Aderverkalking en te hoge bloeddruk Binnenlands Nieuws Zeshonderd afstammelingen van Jan van Riebeeck op 17 Mei naar Culemborg Belgische vissersboot m moeilijkheden bij Goeree Amerikaans vrachtschip weer vlot Canadese wapens voor Nederland DE PERZISCHE OLIE DE hTRIJD AAN DE FRONTEN IN KOREA RECHTSZAKEN Decreet yan Mao Tse Toeng Slachtoffers van mond- en klauwzeer WAT BRENGT DE RADIO TAFELTENNIS. DUIVENSPORT. Eric de Noorman in l?Het land der duisternis" Opstand in Amerikaanse gevangenis MARKTBERICHTEN Griekse regering treedt op tegen dagblad Ballpoint en schoonschrift Zwedens min.-president over spionnage-alfaire De epidemieën in China en Hoord-Korea SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING TE DEVENTER OVERLEDEN. Op het ogenblik zijn er nog ongeveer 2000 nakomelingen van Jan van Riebeeck in leven. Het nageslacht van de stichter der Kaapkolonie is over de gehele wereld verspreid. Hoewel verre weg het grootste deel in Neder land woont. Ook in Zuid-Afrika is zijn nageslacht echter ruim vertegenwoordigd. Verscheidene afstammelingen wonen in België en Duitsland. Verder zijn er nog kleine groepen in Amerika en Engeland, terwijl één nakome ling van Van Riebeeck in Rus land woont en enkelen in India. Dit alles is aan het licht gekomen door een onderzoek, dat is inge steld door het centraal bureau voor genealogie èn het .Kon. Ned. Genootschap voor geslacht- en wapenkunde. Dit onderzoek, dat ongeveer één jaar in beslag heeft genomen, heeft enkele duizenden guldens gekost. Het ICon. Ned. Genootschap heeft alle namen thans verenigd in een boekwerk, dat omstreeks 1 Mei het licht zal zien. Deze 340 bladzijden tellende publicatie vermeldt niet alleen de thans in leven zijnde nakomelingen van Jan van Riebeeck, doch zijn ge hele nageslacht.Het boek wordt geopend met een voorwoord van de vice-voorzitter van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van het Genootschap voor geslacht- en wapenkunde. Bij het verzamelen van de ge gevens voor het boek kwamen verscheidene interessante bijzon derheden aan het licht. Jan van Riebeeck is namelijk voor zijn vertrek naar Zuid-Afrika churur- gijns leerling geweest en in zijn nageslaoht blijkt een vrij groot aantal artsen te zijn. Voorts is het opmerkelijk, dat de voor ouders van Van Riebeeck regen ten waren, terwijl onder zijn na komelingen zes ministers en 65 burgemeesters voorkomen. Als typische bijzonderheid kan ook nog worden vermeld, dat een schoonzoon van Jan van Rie beeck, Ds. Melchior Leydecker, aan de eerste bijbelvertaling in het Maleis heeft gewerkt, terwijl onlangs aan een zijner nakome lingen, Dr. J. L. Swellengrebel, door het Ned- Bijbelgenootschap is opgedragen, een bijbelvertaling samen te stellen in de huidige Indonesische taal. Tijdens de voorbereidende werk zaamheden deden zich ook enkele grappige voorvallen voor. Zo werd een vrouwelijke afstamme ling van Van Riebeeck opgebeld, om te controleren of men de na men en geboortedata van haar kinderen juist had ontvangen. Haar echtgenoot nam het tele foongesprek aan en op de vraag of alle gegevens van de kinderen volledig waren, antwoordde hij: „Als u een kwartiertje wacht, kan ik u er nog een opgeven Het Genootschap voor geslacht on wapenkunde noemt het op merkelijk, dat het nageslacht van Jan van Riebeeck zich door de eeuwen heen op een over het al gemeen hoog maatschappelijk ni veau heeft gehandhaafd. In het register treft men tal van beken de namen aan, zoals Van Karne- beek, Daubanton, Quarles van Ufford, Berkelbach van der Sprenkel, Van Hogendorp, Van Suchtelen, Des Tombe, De Vos, Van Steenwijk, Van der Feltz, Strick van Linschoten, Van Tuyll van Serooskerken, Bruins Slot, Spitzen, enz. Ook de bekende dichter Hieronymus van Alphen was een nazaat van Jan van Rie beeck. Dragers van de naam Van Riebeeck komen onder zijn na zaten niet meer voor, daar dit geslacht reeds uitstierf in 1776 met Jan