Uit de Provincie Binnenlands Nieuws RADIO? Eisenhowersfsucces Massachusetts in SPORTNIEUWS VOETBAL DUIVENSPORT. Eric de Noorman in „Het land der duisternis" e GEMEKTE TERNEUZEN De immigratie in Noorwegen De veiligheid op Java Man over boord JONGEN VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Staking in de Amer. olie-industrie TERNEUZEN. AXEL NEDERLANDSE ELFTALLEN TEGEN SUNDERLAND. lijk is bekendgemaakt in de kom WCIlaLC w Wat brengt de Vliegtuigongelukken op Kioesjioe De situatie in Tunesië Aanslag op Spaanse consul te Toulouse GOES. OOSTBURG. v\ "a\\v NIEUWVLIET. SCHOONDIJKE. de voorverkiezingen in de «laat Massachusetts heeft gene raal Eisenhower de steun van 26 van de 28 verschillende afgevaar digden gewonnen en meer dan dubbel zoveel stemmen gekregen als zijn republikeinse tegenstan ders. Ook verenigde Eisenho wer veel democratische stemmen op zijn naam. Volgens de laatste nog niet definitieve uitslagen is de stand aldus: Republikeinen: Eisenhower 201.015 stemmen; Taft 87.652; MacArthur 1810; gouverneur Warren 1183; Stassen 1064. Democraten: Kefauver 23.162; Eisenhower 12.682; Truman 6028; Taft 4572. Bij de tot nu toe gehouden vóórverkiezingen zijn 268 kies mannen afgevaardigd, die zich verplicht hebben senator Taft te steunen en 265, die Eisenhowers candidatuur voorstaan. Een aan tal republikeinse afgevaardigden heeft zich nog niet uitgesproken. De vóórverkiezingen in Mas sachusetts worden als een groot succes voor Eisenhower be schouwd. De generaal verwierf ruim twee maal zoveel republi keinse stemmen als zijn rivaal Taft, doch men acht het nog op vallender dat omstreeks 15.500 democraten ook op Eisenhower stemden en dat senator Kefau- ver, die de meeste democratische stemmen op zich verenigde, er slechts ongeveer 12.000 meer kreeT dan Eisenhower. Het heeft ook de aandacht getrokken dat Eisenhower in het overwe gend democratische Boston zo veel stemmen kreeg. Slechts wei nig minder dan het totaal van Kefauver. Deze beide aspecten van de vöórverkiezingen in Massachu setts staven hetgeen reeds direct door aanhangers van de generaal is gezegd, toen voor het eerst gesproken is over de mogelijk heid van zijn candidatuur voor het Amerikaanse presidentschap, n.l. dat Eisenhower, indien hij door de republikeinen candidaat wordt gesteld, een uitzonderlijke aantrekkingskracht voor de Amerikaanse kiezers zal hebben. De generaal zal volgens zijn aanhangers niet slechts kunnen rekenen op elke republikeinse stem, doch hij zou volgens hen ook de stemmen op zich vereni gen van vele kiezers, die anders op de democratische candidaat zouden stemmen en van hen, die geen voorkeur voor een der twee grote Amerikaanse partijen aan de dag leggen en hun stem door persoonlijke voorkeur laten be palen. -r- Aan de veiling „De Volhar ding" te Wognum zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het was een partij tje van vijftien kilo. De aardap pelen werden verkocht voor 1,77 per kilo. Het Noorse ministerie van ju stitie heeft verklaard, dat met de Nederlandse regering onderhan delingen zijn gevoerd over even tuele immigratie van Nederlan ders in Noorwegen. De onderhan delingen waren begonnen op ini tiatief van Nederland en hadden ten doel de vestiging van Neder landse landarbeiders te bevorde ren. De onderhandelingen zijn echter mislukt, aldus het mini- sterie. Een van de redenen hiervoor was de Nederlandse klacht, dat volgens de huidige Noorse immi- gratiewetten een arbeidsvergun ning telkens slechts voor maxi maal één jaar kan worden ge geven- Het ministerie heeft Dinsdag bij het Noorse parlement een voorstel ingediend, volgens het welk de immigratiewetten zoda nig worden gewijzigd, dat ar beidsvergunningen voor buiten landers langer dan één jaar gel dig zijn. Volgens het voorstel zou