Aankomst te Ottawa WHS 5S55S Grootste atoomproef in Nevada DE ECONOMISCHE SITUATIE IN ENGELAND ftatj Haagse brandweerman bij blussing van een binnenbrand omgekomen De zaak Westerling DE KONINKLIJKE REIS Ontploffing zichtbaar op televisiescherm Nog strengere versoberingsmaatregelen Verkiezingen in Bolivia Eervol ontslag van Mr Oud als burgemeester van Rotterdam WOENSDAG 23 APRL 1952. 7e Jaargang No. 2018. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Olieboring in de Pyreneën (üL&f* DE VERVAARDIGING VAN DE ATOOMBOM. ZON- en MAAN STANDEN. onder op onder Ned. zeelieden en Zweedse politie slaags Het Landbouwveiligheids- besluit Aanklacht tegen Truman? cankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; pei maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.Y. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. no terugreis uit Los Angeles werd zij begroet door de heer „nar Detroit op Maandag, een Jhp. Ebbs, vice-voorzitter van de ri van 10 uur werd gemaakt raad van commissarissen van het ziekenhui, en andere le.dende dagen aan de Verenigde staten iJfe An in het mie ter beschikking van het konink- Hjk gezelschap is geweest. Kort na negen uur Maandagavond, plaatselijke tijd arriveerde men op Willow-Run-Airport te De troit. Hier scheidde het konink lijk paar. Koningin Juliana steeg iu de gereed staande Canadese militaire C—5 terwijl prins Bern- hard naar New-York doorvloog. Van het vliegveld van Detroit verzonden de koningin en de prins een telegram aan president Truman, waarin zij hun dank be tuigen voor de ontvangst in de Verenigde Staten. Dit luidde als volgt: „Wij zijn diep geroerd door de ondervonden hartelijk heid en de prachtige manifesta tie van vriendschap voor ons land. Ons gehele volk waar deert dit even dankbaar als wij. De zeer vriendelijke en hartelijke verwelkoming die gij en mevrouw Truman ons hebt bereid bleek karakteristiek te zijn voor de ontvangst door de bevolking van alle steden en plaatsen die wij bezocht hebben". Bij het vertrek van Detroit was het regenachtig weer. Slechts een klein gezelschap officiële persoonlijkheden was ten afscheid aanwezig. Prins Bemhard nam afscheid van de koningin en deze stapte van het ene toestel in het andere over. AANKOMST TE OTTAWA. Op het vliegveld van Ottawa, Rockcliffe Airport, waar het Ca nadese toestel te 22.30 uur plaat selijke tijd landde, werd koningin Juliana verwelkomd door gou verneur-generaal Vincent Mas- sey, premier Louis St. Laurent, minister van defensie Brooke Claxton en leden van de staf der Nederlandse ambassade. Ook 'n heel legertje fotografen, camera mensen, radioverslaggevers stond de koninklijke bezoekster op te wachten, die voor 't eerst na de oorlog, in het licht der schijn werpers, voet op Canadese bo dem zette. De koningin, tijdens haar Ame rikaanse reis geheel gewend ge; raakt aan de „verplichtingen tegenover de pers, poseerde ter stond met de minster-president voor de vele lenzen. Zij gaf voor de microfoon uiting aan haar blijdschap over deze terugkomst in Canada, 't land waar zij haar jaren van ballingschap had door- gebracht. Koningin Juliana vertrok per auto naar „Rideau Hall", de resi dentie van gouverneur-generaal Massey, bij wie zij deze week te gast zal zijn. BEZOEK AAN HET STADS ZIEKENHUIS TE OTTAWA. Koningin Juliana bezocht Dins dagochtend kamer 333 in het stadsziekenhuis te Ottawa, waar 19 Januari 1943 prinses Margriet werd geboren. De koningin trad de kamer bin nen, waar nu een andere jonge moeder lag. Het was mevr. Da- vies, echtgenote van een der art sen van het ziekenhuis, die Za terdag j.l. het leven heeft go- schonken aan een zoon. Natuur lijk had men ook de wieg tevoor schijn gehaald, waarin prinses Margriet eens lag. De koningin sprak weer met zuster Gladys Moors, die haar In 1943 gedurende haar verblijf in het ziekenhuis verpleegde. Toen Hare Majesteit in de och tend bij het ziekenhuis aankwam medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Weste lijke wind. Weinig verandering m