van Riebeeck's achter kleindochter Elisabeth Anna Ma ria van Spaan, geboren Van Rie beeck. De huidige nazaten zijn dus allen afstammelingen in vrouwelijke lijn. Er zijn nog wel Van Riebeecks, maar die stam men niet af van Jan van Rie beeck of een zijner naaste fami lieleden Het genootschap heeft thans het initiatief genomen tot een reünie van de afstammelingen van de stichter der Kaapkolonie. Deze zal op 17 Mei a.s. te Culem borg worden gehouden. Men heeft zich hiervoor echter moeten be perken tot hen die in Nederland wonen en dan nog alleen voor zover zij 18 jaar of ouder zijn. Verwacht wordt dat ongeveer 600 personen de bijeenkomst zullen bijwonen. De reünie wordt geor ganiseerd door een plaatselijke commissie. De deelnemers zullen eerst worden ontvangen in de oude Barbarakerk, waar Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland een in leidend woord Zeil spreken. Prof. Koolhaas zal een lezing houden over „Jan van Riebeeck en zijn tijd", waarna gesproken wordt door de commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland, Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, die zelf een afstammeling van Van Riebeeck is. Het gezel schap zal zich vervolgens aan een Gelderse koffietafel verenigen, s Middags zal de tentoonstelling over Zuid-Afrika, die eerst in Amsterdam is gehouden, in Cu lemborg worden heropend. Mevrouw Jily Sweeney uit Dartford (Engeland) heeft haar vier maanden oude zoon aan een andere vrouw, die geen kinderen kan krijgen, geschonken. Dit is het derde kind, dat mevrouw Sweeney heeft „weggegeven". Zij heeft in het geheel vier kinderen ter wereld gebracht. Het eerste stierf toen het negen maanden was. Haar commentaar luidt: „Laat de buren maar praten. Wij hou den niet van kinderen en zijn zo eerlijk er voor uit te komen." Haar man zeide: „Wij houden er nu eenmaal niet van, kinderen om ons heen te hebben". Het Amerikaanse vrachtschip „Mohawk", dat 10 dagen lang aan de ingang van de St. Anna. baai, de haven van Willemstad, op een rif heeft vastgezeten, is tenslotte Maandagnacht vlotge- komen. Dit lukte niet alvorens een deel van de lading, grotendeels hout, was gelost. De tanker Ga- ieoma hielp de sleepboten Par- mo en Neptunus een handje bij het trekken. Het schip schijnt betrekkelijk weinig schade te hebben opge lopen. De scheepvaart onder vond van deze stranding geen hinder. Het Canadese ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat Canada deze maand, op grond van het plan van de Navo voor wederzijdse steun, wapens zal zenden aan Frankrijk, Italië en Nederland. De verscheping van het ma terieel zal eind April geschie den uit Montreal met bestem- m'ng Cherbourg, Napels en Rotterdam. Nederland ontvangt 35 Vickers machinegeweren met reserve-onderdelen. Naar uit Frankfort aan de Main wordt vernomen, is Dr. R. Ernst aan de medische faculteit van de universiteit aldaar ge promoveerd op een onderzoek over een Nederlands geneesmid del. De dissertatie behandelt een door hem in de medische univer- sitéltskliniek verricht onderzoek over een Nederlands preparaat ter bestrijding van aderverkal king en te hoge bloeddruk (arte- rioscelerose en hypertensie). Volgens dit onderzoek worden met behulp van dit pxaeparaat verharde vaatwanden weer elas tisch en neemt de totale weer stand In het vaatstelsel ten op zichte van de bloedsomloop sterk af. Dr. Ernst beschikte bij zijn onderzoek over een bijzonder toestel, waarmede men de toe stand van bloedvaten kan meten. De overwegingen, welke aan dit middel ten grondslag liggen, zijn dat voor genezing van ader verkalking en te hoge bloeddruk het opruimen van vet- en kalk- afzettingen in de bloedvaten es sentieel is en dat bovendien in het lichaam gevormde stoffen, die een te hoge bloeddruk kun nen doen ontstaan, moeten wor den afgevoerd. Voortwerkende op deze over wegingen vond men in het bio- chemisch-pharmaceutische labo- Dinsdagmorgen