De Koningin in Canada Amerikaans plan voor ontwapening Wapenstilstandsonderhandelingen te Panmoendjon vastgelopen f 1 r« De sociale toestand in België m Haags ambtenaar maakte varkenshokken schoon Op de foto met de schooljeugd ELECTRTSCHE TREIN RIDT TWEE SPOORARBEIDERS AAN Zes grondbeginselen ingediend ZATERDAG 26 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2021. Regering verhoogt de prijs voor bacon Dwangarbeiderskampen in Argentinië vf.ersverwaghting HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Explosie op Amerikaanse kruiser in Koreaanse wateren Bevers cp Goeree-Ovetllakkee VAKBONDEN HANDHAVEN HUN EISEN. Frankd ing bij abonnement: Perneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande u Redactie-adres: N oordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. tój t: „2 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. S. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct; minimum per advertentie 1,80. i niiar h011derd van de vele i en de koningin verzekerde, dat oorlog Nederland verlieten om te in d_ wereio wuiuen trachten in Canada een nieuw be staan op te bouwen, kregen Don derdag bezoek van hun koningin. Het waren Verbooms, Blyervelds. Vermeers, Van der Kooys en Rustenburgs. Ze werden geboren in Driebergen, Veiüo, Den Hoorn bij Delft, in Andijk, Le.derdorp en in Neyga ergens in Friesland. In Nederland waren ze bakkers, kwekers, winkeliers, timmerlie den, kani oor bedienden en tuin bouwers. Ze brachten hun vrou wen, kinderen en verloofden met zioh mee. Nu dragen ze witte petten, waarop staat dat het ingeblikte voedsel van de heer Smith, die zijn fabriek heeft op tien kilome ter van Hamilton in Z.W. Onta rio, zo uitstekend is. Ze werken voor de meneer Jeffries, die vijf honderd hectaren land bezit en tachtig Nederlanders heeft aan genomen, omdat hij hen zulke uitstekende werkkrachten vindt. „Als ze zelf niet gekomen waren, had ik ze uit uw land zelf weg gehaald", zei hij tegen de konin gin. Ze werken in zijn bloemkas- sen, die beheerd worden door een voormalige controleur van het ministerie van Landbouw in Den Haag, die de naam Rik Voorberg draagt. Met z'n vrouw en twee jonge kinderen arriveer de hij in 1951 in Canada en trad in dienst van Jeffries. Zijn eerste baan was het schoonhouden van varkenshokken. ,,Een Haagse controleur, die dat baantje opge wekt en met toewijding vervult, verdient bij mij opzichter te wor den", zo zei Jeffries tegen de ko ningin. En in die functie ont moette Voorberg thans „zijn vor stin", een paar duizend mijl van 's-Gravenhage vandaan, waar hij het vorig jaar nog woonde. De koningin ontmoette nog meer van die ondernemende Ne derlanders, in wie de heer Jef fries iets zag. Zij stond tegenover Willem en Ben Vermeer, resp. 20 en 16 jaar oud uit De Lier (Westland), die met hun blonde koppen en blauwe broeken op het door hen omgeploegde stuk je Canadese bodem in Ontario stonden. Het bevalt deze jongens uitstekend en al zouden ze mis schien nog wel eens willen rond lopen in de hun zo eigen dorps straat, ze hebben geen ogenblik spijt gehad van hun besliss.ng. Dat vertelden ze Donderdag en dat zij zonder twijfel goede Canadese burgers zullen worden. Om een voorbeeld te noemen stelde hij de heer Buynink aan de koningin voor, die begonnen is met te werken voor tachtig dollar per maand, maar zich ir vrij korte tijd heeft weten op te werken tot algemeen managei van het bedrijf. Hij verdient nu twee honderd dertig dollar pei maand met vrij huis en emolu menten. Hij heeft een werkzaam aandeel in de uitbreiding en de verdere opbouw van het bedriji en is ook verantwoordelijk voor het aantrekken van nieuw per soneel. Het resultaat van de be moeiingen van deze Nederlander is, dat op het