temperatuur. DONDERDAG 24 APRIL. hand, trad de koningin in het zie kenhuis binnen. De zusters droe gen witte rokken. De burgemeester van Ottawa, mevr. Charlotte Whitton, bood de koningin aan de wieg van prinses Margriet naar Nederland te zenden. Maar de koningin aan. vaardde dit aanbod niet: ,,De wieg hoort hier thuis en moet daarom dan ook maar hier blij- ven" CANADEES PERS COMMENTAAR. De „Toronto Daily Star" schrijft Dinsdag bij gelegenheid van het on-officiële bezoek van koningin Juliana aan Canada. ,De bevolking van Ottawa, bi] duizenden, is het te moede alsof 'n welbeminde dochter na lange afwezigheid terugkeert. Wegens de officiële rouw om koning George de VI zal Ottawa aan ko ningin Juliana geen officiële staatsie-ontvangst kunnen be reiden doch van meer belang zal de manier zijn waarop de bewo ners van Ottawa algemeen hun hart zullen openstellen voor deze vrouw, die de burgers hier een nieuwe kijk op de monarchie heeft gegeven. Men haalt hier verhalen op over haar jarenlang verblijf in Canada; hoe zij met andere klanten in de rij kon staan in de winkels wanneer er schaarse nylons in verkoop wer den gebracht; hoe zij getrouw aanwezig was op de ouder-bijec n- komsten van de school welke door haar kinderen werd be zocht". Het blad herinnert er aan, hoe koningin Juliana destijds, toen zij in Canada medehielp bij de verkoop van artikelen waarvan de- opbrengst bestemd was voor liefdadigheid, tegen een „colle ga" zeide: „Noem me niet prin ses Juliana maar gewoon Julia na". Het verblijf van de koningin in Canada en de toegenegenheid welke zij zich in dit land ver wierf, hebben grote invloed ge had op het handelsverkeer tus sen Nederland en Canada en de immigratie van Nederlanders, aldus het blad. „Geen land in Europa is zo op Canada inge steld als Nederland". In de Pyreneeën in het gebied van Argon zal een aanvang wor den gemaakt met boringen naar olie. Hiervoor is een moderne installatie verzonden naar Ba- lumpon, gelegen tussen de plaat sen Albella en Javones. De Boliviaanse minister van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat er in de laatste helft van 1952 algemene verkie zingen zullen worden gehouden. Deze verklaring betekent, dat de regering de resultaten van de verkiezingen van Mei 1951, waarbij Victor Estensoro en Herhan Siles respectievelijk tot president en vice-president van de republiek werden gekozen, slechts gedeeltelijk geldig acht, aldus AFP. Tengevolge van een gevecht in een gevangenis te Algiers zijn 40 Arabieren gewond, van wie acht ernstig. Het gevecht was het uitvloeisel van een oude vete tussen de gevangenen uit Algiers en die uit Oran. Dinsdaa om 18.29 uur Ned. tijdvoor het donderend geweld van is boven VuccaFlat, het atomi- a luidsnre- sche proefterre.n in Nevad de grootste atoombom, die ooit in de Verenigde Staten tot ontplof fing is gebracht, uit 'n vliegtuig geworpen en ontploft. De ontploffing kon in New York worden gehoord via de ra dio en op televisieschermen was de lichtflits der ontploffing en de daarop volgende rookkolom zichtbaar. Het was de eerste maal, dat een ontploffing voor het publiek werd uitgezonden. De stem van de omroeper had aangekondigd, dat het vliegtuig de bom van een hoogte van ruim 9 kilometer (30.000 voet) had la ten vallen. De omroeper telde de 53 seconden af, die verstreken de ontploffing door de luidspre kers werd weergegeven. Voor dien werd een reusachtige zwarte wolk, waaruit lichtflitsen scho ten, zichtbaar op de televisie schermen. Hieruit ontstond de witte pad- destoelvormige wolk, die hoog boven de vlakte oprees. Deze wolk bleef een kwartier lang zichtbaar. -~ Kort na de ontploffing kwamen in New York de telegrammen met de verslagen der journalis ten binnen. Een van de versla «ren meldde, dat door de ontploffing, „een van de meest spectaculaire tot nu toe", waarnemers op een afstand van 16 km door elkaar werden geschud. De lichtflits was in Las Vegas, ?0 km van het proef terrein verwijderd, zicht' baar. Vrijwel onmiddellijk na de