De verjaardag van H.M. de Koningin DE VAN HET BESCHIETING FRANSE VLIEGTUIG De R.T.C. met de West „NEDERLAND DANKT U" De kroning van Elizabeth de Tweede Dr. Suleiman sprak in Makassar WESTERLING Protest en tegenprotest Communiqué van de delegatie- delegatie Kwestie pdkii „NEDERLAND DANKT U" HERTOG VAN EDINBVRGH WORDT PRINS-GEMAAL De kwestie-Irian Binnenlandse veiligheid Korea-vrijwilligers in ons land teruggekeerd Air France' Instructies voor verzoek tot uitlevering. VEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Frabkering bij abonnement: Terneuzen Dirscteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: N oor dstr aat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks DONDERDAG 1 MEI 1952. 7e Jaargang No. 2024. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. „Nederland dankt U", zegt heel Nederland in een enorme „strea mer" onder een geweldige land kaart, die Woensdagmorgen ko ningin Juliana voor ogen geto verd werd. In bijna drie millioen dubbele tulpen met wat hyancin- ten m de zee aan te duiden werd hulde gebracht aan de jarige koningen voor haar beleid en voor hetgeen zy, ook buiten de gren zen van het koninkrijk, ten be hoeve van haar volk deed. Deze verjaardag van koningin Juliana droeg een bijzonder ka rakter. Het was geen kroonjaar, doch de viering van een jaar van de kroon. De bedoeling van deze kulde was uiting te geven aan de warme gevoelens, die de bezoe ken aan andere landen ten be hoeve van welvaart en vrede brachten. De bloemenhulde van gisteren was het resultaat van een „samenzwering" tussen de oran jeverenigingen van Baarn en Soeet en de bestuurderen van de Keukenhof te Lisse. Acht dagen lang heeft dit overleg geduurd, •peciaal over technische kwes ties. Men besloot een hulde te brengen, die alle voorgaande in de schaduw zou stellen. Toen tegen half tien zich een geweldige stoet van inwoners van Soest en Baarn tesamen met Leidse studenten opstelde voor ket traditionele défilé langs het bordes van het witte paleis te Soestdijk, wist bijna niemand nog, wat er ging gebeuren. Van zes uur in de kille mor gen af waren vele nijvere nan- den uit de bollenstreek en Baam bezig geweest het grootste bloe- menmozaïek, dat ooit gelegd is, •p het groene gazon voor het pa leis van de jarige landsvorstinne te vervaardigen. Daar zag men langzaam maar zeker do kaart van Nederland verschijnen in de schoonste kleuren, die de bollen streek kan produceren. De pro vincies met de hoofdsteden in oranje cirkels begonnen zich achter hagen van jubelende men sen steeds scherper af te tekenen. En toen de laatste groep van fe- Heiterenden voorbij het bordes was getrokken, lag daar in de schoonst denkbare tinten een landkaart van ons vaderland, metende 55 bij 34 meter. Over smalle, opengelaten paden tussen de ongeveer 2% millioen ge bruikte dubbele tulpen, schreden teen dertien delegaties uit de provinciale hoofdsteden, Amster dam en Rotterdam met bouquet- ten, die ongeveer vijfduizend tul- vlogen. oen bevatten, naar voren om deze steden, omvat in een cirkel van oranje tulpen, te markeren. Nadien kwam, toen deze dele gaties van zes in folkloristische costumes gestoken figuren, waren teruggetreden, de apotheose: de onthulling van het onderschrift, waarvoor alleen reeds een half millioen witte en rode tulpen was gebruikt. Onder de landkaart werd het onderschrift onder aan voering van Jacoba van Beieren door twaalf in het wit geklede meisjes met oranje bloemen kransen om het hoofd, onthuld. Deze hulde was het slotstuk van een zeer aparte ver jaarsfelicita tie, die onze vorstinne na haar behouden terugkomst uit Ame rika werd geboden. De koningin, die geheel onkun dig van deze kleurige verrassing was gehouden, stond van half elf af op het bordes van haar paleis, vergezeld van de prins en van haar dochters. Verborgen door dichte rijen huldigende onderda nen, groeide de landkaart in de schone kleuren van de „laagste landen bij de zee": de bollen streek. Ongeveer 150 medewerksters en medewerkers maakten het mozaïek, het grootste, dat ooit in ons land vervaardigd werd. 27 Zware vrachtauto's waren nodig