u:i «u s De massamoord in de bossen van Katyn VOGELVRIJ Uitbreiding kapitaal van de Breedband N.V.'* Begroting van Onderwijs9 Kunsten en Wetenschappen Nieuwe getuigen gehoord Nodende maatt beier Actie-comité voor Harriman BRITSE PERSBERICHTEN over mogelijkheid van bijeenkomst Nehroe-Stalin verfrissende WRlGLèl iQarei qexowte Percentage uitkeragsto gemeentefonds 1952 fve*»st« K TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS tCLOOSTERZANDE. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE échten0"1 de Handelsbetrekkingen Sowjet-Unie-Nsorwegen agenda StDCCsIc K otncr in de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekomen het wetsont werp om tot een bedrag van 15 miHioen deel te nemen in het uit te breiden kapitaal van de ..Breedband N.V." te IJmuiden. De heer Ritmeester (VVD) verklaart tegen het wetsontwerp geen bezwaar te hebben. Hij stelt enige vragen omtrent de schrootvoorziening. De prijs- basis is z.i. irreëel te achten en hij meent, dat er iets met de schrootprijs moet geschieden. De heer Nederhorst (Arb.) meent, dat de Kamer eerder in gelicht had moeten worden over de moeilijkheden, die uitbreiding van het kapitaal noodzakelijk maakten. Ten aanzien van de schroot- positie is z.i. niet het juiste be leid gevoerd. De regering moet die positie met de uiterste zorg bekijken en alles doen om te voorkomen, dat er schroot naar het buitenland weggaat. Voor onze betalingsbalans is een zeer nadelige transactie ge daan met de verkoop van het voor sloop bestemde s.s. „Volen De heer Hoogcarspel (CPN) is het niet eens met de opvatting der leden, die blijkens het ver slag van oordeel zijn, dat moei lijk een verdergaande investering kan worden afgewezen, nu de overheid eenmaal kapitaal in dit bedrijf heeft geïnvesteerd. Als de eerste investering niet juist is geweest, behoeft men niet door te gaan. Spr. merkt op, dat de productie van de N.V. van be lang is voor de oorlogsvoorberei ding. Hij is er tegen belasting geld te steken in oorlogsindu strie. Ook bedrijfseconomisch acht spr. de nieuwe investering niet verantwoord. Minister Van den Brink ves tigt de aandacht op de financie ringsmoeilijkheden, waarmee de industrie te kampen heeft door de prijsstijgingen. Dat de Kamer niet eerder op de hoogte is ge steld, is o.m. hieraan te wijten dat de regering en de hoogovens het beter hebben geoordeeld de plannen te concretiseren, nadat de prijsstijgingen waren uitge werkt. Wat de kwestie der schroot- voorziening aangaat zegt spr, dat het artikel schroot niet zon der meer kan worden vergele ken met andere grondstoffen. Schroot is afval, waarop geen productiekosten drukken. Het is echter niet zo, dat bij de bepa ling der schrootprijzen geen ver band is gelegd met andere prij zen. Men kent geen wereld schrootprijs. De schrootpolitiek, door de re gering gevoerd, heeft ongetwij feld bepaalde nadelen, maar naar sprekers mening is ze de meest juiste geweest. Onder het Pjan- Schuman zal de schrootpolitiek niet langer individueel door de afzonderlijke landen worden be paald, doch door de hoge autori teit worden aangegeven. Wat de uitvoer van het schroot, afkomstig van de „Volendam aangaat, vraagt spr. aandacht voor het grote algemene belang, dat gemoeid is met de bouw van een nieuw modem passagiers- Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de CNP-fractie geacht wil worden haar stem eraan te heb ben onthouden. Verlaging van de accijns op sigaren. Het wetsontwerp tot tijdelijke verlaging van de accijns op siga ren is daarna in behandeling ge nomen. De bedoeling ervan is de accijns gedurende een tijdvak van twee jaren te doen bedragen: voor sigaren, wegende per 1000 stuks 3 kilogram of meer 14 pro cent en voor andere sigaren (se- noritas) 20 procent. Met de voor gestelde maatregel zal een be drag van rond f 20 millioen ge moeid zijn. De heer Hoogcarspel (CPN) juicht de voorgestelde accijnsver laging toe en herinnert eraan destijds zijn stem te hebben