Koninklijk Paar terug in het vaderland RIDGWAY WESTERLING Het vredesverdrag met Japan van kracht Amerikaanse torpedoboot „Hobson" gezonken De Europese betaliugsunie Geallieerd Opperbevelhebber in Europa De affaire Landing in Gander Op Schiphol DE SAARKWESTIE Indonesische mening over Westerlings nitlevering Rijke bloei der Betuwe Brand op de 99Dongedijk VREDESVERDRAG tussen JAPAN EN CHINA 176 personen omgekomen De Sow jet-Unie valt het Japanse vredesverdrag aan DINSDAG 29 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2024. WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Kranketing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: N oordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn Maandagochtend 1.50 uur Ned. tijd aan boord van het K.L.M.-toestel „Utrecht" uit Ottawa naar Nederland vertrok ken. Zij werden op het vliegveld oa uitgeleide gedaan door de Sivemuer-generaal van Oana- Vïncent-Massey, en de minis ter van buitenlandse zaken, Les ter Pearson. Het toestel vertrok anderhalf uur te laat tengevolge van de ongunstige weersomstandighe den. Twee uur vóór het vertrek was de prins met zijn gevolg te Ottawa aangekomen. Om 5.17 uur Nederlandse tijd is het toestel op het vliegveld van Gander op New Foundland aangekomen. Om 6.37 uur steeg de „Utrecht" weer op voor de reis naar Schip hol. De koningin en de prins zijn Maandagmiddag van hun reis door de Ver. Staten in ons land teruggekeerd. Te 15.25 uur streek het K.L.M.- vliegtuig „Utrecht" op Schiphol neer. De drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet waren bij de aankomst aanwezig. In de hal wendde het konink. lijk paar zich tot de bemanning. Met een kort woord tot elk en een handdruk namen de konin. gin en de prins afscheid var. hen. Korte tijd onderhield het koninklijk paar zich nog met de I aanwezige leden van het kabi net, de Canadese gezant Dupuy en de ambassaderaad der Ame rikaanse ambassade, de heer William C. Trimble. Na allen de hand te hebben gedrukt, begaven de koningin, prins en de drie prinsessen zich naar buiten, waar de hof- auto reeds wachtte. Terwijl de politiekapel een pittige mars over het veld blies en de duizen. den kijkers luide juichten, nam het koninklijk paar met de prinsessen in de auto plaats, d'e \oorafgegaan door een mo torescorte om 10 minuten voor 4 het platform van de luchtha ven afreed. In regeringskringen te Bonn verklaart men, dat kanselier Adenauer de Franse minister van buitenlandse zaken heeft voorgesteld een commissie van twee (Frankrijk en Duitsland) in te stellen voor de Saarkwes- tie. Het was niet zijn bedoeling een commissie van drie (Frank rijk, Duitsland en het Saarge- bied) te vormen. Bovenstaande wordt gezegd naar aanleiding van een uitla ting van de premier van het Saargebied, Hoffmann. De Belgische minister van financiën heeft, zoals bekend, besprekingen gevoerd met zijn Britse, Franse en Nederlandse collega's over vraagstukken, welke verband houden met de Europese betalingsunie. De minister verklaarde zich uiterst voldaan over zijn per soonlijke contactnemingen om trent de verlenging van de E.B.U. en de regeling van de schuld vorderingen der crediteurlan- den. De min'ster zal heden een on derhoud hebben met zijn Duitse collega, Erhard, met wie hij de zelfde problemen zal onderzoe ken. De minister van financiën heeft de heer Erhard uitgeno digd bij gelegenheid van diens bezoek aan de internationale jaarbeurs van Brussel. Hare Majesteit Konin gin Juliana viert 30 April haar 43ste ver jaardag. Opname W. Schurman S», N. F. K. In gezelschap van zijn echtge- nete en zijn twee advocaten is de voormalige kapitein van het ex- K.N.I.L. Westerling gistermiddag feet gebouw van justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam bin nengekomen. Naar bekend wees de rechter commissaris, Mr. J. Knottenbelt, twee weken geleden een verzoek van het O. M- tot gevangen neming van Westerling van de feand, wel besliste Mr. Knotten belt, dat een gerechtelijk vooron derzoek tegen de ex-kapitein zal worden geopend. De officier van justitie tekende beroep aan tegen de vrijlating van Westerling. Gistermiddag heeft derhalve de eerstet kamer van de Amster damse arrondissements-rechtbank