Begroting van Binnenlandse Zaken Duitsland en het Westen De Nederlandsche Bank in 1951 Vruchteloze pogingen tot bevrijding van een man VOGELVRIJ Nieuwe perikelen voor Adenauer Nijmegen gaat 5 mfllioea lenen De strijd in Indo-Chma Praehistorische vondsten in Oosterpolder Koninklijke onderscheidingen PANM0ENDJ0N Geallieerd eompromis-veorstel? Betalingsbalanscrisis is overwonnen Baten belangrijk groter dan in 1950 ILLi.cA. (rcand/ 9g<|0 Scrslc Kamt; De Eerste Kanier heeft giste ren de beraadslagingen over de begroting 1952 van het departe ment van binnenlandse zaken voortgezét. De heer Tjalma (A.R. i be spreekt de leningpolitiek. Spr. geeft als zijn mening te kennen, dat het rijk niet buiten de ge meenten om aardgas "zal moeten leveren aan grote afnemers. Het gemeentelijk distributie-appa raat dient daarbij te worden in geschakeld. Hij bepleit voorts de wenselijk heid aan de gemeenten, die scho len moeten uitbreiden voor on derwijs aan Ambonese kinderen, de exploitatie-uitgaven en de las ten der kapitaalsuitgaven te ver goeden. De heer Schipper (A.R.) oor deelt, dat meer aandacht moet worden geschonken aan de in schrijving van hen, die in de woonoorden verblijven, bij de ge westelijke arbeidsbureaux. Na gegaan dient te worden, hoe het aantal der Indische Nederlan ders, die herschoold worden, ver groot kan worden. Evenzeer moet de emigratie onder het oog worden gezien. Het onderbrengen van gerepa- trieerden in grote pensions ont moet bezwaren, niet wat de ver zorging betreft, doch wat het geestelijk verband aangaat. Het gezinsverband wordt z.i. te los. De heer Van Walsum (Arb.) spreekt er zijn voldoening over uit, dat maatregelen tvorden ge nomen tegen het systeem van opzetten, dat door aannemers wordt toegepast. Hij meent, dat als geklaagd wordt over onvoldoende waak zaamheid door de lagere orga nen, de minister op zijn hoede heeft te zijn. Spr. vraagt de aandacht voor een uitwas van het gemeente- rechtelijk bestel, welke z.i. niet zonder gevaar is en welke ont staat door de wijze, waarop het goedkeuringsrecht voor leningen en het doen uitvoeren van wer ken wordt toegepast. Naar zijn oordeel kon ten deze beter de norm van een wettelijke nood voorziening worden gekozen. Er is reden voor de minister zich terzake te bezinnen. De heer Schalker (CPN) be pleit de noodzakelijkheid van grotere zelfstandigheid der ge meenten. Aan de woningbouw en de bestrijding der werkloos heid zouden de gemeentebestu ren meer kunnen doen, indien zij daarin van hogerhand niet wer den beperkt. Z.i. treedt de regering centrali serend op om de oorlogskoers te kunnen doorzetten. Vooral in het binnenlandse beleid zegt spr. een afbraak der democratie te den. Hij betoogt, dat uit het oosten geen agressie dreigt, maar dat er van Amerika uit oorlogsvoorbereidingen worden getroffen. De beknotting van de rechten der burgers is een ge volg van het feit, dat het steeds moeilijker wordt de Amerikaanse politiek in ons land door te zet ten. Volgens spr. is op de economi sche conferentie te Moskou ge bleken, dat er grote mogelijk heden voor de handel met het Oosten zijn. De onthullingen van minister Teulings hadden z.i; slechts ten doel te verhinderen, dat een Nederlandse delegatie derwaarts ging. Het ambtenarenverbod bespre kend betoogt spr., dat een groot deel van Nederland deze maat regel afkeurt. Het verbod is z.i. in strijd met de bepalingen be treffende de rechten van de mens. Tenslotte betoogt spr., dat het niet nodig is, dat er een kabinet- Romme komt. De KVP kan ook in de oppositie worden gedron gen. De heer Kolfschoten (K.V.P.) adviseert in een beschouwing over het burgemeesterambt de zuinigheid meer te betrachten met de bekwaamheid dan met de jaarwedde van deze ambtsdra gers. Hij bepleit de wenselijkheid van verruiming van het eigen belastinggebied der gemeen ten, te bereiken door spreiding in zo groot mogelijke verschei denheid. Wat de burgerlijke ver dediging aangaat vraagt