ver heven tegen de accijnsverhoging. Thans is er grote werkloosheid in de sigarenindustrie. Dat is het funeste van de belastingpolitiek van deze bewindsman, aldus spr, Hoezeer het toe te juichen is, dat de minister is teruggekeerd van de verkeerde weg, voor een herstel van de werkgelegenheid en de bestaansmogelijkheid der kleine ondernemers is de verla ging niet voldoende, zo betoogt de heer Hoogcarspel, die meent, dat de accijns resp. tot 7 en 10 procent moet worden terugge bracht. Minister Lieftinck zegt onder de indruk te zijn van het scherpe requisitoir van de heer Hoogcar spel tegen een onderdeel der be lastingpolitiek. Hij is onder de in. druk, omdat de heer Hoogcarspel blijkbaar verstrikt is in een his torische dwaling, hetgeen mis schien hieraan is te wijten, dat in de stukken gesproken wordt van sigaren met dichtgewerkte kop. Sinds de bevrijding is er na melijk geen verhoging van ac cijns tot stand gekomen. De toestand in de sigarenindus. trie zou te wijten zijn aan de ver hoging van de si garenaccijns. Van die stelling blijft niets over, omdat er geen verhoging is ge weest, aldus de minister. De heer Maenen (KVP) merkt o.a. op, dat de huidige regeling voor de afgifte van rijbewijzen vrij ingewikkeld is. Opdoeken van het centraal bureau zou ge wenst zijn. De afgifte kan ge schieden door de prov. griffies. Voor wielerwedstrijden op de weg behoort z.i. geen vergunning te worden verleend, vóór vast staat, dat de politie in voldoende mate aanwezig kan zijn voor de regeling van het verkeer. De heer Ritmeester (WD) vindt het onjuist parkeerbelas ting te heffen voor auto's, die men noodgedwongen 's nachts op straat laat staan. De heer Posthumus (Arb.) meent, dat het wel nodig is de re geling voor de bromfietsen te aanvaarden, maar toch heeft hij er enige bezwaren tegen. De afgifte van rijbewijzen be hoort eenvoudiger te zijn. De zaak moet zoveel mogelijk in één hémd zijn. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, verklaart dat zijn voorkeur uit gaat naar afgifte van rijbewijzen door het centraal bureau, doch dat hij er geen voorstel van heeft gemaakt, omdat de Kamer er des tijds tegen was. De zaak moet voorzichtig worden gehanteerd en hij zou de loop van zaken wil len afwachten. De kwestie van optochten en bloemencorso's zal de minister nog overwegen evenals de moge lijkheid voor de politie om aan wezig te zijn bij wegwedstrijden. De bromfietser blijft belast met aansprakelijkheid jegens derden. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Te k^art voor zes wordt de vergadering gesloten. Een districtsgerechtshof te Eelgrado heeft Nikita Bakof, voormalig functionaris van het Joego-Slavisehe ministerie van Buitenlandse Zaken, tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegens spionnage voor de Sowjet-Unie. emmer Wijziging Wegenverkeerswet. Vervolgens kwam in behande ling het wetsontwerp tot wijzi ging van de wegenverkeerswet. De bedoeling is o.m. om bromfiet sen als rijwielen te beschouwen. De mogelijkheid zal worden ge opend kentekenbewijzen met be perkte geldigheidsduur af te ge ven. Na het verlopen van het tijd vak, waarvoor iemand de rijbe voegdheid is ontnomen, zal zijn rijbewijs zijn geldigheid herkrij gen. Het zal mogelijk worden ge maakt naar gelang van de be hoefte op snelle en eenvoudige wijze de bewegingsvrijheid voor de strijdkrachten uit te breiden. Voorts zijn gewijzigde bepalingen met betrekking tot het houden van wedstrijden met voertuigen op een weg voorgesteld. In de Eerste Kamer is gisteren de begroting van Onderwijs, K. en W. aan de orde gekomen. De heer Van Velthoven (KVP) zegt dat er in principe geen be zwaar bestaat tegen een scholen plan, mits de grondslagen van de pacificatie niet worden aangetast. Spr. is voorstander van goedkoop maar niet van gratis onderwijs. Van een te hoog schoolgeld kan echter niet meer worden gespro ken. De heer Wendelaar (Vrijh.) maakt zich ongerust over het ge- brejs aan