om twintig ratorium „De Sphinx" te Soest- cver negen seinde het Belgische dijk een middel door toepassing rissersvaartuig „Zeebrugge 404",1 van enzymatisch actieve stoffen, dat het zich bij Goeree in moei- Dit zÜn stoffen, die in het leven- lijkheden bevond. In het voor-''1" w Wn ■chip en de machinekamer stond water. De „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam die was uitgevaren, kon het schip op sleeptouw ne men. Getracht werd het schip naar Stellendam te brengen- De reddingboot „Koningin Wil helmina" uit Stellendam heeft de motorkotter om half vier de haven van Stellendam binnenge sleept. Het schip is op de helling gezet. In de voorsteven is een groot gat geslagen, waarschijn lijk tengevolge van 'n aanvaring. Aan boord was alles wel. Toen de reddingboot de Bel gische motorkotter omstreeks twaalf uur bereikte, was 't schip reeds voor een derde deel onder water. Aan boord van de kotter bevonden zich vier mensen. Het schip was uitgevarén om deel te nemen aan de garnalenvisserij. Omdat de zee nogal woelig was, besloot men naar huis terug te keren. Op deze terugreis ont stond de aanvaring. Het bootje meet 21 ton en is eigendom van de heer Leon in Heijst. drongen en gaat de bloeddruk omlaag. Ook in het physico- therapeutisch instituut te Rot terdam heeft men na een on derzoek van vier jaar een derge lijk resultaat gevonden. Enige Nederlandse artsen verklaren eveneens gunstige resultaten verkregen te hebben. Zoals bekend lijdt een groot percentage van de blanke we reldbevolking van middelbare en hogere leeftijd aan aderverkal king en/of te hoge bloeddruk. Perzische technici zijn er in geslaagd, èen installatie van de olieraffinaderij te Abadan voor de vervaardiging van smeerolie weer in bedrijf te stellen, aldus verluidt te Teheran. Premier Mossadeq heeft de betrokkenen geluk gewenst. Tegllijlkertijd zouden onder handelingen zijn begonnen tus sen de Hongaarse gezant in Te heran en de Perzische minister van economische zaken over de uitvoering van de twee maan den geleden getekende ruil overeenkomst tussen beide lan den, die o.m. voorziet in de ver koop van olie. Volgens de berichten leggen de Hongaren thans de laatste hand aan het opstellen van re gelingen voor het vervoer van olie uit Abadan in tankers. Men hoopt door een productie van 20.000 ton smeerolie voor binnenlands gebruik met be hulp van inheems personeel het tekort aan buitenlandse valuta met 4 millioen dollar te kunnen verminderen. De Griekse legerleiding heeft Dinsdag de hoofdredacteur en chef-drukkerij van het Griekse dagblad „Emoros" dat de spreekbuis is van Papagos' op positiepartij der „Griekse volks centrale", doen arresteren. Dit is geschied omdat het blad een „zeer geheim" rapport van één Januari j.I. van corpscomman danten aan de Griekss generale staf heeft gepubliceerd. Het rap port ging over communistische bedrijvigheid in de militaire ge bieden, waarvoor de corpscom mandanten verantwoordelijk zijn. De onder-minister voor lands verdediging Mavro zeide dat het bewuste rapport maandelijks door de geheime dienst van het leger wordt samengesteld. De Zweedse schoolkinderen kunnen binnenkort een algemeen verbod van het gebruik van ball- pointpennen verwachten. De hoogste autoriteiten hebben zich met de zaak bemoeid nadat de leraren in schoonschrijven een anti-ballpointactie hadden ontke tend, omdat zt menen dat de ballpointpen 't schoonschrift tot schade zou zijn. Dc Westduitse politie is op zoek naar een zwarte personen auto, waarvan de inzittenden brandende kurken in het struik gewas langs de weg geworpen zouden hebben. Op zes verschil lende plaatsen in Neder-Saksen braken hierdoor branden uit. Men neemt aan, dat deze „vreemdge- sneden kurken" een brandende vloeistof bevatten. De Zweedse minister-president Erlander heeft Dinsdag in de rijksdag geantwoord op een in terpellatie over de spionnage-af- faire, die reeds geruime tijd