ogenblik vijftien Nederlandse families, twaalf zoons van deze families en nog zeven Nederlandse vrijgezellen op het bedrijf werkzaam zijn Tijdens de rondgang over het bedrijf ontmoette de koningin een aantal bouwvakarbeiders, die bezig waren een nieuw huis op te trekken. Toen de koningin bij de bouwstelling stilhield, staakten zij het werk een ogen blik. H. M. praatte geruime tijd met Albert Sluis uit Aalsmeer en Geert Hogenkamp uit Haar lemmermeer, twee timmerlieden, die genoeg geld verdienen om de eerste moeilijke tijd door te komen en dan later een eigen stukje grond hopen te kopen. Want dit is de bedoeling van de heer Jeffries; hij wil de verschil lende bedrijven, die op zijn grond worden opgebouwd, op den duur verkopen aan de Nederlanders, die er nu werkzaam zijn. Albert Sluis en Geert Hogenkamp hopen hun vrouwen spoedig te laten overkomen. Maar Donder dag vertelden zij de koningin met tranen in de ogen, dat dit nog wel een tijdje zou duren, want het geld voor de overkomst is er nog lang niet. In vele huizen, waar de konin gin kwam, zag men Nederlandse kranten op tafel liggen, die familieleden geregeld uit ons land oversturen. De koningin zag de duizenden kippen, die Nederlanders hou den, nam een kijkje bij de broed, machines en liep rond tussen welgemeste varkens. Telkens weer liet zij haar wagen stil hou den op de landweg van Z.W. Ontario, als een groepje Neder landers, onder wie veel vrouwen en meisjes, merendeels met d mokummer Pieter van Rijn, die Amsterdams bravour de aandacht van de koningin wist te trekken. Eén van de Neder landse journalisten had reeds lang naar een inwoner van Am sterdam uitgekeken en de ko ningin riep hem dan ook dadelijk toe: „Hier hebt u eindelijk uw Amsterdammer". Pieter van Rijn's vader was fruftventer in de Amsterdamse straten, waar hij zijn sinaas appelen en druiven met wellui dende stem aanprees. Nu werkt hij hoe kan het anders bij de heer Jeffries, die het onder scheid tussen Amsterdam en de rest van Nederland met kent en in hem een even goede emigrant ziet als in de Friezen, de Dente- naren, Zeeuwen en Limburgers. Toen de koningin het schooltje met de grote ruiten, waarop kleurige tulpen zijn geschilderd, binnenkwam, zongen de kinderen een liedje in het Engels over Ne derland, dat met fraaie letters in krijt op het bord was geschreven. Juffrouw Morisson, die de harte- wens van de jongens en meisjes kende, vroeg de koningin, of zij op een foto wilde komen met alle leerlingen. De koningin vond dat uitstekend en naast haar hele maal vooraan stond natuurlijk Pieter van Rijn uit Amsterdam. Met mej. Teilegen en jonkvr. Roëll wrong de koningin zich in de kinderbankjes en begon vlijtig de leerboeken door te Wen tot groot vermaak van de kinderen die elke verlegenheid van zich af schudden en de koningin om stuwden. „Ik voel me weer als vijf en dertig jaar geleden", zei de koningin. De foto van konin gin Juliana temidden van haar jonge landgenoten zal daar ver moedelijk nog jaren bi school aan de wand prijken en de Ne derlanders in het vaderland zul len volgende week kunnen genie ten van deze hartverheffende ta fereeltjes, die de cameraman van Polygoon, Pieter Buis, met nim mer verslappende energie opnam. De heer Jeffres vertelde ten slotte een en ander over de arbeidsvoorwaarden, waaronder Nederlanders in zijn bedrijf werkzaam zijn. Hij wil degenen, die voor hem werken, gaarne voor langere tijd aan het bedrijf binden en daarom betaalt hij goede Ionen uit. Zo verdient bijv. een van de Nederlanders honderd vijftig dollar per maand, terwijl zijn beide zoons ieder honderd dollar per maand verdienen. Daarenboven beschiuken zij over een vrye woning en krygen zij voor de verbouw van voor eigen gebruik bestemde groenten