schoollokalen in ver band met de grote aanwas van leerlingen. Zowel bij het open baar als bij het bijzonder onder wijs wordt deze kwestie somber ingezien. Spr. vraagt inlichtingen over de inkomens der radioverenigin gen en betreurt, dat de regeling voor de politieke uitzendingen nog niet gereed is. Er mag geen politiek worden bedreven buiten de daarvoor vastgestelde uren. Vooral de V.A.R.A. gaat zich steeds aan politiek te buiten. Spr. klaagt opnieuw over de weinige goede muziek in de radio. Op Palmzondag is de jaarlijkse uit zending van de Mathaus Passion verdrongen door het verslag van een voetbalwedstrijd! De heer De Zwaan (CH) be spreekt de bezwaren tegen het ontwerp-kweekschoolwet. Spr. vraagt inlichtingen over de plan nen betreffende de beheersvorm der openbare school. Wat monu mentenzorg aangaat, vraagt hij meer aandacht voor de oude ker ken. De heer Schermerhom (Arb.) bepleit het beschikbaar stellen van meer subsidie voor weten schappelijk onderzoek. Indien hiervoor niet minstens 5 millioen beschikbaar komt, zal Nederland afzakken tot het peil van een Bal. kanland. De materiële nood in de studentenwereld vraagt ook de aandacht. De werkstudent is slechts een aspect daarvan. De positie van de student wordt nog te veel beheerst door 19e eeuwse opvattingen. De student echter ondergaat de maatschappelijke ontwikkeling. Zijn positie is te vergelijken met die van een pen sioentrekker. Het selectiepro bleem is uitermate ernstig. De maatschappij dient de beste stu denten in staat te stellen zich te bekwamen voor hun toekomstige taak. Spr. denkt aan de mogelijk heid in de hogere jaren studen ten aan te stellen met de plicht te studeren. Zo kan men tot een betere ontplooiing van het hoog ste intellect komen. De heer Van Santen (CPN) verzet zich niet tegen het begin sel der pacificatie. In de practijk komt er echter weinig van te recht, in hoofdzaak door het po litieke clericalisme der KVP. Er wordt druk uitgeoefend op de ouders hun kinderen naar de bij zondere school te zenden. Ook is het een feit, dat de bijzondere scholen betere gebouwen zijn dan dé openbare. Op grond hiervan wordt ook vaak de bijzondere scholen gekozen. Spr. vraagt hoe de minister het gebrek aan schoolruimte wil oplossen. Spr. klaagt over de Amerika nisering van onze cultuur en keurt af het optreden van Ame rikaanse leraren bij ons middel baar en voorbereidend hoger on derwijs. Inzake de verarming van de student betoogt spr., dat het studeren een maatschappelij ke prestatie is, die beloond dient te worden. De verarming is een gevolg van de proletarisering van de intellectuele arbeider. De heer Schipper (AR) bepleit de waarde van het technisch on derwijs. Hij wijst op het belang van streekscholen. De vergadering werd hierna gesloten. Ernstig verkeersongeluk. Even over 12 reden gistermid dag enige wielrijders komende van de Axelsebrug in de Axelse- straat huiswaarts voor het nutti gen van het middagmaal. Een hunner, de ongeveer 30- jarige J. de Z., wonende aan de Molendijk, wilde ter hoogte van de Kerkhof laan de Julianastraat inrijden, doch voor het overste ken van de straat keek hij nog even achter zich of geen andere wielrijder achter hem was. Hier door lette hij niet op het verkeer dat in de richting van de brug reed, met het gevolg dat de fiets door een auto, bestuurd door de heer P. S. uit Hoek, werd gegre pen en De Z., nadat hij op de mo torkap van de auto was terecht gekomen, op de rijweg werd ge worpen. Met een zware hersenschud ding en een shock werd de on gelukkige in het ziekenhuis ge- braeht. Des avonds was De Z. nog niet tot het bewustzijn terug gekeerd. Het rijwiel was aan de voorzij de verbrijzeld, terwijl de auto een deuk aan de motorkap had opge lopen. Overboord gesprongen. Maandagavond toen de Neder landse kustvaarder „Van Brakel" in de Westelijke kanaalarm ge reed lag om af te schutten sprong de 26-jarige kok K. v. Z., afkomstig uit Vlaardingen over boord en zwom naar