onder presidium van Mr. B. de Gaay Fortman, dit beroep in raadkamer behandeld om te kun nen beoordelen of het verzoek van de officier voor een bevel tot bewaring al dan niet moet wor den ingewilligd. De zitting duurde drie kwar tier. Aan het slot bepaalde de president, dat de uitspraak eerst later gedaan zal worden. Het tijd stip van bekendmaking dezer be slissing werd volgens één der bei de advocaten niet vastgesteld. Vermoed wordt, dat zij niet meer dan enkele dagen op zich zal laten wachten. De advocaten van Westerling j zijn Jhr. Mr. C. H. Beelaerts van Blokland uit Den Haag, die de strikt juridisch burgerlijke zaken in de affaire Westerling behar tigt. Mr. A. G. Veldhuis uit Naar- den houdt zich bezig met do In donesisch-politieke zijde van de zaak. Naar aanleiding van een pas sage in het antwoord van de Nederlandse minister van justi tie op de vraag van de heer Boon over de arrestatie en de vrijlating van Westerling (in welke passage de m'nister ver klaarde, dat van Indonesische zijde aan Nederland geen ver- roek om Westerlinzs uitlevering is gedaan) heeft Dr Darmase- tiawan, secr.-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken het volgende verklaard: fndonesië heeft steeds om de uitlevering van Westerling ge vraagd, indien Westerling, in welk land ook, mocht worden aangehouden. Zo m»rd nan En geland om zijn -uitlevering ge vraagd toen hij te Singapore was aangehouden en aan België, toen hij in dat land was gesig naleerd. Op de vraag van Aneta of ook aan Nederland een verzoek om uitlevering is gedaan, wilde hij niet ingaan. Hij zeide al leen, dat het technische gedeel te van een en ander op het ter rein van het Indonesische mini sterie van justitie is gelegen. De prachtige bloei van peren en kersen heeft ook dit week end weer vele duizenden -be zoekers naar de Betuwe getrok ken, temeer daar ook nu de ap pels hun dieprose kleed in alle schoonheid vertonen. Ook dit jaar staan in het cen trum der Betuwe leden van de V.V.V. (kenbaar aan oranje band) gereed, om de mooiste plekjes te wijzen. Op het Nederlandse vracht passagiersschip „DONGEDIJK" van de HoIIand-Amerika-Lijn (10.942 ton) is brand uitgebro ken toen het gemeerd lag aan de Eallantyne pier te Vancouver. Brandweerlieden en leden van de bemanning bestreden 't vuur dat na een uur beperkt was tot de machinekamer en ruim 3, waarin zich 37 Britse auto's be vinden. Zes sleepboten liggen klaar om het schip buiten de ha ven te brengen als de brand niet te bedwingen zou blijken. Het is op zijn -eerste reis. Door het bluswater ging de „Dongedijk" zware slagzij naar bakboord maken. Men liet toen de lege olietanks aan stuurboord vollopen om de slagzij op te hef fen. Er worden duizenden liters water in de brandende machine kamer gespoten. Twee uur na 't eerste alarm woedde de brand nog in de machinekamer. De brand is vermoedelijk ont staan in ruim 3, waar naar alle waarschijnlijkheid een vonk in wat olie terecht is gekomen. Na twee-en-een-half uur was men het vuur meester en kon 'n begin worden gemaakt, 't schip, dat 14 graden slagzij maakt, weer recht te krijgen. Bij 't blussings- werk, waarbil gebruik werd ge maakt van schuim, geraakten 12 brandweerlieden door de rook buiten kennis of liepen lichte verwondingen op. Geen van hen behoefde echter naar het zieken huis te worden overgebracht. De „Dongedijk" was Zondag avond uit Rotterdam te Vancou ver aangekomen. De Ver. Staten hebben Maan dag vrede gesloten met een Ja pan, dat volgens president Tru_ man het respect van de wereld in de afgelopen 6 jaar heeft verdiend door zijn inspanning een democratie op te -bouwen. Met een korte plechtigheid te Washington Is het vredesver drag met Japan van kracht ge worden. De geallieerde 'bezetting van het land is opgeheven en de vol ledige souvereiniteit hersteld. Ook het onlangs tussen Amerika en Japan gesloten verdrag is van kracht geworden. Tijdens de plechtigheid te Washington zijn boodschappen voorgelezen van president Tru man en Japans premier Josjida. Truman zei dat het verdTag een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van Japan inluidt en Josjida, dat zijn volk weet dat een land geen dividenden kan trekken als het niet -bijdraagt tot de