een dergelijke vergunning kun nen worden gegeven, indien de vestiging van buitenlanders voor Noorwegen van groot belang is. Het voorstel zou daardoor alleen betrekking hebben op belangrijke specialisten. Een benauwd avontuur hebben de heren H. C. Hall en T. E. Dent, vertegenwoordigers van de British-American Tobacco beleefd, toen zij met een auto van de B.A.T. op weg waren van Bandoeng naar Cheribon. Ter hoogte van Ploembon, ongeveer 12 k.m. van Cheribon, werd de auto plotseling aangehouden door een aantal gewapende lie den, die de beide inzittenden be leefd doch dringend verzochten de wagen te verlaten. Da heer Hall werd door enkele bendele den meegevoerd en zijn collega kreeg de opdracht door te rijden naar Cheribon en daar een los geld van 200.000 Rp. te gaan ha len. Nadat de heer Dent aan dit verzoek had voldaan en met de geëiste som terugkeerde, konden beide heren hun reis vervolgen. De New Yorkse politie heeft medegedeeld, dat Dinsdag een ze kere Pieter Hennekas, een ste ward uit Rotterdam, over boord van de Ryndam is gevallen op het ogenblik, dat het schip (Hol land-Amerikalijn) het vrijheids beeld passeerde. Een hefschroefvliegtuig en een aantal sloepen hebben enkele oren zonder resultaat naar de man gezocht. De Ryndam liet in middels het anker in de haven vallen. BIJZONDERE TWEELING IN INDONESIë. In de dessa Pager in het dis trict Tengaran heeft een vrouw het leven geschonken aan een tweeling. Het zijn twee meisjes, die de bijzonderheid vertonen, dat elk kind twaalf vingers en twaalf tenen bezit. De moeder en de kinderen bevinden zich in goede gezondheid. DODELIJK ONGEVAL BIJ IIET OPBLAZEN VAN BUNKERS. Gisteren is tijdens het opblazen van een aantal bunkers bezuiden de vissershaven in IJmuiden, waar 30 ha industrie-terrein ge ëgaliseerd moet worden, een ern stig ongeval gebeurd, dat de 22- jarige sergeant der genie, A. J. van Z., het leven heeft gekost. Tijdens de explosie van een der kazematten, die daartoe met wa ter worden gevuld, omdat men minder springstof nodig heeft dan wanneer het langs de nor male weg gaat, is de sergeant, die in de Ripperdakazerne te Haarlem was gelegerd, door stukken rondvliegend puin zó ernstig gewond, dat hij even later ter plaatse overleed. BRAND IN VILLA TE WASSENAAR. In de villa „De Kievit" aan de Duinweg te Wassenaar is Woens dagmorgen omstreeks 11 uur brand uitgebroken, doordat het rieten dak door tot nu toe onbe kende oorzaak vlam vatte. De bovenverdieping brandde geheel uit; de benedenverdieping van de dubbele villa kreeg water schade. De brandweer bestreed het vuur met 8 stralen. Van de inboedel kon het grootste gedeel te in veiligheid worden gebracht. In Amsterdam is een 7-jarig Tengevolge van een staking van ongeveer 90.000 arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie ligt 't werk in de raffinaderijen voor de helft stil. De stakers eisen een loonsverhoging van 25 cent per uur. Regeringsfunctionarissen heb ben verklaard, dat zij op 't ogen blik niet voornemens zijn tussen beide te komen. Volgens de voorzitter van ae vakvereniging worden raffinade- rijen met een dagelijkse produc tie van 2.200.000 vaten door de staking getroffen. Men verwacht, dat verder nog raffinaderijen met een capaciteit van 650.000 vaten per dag stil komen te liggen. De arbeiders zullen op hun post blij ven tot de bedrijven geheel stil liggen, hetgeen ongeveer 72 uur zal duren. Het sluiten van de pijp leidingen zal waarschijnlijk ook het werk in de nationale raffina. de-ijen beïnvloeden, wat uitbrei ding van de staking kan beteke nen. Het schijnt, dat Texas en Oklahoma het meest getroffen zijn, doch functionarissen van de hem naar het konijnenhok, waarvan hij de getraliede deur epen zag staan: de man had zijn eigen konijn gestrikt PINKSTERPAKKETTEN VOOR Hr. Ms. „PIET HEIN". Ter gelegenheid van Pinksteren bestaat thans tot 10 Mei a.s. ge legenheid om luchtpost-briefpak- jes te verzenden aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein". Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 ets per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, werk stil ligt. marinenummer, aan boord van In de grote steden wrmenzich Hr. Ms. „Piet Hein", Amsterdam lange files auto s en motoren om C.S.-marine. benzine te tanken. Koninginnedag. Ter gelegenheid van de ver jaardag onzer landsvrouwe wap perde gisteren van de officiële gebouwen en vele particuliere woningen de nationale driekleur. Het schitterende zomerweer en de drukte op de marktdag droe gen bij tot de feestelijke stem ming in onze gemeente. 's Avonds concerteerden „Pao lo Soprani" en de „Harmonie Terneuzen" op de Markt, voor welk optreden mede dank zij het fraaie zomerweer grote belang stelling bestond. Laatste bespreking voor de 5e Mei. In verband met de naderende feestelijkheden op 5 Mei had de jeugdraad gisteravond in de raadzaal een laatste vergadering belegd, waarbij de commissies, die de verschillende onderdelen van het programma verzorgen, tegenwoordig waren. De dag zal worden geopend met klokgelui om 8 uur, waarna vlaghijsen volgt door de Terneu- zense jeugdgroepen op de markt. Nadat de jeugd door burgemees ter Teilegen zal zijn toegespro ken, volgt een optocht van een 4-tal herauten door de stad. Inmiddels zijn de schoolkinde ren naar de Markt afgemar cheerd, waar zij, na eveneens door de burgemeester te zijn toe gesproken, begeleid door de Har monie enkele vaderlandse liede ren zullen zingen. Dan wacht de jeugd in het veilinggebouw de 'opvoering van de kinderoperette „Repelsteeltje" en na afloop een tractatie. 's Middags worden volksspelen en een volkkoers georganiseerd, die om verkeerstechnische moei lijkheden niet zoals oorspronke- fiim, even onvergetelijk als de vrouw, die de stof ervoor leverde- Koninginnedag. Geen geboortedag van onze vorstin kan er in Axel voorbij gaan zonder de traditionele om wandelingen van grote scharen kinderen van de diverse fröbel scholen, die dit keer met het bij uitstek zomerse weer op de 30ste April een fleurige indruk maak ten onder de stralen en de begun stiging van het heerlijkste Oran jezonnetje. Overigens beperkte de feest vreugde zich als vanouds tot vlaggentooi in alle straten en van al de openbare gebouwen. 's Avonds handhaafde zich de ongewoon zomerse temperatuur, die zich uitzonderlijk leende tot het beluisteren van de concerten onzer plaatselijke muziekkorpsen die beide in hun programma ook één der concoursnummers voor de bondsdag te Biervliet ten ge hore brachten. Voor deze concerten, waarvoor „Concordia" de inzet leverde, be stond flinke belangstelling. Na een korte pauze leverde „Hosanna" de tweede helft van deze openbare concertavond op Koninginnedag. Uit de ten gehore gebrachte nummers viel iets van de inten sieve studie der laatste maanden op te maken, zodat we voor onze beide korpsen op een bevredigend resultaat durven hopen. Serenade. Na afloop der concerten werd door de Chr. Fanfare „Hosanna" een serenade gebracht aan de heer C. de Putter in verband met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van „Hosanna", de heer J. Ie Feber, wenste de Voor de wedstrijd, welke het Nederlands A.