ont- economisch overzicht i zijn tegen fluctaties in de wereld Bij Kon. Besluit is aan Mr P. J. Oud met ingang van 1 J'unl 1952 eervol ontslag als burge meester der gemeente Rotter dam verleend, met dankbetui ging voor de vele en gewicht ige d'ensten, ook onder zeer moei lijke omstandigheden, door hem als zodanig toewezen. Hoewel de heer Oud reeds op 5 December van het vorige jaar de 65-jarige leeftijd bereikte, is, mede naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek, van de vereniging van Nederlandse gemeenten, welke vereniging in Mei haar 40-jarig bestaan viert, waarbij zij Mr Oud nosr eras me als haar voorzitter ziet optreden, aanleiding gevonden, het ont slag op 1 Juni 1952 te doen in gaan. I In een voor 1952, dat een onverbloemd, doch optimistisch beeld van dc situatie in Engeland geeft, heeft de Engelse regering ver klaard, dat Engeland nieuwe en nog strengere versoberingsmaat regelen zal treffen, indien zulks nodig mocht zijn om de positie van het pond sterling te ver sterken. Hoe 'onaangenaam de gevol gen van dergelijke maatregelen voor 't Engelse volk ook mogen zijn, de gevolgen van het uitblij ven van maatregelen zouden on metelijk veel erger zijn. In het overzicht wordt voorts medegedeeld, dat de landen van het Britse gemenebest thans zijn overeengekomen te trachten te bereiken, dat de betalingsbalans met de rest van de wereld in de tweede helft van 1952 een over schot aanwijst. De drastische versoberings maatregelen die de minister van financiën, Butler, enige tijd ge leden heeft genomen, hadden ten doel de vermindering van de goud. en dollarreserves tot staan te brengen. Thans echter heeft het sterlinggebied zich ten doel gesteld om op lange termijn zeer aanzienlijk grotere monetaire re- serves te vormen dan Engeland op het ogenblik heeft teneinde in Waarnemers der commissie noemden de ontploffing 'n „wer kelijke grote". 23 Minuten na de explosie bevond de padde- stoelvormige wolk zich op een hoogte van 12.000 m. Zij be woog zich naar het Z. O. De bom ontplofte op de vastgestelde hoogte van 3.200 voet (ongeveer 900 meter). Kort voor de ontploffing zeide Gordon Dean, voorzitter van de atoomcommissie, dat de explosie de zwaarste zou zijn, die ooit in de Verenigde Staten tot stand is gekomen, zwaarder dan die van 'Hirosjima en Nagasaki en de twee van Bikini (1946). Dean voegde er aan toe, dat in 1946 de meeste mensen de atoom wapens als strategische wapens beschouwden en men nam alge meen aan, dat een dozijn van deze wapens op oordeelkundige plaatsen gebruikt, iedere macht ter wereld buiten gevecht zou kunnen stellen. Thans beschouwt men de atoomwapens echter als tactische en strategische wapens, als wapens, die ook te velde ge bruikt kunnen worden. Dit betekent, dat niet spoedig een einde zal komen aan de ont hande!. Met betrekking tot de hulp, die van de Ver. Staten is ontvan gen, verklaarde de regering in haar overzicht, dat er in de toe komst ongetwijfeld verdere steun voor de uitvoering van het defensieprogramma nodig zal zijn. Aangaande de vooruitzichten voor 1952 merkte de regering op, dat het probleem van de vermin derende vraag naar Engelse ex portgoederen ernstig is, het geen voornamelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat andere lan den in het sterlinggebied hun import van Engelse verbruiks- goederen hebben beperkt. De Engelse industrieën zijn thans genoodzaakt andere afzetgebie den te zoeken, wat echter als een zeer moeilijke schouwd. De kern van het probleem vormt het betalingstekort met 't dollargebied en naar de mening van de Engelse regering ziet het er naar uit, dat dit probleem op de duur zal blijken moeilijker op losbaar te zijn dan dat van de betalingstekorten met andere ge bieden, zoals de Europese beta lingsunie. Het moet niet waarschijnlijk irci u i,lt^, .worden geacht, dat het totale voldoende mate beschermd te 1 volume van de Engelse uitvoer dit jaar een aanzienlijke uitbrei ding zal ondergaan, ook al zou den' de pogingen tot vergroting van