Frans vliegtuig boven Duitsland beschoten De zaak-Westerling EISENHOWER AANSLAG OP KONING FAROEK Drie gewonden Vrij zonnige KONINGINNEDAG VACANT1EÏ0ESLAG V 008 OVERHEIDSPERSONEEL H. M. DE KONINGIN naar de Ned. Antillen PRIJSVERLAGING ROOMBOTER Overwinning der Britse regering 19 en 20 Mei in Den Haag Prijs van entstof voor mond- en klauwzeer verlaagd Oproep van de Paus Opslag van boter 'm West-DufoJand Griekse koning Mar Turkije WOENSDAG 30 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2023. Dinsdagmorgen is een Frans DC4 passagiers vliegtuig boven Duitsland door twee Russische jacht vliegtuigen ten Zuid-Westen van Berlijn bij het plaatsje Koennern aangevallen en beschoten. EEN GLIMLACHENDE VORSTIN. 1 leden herdenkt H. M. Koningin Juliana haar 43e verjaardag. Dit portret, gemaakt tijdens haar bezoek aan Washington, toont ons de Koningin, zoals zij de harten van alle Amerikanen veroverde. Zij is de onvermoeibare werkster voor vrijheid, recht en vrede; een vorstin waarop wij allen trots zijn. Dat zij nog lang voor ons gespaard moge blijven, is de wens van het gehele Nederlandse volk. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder 5.12 20.04 9.12 1.54 5.10 20.05 10.24 2.19 5.09 20.07 11.37 2.38 5.07 20.08 12.50 2.53 5.03 20.12 15.15 3.15 5.01 20.13 16.30 3.26 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 oent; iedere regel meer 13 cent. Vermelding: Brieten onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor bei Maanriagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie j 1.80. Een Franse functionaris op het vEegveld Tempelhof heeft be- hend gemaakt, dat twee Duitse passagiers werden gewond, die «nmiddellijk naar het ziekenhuis ajjn overgebracht. Eén kreeg een kogel in de raaag, de andere een kogel in 'n arm en in een been. Hun toestand is niet ernstig. De Franse steward werd licht gewond. De meeste kogels, naar men aanneemt machinegeweerkogels, troffen het voorste gedeelte van het vliegtuig. De stewardessen verleenden de twee gewonden eerste hulp. De passagiers hielden zich kalm toen de piloot meedeelde dat hij Tempelhof zou kunnen bereiken. De aanval had slechts enkele seconden geduurd. Onmiddellijk na aankomst zet te West-Berlijnse politie het Franse vliegtuig, dat ernstig be schadigd is, af. Het Franse vliegtuig was om 9,40 uur plaatselijke tijd uit Frankfort vertrokken en landde om 11,03 uur op Tempelhof. De machine vloog op het ogenblik van de aanval op 2500 voet hoogte. Volgens de geallieerde woord voerder te Bonn werd de Franse machine, die op een hoogte van 500 voet vloog toen de twee Rus sische jagers verschenen, naar een hoogte van 2000 voet gedron gen. „Toen het vliegtuig zich op 2500 voet bevond werd het vuur geopend en de machine zozeer beschadigd, dat het vliegtuig maar juist in staat was Berlijn te bereiken". In de afgelopen dagen zijn oefeningen van de Russische hjchtmaeht in Saksen-Anhalt ge meld. Een vliegtuig van de „Pan American Airways", dat juist aolvter de Franse machine vloog, boorde de Fransman over de radio melden, dat de aanvallers tkree Russische straaljagers van bet type Mig-15 waren. Vliegtuigen, die van West- Duitsland naar Berlijn vliegen, gebruiken boven Sowjet-Rus- sisch gebied internationale lucht- corridors. De geallieerde commandanten in Berlijn stellen een protestnota aan de Russische autoriteiten op. Een geallieerde woordvoer der heeft medegedeeld, dat alle vluchten van geallieerde civiele vliegtuigen van West-Duitsland naar Berlijn zijn afgelast. De gewonde Duitse vrouwelijke passagier heeft verklaard, dat „kort na het binnenvliegen van de Russische zone een groep Sowjet-Russische straaljagers over het Franse vliegtuig vloog. „Er werd geschoten en ik voelde een stekende pijn, waarna ik bloed door mijn jas zag druppe len. Een lid van de bemanning kwam naar me toe en hielp me plat op de vloer te gaan liggen. Er ontstond geen paniek en de piloot stuurde de machine recht door naar Berlijn". De vrouw wilde niet haar naam en adres opgeven, omdat haar ouders in de Russische sector wonen. De andere gewonde passagier is een West-Duitse journalist. De Franse steward, die licht gewond werd aan de linkerenkel verklaarde dat „het allemaal zo vlug gebeurde, dat hij nergens van wist, tot de kogels het vlieg tuig binnendrongen, waarop hij de passagiers aanraadde plat op de vloer van 't vliegtuig te gaan liggen". AFP