-elftal 8 Mei a.s. in het Feijenoordstadion te Rotter dam tegen Sunderland speelt, 'n ontmoeting die tevens geldt als oefenwedstrijd voor de interland wedstrijd tegen Zweden van 14 Mei te Amsterdam, is het Neder- Dan volgt na een korte pauze oïn 18.30 uur de intocht van ko ningin Victoria in onze gemeen te, waarvan de voorbereidingen in aanmerking genomen een suc cesvol verloop kan worden ver wacht. Door medewerking van de En gelse ambassade zal Zaterdag Hr Ms flottieljevaartuig „Mari ner" in de haven arriveren. Het jacht „Simba" van de heer Heb- belynck te Gent zal eveneens medewerken. De feestelijkheden worden be sloten met een concert op de Markt door de Harmonie en een demonstratie van de plaatselijke brandweer op het Westelijke ha venhoofd. VRIJDAG 2 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 11.45 Gram.; 12.00 Kwin, tet- 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13 00 Nieuws; 13.15 Ensemble; 1345 Gram.; 14.00 Causerie; 14.15 Gram.; 14.45 Kamermuz.; 15 10 Amusementsmuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Orgel; 16.25 Voordracht; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Marine- nieuws; 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Koor; 18.45 Gram.; 18.50 Causerie; 19.15 Regeringsuit- zending; 19.35 Gram.; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Causerie; 20.15 Avondsamen komst; 21.30 Kamermuziek; 22.05 Orkest; 22.30 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Es peranto; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.59 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; knaapje van de trap gevallen in landg elftal als volgt samenge- zjjn ouderlijk huis aan de Lor- ste^. reinenstraat. Het kind is aan de bekomen verwondingen overle- Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse); den. DE STROPER GESTRIKT. Midden: Wiertz (DWS), Ter louw Een Barneveldse stroper kreeg (Sparta) en Biesbrouck tRCH), ,dezer ^gen^deVoor: Van der Kuil (VSV), Len stra (Heerenveen), Van Melis leven, toen hij zijn tuin omge woeld vond, hetgeen kennelijk door konijnen was gedaan. Koortsachtig, doch deskundig maakte hij de nodige strikken klaar, welke hij de woelz-uchtige knaagdieren ten val zette. De volgende morgen vond hij zijn aanleg tot stropen reeds (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (ADO). De B.-ploeg, die Dinsdag 6 Mei in het Olympisch stadion tegen de Engelse prof-club in het veld treedt, ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Sparta); hoogste snelheid bedroeg 1064,4 meter. 1., 2„ 4., 6, 7. en 10. L. van Cra- nenbroek, Philippine; 3. Arn. Rammeloo, Philippine; 5. J. de Graaf, Hoek; 8. Ed. de Decker, Philippine; 9. Ed. de Mul, Philip- bewezen: Hij had een konijn ge- Achter: Bakers (PSV) en De strikt en wat voor één? Een pracht exemplaar, datech ter veel op het zijne leek, het welk hij met veel zorg had op gefokt. Een bang voorgevoel dreef Op de berg Aso, een werkende vulkaan op het Japanse eiland Kioesjioe, is Woensdag een vlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht neergestort. De vier inzit tenden kwamen om het leven. Dit is het derde vliegongeluk op dit eiland in drie dagen tijds. Maandag kwam een jachtvlieger om het leven bij het verongeluk ken van zijn „Mustang" en Dins dag vonden vier inzittenden van Jong (ADO); Midden: Van Schijndel (SW), Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS); Voor: Van der Bogert (DOS), Van der Tuyn (HDVS), Van Roessel (Willem II), Mommers (Willem II) en Van Overbeek (BW). „De Verwachting" - Axel. Prijsvlucht uit Breteuil. Af stand 221% km. Snelheid Ie duif 1088 m. De uitslag: 1., 8. en 9. E. van Doeselaer2. en 6. Th. J. Borghstijn; 3. P. Vas- seur; 4. J. Engels; 5. en 7. C. van Acker; 10. C. den Engelsman. Prijsvlucht uit Breteuil. De politie te Tunis is bezig met de ondervraging van prinses Zakia, de jongste dochter van de bey van Tunis, die er van ver dacht wordt 50.000 francs te heb ben gegeven aan de „kleine ter roristische organisatie", welke Zondag is ontdekt. De prinses is de vrouw van de afgezette minis ter van Volksgezondheid Ben Salem. De politie zegt op één na alle leden van de organisatie te heb ben gearresteerd. Een hoeveel heid wapens en springstoffen is in beslag genomen. Onder de ge arresteerden bevinden zich sjeik Sjadly Ennoeser rector van de Mohammedaanse universiteit te Tunis en elf Mohammedaanse studenteri. 