gezamenlijke inspanning en investeert in het gemeen schappelijk welzijn van de mensheid. De Amerikaanse ratificatie- oorkonde is officieel gedepo neerd door de minister van bui tenlandse zaken Acheson. Rioe- ki Takeoetsji bood toen zijn ge loofsbrieven aan als Japans zaakgelastigde te Washington, Het vredesverdrag is van kracht geworden voor de 9 lan den die tot dusver ratificatie- oorkonden hel'ben gedeponeerd, t.w.: Argentinië, Australië, En geland, Canada-, Frankrijk, Mexico, iNieiuw-(Zeeland, Paki stan en de Ver. Staten. Voor de overige landen die het vredesverdrag in September van 't vorige jaar te San Fran cisco hebben getekend treedt 't in werking zodra zij het ratifi ceren. Japan en nationalistisch Chi na heibben Maandag te Taipeh een vredesverdrag getekend. Japan had dit verdrag de naam willen geven van „vriend schapsverdrag", doch het ver zoek van Cnina, van „vredes verdrag" te spreken, is ingewil ligd. Bij dit verdrag ziet Japan af \an alle speciale belangen en rechten in „China". Overal el ders in ds tekst wordt echter gesproken van „de republiek van China" of van gebieden van Taiwan en de naburige eilanden, die onder nationalistisch beheer staan. Onderdanen van de re publiek van China worden ge noemd de bewoners van Taiwan en de naburige eilanden, de Pes cadores inbegrepen. Van de Chinezen op het door de communisten bezette vaste land wordt geen melding ge maakt. Volgens het protocol van het Japanse ministerie van buiten lands zaken, waarin het sluiten van dit verdrag werd meege deeld, zijn voor dit verdrag de bepalingen in het verdrag van San Francisco omtrent herzie ning van de tegen de oorlogs misdadigers uitgesproken von nissen en het aangaan van on derhandelingen over schulden aan het buitenland niet van kracht. De Japanse afgevaardigde heeft in een nota gevraagd, of volgens de Chinezen het ver drag aileen betrekking heeft op „gebieden, die thans onder be heer zijn van de republiek van China of in de toekomst mis- sch en onder haar beheer zui len zijn". De Ch'nese afgevaar digde vroeg daarop de Japanse, of het woordje „of" ook „en kon betekenen, waarop de Ja panse afgevaardigde bevestigend antwoordde. Generaal Ridgway is Maandag benoemd tot geallieerde opper bevelhebber in Europa, als opvol ger van generaal Eisenhower. Dit is te Washington door president Truman meegedeeld. Truman heeft generaal Mark Clar benoemd tot opvolger van generaal Ridgway als opperbevel hebber der Verenigde Naties voor Korea. Generaal Matthew Ridgway is op 3 Maart 1895 te Fort Monroe in de staat Virginia geboren. Zijn militaire loopbaan begon toen hij 20 April 1917 de militaire acade mie van West Point verliet. 1 No vember 1945 werd hij brigade-ge neraal en einde 1947 generaal- majoor. Tot 1939 heeft hij deel uitge maakt van tal van missies naar het buitenland, o.a. China, Nica ragua, Panama, de Philippijnen en Brazilië. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, was hij verbonden aan de generale staf van het departe ment van oorlog te Washington. Hij bleef daar tot Januari 1942. Men belastte hem toen met het bevel over een divisie infanterie, die hij omvormde tot een lucht- landings-divisie. Met deze divisie viel hij in Juni 1943 Sicilië bin nen, de eerste grote luchtlanding van de oorlog. Voor zijn aandeel in de campagne in Italië is hem het „Distinguished Service Cross" verleend. In Juni 1944 vocht hij aan het hoofd van zijn troepen in Normandië en in Augustus van dat jaar stond hij aan het hoofd van het 18e luchtlandingscorps, dat gevochten heeft bij Eindho ven, in de Ardennen, te Wezel voor de overtocht van de Rijn en tenslotte op 2 Mei 1945 de Rus sische troepen aan de Oostzee ontmoette. In Augustus 1945 werd gene raal Ridgway met het 18e corps, dat inmiddels in de Verenigde Staten was teruggekeerd, naar de- Philippijnen gezonden. Het corps nam deel aan de invasie van Japan. Ridgway werd vervolgens commandant van de operaties in het Middellandse-Zeegebied, vertegenwoordiger van generaal Eisenhower m de militaire com missie van ae V. N. (1947) en militair adviseur van de Ameri kaanse delegatie bij de V. N. Op 9 November 1950 werd hij aan het hoofd geplaatst van de inter-Amerikaanse verdedigings- raad. Op 25 December 1950 keerde generaal Ridgway naar het strijd toneel terug. Hij verving in Ko rea de bij een auto-ongeluk om gekomen bevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger, gene raal Walker. 