meldt nader. De Russi sche jagers hebben in 4 aanvallen ongevt er 50 mitrailleurkogels en vier granaten van 10 mm op het vliegtuig afgeschoten. Eén der granaten is in het vliegtuig teruggevonden. Dit was de eerste maal, dat een vliegtuig in de luchtsector is beschoten. Wel is op 5 April 1948 gedurende de blokkade van Berlijn een Russi sche „Jak" in botsing gekomen met een Britse Viking, waardoor veertien personen en de piloot van de Russische jager om het leven kwamen. De radiotelegrafist van de Franse machine heeft verteld, dat het vliegtuig zeker zou zijn neergeschoten, als het niet in de wolken had kunnen ontsnappen, waarna de Russen de aanval staakten. Van de zijde van de „Pan American Airways" is ve: nomen, dat de diensten niet zullen wor den hervat, tenzij „van militaire en burgerlijke autoriteiten na dere opheldering is verkregen". Luchtvaartautoriteiten hebben meegedeeld, dat opheldering no dig was, omdat de aanval zonder reden was uitgevoerd en het Franse vliegtuig en ook de daar achter vliegende machine van de „Pan American" midden in de internationale corridor vlogen. Onder de huidige omstandig heden zou vliegen riskant zijn, aldus deze autoriteiten. In een te Frankfort door de „Air France" uitgegeven commu niqué wordt meegedeeld, aat net toestel met kanonnen en machi negeweren was beschoten, waar bij o.m. een benzinetank werd doorboord. In het toestel werd 'n ware ravage aangericht. Volgens ooggetuigen vertoont de machine in de romp en de vleugels zeven granaatgaien. De twee rechter motoren van het viermotorige toestel werden door maehinege- I weerkogels tot stilstand ge- I bracht. Officieren van de Ameri kaanse luchtmacht tonen zich zeer verwonderd, dat de beman ning er in geslaagd is het zwaar- gehavende vliegtuig veilig aan de grond te zetten. Bij de Duitse mevrouw Nebel zijn langs operatieve weg enige splinters weggenomen. De Fran se steward is naar een Frans mi litair hospitaal overgebracht, waar hij een knie-operatie zal moeten ondergaan. Nadat een staring in de 'bo venlucht Maandag plaatselijk tot buien aanleiding had gege ven, is het weer geleidelijk be ter geworden. De genoemde storing trok naar de omgeving van Dene marken weg. Een Oceaandepres sie, die gisteren ten W. van Ier land lag, breidt zijn invloed in de richting van de Britse eilan den en Frankrijk uit. De regen zone, die deze depressie verge zelt, zal vandaag ons land nog niet kunnen Vareiken. De re genkansen zijn voor deze Ko ninginnedag dan ook klein en we mi:gen op tamelijk zonnig weer rekenen. De temperaturen zullen mor gen iets hoger worden dan gis teren. Naar wij vernemen heeft de regering voor dit jaar de vacan- tietoeslag voor 't rijkspersoneel vastgesteld op 2 procent van de bruto jaarwedde met een maxi mum van 75 Moor gehuwden en 50 voor ongehuwden. Vorig jaar ontvingen beide categorieën maximaal 50. Dit jaar zal er in tegenstelling met vorig jaar geen salaris- grens zijn. Naar aanleiding van een me dedeling in het vraaggesprek met één der heren uit 't gevolg van H. M. de koningin te Pres- cott, waarin deze zegsman ver klaarde dat een formeel ver zoek tot 'een bezoek van Hare Majesteit aan de Ned. Antillen nimmer in Nederland werd ont vangen, wordt van bevoegde zijde abn het A.N.P. meegedeeld dat deze mededeling op een misverstand moet berusten. Ten rechte is het verzoek van de staten der Ned. Antillen door de gouverneur der Ned. Antillen officieel naar Den Haag door gezonden. De productie van boter is dit jaar tat dusverre ongeveer 25 procent lager geweest dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, zo deelt het Ne derlands zuivelbureau te Den Haag medd. Eensdeels was dit een gevolg van de lagere melkproducti Daarnaast heeft een hogei productie der andere zuivelpro ducten een rol gespeeld. H:er'n is thans een wijziging ontstaan. Vtoral de gunstige weersomstandigheden geduren de de laatste weken en de in trede van het nieuwe weide- seizoen, kon belangrijk meer 1 oter worden geproduceerd, het geen heeft geleid tot verlaging van de boterprijs. Deze verla ging bedraagt circa 50 cent per kg of tenminste 12 cent per half ons pakje. vaMxM Het Lagerhuis heeft Maandag het besluit der regering goedge- hogere keurd om de onlangs door de staatsspoorwegen aangekondigde verhoging van de tarieven in de provincie uit te stellen. De Labour-oppositie stemde niet tegen een door de regering ingediende motie, waarin ver- zocht werd het besluit te be krachtigen, doch diende een amendement in, waarin „de wei felachtige houding en het gebrek aan samenwerking werd be treurd." Dit amendement werd verworpen met 300 tegen 253 stemmen. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Morrison beschuldigde premier Churchill er van uit par tijbelang te hebben gehandeld, toen hij besloot de tarievenver- hoging uit te stellen, hangende een onderzoek. KONINKLIJK PAAR WEER THUIS. Maandagmiddag om half vier is het toestel waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Neder land terugvlogen, op Schiphol geland, i De Prinsessen Bea trix, Irene en Margriet waren ter verwelko ming op het vliegveld aanwezig. De eerste begroeting was voor hun doch ters. Koningin Julia na en Prins Bernhard in gesprek met Prin ses Beatrix (links). Geheel rechts minis ter-president Drees. (Foto A. N. P.) Bij alle juridische problemen, die al aan de affaire Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog één gevoegd. De Amsterdam se rechtbank heeft n.l. beslist, dat de beschikking van de rech- ter-commissaris, waarbij de vor dering van het openbaar ministe rie tot in bewaringstelling van Westerling werd afgewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was n.l. niet „met redenen omkleed"), derhalve geen be schikking is, zodat het openbaar ministerie voor wie overigens geen andere weg openstond appèl heeft aangetekend tegen Iets, dat geen beschikking is cn dus eigenlijk niet in beroep had kunnen gaan. Met andere woor den heeft de rechtbank dus be slist, dat het openbaar ministerie in zijn beroep niet ontvankelijk is. Diasdag zijn te Parijs verdere bijzonderheden bekendgemaakt over generaal Eisenhowers af- scheidstournee door Europa. Hij bezoekt Bonn op 2 Mei, Londen op 16 Mei en Den Haag •op 19 en 20 Mei. Zoals reeds eerder gemeld, brengt de generaal 5 Mei een bezoek aan Italië, 9 Mei aan De nemarken en 10 Mei aan Noor wegen. Generaal Eisenhower zal 19 medegedeeld door het K.N.M.I. Ie De Bilt, geldig van Woensdag echtend tot Woensdagavond. ZONNIG. Zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Z.O. en O. Opnieuw hogere temperaturen. DONDERDAG 1 MET, Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vjn. 6.26 7.01 7.41 7.51 n.m. 6.48 7.23 8.03 8.13 ZON MAAN 30 Mei. 1 2 3 5 6 Met ingang van 1 Mei zal de entstof van de drie in Nederland voorkomende typen van mond en klauwzeer (a, o en c) van 35 tot 20 per liter worden verlaagd. De minister van landbouw heeft zulks gedaan op verzoek van de stichting voor de land bouw. De entstof wordt thans tegen kostprijs beschikbaar ge steld om algemene inenting van rundvee nog meer dan voor heen, te stimuleren. Het mond- en klauwzeer im mers belemmert de uitvoer van diverse agrarische producten. Dank zij de prijsverlaging zal de enting tegen de drie tyoen mond- en klauwzeer van 1 Mei af 90 cent per d'er bedragen. Tot dusverre kostte de vaccina tie tegen de typen a en o 1,05 en tegen de typen a, o en c, o 1,60 per dier. Op een audiëntie van missie leiders uit de gehele wereld heeft de paus de rooms-katho- heken van de gehele wereld op geroepen voor de redding te bidden der missies In China en andere door communisten be heerste gebieden. Indien God wil, aldus de paus kan Hij een einde maken aan de huidige bezoeking, opdat de huidige offers binnenkort vrucht mogen dragen. Dr Missfeldt van de Landes verein der MUchwirtschaft heeft meegedeeld, dat dit jaar met financiële steun van de re gering 15.000 ti:n boter zullen worden opgeslagen. Bovendien is de Westduitse Mei op Schiphol aankomen. Op 20 Mei zal hij Besprekingen heb ben met minister Staf, chefs van staven en andere autoritei ten en een bezoek brengen aan de koninklijke militaire acade mie te Breda. Generaal Eisenhower in Duitsland. Generaal Eisenhower is Dins dag in Koblenz aangekomen, waar hij afscheid zal nemen van de Franse bezettingstroe Naar bekend besliste de rechter commissaris mr J. Knottenbelt op 16 April j.l., nadat hij Wester ling ve-hoord had, dat er wel oen gerechtelijk vooronderzoek tegen de ex-kapitein moest worden in gesteld, doch dat Westerling in tegenstelling tot de wens van de officier van Justitie op vrije voe ten mocht blijven. In zijn be schikking vermeldde mr Knotten- belt slechts, dat hij geen grond voor dadelijke vrijheidsbeneming had