hij zich af, of de gemeenten niet voor te zware financiële consequenties worden gesteld. De heer Berger (K.V.P.) vraagt, of de regering het niet nodig acht prachtige maatregelen te nemen om verdere achteruit gang der goede zeden te keren en de jeugd voor verderfelijke in vloeden te behoeden. Voor het beleid ten aanzien der burgemeestersbenoemingen heeft spr. waardering. Naar zijn oor deel moet erop worden toegezien, dat op het gebied der woning bouwleningen de belangen van de door de oorlogshandelingen ge troffen gemeenten niet worden geschaad. De heer Van Lieshout (K.V.P.) bespreekt o.a. de positie der wethouders en vraagt zich daar bij af, of de richtlijnen voor de bezoldiging der wethouders wel voldoende armslag bieden. De huidige regeling der wachtgel den is z. i. niet redelijk te noe men. Deze behoren te worden herzien. Spr. vraagt ingelicht te worden over de plannen inzake de regeling voor de ziektekosten der ambtenaren. Te kwart over vijf wordt de vergadering gesloten. Geen wonder, als je die eenmaal geproefd hebt, wil je geen andere meer. Enje portemonnaie vaart er wel bij, want de prij> is VERLAAGD tot jiDöj» --qiG <*d br-- In het gisteren verschenen ver slag van de Nederlandsche Bank komt de president, Dr. M. W- Holtrop, tot de conclusie dat de ervaring van het afgelopen jaar de uitspraak heeft gerechtvaar digd, gedaan in het verslag over het jaar 1950, dat herstel van het monetaire evenwicht binnen ons bereik lag. „Alle tekenen wijzen erop'", zo zegt Dr. Holtrop in zijn verslag over 1951, „dat de betalingsba lanscrisis is overwonnen". Toch zullen we nog zien, dat belang rijke en niet geheel beheersbare schommelingen in de betalings balanspositie ook in de toekomst mogelijk blijven. De baten van onze centrale credietstelling over 1951 zijn be langrijk groter geweest dan in 1950. De bank heeft een netto- gemaakt van 25.032.864 ƒ1.849.436. Het meerdere ad ƒ21.579.721 (v. j. ƒ12.944.030) is aan de staat uitgekeerd. DE VERBETERING DER DEVIEZENPOSITIE. Uitvoerig laat de president zijn licht schijnen op de financiële en monetaire ontwikkeling van ons land. Hij onderstreept de „spec taculaire verbetering van onze zichtbare deviezensituatie" in het tweede halfjaar, die echter ge paard ging met een verminde ring van de industriële bedrijvig heid en stijging van de werkloos heid. Het verslag bespreekt de vraag, of het regeringsprogram weilient te diep heeft ingegrepen en of het aan de bevolking opgelegde con sumptie-offer" te groot zou zijn geweest. Het .antwoord luidt, dat op grond van de waargenomen feiten met stelligheid de opvat winst tegen een winst van 14.793.466 - in 1950 Ter voldoening aan het I ting moet worden afgewezen, dat voorschrift van art. 36 der Bank- het regeringsprogram van Maart wet 1948 is hiervan gestort in het I 1951 te zeer de nadruk zou h t reservefonds ƒ3.453.143. Vorig ben gelegd op .^^vermindering jaar werd daarin gestort BELASTINGVERLAGING NIET MOGELIJK. Wat de belastingen betreft, zegt het verslag, dat de opbrengst in 1951 uitzonderlijk hoog is ge weest. Verlaging van de belas tingdruk lijkt voorlopig niet mogelijk, tenzij een belangrijke verlaging van het uitgavenniveau voor het rijk doorvoerbaar zou blijken, of wel de kapitaalmarkt aanzienlijk ruimere mogelijkhe den zou bieden voor het opne men van leningen. Bemanning van het Lloydschip „Kedoe", brandweer, politie en mensen van de geneeskundige dienst te Rotterdam hebben sinds Dinsdagmorgen 6 uur in angstige spanning verkeerd, of het leven van een 25-jarige classificeerder behouden zou kunnen worden. De man, de 25-jarige C. Snij der uit de Rubroekstraat, was op dat uur één van de machine olie tanks van de „Kedoe" binnenge- Tijdens een spoedvergadering is de Nijmeegse gemeenteraad met algemene stemmen accoord gegaan met een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lening van ƒ5.000.000 tegen 4% pet. bij de N.V. Twentse Bank en bij de N.V. Handelsmaatschappij. De