Begroting van Binnenlandse Zaken aangenomen Vijftien millioen oorlogsslachtoffers Technische herziening van de Omzetbelasting VOGELVRIJ FELLE OPPOSITIE IN 11 EST-OUITSLAND Taartjes, ijs en drop Vergoeding molestschade binnenschepen DE SAARKWESTIE Opvordering van de Amerikaanse staalindustrie onwettig Algemene staking afgekondigd De Regering gaat in hoger beroep Minister Eden over Indo-China Staking afgekondigd Vonnis opgeschort agenda £crslc K «smcv Ia de vergadering van Dins dagavond heeft minister Beel ge antwoord op de in eerste terrnij n gemaakte opmerkingen over de begroting 1952 van het departe ment van Binnenlandse Zaken. Hij sluit zich mede namens minister Teulings aan bij de woorden van waardering jegens zijn ambtsvoorganger wijlen Mr. Van Maarseveen. Nu de grootste stroom van ge- repatrieerden voorbij is, wordt een enauête in de centra inge steld. De inschrijvingsplicht bij het rijksarbeidsbureau komt daarbij mede aan de orde. De onderwijsaangclegenheden der Ambonnezen ressorteren on der het ministerie van O., K. en W. De regering beslist, welke financiële bii dragen aan de ge meenten worden gegeven voor woningwetwoningen. De toewij zing van die bijdragen is een ge volg van de verantwoordelijkheid voor de rijksfinanciën en de uit voering van het bouwprogram, maar het is geen poging om de gemeenten in de greep te krijgen O.m. merkt de minister op, dat het rentebeleid voor de gemeen teleningen wordt gevoerd met goedkeuring van Ged. Staten. Het rentebeleid heeft ten doel de machtspositie der gemeenten te versterken. Spr. verklaart, dat de woning bouwleningen een resultaat heb ben opgeleverd, dat boven de verwachtingen uitgaat- De gel den, waarvoor voorkeur is uitge sproken, zijn over de gemeenten verspreid. Voor een bedrag van 30 50 millioen is geen voor keur uitgesproken. Het zal wor den verdeeld naar bepaalde maatstaven in overleg met de vereniging van Nederlandse ge meenten. Over de gasvoorziening heeft spr. zich in verbinding gesteld met de minister van Economische Zaken. Dit overleg is nog niet in een stadium, dat er mededelingen kunnen worden gedaan. Aan de belangen der gemeenten en van het personeel zal aandacht wor den geschonken. De minister deelt mede, dat het kabinet zich er over beraadt, of le ambtenaren moeten vallen on der de ziekenfondsenwet. waar voor een ontwerp gereed is. Er is geen aanleiding om in trekking van het ambtenarenver bod te bevorderen. Spr. consta teert, dat de Kamer het alge meen eens is met de opvatting, dat het lidmaatschap ener poli tieke partij niet als eis kan wor den gesteld aan candidaten voor het burgemeestersambt. Het vraagstuk van de sala riëring der burgemeesters heeft de aandacht, doch men vleie zich niet met de gedachte, dat er spoedig een oplossing is te wach ten. De minister zonder portefeuille, de heer Teulings, beantwoordt nog enige opmerkingen over de binnenlandse veiligheidsdienst. Daarbij sluit hij zich aan bij het geen de heer Kolff gezegd heeft, o.m. dat de critiek op de B.V.D. tendentieus is. De B.D.V. is onmisbaar. De bronnen van de B.V.D. kunnen niet steeds gevuld worden, maar naar aanleiding van de kwestie der Tsjechische spionnage kan de minister mededelen, dat de amb tenaar van een buitenlandse mo gendheid, die tijdelijk in ons land vertoefde, Mirosdaw Maruska, geboren 23 April 1S23 te Praag, als leider der Tsjechische han delsdelegatie in het voorjaar van 1951 naar Nederland kwam. Hier heeft hij gesproken met Kurt Ba ruch over een handelsvertegen woordiging en zich bereid ver klaard een deel van de winst daaruit ten voordele van de C.P.N. te brengen. Dit gesprek is op 17 Mei 1951 gevoerd- De aan leiding tot de publicatie van het Tsjechische spionnagegeval was hierin gelegen, dat de beveiliging van de tron niet meer nodig was. Bij de replieken vraagt de heer Schalker (C.P.N.) of