Relletjes in Japan Mil Vliegtuigongelukken De voorverkiezingen in Amerika m RODENpoo-M--, Amerikaanse troepen grijpen in Het conflict in de Amerikaanse staalindustrie Caïro pessimistisch over overleg met Engeland Rede van President Peron Wrak van vermiste Stratocruiser99 gevonden Ongeregeldheden in Noord-Frankrijk WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Spoorwegongeluk in Zwitserland Pantsjen Lama in Lhasa „Canberra" neergestort Amerikaans „Superfort viel in de zee Vergoeding oorlogsschade van ziekenhuizen Bloembollenberichf Britse Regering be haalt overwinning 1 unesie Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Giranummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 2 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2025. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eant; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 wir Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Japanse arbeiders hebben gis- binet-Josjida heeft onze hoop op toren stenen gegooid naar het nationale vrede vernietigd door hoofdkwartier van generaal het sluiten van een eenzijdig vre desverdrag met de V. S. Dat zal Ridgway, de commandant der V.N. in Korea. De politie joeg de betogers met traangas uiteen. Ook op andere plaatsen te To- tdo hield men demonstraties. Ben Amerikaan werd met ste rnen aangevallen, terwijl hfj trachtte een opname voor een radio-uitzending te maken. De betogers riepen: ,,Ga naar huis, Amerikaan, ga naar huis". Ongeveer 30.000 arbeiders en studenten keurden in het Meidji- park te Tokio een verklaring geed, dat Amerika Japan „in sla vernij en vernedering houdt". Ruim duizend communisten vochten met vakverenigingslei ders, die naar hun mening een te slap standpunt innemen. De po litie greep hier niet in. Toen een Japanse persauto voorbij kwam, waaruit het gevecht werd gefoto- grafeerd, vielen de communisten deze aan. De inzittenden werden eruit gesleurd en de fototoestel len vernield. Volgens berichten uit landelij ke districten ten W. van Tokio heeft de politie zeven pogingen ontdekt om politieposten op te blazen. Onder het zingen van de „In ternationale" wierpen betogers honderden stenen naar Amerika nen in uniformen. Ook gooiden aij ruiten in in de omgeving van het hoofdkwartier van Ridgway. In het gehele land zijn demon straties georganiseerd door de algemene raad van vakvereni gingen, die de volgende verkla ring heeft uitgegeven: „Het ka- het land tot slavernij en vernede ring voeren". Het vakverbond spreekt zich uit tegen herbewa pening en voor „een wptp onaf hankelijkheid dóór verwijdering van de Amerikaanse troepen". De vrouwelijke leden van het politiekorps te Osaka zijn ontwa pend om te voorkomen, dat com munisten zich van haar wapens meester maken. De Amerikaanse militaire poli tie te Tokio trachtte niet te ver hinderen, dat auto's werden be schadigd. Volgens de eerste schat ting zijn 21 auto's onklaar ge maakt, waaronder enige van bui tenlandse burgers. Met behulp van stokken ver dreef de politie de betogers uit de naaste omgeving van Ridg- ways hoofdkwartier. De straat was bedekt met glasscherven en vlugschriften. Ook het gebouw, waar de meeste buitenlandse correspondenten wonen, is met stenen bekogeld. Onder de demonstranten bevon den zich vele Koreanen, die por tretten van de Noordkoreaanse premier meedroegen. De commissaris van politie In Tokio heeft meegedeeld, dat traangas wordt gebruikt, doch dat onder geen enkele omstan digheid zal worden geschoten. De betogers vielen alle buiten landers in uniformen aan. Men zag Amerikaanse soldaten met verscheurde uniformen lopen. De oproerlingen bevonden zich op het plein voor het keizerlijk paleis, waaromheen de politie een sterk cordon had gelegd. Twee pogingen om de paleistuin bin nen te dringen zijn