gevonden. Bovendien legde hij in zijn verbaal deze beslissing in de mond van Westerling en wel als volgt: „U zegt mij, dat U geen termen gevonden hebt voor dadelijk vrijheidsbeneming." De verdediger van Westerling, jhr mr Beelaerts van Blokland uit Den Haag, betoogde Maandag j.l. bij de behandeling van het be roep in raadkamer voor de Am sterdamse rechtbank, dat dit ver- baal van mr Knottenbelt niet kon worden aangemerkt als een be schikking, zoals bedoeld In art. 446 van het wetboek van straf vordering. De rechtbank, onder presidium van mr B. de Gaay Fortman, heeft hem hierin ge volgd, zoals gister bekend werd. Zo is de affaire Westerling te ruggekeerd in het eerste juridi sche stadium. Er zijn thans Lwee mogelijkheden: öf de rechter commissaris is het met de uit spraak van de rechtbank niet eens en handhaaft zijn eerste be slissing (in welk geval het O. M. niet nogmaals beroep kan aante kenen, doch slechts bij de hoge raad in cassatie kan gaan) öf de •rechter-commissaris stelt na oen noodzakelijk nieuw verhoor van Westerling in andere terminolo gie een nieuwe beschikking op, waarvan dan alsnog de officier pen in west-Duitsland. wdaivd,, De generaal heeft een parade van Justitie els vertegenwoordi- afgenomen. Een correspondent van de Amerikaanse .National Broad casting Company", meldt dat koning Fanaek van Egypte vo rige maand bij een aanslag op zijn leven aan de dij werd ge wond. De aanslag was gepleegd in 't laatst van Maart. De koning had de aanvaller op zijn paleis te Cairo ontvan gen. De aanvaller is door de lijf wacht van de koning doodge schoten, aldus het bericht. De correspondent heeft dit bericht gezonden aan de N.B.C. op het eiland Cyprus. Ongeveer een week geleden is hij uit Cairo vertrokken. Zijn zegslieden had den hem het complot betrokken zijn. Na de aanslag was koning Faroek naar een van zijn resi denties in Noord-Oost-Egypte overgebracht om van de wond te herstellen. Hij keerde om streeks midden-April te Cairo terug, aldus de correspondent. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat men in Engeland niets weet over een aanslag, die op koning Faroek zou zijn ge pleegd. De woordvoerder zeide, dat het desbetreffende persbe richt het eerste was, dat hij over deze zaak had vernomen. Door de Wateringse fruit- en ucu „cm meegedeeld, dat de groentenkweker J. H. van Santen aanslag deel uitmaakte van een werden de eerste rode dubbele j uc „cmuuiwi, staatsgreep, beraamd door de bessen op de Coöp. Fruit- en zuivelindustrie voornemens uit: Wafdistische partij die weer aan Groentenveiling te Watering eigen middelen nog 10.000 ton de macht wilde komen. Meer boter op tq skuan. I dan 20 legerofficieren zouden fn aangevoerd. De prijs was 5,80 per kilogram. PRINS BERNHARD BEZOCHT EISENHOWERS HOOFDKWARTIER. Prins" Bernhard ls Dinsdagmor gen van de vliegbasis Twente vertrokken voor een kort bezoek aan het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower te Fontaine- bleau. 's Middags is hij in Neder land teruggekeerd. Zijn toestel werd gevlogen door Gerben Son- derman. AMERIKAANSE CLIPPER VERMIST EN WEER TERECHT. Dinsdagmiddag heerste in Amerika verscheidene uren lang ongerustheid over een clipper, die boven het oerwoud van Bra zilië vermist werd. Er bevonden zich 50 personen aan boord van het toestel. Later bleek, dat het contact was verbroken door een defect aan de radio-apparatuur van het vliegtuig. Het betrof hier een clipper van de „Pan American Airways". Hoewel over tijd, is het toestel veilig in Be- lem aan dé Amazonemond ge land. ger van het O. M„ indien dit no dig geoordeeld wordt, in appèl zal gaan bij dezelfde kamer van de Amsterdamse rechtbank, die het eerste beroep behandeld heeft. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren een uitnodiging van de Turkse president Celal Bayar aanvaard voor een bezoek aan Turkije. Men gelooft te Athene, dat koning Paul volgen de maand het bezoek zal afleg gen. - Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat men bij de Turks-Griekse militaire be sprekingen, die Zaterdag begon nen zijn, op moeilijkheden is ge stuit wat betreft de plannen voor een gecoördineerde verdediging van de kwetsbare Grieks-Turkse verbinding in Thracië. De groot ste moeilijkheid is ontstaan uil de weigering van Joego-Slavié zich in dit opzicht tot iets te I binden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1