de afzet op de markten bui ten het sterlinggebied goede re sultaten opleveren. Het totale beeld van de uitvoer zal be ïnvloed worden door de invoer beperkingen van Australië en andere landen, die een achteruit gang van de verkopen van ver- bruiksgoederen naar de landen van het sterlinggebied zullen veroorzaken. Daar de- vooruit zichten voor de uitvoe" van ver- bruiksgoederen in 1952 weinig hoopgevend zijn, zal een uitbrei ding van het totale exportvolume vrijwel geheel moeten afhangen van het welslagen der pogingen om de uitvoer van goederen der constructienijverheid te vergro te11- De ernstige gevolgen, die het verlies van de olie-industrie in Perzië en de betaling van aflos singen op Amerikaanse en Cana dese leningen voor de betalings balans van Engeland heeft, zullen in 1952 waarschijnlijk niet geheel overwonnen kunnen worden. Als resultaat van de invoerbeperkin gen zullen er evenwel belangrijk minder deviezen voor scheeps- vracht worden uitgegeven, ter- taak wordt be- wi-ji voorts de beperking van de reisdeviezen een jaarlijkse devie- zenbesnaring tot het equivalent van 125 millioen pd. st. zal op- ploffing werden de troepen die i en fabrikage van uit aan de proefneming hadden deel-een ]0pPn(jc typen atoomwapens, genomen, op vrachtauto s wegge- j,-en en anjer verklaart waarom gevoerd teneinde te voorkomen, het nationale atoomprogram dat zij met de radio-actieve stof grote schaal uitbreiden en «o- s_ komen. yeje at0omproeven houden". ïn aanraking zouden Sommigen hebben zich op een af stand van slechts 4,8 kilometer van de plaats van de ontploffing bevonden. Volgens waarnemers veroorzaakte de bom verscheide ne secundaire hitte-ontwikkelin- gen. Honderd en twintig man van de valschermtroepen stonden ge reed om achter het „atoom-rook gordijn" neer te sprincm. echter na een veilige wachttijd in acht genomen te hebben. De grond troepen die zich in mangaten van iets meer dan een meter diepte bevonden, kregen een zware schok te weerstaan. Ongeveer 'n half uur na de ontploffing ver klaarde een functionaris van de atoomcommissie, dat alles „pre cies volgens de plannen" was verlopen en dat er geen ongeluk ken zijn gebeurd. Dr. Norris Bradbury, directeur van het atoomlaboratorium van Los Alamos (Nieuw-Mexico), heeft op een persconferentie me degedeeld, dat de Amerikaanse geleerden op 't ogenblik atoom bommen trachten te vervaardi gen uitgaande van andere ele menten dan plutonium, waterstof of uranium. Men had echter nog geen enkele „zekerheid" op het nieuwe terrein van onder zoek verkregen, aldus Bradbury, die nog meedeelde, dat thans in de Amerikaanse stoomfabrieken bommen van een groot aantal verschillende typen worden ver vaardigd, opdat men ze met el kaar kan vergelijken. De 43-jarige brandwacht K. J. zich bepaalde tot de tweede ver van Brero, die Dinsdagmorgen dieping van het perceel Laan van om ongeveer vijf uur met de Meerdervoort 684 en tot de daken t-iooc+crolncrpn DPT- Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 1.39 2.54 3.04 n.m. 2.05 3120 3.30 ZON MAAN op April. 23 5.26 19.51 4.42 19.22 24 5.24 19.53 4.57 20.46 25 5.22 19.55 5.16 22.07 26 5.20 19.57 5.42 23.23 Haagse brandweer was uitge trokken voor de blussing van een zware binnenbrand in een per ceel aan de Laan van Meerder voort te 's Gravenhage, is tij dens zijn werkzaamheden in de rook gestikt. De man was gehuwd en had een zoon van 10 jaar. Drie andere brandwachten ble ken door de rook te zijn be dwelmd, zodat de gemeentelijke geneeskundige dienst het raad zaam achtte, hen naar een zie kenhuis over te brengen. Dinsdagmorgen om kwart voor vijf werd melding gemaakt van een binnenbrand in een perceel Laan van Meerdervoort 684. Er bleek een zeer sterke rookont wikkeling te zijn. De autospuit uit de Eerste Ar- chimedesstraat was spoedig aan wezig. Later ontving men be richt van een zware binnen brand. De autospuit van de Laan Copes was inmiddels ook gearri veerd, terwijl ook de ladderwa gen en de materieelwagen naar de Laan van Meerdervoort