de wal. Vóór de kok zich het natte pak bezorgde, had hij eerst een kof fertje aan de wal gegooid terwijl een plunjezak in het water te recht kwam. Zonder de kok schutte de „Van Brakel" af en vertrok naar zee. In de bootliedenwacht deelde hij mede, dat hij een woordenwis seling had gehad met de kapitein en de stuurman, welke laatste hem had mishandeld. De politie bezorgde de kok een nachtverblijf, waarna hij gister morgen naar zijn woonplaats ver trok. Uitstekend spel van de toneel groep „De Phoenix". Jaarvergadering Ned. Herv. kerkkoor. De jaarvergadering van het N. H. kerkkoor mocht zich over een druk bezoek verheugen. De sec. en penningmeester, resp. de heren Jan v. d. Hout en A. P. Esselbrugge, rapporteerden om trent de toestand der vereniging in het afgelopen jaar. Het nade lig slot, dat het vorig jaar onge veer 30 bedroeg, kon dank zij de groei van het ledental worden omgezet in een batig saldo van ruim 80. De heren A. P. Essel brugge en W. de Groote werden als bestuursleden herkozen. De directeur, de heer Jan Smet, le verde een bondig verslag. Ook dit jaar zal de thans ruim 40 wer kende dames- en heren-leden tel lende vereniging deelnemen aan het concours te Borssele. Éénmaal zal 's maandelijks de kerkdienst worden opgeluisterd met zang van het kerkkoor. De vergadering, die vlot ver liep, gaf blijk van een fris ver enigingsleven. Vismijn. Aanvoer aan de vismijn te Breskens in de week van 13 tot en met 19 April 1952. 7632 Kg export garnalen 79 tot 60: 1177 kg binnenland gar nalen 80 tot 50; 2001 kg bot 23 tot 16; 1504 kg schar 49 tot 16: 69 kg tong 200 tot 144 cent. Aanrijding. Een luxe-wagen, die met grote snelheid uit de Cloosterstraat de provinciale weg opreed, kwam daar in botsing met een andere auto, die- voorrang ge noot- Aangezien de eerste wa gen niet tijdig vaart kon mi na deren, was een botsing onver mijdelijk. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, terwijl ook de materiële schade meeviel. De verkeerspolitie maakte van een en ander proces-verbaal op, zodat nader zal worden beslist, wie de schade moet betalen. Franklin Roosevelt, zoon van de overleden president der Ver. Staten, heeft meegedeeld, dat ex een „nationaal comité voor actie ten gunste van de verkie zing van Averell Harriman tot president van de Ver. Staten is opgericht. Harriman is directeur van t bureau voor wederzijdse beveili- ging. Het comité staat onder leiding van Roosevelt die (democra tisch) lid van het huis van af gevaardigden is. In Britse persberichten wordt de mogelijkheid genoemd van een samenkomst van maar schalk Stalin en premier Nehroe van India, in de aanstaande zo mer te Moskou. New Delhi zou vol geruchten De Amerikaanse congrescom missie, die een onderzoek instelt naar de in de afgelopen oorlog in de bossen van Katyn gepleegde massamoord op 15.000 Poolse of ficieren en intellectuelen, heeft Dinsdag nieuwe getuigen ge hoord. zijn. De tot vice-president van In dia benoemde voormalige am bassadeur in de Sowjet-Unie, zou volgens genoemde berich ten, aan Nehroe geschreven hebben, dat hij na zijn onder houd met Stalin er van over tuigd is, dat Stalin een oorlog wil vermijden en gelooft, dat India en de Sowjet-Unie hun krachten zouden kunnen ver enigen in een grote vredescam pagne. Wanneer de oorlog in Korea in de zomer afgelopen zou zijn zou Mao Tse Toeng waarschijn lijk tot de besprekingen worden uitgenodigd. De voormalige luitenant Reln- hardt von Eichborn, die dienst heeft gedaan bij de verbindings dienst van het Duitse leger en die gelegerd was in de nabij Smo lensk gelegen bossen van Katyn, verklaarde voor de commissie dat noch hijzelf noch een der an dere militairen van het voor malige 537ste regiment verbin dingstroepen ooit iets had ver nomen over doodgeschoten Pool se krijgsgevangenen, totdat de Duitsers in April 1943 de massa graven vonden. De volgende getuige was de voormalige Duitse luitenant- generaal Oberhaüsser, hoofd van de afdeling