en aardappelen voldoende grond ter beschikking. Om nog meer gezinnen te kun nen huisvesten, zullen dit jaar verscheidene nieuwe huizen op het bedrijf worden gebouwd. Voor het bouwen van deze hui zen, nieuwe schuren en voor het verbeteren van bestaande ge bouwen zijn vier Nederlandse timmerlieden aan het bedrijf ver- bonden. Voor het onderhouden van vrachtauto's en machine rieën heeft men een eigen mon teur, eveneens een Nederlander. IN OORLOGSBRUID CANADA. De koningin heeft Donderdag avond in het hotel te Hamilton, waar zij heeft overnacht, een aantal geschenken ontvangen voor de prinsesjes en zichzelf. Herta Heaslip geboren Brucker uit Rotterdam, heeft Hare Maje steit een viertal zelfgehaakte Angora mutsjes aangeboden voor de prinsesjes Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Voor de koningin zelf had Herta een An gora hoedje gehaakt. Herta Brucker kwam in 1946 als oorlogsbruidje naar Canada. Zj trouwde met een Canadese korporaal, die in dezelfde rang nog steeds onder dienst is. Haar huis aan de Herenstraat in Rot terdam werd tijdens het bombar dement vernietigd, haar beide ouders door de Duitsers neerge schoten wegens het verbergen van Joodse landgenoten. In Ha milton heeft Herta een hoeden zaak gesticht, die goed floreert De koningin onderhield zich ge ruime tijd met deze oorlogsbruid die zich met zoveel energie een nieuw bestaan in Canada heeft veroverd. De Verenigde Staten hebben vrees, Donderdag bij de ontwapenings commissie van de V.N. zes grond beginselen voor ontwapening in gediend. Verscheidene delegaties onder wie die van de Sowjet- Unie hebben tijd gevraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bijeenkomst zullen zy hun standpunt bekendmaken. De zes punten, waarop het werk van de ontwapeningscom missie gebaseerd zou worden, werden ingediend door de Ameri kaanse afgevaardigde, Benjamin Cohen. Hij zei, dat het werkelijk doel van ontwapening was oorlog te voorkomen door spanningen en Nadat de regering per 18 Fe bruari 1952 de garantieprijs voor bacon van 2,38 tot 2,54 had verhoogd ter compensatie van de gestegen prijzen van de gedistri bueerde voeders, heeft de minis ter van Landbouw thans besloten de prijs met ingang van 5 Mei a.s. vast te stellen op ƒ2,70 per kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan de kost prijsstijgingen, welke als gevolg van de verhoogde prijzen voor voederaardappelen, ondermelk en arbeidsloon zijn ingetreden. De nieuwe prijs, waarover overeenstemming werd bereikt met de stichting voor de land bouw, moet worden gezien als een richtprijs met een minimum van ƒ2,65 per kg geslacht ge wicht. geschapen door bewape ningsprograms, te verminderen. De zes grondbeginselen zijn: 1. Het doei van ontwapening is het voorkomen van oorlog door uit bewapening voortvloeiende vrees te verminderen en de oor log onmogelijk ie maken. 2. Om dit doel te bereiken moeten alle staten samenwerken tot instelling van een grotendeels ontwapende wereld, waarin strijdkrachten en bewapening zo verminderd zullen zijn, dat geen staat een oorlog zal kunnen be ginnen en waarin geen staat bij machte zal zijn een oorlog voor te bereiden, zonder dat andere staten dit te weten komen. 