lening heeft een looptijd van dertig jaar; voor de eerste tien jaar wordt geen verplichte af lossing geëist. De lening is bestemd tot dek- king van uitgaven voor de wo ningbouw, scholenbouw en an dere noodzakelijke uitgaven der gemeente. De strijdkrachten der Franso unie hebben de laatste dagen in Noord-Vietnam twee zuiverings operaties ingezet. De ene wordt uitgevoerd aan weerszijden van „de vaart der stroomversnellin gen", die ten N.O. van Hanoi stroomt en de andere langs beide oevers van de ongeveer 40 km ten Z.O. van deze stad stromende „Rode Rivier". De Vietminh-op- standelingen bieden slechts wei nig tegenstand. Franse vliegtuigen blijven aan vallen uitvoeren langs de Chi nese grens, waar deze in de rich ting van de monding van de „Rode Rivier" loopt. gaan, die pas met een speciaal preparaat was schoongemaakt. Er moest n.l. nog enig werk ge schieden. Een eigenschap van het gebruikte preparaat is, dat de dampen „beschonken" maken, maar het uit te voeren werk zou slechts korte tijd vereisen. Toen de man na enige tijd echter met terugkeerde en op roepen van de collega's geen antwoord gaf, is men gaan kijken. Toen zag men de man bewusteloos en beklemd hangen ter hoogte van het voor ste mangat. Tot nu toe is men er niet in geslaagd de man te be vrijden, maar wel is reeds gecon stateerd, dat de levensgeesten al geweken zijn. Bij de pogingen om de man uit de olietank te redden, heeft de vader van het slachtoffer, die zich ook aan boord bevond, zich zelf nog in de tank begeven. Hij raakte bedwelmd door de dam pen van het trichlooraethyleen. De vader moest er uitgehaald worden. Toen hij niettemin voor de tweede maal de tank wilde binnengaan, heeft men hem met geweld weerhouden om erger te voorkomen. Brandweerlieden zijn nog herhaaldelijk met gasmas kers in de tank afgedaald. Zij moesten echter onverrichter zake terugkeren. Eerst laat in de mid- dag is men er in geslaagd het stoffelijk overschot van het slachtoffer te bergen. Het is naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd. Bij de werkzaamheden in de nieuwe polder, de z.g. Oosterpol der in het Zuiderzeegebied, zijn wederom beenderen van prae historische dieren opgegraven. Hierbij bevindt zich een klein fragment van een gewei van een rendier, dat in ons land tijdens het „Tubantien" is uitgestorven. Tot nu toe waren geen beenderen van dit dier tussen de faunares- Len uit de N.O.- en Oosterpolder gevonden. van het gebruik, in de zin van vermindering van het reële loon en daardoor zou hebben bijge dragen tot een vermijdbare toe neming van de werkloosheid. VERMINDERING VAN DE WERKGELEGENHEID. Dit doet niets af aan het feit, zo zegt het verslag, dat de sane ring van de lagemene betalings balanspositie, die het resultaat is geweest van het herstel van het monetaire evenwicht, is gepaard gegaan (en onvermijdelijk moest gepaard gaan) met een tijdelijke vermindering van de werkgele genheid. Op dit laatste punt gaat het verslag dieper in en zegt, dat veel meer dan door binnenlandse vraagverschuivingen de werkge legenheid in or.s land bedreigd wordt door verschuivingen in de internationale vraag. Het is voor een land als Nederland, d3t nu eenmaal sedert eeuwen de „boter" produceert, een moeilijke tijd, wanneer de internationale vraag zich richt op de „kanon nen' BALENDE ACTIVITEIT IN BOUWBEDRIJF. De financieringsmoeilijkheden zijn oorzaak geweest van de da ling der activiteit in het bouw bedrijf. Om in de nijpende kapi taalbehoeften te voorzien zijn de gemeenten overgegaan tot uitgif ten van z.g. burgerzinleningen ten behoeve van de woningbouw. Enkele gemeenten schreven le ningen uit met variabele rente, die voor bepaalde categorieën van beleggers fiscale voordelen inhielden. De véle verkapte ont duikingen van het rentegamma, die bij de uitgifte der burgerzin leningen zijn toegepast, hebben echter aan de eerbied voor het overheidsgezag geen goed ge daan, r I Wanneer wij de vraag