de gemoederen in Zweden bezig houdt. Hij zei te begrijpen, dat het een grote zelfoverwinning moet kos ten om mensen, met wie men in vriendschappelijk, collegiaal of politiek contact staat, aan te ge ven omdat men ze van spionnage verdenkt. Maar het is een plicht tegenover de maatschappij eraan mede te werken, dat spionnage- activiteit wordt onthuld, zo zei hij. Met een zeker voorbehoud ant woordde Erlander bevestigend op de vraag of alles, wat redelijker wijs gedaan kon worden, gedaan was om te voorkomen dat men sen, die om hun communistische sympathieën bekend zijn, belang rijke posten in dienst van staat of gemeenten bezetten. Het voor behoud gold de betekenis, die men aan het woord „redelijker wijs" wil toekennen. Men moet niet door een algemeen werken de wetgeving mensen discrimi neren, die een extreme politieke richting tot de hunne hebben ge maakt, aldus Erlander, en op ge meentelijk gebied heeft de staat geen formele reden om in te grij pen Controle wordt nu uitge oefend op hen die worden te werkgesteld bij de defensie, bij bepaalde andere „kwetsbare" be stuursorganen en bij particuliere bewakingsmaatschappijen. „Maar ik ken geen absoluut onfeilbaar middel, dat de veiligheid van de maatschappij waarborgt en tege lijk onmogelijk maakt, dat de rechtszekerheid van particuliere personen wordt aangetast", al dus Erlander. Over de spionnage-affaire wordt nog gemeld, dat er waar schijnlijk geen nieuwe arrestaties meer verricht zullen worden. Er bevinden zich nu zes personen in arrest. Het marinehoofdkwartier van de V- N. heeft meegedeeld, dat Noordelijke kustbatterijen in de afgelopen 18 maanden 41 maal Amerikaanse en 11 maal Britse schepen alsmede schepen van landen van het Britse gemene best hebben getroffen, maar dat de schade „in alle gevallen gering" was. De marine voegde er aan toe, dat de grote nauwkeurigheid van de kustbatterijen vrijwel zeker betekent, dat de Noorde lijken door radar gerichtte zwa. re kanonnen gebruiken. Volgens een mededeling van de luchtmacht der Verbondenen zijn bij een treffen tussen Noor delijke straalvliegtuigen en „Sabres", die bommenwerpers begeleiden, 7 Noordelijke toe stellen neergeschoten en 6 be schadigd. Van het front worden alleen lichte infanterie-acties gemeld. I DE ONDERHANDELINGEN Te Panmoendjon hebben de stafofficieren die de kwestie van toezicht op naleving van een wapenstilstand bespreken, 16 minuten vegaderd. De stafofficieren, die de uit wisseling van krijgsgevangenen bespreken, waren 100 minuten bijeen. Een woordvoerder der Ver bondenen verklaarde, dat men zich nog in het stadium van „verkenning" bevindt. Heden zullen de onderhandelingen worden voortgezet- De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng heeft, naar radio-Peking meldt, een decreet uitgevaardigd waarbij communistische functionarissen, ROOFOVERVAL TE WISCH. De 48-jarige landbouwer G. W. te Varsseveld en de 54-jarige klompenmaker G. H. B. te Harre veld werden door de Arnhemse rechtbank cörfform de eis ver oordeeld tot resp. drie en vier jaar gevangenisstraf wegens een op een penningmeester van een vakbond gepleegde roofover val. Zij sloegen de man met een knuppel neer en beroofden hem van circa 1800. VANDALEN HEBBEN HET OP GRONINGSE RUITEN VOORZIEN. In Groningen opereert de laat- dat men ook gedacht heeft aan een krankzinnige. De politie heeft extra surveillancewagens uitge stuurd om eventuele daders aan te houden. die zich aan ernstige c-orruptie ste dagen een groep vandalen, schuldig maken, met de dood die vooral in het stadscentrum of levenslange opsluiting zul- 1 van Groningen grote scnade aan- len worden gestraft. i brengt aan ruiten van winkels en Het decreet is goedgekeurd woonhuizen, door de staatsraad van de cen- de organisme voor het leven noodzakelijke omzettingen rege len. Volgens de dissertatie van Dr. Ernst kan door toepassing van dit middel het aderverkal kingsproces