3. Hie-toe moeten internatio nale overeenkomsten worden aangegaan, waarbij alle staten hun strijdkrachten en bewape ning zullen verminderen tot ni- veaux, noodzakelijk voor a) handhaving van binnenlandse veiligheid en b) vervulling van verplichtingen om in overeen Het Argentijnse staatshoofd Peron heeft volgens de co-res pondent van de „Daily Tele graph" in een toespraak tot een vergadering van functionaris sen van het algemeen vakver bond medegedeeld, dat de rege ring voorbereidingen treft voo- het inrichten van dwangarbeids- kampen in Patagonië voor tegen standers van het regime. „Ik zal hen in groepen van tweehonderd tezamen brengen en hen wegen laten aanleggen, zodat ze iets nut tigs zullen ve-riehten", zo zou Peron hebben gezegd. middag in hun onbevangen taai gchop nog jn (je hand, zich langs aan hun koningin, die over de de weg ha(j opgesteld om tussen het werk door een groet te bren gen. En <te kinderen, de Nederland se kinderen, werden op de tocht niet vergeten. De koningin hield stil bij een dorpsschooltje op het terrein van Jeffries, dat de naam Alway-school draagt. Onder de drie-en twintig leerlingen uit het klasje van juffrouw Margaret Morisson bevinden zich twaalf Nederlandse kinderen. Ze komen uit Driebergen Noordwijkerhout, Neyga en zelfs we hoorden het onmiddellijk aan de uitspraak van onze scho ne Nederlandss taal uit Am sterdam-West; „U mot in dat boekie kaike", hoorde de konin gin plotseling tot zich zeggen. Het was de twaalfjarige groot oceaan was gekomen om een kijkje te nemen bij haar landge noten. Zij staken de grote, eeltige handen uit, waarin die van de koningin vrijwel verdween. Een van de Nederlanders, die de bij zondere aandacht van koningin Juliana vroeg, was de heer Van Staalduinen, die in Nederland in Bleeswijk woonde. Met zijn vrouw en drie zoontjes kwam hij op 23 Maart 1948 naar Canada. Hij werkte op verschillende be drijven, spaarde wat geld bij elkaar en zag kans in October een eigen bedrijf te vestigen. Hij besloot in Stoney Creek op twaalf kilometer van Hamilton een bloemenkwekerij te bouwen. Hij kocht twee grote trekkassen, die niet minder dan elfduizend dollar kostten. Van zijn spaar geld betaalde hij twee duizend dollar contant. De rest lost hij in jaarlijkse termijnen af. Intus sen heeft Van Staalduinen uit Nederland nog een trekkas laten overkomen, waarvan de waarde met inbegrip van de verwar mingsinstallatie zeven duizend dollar bedraagt. De kassen wor den gebruikt voor de productie van snijbloemen in het winter seizoen. In de zomer worden zi, klaargemaakt voor het volgende seizoen en wordt jong plant- materiaal gekweekt. De bloemen worden verkocht aan bloemen winkels en grossiers in Hamil ton. Voor het vervoer beschikt de heer Van Staalduinen thans over een bestelauto. Zijn omzet bedraagt op het ogenblik onge veer dertienduizend dollar per jaar. De koningin gebruikte de kof fie in zijn twee verdiepingen tel- tende huis, waarin hii woont met zijn familie en twee Nederlandse knechten, Jan Verboom uit Ter Aar (Zuid-Holland) en Henk Blijkerveld uit Amersfoort. De koningin nam een kijkje in het bedrijf van de heer Van Staalduinen, liep door de goed onderhouden kassen en sprak over de problemen, die deze door zettende Nederlander heeft on dervonden sedert zijn komst hier, vier jaar geleden. Maar de meeste Nederlanders ontmoette de koningin op het onoverzien bare land van de heer Jeffries, «e bij de Nederlanders zweert DE KONINGIN OVER HAAR BEZOEK AAN DE EMIGRANTEN. In een kort gesprek met ko ningin Juliana na afloop van de ee-ste dag van haar bezoek aan Nederlandse emigranten zeide H. M. zeer onder de indruk te zijn van de wijze, waarop de Nederlanders zich in Canada we ten te redden. Het was haar vooral opgevallen, hoezeer de Canadese levenswijze overeen komt met de onze en zij geloof de dan ook, dat het vooral hier aan te danken is, dat er tussen beide volkeren zulk <"en goede samenwerking kan bestaan. „Het was heerlijk en werkelijk opbeurend temidden van deze flinke landgenoten te mogen vertoeven", zri de koningin. „Men kan er zich vooraf eigen lijk nooit oen voo-stelling van maken hoe zij leven. Dat heb ik thans kunnen doen en ik kan u zeggen dat het mij bijzonder is meegevallen". De koningin heeft honderden en honderden Nederlanders