stellen, of het inderdaad het regerings programma van Maart 1951 is geweest, dat het tot dusver be reikte herstel heeft mogelijk ge maakt, dan moet het antwoord tegelijk ja en neen luiden. Ja in zoverre, dat door het regerings programma inderdaad is beréikt, dat de staat ondanks de ver hoogde militaire lasten voor de eigen dienst in de meest uitge breide zin geen beroep heeft be hoeven te doen op geldcreatie. Ja eveneens in zoverre de in het regeringsprogramma bevestigde restrictieve credietpolitiek van de Nederlandsche Bank ertoe heeft kunnen bijdragen, dat de crediet- expansie binnen enge grenzen bleef. Neen echter, in zoverre een sluitend budget en een be perkte credietexpansie toch geen einde hadden kunnen stellen aan een voortgezette inflatoire financiering uit primaire en se cundaire liquiditeiten, indien niet in de voorafgaande jaren en met name ook nog in 1950 de latente inflatie langzaam maar zeker was overwonnen door de onttrek - kittg aan het verkeer van het Naarmate de streefdatum voor de voltooiing van het Duitse souvereiniteitsverdrag nader komt stapelen zich nieuwe ern stige moeilijkheden voor de West-Duitse regering op. Zij worden in politieke krin gen in Bonn in 4 categorieën samengevat: 1. De Franse pogingen om Adenauers verklaring, dat het verdrag een wijzigingsclausule zal bevatten voor het geval van een hereniging van Duitsland, uit te leggen als een radicale koers: wen ding van Duitse zijde; 2. De erkenning van de Duit se kanselier, dat zijn pogingen om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te komen zijn doodgelopen; 3. De gevaarlijke verzwakking der regeringspositie door de vorming van een in meerder heid socialistische regering in Würtemberg-Baden 4. De in regeringskringen ge rezen bedenkingen tegen een toegeven aan de geallieerde eisen op de nog niet opgeloste punten van 't verdragssysteem; In Bonn heerst nu de overtui ging, dat deze tegenslagen de re gering van Dr Adenauer, enkele weken vóór de verdragen moeten worden ondertekend, in een zeer critieke situatie hebben ge plaatst. De Franse reacties op Adenau ers jongste radio-interview vor men wel de ernstigste tegenslag voor de kanselier. In Bonn wordt er niet aan getwijfeld, dat de Franse vrees voor een Duitse koerswijziging het gevolg is van een onjuiste beoordeling van de jongstie verklaring van Adenauer. Tegenover de sterk gegroeide mening, dat de huidige koers de eenheid van Duitsland voor lan ge tijd onmogelijk zou maken, heeft Dr Adenauer zich genood zaakt gezien te verklaren, dat ook zijn eerste streven op de Duitse eenheid gericht blijft en hij is een grote campagne in alle delen der bondsrepui Jliek begonnen om het volk er van te overtuigen, dat het souvereini teitsverdrag de weg naar deze eenheid niet zal l lokkeren. Naar in de omgeving van de kanselier verluidt, is van een verandering in zijn politiek geen sprake. Deze blijft op een zo spoedig mogelijke afsluiting van het verdragswerk gericht en Adenauer wil dé ratificatie in de Duitse bondsdag nog vóór het zomerrecès klaar hebben. Kan sen voor enig vruchtbaar over leg met de Russen ziet Dr Ade nauer niet. Overigens heeft de socialisti sche oppositie in de bondsrepu bliek Adenauers pose als voor stander van een conferentie van vier „onoprecht" genoemd. Het bij ft de overtuiging der Duitse socialisten, dat Adenauer een bespreking met Moskou op dit ogenblik uit de weg wil gaan. Zij baseren hun verzet tegen de regeringspolitiek op de vrees, dat daardoor zulk een bespre king ook voor de toekomst on mogelijk zou worden gemaakt. Wat Amerika betreft is men te Bonn nogal onder de indruk gekomen van recente persver klaringen, waarin de vrees werd geuit,dat een verenigd Duits land onder socialistische leiding zou komen en minder volgzaam zou zijn dan de huidige bonds republiek. Adenauer heeft zich moeten verzetten tegen de ver denking, dat zulke partij-poli tieke overwegingen ook bij hem een rol