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij- een transportvliegtuig, dat op 't ding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgel; 11.15 Causerie 11.35 Pia no; 12.00 Piano; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gram.; 12.40 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; 15.35 Voordracht; 16.00 Dansmuziek16.30 Voor de jeugd; 17.00 Lichte muzleik; 17.30 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekliespreking; 20.10 Gram.; 20.30 Causer.e; 21.00 Cabaret; 21.30 De ducdalf; 21.50 Buitenl. overzicht; 22.05 Lichte «nuniek22.30 Gram.22.40 Cau serie; 22.45 Gebed; 23.00 Nws.; 13.15 Causerie; 23.30 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.15 Kamermuz.; 17.40 Nieuws; 17.10 Lichte nau tiek; 18.00 Zang; 18.10 Voordr.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Cau ser e; 19.45 Kroniek; 20.15 Ork 21.00 Kunst; 22.00 N euws; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. eiland neerstortte, de dood. Dinsdagavond is een handgra naat geworpen in de auto van de Spaanse consul te Toulouse, Gar cia Maralejo. Hij werd niet ge wond. Het dak en de bekleding van de auto werden ernstig be schadigd. Verscheidene splinters doorboorden de hoed van de con sul. De dader, die de granaat door het portierraam wierp, wist te ontkomen. De politie heeft on middellijk de omgeving afgezet, maar de naspeuringen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. De politie is van oordeel, dat het hier om een politieke daad gaat. De consul zelf zeide geen vijanden te hebben. Voorzitter polderbestuur. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Nieuw-Neuzenpolder de heer H- P. Wolfert Czn. te Terneuzen. „La Travlata". Onverdroten gaat het Luxor- theater voort met de vertoning van een serie werkelijk grandioze opera-films. Hedenavond draait „La Traviata", de meesterlijke verfilming van Verdi's gelijkna mige opera, die op haar beurt weer een bewerking is van Alexander Dumas' boek „La dame aux camélias". Het verhaal wil, dat de compo nist Verdi op het kerkhof van Montmartre, waar hij het graf van de jong gestorven Violetta Valéry bezocht, de Franse ro mancier Dumas ontmoette. Deze vertelde hem de tragische levens geschiedenis der beklagenswaar dige vrouw, welke ietwat vrij vertaald in deze film wordt weergegeven. Nelly Corradi en Gino Mattera leveren in samenwerking met orkest en koor vein de opera te Rome een uitstekende -bezetting der hoofdrollen. De belangrijkste aria's krijgt men vrijwel onverkort in deze film te horen. De grootste en misschien de meest tragische liefdesgeschie denis aller tijden heeft haar ver tolking gevonden in een muziek film, die haar weerga niet vindt. Wie de gelegenheid mist Verdi's opera in de concertzaal te leren politieke Hoek en Philippine hielden een Zelfs uitgeweken Spanjaarden kennen, kan thans van de mee- gecombineerde prijsvlucht. De kwamen vaak bij hem om hulp. 1 slepende muziek genieten in een Putter en de familie betrok. De heer Le Feber wees op de vele verdiensten van de heer De Putter en sprak, mede namens het bestuur en de leden van „Ho sanna", de hoop uit dat deze nog vele jaren met vrucht zal mogen arbeiden in de talrijke die de heer De Putter op" maatschappe lijk terrein in het algemeen be lang vervult. De heer De Putter dankte hier. op voor deze onverwachte hulde betuiging van de „muziek", die hem, hij woont n.l. naast het re- peteerlokaal van „Hosanna zo vaak in de oren klinkt. Hij stelde deze hulde op hoge prijs en zal gaarne, waar mogelijk, de belan gen van de vereniging beharti gen. Hoewel hij geen specifiek