er op de door de minister aangegeven basis zaken zijn gedaan en of er han delsfirma's zijn, die geld geven aan de C.P.N. Minister Teulings geeft te ken nen, dat hij niet verhoord wil worden op vraagpunten en dat hij vertelt, wat hij kwijt wil zijn. De heren van de C.P.N. vertellen hem ook niets, als ze over de grens zijn geweest. De begroting wordt z.h.s. aan genomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Volgende week de grond wetsherziening. Aan het slot der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij voornemens is de leden bijeen te roepen tegen Dinsdag 6 Mei. Aan de orde komen dan de wetsontwerpen inzake de grondwetsherziening. KONINKLIJKE VERENIGING ,HET NEDERL. TREKPAARD" De Kon. vereniging ,,Het Neder- landsche Trekpaard" deelt het volgende mede: „De moeilijkheden, welke sinds enige tijd in de vereniging be stonden, zijn geweken. Dit bleek uit een dezer dagen onder leiding van de heer G. O. Sneep gehou den vergadering van het hoofd bestuur, waarin weer van ver trouwen en onderlinge samen werking kon worden getuigd. Op legale wijze werden de open gevallen plaatsen in het dagelijks bestuur aangevuld en werden de heren J. A. Stols, Em. Kallen, K. J. Kaan en D. J. Tonckens eraan toegevoegd. Besloten werd na de tentoonstel ling op 5, 6 en 7 September te Brussel op 9 en 10 September a.s. de nationale trekpaardtentoon stelling te Den Bosch te doen houden". STRATOCRUISER VERMIST. De stratocruiser „Good Hope" van de Pan American Airways, die Dinsdag verdwenen is tussen Rio de Janeiro en Trinidad, wordt nog steeds vermist. Er zijn 41 passagiers en een bemanning van negen aan boord. Onder de passagiers bevindt zich de Ne derlander D. Radersma van de Borneo-Sumatra Handel-maat- schappij. Het toestel vloog op de route Buenos AiresNew York. Andere vliegtuigen zoeken naar de vermiste cruiser. Vjjftien millioen Duitsers, die in de oorlog have en goed hebben verloren, hebben thans in revo- lutionnaire stemming het oog ge richt op het parlement in Bonn, dat volgende week in een vier daags debat over een beperkt herstel der oorlogsverliezen zal moeten beslissen. Negen millioen hunner zijn vluchtelingen uit de oostelijke gebieden, het Sudetenland en de vroegere Duitse nederzettingen in de Balkan. Voor een klein deel (drie procent) zijn zij uitgezet uit de westelijke landen of overzeese gebieden. De zes millioen overige gegadigden zijn degenen, die hun bezit tijdens de bombardemen ten in de Duitse steden verloren zagen gaan. Dat de verwachtin gen van dit millioenenleger niet hoog gespannen zijn, blijkt wel uit het feit, dat de talrijke orga nisaties van de getroffenen bezig zijn alarm te slaan om het parle ment bij voorbaat duidelijk te maken, dat zij zich niet zullen neerleggen bij een aanvaarding steld om het ernstige probleem op te lossen: de inschakeling der vluchtelingen in het normale ar beidsproces. De overbrenging van de vluchtelingen naar streken, waar zij arbeid kunnen vinden, is voor een belangrijk deel spaak gelopen. Lukaschek, de minister voor de „verdrevenen", heeft nieuwe toezeggingen aan de on tevreden massa gedaan. Radicale leiders, die een wilde trek van de vluchtelingen naar andere stre ken propageren, blijven hun acti viteit voortzetten. In Beieren is de eerste groep van rond vijftig man reeds op weg gegaan. Zij is gestrand in een barakkenkamp. Eind Mei, zo dreigen de mensen in Sleeswijk en Beieren, zullen de trekkers echter bij duizenden op pad gaan. De critische stemming onder de getroffenen jegens de regering te Bonn richt zich voornamelijk op minister Lukaschek, een be jaarde rechter uit Breslau en een hoogst beminnelijk man, die ech ter naar de opvatting der oor logsslachtoffers te zwak is ge weest bij de uitvoering van een nationale taak, die als binnen lands probleem nummer één In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot technische herzie ning der Omzetbelasting toont de minister van financiën zich erkentelijk over het feit, dat tal van leden het hebben toege juicht, dat enige onjuistheden en oni lillijkheden op het terrein van de weeldebelasting worden weggenomen. Een beperkte her ziening, mede daarop gericht, lag reeds enige tijd in het voor nemen. De urgentie is slechts vergroot, doordat na de laatste verhoging van enkele belastin gen met het oog op de dekking der verhoogde militaire uitga ven enkele nieuwe bezwaren aan het licht zijn gekomen, die een spoedige voorziening behoe ven. Thans zijn bij de nota van wijzigingen de volgende verla gingen in de heffing aange bracht. Uit het tussentarief worden t« bot vorsiav der Tweede Ka-1 cent van de bouwkosten in 1939 mor nvpr liet ontwerp mn wet kan worden vergoed. Sommige inzake de molestschade aan leden sbeiden dc vraag, binnenschepen achten vele le-1 percentage niet te laa0 is, j v»ot hp^riineliik dat na de gezien de louwkostsn sedert 39 den het begrijpelijk, dat ongeveer 40Q procent zijn schorsing van tingsmaatregelen een bepaalde voorziening aan de aandacht is ontsnapt, zodat geen vervan gende voorziening is getroffen. Minder begrijpelijk is echter, zo menen zij, dat het meer dan 6 jaar heeft geduurd, voordat men deze lacune ontdekte of althans maatregelen voorstel de om dit verzuim te herstel len. Te minder begrijpelijk is dit, omdat men is voortgegaan met het doen van uitkeringen aan allerlei betrokkenen. Wat het voorstel zelf betreft was men algemeen bereid mee te werken aan de voorgestelde legalisatie van de gedane uitke ringen. Krachtens art. 6 worden voor geheel vergane schepen de bouwkosten op basis van 1939 vergoed, verminderd met af schrijving en vermeerderd met een toeslag wegens prijsstijging. Deze toeslag kan ten hoogste 110 procent bedragen, zodat in totaal ntooit meer dan 210 pro gestegen, zodat niet-kapitaal- krachtige schippers bij de bouw van 'n nieuw schip op de grond slag van de ontvangen schade vergoeding gedwongen zijn reeds een hypotheek op hun schip te nemen. par- De sociaal-democratische tij in West-Duitsland heeft kan selier Adenauer verzocht zijn correspondentie met de Franse minister van buitenlandsche za ken Schuman over de Saarkwes- tie vóór 1 Juni aan 't parlement bekend te maken. Dr. Adenauer en Schuman hebben onlangs briefwisseling gevoerd over een commissie van drie partijen, die de politieke toestand in Saarland zou moeten onderzoeken. Vorige week deelde de bondskanselier het parlement mede dat, met het oog op de af wijkende standpunten van Frankrijk en West-Duitsland, de onderhandelingen over het Saargebied niet zouden worden voortgezet. STAKING UITGEBROKEN. Bij de Amsterdamse Droogdok maatschappij hebben gistermid dag om 4 uur ongeveer 230 arbei ders, die in dienst staan van de firma Jongsma, maar als clas sificeerders werkzaamheden ver richten bij de Amsterdamse Droogdokmaatschappij in Am sterdam-Noord, het werk neer gelegd. Deze classificeerders, dat wil zeggen arbeiders die alle voorkomende soorten van onge schoolde arbeid verrichten, eisen hogere lonen. in antwoord op vragen in het Lagerhuis heeft de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Eden Woensdag verklaard, dat een in val in Indo-China geen minder dreigende toestand zou doen ont staan dan die, waarmede de Ver enigde Naties in Korea te ma ken hebben. „Wij hebben duidelijk gemaakt aldus Eden, dat de Britse rege ring in een dergelijk geval haar verplichtingen overeenkomstig het door Groot-Brittannië be krachtigde handvest der V.N. zal nakomen." Onder luid gejuich van zijn col lega's verklaarde het conserva tieve Lagerhuislid Peter Smith- ers: „Wij zijn de Fransen grote dank verschuldigd voor de of fers, die zij in Indo-China in bloed en goederen brengen. In dien de Fransen