11 April 1951 werd hij benoemd tot opperbevelheb* bei- van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea in de plaats van generaal MacArthur. De generaal is drager van tal rijke Amerikaanse en buitenland, se onderscheidingen. Generaal Ridgway is zeer ge zien bij zijn ondergeschikten. Hij is steeds een vriend voor de frontsoldaat geweest. Ook staat hij bekend om zijn grote moed. In Korea bewoog hij zich dikwijls in de voorste linies, met hand granaten in zijn gordel. Generaal Mark Clark zal gene raal Ridgway ook opvolgen als bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oos ten. Luitenant-generaal Gruenther blijft op speciaal verzoek van ge neraal Ridgway chef van de op perste N.A.V.O.-staf. President Truman deelde nog mede generaal Ridgway tot At lantisch opperbevelhebber in Europa te hebben benoemd, na dat de Atlantische raad hem met algemene stemmen had verzocht een Amerikaanse officier als op volger van generaal Eisenhower aan te wijzen. Generaal Ridgway zal zijn werkzaamheden op het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Fon. tainebleau omstreeks één Juni a.s., de datum waaron generaal Ridgway de zijne zal beëindigen, aanvangen. Het Witte Huis heeft ook de tekst gepubliceerd van een bood schap van president Truman aan generaal Ridgway, waarin hij zegt: „Het is mij een behoefte u bij het aanvaarden van uw ver antwoordelijke taak mijn gevoe lens van de hoogste persoonlijke achting over te brengen en u het allerbeste bij de vervulling van uw nieuwe functie toe te wensen. Ik weet dat het gehele Ameri kaanse evenals alle vrijheidlie vende volken ter wereld achter u zullen staan". Omtrent de benoeming van ge neraal Mark Clark zeide de presi dent: ,,Ik wens er de nadruk op te leggen, dat generaal Mark Clark de politiek zal voortzetten, die generaal Ridgway bij het lei den van de actie der Verenigde Naties in Korea op zo bekwame wijze heeft gevoerd. Dit geldt ook voor het streven om zo mogelijk tot een eervolle wapenstilstand in Korea te komen". De 56-jarige generaal Mark Clark voerde in de tweede we reldoorlog het bevel over in Euro pa strijdende Amerikaanse troe pen. Zijn huidige functie is op perbevelhebber van het Ameri kaanse veldleger. Truman heeft generaal Clark verleden jaar voorgedragen als Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan. doch het krachtige verzet van het congres tegen een dergelijke benoeming heeft de president er toe gebracht de voordracht terug te nemen, In Parijse niet-officiële kringen is men van mening, dat president Truman uiteindelijk zijn keus op generaal Ridgway heeft laten vallen, omdat deze een ruime er varing heeft als bevelhebber van troepen in de strijd. Luitenant-generaal Gruenther heeft een ongeëvenaarde kennis van de bouw der N.A.V.O.-orga- nisatie en van het vermogen en de behoefte aan hulp van elk der N.A.V.O.-staten. Deze kennis en Gruenthers bekwaamheid wor den ten volle gewaardeerd, doch men is van gevoelen dat hij te weinig daadwerkelijke ervaring van de strijd te velde heeft om voor vervulling van de belang rijkste militaire functie der Wes terse wereld in aanmerking te kunnen komen. In de door de Atlantische raad uitgegeven bekendmaking, waar in mededeling wordt gedaan van de nieuwe benoemingen voor het Atlantische opperbevel in Euro pa, wordt o.m. verklaard dat ge neraal Ridgway ovpr dezelfde be voegdheden zal beschikken alS^ zijn voorganger. De raad geeft in de bekendma king uiting aan zijn leedwezen over het feit, dat generaal Eisen hower zich verplicht heeft ge voeld af te treden. „De raad er kent dat Eisenhower zich het in hem gestelde vertrouwen ten vol le waardig heeft betoond en hij dankt hem voor de zeer grote diensten, door hem in zijn func tie van opperbevelhebber der At lantische strijdkrachten in Euro pa bewezen". In kringen van het Franse mi nisterie van landsverdediging is het bericht van de benoeming van generaal Ridgway met grote voldoening ontvangen. Officieren van veertien landen- die werkzaam zijn op het N.A.V. O.