om de ongeveer 2700 manden bloemen te vervoeren. Drie dagen lang hebben 125 arbeiders ge werkt om de benodigde bloemen bij elkaar te snijden. Een ge deelte der bloemen werd In een koelhuis bewaard om de juiste tint te behouden. Voor muziek tijdens het défilé zorgden de corpsen „Pieter Aaf- jes" uit Culemborg en „Wilhel- mina" uit Volendam. Dit laatste corps, in traditionele dracht, blies het Wilhelmus, toen het onder schrift van de landkaart werd onthuld. Nadien werd H. M. een bouquet met in alle provinciën bloeiende bloemen op haar ver jaardag van dit jaar aangeboden. Toen het bloemenmozaïek zich voor de ogen van de koninklijke familie ontvouwde, werden hon derden postduiven op het gras veld losgelaten, die klapwiekend tegen de blauwe hemel opstegen. Eerder op de ochtend kwamen negen straaljagers van de lucht strijdkrachten in een lange rij achter elkaar over het paleis ge- Nu eindelijk na veel gissen en speculeren de datum van de kro ning van koningin Elizabeth de Tweede van Groot-Brittannië 3 Juni 1983 is vastgesteld, be gint deze grootse gebeurtenis haar schaduwen reeds vooruit te tMlien. Een van de nog openstaande vragen, zo schrijft „Le Monde", is die omtrent de positie welke de echtgenoot van de koningin, ie hertog van Edinburgh, bij ile gelegenheid zal innemen. Er gijn verwachtingen, dat de ko ningin hem voordien de titel van prins-gemaal zal hebben verleend en een versterking van iie verwachting meent men te mogen zien ln het feit, dat de hertog de leiding heeft gekregen van de „kroningscommissie", welke alle bijzonderheden van me plechtigheid moet regelen. Een groep, welke met onge duld de bekendmaking van de datum heeft verbeid, Is die van de makers van souvenirs. Zij kunnen thans met de aanmaak van hun producten, waarop de broningsdatum vermeldt wordt, beginnen en men verwacht dat voor meer dan 10 milliaen gul den aan souvenirs en vlaggen verkocht zal worden. Een aparte vraag is, welke kroon men bij de plechtigheid aal gebruiken. Het is niet waarschijnlijk, dat de oude Edwards-kroon, die meer dan 3 kilo weegt en sedert 1662 dienst heeft gedaan voor deze gelegenheid in aanmerking zal komen. aan de keizerskroon, met een gewicht van nog geen 3 pond, die speciaal werd gemaakt voor de kroning van koningin Vic toria. De keuze van de kroningsda tum is klaarblijkelijk op 2 Juni gevallen, omdat in die tijd van de voorzomer de zon het mees te overwicht heeft op de spreek woordelijke Londense mist. Van bepaalde zijden is echter critiek op deze keuze geuit. In de eerste week van Juni plegen namelijk de Londense hotels toch al bezet te zijn door de be zoekers van de in die week te houden derby van Epsom en de velen, die komen kijken naar de jaarlijks parade, welke ook in deze week plaats vindt. Verder heeft sir Alexander Maxwell, de voorzitter van de toeristsn-or- organisaties, uitgelaten dat hij de keuze van 2 Juni „zeer dom" vindt, omdat de hotelhouders dan geen „duibbel seizoen" kun nen maken. De producenten en verkopers van dranken daarentegen zijn alleszins met de zomerse datum content. TRUMAN ZENDT KONINGIN JULIANA GELUKWENSEN. President Truman heeft konin gin Juliana de volgende bood schap gezonden: „Ter gelegen heid van de verjaardag van uwe majesteit doet het Amerikaanse volk zowel u persoonlijk als het Nederlandse volk zijn beste wen- W&arschijnlljk zal sen en oprechte felicitaties toe- De koninklijke familie onder hield zich na het défilé nog lan ge tijd met de diverse deputaties. Een martiale indruk maakten twee Limburgse „bijlemannen", die enorme bijlen over de schou ders droegen. Het was ruim half een, voordat de koninklijke fami lie zich in het paleis terugtrok. De honderden ,die na het défilé in de paleistuin waren achterge bleven, konden moeilijk afscheid nemen, maar dit afscheid kwam dan toch, nadat men de koningin nog eens hartelijk had toege juicht. Prinses Marijke vond het lustig spelende Volendamse mu ziekcorps zó mooi, dat zij nog eens terugkwam en bleef luiste ren tot de muzikanten aftrokken. Koningin en prins verschenen tenslotte nog in de klokketoren van het paleis, waar