worden terugge- trale volksregering, het hoog ste toeziend lichaam van com munistisch China, nadat ken nis genomen was van een rap port over het resultaat van de zuivering onder Chinese ambte naren en zakenlieden. Tengevolge van het mond- en klauwzeer hebben zich in de ----- week van 6 tot 13 April de vol- onachtzaamheid van plaatselijke Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft men verklaard het bewijs in han den te hebben, dat de epidemieën in China en Noord-Korea natuur lijke oorzaken hebben, aldus meldt het Franse blad „Le Mon de". Dit bewijs is vervat in het Pekingse „Volksdagblad" van 25 Februari j.L, volgens hetwelk 't betrekkelijk zachte weer en de gen-ende sterfgevallen voorge-gezondheidsorganisaties o.m. na- daan: Runderen 11; kalveren tuurlijke oorzaken van epidemie- 44; biggen 50: varkens 3; scha-j ën van longontsteking^ en influ- pen 43. - enza waren, aldus „Le Monde". Sinds Vrijdag ko men bij de Groninger recherche aangiften binnen van zakenlie den, die 's ochtends constateer den, dat over hun étalages grote strepen getrokken waren. De da ders van de vernielzuchtige bezigheden moeten over een glas snijder beschikken, gezien de diepe groeven, welke de strepen achterlaten. Bij enkele winkel ruiten waren de groeven zo diep, dat gevaar voor instorting bo- stor.d. De aangiften bij de politie duren voort en Dinsdag waren er reeds over de honderd gedupeer de winkeliers en particulieren, die ongenood bezoek van deze vandalen hebben gehad. De poli tie staat voor een raadsel en heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Gebleken iv, dat hier niet volgens een bepaald systeem wordt gewerkt, maar dat de stre pen en krassen lukraak-over de étalage worden gegeven. Een vermoeden omtrent de daders heeft de politie niet. Gedacht werd aanvankelijk aan een groep jeugdige baldadige kwajongens, doch dit soort vandalisme neemt thans zulk een grote omvang aan, Een van de getroffenen bij de ontploffing die zich Zaterdag voordeed in een chemische fa briek te Deventer, de 34-jarige hoofdanalyst M. Kemp uit De venter is in de afgelopen nacht aan zijn verwondmven bezwe ken. Het slachtoffer was ge- huwd en vader van 2 kinderen. De toestand van de beide ande-1 re getroffenen is naar omstan digheden redelijk wel. DOOR VOORSPIEGELING VAN HUWELIJK GELD LOSGEKREGEN. Kennism. gez- m. besch. heer. Dit zou dn de advertentie heb ben kunnen staan, waarop ge schreven werd door de 22-jarige Rotterdamse typograaf G. K. Er volgde een kennismaking met de stelster van de annonce, die echter niet wist, dat de hu- welijkscandidaat met een 21- jarig meisje was verloofd. De typograaf zou aan zijn a.s. „echtgenote" hebben ver teld, dat hij zijn spaarbank boekje had verloren en dat hij kostgeld moest betalen. Ook zou hij gezegd hebben noodzakelijke dingen voor de toekomstige huishouding te moeten aan schaffen- De vrouw had hem toen ongeveer f 129 ter hand gesteld. Daar deze verhalen verzonnen zouden zijn, had hij zich ver dacht van oplichting, te ver antwoorden voor de Rotterdam se rechtbank. Verdachte gaf toe het geld te hebben ontvangen. Zijn verlo ving is verbroken geweest, zo vervolgde hij. Later ging hij in ondertrouw, doch tot een huwe lijk met zijn 21-jarige verloofde iis het niet gekomen. „Al is het niet in groot for maat, toch is hij -een huwelijks zwendelaar", aldus de officier van justitie, die tegen hem een gevangenisstraf van anderhalf jaar eiste met aftrek van het DONDERDAG 24 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.15 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Tul- pen-Ralley; 8.25 Gram.; 9.08 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 9.40 Schoolra dio; 10.00 Gew. muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.50 Tul- pen-Ralley; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwartet; 13.35 Fluit; 14.00 Ofk.