-hoofdkwartier te Fontaine- bleau, hebben eenstemmig hun voldoening uitgesproken over de benoeming van generaal Ridg way tot de nieuwe N.A.V.O.-op- perbevelhebber in Europa. „Het is een grote eer voor ons te mo gen dienen onder een dergelijk befaamd krijgsman, die op zo'n uitzonderlijke staat van dienst kan bogen", verklaarden zij. Een officiële reactie van het N.A.V.O.-hoofdkwartier was niet te verkrijgen, daar de drie hoog ste bevelhebbers, generaal Eisen hower, zijn plaatsvervanger, de Britse veldmaarschalk Montgo mery en de chef van de opperste N.A.V.O.-staf, luitenant-generaal Gruenther, zich thans allen bui ten Frankrijk bevinden. Verklaring van Eisenhower Generaal Eisenhower, die zich thans, op een afscheidsbezoek in de Britse bezettingszone van Duitsland bevindt, heeft te Bad Oeynhausen tegenover verslag gevers onder meer verklaard: „Mijn opvolger, generaal Ridg way, zal het uitstekend met de Europeanen kunnen vinden. Europa heeft de beste combina tie voor de leiding der N.A.V.O.- strijdkrachten gekregen, die de Amerikaanse weermacht het kon verschaffen. Generaal Ridgway is een van onze allerbeste militaire leiders, een man die zijn sporen in ver scheidene veldtochten heeft ver diend. Hij is vier jaar ouder dan luitenant-generaal Gruenther. Beiden zijn grote vrienden. Ridgway is een man van ont wikkeling en beschaving, met zeer vele gaven, waaronder die van kenner van vreemde talen. Hij kent andere landen door eigen aanschouwing. Hij gelooft in het beginsel dat de vrede slechts kan worden gehandhaafd door een stelsel van gemeen schappelijke veiligheid op te bou wen. Hij zal uitstekend met de Europeanen overweg kunnen". De Amerikaanse admiraliteit deelt mede, dat het waarschijn lijk is, dat de 176 opvarenden van de „Hobson", die vermist worden, zijn omgekomen. Er zijn 61 overlevenden van de in totaal 235 opvarenden gered. Het ongeluk, dat als een der grootste rampen, die de Ameri kaanse marine in vredestijd heeft geleden, wordt beschouwd, ge beurde op ongeveer 700 mijl van de Azoren. De reddingswerk zaamheden zijn door slecht weer bemoeilijkt. De botsing gebeurde toen de „Wasp" keerde en tegen de wind in ging varen om vliegtuigen op te nemen die terugkeerden van nachtelijke oefenvluchten. Er zijn geen slachtoffers van de „Wasp" te betreuren, maar de achterzijde van het schip ver toont een scheur van 25 meter. Het stoomt langzaam naar New York op. Men vreest, dat de gezagvoer der van de „Hobson", Tierney, die tot de vermisten behoort, met zijn schip in de diepte is ver dwenen. Admiraal McCorminck, opper bevelhebber der Navo-strijd- krachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, verklaarde, dat de „Wasp" en de „Hubson" deel uitmaken van een groep met speciale taken (Tfesk group), wel ke zich in de Middellandse Zee De Sowjet-am' hssadeur in Washington, Alexander Pan- joesjkin, heeft in een verklaring het Japanse vredesverdrag en 't Japans Amerikaanse ve'ligheids- verdrag „de voorbereiding van een nieuwe oorlog in het Verre Oosten" genoemd. bij de Amerikaanse zesde vloot had moeten voegen. In marinekringen herinnert men aan de rampen met de tor- pedobootjager „Truxton" en het vrachtschip „Pollux" in 1942 in een storm ter hoogte van New- Foundland, waarbij 204 personen om het leven kwamen, en met de torpedobootjager „Ingraham", twee maanden later, waarbij 218 personen de dood vonden. Het aantal vermisten bedraagt volgens latere berichten 176. De schepen kwamen met elkaar in botsing, toen de „Wasp" keerde en tegen de wind in ging varen om vliegtuigen op te nemen, die terugkeerden van een nacht oefening. medegedeeld door het K. N. M, I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. IETS WARMER. In de ochtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking met nog slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets hogere tempera turen dan gisteren. WOENSDAG 30 APRIL. v.m. nm. Breskens 5.34 6.— Terneuzen 6.09 6.35 lansweert 6.49 7.15 Walsoorden 6.59 7.25 ZON MAAN op onder op onder .pril 29 5.14 20.02 8.03 1.17 30 5.12 20.04 9.13 1.54 Mei. 1 5.10 20.05 10.24 2.19 2 5.09 20.07 11.37 2.38

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1