wer den gedirigeerd. De brandhaard bleek te zijn ontstaan tussen de tweede en eerste verdieping. Door de sterke wind en de trek onder de kap breidde het vuur zich uit tot de daken van de beide naastge legen percelen. De brandweer was de brand men in de „Warmelo by Diepen- vrij spoedig meester, zodat deze heim. van de beide naastgelegen per celen, waarin de brandweer grote gaten geslagen had, om uitbrei ding te voorkomen. Aan meubi lair en inrichting van de eerste verdieping werd door de rook ontwikkeling en het water, dat echter niet in grote hoeveelheden behoefde gespoten te worden, schade aangebracht. De bouw- schade is vrij groot. Men neemt aan, dat de brand is ontstaan door aardsluiting. In een vak tussen het plafond van de eerste verdieping en de vloer van de tweede verdieping ligt een electrische leiding. Deze heeft waarschijnlijk aardsluiting gegeven, zodat de brand zich heeft meegedeeld aan de balken- laag en aan een op de tweede verdieping staand divanbed. De brandwacht Van Brero, die zo jammerlijk is omgekomen, heeft waarschijnlijk gedacht, dat zich nog een persoon op de twee de verdieping bevond. Hij is er toen op uitgetrokken om hem te helpen. Deze bewoner werd reeds door een agent, die door hem van het balcon af was ge roepen, over een muurtje naar het belendende perceel gebracht. Door de Haagse brandweer werd inmiddels alles reeds opgeruimd. PRINSES ARMGARD HEEFT ZICH IN ONS LAND GEVESTIGD. Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhardt heeft Maan dag definitief Duitsland verlaten om zich in ons land te vestigen. Zij passeerde de grens bij Gro- nau en heeft haar intrek geno- Gezagvoerder en 1ste stuur man van een in de haven van Kalmar, in Zuid-Oost-Zweden liggend Nederlands motorschip, hadden bezoek „van de wal". Er ontstond op een gegeven ogen blik onenigheid, die tot een ge vecht leidde. Een Zweed haalde de politie er bij, waarop de strijd nu tussen de Nederlandse zee lieden en de Zweedse politie, op de kade werd voortgezet. In het gevecht werden drie Zweedse politiemannen gewond; zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De gezag voerder en zijn eerste stuurman zijn, hangende een onderzoek door de politie van Kalmar naar de vechtpartij, aangehouden. De Franse televisie en de B.B.C. zullen in Juli gemeen schappelijke programma's uit zenden, die zowel in Frankrijk als Engeland tegelijkertijd ont vangen zullen kunnen worden. leveren. Ondanks de verlaging van de defensiebegroting voor 1952/a3 met 200 millioen pd. st. tot 1462 millioenpd. st. zullen de defensie- uitgaven ongeveer 10 van het bruto nationale product van En geland absorberen. Rond de helft van de totale productie van militair materieel in West-Euro pa wordt in Engelse fabrieken vervaardigd. Engeland zal waarschijnlijk niet in staat zijn alle grondstof fen te betalen, die het zou wen sen aan te schaffen. Een belang rijke verhoging van de kolenpro- ductie, die het afgelopen jaar 222 millioen ton heeft bedragen, is waarschijnlijk alleen te verwach ten als resultaat van uitbreiding van het aantal arbeidskrachten in do kolenindustrie. De zes grote olieraffinaderijen in En geland hebben een belangrijke rol gespeeld bij de overwinning van de moeilijkheden, die veroor zaakt zijn door het verlies van de Perzische olie-industrie. Dr Engelse scheepswerven zijn voor 1952 voldoende van orders voor zien. Ten allen tijde is een beweging van arbeiders van inkrimpende industrieën naar zich uitbreiden de industrieën een voorwaarde voor economische vooruitgang, aldus de Engelse regering, doch op het ogenblik is dit een voor waarde voo" het nationale voort bestaan. Dergelijke aanpassin gen veroorzaken onvermijdelijk een tijdelijke toeneming van de werkeloosheid. De Engelse landbouwproduc tie is thans 40 groter dan vóór de oorlog. De Engelse regering acht het van het grootste belang, dat Engeland zelf vlees produ ceert en dat Engeland in min dere mate van de invoer van levensmiddelen afhankelijk wordt. De regering besluit