verbindingen van het centrale Duitse leger in Rusland. Oberhaüsser bevond zich in de periode, waarin de Duitsers vol gens de Russen de Polen zouden hebben doodgeschoten, in het ge bied van Smolensk. Hij verklaarde nadrukkelijk dat er, zo lang hij in dit gebied gelegerd was geweest, geen te rechtstellingen hadden plaats ge vonden. Hij had nooit iets ge hoord of gezien van Duitse or ders om Poolse krijgsgevange nen dood te schieten. Hij was erbij geweest, toen in April 1943 de gevonden massa graven werden blootgelegd. „Ik was zeer verbaasd te zien, dat de kleren en laarzen van de slacht offers rich in zo'n goede toestand bevonden. Ik had de indruk dat de slachtoffers haastig waren terechtgesteld. Er bevonden zich nog voorwerpen van waarde in de zakken en ook dat was iets buitengewoons. Er werden brie ven en andere geschriften op de lijken aangetroffen, doch geen dezer papieren was later geda teerd dan Mei 1940. Indien de Duitsers de Polen zouden hebben terechtgesteld, zouden de kleren en laarzen der slachtoffers door het veel langere verblijf in ge vangenkampen nimmer in een dergelijke goede staat hebben kunnen verkeren", aldus Ober haüsser, die verder nog verklaar de de indruk te hebben gekregen dat de berken in de buurt van de massagraven later waren ge plant, om het toneel van de massamoord aan de aandacht te onttrekken. Voor het Terneuzense spaar fonds trad gisteravond de toneel groep „De Phoenix" op met het blijspel in 3 bedrijven „De voet balpool" van Arnold Ridley, ge regiseerd door Pierre Balledux. I Van scène tot scène was het een gezellig onderhoudend spel, waarin ons een gezin wordt ge toond dat om de materiële zorgen na de oorlog te verlichten, gaat spelen in een z.g. voetbalpool. Naar we vernamen zal de speelgroep „De Phoenix" op 6 Mei a.s. in het Scala-theater te Den Haag een tournee aanvan gen door Nederland met dit blij spel onder de titel van „Easy mo ney" of „Het geld ligt op straat". Een gedeelte van de opbrengst van deze voorstellingen zal ten bate komen van het Ned. Olym pisch Comité, teneinde de uitzen ding naar de Olympische spelen te Helsinki mogelijk te maken. Op deze eerste voorstelling zul len vele eminente persoonlijkhe den uit Neerlands sportwereld worden uitgenodigd. In de pauze werd een verloting gehouden in verband met de ju bileumviering in het a.s. seizoen, waarop naar ons werd medege deeld een bijzonder programma zal worden gegeven. Ook werd de gebruikelijke col- ecte voor de kinderreis van de Tern, bestuurdersbond gehouden Geslaagd. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen adjunct-com mies der belastingen onze dorps genoten Th. van Laere, werk zaam op het kantoor der dir. be lastingen te Terneuzen, en P. Magnus te Kruispolder-haven, thans werkzaam bij de registra tie te Hulst. de subsidie te mogen gebruiken voor een latere uitbreiding werd gunstig beschikt. Aan het besluit van de raad van St. Maartensdijk betreffen de de herziening van de subsidie der provincie in de verpleegkos ten van krankzinnigen werd ad- haesie betuigd. Het gedeelte van de provinciale weg van H. Wijf fels tot M. Batselaere zal in be heer en onderhoud door de ge meente worden overgenomen. De winkeliersvereniging „Ons Be lang" krijgt 50 bijdrage in de kosten van het gehouden Sint Nicolaasfeest. De heren Tael- man en Dellaert vinden dit erg aan de lage kan gezien de grote kosten welke deze vereniging zich heeft getroost. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren J. Ch. Cornells, J. Robijnen, A. Lips, A. Dellaert en J. Tellier. Tot le den van de woonruimte-commis sie voor 1952 werden gekozen mej. Zonderland, mevr. M. Ghuijs-Caus en de heren A. Beun en W. van der Hooft. Aan het bisschoppelijk college te Weert werd een subsidie van 100 toe gekend. Op voorstel van B. en W. wer den de raadsbesluiten van 4 Fe bruari 1949 en 15 December 1950 betreffende garantie van 'n geld. lening ten behoeve van de wo ningbouw door de heer M. Bat selaere gewijzigd. Deze wijziging komt hierop neer, dat de gemeen te vier jaar langer garant blijft. Over de aanleg van een speel tuin wordt breedvoerig van ge dachte gewisseld. Het terrein achter de woning van wed. P. Lievens wordl het meest ge schikt geacht. De heer Dellaert zegt dat een particulier er voor voelt de tuin in exploitatie te ne men. Ook kwam het sportterrein ter sprake. De heer Riemeris vond het terrein aan de provin ciale weg/naast de weide van de heer H. Wijffels het meest ge schikt. Ook de voorzitter was deze mening toegedaan. De heer Taelman - vond het niet verant woord voor een sportterrein zo'n kapitaal bedrag uit te geven. De heer Riemens vond het bedrag ook erg hoog, maar wees erop dat het een eis des tijds is. De heer Taelman had vernomen dat de nieuwe raadszaal voor het ge ven van onderwijs is toegezegd. Hij vond het niet goed deze mooie zaal aan de jeugd toe te vertrouwen en vreesde voor ver nieling. De heer Dellaert vroeg, of de hengelaarsclub al een pachtcon tract voor „De Veste" heeft ge kregen. De voorzitter zeide dat dit nog niet is gebeurd. Koninkl. onderscheiding. Tot ridder in de orde.van Oran- je-Nassau is benoemd de heer Jean Callebout, technisch-dlrec- teur van de Stijfsel- en glucose- fabriek te Sas van Gent. De heer Callebout is reeds rid der in de kroonorde van België. Gemeenteraad. De voorzitter kon Maandag de raadsleden welkom heten in het eigen gemeentehuis. Hoewel van de raadzaal nog geen gebruik kon worden gemaakt, was hij toch blij dat in de secretarie kon worden vergaderd en door een verbeterde outillage ook de werkzaamheden efficiënter kun nen worden verricht. Op het verzoek van het Gerard- dus-retraitehuis om de toegezeg- Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. 26) Nadruk verboden- „Wat zeg ja er van, Frankes," vroeg Berend; „heb ik te veel gezegd, toen ik beweerde, dat die vent een bom duiten had?" „Neen," lachte de stroper. „Ge hebt gelijk gekregen. We gaan straks, als het licht is, de buit eerlijk verdelen. Het is een hele schep geld. De kerel zat er bui tengewoon goed bij." „Ik ga direct de goudstukken aan mijn ouders brengen, zodra we weer terug zijn. Die kunnen mijn broertjes en zusjes dan be ter in de kleren steken," zei Folkert. „Je hebt gelijk, mijn jongen meende de wilddief. „Dat is flink van je." Toen de mannen zaten, gevoel den ze eerst goed, hoe moe ze eigenlijk waren. Ze zagen er tegen op, om weer op te staan en hun tocht voort te zetten. Ge ruime tijd bleven ze zitten, tot het aan de kim reeds begon te lichten. „Het wordt nu toch tijd, dat we onze tocht vervolgen", zei Frankes, terwijl hij aar de lich tende streep ana de hemel wees. Wederom aanvaardden de drie mannen de reis terug naar de Lutteke Haer. Het was reeds volop dag geworden, toen de rei zigers, een eind de heerweg vol gende, langs een eenzaam gele gen herberg kwamen. Aan een lindeboom voor de voorgevel was een uithangbord bevestigd, waar op geschilderd stond: „Be vro lijke drinker." Dit leek aanlok kelijk. „Laat ons hier een ogenblik rusten", stetlde Willem Frankes voor. „We kunnen dan meteen eens informeren, of er ook troe pen in de omgeving zijn." Zijn metgezellen konden met het voorstel heel goed accoord gaan, want hun benen hadden meer dan genoeg van het wan delen. Ze traden de gelagkamer bin nen en vonden daar een vijftal bezoekers, die naar het scheen tot één groep behoorden. Het grootste deel was in weinig beter dan lompen gekleed. De kerels zaten aan één tafel, met glazen bier voor zich. Eén van hen had een bebloede lap om zijn hoofd; een tweede een om de pols. Ge weren stonden onder hun onmid dellijk bereik. De wilddief keek hen achter dochtig aan; wederzijds zagen de anderen naar de pas binnengeko- rnenen. De waard begaf zich naar een van de vijf mannen en fluisterde hem iets in het oor. Deze sprak toen tot de wilddief: „Zijt gij niet Rooie Willem? Ik denk daarom dat wij vrienden kunnen zijn, want