geen stand zou den houden, zou onze verdedi ging in Zuid-Oost-Azië zwaar worden belast". naar het gewone tarief overge bracht: behangselpapier en lin- crusta, alsmede boterham-beleg sel. In tabel 2 vervallen en worden van een heffing van 15 procent naar het tussentarief terugge bracht: electrische wasmachi nes en electrische centrifuges voor huishoudelijk gebruik, als mede geisers voor baden en voor huishoudelijk of dergelijk ge bruik. Theetafels worden van 15 procent naar het gewone ta rief overgebracht. Van een hef fing van 30 procent tot een heffing van 4 procent worden verlaagd de televisieontvang- toestelien, zulks ten einde de ontwikkeling van die industrie, welke voor onze export van gro te betekenis kan worden, niet door een hoge heffing in de weg te staan. In tabel 2a worden opgeno men en worden daarmede van een heffing van 30 procent naar een heffing van 15 procent over gebracht. fotografie- en filmap paratuur, geslepen en gegra veerd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoudelijk gebruik, goud- en zilverwerk, haargolfapparaten, enz., kleding van bont, radio-ontvangtoestel len en de lampen daarvoor, sche merlampen, staande lampen enz. en vloeistoffen voor perma nent-wave. Door deze maatregelen zal de opbrengst van de omzetbelas ting nog met een bedrag van naar schatting 8.000.000 dalen. -De minister ziet geen aanlei ding om gedistilleerde dranken uit tabel 1 (tussentarief) te schrappen. Tot het definitief verwijderen van bier uit het tussentarief bestaan naar de mening van de minister -geen termen. Die maat regel mist thans ieder effect, aangezien ingevolge de aan de Kamer gedane toezegging, zo lang een verlaging van de bier accijns niet in werking treedt, bier niet volgens het tussen tarief zal worden belast. De minister heeft er bezwaar tegen om consumptie-ijs, het welk betrekkelijk kort geleden uit het weeldetarief naar het tussentarief is overgebracht, vóór de aanvang van dit grootste debat sedert het bestaan van de thans onder het gewone tarief bondsdag, naar Bonn te komen te rangschikken. De aard van om daar een protestdemonstratie het artikel rechtvaardigt een tegen het ontwerp te houden heffing naar het tussentarief. I Het protest staat onder het Hoewel consumptie-ijs en ban- motto, dat de vijftien millmen ketbakkersartikeien niet met getroffenen zich „in gesloten tor- hetzelfde percentage zijn belast.1 matte zullen verzetten tegen een kan hier toch, mede gelet op de Duitse deelneming aan het Euro eigen aard van het ijs, moeilijk P.cse leger zolang hun van mg-piiikp r.oncurrent:ever- eiS€n iret zijn v u vall het hangende wetsontwerp. I wordt aangemerkt De argumen- De organisaties hebben alle ge- ten, die de vluchtelingen voor troffenen opgeroepen Zondag a.s- hun eisen gebruiken, zijn ook af- gestemd op het thans zo actuele thema van een herstel der Duitse eenheid. van ongelijke concurrent;ever houdingen worden gesproken. De minister acht ook geen termen aanwezig' dropartikelen uit het tussentarief te schrap pen. VERHOOGD WEELDETARIEF. Voor een onderscheiding tus sen -bijouterieën en lijfsieraden enerzijds en uitsluitend nuttige gebruiksvoorwerpen anderzijds, kunnen de bijzondere bepalin gen niet worden gemist. De minister deelt niet in de mening, dat aan electrische scheerapparaten het weeldeka- rakter ten enenmale ontbreekt. Gelet op de betrekkelijk hoge aanschaffingsprijs, dienen deze artikelen ook thans nog als luxe te worden beschouwd. Verse zalm is naar de mening van de minister bij uitstek een weelde-artikel. De betekenis van de zalmvisserij kan in ge nen dele op één lijn worden ge steld met die van de palingvis serij. De toestand ten aanzien van electrische en gasfornuizen voor huishoudelijk gebruik is niet zo danig gewijzigd, dat er aanlei ding zou bestaan op de met in gang van 1 Januari 1951 in wer king