ont moet, hun woningen en c'e plaat sen, waar zij werken, bezocht. Het bezoek van de koningin aan de Nederlanders in Canada zal lang in de herinnering voortleven van hen, die haa- op deze tocht in Ontario, dicht bij de Niagara- watervallen, hebben mogen ont moeten. In te Tokio uit Panmoend.ion ontvangen telegrammen wordt medegedeeld dat de Vrijdag ge houden wapenstilstandsbespre kingen zijn geëindigd, zonder dat overeenstemming is bereikt; er is niets afgesproken over een volgende byeenkomst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zate-dagavond. DROOG WEER. Droog weer met voornamelijk in het N. van het land overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke ricn- tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als Vrijdag. ZONDAG 27 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.31 4.06 4.46 4.56 n.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 MAANDAG 28 APRIL. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.09 4.44 5.24 5.34 n.m. 4.41 5.16 5.56 6.06 27 28 29 30 Eén dode en 1 zwaar gewonde. Op het baanvak Amsterdam- Haarlem, ter hoogte van de uit. weg, zijn Vrijdagmorgen kwart voor negen twee lijnar "eiders van de Nederlandse spoorwegen aangereden door een electrische trein komende uit Amsterdam. ZON MAAN op onder op onder 5.18 19.58 *6.17 5.16 20.00 7.04 0.27 5.14 20.02 8.03 1.17 5.12 20.04 9.12 1.54 De 56-jarige J. van Storbroak is aan zijn verwondt ngen over leden en de 25-jarlge K. Vos werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Om 8.41 was de trein, no 1117, Amsterdam-Roosendaal, van het C S vertrokken. Hij passeer de om 8.45 de spoorwegovergang te Sloterdijk. De aanrijding ge schiedde op dezelfde plaats waar vorig jaar een trein is ont spoord en gedeeltelijk van de rails kantelde. Ter plaatse is een i genen flauwe bocht in het baanvak en aangenomen worot, dat de ar beiders de electrische trein te laat nebben opgomc kt. De wind was van hen af en de signalen, die de bestuurder van de trein heeft gegeven hebben zij daar door niet gehoord. De commun'st'sche en ge allieerde stafofficieren, die het vraagstuk van een u'twisseling der krijgsgevangenen bespreken, hebben Vrijdag gedurende 83 minuten vergaderd. De subcomnrssie voor het op stelen van toezichtrevoeTngen voor een wapenstilstand is 14 minuten bijeen geweest. Tot nu toe was het de gewoon te dat, d'reet na het e'ndigen van een besprek'ng der subcom missie, werd meegedeeld wan neer de volgende bijeenkomst zou worden gehouden. De subcommissie voor de krijgsgevangenen heeft haar 1 ë- sprekingen Donderdag tweemaal onderbroken, om de stafofficie ren in staat te stellen niet- offic'eel met elkander te be raadslagen. Het besluit om de besprekin gen over de uitwisseling van krijgsgevangenen n'et meer openbaar te doen zijn is, des tijds, als gemeld, genomen om dat de communisten niet wil den instemmen met het door de Verbondenen aanvaarde begin sel, dat de aan beide zijden ge maakte krijgsgevangenen in al le vrijheid moeten kunnen be slissen of zij al dan n et naar him plaatsen van herkomst zullen worden teruggezonden. Een gea'll'eerde onderhande laar heeft verslaggevers meege deeld dat de commun stische onderhandelaars Vrijdag te Fanmoendion hebben voorge steld de besloten bijeenkomst n:et langer voort te zetten, „daar zij door de Verbondenen worden ge: ruikt cm de wereld te m'sle'cen over het wezenlijk doel der Verbondenen, name1 ijk de communistische krijgsgevan onder dwang er toe te brengen niet naar hun plaatsen va*1 herkomst tQrug te keren". De onderhandelaar, kolonel Hoekman, veegde h eraan toe de communisten te hebben voorge steld de besloten besprekingen voor onbepaalde tijd op te schorten, opdat de Ver. Naties de thans ontstane