de televisie- en filmoperateurs, alsmede pers fotografen een uniek plaatsje hadden gevonden om het défilé vast te leggen. De prins maakte uit de hoogte filmopnamen van het bloemen tapijt. De verjaardag van de koningin werd 's middags in huiselijke kring gevierd. KONINGINNEDAG IN DE HOOFDSTAD. In de hoofdstad des lands heer ste reeds vroeg een echt ouder wetse koninginnedag-stemming, waartoe het fraaie en zachte len teweer in niet geringe mate bij droeg. De dames hadden zich in fleurige zomertoiletjes gestoken en de heren hadden de jas non chalant over de schouder gesla gen. Velen gebruikten op de tal rijke terrasjes, die reeds tegen elf uur druk bezet waren, hun klein tje koffie. In het Vondelpark, het grootste stadspark, was het een Zondagse drukte: de jeugd, die vrijaf had, bevolkte in groten ge tale de speelweiden. Van de officiële gebouwen, de kerken, de kantoren en duizenden woningen woei de driekleur en de trams en bussen voerden de kleine rood-wit-blauwe wimpels. In het hart van de stad, de Dam, was tegen elf uur al veel vertier. Rond het plein stonden tientallen kraampjes, waar zowel eetbare als de gebruikelijke feestartike len te koop waren. Ook de stand werkers, worstelaars, gooche laars en wat dies meer zij, ont braken niet. En natuurlijk draai den reeds in alle vroegte de „pie rementen" op diverse plaatsen er lustig op los. De talrijke toeristen aan wie de hoofdstad thans reeds gastvrijheid verleent, waren druk in de weer met hun fototoestel len om de diverse aardige tafe reeltjes vast te leggen: de kiek jes, die straks in de reisalbums een plaatsje zullen vinden met het onderschrift: „Celebration of the queen's birthday in Holland's capital". Op de N. Z. Voorburgwal, Am sterdams „Fleetstreet" had een radiowinkel een televisietoestel in de étalage geplaatst, waarop duidelijk het défilé op paleis Soestdijk was te volgen. Merk waardig genoeg waren het slechts enkele tientallen Amster dammers, vermoedelijk door on bekendheid met de extra televi sie-uitzending, die hier stonden te kijken. Het grootste deel van de feestviering speelde zich 's mid dags af. Om half één werd op het Museumplein een grote militaire parade gehouden, voorafgegaan door een inspectie van de deelne mende drie onderdelen van de marine, landmacht en luchtstrijd krachten door luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Ne derlands territoriaal bevelheb ber. Aan deze parade namen 1750 militairen deel. 4e koningin de voorkeur geven I komen". Ofschoon onze staat nog jong en nieuw is, stelt het volk reeds vele en hoge eisen alsof ons land reeds In staat sou zijn hieraan te voldoen. Wij moeten beseffen, dat wij, alvorens te beginnen met de opbouw van de staat, een ruim begrip moeten hel toen van de staatsorganisatie, zodat wij onze eisen in overeenstemming kun nen brengen met de omstandig heden, waarin onze staat ver keerd", aldus sprak de president van de partai Masjumi, Dr Su- kiman, op een bijeenkomst in Makassar. De staatsorganisatie kan pas volmaakt zijn, wanneer de structuur van de volkssouverei- niteit is verwezenlijkt door de instelling van een constituante en een definitief parlement door middel van algemene verkiezin gen. Dit houdt tevens in, dat aan de gebieden zo ruim mogelijk autonomie wordt verstrekt. Voor dit alles kan worden be reikt zullen naar Dr. Sukiman zei nog vele moeilijkheden over wonnen moeten worden. Sprekende over de kwestie- Irian verklaarde de oud-pre mier, dat dit een moeilijk pro bleem is, omdat hier sprake Is van een defensie-systeem van de Ver. Staten, Nederland, En geland en Australië tegen de Sowjet-Unie. Deze strategische overwegingen zijn er oorzaak van, dat de kwestie-Irian een onderdeel is geworden van de huidige internationale proble men. Dr Sukiman vestigde er de aandacht op, dat Indonesië be reid is met Nederland te onder handelen over het vraagstuk op basis van overdracht van de soevereiniteit over Irian aan Indonesië. Nederland voelt er echter meer voor het probleem in de „Ijskast" te plaatsen. Daarom slaagt men er niet in een oplossing te vinden voor dit probleem, tenzij