getreden heffing van vijf tien ten honderd terug te ko- Het is nog volkomen onzeker, hoe het wetsontwerp er na de parlementaire behandeling zal uitzien. Er zijn niet minder da» 150 voorstellen tot wijziging in gediend, voornamelijk door de oppositie, die zich tot spreekbuis van de ontevreden volksdelen wil maken. Volgens dr- Kather kan slechts een illussionist verwach ten, dat er tenslotte „iets drage lijks" uit de bus zal komen. Het gevolg daarvan zou kunnen zij», dat de getroffenen verder in een politiek isolement worden ge drongen. Daardoor zou een blok sociaal ontevredenen worden ge vormd, dat buiten de traditionele partijen staat. Reeds nu hebben de vluchtelingen zich voor een niet onbelangrijk deel aaneenge sloten in een „partij van ontrccft- ten en verdrevenen", maar hel grootste deel hunner stemt op de grote partijen. Dr. Kather, die de vluchtelingengroep in de christe lijke partij van Dr. Adenauer aanvoert, heeft al herhaalde ma len van oppositionele tendenzen blijk gegeven. Als zodanig ka» ook zijn waarschuwing worden verstaan, dat hij zal weigere* de verdedigingsbijdrage goed te keuren, zolang zijn sociale eisen niet zijn ingewillgid. Deze eisen zijn volgens hem toch al mini maal, want reeds lang is de tijd verstreken, waarin de ,,Lasten»- ausgleioh" werd gezien als een verschuiving van kapitaalbezit van de ene groep der bevolking naar de andere. Wat thans is voorzien, is niet anders dan cc* speciale belasting om de ergste sociale nood der getroffenen te lenigen. wetsontwerp, dat na jarenlange strijd over de kwestie uit de bus is gekomen, voorziet in een jaar lijkse uitkering van ruim twee milliard mark. Het is echter nog niet zeker, dat dit bedrag inder daad uit de bijzondere heffingen voor dit doel zal kunnen worden opgebracht. Men vreest, dat de opbrengst bijna een half milliard te laag zal zijn. Nu is reeds het totaal van twee milliard naar de opvatting van de getroffenen te gering. Zij vergelijken het met de twaalf milliard, die Duitsland zal gaan opbrengen voor de Euro pese verdediging en gebruiken daarbij het argument, dat de ver zekering der sociale rust door een rechtvaardige lastenverdeling een minstens even zo belangrijke defensiebij drage zou vormen als de Duitse legercontingenten. Het gehele thema wordt trouwens in nauwtse verbinding met de Duit se verdedigingsbijdrage behan deld. De getroffenen eisen min stens een milliard per jaar méér. Volgens een verklaring van hun voornaamste woordvoerder in de bondsdag, dr. Linus Kather, kan niemand hen wijsmaken, dat dit bedrag niet kan worden opge bracht. Daarvoor zijn bij de be spreking van Duitslands beta lingscapaciteit voor het forum van de „drie wijzen" der Navo onlangs veel te optimistische men. Juist ds omstandigheid schattingen omtrent het Duitse dat er andere niet met 't weel detarief belaste goedkopere goe deren zijn, welke eenzelfde func tie kunnen vervullen, maakt de 15 procentsheffing van electri sche en gasfornuizen aanvaard baar. Om dezelfde reden be staat er verschil in heffing tus sen haarden en kachels. Voor 'n terugbrengen van elec trische wasmachines en gasgei- sers naar het gewone tarief acht de minister geen aanleiding. Een zekere mate van mindere nood zakelijkheid is die artikelen toch wel eigen. De positie van de des betreffende industrie heeft er de doorslag bij gegeven om voor boi lers WEL het gewone tarief voor te stellen. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door II. VAN NORG. 33) Nadruk verboden. „Zeer verstandig", meende de Dromer. Hij vroeg de krijgsman: „Bezit gc papier en schrijfgerei?" De kapitein schudde van neen. „Dan zullen we het in een dei- dorpen laten halen." En hij voegde er aan toe, dat de losprijs op 1000 Rijnse guldens was be paald. „Veel te hoog. De betaalmees ter bezit zoveel geld niet," riep de kapitein uit. „Dan verkoopt hij maar een aantal paarden," antwoordde de Dromer op besliste toon. „Maar ik zal kort zijn en het uiterste bedrag noemen, waaraan dan ook niet getornd kan worden: het is 800 Rijnse guldens." Daarop gaf hij aan, wat het door de kapitein te tekenen stuk zou behelzen. Wanneer het mor gen gereed zou zijn, zou het door één hunner in gezelschap van zijn adjudant naar Norg worden gebracht. Zodra hun man met de losprijs zou zijn teruggekeerd, zou ook hij, de kapitein, in vrij heid worden gesteld. Zij, Fran- kes, hun leider en hij, de Dro mer, gaven hem hiervoor hun erewoord. De kapitein antwoordde niet. Hij begreep, dat hij alleen maar had te accepteren; hij was in handen gevallen van lieden, met wie niet viel te spotten. Keimpe kwam melden, dat de mannen in het veld verder naar het westen waren getrokken. De afstand had hen nu aan het ge zicht onttrokken. De uren gingen voorbij, zonder dat er iets gebeurde; de scheme ring viel in en nog waren Folkert en de Gladde niet terug. De duis ternis had reeds een tijd het aardrijk bedekt, toen de beide mannen zich eindelijk aanmeld den. Ze hadden zich lange tijd schuil moeten houden in de hoge heidestruiken. Tweemaal hadden ze een groep huurlingen waarge nomen, waardoor ze het raad zaam hadden geacht voorlopig niet verder te gaan. nationale inkomen verschenen Nu het de getroffenen eenmaal bekend is geworden, dat het na tionale inkomen de honderd mil liard mark per jaar heeft over troffen, menen zij dat zij met hun eis van een jaarlijkse uitkering van minstens^ drie milliard vol komen in hun recht staan. Naar de opvatting van de organisaties der getroffenen kunnen uit het voorziene bedrag van twee mil liard nog niet de regelmatige sociale uitkeringen, de nodige woningen voor de vluchtelingen en de beperkte schadevergoeding voor verloren huisraad (maxi maal 400 mark) worden betaald Daarnaast willen de vluchtelin gen echter, dat minstens een mil liard zal worden beschikbaar ge De mannen hadden de paarden goed kunnen verkopen. Door de jarenlange oorlog was de paar- denstapel zeer gedund, waar door de prijs der dieren hoog was. Het bedrag, dat Folkert en de Gladde voor de beide paarden hadden gebeurd, werd op tafel in acht gelijke porties verdeeld. De post aan de Zuidzijde van de Lutteke Haer werd ingetrok ken, doch een gehele nac.it zou de landweer door twee mannen bezet blijven. Om de beurt zou den de kameraden die post be zetten. Rechter David Pine van het Amerikaanse federale gerechts hof te Washington heeft beslist, dat de opvordering van de Ame rikaanse staalindustrie door de regering op 9 April j.l. onwettig is. Voorts vaardigde hij op ver zoek van de vijf grote staalonder- nemingen, die de kwestie aan hangig hebben gemaakt, 'n voor lopige beschikking uit, waann wordt bepaald, dat de status quo van het ogenblik, waarop de ge wraakte opvordering is geschied, moet worden gehandhaafd. Dit betekent, dat de regering met de loonsverhogingen mag invoeren, welke door de raad voor loonsta biliteit zijn aanbevolen. De rechter bestreed vooral de opvattingen van de advocaat der regering betreffende de uit voerende macht van de presi dent. Hij zeide verder, dat de bedrijven geen schadevergoe ding voor de opvordering kun nen krijgen. Zoals bekend vorderde presi dent Truman indertijd de staal industrie, anderhalf uur voor dat 600.000 arbeiders uit deze bedrijven in staking zouden gaan teneinde htm looneisen rai, heeft in dit verband te Cle veland verklaard, dat de me taalarbeiders thans „niets au ders rest dan onmiddellijk in staking te gaan. Naar A.F.P. uit vakverenigings kringen verneemt, is een derge lijk bevel reeds uitgevaardigd. Binnen een uur na de uit spraak van rechter Pine toegou- nen arbeiders te posten bij fa brieken van de „United States Steelcorporation" in Z.