haar over zicht met een oproep voor grote nationale inspanning. Zij ver klaart, dat het tweeledige doel van solvabiliteit en veiligheid al leen kan worden bereikt door harde en voortdurende inspan ning van iedereen, die een bij drage kan leveren tot de produc tie en de uitvoer en door de be reidheid van de natie in haar ge heel cm de feiten onder ogen te zien en de tekorten en moeilijk heden, welke voor het ogenblik onvermijdelijk zijn. te dragen. Naar wij vernemen is nog geen datum vastgesteld voor de be handeling van het hoger beroep van het o.m. tegen de voorwaar delijke invrijheidsstelling van Westerling door de rechter-com- missaris in Amsterdam. Men verwacht deze behandeling einde dezer of begin volgende week, waarbij dan een datum voor uit spraak wordt vastgesteld. Een raadsman heeft Wester ling nog niet gekozen. Voor uit leveringskwesties zal hij worden bijgestaan door Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland te Den Haag. WESTERLING ALS BURGER EN ALS MILITAIR. De belangstelling van de Ne derlandse justitie voor Westerling is uitsluitend gericht op zijn op treden als burger, niet als mili tair. De beoordeling van zijn ac tiviteit als militair valt buiten de competentie van de burgerlijke rschtcr De actie in Bandoeng in Janu ari 1950, een actie waarbij Wes terling zelf afwezig was, wordt hem als burger aangerekend en wel wegens uitlokking van deser tie, aangezien zij volgens de jus titie gepleegd werd door aanhan- gers van Westerling uit het Ne derlandse leger. Ook wordt Wes terling door de justitie als bur ger beschouwd in zijn vroegere functie van A.P.R.A.-leider. Geen belangstelling heeft de justitie daarentegen voor Wes- terlings optreden in Zuid-Celebes en Borneo, omdat hij daarbij de statns van militair had. Alleen een militair rechtscollege heeft de bevoegdheid daarover een oor deel te vellen. Een dagvaarding is tegen Wes terling niet uitgebracht. Dit kan eerst geschieden, wanneer tij dens het gerechtelijk vooronder zoek mocht blijken, dat een ver volging tegen Westerling zal worden ingesteld. Krachtens het op 1 Mei 1950 in werking getreden landbouwvei- ligheidsbesluit behoort het drijf werk van dorsmachines en stro persen doelmatig beschut te zijn. Voor zover aan bepaalde onder nemers door de arbeidsinspectie geen andei'e termijn werd ge steld, geldt 1 Juni a.s. als uiter ste datum, waarop de vereiste beschuttingen moeten zijn aange bracht. Wie op bepaalde gronden van mening is, hieraan niet te kun nen voldoen, kan deze aange legenheid voorleggen aan de ar beidsinspectie. Het republikeinse lid van het Amerikaanse huis van afgevaar digden Robert Halle heeft giste ren 'n resolutie ingediend, waar in wordt geëist dat president Truman in staat van beschuldi ging wordt gesteld wegens het opvorderen van de staalindustrie. Voorts verzocht Halle het huis te verklaren dat de president de grondwet heeft geschonden en dat de staalmaatschappijen aan de eigenaars moeten worden te ruggegeven. De eerste resolutie is naar de gerechtelijke commissie van het huis verwezen. Voorlopig wordt geen besluit verwacht. De senaat heeft Dinsdag een voorstel verworpen, dat het ge bruik van regeringsgelden voor de uitvoering van de opvordering der staalindustrie wilde verbie den. Vóór het voorstel werden 47 stemmen uitgebracht en te^en 29. Er was evenwel een meerder heid van twee derden nodig. HARRIMAN PRETENDENT VOOR DE CANDIDATUUR. Averell Hamman, di-eeteur van de wederzijdse beveiliging, heeft Dinsdag verklaard, dat hij een „actief pretendent" is naar de democratische candidatuur voor het presidentschap. De Amerikaanse recherche meldt, dat in 1951 in de Verenig de Staten dagelijks 5157 zware misdaden zijn begaan. Het aan tal misdaden in de steden r.am met meer dan vijf procent toe. De meeste gearresteerden waren •personen beneden 23 jaar. Vol gens een statistiek van de Brit se regering is het aantal zware misdaden eveneens toegenomen in Engeland.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1