een sterke stro ming dit blok zal kunnen over tuigen van het grote nut voor zichzelf, wanneer West-Irian aan Indonesië wordt overge dragen. Naar de mening van Dr Suki man nemen de Verenigde Staten een standpunt in, dat het Indone- sische kan benaderen. Spr. wijdde vervolgens aan- herinnering bracht, dat de vei ligheid een absolute voorwaarde is voor de opbouw van de staat. Hij wekte het Indonesische volk op paraat te zijn tegen in vloeden van buiten. Met betrekking tot de econo mische problemen zei Dr Suki man, dat de devlezenpositie in het tuitenland Is verminderd. „De import zal hoe langer hoe meer achteruitgaan, indien wij niet trachten onze deviezenin- komsten cp te voeren". Hierbij geldt, naar bij betoog de, de veiligheid als voorwaarde. Hierdoor kan Indonesië ook het vertrouwen van het buitenland in het vermogen van deze staat bevorderen. Volgens de Masjuml-leider heeft Indonesië veel buitenlandse hulp nodig voor zijn opbouw, ora. dat het land een groot tekort heeft aan materialen en geld. Su kiman is voorstander van aan trekking van buitenlands kapi taal voor investeringen in Indo nesië op voorwaarden, die beide partijen kunnen bevredigen. De drie Westelijke geallieerde commandanten van Berlyn heb ben Dinsdagavond bij de voorzit ter van de Russische controle commissie voor Duitsland, gene raal Tsjoeikof, „krachtig" gepro testeerd tegen „de ongerechtvaar digde aanval van Russische ja gers op een Frans vliegtuig". Er werd in het protest een onmiddel lijk onderzoek, bestraffing van de betrokkenen en „een behoor lijke schadevergoeding" geëist. RUSSISCH TEGENPROTEST. Naar het Oostduitse persbu reau A.D.N. bericht, hebben de Sowjet-autoriteiten Dinsdag avond bij de Franse autoriteiten te Berlijn geprotesteerd tegen wat zij noemen de schending van de luchtvaartbepalingen door een Frans C-54 toestel. Volgens hen heeft het vlieg tuig buiten de luchtcorridor tus sen Berlijn en West-Duitsland gevlogen en vervolgens geen ge volg gegeven aan een door Rus sische jachttoestellen gegeven bevel om te landen. Hierop had een Russische piloot waarschu wingsschoten afgevuurd om het Franse toestel tot landen te dwin gen, aldus de Russische lezing. In de brief, die de plaatsvervan. gende stafchef van de Russische bezettingstroepen aan diens Franse collega heeft overhan digd,, wordt gezegd, dat het Franse toestel de corridor ten N. van Gotha heeft verlaten en ten slotte 25 km buiten de voorge schreven route vloog, waarna de Russische jagers in actie kwa men. Aan de Franse autoriteiten wordt verzocht maatregelen te treffen om ervoor te zorgen, dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. RUSSISCHE LEZING ONJUIST. In Parijs is op het hoofdkwar tier van de „Air France" de Rus sische lezing van het incident als „geheel onrechtgevaardigd" ver worpen. Functionarissen verklaarden, dat het niet waar is, dat de ma chine buiten de corridor vloog. Kort voor de aanval had het vliegtuig zrjn koers laten contro leren door het controlecentrum in Berlijn en zowel Russische als Amerikaanse functionarissen be vestigden, dat het de juiste koers vloog. „De Russische verklaring, dat de jagers het vliegtuig hadden gelast te landen, wordt tegenge sproken door de getuigenis van de bemanning die meldde, dat de aanval zonder voorafgaande waarschuwing werd uitgevoerd", aldus deze functionarissen. Verder wordt ontkend, dat de Sowjet-jagers het Franse vlieg tuig gesommeerd hebben te lan den en dat waarschuwingsscho ten voor het vliegtuig langs zijn geschoten. KRACHTIGE WESTELIJKE VERKLARING. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sowjet- Unie. om de Westelijke mogend heden met geweld uit Berlijn te verdrijven, door hen zal worden beschouwd als een Sow jet-aan val op West-Duitsland. De woordvoerder, die dit naar aanleiding van de beschieting van het Franse vliegtuig zeide, deelde mede dat de tekst van zijn ver klaring te Londen is opgesteld. Er zijn geen redenen aan te ne men, dat de Sowjet-Unie hierom trent enige twijfel koestert. De positie van de Westelijke mogendheden in Berlijn onver anderd zou blijven, als de bezet ting van West-Duitsland zal ein digen en het bezettingsstatuut door'een verdragsstelsel zal wor den vervangen. „Onze positie in Berlijn zal met dezelfde energie als voorheen worden gehandhaafd", zo besloot hij. Westerse Stalen verwerpen Russische verklaring. „Het, onder welke omstandig heden ook, in vredestijd beschie ten van een ongewapend vlieg tuig, is volstrekt ontoelaatbaar en in strijd met alle maatstaven voor een gedrag, zoals dat be schaafde naties betaamt," aldus wordt verklaard in de brief, die de Britse, Franse en Amerikaan se hoge commissarissen in West- De- andere maatschappijen heb ben dit nog niet gedaan. Nader wordt gemeld, dat de diensten van de drie westelijke burgerlijke luchtvaartmaatschap pijen op Berlijn, die Dinsdag na de beschieting van het Franse verkeersvliegtuig werden onder broken, Woensdagmorgen weer normaal werden gevlogen. Duitsland en de drie Westerse hand zullen stellen. In Hoek van Holland arriveer den gistermiddag met de „Konin gin Emma" van de stoomvaart maatschappij Zeeland 152 Korea- vrijwilligers, die op 23 Maart jJ- met het Engelse troepentrans portschip „Devonshire" uit Kure Japan J zijn vertrokken. Dit schip heeft de mannen naai' Liverpool gebracht, vanwaar zij met de trein naar Harwich reis den om zich in te schepen naar Nederland. Onder commando van le luitenant J. W. Meijer vertrok dit aanvullingsdetachement op 31 Maart 1951 naar Korea. Gisteravond ontscheepten zij en in de douaneloods werden de mi litairen toegesproken door gene- raal-majoor mr W. J. van Dijk, die namens de regering het woord voerde. Aan de peletonscomman- danten reikte hij vervolgens krui zen voor recht en vrijheid uit, die deze commandanten op hun beurt weer aan de militairen ter commandanten van Berlijn ge zamenlijk aan het hoofd van de Russische controle-commissie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, hebben gezonden. De brief is een antwoord op het Russische tegenprotest over het vliegtuigincident, waarin werd verklaard, dat het Franse toestel buiten de internationale lucht corridor had gevlogen en dat Russische jagers er daarom waarschuwingssalvo's op hadden gelost, met de bedoeling het tot landen te dwingen. De Westerse Verbondenen heb ben in hun eerste protest-nota de eis gesteld, dat de personen, ver antwoordelijk voor het beschie ten van het vliegtuig van de „Air France", zullen worden gestraft en dat de Russische autoriteiten schadevergoeding zullen betalen voor het letsel van inzittenden en de beschadiging van het toe stel. In hun jongste schrijven heb ben zij opnieuw „met de meeste kracht geprotesteerd tegen de niet te rechtvaardigen en met bruut geweld uitgevoerde aanval op een Frans lijnvliegtuig" en zij hebben opnieuw de eis gesteld, dat „de Russische autoriteiten onverwijld een onderzoek zullen doen instellen naar de toedracht van het gebeurde, degenen, die verantwoordelijk zijn voor de aan val, zullen doen straffen en schadevergoeding zullen betalen." Dezelfde avond werden de man nen met bussen naar hun woon plaatsen vervoerd. „De reis was lang, maar pret tig", aldus de commandant. De „Devonshire" was 10 dagen later dan men aanvankelijk had ge dacht in Japan aangekomen. In een viertal havensteden heb ben de militairen z.g. havenver lof gehad, o.m. in Malta, waar juist carnaval werd gevierd. Uit Liverpool zijn een veertien tal gewonden per vliegtuig het detachement vooruit gereisd ii De Franse luchtvaartmaat schappij „Air France" heeft de dienst tussen Frankfort en Ber lijn, welke was opgeschort na het incident met een van haar vliegtuigen, Dinsdagavond her vat. De voorzitters van de delegaties ter conferentie Nederland-Suri- name-Nederlandse Antillen heb ben gisteren het volgende com muniqué uitgegeven: „Nadat de vorige week in de centrale commissie der confe. rentie intensief overleg had plaats gevonden over een aantal belangrijke punten van het werkstuk en de drie delegaties zich in eigen kring hierover hadden heraden, kwamen giste ren de delegaties met haar ad- viseurs bijeen. De delegaties kwamen tot overeenstemming over verschei dene nieuwe redacties