-Chicago en het nabijgelegen Gary In Indiana. Philip Murray heeft verklaard, dat de arbeiders in staking zul len blijven, tot de staaknaat- schappijen hun een contract aanbieden, dat de aanbeveling van het bureau voor loonstabiö- satie levat. Zonder incidenten is 's nachts daarop de staking begonnen big de „United States Steel", één der grootste staalfabrieken ter wereld- Overal in het land worden de hoogovens gedoofd. Postende stakers nemen geleidelijk hun li jai siaKers iitJiiicii gwiciuwiijji mm Plaats voor de fabriekspoorten in. Er zullen longeveer 6o0.00> staalarbeiders in staking gaan De productie zal nagenoeg op houden. werkgevers ondanks de aanbe velingen van de raad voor loon- stabilisatie geen gehoor wilden geven. Men verwacht, dat de advo caten van de regering in hoger beroep zullen gaan. Indien deze uitspraak van rechter Pine een einde maakt aan de opvordering van de staalindustrie, betekent dit, dat metaalbewerkers in staking kunnen gaan, daar zij in dat ge val niet meer in dienst van de regering staan. De voorzitter van de betrok ken vakvereniging, Philip Mur- HOOFDSTUK 15. De losprijs. „Schrijf op! Ik zal dicteren, commandeerde de Dromer. Hij zat tegenover de kapitein, wiens handen van het knellende touw waren bevrijd, aan de tafel. Voor de laatste lagen een vel oud-Hollands lompenpapier, een potje met galnoteninkt en een ganzepen. De kapitein nam de pen ter hand en doopte die in de inkt. De Dromer begon: „Aan.... Hoe heet uw betaalmeester?" „rsorancl Dirksz", antwoordde de krijgsman. „Welnu: Aan Ysbrand Dirksz, mijn betaalmeester." De pen kraste over het papier. De Dromer vervolgde: „Mijn adjudant en ik zijn door vijan den gevangen genomen. Wij kun nen onze vrijheid alleen terug krijgen, indien een losprijs voor ons wordt betaald van 800 Rijnse guldens of evenwaardige munten. Ik beveel u daarom het genoem de bedrag uit onze krijgskas te nemen." De kapitein sputterde nu tegen: „Ik protesteer tegen het woord „bevelen". „Als bevelhebber hebt gij te bevelen", antwoordde de Dromer met nadruk. „Niet tegenstreven! Schrijf." De kapitein zuchtte en liet de ganzeveer weer over het papier glijden. Verder nu: Mijn adjudant wordt in vrijheid gesteld en wordt vergezeld door één van onze tegenpartij. Zij zullen zich bij u melden. Wij hebben ons erewoord gegeven, dat deze per_ soon in geen enkel opzicht leed geschiedt. Aan deze man moet de volle losprijs ter hand worden gesteld. Zodra hij weer is terug gekeerd met het geld, wordt ik eveneens in vrijheid gesteld. Ik heb daarvoor het erewoord van de bevelhebber van hen, die mij gevangen houden. Ik vertrouw die man volkomen-" (Wordt vervolgd.) De Amerikaanse regering heef» Woensdag besloten binnen zes dagen bij het hooggerechtshof in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van een federale rech ter, waarin de opvordering van de staalindustrie door president Truman onwettig werd verklaard. De voornaamste advocaat der regering heeft het hooggerechts hof schriftelijk verzocht het vtm nis van de federale rechter on middellijk op te schorten. De staking in de staalindustrie verspreidt zich snel over het land. De meeste fabrieken lagen gisteren stil. Alleen het perso neel voor het onderhoud der in stallaties was op het werk om er voor te zorgen, dat de ovens langzaam afkoelen teneinde em stige schade te voorkomen. Het Amerikaanse hof van be roep heeft het verzoek van üo Amerikaanse regering, het ven nis van de federale rechter Pi»o inzake het overnemen van de staalindustrie op te schorten, in gewilligd. De negen leden van het hof heb ben met meerderheid van ster» men de regering tot Vrijdag de gelegenheid gegeven bij liet op per gerechtshof een verzoek in te dienen voor een herbehandeline van deze zaak. HEDEN TER-NEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „La- Traviata".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2