spelen. In zijn naaste omgelving wordt er echter geen geheim van gemaakt, dat hij in de huidige omstandigheden het door de socialisten niet gedeelde project der Europese integratie voorop blijft stellen, vooral ook om generaal Eisenhowers kan sen voor het Amerikaanse pre sidentschap te steunen. De onmogelijkheid om tot een vergelijk over het Saargebied te komen wordt in Bonn gezien als een ernstige hindernis voor de verdere Europese samenwerking. Wel heeft de kanselier aangekon digd, dat hij zijn Europese koers door dit incident niet zal laten be ïnvloeden. Zelf heeft hij echter moeten verzuchten, dat deze strijd nu zodanig op de Frans-Duitse ver. houding drukt, „dat de integra tiepolitiek gestoord of zelfs verhinderd dreigt te worden". De in Bonn officieel uitgespro ken overtuiging, dat „de toene mende versterking der Duitse positie nieuwe moglijkheden zal scheppen voor een regeling van de Sa/arkwestie", zal vermoede lijk de lust tot toenadering in Parijs niet versterken. In Duitsland zijn de bezwaren tegen het door Adenauer met zoveel overtuiging voorgestane fl'ariSchuman weer toegeno men, sedert men in Parijs de toekomst van dit plan wil bin den aan de status quo der bondsrepubliek. Een der argu menten waarmee Adenauer het plan in de bondsdag heeft door gezet, was dat het een oplossing van het Saarvraagstuk in zicht zou brengen. Het wordt als een afbreuk van Adenauers prestige beschouwd, dat het tegendeel nu het geval schijnt te zijn. Zo is menige uiting uit Parijs en uit de Ver. Staten er in de laatste maanden op gericht ge wéést de socialistische opposi tie de wind in de zeilen te bla-i zen. De socialistische partij heeft het verstaan zich tot spreekbuis van het eenheidsver langen te maken ondanks het feit, dat zij dp kansen op een overeenkomst met Moskou niet veei hioger schat dan Adenauer. De gevaren, die daardoor voor Adenauers regering ontstaan, worden naar de opvatting van waarnemers in Bonn schril in het licht gesteld door het falen van de pogingen om de regering in de nieuwe Z.-W.-staat af te stemmen op de eisen van de coalitie van Bonn. Er is daar nu een regering van socialisten en liberalen gevormd met het gevolg, dat de regering- Adenauer niet langer van een meerderheid in de bondsraad, de vertegenwoordiging der lan den, verzekerd kan zijn. Dit be tekent, dat Adenauer moet re kenen met een grote vertraging in de ratifisering van de thans hangende verdragen met het. Westen. Dat de lil (eralen zich in Stutt gart tot dit „monsterverbond" hebben laten verleiden, weer spiegelt het gebrek aan geest drift, waarmee velen hunner de huidige koers van Adenauer vol gen. Vooral in deze hoek van Duitsland zijn de reserves tegen Bonn zeer sterk. Doch ook in de liberale fractie in de hoofdstad zijn bezwaren geopperd tegen een vasthouden van Adenauers „streefdatum", wanneer dat ten koste van Duitse concessies zou gaan. Het belangrijkste punt daarbij blijft de financiële last, die de verdediging aan Duitsland zal opleggen. Opvallend is, dat de „Kheinischer Merkur", wel be- schonvvd als Adenauers lijfblad, in dit stadium ook „het alles overheersende vraagstuk van de verhouding van Duitsland tot het Atlantisch pact" weer ter sprake brengt. Vóórdat Duitse divisies ter beschikking komen, zal Br volgens dit blad aan herinnerd moeten worden, ,,dat de opne ming van Duitsland in de Navo niet naar believen kan worden vertraagd". Men leidt daaruit ia Bonn af, dat ook in Adenauers eigen partij onder de indruk der groeiende oppositie de drang naar concessies jegens Duitsland sterker wordt, naarmate de tyd vordert teveel aan liquide middelen. Dit Is slechts mogelijk geweest door de afgifte van deviezen door de Nederlandsche Bank, verkregen uit de E.C.A.