muziekkenner is, is spr toch doordrongen van de culturele waarde die hiervan uitgaat, waaruit hij de conclusie trok, dat het bezit van een muziekgezel schap voor de plaatselijke over heid onmisbaar is. Medisch centrum in Goes. De stichting „Medisch Cen trum" te Goes heeft van het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de mededeling ontvangen, dat goedkeuring zal worden verleend tot de bouw van een medisch centrum annex bad huis. Er wordt nog overleg ge pleegd over enkele kleine wijzi gingen, doch volledige goedkeu ring zal niet lang meer op zich laten wachten. Dank zij het feit, dat het kapitaal, benodigd voor de bouw, voordelig geleend kon worden, namelijk tegen 3% 0,'n met lange afstandstermijn, is het tenslotte toch gelukt de plannen, die al van 1950 dateren, door gang te kunnen doen vinden. Het bouwplan is ontworpen door de directeur van gemeente werken, de heer Oranje. Het ge bouw komt te staan aan het Bea- trixplein. Het heeft drie ingan gen, één voor de wijkverpleging, één voor het centrum kraamzorg en één voor het medisch centrum zelf. Het badhuis bevindt zich aan de linkerzijde van het ge bouw en heeft een aparte ingang. Het gebouw krijgt twee ver diepingen met aparte woningen voor de concierge van het bad huis, twee woningen voor de wijkzusters en nog enkele kamers voor de kraamverzorgsters. De Ver. van Paardenfokker» in West Zeeuws-Vlaandere* „Rust-Roest" vergaderde. De vereniging van paardenfok kers in West Zeeuws-Vlaanderen heeft volgens het gisteren uitge bracht jaar jaarverslag thans 314 leden. De heer Joh. de Fejjter te Sehoondijke, heette in het openingswoord alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de ere voorzitter, de heer Aernoudts te Sluis. De voorzitter bracht de fa. Wed. P. de Jongh uit Goes dank voor de door haar beschikbaar gestel de beker voor de najaarskeuring. Verder zei hij dat de geldprijzen van 15, 10, en 5, die ae eige naren der vaderdieren bij de laatstgehouden veulenkeuring gewonnen hebben, alle in de verenigingskas teruggestort werden. Ook hiervoor bracht het bestuur haar dank. Het jaar 1951 is financieel gun stig geweest voor de vereniging. Het jaar 1952 kon met een batig slot van 357,05 worden afgeslo ten. Aan de orde kwam het be spreken van eventuele contribu tieverhoging. Dit omdat het or ganiseren van een fokdag nog al veel geld vraagt, of een fokdag gehouden kan worden is nog niet met zekerheid te zeggen. Besloten werd de eventuële con tributie-verhoging toe te passen als dit geen fiscale gevolge», blijkt te hebben en dan van 3 per jaar op 4. Het bestuur meende om tech nische redenen de veulens slechts in de zomer te laten keu ren en in het najaar de keuring van 18 maanders alleen te hou den zonder veulens. Met 21 stem men tegen werd het bestuurs voorstel verworpen, 15 lede* stemden vóór, zodat d^ toestand hetzelfde blijft en in het voor jaar, zowel als in het najaar (te veulenkeuring plaats zal vinden. Als oprichters van de vereniging werden de heren J. de Muijnck te Aardenburg en Ch. Wijffels te Watervliet tot ereleden benoemd- Wegens periodieke aftreding van de heren Joh. de Feijter e* A. P. Modde vond een bestuurs verkiezing plaats. De beide al tredenden werden herkozen. De voorzitter memoreerde het 40-jarig jubileum van de heer C. de Kramer in het afgelopen jaar. Het is droevig, dat de heer Kra mer kort daarop is overleden. Zeven jaar geleden we-d door de vereniging een besluit geno men aan de gemeente Oostburg een bedrag van 300 beschikbaar te stellen als aandeel in de bouw van het secretariaat-gebouwtje op de Markt te Oostburg. Nu is het gebouwtje gereed gekomen, waarom de voorzitter de verga dering vroeg het genoemde be drag thans aan de gemeente nil te betalen. Z.h.st werd hiertoe besloten. 