van het werkstuk. Ten aanzien van de positie van de kroon werd overeenstemming verkregen over een formulering, waarin de verknochtheid van de rijksdelen aan het Huis van Oranje tot uitdrukking komt, tw.: de kroon is en blijft opge dragen aan Hare Majesteit Julia- De koninklijke macht wordt ln aangelegenheden van het ko ninkrijk uitgeoefend door de koning als hoofd van het ko ninkrijk. Als aangelegenheden van het koninkrijk zijn o.m. aangewe zen: de handhaving van de on afhankelijkheid en de verdedi ging van het koninkrijk; de bui tenlandse betrekkingen; het Ne derlanderschap; de regeling van de ridderorden, alsmede van de vlag en het wapen van het ko. ninkrijk; de regeling van de na tionaliteit van schepen en het stellen van eisen met betrekking t:t de veiligheid en de navigatie van bepaalde zeeschepen, die de vlag van het koninkrijk voeren. Wat de behartiging van de aangelegenheden van het ko ninkrijk door samenwerking van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen aangaat, werd overeenstemming bereikt over de volgende [«palingen: De raad van ministers van het koninkrijk is samengesteld uit na, prinses van Oranje-Nassau, dacht aan de binnenlandse vei- om door haar en liare wettige op- i de door de koning benoemde ligheids toestand, waarbij hij in i volgers te worden bezeten. I ministers en de gevolmachtigde ministers van Suriname, onder scheidenlijk van de Ned. Antil len. De gevolmachtigde minister neemt in de raad van ministers en in de vaste colleges en bij zondere commissies uit deze raad deel aan het ministerieel overleg over koninkrijksaangele genheden, welke het betrokken land raken. Hij handelt namens de regering van zijn land, die hem benoemt en ontslaat. Hij moet de staat van Nederlander bezitten. De regeringen van Suriname en de Ned. Antillen zijn gerech tigd, indien een bepaald onder werp haar daartoe aanleiding geeft, naast de gevolmachtigde minister tevens een minister met raadgevende stem aan het overleg te doen deelnemen. De rijksdelen krijgen vrijheid om zelf aan te geven, welke der koninkrijksaangeleg enheden naar hun oordeel hun belangen raken. De raad van ministers oordeelt hierover. Ten aanzien van de defensie van het grond gebied van Suriname of de Ned Antillen, zomede van overeen komsten of afspraken betref fende een geiled, dat tot hun belangensfeer behoort, wordt nu reeds aangenomen, dat deze Sur name, onderscheidenlijk de Ned. Antillen raken. Hetzelfde geldt voor de buitenlandse be- De Indonesische regering heeft de Indonesische waarnemend ha ge commissaris in Nederland, Mr Susanto Tirtoprodjo, de nodige instructies gegeven om de Ne derlandse regering uitlevering te verzoeken van ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indone sische minister van Justitie, gis teravond in Djarkarta bekendge. maakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. LATER MEER BEWOLKING. Droog en warm weer met later meer bewolking, hoofdzakelijk in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. VRIJDAG 2 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden von. 7.27 8.02 8.42 8.52 n.m. 7.52 8.25 9.05 9.15 ZON MAAN op onder op oiider Mei. 1 5.10 20.05 10.24 2.19 trekkingen, waarbij belangen dezer rijksdelen in het bijzonder betrokken zijn of de voorziening daarin gewichtige gevolgen voor deze ielangen kan hebben. Voorstellen tot naturalisatie worden in het algemeen geacht Suriname en de Ned. Antillen slechts te raken, Indien het per sonen betreft, die woonachtig zijn in het betrokken land. In beginsel is het systeem van het overleg in de raad van mi. nlsters en een z.g. intern appèl aanvaard met dien verstande, dat nog overleg gaande is om trent de vraag of en in hoeverre een land door een regeling van het koninkrijk tegen zijn wil kan worden gebonden. De mogelijkheid wordt geopend, dat een staatsraad van Suriname en een staatsraad van de Neder landse Antillen aan de werk zaamheden van de raad van state kunnen deelnemen bij behande ling van die aangelegenheden van het koninkrijk, wélke deze landen raken".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1