-hulp, terwijl de ge lijktijdige sterilisatie van de tegenwaarde van die hulp ervoor zorgde, dat geen nieuwe liquidi teiten in het verkeer kwamen. Het was alleen op basis van de langs deze weg op redelijk peil teruggebrachte liquiditeitspositie van de private sector van het economische leven, dat het rege ringsprogram kon slagen. Een speciaal nummer van de Nederlandse Staatscourant, van Dinsdag 29 April 1952 bevat de volledige lijst der onderscheidin gen, welke ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin zijn toegekend. Van grootkruis en grootoffi cier tot de eenvoudige zilveren en bronzen medailles is de jaarlijk se lintjesregen neergedaald op vele honderden landgenoten uit alle lagen onzer samenleving, die zich op de een of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt voor het land of in hun werk. Zeeland is er naar verhouding niet slecht afgekomen. Opvallend is, dat Temeuzen, wellicht voor het eerst sedert vele jaren, in de lijst ontbreekt. Een der hoogste onderscheidin gen viel ten deel aan de Neder landse ambassadeur te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, die bij bevordering werd benoemd tot grootoffieier in de orde van Oranje-Nassau. Baron Van Harinxma thoe Slooten is de laatste jaren voor de Terneuzense zeilers een be kende figuur geworden. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heren H. van Mazijk, notaris te Sluis, en dr. K. Huizenga, oud-di- recteur der Chr. kweekschool te Middelburg. De heer J. D. Hamstra Pik< hoofdinspecteur der belastingen te Arnhem, vroeger te Terneu- 32) Nadruk verboden. Zodra Willem Frankes met zijn mannen, de gevangenen met zich meevoerende, weer op de Lutteke Haer waren teruggekeerd, zette hij direct een paar wachtposten uit, want hij verwachtte, dat de Gelderse troepen de gshele om trek zouden aflopen op zoek naar de kapitein en diens adjudant. De Os en wylde Keimpe hielden Siep gezelschap in de landweer, terwijl aan de Zuidkant van het terrein, verscholen achter een paar jeneverstruiken, het Varken en Berend hun blikken lieten gaan over de vlakte naar de Drentse weg. De wilddief liet thans geen vuur branden in de hut; hij wil de het gevaar vermijden, dat een rookwolkje de aandacht op dit terrein zou vestigen. De beide gevangenen kregen een plaats aan de tafel, ieder aan een kant. Hun handen bleven ge boeid, terwijl ze bovendien aan de banken werden vastgebonden. De wilddief had met de Dromer besproken hoe hoog de losprijs Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. zou zijn, die mon ging eisen en wat de eenvoudigste en minst gevaarvolle wijze zou zijn om deze in handen te krijgen. Intus sen zaten de beide gevangenen zwijgend en met een somber ge zicht op de harde banken. De Dromer zette het thema van de losprijs in. „Kapitein", zo zei- de hij, we wensen hier niet lan ger dan beslist noodzakelijk met Uw gezelschap opgescheept te zitten. We houden van snel han delen. Hoe denkt ge nu over de losprijs?" Dc kapitein antwoordde, schijn baar in alle kalmte: „Die los prijs kunt ge gerust uit Uw hoofd zetten. Ik laat me liever dood schieten dan anderen voor mijn leven te laten betalen. jullie geleerd. Hoort daarom goed. Wanneer ge halsstarrig blijft, verliest ge niet alleen uw eigen leven, dat ge misschien niet bizonder hoog acht, maar ge drijft uw metgezel ook in de dcod. Wanneer ge toestemt en een stuk met Uw naam tekent, kan uw adjudant zijn vrijheid spoedig herkrijgen. Blijft ge wei geren, dan krijgt ook hij de ko gel." „Ge zijt des duivels!" stiet de kapitein uit. De Dromer lachte spottend: „Geloof me, de achting die we elkaar toedragen, is wederkerig van hetzelfde allooi. Maar zoals ik reeds zei, we houden van snel handelen. Wij geven u twee uren tijd om na te denken. Is die tijd verstreken, dan moet ge hebben beslist. Houdt ge dan nog weige ring vol, dan zullen we hem daar de Dromer wees naar de ad judant voor uw ogen ter dood brengen. De wilddief viel nu met een dreigende stem in: „En denk er aan, Gelderse bloedhonden, dat wij volvoeren, wat we zeggen." Er hing nu een ijzige stilte in Zeer hoffelijk en tevens iro nisch vervolgde de Dromer: „Ik ben werkelijk