wij strijden ook tegen de Geldersen. De waard kan dit be vestigen." „Ja, Ur ben Rooie Willem be vestigde de stroper. „Komt dan bij ons zitten," no digde de spreker van de groep van vijf. De herbergier schoof een tafel tegen die, waaraan de vijf man nen zaten en de zoeven aangeko- menen gingen bij de andere avonturiers zitten. Frankes bestelde drie glazen bier en vroeg de waard of er zich thans ook huurlingen in deze buurt bevonden. „Ik gelocf het niet," zei deze. De woordvoerder van de vijf vertelde nu aan Frankes en zijn gezellen, dat ze de vorige dag slaags waren geweest met de Gelderse soldaten. Eén van hun kameraden had hierbij de dood gevonden. Dat was de tweede in een maand tijds. Als het zo door ging, was hun leger weldra tot de laatste man uitgeroeid, meen de de man en hij lachte melan cholisch- Ik zal je de mannen van mijn afdeling voorstellen", vervolgde de spreker, naar hij zei, gedach tig aan het „onbekend maakt onbemind." De brave man rechts van me is in Zwitserland geboren en is uit minstens tien verschillende legers weggelopen. Nu is hij ook gedrost uit het leger van Zijne Genade, de hertog van Gelre, en diens vermaarde veldheer Maar ten van Rossum. De man uit Zwitserland luistert naar de schone naam van „Varken", om dat hij niet kan nalaten om bij elke fraaie zin, die hij uitspreekt, dat woord te gebruiken." De spreker ledigde zijn glas en reikte het over aan de waard, die het weer vulde. Toen hervatte hij zijn mededelingen: „De twee de man rechts van me is de edele Wylde Keimpe. Zijn ge boorteplaats is het vanouds ge roemde Vrije Friesland. Maar aangezien hij „wyld" was, werd hem daar de grond te heet onder zijn voeten. Hij meende toen goed te doen om in het Gelderse heer dienst te nemen. Hij heeft daar echter zoveel slaag ontvangen bij het spitsroeden lopen wegens zijn goed gedrag, dat ook hij de plaat gepoetst heeft. (Wordt vervolgd EN RENTE GEBLOKKEERDE GELDEN GEMEENTEFONDS. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeente besturen meegedeeld, dat de regering heeft besloten te be vorderen, dat het percentage van de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeente fonds voor 1952 definitief wordt vastgesteld op 145. In verband met de belangrijke verhoging, welke het uitkerings percentage zal ondergaan, zal, in afwijking in zoverre van het geen aanvankelijk in het voor nemen lag, niet tot het doen van een na-uitkering over 1950 worden overgegaan. Slechts indien zich onverhoopt tn het resterende gedeelte van het jaar 1952 niet voorziene omstandigheden mochten voor doen, welke het budget der ge meenten in het algemeen en in ernstige mate verzwaren, zullen de uitkeringen uit het gemeen tefonds aan het a'nde van het jaar opnieuw worden overwo- eren. De aan de gemeenten te ver goeden rente over de geblok keerde gelden uit het gemeen tefonds is met ingang van 11 Maart j.l. verhoogd tot vier een vierde procen per jaar. Naar te Oslo is medegedeeld, heeft de Sowjet-Unie een Noors aanbod voor een nieuwe hande's- overeenkomst voor een periode van 3 jaar van de hand gewezen. Men verwacht dat binnenkort een nieuwe overeenkomst voor de periode van 1 jaar zal worden getekend. De te Oslo tot dusver tussen beide land"*1 gevoerde on derhandelingen hebben nog niet tot resultaten geleid. De Noren hadden aan de Russen gevraagd een overeenkomst voor lange termijn te sluiten, doch hebben hierop een definitief neen ten antwoord gekregen. Noorwegen had met Rusland een handels overeenkomst lopen voor een periode van 3 jaar, welke eind 1951 afliep. Vorig jaar bedroeg de uitvoer van Noorwegen naar de Sowjet-Unie ruim 12 millioen dollar en de invoer uit de Sow jet-Unie ongeveer 10 millioen dollar. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Salon Mexico". Collecte Emmafoloem. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Korporaal Wanhoop". MORGEN: TERNEUZENEmmabloem- collecte.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2