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 15.30 Piano; 16.00 Lezing; 16.30 Ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Fluit; 18.00 Nieuws; 18.15 Koor; 18.40 Op de stelling; 18.50 Gram.; 19.05 Levensvragen; 19.20 Gram.; 19.30 Tulpen-Ral- ley; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.10 Gev. programma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram., 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding: 9.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat o niet weet; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Orkest; 12.00 Orgöl; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Gram.; 14.00 Hoorspel: 14.46 Gram.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van 4 tot 5; 17.00 V-oor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muz.; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Allerlei: 19.05 Voor -burger en militair; 19.15 Orkest; 19.40 Ru briek van kunst; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 20.50 Causerie; 21.25 Cabaret; 21.55 Enquete; 22.25 Dansmuziek23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.20 Sport; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Piano; 14.00 Franse Les; 14.16 Grrtm.14.30 Franse les; 14.46 Franse les; 15.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.40 Causerie; 19.50 Gev. programma; 20.20 Verzoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22J6 Fluit; 23.00 Nieuws. RUMOER IN VUGHTS AMBONEZENKAMP. In het Ambonezenwoonoord „Lunetten" te Vught is in de nacht van Maandag op Dinsdag twist ontstaan tussen een aantal inwoners van 't kamp. De kwes tie schijnt haar oorsprong te vinden in de financiële regeling van een op handen zijnd feestje, waarover overleg werd gepleegd tussen een 15-tal personen beho rende tot de Molukkengroep. Twee Ambonezen k-egen met •deze groep van 15 onenigheid. Zij haalden er vijf anderen bij en bonden met zijn zevenen de strijd aan tegen de gr.oep van 15. Eén barak werd belegerd en toen de inwoners vluchtten werd alles kort en klein geslagen, na dat tevoren flink op ramen en deuren was gebonkt. De Vughtse politie moest in grijpen en de voornaamste rad draaiers een zevental arres teren. Zij zullen aan de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. Aan beide kanten is één gewonde, die ter plaatse verpleegd kon worden. De politie stelt een nader onderzoek in. Zijn raadsman kon de zaak niet zo somber inzien als of ficier en pleiter drong aan voor een gedeeltelijke voorwaardelij ke straf. Uitspraak over 14 dagen- „Steeds Sneller" - IJzendljfe*. Prijsvlucht uit Arras met 116 duiven. Afstand 130 km. Snelheid eerste duif 1165 m. 1. en 9. C. Mornout; 2. P. Dellaert; 3. A. Lammens; 4. J. du Prez; 5. H. Groosman; 6. A. van der Meule; 7. A. van der Plasse; 8. A. Pijcke; 10. H. Steenaert. Wedstrijden te IJzendijke. In IJzendijke had een ontmoe ting plaats tussen „Advedko" ea C.N-A. uit Sluiskil. Het eerste team kon een gelijk spel, 56. afdwingen, terwijl het tweede team edr gastheren met 73 heer en meester bleef. „Nog Sneller", Breskens. Prijsvlu'cht ui't Arras. Snelheid eerste duif 1155 meter. I. Vermeulen-Verduijn; 2. Iz. Parré; 3. L. Moelker; 4. en 5- A. Bondewel: 6. A. de Hulster; 7. en 9. J. Risseeuw-, 8- P. Buijze; 10. J. Datthijn. Vrije vlucht Sasput. „E.D.B." Schooiulijke. Prijsvliuscht ui't Arras. Snelheid eerste duif 1140 meter. 1. J. Steijaert; 2. A. Selebert; 3. D- Siben; 4. Poorter (2); 5. A. Nijsen; 6. R. Blaakman; 7. J. van Winsberghe; 8. Cl. de We ver; 9. Th. de Smid; 10 Poorter. „Sluiskilse Reisduif". Vlucht op Arras met 86 duiven. Snelheid le duif 1181,8 meter. 