geroerd over hetde hut. De kapitein staarde som- grote gevoel van krijgsmanseer, ber en verslagen voor zich uit. dat ge bezit. Maar er komt iets bij, dat misschien minder plezie rig is. En denk nu maar niet, dat dit louter een dreigement is. We zijn heus niet bang om enig bloed te vergieten; dat hebben we van Die kerels -hadden hem voor een vreselijk dilemma geplaatst. De adjudant, die tot nu toe steeds had gezwegen, sprak na een poos: „Kapitein, geef niet toe. Ik ben ook bereid om te sterven." Niemand reageerde hierop. Weer heerste er een zware en voor de kapitein schier ondrage lijke stilte in de hut. Ze werd verbroken door de stem van Keimpe, die voor de deuropening om Frankes riep. Deze begaf zich buiten de hut. Keimpe deelde hem mede, dat een troep man nen, vermoedelijk soldaten, door de heide dwaalde. „Hoe sterk is die troep?" vroeg de roodbaard. „Ongeveer tien man „Op welke afstand?" „Ongeveer twee kilometer." „Goed. Houdt ze in de gaten. Nemen ze onze richting, waar schuw dan opnieuw." De Fries sloop weer naar zijn post. Maar even later kwam Be rend melden, dat een tweede groep mannen, van het Oosten komende op de moerassen waren gestuit. Ze hadden toen weer rechtsomkeert gemaakt. Frankse dacht nu aan Folkert en de Gladde. Als die maar niet op de benden stuitten! De tijd verliep en de twee uren, in welke de kapitein moest beslissen waren bijna om. Eensklapjs verbrak de kapitein de ijzige stilte. Hij sprak bijna toonloos: „Ik geef toe." De adjudant wilde nu ook iets zeggen, doch zijn superieur schudde met het hoofd ten teken, dat hij moest zwijgen. (Wordt vervolgd.) zen, is benoemd tot ridder Ln de orde van de Nederl. Leeuw. Ridder in de orde van "Öra*ye Nassau werden de heren G. Star tewaegexr, wethouder te Aarden burg; A. L. Hage, id. te St. Maar tensdijk; C. Padmos, id. te Eiker zee; C. de Putter, voorz. Zeeuwse Chr. Boeren, en Tuindersbond te Axel; P. J. J. Dekker, landbou wer-fruitkweker te Wemeldinge en M. Steijn, landbouwer te Hoe- dekenskerke. De gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, werd toegekend aan de heren L. de Bad te Vlissingen en A. van der Jagt te Middelburg, resp. oud adjudant en adjudant der ge meentepolitie. De heer L. L. B. van den Broek, stationschef te Hulst, kreeg even. eens de gouden medaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nas sau. De zilveren medaille is toege kend aan de heren J. van der Jagt, oud-brigadier gemeentepoli tie te Vlissingen; J M. van der Heijden, kantoorhouder P.T.T. te Westdorpe; J. Verstraate, kan tonnier te Veere; D. Verschuure. sluiswachter te Wemeldinge; K. de Jonge, employé der P.T.T. te Vlissingen; P. Bouman, hoofd conducteur N.S. te Vlissingen; J. van den Hoek, landarbeider te Serooskerke. Tenslotte werd de bronzen me daille toegekend aan de heren C. Zegers te Zaamslag; J. Volkers, oud-koster Ger. kerk te Middel burg; P. M. Comelis, oud-kanton nier te Philippine; J. van der Gouwe, kantonnier te Axel; A. F. de Waal, goederenklerk te Walsoorden; C. Kooman, bestel ler P.T.T. te Vlissingen; J. A. Modde, matroos prov. stoomboot- dienst te Hans weert; N. Koole, arbeider te Wolphaartsdijk; i. Kloet, landarbeider te St. Maar tensdijk; D. J. Heijnsdijk, id. te Goes;' E. Nuytinck, voorheen mosselvisser-te Philippine; J. 3. Geldof, oud-melkbezorger te Mid delburg en J. van den Broecke. pakhuisknecht te Middelburg. In een copyright bericht van de correspondent van de Chiea- gose „Sun Times" Is gemeld, dat de V. N.-delegatie te Pan- moendjon op de plenaire zitting de communisten een nieuw compromis heeft aangebeden. Volgens deze correspondent bestaat het compromis hierin, dat „als de communisten het niet-terugkeren van de twee vijfde der krijgsgevangenen in geallieerde handen, die daartoe de wens te kennen hebben ge geten, aanvaarden, de V. N. aanleg van vliegvelden gedu rende. het bestand zullen aan vaarden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2