verijdeld. De demonstranten richtten op het plein hun eigen eerste-hulp- post in. Verscheidene honderden betogers, politiemannen en toe schouwers liepen verwondingen op. Twee Amerikaanse matrozen en vijf Japanse politiemannen werden in de gooid. Het Amerikaanse hoofdkwar tier en het hoofdkwartier van 't Britse gemenebest te Tokio heb ben later al hun personeel bevo len binnenshuis te blijven. Volgens latere berichten zijn 30 politiemannen ernstig gewond en 70 licht. Minstens 10 buiten landse auto's zijn geheel door brand vernield en tientallen an dere beschadigd. Er zijn zeker 30 arrestaties verricht. Amerikaanse troepen, gewa pend met machinegeweren, zijn Bij de 1 Mei-betogingen is het in Douai en Valenciennes (N.- Frankrijk) tot botsingen geko men tussen Noordafrikaanse de monstranten en afdelingen van de republikeinse garde. Te Douai weigerde een groep van ongeveer 2.000 Noordafrika nen gehoor te geven aan het be- Tokio ingetrokken „teneinde le- vej Van de politie om spandoe- vens en eigendommen van Ame- ken met opschriften, die volgens rikanen en andere buitenlanders te beschermen". De gevangenissen en ziekenhui zen zijn overvol. Voor zover be kend kwam één burger om het leven. Zeventig gewonden verke- paieisgracht ge- ren in gevaar. De politie heeft 64 personen gearresteerd, voor namelijk studenten uit Tokio, en elders in het land tweehonderd. De Amerikaanse staalmaat- hof Woensdag de staalindustrie schappijen hebben het hof van weer onder het beheer van de re- beroep verzocht te voorkomen, gering plaatste. dat de regering een loonsverho ging invoert, zolang de opvorde- dering der industrie door de re gering van kracht blijft. De meeste fabrieken bleven Donderdag gesloten. Het is nog niet bekend, of de 65.000 stakers naar hun werk terug zullen keren. Het hof van beroep verwierp dat verzoek echter met vijf tegen vier stemmen, eenzelfde stem menverhouding als waarmee het ONREGELMATIGHEDEN IN MACAO. Bij de ongeregelheden op 1 Mei tussen politie en arbeiders in de Portugese kolonie Macao zijn 18 personen gewond, van wie acht ernstig, aldus melden te Hon- kong ontvangen persberichten. de politie opruiend waren, te ver- wijderen. In de hierop volgende gevechten liepen leden van de garde verwondingen op. In Valenciennes moest een lid van de garde naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl 15 politiemannen licht werden ge wond. Vier Noordafrikanen wer den aangehouden en 'n onbekend aantal liep verwondingen op. Hier was de oorzaak van de on geregeldheden de weigering van de betogers om de opschriften van de spandoeken te laten con troleren. De betogers wierpen stenen naar de leden van de gar de, die hierop traangasbommen gooiden. Kort vóór de uitspraak had de minister van handel Sawyer ver klaard, dat hij niet voornemens was de arbeiders in de staalindu strie onmiddellijk loonsverhoging te geven. Hij drong er bij de maatschappijen en de vakvereni ging op aan, nieuwe pogingen te doen om tot een vergelijk te ko men. President Truman heeft op z'n wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij zich zal neerleggen bij de uitspraak van het hoogge rechtshof over de wettigheid van zijn opvordering van de staalin dustrie. Hij zeide niet de wens te koesteren om dictator te zijn, doch dat hij zijn best deed om, ondanks het geschil tussen werk gevers en werknemers over lo nen en arbeidsvoorwaarden, stagnatie in de staalproductie te voorkomen. De president wees in dit ver band verontwaardigd de in de Amerikaanse pers geuite be schuldigingen van de hand, dat hij naar de alleenheerschappi; streefde. Hij zou echter alles, wat in zijn vermogen lag, doen om de voortgang van de productie van staal, dat de V. S. zozeer nodig hebben, te waarborgen. De pre sident voegde hieraan toe, dat 't wellicht