oude dichtmaat, noemde dat werk „Mouffeschans en droeg het op aan enen Heer Serlippens, in dien tijd Uurgemeester te zen, van wien nog een polderken buyten Neuzen den naam draagt van het 't Serlippens polderken". PLOCKWORST onze specialiteit 48 cent per 100 gram PEKELVLEES mooi doorregen 40 cent per 100 gram PRESKOP niet duur en toch lek ker. 40 cent per 100 gram SNIJWORST 250 gram per stuk 40 cent per 100 gram DIK GEZOUTEN SPEK 11,40 per 500 gram GESMOLTEN REUZEL f 120 per 500 gram HOOFDKAAS uitsluitend varkenskop 25 cent per 100 gram LEVERKAAS lekker en goedkoop 25 cent per 100 gram Vtooswijkstraat

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2