1. en 10. M. Klaassen, 2. en 6. J. Ea-veko, 3. en 5. J. Neels, 4. P- Neyt, 7. Th. Mattelee, 8. P. Rijckr.ert, 9. H. Snoek. Ongeveer 170 gevangenen, ge- wapend met messen, zware ket- 6. De slag, waarmede de beide schepen op elkaar stoten, doet de Draga tot in haar bin ten kraken. In deze hel van opspattend schuim en woest schreeuwende en val lende, gestalten, be waren alleen de Noor man en Orm hun zelf beheersing. Somber gillend, dat iedereen thans een afgrijselijke dood zal sterven, heeft de morsige zeeman tingen, ijzeren staven en knup pels, houden hun verzet nog vol. Over het lot van de 9 gijze laars, die zij in handen hebben, is nog niets bekend. Een gevan gene is gedood en 6 zijn ge wond. De gevangenen verklaren in opstand te zijn gekomen wegens het „brute optreden" van de bewakers- De gsvangenisauteri- teiten wijzen de beschuldiging van de hand. loze behendigheid kans gezien zó met zijn stuurriem te manoeu vreren, dat de beide vaartuigen slechts met de boorden langs el kaar schampen. En terwijl het Drakenschip zich steu nend opricht, springt Eric reeds naar voren, het zwaard in de vuist. „Te wapen!", schalt ziin losse stem. „Sta klaar om de aanvaller af te weren „J-juist! Te w-wapen, mijn d-dap- peren!", briest Haifa stotterend, terwijl hij overeind krabbelt en fier zijn groot zwaard trekt. „Dit schuim der zee verdient een les in dapperheid „En wij verdienen een draai om de orenmompelt Orrrj treu rig. „Wij houden er mannen met slagzwaarden op na, die schreeu wen vóór er nog een vijand te zien is. Dit is een spookschip. Er be weegt niemand aan dek. Onmid dellijk komen er natuurlijk een troep driekoppige honden uit het ruim, die ons- verscheuren. Maar misschien vliegt het ook alleen maar met een slag uit elkaar en vergaan we gewoon. We moeten het beste blijven hopen, zeg ik maar Inderdaad blijft alles stil aan boord van het raadselachtige schip. Alleen de zeilen klapperen. Roer loos en angstig staren de mannen naar het vreemde vaartuig, dat nu traag afdrijft. Met een geëi gend schouderophalen steekt Eric zijn zwaard in de schede. „Werp een touw over is alles wat Hij zegt. „Ik ga aan boord om te zien wat dit betekent." „Zeg uw meester maar gedag, mijn jongen mompelt Orm on gelukkig tegen de dwerg Pum Pum, als de gestalte van de Noor man zich lenig naar het andere schip slingert. „Er is nog nooit iemand levend van een spookschip teruggekomen. Vermoedelijk ver andert hij zo dadelijk in een alba tros. Wat een zonde en jammer voor zó een jong leven VEEMARKT ROTTERDAM, 22 April. Totale aanvoer 5493. Vette koeren en ossen 700; gebruiksvee 1496; vette kalveren 110; graskalveren 210; nuchte re kalveren 2205; varkens 98; biggen 325; paarden 137; veu lens 10; schapen of lammeren 103; weide- -of zuiglammeren 34; bokken of geiten 65. Prijs per kg. Vette koe'en le kw. 2,90 tot 3,15; 2e kW. 2,70 tot J 2,80; 3e kw. 2,40 tot 2,60- Vette kalveren le kw. 2,80 tot 32e kw. 2,60 tot 2,80 3e kw. 2,40 tot 2,60. Slachtpaarden le kw. 2,50; 2e kw. 2,403e kw. 2,25. Prijs per stuk. Graskalveren le kw. 330; 2e kw. 280: 3e kw. 200. Nuchtere kalveren le kw. 46; 2e kw- 44; 3e kw. 40.| Ei.ggen le kw. 65;2ekw. 58; 3e kw. 50. Schapen le kw. 140; 2e kw. 120; 3e kw. 100. Kalf- en melkkoeien le kw. ƒ1125; 2e kw. 1000; 3e kw. 850. Vare koelen le kw. 850; 2e kw. 750; 3e kw- 675. Vaarzen le kw. 850; 2e kw. 7403e kw. 660. Pinken le kw. 580; 2e kw. f 480; 3e kw- f 380. Overzicht. Vette koeien aan voer korter, handel kalm, prij ken onveranderd, prima tot 3,2-0. Vette kalveren aanvoer rcfi- mer, handel levendig, prijtzen stijgende. Liraskalveren aanvoer even. groter, handel kalm, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalveren, aanvoer iets kie ner, handel stroef, prij zen iets lager. Ei gren aanvoer ruimer, han del vlot, prijzen omhooggaand. Slachtpaarden aanvoer iets groter, handel zeer traag, prij zen hoog. Schapen aanvoer aanmerke lijk meer, handel stug, prijzen n.et geheel prijshoudend- Kalf- en melkkoe'en aanvoer flink, handel goed, prijzen even hoger. Vare koe'en aanvoer korter, handel viot, prijzen ruim prijs houdend. Vaarzen en pinken aanvoer minder, handel tamelijk, -prijzen stabiel.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3