noodzakelijk zal zijn, dat het congres een wetgevende maatregel treft. Hij wilde hier over niet in bijzonderheden treden. DE GASKRAAN WAS NIET DICHT. Aan boord van het schip „Wil- helmina", dat de Maas bij Venlo bevoer, heeft zich 'n ontploffing met een buta-gastoestel voorge daan. De 22-jarige dochter van de schipper J. moest met ernsti ge verwondingen in het Venlose ziekenhuis worden opgenomen. Een kraantje van het apparaat heeft opengestaan en toen het meisje een lucifer aanstak in het donkere achterschip, ontplofte het gas. De ruiten van het schip werden verbrijzeld en de inboedel werd beschadigd. HET TAMBOERT,IE EN DE PRINSESSEN Op de verjaardag van Koningin Juliana trokken duizenden langs h ;t paleis Soest- dijk om oen hulde te brengen aan de jarige Vorstin. Nadat om half elf precies het soninklijk gezin op het bordes verscheen, werd liet défilé ge opend door het mu ziekkorps Pie ter Aaf- jea uit Culemborg. Toen het muziekkorps langs het bordes trok, beklom de driejarige tamboer de trappen en bracht de konink lijke familie parman tig de groet. (Foto A.N.P.) Men was Donderdagavond te Cairo, na het vernemen van de eerste berichten over de in de af gelopen twee weken te Londen gevoerde bsprekingen over het Soedanese vraagstuk, pessimis- tisch gestemd over het resultaat. Te Londen zijn besprekingen ge voerd tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, de gouverneur-generaal van de Soe dan, sir Robert Howe, de Britse ambassadeur te Cairo Stevenson en de Egyptische ambassadeur te Londen Amr Pasja. Een officiële Egyptische woord voerder zeide in een commentaar op de berichten over de Londen- se besprekingen dat de Egypti sche regering de nieuwe Britse voorstellen over de Soedan nog niet heeft ontvangen. „Ik kan hier aan toevoegen dat de Egyp tische regering het beginsel van een gemeenschappelijke verdedi ging van de Suez-kanaalzone de finitief niet heeft aanvaard, De „Pan American Airways" heeft Donderdag meegedeeld, dat het wrak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Buenos Aires naar New York vermiste „Stra tocruiser" nabij de stad Carolina in Brazilië is gevonden. Het toestel, dat het wrak ont dekte, meldde dat men geen te kenen heeft waargenomen, die er op duiden, dat iemand van de DE VóóRverkiezingen in Amerik bedoeling candidaat stellen voor medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. MINDER WARM. Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. Overwe gend matige en in het uiterste noorden van het land vrij krach tige noordoostelijke wind. Lage re temperaturen. ZATERDAG 3 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.37 9.12 9.52 10.02 n.m. 9.08 9.43 10.23 10.33 ZON MAAN op onder op onder Mei. 3 5.07 20.08 12.50 2.53 2 5.09 20.07 11.37 2.38 5 5.03 20.12 15.15 3.15 6 5.01 20.13 16-30 3.26 Op het station van Villeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt) is een personentrein op een loco motief gereden. De hoofdlijn door de Simplon- pas naar Italië en het Oosten werd door het ongeluk geblok keerd. Volgens de eerste berich ten betreft het hier een „Rode pijl", een treinstel, bestaande uit één wagon van de federale spoorwegen, die op een range rende locomotief stootte. Volgens de Zwitserse spoorwe gen is 1 persoon eedood en wer den veertig inzittenden gewond. Alle passagiers waren Zwitserse arbeiders, die ter gelegenheid van 1 Mei een uitstapje maakten. SPAANSE DANSEN IN SOESTDIJK. Van de Spaanse dansgroep Coros Y Danzas, die in enkele steden van ons land opvoeringen geeft van Spaanse volksdansen en zang, is Donderdagmiddag 'n 40-tal dansers en danseressen voor de koninklijke familie en enkele gasten opgetreden in de tuin van het paleis te Soestdijk. Gisterenmiddag om half zes is op de Vijzelgracht te Amster dam een botsing ontstaan