13. Angstig staren de mannen naar 't helle schijnsel, dat eens klaps geheimzinnig opflikkert langs de donkere hemel, en 'n spookachtige gloed over de golven werpt. „De Slagmaagden...!" jammert Orm. „De Walkyren...! Ze ko men ons halen!.. Op zuilen van vuur rijden ze omlaag om ons mee te slepen! O, waarom zijn we ooit op dit ongeluksschip gegaan Eric antwoordt niet. Hij heeft het schijn sel meteen herkend als het Noorderlicht. Velen van zijn volk geloven dat dit voort gebracht wordt door de Walkuren, de dienaressen van de grote Geest Odin, die door deze worden uitge zonden om de verslagen dapperen naar het Walhalla te brengen, op dat zü in het geestenrijk aan Odin's zijde tegen boze machten kunnen strijden. De Noorman kan de angst van de bijgelovige roerganger clan ook „■«IUI.IU'i U\\ "'V OA begrijpen nu het dek schel ve.- schaft worden licht wordt door het onaardse „Niks geen raad" knort Orm, schijnsel en de schaduwen om hen terwijl hij in doffe onverschillig- heen bewegen. „Te dekselmompelt Hal- fa ontdaan. „De Walkuren HmZij komen slechts voor de dappersten onder de dapperen. Zeer waarschijnlijk komen ze mij halenHier moet raad ge heid het roer loslaat„Hulp is niet meer mogelijk! Let op mijn woorden! Laat dit spookschip maar varen waar het wil. De Walkyren kunnen we toch niet meer ontlopen. „Orm! Neem het roer en houd het schip in de koers!" zegt Eric zijn woorden. Het schip helt piot- kort. „Zolang er nog geen Wal- seling over alsof het door een reu- kyren te zien zijn, beveel ik op dit zenvuist getroffen is. Een hevige vaartuig!" schok, die de binten doet kraken, „Niet lang meer, Heer. Nietwerpt de mannen tegen het dek. lang meerverzekert de roer- „Daar!murmelt^ Orm met ganger, lusteloos in zijn snor woe lend. „Het is nu gauw afgelopen. Ik voel het in mijn botten Een dof gerommel overstemt sombere voldoening. „De Walky ren! Ik wil niemand ongerust ma ken, maar nu geven we allemaal de laatste snik Koninklijke onderscheiding. Bij koninklijk besluit is ver leend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons aan de heer I. P. van der Lijcke te Nieuwvliet, polderwer ker-ploegbaas bij het waterschap „Het Vrije van Sluis". Wielerkoer*. Begunstigd door fraai zomer weer werd gisteren, te half zes, onder grote belangstelling alhier een wielerkoers voor nieuwelin gen gehouden over een afstand van 65 km, in 15 ronden, waar aan 45 renners deelnamen. Nadat de voorzitter van het co mité, de heer Van Baal, het start, schot had gelost zetten de ren ners er een flinke spurt in. Tij dens de rit werden talrijke pre mies uitgeloofd. Bij de laatste ronde was er een grote kopgroep van 27 renners, die naar dc finish jachtte. Winnaar werd C. Kee pers uit Roosendaal in de tijd van 1 uur 37 min. 15 sec. 2. J. A. Holtermans, Wouw; 3. A. Heeren, Sprundel; 4. A. de Bruijn, Etten; 5. Wouts, Wouw; 6. J. W. van Looyen, Rucphen; 7. D. H. Heling, Hoogerheide; 8. A. W. Beers, Etten; 9. O. van Que- kelberge, Groede; 10. P. van der Leijcke, Groede. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET Het hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kenn's, dat van 2 tot en met 22 Mei ter secretarie der gemeente voor een ieder ter nzage liggen een uitgewerkt plan van onteigening met uit voerige kaarten, grond tekenin gen en verdere bescheiden. De onteigening wordt I «oogd ten name van de gemeente Ter neuzen voor de u'tvoerlng van het uitbre'dingsplan in onder delen tene'nde de 'beschikking te krijgen over terrein, «bestemd voor kleinindustrie nabij de Baandijk. Belanghebbenden kunnen tij dens de «bovengenoemde termijn van nederlegg'ng hun bezwaren tegen de voorgenomen ontoi-ge- n;ng schriftelijk bij burgemees ter en wethouders indienen. Terneuzen, 29 April 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3