toestand zouden kunnen bestuderen. In telegrammen u t Panmoen djon wordt gemeld, dat men aldaar van mening is dat de be- r'chten, dat ongeveer 40 pet. der in geallieerde handen zijnde communistische krijgsgevange nen heeft geweigerd naar N. Korea of China te worden te ruggezonden, de oorzaak is van de weigering der commun.sti sche onderhandelaars om de be sloten besprekingen voor te zet ten. Kolonel Hickman deelde de verslaggevers nog; mede dat slechts ongeveer een vierde ge deelte van de 20.000 Chinese communistische krijgsgevange nen en iets meer dan de helft: van de 100.000 gevangen geno men Noordkoreaanse strijders teruggezonden willen worden. Voorts zijn in Z.-Korea onge veer 53.000 communistische mi litairen en burgers geïnterneerd. Slechts 11.000 hiervan wensen zich weer bij de communisten te voegen. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. Aan het centrale front in Ko rea hebben Vrijdag acht commu nistische tanks zich tot op min der dan 160 meter van de geal lieerde stellingen gewaagd. Zij werden door vliegtuigen met bommen en raketten aangeval len en vliegers hebben gemeld, dat één der tanks werd vernie tigd. Voorts bleef de gevechtsactie langs het 240 km lange front Vrijdag beperkt tot lichte aanval len van communistische patrouil les cn schermutselingen. Radio-Pjongjang heeft de V. N. ervan besculdigd in de afgelopen twee maanden, nadat „de bacte riologische oorlogvoering had gefaald", 33 maal gifgasbommen en granaten te hebben gebruikt. Het Amerikaanse ministerie van marine deelt mede, dat Maandag j.l. dertm Amerikaans- militairen zijn gedood door oen explosie in een geschutstoren op de kruiser „St. Paul", die in Koreaanse wateren voer. De kruiser beschoot stellingen aan de Oostkust van Noord- Korea. Er deed zich toen in de geschutstoren een explosie voor als gevolg van een „brand in de munitievoorraad", welks oorzaak nog onbekend is. De kruiser L>ie°f na de explos.e doorschieten. De Noordelijke kustbatterijen waren op het ogenblik van de explosie niet in actie. Alle der tig slachtoffers bevonden zich in de geschutstoren. Allen werden gedood door verstikking als ge volg van de brandende gassen, aldus de mededeling van de ma rine. Het schip schudde door de explosie heen cn weer. In de mededeling wordt voorts gezegd, dat dit de grootste ramp van de marine is, welke zicb tot nog toe in de Koreaanse oorlog heeft voorgedaan. Op 21 Juni j.l. liep oen Amerikaanse torpe- dobootjager bij Wonsan op oen mijn. 26 Personen kwamenn toen om het leven en 40 werden gewond. De „St. Paul" (13.600 ton) be vond zich ter hoogte van Kojo, ongeveer midden tussen de ge vechtslinie en de belegerde haven Wonsan. stemming met het handvest der V.N. vrede en veiligheid te hand haven. 4. Dergelijke internationale overeenkomsten moeten door een veelomvattend en gecoördineerd program verzekeren: a) opklim mende vermindering van fteijd- krachten en toegestane be wape ning tot vastgestelde maximum niveaux (veel lager dan de hui dige niveaux) en b) uitschake ling van alle voor massale ver nietiging bruikbare wapens. 5. Die overeenkomsten moe ten voorts doelmatige waarbor gen verschaffen om te verzeke ren, dat alle phasen van het ont wapeningsprogram worden uit gevoerd. In het bijzonder het uitschakelen van atomische wa pens moet worden voltooid door een doelmatig stelsel van inter nationale controle op atoom energie om te verzekeren, dat atoomenergie slechts voor vrecd- zame doeleinden wordt ge bruikt. De overeenkomsten moeten tenslotte een doelmatig stelsel van opklimmende en voortdu rende bekendmaking en ve-ifi- catie van alle strijdkrachten m bewapening, inclusief atomische, verschaffen, om oen open we reld, waarin slechts doelmatige ontwapening kan bestaan, te be reiken. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck stelde voor het ontwapeningsvraagstuk uiteen te nemen in zijn samenstellende delen om door een aantal ont werpverdragen tot een oplos sing te komen. Volgens hem zou geen enkele afgevaardigde de uiteindelijke houding van zijn regering scha den door aan dit plan mee te werken. De slotsom van «leze methode zou een aantal ont werpverdragen kunnen zijn, dat voor een uiteindelijke beslissing bij een wereldraad van staten zou worden ingediend. Gedu-ende het debat beschul digde de Sowjet-Russische afge vaardigde Malik de secretaris generaal van de V. N„ Trygve Lie, en het secretariaat van .de V. N. ervan in gebreke te zijn gebleven om twee documenten over bacteriologische oorlogvoe ring in Korea, door de ministers van buitenlandse zaken van China en Noord-Korea ingezon den, te laten circuleren. Deze documenten waren volgens Malik gezonden als antwoord op Lie'3 telegrafisch aanbod van hulp van de wereldgezondheidsorganisatie bij het bestrijden van de epide mieën in Noord-Korea. Malik zei, dat het niet laten rondgaan der documenten de wens van .'e V. N. aantoont om de inhoud ervan te verbergen. De voorzitter van de ontwape ningscommissie, Hernan Santa Cruz (Chili), verklaarde rr r.e- ker van te zijn, dat de sec-etaris- generaal nota zou nemen van Maliks opmerkingen on dat deze erop antwoorden zou. Hierna werd de bijeenkomst tot een later vast te stellen da tum verdaagd. In de polder Klinkerland onder Nieuwe-Tonge op Goeree-Over- flakkee zijn verscheidene malen bevers gesignaleerd. Deze voor de dijken en bermen zeer schade lijke dieren waren daar tot dus ver geheel onbekend. Het is in samenwerking met de polderop zichter gelukt enkele exemplaren onschadelijk te maken, doch ook zijn al enkele nesten met jongen gevonden. De eisen van het A.B.V.V. (so cialistisch vakverbond) en het A.C.V. (Christelijk vakverbond) komen hierop neer, dat van de uitzonderingswinsten voor de in dustriële ondernemingen over 1951 gemaakt, dank zij de con junctuur, 3 milliard zou worden besteed voor de uitkering van een premie van 700 5 800 fr aan de arbeiders gedurende oyerblij- vende 8 maanden van 1912 en voor de financiering van een ex- tra-vacantie. De werkgeversafge vaardigden hebben die eisen af gewezen. Volgens de jongste be richten staan de werkgevers d" stipte toepassing voor van de collectieve overeenkomsten d.e voor de verschillende bedrijfstak ken bestaan. De voorzitter van het verbond voor de Belgische nijverhe'd heeft de eerste minister van het standpunt der werkgevers op de hoogte gebracht en hem verzocht dit aan de vertegenwoordigers der vakbonden mede te delen. Dat de voorzitter van het V.B. N. de eerste minister is gaan op zoeken en dat deze laatste bereid is de mededeling van het verbond door te geven aan de vakbondsaf gevaardigden, wordt beschouwd als het uitgangspunt voor nieuwe onderhandelingen om te trachten stakingen te voorkomen. Intussen wordt van het A.B.V. V. en het A.C.V. vernomen, dat vandaag stakingsaanzeggingen zullen worden gedaan aan onder nemingen, die door de vakbon den zijn bepaald en aan de be drijfsorganisatie, waaronder die ondernemingen ressorteren. Het A.B.V.V. doet in een resolutie we ten, dat het zijn eisen handhaaft Het A.C.V. is van oordeel, dat de productiviteit is verhoogd, doch dat de loontrekkendcn hun deel niet hebben gekregen. Het staat op het standpunt, dat de koppeling van de lonen aan het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud n""t voldoende is en dat de arbeiders voordeel moeten hebben bij een vermeer dering van de winst die het ge volg is van een verhoogde pro ductiviteit

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1