tussen een tramstel van lijn 25 en drie personenauto's. Geen der inzit tenden van de voertuigen werd gewond. De auto's en de tram liepen zware schade op. Van op één na alle kiesdistric ten in de Amerikaanse staat Massachusett zijn de uitslagen van de aldaar gehouden vóórver kiezingen bekend. De stand is: Republikeinen: Gen. Eisenhower 254.723; senator Taft 110.345; gen. Mac Arthur (geen candidaat) 2.306; oud-gouverneur Stassen 1.274 en gouverneur Warren 1.565 stemmen. Democraten: se nator Kefauver 29.443; gen. Ei senhower 16.107; president Tru man (geen candidaat) 7.826; se nator Taft 5.759gouverneur De- ver van Massachusetts 2.308; gouverneur Stevenson (geen 'candidaat) 3.110 en senator Rus sell (de candidaat der zuidelijke democraten) 710 stemmen. De kiezers kregen in Massachu setts blanco stembiljetten uitge reikt, waarop zij zelf de namen van de door hen gewenste candi daat moesten invullen. Ook in de Amerikaanse staat Missouri zijn, op 1 Mei, vóórver kiezingen voor het aanwijzen van candidaten voor de presidents verkiezingen in November a.s. gehouden. Missouri heeft vier re publikeinse kiesmannen naar de in Juli a.s. te houden nationale partijconventie afgevaardigd, die ziph voor gen. Eisenhower zullen uitspreken. Tot nu toe hebben 274 republi keinse afgevaardigden zich vóór gen. Eisenhower en evenveel vóór zijn rivaal senator Taft uit gesproken. Een aantal afgevaar digden heeft zich nog niet uitge- de presidentsverkiezing. Truman sprak de berichten tegen, dat generaal Eisenhower een slechte gezondheid zou hebben. Volgens een te Sikkim (Noord- Oost-India) ontvangen bericht is de door de Chinese communisten gesteunde 14-jarige pantsjen lama, de „geestelijke leider" van Tibet, dezer dagen te Lhasa aan gekomen, vier maanden, nadat hij onder Chinese militaire ge leide uit Zuid-China was vertrok ken, Hij zal zijn hoofdkwartier te Sigatse in West-Tibet vestigen, aldus dit bericht. Zijn voorganger vluchtte inder tijd na een politiek geschil met de dalai lama naar China, waar hij overleed. 50 inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Volgens te Miami ont vangen berichten is het toestel in tweeën gebroken en uitge brand. Carolina ligt aan de rivier de Tocantins ten Z. van Belem en ten W. van Recife. „Stratocruiser" had een be manning van negen personen en 41 passagiers aan boord, onder wie de Nederlander D. Rader- sma, onderdirecteur van 't kan toor te New York van de Borneo- Sumatra Handelmij.. Het wrak ligt in een moeilijk bereikbaar gebied. Amerikaanse en Brazili aanse artsen zullen met valscher men op de plaats van het onge luk worden neergelaten. Ook hefschroefvliegtuigen zullen worden ingeschakeld. Tijdens de daling voor een lan ding op het vliegveld Llandow in Zuid-Wales is een tweemotorige Britse straalbommenwerper van het type „Canberra", die een proefvlucht maakte, neergestort. De twee bemanningsleden kwa men om het leven. Dat is sinds Juni 1951 de zesde „Canberra", die verongelukt is. De „Canber ra", die de beste middelzware bommenwerper wordt genoemd, wordt binnenkort bij de R.A.F. in gebruik genomen. Een Amerikaans „Superfort" is Donderdag ter hoogte van Ce- daxKey in de Golf van Mexico neergestort. Verscheidene overle venden zijn door vissers opgepikt en naar het ziekenhuis overge bracht. Men gelooft, dat zich 10 of 11 personen aan boord bevon- i den. President Peron heeft Donder dag op de eerste zitting van het nieuwe congres, sinds het in No vember van het vorige jaar werd gekozen, verklaard, dat de oppo sitie, „die gesteund wordt door gelden van buitenlandse belang hebbenden", zal worden vernie tigd. In een oproep om het akker-are- TOESPRAAK VAN EVA PERON. Eva Peron, de echtgenote van president Peron van Argentinië, die zes maanden ziek is geweest, heeft Donderdagavond te Buenos Aires voor het eerst na haar ziekbed een grote redevoering Minister Lieftinck deelt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat naar aanleiding van de op merking, dat er nog steeds geen regeling is getroffen voor de ver goeding van de oorlogsschade aan ziekenhuizen en andere socia ie gebouwen er voor de zieken huizen momenteel ten departe mente een op artikel 102, lid 2. van de wet op de materiële oor logsschaden gebaseerde regeling vrijwel gereed ligt. Deze regeling kon evenwel nog niet definitief worden vastgesteld, aangezien met betrekking tot de doeltreffende uitvoering er van nog enkele vragen zijn gerezen, waarvoor nog een oplossing moet worden gevonden. Naar het zich laat aanzien, zal de publicatie der regeling thans echter spoedig kunnen worden verwacht. Ook voor andere gebouwen van sociale aard ligt een finaneie- ringsregeling op grond van ge noemd wetsartikel ten departe- mente nagenoeg gereed. De moeilijkheid, welke hierbij nog tot een oplossing moet wor den gebracht, is gelegen in de omschrijving van wat als als een sociaal gebouw zal moeten wor den gezien. Niettemin heeft de minister de verwachting, dat ook de publica tie van deze regeling spoedig zal kunnen plaats vinden. In de gehele bollenstreek staan thans de late tulpen met hun gro te kleurverscheidenheid in volle bloei. De Keukenhof is nu bijzon der mooi. Daar hier de bloemen niet gekopt worden, zoals buiten op het veld, blijven ze hier lange tijd bloeien. Op de tentoonstelling kart men een grote afwisseling aan kleuren en vormen zier. Ook de Treslongtuin biedt nog veel moois. De Britse regering heeft Don derdag een overwinning behaald inzake de door haar voorgestel de wijzigingen in het stelsel veui de nationale gezondheidsdienst. Het wetsvoorstel, dat de kosten voor hen, die van deze dienst ge bruik maken, wil verhogen, werd met 284 tegen 266 stemmen aan genomen. Tevoren had de Labour-oud-mi- nister van volksgezondheid Mar quand verklaard, dat zijn partij alle wijzigingen in het stelsel, dat oorspronkelijk gratis medische verzorging voor allen beoogde, ongedaan zal maken, zodra zij weer aan de macht komt. Volgens de conservatieven be tekenen de nieuwe maatregelen een jaarlijkse besparing van 10 miilioen pond. Het wetsontwerp gaat thans naar het Hogerhuis. sproken. Op een candidaat der aal aanzienlijk te vergroten ten- gehouden. Zij sprak tot duizen- „i -»einde de jongste misoogsten den Argentijnse arbeiders, die, republikeinse partij voor de pre sidentsverkiezi""en nnctfn O" de nationale partijconventie min stens 604 stemmen zijn uitge bracht. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Truman verklaard, dat hij zich eenvoudig niet voor verkiezing beschikbaar zou stellen, ook al zou de demo- weer goed te maken zeide Peron, dat het land tenminste eigen be hoeften moet kunnen dekken en, wanneer de internationale markt dit vereist, ook moet kunnen ex porteren. Naar ziin mening- moet Argentinië tegen 1958 in zijn be hoeften op het gebied van kolen, olie en aluminium kunnen voor- cratische partij hem tegen zijn I zien. ter gelegenheid van de Meivie ring, voor het regeringsgebouw te Buenos Aires waren samenge komen. „Ik waarschuw de oppo sitie", zeide zij onder meer, „niet opnieuw een poging te doen om tegen de president samen te zwe ren, want wij zouden in dat ge val de gerechtigheid zelf gaan uitoefenen". •t" as Te Tunis is Donderdag mede gedeeld, dat drie Tunesiërs zij) aangehouden, die ervan worden beschuldigd op 22 Januari de Franse plaatselijke commandant te Sousse, kolonel Norbert Du- rand, te hebben gedood. Volgens de politie is een van de arrestanten de man, die kolo nel Durand indertijd bij een na nalistische betoging heeft neer gestoken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1